Zwembadpersoneel werkt vaak onveilig 'Vroeger was levend villen heel gewoon' 'Daders weten niet wat ze een ander aandoen' Treintaxi in Leiden rijdt als eerste nu ook 's nachts RIAGG' s verdiepen zich in migrantenproblematiek 0uö ilirutitó DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 15 DEN HAAG/UTRECHT - Jeugdi ge criminelen kunnen sinds kort door de rechter worden veroor deeld tot het volgen van een cursus 'Slachtoffer in beeld' Deze vorm an alternatieve straf heeft tot doel daders te confronteren met de ge volgen die misdrijven en ernstige verkeersongevallen voor slachtof fers hebben. Na twee jaar proefdraaien wordt de cursus nu in 11 van de 19 arron dissementen gegeven. Half maart begint de cursus in het Haagse ar rondissement waar Leiden en de re gio onder ressorteert. De ontwikkeling en uitvoering van het leerproject 'Slachtoffer in beeld' is in handen van een stich ting die op haar beurt weer onder de vlag van de vereniging Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS) vaart. Projectleider R. de Waal heeft geen enkele moeite het bestaans recht van de cursus duidelijk te ma ken. "Het strafrecht in Nederland is gericht op daders. Daders krijgen alle hulp die ze nodig hebben, de Cursus als alternatieve straf voor jonge criminelen slachtoffers van misdrijven en ern stige verkeersongevallen staan ech ter nog steeds in de kou. Slachtof ferhulp krijgt wel steeds meer ge stalte, maar de aandacht voor de ge troffen partij is nog steeds veel klei ner dan die voor de daders". De cursus is opgezet vanuit de idee dat een slachtoffer recht heeft op meer aandacht en meer hulp. De deelnemers worden indringend ge confronteerd met slachtoffers. Kwesties als een moeilijke jeugd van de dader, schuldgevoelens aan die kant of problemen op school zijn in deze cursus absoluut van on dergeschikt belang. De Waal: "Bij ons staat het slachtoffer centraal. De dader wordt al aan alle kanten geholpen. De cursus heeft hopelijk tot gevolg dat er meer begrip komt voor de angst, onzekerheid en twij fels bij het slachtoffer". Door de veroordeelden duidelijk te maken wat een misdrijf voor soci ale en psychische gevolgen kan hebben, wordt herhaling wellicht voorkomen. De cursus is voor 14- tot 18-jarigen. Voor volwassen da ders is een dergelijke cursus er nog niet. De Waal zet uiteen dat jeudigde delinquenten vaak tot hun misdaad komen doordat ze in een groep wor den opgehitst. Ook drugs en alcohol spelen vaak een rol. "De daders we ten absoluut niet wat ze een andere aandoen. Keer op keer blijkt dat weer". Jongeren die met een voor opgezet plan een inbraak plegen of iemand mishandelen, komen niet voor de cursus in aanmerking. "Zij kennen de gevolgen voor het slacht offer wel en van een confrontatie met die slachtoffers hoeft dus geen heilzame werking te worden ver wacht", zet De Waal uiteen De cursus is een vorm van alter natieve straf en vervangt 25 uur dienstverlening. De jongere moet aan bepaalde cirteria voldoen wil hij (een zij is nog steeds vrij zeld zaam) voor de cursus in aanmerking komen. Hij moet gemotiveerd zijn, moet kunnen lezen en schrijven, moet het verband kunnen leggen tussen delict en slachtoffer en moet in een groep kunnen functioneren. "Bovendien mag de jeudige crimi neel niet al te grote persoonijke pro blemen hebben, omdat hij anders niet voldoende aandacht voor ande ren - de slachtoffers dus - kan op brengen". In de praktijk wordt er naar ge streefd groepen van vier tot acht deelnemers samen te stellen, be staande uit verschillende 'soorten' criminelen, dus tasjesrovers, inbre kers, joy-riders en dergelijke. De cursus bestaat uit vijf dagdelen, elk van tweeeneenhalf