'Ik kan nog beter in de gevangenis zitten' 'Snel industrieterrein in Sassenheim' Bestuurders blij met opgeknapte Leidseweg, boer kan niet oversteken DONDERDAG 31 JANUARI 1991 REGIO LEIDEN 'Bedrijf moet betalen voor schade aan riool* ROELOFARENDSVEEN - De ge- meente Alkemade stelt het conser- venbedrijf Ruiten Troef in Roelo- farendsveen aansprakelijk voor schade aan het rioolstelsel op indus trieterrein De Lasso. Om de aan sprakelijkheidsstelling te onder bouwen wil de gemeente een aantal onderzoeken laten verrichten door de Heidemij. De totale kosten hier van worden begroot op 81.000 gul den. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Johan Vermeerlaan in Oegstgeest is gisteren een video recorder gestolen. De dieven wisten tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds het huis binnen te dringen door met behulp van een schroevedraaier de achterdeur open te wrikken. LEIDERDORP/ALKEMADE - Pro vinciebestuurder T. Jansen opende gistermiddag het fietspad langs de Leidseweg van Leiderdorp naar Alkemade. Het fietspad loopt ook over grondgebied van Warmond, een gemeente die was vertegen woordigd door burgemeester G.W. van der Wei-Markerink. Voor Lei derdorp was wethouder J.F.W. Veldstra-van Donk aanwezig, voor Alkemade burgemeester A.H. Meerburg. De provincie heeft de rijbaan van de Leidseweg gereconstrueerd, maar vooral door de komst van het fietspad is de verkeersveiligheid op de route van Rijp wetering via Oud Ade naar Leiderdorp sterk verbe terd. Het werk in de polder aan de oostkant van de Zijl heeft ruim vijf miljoen gulden gekost. In vijftien maanden was de klus geklaard. Nadat een bus gistermiddag een groot aantal genodigden langs de nieuwe route had vervoerd kwam het gezelschap dorps- en provincie bestuurders met andere genodig den bijeen in een Leiderdorps eta blissement. Daar hadden de spre kers bijna alleen maar lovende woorden voor elkaar over. Nadat provinciebestuurder Jan sen 'hulde aan alle uitvoerders van het karwei' had gebracht, bena drukte burgemeester Meerburg het feit dat 'eindelijk een veilige route voor de schooljeugd beschikbaar is'. Wethouder Veldstra toonde zich verrukt over het feit dat de festivi teiten rond de nieuwe weg vanuit 'het unieke dorp Leiderdorp' be gonnen. Ondanks alle lovende woorden over de prima samenwerking tus sen provincie en gemeenten, kon een aantal sprekers het toch niet la ten een wensenlijstje te produce ren. Zo wil burgemeester Meerburg 'graag een paar abri's terug' en 'wat meer beplanting langs de route', ter wijl Veldstra 'nu ook graag een tun neltje en een omleiding in de noord- zuid verbinding' wilde. Eerder al had boer van Leeuwen een protest laten horen. Het kost hem moeite omop het 'drielanden punt' van Leiderdorp, Alkemade en Warmond zijn vee te laten overste ken. "Geef je ze een leuk weggetje en een fietspad - is het weer niet goed", verzuchtte een provincie-ambte naar onder de aanwezigen. Geluk kig waren er voldoende hapjes en drankjes. Warmonder gewond geraaid; aan been bij botsing in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 17-jarige Warmonder is gistermiddag ge wond geraakt aan zijn been bij een ongeval op de hoek van de Rhijn- geesterstraatweg en de Deutzstraat in Oegstgeest. Om ongeveer tien voor half drie stond een lange rij auto's te wachten voor het kruispunt Rhijngeester- straatweg/Rijnzichtweg, totaan de even verderop gelegen Deutzstraat. De bromfietser kwam uit de Deutz straat, stopte voor de wachtende au to's en reed toen weer door. De rij wachtende wagens kwam terzelfder tijd in beweging, waarna een 31-jarige automobiliste uit Oegstgeest de jongen niet meer kon ontwijken. De Warmonder werd van zijn brommer geslingerd en kwam op de motorkap van de wa gen terecht. Hij is met onbekend beenletsel naar het AZL vervoerd. Bewoners bejaardenhuis boos over bezuinigingen in een verpleeghuis thuishoren. Acht