met schuldig aan oorlog' Syrië wacht met smart op verlies Irak Perez weerlegt beschuldigingen kali Kalmte van Hussein valt waarnemers op Rederij mag lading van Gur Mariner verkopen DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 11 •>~w j *i *1 1 NEW YORK (AP) - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Javier Perez de Cuellar heeft met klem de Iraakse beschuldiging van de hand gewezen als zou hij zelf, maar ook de Veiligheidsraad, verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van de Golfoorlog. Tegelijk deed hij een nieuwe oproep aan Irak om Kuwayt te ontruimen. ten tegen de oorlog in het westen. "Hij kwam erg kalm en zelftrerze- HI^HI kerd over. Hij gelooft stellig dat elke len de wapens gebruiken die gelijk- dag dat het langer duurt, zijn positie waardig zijn aan de wapens die te- ïn de Arabische wereld sterker gen ons gebruikt worden". Verder zei hij dat Iraks raketten "nucleaire, biologische en chemische koppen kunnen hebben". Woordvoerder Marlin Fitzwater boek over Saddam heeft geschre- van het Witte Huis deed het vraag- ven, zegt dat het doel van de Iraakse gesprek af als "de standaard-propa- De Iraakse minister van buiten landse zaken Tariq Aziz liet de VN- chef op 24 januari in een brief weten dat Irak hem persoonlijk verant woordelijk houdt voor het uitbre ken van de vijandelijkheden. Aziz zei dat de oorlog in naam van de Verenigde Naties door een "crimi nele zionistische-imperialistische" alliantie wordt gevoerd. Na dagen lang gezwegen te hebben zei Perez de Cuellar gisteren in een brief aan Aziz dat hij de beschuldigingen af wijst. Hij wees er op dat hij op 13 janu ari, enkele dagen voor het verstrij ken van het VN-ultimatum, in Baghdad Saddam Husayn nog had voorgehouden dat de pogingen om de "naderende tragedie" een halt toe te roepen zouden falen tenzij Irak zich bereid zou verklaren de resoluties van de Veiligheidsraad na te leven. Ook had de VN-chef be loofd zich persoonlijk te zullen in spannen om de gespannen politieke situatie in het Midden-Oosten op te lossen. Perez de Cuellar herhaalde in zijn w J antwoord aan Aziz dat de VN niet zullen dragen voor een bestand uit zijn op de overgave van Irak, maar een "gepaste oplossing" wil len die overeenkomt met de resolu ties CAIRO (Rtr) - Arabische en wester se waarnemers die gekeken hebben naar het eerste televisievraagge sprek van president Saddam Hus sein van Irak sinds het uitbreken van de oorlog, zijn getroffen door het zelfvertrouwen dat hij uitstraalt. "Hij lijkt vol vertrouwen en ont spannen. Hij oogt niet als iemand die vlak voor zijn nederlaag staat", meent de ervaren Egyptische co lumnist SalamaAhmed Salama. "Met hem vergeleken ziet George Bush er bezorgd en vermoeid uit", aldus Salama die vooral voor de half-officiele krant Al-Ahram schrijft. Bush zag er uit als iemand wordt en de anti-oorlogsbeweging die twintig jaar ouder is geworden groeit", meent de diplomaat sinds hij 14 dagen geleden het sein gaf tot de oorlog die Irak uit het be zette Kuwayt moet verdrijven. In een vraaggesprek met Peter orI Arnett^de correspondent van Cable leider is de oorlog met zijn machts- gandatoespraak, waarin hij structuur zoveel mogelijk intact te dreigt Amerikanen te doden en al- overleven in de opvatting dat hij lerhande verwerpelijke oorlogshan- News Network (CNN), dat maandag opgenomen, zegt Saddam m dat geval onmiddellijk zorg te God aan de kant van Irak staat en dat zijn land de nederlaag zal toe brengen aan "de landen met de gro- Fahd zei dat Saddam zich thans te wapens en het smerige geld". de kracht dient te realiseren van de Een Europese diplomaat die de nvT k strijdmacht waar hij tegenover televisie-uitzending gisteren zag. een regionale macht blijft in de tijd delingen te plegen", na de oorlog. "Hij weet wat hij doet. Hij be grijpt dat hij uiteindelijk militair verliest maar hij zal een tamelijk zware tol eisen en er voor zorgen dat Iraakse VN-ambassadeur Abdul staat. Hij wees erop dat het de geal- zegt dat hij getroffen was door de de Amerikanen en de geallieerden Amir al-Anban speelde de briet van lieerden om de bevrijding