uur. Het aanbod aan criminelen bepaalt de plaats waar de cursus wordt gegeven, zij het dat de indeling van Nederland in arrondissementen wel wordt ge hanteerd. De jeugdige zich-misdra- genden uit deze regio gaan naar de Haagse cursus: "Gelukkig is het aanbod,uit deze stad plus regio nog niet zo groot dat er een hele curuss mee gevuld kan worden". Een grove schatting van het Bu reau Alternatieve Sancties, die zorgt voor praktische zaken als les ruimte en die de groepen samen stelt, wijst uit dat er landelijk dit jaar 300 jonge delinquenten voor de cursus in aanmerking komen. Confrontatie Het thema van de vijf bijeenkom sten van de cursus is steeds de con frontatie met het slachtoffer. Er worden video-banden getoond met interviews met slachtoffers van in braken en mishandeling. Dat is ech ter naar de mening van De Waal nog niet indringend genoeg. "We laten de jeugd ook zelf de rol van slacht offer spelen. Dan pas dringt het be sef door wat het betekent om slacht offer te zijn van een misdrijf'. Het 'in de huid van het slachtoffer kruipen' gebeurt enerzijds door ze vragen te laten beantwoorden over hoe zij zich zouden voelen als ze slachtoffer zouden zijn. Anderzijds wordt er een echt rollenspel ge speeld. De situatie in de rechtzaal wordt nagebootst en de delinquent speelt de rol van rechter, advocaat en slachtoffer. Bovendien worden er tijdens de cursus twee gastsprekers uitgeno digd. Er komt een vertegenwoordi ger van de politie, bij voorkeur werkzaam op het bureau Voorko ming Misdrijven, en iemand van Slachtofferhulp een inleiding hou den. Beiden weten, doordat ze heel geregeld met slachtoffers worden geconfronteerd, wat een slachtoffer doormaakt. Arbeidsinspectie: slechte arbeidsomstandigheden in regio ZOETERMEER/REGIO - Het is niet best gesteld met de arbeidsomstandigheden in zwembaden in deze regio. De veiligheid laat te wensen over, de werknemers moe ten in klimatologisch ongun stige omstandigheden wer ken en er zijn onvoldoende kleed- en doucheruimten voor het personeel. Boven dien is vaak niet de bescher mende kleding, wettelijk verplicht bij het werken met chemicaliën, aanwezig. Een en ander blijkt uit een onder zoek van de Arbeidsinspectie naar de arbeidsomstandigheden in zwembaden in het gebied begrensd door Noordwijk/Hillegom, Bode graven, Nieuwerkerk aan den IJssel en 's Gravenzande. De inspectie on derzocht begin en medio vorig jaar in totaal 64 openbare zwembaden, 7 baden in hotels en drie in inrichtin gen in deze regio. Er werden zowel binnen- als buitenbaden bekeken en de inspecteur kwam telkens on aangekondigd. De aanleiding voor het onderzoek was enerzijds het toenemend aantal ongevallen met chemicaliën (chloor en loog) en anderzijds het vermoe den van de Arbeidsinspectie dat met name in tropische zwembaden de werkomstandigheden slecht zouden kunnen zijn. Met de veiligheid van de aanle- verpunten voor chloor en loog. bui ten bij het zwembad, blijkt het in derdaad droevig gesteld. Heel vaak zijn de beide tanks van dezelfde schroefddraad voorzien, waardoor menging als gevolg van een ver keerde aansluiting mogelijk is. Bloedheet Loog en chloor bij elkaar is levens gevaarlijk. Bij het werken met che micaliën moet beschermende kle ding worden gedragen. Deze is in veel gevallen in geen velden of we gen te bekennen. Het vermoeden dat de klimatologi sche omstandigheden niet best zijn, LEIDEN/REGIO - De Leidse treintaxi gaat als eerste in Neder land ook 's nachts rijden. Boven dien mag de treintaxi vanaf morgen ook naar Warmond, Rijnsburg, Voorschoten, Valkenburg, Zoeter- woude en Hoogmade rijden. Tot nu toe mocht de treintaxi voor vijf gul den buiten Leiden