Nederland laconiek onder dreiging Irak Chevènement: oorlog voert van VN-doel af 5Golfoorlog was met wijsheid te voorkomen geweest Iran kondigt massaproduktie raketten aan en laat nieuwe onderzeeër te water vvnuvu ii» uc uuLr Volgens regering geen aanwijzingen voor terrorisme DEN HAAG (GPD/ANP) De Nederlandse regering piekert er voorlopig niet over om het leger in te zetten voor de bewaking wat genoemd wordt 'strategische objecten'. De politie kan de beveiliging tegen eventuele terroristische acties makkelijk aan, zei het ministerie van binnenlandse zaken gisteren. Volgens Binnenlandse Zaken zijn er geen concrete aan wijzingen voor terroristische acties. Uitgebrande auto's staan voor de deur van het Franse consulaat in de Turkse stad Izmir. Bij het consulaat is gisteren een bom ontploft. (foto epa> Gisteren werd op de Iraakse radio voor de tweede maal een oproep ge daan om "de belangen aan te vallen van de VS, Nederland, Groot-Brit- tannië en Frankrijk", waarmee Ne derland doordrong tot de zogeheten 'hitlist' van Irak. Kenners van inter nationale verhoudingen, diploma ten, Arabisten, breken zich allemaal het hoofd over de vraag hoe het komt dat Nederland op die lijst staat. Er zijn slechts drie Neder landse oorlogsbodems in de Perzi sche Golf en de Patriot-raketten zijn niet eens door Israël zijn geaccep teerd. Nederland werd gisteren welis waar niet als eerste genoemd door het 'Nationale en Pan-Arabische Strijdfront van het Arabisch Schier eiland', maar met de VS, Groot-Brit- tannie en Frankrijk moet ons land toch rekening houden met terroris tische aanslagen door 'Arabieren'. Italië, dat toch veel meer militaire inspanning verricht tegen Irak, Aanslagen op Amerikaanse en Britse doelen ANKARA (AP) Op verscheidene Amerikaanse doelen en vestigin gen, alsmede de consulaten van Frankrijk en Italië in Turkije, zijn gisteren bomaanslagen gepleegd. Bij één van de jongste incidenten werden molotovcocktails gegooid naar twee auto's van Amerikaans militair personeel bij de Bal^at-ba- sis, niet ver van Ankara. De auto's liepen schade op, maar er vielen geen slachtoffers. In Istanbul explodeerde een bom bij de Amerikaanse Bond van Ker ken. Ontploffingen vonden ook plaats buiten kantoren van de Ame rican Union Company en bij het Ita liaanse consulaat in Istanbul. Eerder op de dag werden aansla gen gepleegd op het Franse consu laat en de gebouwen van twee Ame rikaanse organisaties in de Turkse stad Izmir. De ondergrondse marxistische organisatie Dev Sol zei in telefoontjes aan verschillende kranten in Izmir de aanslagen te hebben gepleegd. Afgelopen week ontploften er bommen in Ankara, Istanbul en Adana. De politie van Mexico Stad heeft gisteren de veiligheidsmaatregelen bij ambassades, buitenlandse scho len, bedrijven, vliegvelden, trein- en busstations opgevoerd, nadat een brandbom was gegooid naar een vestiging van American Express. Onbekenden hebben gisteren een kleine raket afgevuurd op een kan toor van de Britse oliemaatschappij BP in een buitenwijk van Athene. De aanslag veroorzaakte wel scha de, maar er vielen geen slachtoffers. Arabische zeelui in Rotterdamse haven gescreend ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse rivierpolitie controleert alle zeelieden uit Irak, Iran, Jordanië, Syrië en Libië, die met zeeschepen de haven binnenkomen voordat ze aan wal mogen. Aan de hand van een namenregister van vreemdelin genzaken worden de zeelieden aan de tand gevoeld. Enkele tientallen mensen zijn inmiddels op deze ma nier 'gescreend'. Niemand werd aangehouden. Ook twee vluchtelingen uit Irak zijn door de politie ondervraagd. Die wilde niet zeggen wat de aanlei ding was om met deze mensen 'een praatje te maken.' De gesprekken hadden geen gevolgen voor de Irak ezen. Vorige week al kondigde de politie aan mogelijke aanhangers van de Iraakse leider Saddam Hus sein 'met belangstelling' te volgen. Verdeeldheid over doodsoorzaak leider al-Fatah TUNIS/CAIRO (AFP/DPA) - Een vooraanstaand vertegenwoordiger van de al-Fatah de belangrijkste groepering