van Ku- zelfverzekerdheid van Saddam en Perez de Cuellar door aan Aziz, maar gaf zelf geen commentaar. Koning Fahd van Saudi-Arabie en de Egyptische president Hosni Mubarak hebben gisteren een on middellijk bestand in de Golfoorlog beloofd als de Iraakse president Saddam Hussein toezegt dat hij zijn troepen uit Kuwayt terugtrekt. Mubarak waarschuwde tijdens een verrassend bezoek aan de Saudische hoofdstad Riyad Sudan ervoor geen aanval te lanceren op de Aswan-dam in Egypte, een stuw dam die voor de Egyptische econo mie van vitaal belang is. Mubarak zei te hopen dat Sad dam het Iraakse volk zal sparen en alsnog bevel geeft voor de terug trekking uit Kuwayt. Hij verklaarde wayt gaat en niet om de bezetting diens actuele kennis van wat er i van Irak. de wereld gebeurt, zoals de protes- hier nooit meer tussenbeide ko men", zegt hij. Toen hem in het interview werd Maar westerse en Arabische waarnemers in Cairo zeggen dat de uitzending, die Saddam ongeschokt en vol zelfbeheersing toont na dui zenden bombardementsvluchten tegen zijn land. zijn vele aanhangers in de islamitische wereld een hart onder de riem zal steken. "De tegen stelling tussen deze serene, zelfver zekerde Saddam en de gek zoals hij door de anti-Iraakse propaganda wordt afgeschilderd, zal gewone mensen treffen", aldus de Europese diplomaat. De Egyptische krant Al-Akhbar. die in handen is van de autoriteiten en een grote oplage heeft, heeft Sad dam in commentaren omschreven als "de gek van Baghdad". Marshall Wiley, een vroegere Amerikaanse diplomaat die in Baghdad gestatio neerd geweest is. meent dat Sad dam nog behoorlijk zelfverzekerd overkomt. Hij heeft nog steeds hoop dat hij een politieke overwin ning kan boeken bij zijn nederlaag", zei hij tegen CNN. waarbij hij erop wees dat de Verenigde Staten het verlies van veel mensenlevens ris keren en ook politieke schade aan de oorlog kunnen overhouden Salama meent dat de Iraakse lei der blijk geeft van "de psychologie van de belegerde - je ziet alleen wat je wilt zien". Maar Bulloch denkt dat Saddam Hussein realistische rapporten van de militaire toestand krijgt van zijn commandanten te velde en dat hij een staakt-het-vu- ren zal aanvaarden nadat hij bij de tegenpartij zo veel mogelijk slacht offers heeft gemaakt tijdens de grondgevechten om Kuwayt. MIDDELBURG (GPD) - Azahara Maritime, voormalig eigenaresse van het vrachtschip Gur Mariner, mag na 1 april de in Vlissingen op geslagen lading (laten) verkopen. De Middelburgse rechtbank be paalde gisteren dat op den duur 'economisch bederf van de lading niet valt uit te sluiten, omdat na 1 fe bruari de opslag- en bewakingskos- ten voor rekening van Azahara zul len komen. Die kosten - volgens de rederij 130.000 gulden per maand - zullen worden doorberekend bij de verkoop. In zijn vonnis stelde recht bankpresident mr. Warnink dat van Azahara niet kan worden verwacht dat zij 'ten eeuwige dage' de lading laat opslaan op haar kosten. De Gur Mariner werd medio sep tember vorig jaar in Vlissingen- Oost aan de ketting gelegd. Het schip was met goederen uit Duits land, Engeland en Nederland op weg naar Irak toen het in Port Said, gedwongen door VN-sanctiemaat- regelen, rechtsomkeert moest ma ken naar Vlissingen. Daar nam de Economische Controledienst de la ding in beslag om te bekijken of de goederen vielen onder het handels embargo tegen Irak. De lading werd voor rekening van de Staat der Nederlanden opgesla gen bij de NV Haven van Vlissin gen. Na grondig onderzoek werd de beslaglegging opgeheven en werd de lading (bestaande uit machines, laboratoriumonderdelen en chemi caliën) teruggeven aan Azahara. Bevrachter Iraqi Lines verzette zich vorige week hevig tegen ver koop van de lading, omdat deze tij dens een veiling voor een spotprijs zou weggaan. De opdrachtgever vond het verder te vroeg om nu al over te gaan tot verkoop, omdat de eigenaren van de lading zich nu pas beginnen te melden bij Azahara. De waarde van de lading, naar verluidt ettelijke miljoenen guldens, zou de opslag- en bewakingskosten nog lang niet overtreffen. Verkoop, al dus Iraqi Lines, zou leiden