Geen verzorging voor stervende gewonde soldaat Wachten tot de raket valt Dood bedreigt 'zeemeermin' 'Mijn vader had God, ik niemand' tic. 'Met moeilijke keuzes heb ik geen ervaring' GEESTELIJK LEVEN BAHRAYN (Rtr) De doejong, een soort zeekoe, een van de meest vreedzame en hulpeloze diersoor ten in de wereld dreigt slachtoffer te worden van de olie-ooriog in de Per zische Golf. Het schuwe zich lang zaam voortbewegende zoogdier, met een uiterlijk van een opgezwol len zeeleeuw, stond ooit aan de ba sis van de mythevorming rond de zeemeermin. De doejong dreigt een van de eer ste slachtoffers te worden van de ergste olievervuiling die de wereld ooit heeft aangeschouwd. De reus achtige olievlek, afkomstig van de meer dan tien miljoen vaten olie die Irak in de Golf heeft laten lopen, stroomt gestaag verder in de rich ting van de woongebieden van het vreedzame dier. „De doejongs zullen er zeer slecht aan toe zijn als dit daar aankomt", zo zegt deskundige Tony Preen. „De Perzische Golf is zelfs in de beste tijden een vrije gevaarlijke plaats om te leven als dier, maar dit kan een echte tragedie worden". De Australische wetenschapper die momenteel een studie van de zee koeien maakt in Queensland bracht in de laatste jaren van de oorlog tus sen Irak en Iran driejaar in het Golf- gebied door. Aanvankelijk ging men er van uit dat de doejong-populatie was uitge- 't ««te* roeid bij de vorige olievervuiling in de Golf in 1983 toen Irak olie-instal laties verwoestte bij Nowruz in Iran. Negen maanden later waren bijna twee miljoen vaten olie in de Golf gestroomd. Tientallen doe- jonglijken spoelden toen aan op de kust van Bahrayn. Nu heeft de olievervuiling echter veel grotere proporties aangeno men. Geschat wordt dat er ongeveer 7.000 doejongs leven in het gebied tussen Bahrayn, Saudi-Arabië en Qatar, precies op de route van de reusachtige olievlek. Net als een doejong, heeft de Golf een traag ritme, wat het bijzonder kwetsbaar maakt voor dergelijke vervuiling. De Perzische Golf ver verst zich soms maar eens in de vijf jaar. „Het is een trieste bijkomstig heid dat de plek waar de doejongs leven precies op de route ligt waar de olie dreigt langs te komen", zo zegt Preen. Hun langzame levenstijl maakt de dieren zeer kwestbaar voor •In Saudi-Arabië ligt de olie inmid dels op het strand. De olievlek be dreigt echter ook de dolfijnen den vogels in onder meer Bahrayn. Olievlek rukt op naar duizenden dieren scheepsschroeven en allerlei vor men van vervuiling. Doejongs krij gen maar eens in de drie tot vijfjaar één jong. Zij zijn pas na ongeveer 14 jaar geslachtsrijp. Vrouwelijke doe jongs voeden hun jong met tepels op hun borst. Dat gedrag leidde, on danks hun uiterlijk, tot de mythes over zeemeerminnen, half mens, half vis. Maar de klok voor de doejongs in de Golf is inmiddels aanzienlijk sneller gaan tikken. Gevreesd wordt dat de reusachtige olievlek over zes tot negen dagen hen zal be reiken. Door de gevechtshandelin gen is het bestrijden van de vervui ling zeer moeilijk en lijkt het nage noeg onmogelijk dat de doejongs nog gered kunnen worden. Een van de grootste woongebieden is een zeer groot veld van zeegras vlakbij een geheime luchtmachtbasis. Om de voorkomen dat de olie de dieren bereikt zouden er honderden kilometers barrières in zee moeten worden geplaatst. Het vangen en verplaatsen van de dieren lijkt ook onmogelijk. „Ze zijn heel vreed zaam en niet zo gek op mensen. Ik betwijfel of je er een kan vangen zonder dat die een hartaanval krijgt", zei Vreeland. DUBAYY/SINT-PHILIPSLAND De afgelopen weken heeft ze re gelmatig haar gasmasker moeten grijpen. Terug in Nederland staat de legergroene tas met het masker en andere veiligheidsspullen in een hoekje van de huiskamer van haar ouders in St. Philipsland. Afgelo pen weekeinde kwam de 27-jarige Adri Quak terug uit Dahran. Sinds oktober 1989 was ze als verpleegster werkzaam in Saudi-Arabie. "Ik heb de laatste weken echt niet voortdurend met angst rondgelo pen", vertelt ze. "Iedereen ervaart de dreiging natuurlijk op een eigen manier, dat gaat gevoelsmatig. Maar het gebeurde wel eens dat ik het alarm niet had gehoord en wak ker werd van de knallen. Dan ging ik weieens tegen het plaforjd. Soms stond echt de hele flat te dreunen. We hadden de ramen in onze slaap kamer op de dertiende verdieping afgeplakt en verder was het gewoon afwachten". De goede voorbereiding van de bevolking, de verstrekking van gas- Toeristen zijn er niet veel op 15 kilo meter van Dubayy. Het gros van de bewoners van dit dure vakantie oord wordt gevormd door het Ne derlands personeel van een nood hospitaal dat door de Koninklijke Marine ongeveer 20 kilometer ver derop ter hoogte van Jebel Ali mid denin de woestijn is gevestigd. In totaal 47 artsen, verpleegkundigen en mariniers hebben hier onder lei ding van luitenant ter zee arts Chris