TAD LEIDEN Asbest in 181 huizen Merenwijk moet weg Referendum: Een dure storm in een glas water' Bouwplan Vrouwenkerkplein valt slecht in buurt LEIDSCH DAGBLAD Volgens TNO is de structuur van de platen waarin de asbest is verwerkt slecht. Dit betekent dat asbestdeel- tjes kunnen loslaten. Dit kan bij veelvuldige en langdurige inade ming gevaar opleveren voor de ge zondheid. Volgens het onderzoeks rapport bestaat momenteel geen di rect gevaar. Wel raadt de directie van De Sleutels huurders aan de be kleding van de kasten onder de trap zo veel mogelijk te ontzien. Bewoners moeten er niet in bo ren, spijkeren of er hard tegen sto ten. De woningbouwvereniging ad viseert de bewoners zelfs de kast zo weinig mogelijk te gebruiken. "U kunt het beste de spullen eruit ha len die u regelmatig gebruikt, en de kast vervolgens afsluiten". De Sleutels wil het advies van TNO zeker opvolgen en op zo kort mogelijke termijn tot sloop van de platen overgaan. De platen worden verwijderd door een gespeciali seerd bedrijf. Tent Het verwijderen van de platen is een nogal omslachtige ingreep om dat het werk wordt omgeven mei zeer vergaande veiligheidsmaatre gelen. Zo wordt een tent om de kast gebouwd en gaan de vaklieden in speciale pakken naar binnen. Voor dat ze de ruimte weer verlaten? kle den ze zich om en wordt de lucht uit de kast gezogen. De gebuikte over alls worden vernietigd. Dit geldt ook voor de verwijderde platen. Het staat vrijwel vast dat de be woners tijdens het werk gewoon in hun huis kunnen blijven. Het ver wijderen neemt per woning een paar uur in beslag. Er worden onge veer vier woningen per dag afge- Woordvoerder E. van Kaam van De Sleutels raamt de kosten van de hele operatie op een kleine 300.000 gulden. Geld dat de woningbouw vereniging niet los in de zak heeft zitten. Uitgangspunt is dat de bewo ners geen cent hoeven te betalen. Daarom wil de woningbouwvereni ging op zeer korte termijn overleg gen met de gemeente" om een tege moetkoming in de kosten te krij gen. De asbest is indertijd toegepast in het kader van brandveiligheids voorschriften die door de overheid zijn opgestèld, zo redeneert Van Kaam. "Het is dan niet meer dan bil lijk dat het rijk of de gemeente de ei gen verantwoordelijkheid voor de huidige problemen erkent en mee betaalt aan de verwijdering". TNO heeft tevens onderzoek ge- Advies pand Ico Athibu uitgesteld LEIDEN De monumentenbe heercommissie' van Leiden heeft gisteravond nog geen advies aan de gemeente geformuleerd over de toekomst van het pand 'Ico Athibu' aan de Hoge Rijndijk. Eerst wil de commissie ter plekke de situatie in ogenschouw nemen. De Katwijkse projectontwikke laar Van der Plas, eigenaar van 'Ico Athibu', heeft een bouwplan inge diend om 'Ico Athibu' verbouwen tot een complex van appartemen ten. De serre van het pand, dat door velen als een monument wordt be schouwd, zou daardoor gedeeltelijk verdwijnen. Ook aan de achterkant wil de projectontwikkelaar de nodi ge veranderingen aanbrengen. Bovendien heeft de projectont wikkelaar het plan om in de onmid dellijke omgeving van het gebouw twee flatgebouwen van vier en vijf verdiepingen neer te zetten. Daarbij zou ook een bomenrij sneuvelen. Omwonenden hebben inmiddels fel tegen deze plannen geprotesteerd. Op de vergadering werden giste ren die omwonenden, de project ontwikkelaar en de architect ge hoord. De commissie gaat 'Ico Athi bu' nu eerst zelf bezoeken, alvorens volgende maand tot een afgerond oordeel te komen. De monumentenbeheercommis sie keerde zich gisteren