alleen naar-Lei derdorp en Oegstgeest rijden. De treintaxi is sedert 1 februari van het vorig jaar een bekend ver schijnsel op straat. Het is een drieja rig proefproject van de NS in sa menwerking met de Nederlandse Samenwerkende Taxibedrijven. Sinds de invoering van de treintaxi zijn er ongeveer 800.000 ritten mee gemaakt. Met ingang van 1 februari wordt landelijk het aantal plaatsen dat met de treintaxi bereikbaar zijn, fors uitgebreid. Tot nu toe was het 'werkingsgebied' beperkt tot dertig steden. Ook ruim 100 dorpjes en kleinere stadjes zijn in het vervolg met de taxi te bereiken. In mei van dit jaar wordt de treintaxi in twintig nieuwe steden ingevoerd en dit na jaar doet het fenomeen zijn intreden in een van de grote steden. Een ritje met de treintaxi kost slechts vijf gulden, op voorwaarde dat de reiziger in bezit is van een geldig NS-plaatsbewijs. De chauf feur van de treintaxi heeft het recht meerdere klanten tegelijkertijd te vervoeren. Hij mag echter maxi maal tien minuten op uitbreiding van zijn clientël^ wachten. In Leiden rijdt ëen treintaxi rond. Per maand maakt de taxi ruim 4500 ritjes. blijkt bewaarheid. Met name in tro pische zwembaden moeten werkne mers werken in extreem hoge tem peraturen en bij een gigantische luchtvochtigheid. Er zijn techni sche maatregelen mogelijk om de luchtvochtigheid te verlagen. Bo vendien kan. zo beveelt de Arbeids inspectie aan, een roulatiesysteem voor werknemers worden opgezet. "Na anderhalf uur in de warme en vochtige zwembadhal, kan iemand voor de afwisseling een uurtje in de garderobe gaan werken. Zo voor kom je doorlopende piekbelasting", aldus A. Damme van de Arbeidsin spectie. Ook het geluidniveau in zwemba den is onderzocht door de werkne mers met piepkleine microfoontjes op hun kleding te laten lopen. Ook wat dat betreft blijkt er heel wat mis te zijn. Het hoogste gemeten geluid niveau was 133 decibel, wettelijk is 85 decibel toelaatbaar. "Bij 133 dB vergaat horen en zien je volkomen", aldus de woordvoerder van de Ar beidsinspectie. Al met al is het met de maatrege len ter bescherming en bevordering van de veiligheid, welzijn en ge zondheid van de werknemers in zwembaden volgens de Arbeidsin spectie droevig gesteld. "We had den het verwacht, maar toch schrik je ervan". Alle directies hebben eind vorig jaar bericht gekregen en worden ge acht voor het nieuwe seizoen de noodzakelijke maatregelen te tref fen. Dit seizoen worden opnieuw al le baden bezocht. De directies van baden die nog steeds niet aan de ei sen voldoen, krijgen eerst een laatste waarschuwing en bij notoire overtreding uiteindelijk een proces verbaal. UTRECHT/LEIDEN - Het aantal migranten dat voor een of andere vorm van hulp aanklopt bij een RIAGG (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg) in Amsterdam. Rotter dam, Den Haag en Enschede is de afgelopen vier jaar flink gestegen. De NVAGG. de overkoepelende Nederlandse Vereniging voor Am bulante Geestelijke Gezondheids zorg, schrijft de toename toe aan een gisteren afgesloten, vierjarig project dat was bedoeld om migran tenproblematiek beter te leren be grijpen. Het RIAGG in Leiden heeft niet aan het project deelgenomen, om dat dit op de grote steden was ge richt. Adjunct-directeur hulpverle ning Tuinenburg laat weten dat In Leiden niet wordt bijgehouden hoe veel clienten van buitenlandse af komst is. "Maar ik heb het idee dat er hier meer migranten komen dan bij andere RIAGG's", aldus Tuinen burg. De RIAGG Leiden is momenteel wel bezig met nota over de plaatse lijke migrantenproblematiek. Vol gens de adjunct-directeur zijn de problemen van migranten voor een deel vergelijkbaar met die van