tot direc te kapitaalvernietiging. Door het Smokkel van Westen naar Irak neemt toe LOS ANGELES (Rtr) - Het aantal bedrijven en personen in de wereld dat het VN-embargo tracht te ont duiken door munitie en goederen aan Irak te verkopen is de afgelopen weken fors toegenomen. De meeste gevallen doen zich in West-Europa voor, aldus de Los Angeles Times gisteren. De oorlog in de Golf levert voor smokkelaars meer risico op, maar ook meer winsten, aldus de Times. Amerikaanse politiediensten zijn meer dan 700 schendingen van het embargo op het spoor gekomen, waarvan zeker 20 in de Verenigde Staten. Dat zijn er 200 meer dan en kele weken geleden. Volgens anonieme functionaris sen die de krant aanhaalt zijn bui tenlandse bedrijven, met name Westeuropese, verantwoordelijk voor het grootste aantal schendin gen van het embargo. In december gaf Washington de Duitse regering een lijst met de namen van 50 ver dachte Duitse bedrijven. De afgelo pen weken is dat aantal, na klachten van de Verenigde Staten en andere landen, toegenomen tot meer dan 110. Toch zijn de sancties tegen Irak effectiever dan elke eerder interna tionaal embargo in de recente ge schiedenis. Iraks invoer is voor 90 procent afgesneden, de uitvoer zelfs voor 97 procent, zeggen de functio narissen. embargo zou Azahara bovendien niet meer aansprakelijk zijn voor de lading. Mr. Warnink stelde gisteren dat Azahara wel degelijk de zorg heeft over de opgeslagen goederen, en daardoor ook de kosten voor opslag moet betalen. 06-lijn CIDI DEN HAAG (GPD) - Het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) opent op 1 februari een 06-lijn waarmee dagelijks het laatste nieuws over Israël en de joodse gemeen schap zal worden verspreid. Het CIDI wil met de 'Israel Nieuws lijn' inspelen op de sterk geste gen vraag naar informatie sinds het begin van de Golfoorlog, vooral van mensen met vrien den en familieleden in Israël. De kosten van de 06-lijn bedragen 50 cent per minuut. Het CIDI heeft vanaf morgen 10 lijnen be schikbaar 340.320.20. nummer DAMASCUS In ijdelheid onderscheiden dictators in de Arabische wereld zich nauwelijks van elkaar. In de Syrische hoofdstad Damascus hangen net zo veel portretten van leider Hafez al Assad als in Baghdad van Saddam Hussein. Ook het Syrische veiligheidsapparaat doet niet onder voor dat van Irak. Agenten van de politieke afdeling van de binnenlandse veiligheidsdienst onderdrukken even hard elke vorm van oppositie als Saddam Hussein dat door zijn netwerk van geheime politieagenten en verklikkers laat doen. Syrië is verbaasd over Saddams ka mikaze-strategie tegen een schier onoverwinnelijke vijand. Geen dag laten de door de regering gecontro leerde kranten in Damascus de poli tieke en militaire zelfmoord van Irak onbesproken. De verwijten over zoveel hardvochtigheid en domheid zijn vooral gericht op Sad dams moedwillige verkwanseling van het 'erfgoed' van de Arabische natie. Hieronder verstaat de Syri sche almachtige Ba'ath-partij (een Arabische variant op het socialisme en zusterpartij van de Ba'ath in Baghdad) de pan-Arabische ge dachte. Dat is het tot politieke en militaire eenheid gesmeden Le gioen waarmee zij op een dag de 'zionistische vijand' hoopt te ver slaan. Bloedig Het grieft de Syriërs dat het 'ide aal' om Israël te vernietigen vrijwel zeker voor altijd is v erkeken. Over mand door dat pijnlijke gevoel ken schetste een hoge Syrische ambte naar en belangrijk partijlid Saddam Hussein het afgelopen weekeinde tijdens een gesprek op het ministe rie van informatie als "een gek, de Arabische natie onwaardig". Hafez al-Assad. Maar is de Syrische dictatuur zoveel anders van aard als die in Irak? Bloedig was de afgelopen jaren het militaire optreden van Syrië in Li banon en wellicht nog gruwelijker was het in 's werelds doofpot ge stopte bloedbad van Hama in 1982. De Syrische luchtmacht onder drukte met een bommentapijt een opstand in deze stad van shi'itische moslims, waarbij ten minste 20.000 doden zouden zijn gevallen. Een be denkelijke reputatie die zich kan meten met de gifgasaanvallen van Saddam Hussein op de Kurden in Irak, enkele