van die bewoners slapen in een aparte vleugel, vier anderen ko men daar overdag bij. Hoe groot het gat precies is in 1991, kan de directeur niet zeggen. De provincie moet nog aangeven welk salaris het personeel dit jaar dient te krijgen en veel zal afhangen van het onderzoek, waartoe hij op aanraden van de provinciale inspec teur ouderenzorg opdracht heeft ge geven. De onderzoekers lichten de komende weken de vijftig volledige arbeidsplaatsen tellende organisa tie door op overbodige luxe en kij ken welke zorg de bewoners nodig hebben. "Tot nu toe wordt vooral gekeken naar de lichamelijk staat van men sen", legt Lenselink uit. "Wij zeg gen dat dementieel gedrag ook geld kost. Het gaat er niet alleen om of ie mand kan lopen, maar ook of die de goede kant op loopt". Ten slotte proberen de onderzoekers aan te ge ven wat de toekomst is van het vijf tien jaar oude huis. Moet het ver bouwd worden, kunnen de kosten worden gedrukt door de geplande samenwerking met andere tehuizen en wat zal het voor het verzorgings huis betekenen wanneer het geld kan krijgen voor het verzorgen van zelfstandig wonende bejaarden? Vrijdag heeft de directeur een eer ste gesprek met de onderzoekers en volgende week reist hij voor de zo veelste keer af naar het provincie huis. Ze kennen daar zijn klachten en hebben inmiddels 11 protest brieven gekregen van verontruste bewoners. Volgens bewoonster Van Zonneveld komen daar nog min stens 9 brieven bij. De directeur heeft veel begrip voor de briefschrijvers: "We tasten met deze bezuinigingen primaire behoeften aan. Het is niet zo dat we in de luxe schrappen. Luxe - zoals een wandelingetje met bewoners, gewoon een kopje thee drinken met iemand, eens lekker een kast schoonmaken of dekens uitkloppen - kennen we hier al jaren niet meer". "Wat ik het ergst vind is dat men sen die er niks aan kunnen doen het slachtoffer zijn van regelingen die ergens achter een bureau zijn be dacht en die je zo vreselijk moeilijk kunt corrigeren", zegt Lenselink. Om te voorkomen dat bewoners het slachtoffer worden van de opstel ling van de provincie, had het perso neel tijdens de vacaturestop nóg harder kunnen gaan lopen. Per afdeling hadden dan twee tot drie mensen het werk moeten doen dat normaal wordt verricht door vier tot vijf mensen. Na langdurig overleg besloot de staf dat zoiets niet meer gevraagd kon worden van het personeel. Het zou onmenselijk zijn en het ziekteverzuim, dat nu op de gemiddelde acht procent ligt, verder opjagen. Ook zou het voor de zoveelste keer bevestigen dat be jaardenwerkers toch wel lopen - hoeveel je ook van ze vraagt. Hoog uit kon er wat geschoven worden. Zo zijn technici en mensen van de huishoudelijke dienst belast met het opscheppen en ronddelen van het warme eten en helpen mede werkers uit de huishouding met het verschonen van bedden, twee keer per maand. "Even was het een schok, maar in middels zegt het personeel: 'We voelen ons niet meer zo opgejaagd. Anders hadden we gerend om het toch maar alles te doen, nu kunnen we wat laten schieten' zegt hij. "De meeste van de 130 bewoners hebben er begrip voor en zeggen dat het personeel altijd al hard liep. Één groep blijft zeggen dat het perso neel wèl tijd heeft om een uur koffie te drinken maar geen mensen kan helpen". Lenselink benadrukt dat hij zal ingrijpen zodra het gigangisch misloopt. "En als het even kan voe ren we de badbeurt weer in. Daar wordt het meest over gepraat. Ik kreeg hier ook mensen die wel on der de douche kunnen, maar het Een ding is duidelijk: de gesprek- drongen. "Logisch", vindt me- lekker vinden in bad gestopt te wor- ken over de bezuiniging hebben de vrouw Van Zonneveld, "dit voel je den". Golfoorlog naar de achtergrond ge- aan den lijve". Gedeputeerde uit kritiek op Kamer van Koophandel SASSENHEIM Het industrieter rein in Sassenheim-Zuid moet zo snel mogelijk worden ontwikkeld. Dat tien hectare