niet- migranten. "De werkloosheid on der buitenlanders is echter groter Genootschap maakt lesbrieven voor scholen over voorvaderen Irakezen LEIDEN "Als het naderen van de sprinkhaanzwermen in de lente kwamen ze dichterbij om slag te leveren. Ik greep snel in en bracht hen een nederlaag toe. Ik sneed hun kelen door als waren ze lammeren. Ik sneed hun kostbare levens af alsof het draadjes waren. Zoals de vele regens tijdens een storm liet ik de inhoud van hun darmen en hun ingewanden over de aarde stromen. Mijn steigerende paarden plonsden in de stromen van hun bloed alsof het een rivier was. De wielen van mijn strijdwagen, die de valserikken en de slechterikken neerwerpt, waren bespat met bloed en vuil. Met de lichamen van hun soldaten vulde ik de vlakte als met gras. Hun testikels sneed ik af en ik rukte hun ingewanden uit als waren het zaden van juni-komkommers". Dat riekt naar de dreigende oor logstaal van Saddam Hussein. Deze beeldende tekst is echter afkomstig van een van zijn verre voorvaderen: de nieuw-Assyrische koning Sanhe- rib die leefde omstreeks 700 voor Christus. De overeenkomst is dui delijk: het zijn beide alleenheersers die andere staten (willen) verove ren. Het land Assyrië bevond zich in het noordelijk deel van het huidige Irak. Het is onderdeel van een van de rivierbeschavingen die rond vierduizend voor Christus ontston den: Mesopotamië. Kenmerk ervan is dat de mensen niet meer van ja gen en verzamelen leven, maar van landbouw. Aan Mesopotamie zou in de ge schiedenisles op de middelbare school echter weinig aandacht wor den besteed. Dit in tegenstelling tot de belangstelling voor Egypte, een andere tot de verbeelding spreken de oude rivierbes^having. Daarom heeft het Vooraziatische-Egypti- sche Genootschap 'Ex Oriente Lux' het initiatief genomen voor een se rie lesbrieven voor de hoogste klas sen van het havo en vwo. Doel is het kweken van belangstelling voor oude beschavingen bij scholieren en het leren omgaan met (oorspron kelijk) bronnenmateriaal. Onlangs is een lesbrief over de Assyrische veroveringszucht verschenen. Een van de auteurs van de les brief is drs. Herman Bongenaar (26), Assyrioloog aan de Leidse universi teit. Hij is onderzoeker in opleiding (aio) en werkt aan een proefschrift over de economie van een oud-Ba bylonische stad. "Ik vind dat het de plicht van een wetenschapper aan het publiek is om iets van je onder zoek naar buiten te dragen", moti veert hij de vele uurtjes vrije tijd die hij driejaar lang samen met drie an deren in de lesbrief over Assyrië heeft gestoken. Het viertal was van mening dat schoolkinderen maar eens wat meer moeten weten over de betrek kelijk onbekende geschiedenis van dit oorlogszuchtige volkje. Samen met Assyriologe Sandra Slaghekke en historici Riemke Boot en Dick Noordhuizen stelde Bongenaar de lesbrief samen. Villen De titel van het boekje nodigt de ge middelde scholier waarschijnlijk niet direct uit tot verder lezen: 'Het Assyrische imperialisme'. Toch blijkt dit onderwerp bij door de schrijvers op een originele en toe gankelijke manier te zijn behan deld. Bovendien staat het boekje vol met afbeeldingen van de wrede koningen en bloedige veldslagen. "Plaatjes waarop mensen levend worden gevild, spreken kinderen nu eenmaal aan. En wreed waren ze, de Assyriërs. Het levend villen of in het openbaar aan het spies rijgen was gewoon in die tijd. Het was nor maal je vijanden te doden, daar ging men niet zo voorzichtig mee om als nu in de Golf. Koningen waren trots op hun gruwelijke verhalen over ri vieren van bloed". Dit en de intrigerende afbeeldin gen in het boekje van spijkerschrift op kleitabletten maakt de