binnen PLO is giste ren in Kuwayt om het leven geko men. De wijze waarop Rafik Chafik Kiblaui, die opereerde onder zijn verzetsnaam Abu Ziad, aan zijn ein de is gekomen is onduidelijk. De 55-jarige Abu Ziad was een van de naaste medewerkers van Sa- lim Zaanun, vertegenwoordiger van al-Fatah in Kuwayt en een van de twee vice-voorzitters van de Natio nale Raad van Palestina (het parle ment in ballingschap van de PLO). staat niet op de lijst. Ook ontbreken landen als Duitsland en Japan, die toch miljarden meebetalen aan de oorlog tegen Saddam Hussein. De Iraakse ambassade in Den Haag, die inmiddels nog maar door twee diplomaten wordt bevolkt, kon gisteren geen antwoord geven op de vraag waarom uitgerekend Nederland voor de tweede maal zo duidelijk is aangewezen als terroris tisch doel. De Kuwaytse ambassade produceerde een groot vraagteken en verwees diplomatiek door naar de Iraakse ambtgenoten. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken verwees simpelweg naar Saddam Hussein: "Vraag het hem." Irak-specialist Robert Soeterik, verbonden aan het instituut Middle East Research Associates, wil zich wel wagen aan enig giswerk en wijst erop dat de Nederlandse betrok kenheid aan de geallieerde strijd te gen Irak de laatste dagen weer iets is toegenomen: "Er worden nu me dische troepen gestuurd, er vliegen Orion verkenningstoestellen naar de Middellandse Zee. Het is niet veel, maar toch". Het kan volgens hem echter niet afdoende verklaren waarom Nederland wel en andere landen niet voorkomen op de lijst van het Pan-Arabische Strijdfront. Soeterik denkt ook dat de Irakezen een signaal hebben willen uitzen den aan ons land, dat over enkele maanden een belangrijkere rol zal spelen binnen de Europese Ge meenschap. In juni lost Nederland Luxemburg af als voorzitter van de EG. De meest gehoorde verklaring be treft echter de speciale relatie die Nederland met Israël onderhoudt. In de afgelopen twee weken zamel- Toch nog doden door Iraakse aanval TEL AVIV (DPA) Als gevolg van de Iraakse raketaanval op Israël maandagavond zijn twee mensen in paniek geraakt en om het leven ge komen. Volgens meldingen in de Is raëlische pers overleed in de stad Petach Tikwa een 16-jarige jongen aan een hartaanval na in paniek te zijn geraakt. In dezelfde plaats stik te een 51-jarige man omdat hij de beschermkap van zijn gasmasker niet had verwijderd. NICOSIA (AP) Irak heeft giste ren laten weten dat geallieerde krijgsgevangenen doelwit zijn ge worden van geallieerde bombar dementen op strategische doelen in het land. Het Iraakse persbu reau INA berichtte dat daarbij minstens een krijgsgevangene de dood heeft gevonden. Volgens INA werd bij een van de luchtaanvallen een gebouw van het ministerie van industrie getroffen. "Een van de gevangen buitenlandse piloten die naar dat departement was geëvacueerd, kwam daarbij om," meldde INA. De nationaliteit van de piloot is niet bekendgemaakt. Eerder meldde het persbureau dat een aantal gevangenen bij de voortgaande bombardementen van maandag en gisteren gewond was geraakt. Vorige week liet Irak PARIJS (GPD/AFP/Rtr) - In zijn overweging na zijn ontslag als mi nister van defensie van Frankrijk stelt Jean-Pierre Chevènement on der meer dat "de ontwikkeling van de oorlog in de Golf ons steeds ver der weg voert van de doelen die door de Verenigde Naties waren ge steld". In feite was de minister al vanaf het eerste uur tegen een oor log in de Golf geweest als middel om Irak uit het bezette Kuwayt te verdrijven. Terwijl binnen zijn eigen Socia listische Partij een ongemakkelijk stilzwijgen heerst over het aftreden van Chevènement, is er in de recht se oppositiepartijen een zucht van verlichting op gegaan. Tegelijker tijd worden ernstige verwijten ge hoord aan het adres van Chevène ment, wiens aftreden "te vroeg zo wel als te laat gekomen is". Te vroeg omdat het "zo midden in de oorlog op desertie lijkt". En te laat omdat Chevènement al vanaf de Iraakse invasie in Kuwayt en de nasleep daarvan talloze malen had kunnen verdwijnen zonder