tegen het plan om de Zijlpoortsbrug te restau reren met een aantal klapbrugge- tjes. Voorzitter mr. P. Olivier noemt dat 'historie vervalsend'. Men geeft de voorkeur aan reparatie van de stalen brug. Wel ging de commissie min of meer akkoord met de plan nen van ijzerhandel H. Janse en ar chitect Barkema. Janse, nu nog aan de Haarlemmerstraat gevestigd, wil zich vestigen in een nieuw te bou wen pand op de hoek Stille Rijn- /Stille Mare. daan naar asbest in gevelplaten van bijna 500 flatwoningen van De Sleu tels in de Horsten. De met asbest be werkte materialen die daar zijn toe gepast zijn volslagen veilig. Het gaat om keiharde platen waarvan vrijwel onmogelijk deeltjes kunnen loslaten. Deze platen hoeven dus niet weg. Gevaar Namens de bewonerscommissie van de eengezinswoningen zegt L. Beekhuizen niet erg verontrust te zijn. "We wisten natuurlijk al dat er wat aan de hand is. TNO heeft een goed rapport uitgebracht waaruit blijkt dat er momenteel geen groot gevaar bestaat. Dat spul moet er uit en ik heb er alle vertrouwen in dat dit ook gebeurt. De Sleutels moet de zaak alleen financieel nog zien rond te krijgen". Beekhuizen kan zich voorstellen dat mensen wat angstig worden bij lezing van de aanbeveling de kast deur dicht te houden. "Maar daar voor is geen enkele reden. Als er echt grote gevaren bestaan, had TNO dat wel gemeld". Het bouwplan van Vollmer in beeld. Links de Vrouwenkerkkoorstraat de poort' naar het nieuwe Vrouwenkerkplein. Iets meer naar rechts op de tekening de nieuwbouw aan het plein met onder de welvende glazen winkelpui en daarboven, op twee ronde kolommen, de stenen voorgevel van de woningen. LEIDEN - De Leidse architect J. Vollmer heeft een nieuw plan ge maakt voor de bebouwing van het Vrouwenkerkplein. Volgens dit gane grond wordt winkel en op de plan kunnen in twee oude panden verdieping komen 6 maisonnette- aan de Haarlemmerstraat en op een woningen. De oude panden aan de deel van het plein in totaal 760 Haarlemmerstraat worden geres- Kabelnet Merenwijk eist verklaring beschuldiging LEIDEN - Het dagelijks bestuur Alvorens te bepalen of de SKM exploitatie over te dragen aan i van de Stichting Kabelnet Meren- stappen onderneemt tegen Olivier, stadskabel. Het bestuurslid noem- wing die de" architect zich voorstelt kante meter winkelruimte en 10 wo- taureerd en krijgen, boven de win ningen worden gerealiseerd. Het is het zoveelste plan voor het Vrouwenkerkplein en de buurtbe woners zijn er helemaal niet tevre- exploitatie over te dragen aan de den mee. Zij beschouwen de bebou wijk (SKM) heeft de woningbouw vereniging Leiden (WBL) ophelde ring gevraagd over opmerkingen die SKM-bestuurslid J. Olivier vori ge week maakte over de stichting. Olivier liet zich tijdens een verga dering van de bewonerscommissies in de Slaaghwijk ontvallen dat hij geen vertrouwen heeft in de SKM. Het dagelijks bestuur wil graag we ten of Olivier, die namens de WBL zitting heeft in het algemeen be stuur van de SKM, voor zichzelf heeft gesproken of dat hij de me ning vertolkte van de WBL. wil het bestuur de reactie van de de de SKM on-democratisch en als "een bunker". J. Barendse, WBL afwachten. "Indien de ningbouwvereniging achter Oli- bestuur er van jarenlang accoun- amateuristisch en beschuldigde het chitect in ruste heeft, op verzoek viers woorden staat, hebben we een groot probleem", aldus voorzitter Van Gelder van de SKM. tants-controle te hebben geweigerd. de buurtbewoners, een alterna tief plan gemaakt. Hij zou op het Van Gelder is op zich niet