jaren geleden. Het is echter zo dat de Syrische dictator de politieke en militaire problemen op veel slimmere wijze aanpakt. Met een uitgebalanceerde strategie lukte het Syrië een groot deel van het Libanese territorium onder haar controle te brengen en daarmee de burgeroorlog in Liba non te bedwingen. Een annexatie is niet nodig, want in Bayrut zit een re gering die als een marionet op het getrek aan de touwtjes in Syrië rea geert. Het is opmerkelijk hoeveel over eenkomsten de Syrische en Iraakse politieke ambities vertonen, en dat Hafez al Assad daarbij niet de gram schap van de wereld op zijn nek haalt. In de regio bedrijft Assad een soort politiek dat veel lijkt op de manier waarop een doorgewinterde schaker opereert. Politieke en mili taire pionnen opofferen wordt pas in het uiterste geval overwogen, in tegenstelling tot de methode van Saddam Hussein, die in ëën keer al les probeerde te grijpen. Israël Belangrijke leden van de Ba'ath- partij in Damascus maken tegen over journalisten en westerse diplo maten duidelijk dat Syrië zich in het Golfconflict geen directe betrok kenheid in de oorlog zal laten op dringen. Tenminste zolang Israel haar gemak houdt. Maar ook als Is raël besluit de Iraakse raketaanval- len te vergelden, is het zeer de vraag of Syrië de deelname aan de anti- Iraakse alliantie in de Golf zal op zeggen en de zijde van Irak zal kie zen door bijvoorbeeld militaire ac ties tegen aartsvijand Israël te on dernemen. Bij die strategie is voor Syrië een aantal punten van groot belang. In de eerste plaats heeft Assad Syrië het leiderschap in de Arabische we reld nog niet opgegeven. Naar dat primaat, zo kenmerkend voor de Arabische politieke cultuur, zal el ke potentiele leider blijven streven. Assad zat echter met het probleem dat zich een politieke as had ge vormd, de zogenaamde ACC-lan- den, bestaande uit Egypte, Jorda nië, Irak en Yemen, die het najagen van zijn ambities bemoeilijkten. De Golfcrisis kwam voor Syrië dan ook als een geschenk van Allah De ACC-alliantie viel uit elkaar Jor danië en Yemen kozen de kant van Irak - en Egypte kreeg veel kritiek voor haar aanmoedigende rol bin- Saddam Huêtcin. nen de Arabische Liga om de inva sie van Kuwayt met kracht af te wij zen. Broeder Assad bakte snel zoete broodjes met Egypte. Egypte op haar beurt vroeg Saudi-Arabie om de in het ge matigde kamp teruggekeerde 'broe der' weer in de armen te sluiten en Syrië stuurde na deze omhelzing troepen naar het koninkrijk. Voor de periode na de Golfoorlog is dat een uiterst belangrijk politiek gegeven. Irak zal sterk verzwakt of zelfs verslagen uit de strijd komen, en dat betekent hoe dan ook een een machtsvacuüm in de regio die moet worden opgevuld. Voor Syrië (en zeker voor Jordanië) is Irak altijd in defensief en aanvallend opzicht een sterk achterland geweest bij het streven naar militaire gelijkheid met Israel. Syne zal zich zeker wil len laten gelden om die politieke en militaire leegte zoveel mogelijk te compenseren. Het is niet zo vreemd dat Syrië daarbij in de eerste plaats denkt aan het op peil houden van de militaire strijdkrachten. En dat kost geld. Nu de Sovjetunie haar enige bondge noot in het Midden-Oosten niet meer financieel kan bijstaan, aast Damascus op Amerikaanse dollars en Europese geldelijke bijdragen. Niet negeren Als beloning voor samenwerking met het Westen Irak uit Kuwayt te verjagen, stromen de dollars nu al het presidentiele paleis in Da mascus binnen. Ze waren bedoeld voor de leniging van de economi sche problemen ten gevolge van de Golf-crisis, maar Syrië heeft nog geen cent daarvan voor dit doel ge bruikt. Het is niet zo moeilijk te ra den waarvoor deze gelden wël wor den gereserveerd. Zo financieren de VS en Europa een politiestaat, waar de vijandelij ke en antisemitische retoriek tegen Israel nog elke dag te horen en te le zen valt. Westerse diplomaten daar entegen vinden dat Europa en Ame rika Hafez al Asad niet opnieuw moeten negeren. Zij vinden het ver standiger de handelsbetrekkingen met Syrië juist nu meer de ruimte te geven en de economische steun te vergroten. Alleen op die