grote terrein moet behalve een lokale, ook een regiona le functie krijgen. Dat zei de Zuid hollandse gedeputeerde H.A van der Meer gisteravond tijdens een door bijna dertig geïnteresseerden bezochte verkiezingsbijeenkomst van het CDA in een Sassenheims bejaardenhuis. De gedeputeerde uitte kritiek op de Leidse Kamer van Koophandel die geregeld pleit voor meer be drijfsterreinen in het groene hart van Zuid-Holland. "Ik vraag mij af of de werkterreinen van de Kamers niet groter moeten worden zodat er wat genuanceerder over de proble matiek van de bedrijfsterreinen kan worden nagedacht", aldus Van der Meer. De magere opkomst door de voorzitter zelf als geweldig betiteld weerheid Van der Meer er niet van om enthousiast de taken van het provinciebestuur en de ontwik keling van Zuid-Holland uit de doe ken te doen. Hij wees op de grote problemen in Zuid-Holland door de achterblijvende werkgelegenheid in de grote steden, de vele plaatsen met bodemverontreiniging en het tekort aan ruimte voor woning bouw. Woningbouw De gedeputeerde wees op de nood zaak om voldoende woningen voor de Leidse agglomeratie te bouwen. Daarvoor wordt volgens hem eerst gekeken in de Leidse regio zelf en dan met name naar de Leiderdorps- AVarmondse Boterhuispolder en de Oostvlietpolder tussen de Vliet bij Leiden en de rijksweg langs Leider dorp. "De provincie sluit echter niet uit dat in de zuidelijke Bollenstreek woningen voor de Leidse regio moeten worden gebouwd. We moe ten voor 2015 ruimte vinden voor 325.000 woningen. Voor 140.000 wo ningen is ruimte in de bestaande be stemmingsplannen. Voor de reste rende woningen moeten nieuwe lo caties worden aangewezen. Daarbij wordt ook gekeken naar de Bollen streek", verklaarde Van der Meer gisteravond. Vervolg van pagina 1 Van onze redacteur Paul van der Kooij VOORSCHOTEN - "Ik kan nog beter in de gevangenis zitten. Daar word ik tenmin ste een keer per dag ge lucht". Dergelijke reacties hoort de 82-jarige mevrouw H.J. van Zonneveld op de vele bezuinigingen in 'haar' Voorschotense bejaarden oord 't Hofflants Huys. Sinds de verzorgers het niet meer doen, brengt ze dagelijks drie mede bewoners naar 'beneden'. Makke lijk is dat niet. De gartgen zijn lang en haar gewrichten versleten: "Pas maar op, zeggen mensen tegen mij, anders zit je straks zélf in een rol stoel". Ze blijft echter helpen omdat weinig anderen dat kunnen: "Ik ben hier zo'n beetje de jongste en er zijn echt mensen die hun kamer niet meer af komen". Mede-bewoonster A. de Kiewit zit in een rolstoel en kon zich altijd pri ma redden. Nu de badbeurt is ge schrapt, voelt ze zich ronduit gehan dicapt. Door de ongelukkige inde ling van haar toilet kan ze met haar stoel niet bij haar douche komen, laat staan dat ze een bad kan nemen. Toch voelt ze zich niet het zwaarst getroffen slachtoffer: "Ik kan ten minste nog ergens naartoe met mijn rolstoel". "Ik heb. samen met mijn man, mijn hele leven hard gewerkt en overal dubbel en dwars voor be taald. Toen ik hier op mijn tachtig ste kwam dacht ik dat mijn kostje was gekocht. Het blijkt dus niet zo te zijn", zegt mevrouw Van Zonne veld. Dergelijke gedachten blijken bij veel bewoners te leven. De gene ratie die Nederland rijk maakte zit nu in een verzorgingshuis waar minder wordt schoongemaakt, de was onregelmatig wordt uitgezocht en de goede lopers post moeten meenemen voor de bewoners die minder goed ter been zijn. "Ik hoop maar dat het goed gaat", verzucht mevrouw Van Zonneveld. Geen geld "Aan de directeur ligt het niet", vindt mevrouw Kiewit. "Hij vecht echt voor het huis". "Er is gewoon nergens geld en ik vraag me af of we in februari wat extra krijgen", vult mevrouw Van Zonneveld aan. Ze is lid van bewonerscommissie en be stuur en kent de problemen precies. Haar verzorgingshuis geeft meer uit aan personeel dan gemiddeld om dat dat personeel vaak wat ouder is en meer dienstjaren