ver- Vrouwenkerkplein een knusse bra- Hij erkent dat de positie baasd over de uitlatingen van Oli vier. "Die geluiden hebben we al va- neerzetten. Tijdens een buurtverga- ■■BBi Oli- ker van hem gehoord", aldus de dering, gisteravond, bleek dat de vier eigenlijk niet is te handhaven voorzitter. Hij vindt het wel verba- buurtbewoners indien blijkt dat hij zonder steun zingwekkend dat de beschuldigin- Barendse "verreweg" "prefereren van de WBL heeft gesproken."Maar gen zijn geuit tijdens een vergade- boven dat van Vollmer. laten we daarop nog niet vooruit lo- ring met bewonerscommissies in de pen meent de voorzitter. Slaaghwijk. "Hij wil blijkbaar pro- Olivier wil het liefst dat de stich- beren een uiterst democratisch ge- ting wordt opgeheven om de kabel- nomen besluit aan te vechten". winkels buiten voortgezet. In over leg met het Museum Boerhaave wordt bekeken of een buitenexpo sitie het plein verder kan verfraaien. Achterhaald Architect J. Barendse. die de alter natieve ideeen van de buurtvereni ging Maredorp in tekeningen heeft vastgelegd, betitelde het ontwerp van Vollmer gisteravond als "ach terhaalde architectuur, die in de ja ren zestig misschien leuk geweest zou zijn op een verdwaald industrie terrein". Volgens het plan Barendse moe ten er op het plein acht kleine win keltjes gesitueerd kunnen worden. Hoogleraar Van Schendelen noemt minimumopkomst onzinnig kei, 4 woningen De gevel aan het Vrouwenkerk plein valt op door de strakke vorm geving. Op de begane grond krijgt de winkel een welvende glazen pui die op twee plaatsen wordt onder broken door twee grote ronde ko lommen. De woningen worden be reikbaar via twee glazen trappen huizen op de hoeken. Een ander opmerkelijk facet in het plan van Vollmer is de balken- derie-achtige bebouwing willen constructie waarmee in de Vrou- wenkerkkoorstraat de toegang naar Voor de winkelpandjes heeft het plein wordt gemarkeerd. In de Barendse een toeristisch aantrekke- plan van overgang tussen de drukke Haar- lijke invulling in gedachten, zoals lemmerstraat en het rustiger plein een archiefwinkel, een ambachts- heeft de architect een aantal beel- winkel en een dependance VU de den, een fontein en enkele bankjes VW. Volgens het plan van Vollmer gesitueerd. Omwonenden en andere belang- Om het plein allure te geven hebbenden uitten gisteravond tij- ordt de natuurstenen vloer van de dens de door de buurtvereniging Maredorp georganiseerde bijeen komst enige kritiek op het 'Barend- se-plan'. Maar uiteindelijk preferen ze het plan van Barendse toch bo ven dat 'Vollmer-plan'. Een punt van discussie waren de winkels op HAARLEM "Het is een merkwaardig idee dat een refe rendum alleen geldig is als er een bepaalde opkomst is. Bij de ver kiezingen doen we dat ook niet. Mensen zijn vrij om te gaan stem men of niet". Professor dr. M. van Schendelen, hoogleraar politico logie aan de Rotterdamse Eras- musuniversiteit weet alles van volksraadplegingen. Hij is er niet tegen, zegt hij"Baat het niet, dan schaadt het niet". De Leidse gemeenteraad heeft vastgesteld dat de uitslag van de volksraadpleging op 6 maart al leen geldig is als voldoende men sen hun mening geven over het vrijlaten van de sluitingstijden van horecagelegenheden. 