daarmee de Franse troepen in de Golf in een ri dicule positie te plaatsen. Terughoudend De grootste moeilijkheden rond Ch evènement waren ontstaan toen de Franse luchtmacht meteen na het uitbreken van de geallieerde vijan delijkheden tegen Irak uiterst te- den Nederlanders plakband in voor de bedreigde Joodse staat, minister Dales riep om humanitaire steun voor Israel, premier Lubbers bood Patriot-raketten aan en minister d'Ancona stelde Joodse organisa ties in ons land bijstand in het voor uitzicht. ROME (GPD) In Italië is grote politieke beroering ontstaan door uitspraken van de commandant van de Italiaanse marineschepen in het Golfgebied. In het katholie ke weekblad 'Famiglia Christia na' verklaart vice-admiraal Mario Buracchia ondermeer dat "een oorlog met iets meer wijsheid wellicht te voorkomen was ge weest". Buracchia verklaarde af- Irak meldt dood krijgsgevangene bij geallieerd bombardement weten dat het een aantal van de 20 krijgsgevangenen zou gaan ge bruiken als menselijk schild bij strategische doelen. Het militaire commando meld de gisteren via radio Baghdad dat sinds maandag opnieuw zes geal lieerde vliegtuigen en raketten zijn neergehaald. De Amerikaan se marine bevestigde maandag het verlies van een AV-8 Harrier. rughoudend bleef en uitsluitend doelen binnen Kuwayt bombar deerde. Minister Chevènement in terpreteerde verklaringen van pre sident Mitterrand in die zin dat "met de Amerikanen afgesproken was dat Frankrijk uitsluitend doe len in Kuwayt zou aanvallen". Dit Franse standpunt zou hebben be rust op de redenering dat "volgens de VN-resoluties Kuwayt diende te worden bevrijd zonder dat Iraaks grondgebied geschonden werd". Midden vorige week keerde Ch evènement al na een dag terug van een bezoek aan de troepen in Saudi- Arabië. Tijdens een tv-interview in het Franse kampement in Dahran had hij zijn zelfbeheersing verloren en was vervolgens vervallen in een lang en verward betoog. Naarmate zijn uitlatingen voor steeds grotere verwarring zorgden, stelde Chevènement vast dat hem de feitelijke leiding iedere dag meer uit handen genomen werd. Presi dent Mitterrand had bovendien in een tv-optreden en na de terugkeer van Chevènement uit Dahran met zoveel woorden verklaard dat in de afspraken met de Amerikanèn wel degelijk plannen waren voor Franse aanvallen op en boven Iraaks grondgebied. Kort daarop namen Franse Jaquars ook voor het eerst aan 'sorties' op Irak deel. gelopen nacht dat zijn woorden zijn verdraaid, maar het blad houdt vol ze letterlijk te hebben weergegeven. In het interview zegt Buracchia dat een vreedzame oplossing van het conflict misschien mogelijk was geweest als het VN-embargo meer tijd was gegund. Minister van defensie Rognoni, die eerder Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken ontbood gisteren de Iraakse ambassadeur, Azmi Sjiafiq Al-Salihi, om opheldering te bieden over de vermeende ver wondingen die de krijgsgevange nen in Irak bij de bombardemen ten zouden hebben opgelopen. Na afloop van het onderhoud be toogde onderminister Douglas Hogg dat de Iraakse gezant een "buitengewoon onwetende" in druk had achtergelaten. "Ik heb hem gezegd dat we van hem ver wachten dat hij onmiddellijk de Conventies van Genève onder schrijft," aldus Hogg. Tien Britse bemanningsleden van Tornado GR1 gevechtsbom menwerpers die in Irak zijn neer gehaald zijn als vermist opgege ven. Irak zegt drie Britse piloten te hebben gevangen genomen. Minister Chevènement. (archieffoto) Voor de reden waarom president Mitterrand zich al niet in een vroe ger stadium van zijn lastige minis ter van defensie had ontdaan, wor den verschillende verklaringen ge geven. De meeste gehoorde is dat de president meende Chevènement beter onder controle te hebben bin nen de regering dan er buiten. Daar hoeft hij zichzelf immers geen be perkingen meer op te leggen. Als andere reden wordt we) ge- gisteravond verklaarde "zeer ver baasd" te zijn over de uitspraken van Buracchia, zal in overleg tre den met de operbevelhebber van de Italiaanse marine. De