lezer wel degelijk nieuwsgierig. Niet in de laatste plaats omdat door de oorlog in de Golf velen meer willen weten over het Midden-Oosten en zijn ge schiedenis. Bijzonder is de lesbrief omdat deze niet simpelweg vertelt hoe het Assyrisch imperialisme in elkaar stak. Nee, de samenstellers laten de Assyriërs zelf aan het woord in brie ven, koningsinscripties en andere bronnen. "Schrik niet van de Assy rische namen, waarschuwt het vier tal in de inleiding. "Assyriërs heet ten nu eenmaal niet Danielle of Dennis, maar Achi-talli of Na- buusjabsji en woonden in Assur, niet in Assen". Nadeel is wel dat door deze bronnen - vooral afkom stig van de koningen zelf - het boek een eenzijdig beeld geeft van een onoverwinnnelijk Assyrisch rijk, dat alle veldslagen won als gevolg van het 'superieure bestuur door de koning'. Maar dit vermelden de sa menstellers ook nadrukkeliik "Het is puur toeval dat de lesbrief Herman Bongenaar bij de kostbare verzameling kleitabletten met inscripties in spijkerschrift van de Leidse vakgroep Assyriologie. d Lork ZuyderdulDl uitkomt net nu de Golfoorlog aan de gang is", zegt Bongenaar "Zo zie je maar weer dat het imperialisme van alle tijden is. Bovendien vergelijkt Saddam zichzelf graag met Nebu- kadnezar, koning van Nieu w-Baby - lonië, ook een van onze onderzoeks objecten. Nebukadnezar heeft des tijds Jeruzalem veroverd en dat spreekt Saddam wel aan". GolfTDe leerlingen kunnen de motieven van de wrede Assyriërs voor het stichten van een groot rijk door het veroveren van andere sta ten. achterhalen aan de hand van de lesbrief. Ze krijgen daardoor wel licht ook inzicht in imperialisme na die lang vervlogen tijd, zoals de mo tieven van Saddam Hussein van daag de dag. Volgens Bongenaar zijn veel van de elementen van de Mesopotaam- se cultuur ook nu nog terug tc Vin den. "Denk bij voorbeeld aan de as trologie. het bijgeloof dat er onge luk op komst is wanneer een zwarte kat ons pad kruist, de indeling van het uur in zestig minuten en de wij zerplaat in twaalf uur". Ook wijst hij op de achtergronden van de bijbel. "De wortels van het scheppingsver haal liggen in Mesopotamie, daar om willen mensen er meer over we ten". Bongenaar en zijn collega's heb ben een betrekkelijk uniek onder zoek gedaan door de geschiedenis van het Assyrische rijk in een aan eengesloten periode te beschrijven. Een groot onderzoeksterrein ligt nog braak als we meer te weet wil len komen over deze oude bescha vingen. "Dat komt omdat heel wei nig mensen zich met dergelijk on derzoek kunnen bezig houden. Er is weinig geld beschikbaar voor de zo genoemde 'kleine letteren'. Het is de sluitpost op de begroting. Een vak zonder toekomstperspectief'. Bongenaar blijft pessimistisch, zelfs nu het rapport van de commis sie Staal op de regenngsafel ligt. Staal vindt dat meer geld in studies van de kleine letteren moet worden gepompt, 'de grootste beschavin gen van de mensheid', schrijft hij in zijn rapport Bongenaar: "Het is maar afwachten. Ook ik ben mijn toekomst niet zeker. Na mijn pro motie kan ik op straat staan. Maar ja. ik vind dit werk nu eenmaal ont zettend leuk. ploeteren in archie ven Ik he), r een k voor en dat zal zo bluven ook al ga ik straks bij voorbeeld de computerwereld in". Ook voor de studenten dit hier colleges volgen (7 eerste jaars. in to taal 34. red.) in gezellige kamers in plaats van immense zalen, is de stu die volgens Bongenaar een roeping. "Als ze het eerste jaar doorkomen, zijn ze geronseld voor het ItVM Kn het mooie is dat er nog zo veel te doen is. De opgravingen van bron nenmateriaal gaan door. Tenminste als de bronnen waarvan we afhan- keljk zijn, niet allemaal