manier is Damascus nadrukkelijker op de schending van mensenrechten te wijzen en in een toekomstig vredes proces onder druk te zetten, zo me nen zij. Optimistische waarnemers in Da mascus verwachten dat Egypte en Saudi-Arabie een gematigde in vloed op Syrië zullen hebben, waar door het voor de Verenigde Staten minder lastig is een internationale vredesconferentie over het Midden- Oosten te steunen. Aan Washington dan de taak Israël ervan te overtui gen dat met de nieuwe Arabische troika op gelijkwaardige basis za- k'-n valt te doen over de Palestijnse kwestie en de geannexeerde Golan- hoogvlakte die Israel in 1967 op Sy rië veroverde. Defensie-uitgaven DEN HAAG (ANP) - De uitgaven ten laste van de Defensiebegroting als gevolg van het Golfconflict be dragen 139.4 miljoen gulden over 1990 Over 1991 bedragen de eenma lige uitgaven tot nu toe 26 miljoen gulden, terwijl de extra uitgaven per maand 12.5 miljoen gulden be iopen. Dat blijkt uit een brief die mi nister Ter Beek (defensie) gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Premier Japan bekogeld om Golfbeleid TOKYO (Rtr) - Premier Toshiki Kaï- fu is in het Japanse parlement uitge jouwd door oppositieleden en vanaf de publieke tribune bekogeld. Kaï- fu probeerde gisteren het Japanse regeringsbeleid in de Golfoorlog te verdedigen, in het bijzonder de ne gen miljard dollar steun aan de Ver enigde Staten. Oppositionele parlementsleden schreeuwden luidkeels, trommel den met hun vuisten en maakten Kaïfu het spreken zo goed als onmo gelijk. Twee vredesdemonstranten wierpen tennisschoenen naar het spreekgestoelte van de premier du- probeerde boven het lawaai uit te komen. Dit incident is de eerste pu blieke protestactie in het Japanse parlement sinds twintig jaar en toont de woede bij een deel van de Japanse bevolking over K.ntu jongste hulpplan in de Golfoorlog. Vorige week zwichtte Kaïfu voor Amerikaanse druk en reserveerde negen miljard dollar (ruim 15 mil jard gulden) ter ondersteuning van de multi nationale strijdmacht in de Golf. Ook zegde hij toe Japanse ge vechtsvliegtuigen naar het Midden- Oosten te zullen sturen om vluchte lingen te evacueren. "We willen zo goed mogelijk sa menwerken om ondanks gebrek aan militaire betrokkenheid toch aan onze plicht in de Golf te vol doen", aldus Kaifu. De oppositiele den waren weinig ingenomen met Kaïfu's redenering. Volgens hen schendt de premier de Japanse pa cifistische grondwet door militaire vliegtuigen naar een oorlogsgebied te willen zenden. Tussen het geschreeuw van de parlementariërs door probeerde de premier duidelijk te maken dat de vliegtuigen om humanitaire rede nen worden gestuurd en dat de fi nanciële bijdrage aan het Golf Sa- menwerkingsfonds bestemd is voor met-militaire hulp. De oppositie eis te van Kaifu toezeggingen dat restricties worden verbonden aan de besteding van het geld. Kaifu wilde hier echter niet op ingaan Lezers Schrijven Martelen (2) In het Leidsch Dagblad van 26 janu ari 1991 heb ik met belangstelling Martelen van H. Havers gelezen, ge richt aan 4 sterren-generaal Huyser. De generaal zal best wel op de hoog te zijn van deze uitwassen, niet al leen de moffen en jappen waren hier heer en meester in, ook aan ge allieerde zijde werd van dit wapen gebruik gemaakt. Ook het Neder landse leger in Nederlands Indie heeft zich niet onbetuigd gelaten in 1946*1949 «I i« d op dit punt niet onder voor moffen of jappen Ook dit zal de generaal wel bekend zijn De getoonde vliegers op de Iraak se televisie leken nog op mensen, bg ons kon je na behandeling niet meer zien wat de voor- of achter kant was. De details wil ik u bespa ren. die zijn te gruwelijk Die oorlog heeft 150 000 mensen het leven ge kost. dit zegt misschien al genoeg, en dan alleen met vuistwapens. Voor onze God, onze koningin en vaderland. Ondanks de conventie van Genève is alles in de doofpot beland, dat vergat de generaal nog te vermelden. Zo gemakkelijk komt Saddam Hussein er niet vanaf, daar kun je vergif op innemen Indiè-veteraan P.A.Th, vd Zalm Tramstreg 5 2201 KP Noordwtjk

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11