'Vol doende' wil in dit geval zeggen dat het aantal stemmen minstens de helft moet zijn van het aantal dat tijdens de gemeenteraadsver kiezingen in Leiden werd uitge bracht. Toen was de opkomst 55,1 procent. "Je moet er gewoon niet zo veel drukte over maken", vindt Van Schendelen. Maar, meent hij, als er een referendum wordt gehou den, moet het serieus gebeuren. "Het gaat niet aan mensen hun mening te vragen en de uitslag vervolgens in een bureaula te stoppen". Hoevéél mensen hun mening geven, doet volgens Van Schen delen niets toe of af aan de geldig heid van de opiniepeiling. "Het idee dat er een bepaalde mini mumopkomst moet zijn is merk waardig. De achterliggende ge dachte klopt niet. Die gedachte is dat een uitslag niet legitiem is als de opkomst laag is. Maar als bij de Europese verkiezingen minder dan 45 procent naar de stembus gaat, worden toch alle zetels bezet in het Europees Parlement". Het hanteren van een mini mumnorm beschouwt Van Schendelen als een uiting van koudwatervrees. "Men wil graag de handjes vrij houden". Onverschillig "We moeten er niet te heftig over doen. De argumenten voor een re ferendum zijn niet sterk en die er tegen ook niet", meent de hoogle raar. "Dat je de band tussen kie zer en gekozene versterkt, dat is twijfelachtig. En er komt ook geen 'aardiger' beleid via de volksraadpleging. In het begin van de jaren '70 bestond in Neder land een meerderheid voor het in krimpen van de ontwikkelings gelden. De politieke en sociale eli- Hoogleraar Van Schendel: "De argumenten voor een referendum zijn niet sterk en ertegen ook niet". te in Den Haag wilde het bedrag echter niet verlagen. Als je toen de wil van het volk had uitge voerd, zou er minder geld naar ontwikkelingssamenwerking zijn gegaan. Zo zie je maar, dat uit een referendum niet altijd 'leuker' be leid hoeft te komen". De argumenten tegen referen da zijn evenmin erg steekhou dend, vindt de hoogleraar. "Maar mensen zijn niet zo rationeel in dat soort dingen. Politici vrezen dat de democratie wordt aange tast door het houden van een refe rendum. Daar is ook alweer geen enkele grond voor". Niet alleen in Leiden wordt op 6 maart een referendum gehou den. De inwoners van Haarlem kunnen die dag zeggen of ze het eens zijn met de bebouwing van twee groene gebieden. Het zou kunnen dat mensen die in de buurt van een van deze plekken wonen meer bezwaar hebben te gen bebouwing van de nabijgele gen polders dan anderen. Dat het mensen die verder weg wonen misschien minder kan schelen. Zon belangentegenstelling speelt ook in Leiden. Daar heb ben binnenstadsbewoners wel licht meer belang dan anderen bij een vroeger sluitingsuur voor de cafés. "Het is het probleem van de 'kleine gepassioneerde minder heid'. Dat betekent dat een kleine minderheid een groter belang heeft dan de overgrote meerder heid. De binnenstadsbewoners in Leiden zullen wellicht graag zien dat de cafés vroeger dichtgaan, terwijl de mensen in de buiten wijken graag laat in de kroeg blij ven. Zo n belangentegenstelling is in elke democratie moeilijk op te lossen. De heersende opvatting is dat de 'gepassioneerde minder heid' haar zin moet krijgen als de meerderheid onverschillig is over de kwestie. Met een referendum los je zo'n zaak trouwens niet od. maar met de gemeenteraad ook niet", aldus Van Schendelen. "Je ziet het ook in de Tweede Ka mer. Daar zijn de kleine rechtse kerkelijke partijen fel over be paalde zaken, zoals de zondags rust. De meerderheid van de ka mer vindt het niet belangrijk, doet er een beetje lacherig over. En soms zie je dan dat men de meerderheidsregel maar beperkt hanteert. De 'kleine gepassio neerde minderheid' krijgt in be paalde gevallen haar zin". Politieke partijen moeten zich niet bedreigd voelen. Er is geen enkele reden aan te nemen dat de democratie wordt aangetast