Italiaanse politiek reageer de onmiddellijk. De republikein La Malfa, wiens partij deeluit- maakt van de regeringscoalitie, eiste het onmiddellijk ontslag van NICOSIA (AP) Iran begint spoe dig op grote schaal met de produk- tie van lange-afstandsraketten en zal binnenkort zijn tweede onder zeeboot te water laten, zo heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie en de strijdkrachten, Hojatoleslam Alawi, begint de produktie van de raketten op 4 februari. Het gaat om grond- grond-raketten, die volgens het mi nisterie "grote vernietigende kracht" hebben. Buracchia als het weekblad hem juist heeft geciteerd. Zelfde gelui den klonken uit de mond van veel christendemocratische politici. De communist Corcini daarente gen noemde de uitlatingen van de vice-admiraal "volstrekt legi tiem". De Italiaanse communis ten zijn voorstanders van een on- middelijk staakt-het-vuren. De bekendmaking is opnieuw een teken dat Iran tijdens de Golf crisis geneigd is zijn militaire spier ballen te laten zien om zijn neutrale status te verdedigen. De afgelopen weken maakte Teheran al bekend dat van de Sovjetunie een eskader MiG-29 onderscheppingsjagers en een onbekend aantal lange-af- stands-luchtdoelraketten van het type SA-6 werden aangekocht. Ver der heeft het Iraanse leger groot scheepse oefenmanoeuvres uitge voerd aan de grens met Irak. Vol gens functionarissen waren die be- Bush bedankt Nederland voor rol in coalitie WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Bush heeft giste ren behalve Egypte ook minis ter Van den Broek (buitenlandse za ken) bedankt voor de Nederlandse bijdrage aan de geallieerde militaire inspanning in de Golf. De minister sprak in het Witte Huis een klein half uur met de presi dent. Het gesprek was het resultaat van een onverwachte uitnodiging aan Van den Broek, die in Washing ton is voor het 'geregeld overleg" dat hij met zijn Amerikaanse collega Baker heeft. Van den Broek "Ik heb de indruk dat er van meer sprake was dan uit sluitend een hoffelijk gebaar. De Amerikanen wilden Nederland uit drukkelijk hun dank betuigen voor de wijze waarop ook wij een bijdra ge leveren". De minister sprak gisteren ook met defensieminister Cheney. Hij zei over dit gesprek dat de Amerika nen een "zelfverzekerde indruk ma ken, omdat de militaire operatie volgens plan verloopt. Ze hopen ook dat een landoorlog binnen af zienbare tijd kan worden beëin digd". Volgens minister Van den Broek zijn van Amerikaanse kant geen nieuwe verzoeken gedaan aan Ne derland voor bijdragen aan de Golf oorlog, niet op militair en niet op fi nancieel gebied. Wel zei hij dat er nog aanvragen bij de NAVO liggen. "Daarover zal mijn collega van de fensie binnenkort mededelingen doen", aldus Van den Broek, die gisteren tevens met de Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken Bes- smertnych sprak. Het is ongebruikelijk dat een mi nister van buitenlandse zaken die op gewoon werkbezoek in Washing ton is, door de president wordt uit genodigd voor een gesprek. Uit de uitnodiging blijkt niet alleen waar dering voor de Nederlandse bijdra ge aan de Golfoorlog. Nederland is vanaf 1 juli van dit jaar ook voorzit ter van de EG en kan dan een be langrijke rol spelen bij de Europese opstelling met betrekking tot de Golf. Saddam nodigt 15 journalisten uit Europa uit WASHINGTON (AFP) - De Iraak se president Saddam Hussein heeft vijftien Europese journalisten uit genodigd vandaag naar Baghdad te komen. Peter Arnett, de correspon dent van het Amerikaanse televisie station CNN, deelde dit gisteren mee tijdens een rechtstreeks ver slag van bombardementen op Baghdad. Arnett zei de indruk te hebben ge kregen dat Saddam met hem. met CNN en misschien zelfs wel met het Westen wilde communiceren. "Hij deed zich aardig, vriendelijk voor", verklaarde Arnett over een eerder interview met de Iraakse leider. doeld om de "militaire paraatheid" van Iran te demonstreren en te voorkomen dat de strijdende partij en de oorlog tot over de Iraanse grens zouden exporteren. De spoedige