worden ge bombardeerd tijdens de oorlog". en het inkomen ligt gemiddeld ge nomen lager. De taalproblemen ma ken het nog eens extra moeilijk om over de problemen te praten. Het in houden daarvan levert dan na ver loop van tijd lichamelijke klachten op. Tijdens het vierjarig project in de grote steden zijn tal van program ma's ontwikkeld om de deskundig heid van de medewerkers te bevor deren. Deze komen ook beschik: baar voor RIAGG's in andere ste den. Leiden zal daar ook gebruik van maken. "Een aantal van onze medewerkers heeft al een bijscho- lingscursus gevolgd", aldus Tui nenburg. Ruim drieduizend bezwaren tegen afvalverbranding in Leidschendam DEN HAAG/LEIDSCHENDAM - Tegen de nieuwe afvalverbran dingsinstallatie die bij het Prins Clausplein in Leidschendam wordt gebouwd, zijn 3400 bezwaren inge diend. Desondanks hebben gede puteerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provin cie, gisteren een ontwerpvergun- ning voor de bouw afgegeven Vol gens de provincie moet de afvalver brandingsinstallatie voldoen aan de strengste milieunormen die ooit voor dergelijke installaties zijn op gelegd. In de ontwerpvergunning is. al dus de provincie, zo veel mogelijk rekening gehouden met de bezwa ren die tegen de installatie ziin ingr- diend. De tekst van de ontwerpver gunning wordt binnen enkele we ken ter visie gelegd en dan kunnen bezwaren ertegen schriftelijk bij GS worden ingediend. Komende zomer besluiten GS definitief over de vergunning. De nieuwe installatie wordt geëx ploiteerd door het Samenwerkings verband Afvalverwijdering Zuid- Holland West (SAVA) en gaat h, t af val van 35 gemeenten verbranden. Met de bouw van de afvalverbran dingsinstallatie kan waarschijnlijk in het tweede kwartaal van 1992 worden begonnen, zodat deze in 1995 operationeel kan zijn. De vuil verbranding in Den Haag kan dan worden gesloten. Honderd jaar geleden stond in de krant - Van Dordrecht vertrokken gis ternamiddag de ijsschuitjes 'No va Zembla', 't is niet anders' en 'Wintervreugd' naar Hardings veld. De heenreis was voorspoe dig. maar de terugreis zou een noodlottigen afloop hebben. Ter hoogte van Neder-Hardmgsveld gekomen, kwam de 'Nova Zem bla' namelijk omstreeks halfvijf, bij de uitmonding van het Ka naal van Steenenhoek. in een wak terecht. Drie van de tochtge- nooten, de heeren P. Kolkman. O de Kat en J Blom. wisten zich na ongelooflijke krachtsinspan ning te redden: de stuurman W. Krul is echter met zijn schuitje spoorloos in de diepte verdwe nen. Daar de beide andere ijs- schuitjes te ver van de plaats des onheils verwijderd waren, kon den deze geen hulp bieden. De drie geredde heeren zijn 's avonds per as van Hardings veld te Dordrecht teruggekeerd Door de politie alhier is in de Rembrandtstraat een onbeheerd loopende hond opgevangen Sig nalement: niet groot, roodbruin, langharig, staart pluimstaart en lange ooren. Rechthebbenden vervoegen zich aan het politie- bureel. Vijfentwintig jaar geleden - Een man ran onpeueer dertig jaar ontrukt een dame haar handtas - inhoud 1500 gulden. Een jongen van vijftien jaar zet de achtervolging in. houdt de dader staande, die vervolgens in snikken uitbarst, de tas terug geeft en van de omstanders een sigaretje krijgt. Ontroerd laat men de berouwvolle dief gaan... Dit diepmenselijk gebeuren speelde zich af «n de Kerkstraat van het Rotterdamse Stadsdeel Hillegersberg. De politie die pas later op de hoogte gesteld, is het met de gang ran zaken niet eens. en heeft door het tonen van foto's van bekende tassend teven aan de winkelierster, geprobeerd de dief te achterhalen. Overigens zonder succes.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15