door referenda. Het referendum kan zelfs, als de uitkomst overeen komt met de opvattingen van de politici, een versterking van hun positie betekenen, meent Van Schendelen. (foto Dr Boer) De gedachte dat politici bij hun verkiezing een mandaat hebben gekregen, dat ze dan zijn gekozen om te spreken, vindt de hoogle raar achterhaald. "De mensen zijn tegenwoordig goed opgeleid, kunnen allemaal de krant lezen, dus er is geen noodzaak meer het mandaat aan de politiek te geven. En de mensen gedragen zich er ook niet meer naar. De burger belt voor een losliggende tegel ge woon een ambtenaar. Je ziet dan ook dat er steeds meer lobby's zijn. Er is veel meer sprake van pressiegroepen in de politiek. Dat zie je ook bij een referendum". "Eigenlijk is het allemaal een storm in een glas water". Een du re storm? "Ach", zegt Van Schen delen, "democratie is duur. Dicta tuur is duurder. En als de ge meente zich hiermee leuk presen teert, kan dat toch uit het pr-bud- get worden betaald"? Een heikel punt was gisteravond ook het al dan niet weghalen van de muurresten van de vroegere Vrou wenkerk die inmiddels van onder tot boven met graffity besmeurd zijn. Van de Reek. eigenaar van en kele panden aan de noordkant van het plein, zag graag dat 'die troep' verdween. Hij heeft plannen om zijn panden om te bouwen tot een horecagelegenheid en de steenres- ten zouden het uitzicht niet bevor deren. De meeste omwonenden me nen dat de muurresten vanuit 'cul tuur-historisch' oogpunt in tact moeten worden gelaten. Vrouw beroofd van sporttas LEIDEN - Een 19-jarige Leidse vrouw is gisteravond beroofd van haar tas. De politie onderzoekt of ook sprake is van poging tot aanran ding. De vrouw fietste omstreeks 20.45 over de Max Planckweg. Ze haalde een ongeveer 18-jange fiet ser in die even later naast haar kwam rijden. Deze greep hij de vrouw beet, waardoor beiden ten val kwamen. Het slachtoffer riep luid om hulp, wat de dader wilde beletten door zijn hand op haar mond te houden. Toen in de verte mensen naderden, ging de man er vandoor. Hij nam de sporttas van de vrouw mee Hierin zaten sportschoenen en -kleding. De politie verzoekt getuigen con tact op te nemen. Tel. 258888. Nieuw onderkomen uitleencentrale Kruisvereniging LEIDEN De uitlecncentrale van de Kruisvereniging Leiden is vanaf morgen gevestigd in het nieuwe ge bouw aan de Burggravenlaan/Van Vollenhovenkade. De openingstij den zijn van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. Op donderdag kunnen verpleegartike- len tot 21 00 uur worden gehaald en op zaterdag van 15.30 tot 17.00 uur. Het telefoonnummer is 071-121894. De uitleencentrale was meer dan 40 jaar gevestigd in het voormalige weeshuis aan de Middelstegracht 38. Dat pand werd echter te klein, onder meer door de toename van de vraag naar hulpmiddelen. In het nieuwe gebouw wordt ook het u uk- team Lammenschans onderge bracht. Het vorige adres van dit team was Lammenschans weg 46. Spreekuur en telefoonnummer van het wijkteam zijn ongewijzigd. DONDERDAG 31 JANUARI 1991 Onderzoek TNO wijst uit: LEIDEN - De asbest in de trapkasten van 181 eengezinswoningen in de Merenwijk moet worden verwijderd. TNO komt na onderzoek in de huizen aan de Hoeken, Plaatsen en Oor den tot de conclusie dat het materiaal op den duur gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid. Het verwijderen ervan kost ongeveer drie ton. Woningbouwvereniging De Sleutels wil proberen hiervoor een bijdrage te krijgen van de overheid. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13