tewaterlating van een tweede Iraanse onderzeeer werd in een apart persbericht door IRNA gemeld. Iran beweerde tot nu toe in 1989 zijn eerste in eigen land gebouwde onderzeeer in de vaart te hebben genomen. Volgens westerse militaire deskundigen ging het ech ter om een Noordkoreaanse mini- onderzeeer die in Iran was geassem bleerd. Wapendeskundigen hebben zich enigszins verbaasd uitgelaten over het bericht dat Iran in staat zou zijn een eigen lange-afstandsraket in produktie te nemen. Charles Bic kers, medewerker van het Britse de fensieweekblad Jane's Defense Weekly, moet de claim dat het om een lange-afstandsraket gaat, wor den gerelativeerd. Lange afstand is volgens hem een rekbaar begrip en kan gezien de regionale strategi sche belangen van Iran voor Tehe ran iets heel anders betekenen dan voor bijvoorbeeld een supermacht als de Verenigde Staten Tsjechen vinden 'restje' zenuwgas in Saudi-Arabie RIYAD (AP) Een Tsjechisch team scheikundigen heeft enkele dagen geleden 'sporen' van zenuw gas aangetroffen in de noordelyke woestijn van Saudi-Arabie. Dat hebben bronnen in Riyad, die ano niem willen blijven, gisteren be kend gemaakt. De sporen kunnen afkomstig zijn van gebombardeerde chemische fa brieken in Irak. Het zenuwgas zou in dat geval door de wind naar het zuiden zijn geblazen. De hoeveel heid zenuwgas was te gering om ge vaar op te leveren voor de gezond heid. noemd dat Mitterrand altijd een grote solidariteit heeft betracht te genover zijn vrienden van het eerste uur. Jean-Pierre Chevèmenent be hoort tot die selecte groep. Het was ook dankzij hem dat de partijloze Mitterrand zich in '71 tot leider kon laten bombarderen van de bij diezelfde gelegenheid opge richte Socialistische Partij op het la ter zo beroemd geworden partijcon gres van Epinay. Het waren de be scheiden stemmen van de toen door Chevènement aangevoerde kleine linkervleugel die Mitterrand over de eindstreep hielpen. Patriottisme Als minister van onderwijs verbaas de Chevènement vriend en vijand toen hij op de scholen het zingen van het volkslied de 'Marseillaise' verplicht stelde. Zijn 'patriottisme' ging nog verder toen hij als minister van defensie zich als een leeuw (en opnieuw) tegen bezuinigingen ver zette. Het is waar dat zowel hy als zijn voorganger Hernu (die ook al diende af te treden: als gevolg van de bomaanslag op het Greenpeace- schip Rainbow Warrior) kans zagen de oude garde in de partij te verzoe nen met de gaullische Force de Frappe', dat is het Franse atoomwa pen waartegen ook Mitterrand als socialistisch partijleider heel wat kruistochten geleid had. Het meest opgelucht van allen door het vertrek van Chevènement is premier Rocard. Al tweemaal had deze het aftreden van zijn dwarslig gende minister van defensie geeist. De vraag is nu inhoeverre Chevène ment als vrij man zal pogen de paci fisten, anti-Amerikanisten en vrien den van 'Arabie' rond zich te verza melen om in die nieuwe positie de regering die hy verlaten heefl aan te vallen. Getrouwe Chevènements opvolger Pierre Joxe (56) tot gisteren minister van binnenlandse zaken behoort tot de 'getrouwen' van Mitterand. Joxe, zoon van een ambassadeur en Gaullistische minister, staat be kend om zijn humeur en wordt door ontevreden partijgenoten 'Ayatol lah' genoemd. "Zijn slechte humeur en ongeduld zyn berucht Zijn stormachtige verhouding met de voormalige premier Mauroy zorgde voor heel wat roddels", schreef Alain Duhamel. eens Frankryks be kendste politieke commentator. Joxe was minister van industrie gedurende een turbulente maand in 1981 onder premier Mauroy, waarna de twee snel uit elkaar gingen. Mit terand prees Joxe echter voor zyn toewijding en benoemde hem tot minister van binnenlandse zaken na zijn eigen herverkiezing tot pre sident in mei 1988. RUWEISHED, JORDANIE - Een groep Bengalezen zit berustend in een desh gebruiken dekens als bescherming tegen de koude woestijnwind, «oio tentenkamp nabij de Jordaans-lraakse grens. De inwoners van Bangla- ap>

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7