heeft. Ook heeft 't Hofflants Huys extra perso neel aangenomen om dementeren de bewoners beter te kunnen op vangen. Kon de directie de extra kosten in 1988 nog uit overschotten betalen, in 1989 ondervond ze de nadelige gevolgen van het nieuwe, provin ciale subsidiesysteem. Vorig jaar kwamen daar extra kosten bij door CAO-aanpassingen. Volgens direc teur J. Lenselink zou al veel zijn op gelost wanneer het ziekenfonds jaarlijks 250.000 tot 300.000 wil beta len voor de bewoners die eigenlijk Het Voorschotense bejaardenoord 't Hofflants Huys bezuinigt. DONDERDAG 31 JANUARI Alphon concert door het Schönbrun En semble in de Oudshoornse Kerk, werken van Haydn, aanvang 20.15 Leiden Leidse Schouwburg, theater spektakel door het Raamteater, met 'de geschiedenis van een paard', aanvang 20.15 uur. Lak-theater,Theatergezelschap de Korre uit Belgie speelt 'Oblo- Lefderdorp klaverjassen bij de Sleerjassers, Muzenhof, aanvang 20.15 uur. klaverjassen Con Bravura, club gebouw Beukenschans, aanvang 20.00 uur Noordwijk traditionele Oranje - klaverias- avond door de Oranjevereniging Noordwijk Binnen in hotel-restau rant de Beurs. Voorstraat, aanvang 20.00 uur. tureel Centrum Warenar, thema 'Regionale problemen, regionale oplossingen', aanvang 20.00 uur. Zoetcrwoudo uitvoering muziekgezelschap Sempre Avanti in Emmaus, aari- vang 20.00 uur, alleen toegangke- lijk voor 65 plussers. VRIJDAG 1 FEBRUARI Alphen in het Parkfilmhuis draait de film 'Music Box', aanvang 20.30 uur. start cursus tekenen en schilde ren voor 65 plussers in diensten centrum Westerhove en Driehoor- ne olv Coby van Wijk. inl. tel: 94056. open dag voor scholieren bij constructiebedrijf Tekoma aan de Koperweg en constructiebedrijf Grimbergen aan de Bedrijfsweg, tussen 13 30 en 16.30 uur. saxofonist Jan van Zwieten speelt in jazzcafé Dicksie's aan de Hooflstraat. aanvang 18.00 uur. ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven in buurt centrum De Boterbloem, aanvang 20 00 uur soos avond bij SHA in het ge Hillegom optreden van The Merry Min strels' in de Lunazaal van gebouw Treslong, aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg, 'De Mei den' door Anne-Wil Blankers en Helen Kamperveen, aanvang 20.15 uur. Lak-Theater, Art Pro met "Yvonne, Yvonne', aanvang 20.30 lezing van Dr. W.J. Ouweneel in Streekschool Lammenschanspark, thema 'Herbouw van de Kerk', aan vang 20.00 uur. Leiderdorp prijsklaverjassen en sjoelen in de kantine van de Ijsclub. aanvang 20.00 uur klaverjassen supportersvereni ging RCL aan de Bioemerd, aan vang 20 00 uur. concert van Ensemble Constan- tijn Huigens in de Dorpskerk, aan vang 20.15 uur. Lisse Lente Flora in de Hobaho Hallen aan de Haven 10. Noordwijk receptie ter gelegenheid van het afscheid van gemeentebode. H. Mounts in het Gemeentehuis aan de Voorstraat, aanvang t6.00 uur. wedstrijd om het 'Klaverjaskam- pioenschap van Noordwijk' Jeugd afdeling van de v v Noordwijk in de kantine van v.v. Noordwijk aan de Duinwetering, aanvang 19.30 uur. Roelofarendsveen optreden van de band The good the bad and the fat' in Dorpshuis de Alkeburcht' aan de Noordhoek 3, aanvang 21.15 uur. Zoeterwoude concert van de Zoeterwoudse Mandoline Vereniging in 'Ons Huis', aanvang 20.00 uur ZATERDAG 2 FEBRUARI Alphen winter terras bij Winkelcentrum Herenhof met koek en zopie, snert of een glaasje apre's ski. de Ege lander Kapel verzorgt de Muziek, van 11.00 tot 15.30 uur. Provinciebestuurder T. Jansen rechts in de paal) opent het nieuwe fietspad langs de Leidseweg. Links in de Boer Van Leeuwen (rechts) is niet tevreden met de nieuwe verbinding. Op het'drielandenpunt'van Leiderdorp, paal hangt burgemeester A.H. Meerburg van Alkemade. Ook hij is blij met de verbeterde verbinding. (foto Ellen Alkemade en Warmond kost het hem moeite zijn vee veilig de weg over te krijgen. (foto Ellen Martens)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16