tiaanse voorlopig hun intrek geno men. Voor Christiaanse komt de oorlog wel degelijk elke dag dichterbij. Hij zal straks leiding moeten geven aan de behandeling van de oorlogsge wonden, hetzij afkomstig van de Nederlandse marineschepen in de Golf, hetzij van de grondtroepen in Saoedi-Arabie. Daarbij zal hij onder meer moeten beslissen, welke ge wonden voorrang krijgen, met na me als het om tijdrovende chirurgi sche ingrepen gaat. "Het basisgegeven daarbij is sim pel", aldus Christiaanse. "De men sen met de beste kansen gaan voor, ongeacht functie, rang of nationali- maskers en -pakken en noodzakelij- tot Je mag bij onze beperkte capa- ke medicijnen, heeft er volgens citeit geen kostbare t.jd verliezen -i_x aan ppvallpn Hip waarsrhiinhik ifit-n Quak toe bijgedragen dat er geen paniektoestanden zijn ontstaan. Vanuit haar flat zag ze dat auto's on danks het alarm gewoon bleven doorrijden, voetgangers zochten wel meteen een veilig onderkomen. Volgens Quak zijn er vorig jaar augustus ook meer mensen uit Saudi-Arabië weggetrokken dan de afgelopen maand. De berichtgeving over de situatie in het Midden-Oos ten was destijds erg negatief, is haar ervaring. "Er was toen eigenlijk weinig aan de hand. Het stroomde wel vol met militairen en veel men sen uit het ziekenhuis stapten op. Er moest toen ook een afdeling geslo ten worden". Een aantal lege plaat sen in het hospitaal zijn inmiddels opgevuld met vrijwilligers uit met name de Filipijnen, Hongarije en Amerika. Het ziekenhuis is nu ingericht om oorlogsslachtoffers te kunnen op vangen. Tot het vertrek van de ver pleegster is er een gewonde militair binnengebracht. De afgelopen tijd is het volgens haar wel een stuk rus tiger in de straten van Dahran, om- I'^'n 'anZl n~ rf i p uiaa'r upVi i n i .:k t 'Alleen voor Europees gebruik' schrijft het persbureau bij deze foto van een Amerikaanse soldaat, die gewond is J," U a 7"n Of npr geraakt bij een ongelukje met kokend heet water: Amerikaanse familieleden mogen niet in paniek raken. Als de s .Jr.. J grondtroepen tegen Irak zullen optrekken, krijgen ongetwijfeld ook foto's uit het Nederlandse veldhospitaal een blijken te zijn weet ik niet Ik heb der9eliJk bijschrift, want het zullen vooral Amerikaanse soldaten zijn die daar zullen worden verpleegd. daar in de praktijk nog geen erva- <foto EPA> ring mee gehad". Ziekenhuisje Het hospitaal zelf is inmiddels al en kele dagen helemaal operationeel. - Het is aanzienlijk groter geworden tiaanse. We hebben de afgelopen den en we zijn er dan aanvankelijk de bedoeling was. dagen zelfs al een paar keer geoe- Christiaanse vertrok destijds met fend. Daarvoor hebben we de be- het idee dat hij ergens in de haven schikking over enkele tientallen oe- van Jebel Ali in een aantal opblaas- fengewonden, militairen van de bare tenten zijn geneeskundige Verenigde Arabische Emiraten uit werk zou moeten verrichten. Maar de kazerne waarop het hospitaal is gevestigd Over de medewerking van de lo kale autoriteiten heeft de marine arts niet te klagen. Electriciteit, wa ter en andere voorzieningen zijn hem gratis ter beschikking gesteld. geslaagd al ons personeel binnen 25 minuten vanuit het hotel naar hier te krijgen. trekkelijk klein risico", meent hij. „Dat ligt anders met de Amerikaan se en Britse grondtroepen langs de Bij een waarschuwingstijd van een grens met Kuwayt. Het zou best toen de autoriteiten van de Verenig de Arabische Emiraten hem onver wacht een andere lokatie aanboden, kon hij daar met behulp van een zestiental kantoorcontainers een bijna volwassen ziekenhuisje neer zetten, geschikt voor de verzorging van tenminste 50 patiënten. De opblaasbare tent staat er ook, maar steekt nogal magertjes af bij het grote containercomplex dat Christiaanse in enkele dagen heeft eens kunnen dat we daar het meest mee te maken krijgen". Het Netherlands Naval Hospital in Jebel Ali kan in principe elke oor- logsgewonde behandelen en be schikt naast een volledig geoutil leerde operatiekamer ook over de tt i mogelijkheden om slachtoffers van Het hospitaal is in eerste instantie mag je het geheel dus operatio neel noemen. Maar we zijn nu nog even bezig de huisvesting van ons personeel op het terrein van het hospitaal zelf voor elkaar te krij gen". dat veel Arabieren een veiliger Jaten verrijzen. Het was hart heenkomen hebben gezocht. ken maar het staat er", aldus Chris- Chemische wapens De oefeningen hebben hem geleerd dat het hospitaal nu klaar is voor de opvang van oorlogsgewonden. "Vanaf de plek waar de gewonden aangevoerd worden, naar het hospi taal is het precies 5,45 minuten rij- onder de ongeveer 600 beman ningsleden van de Nederlandse ma rineschepen in de Golf. Maar Chris- opblaasbare tent reserveren, omdat je besmette en ombesmette patien- nnescnepen ui ut ten gescheiden moet behandelen", tiaanse gaat er vanuit a aldus Christiaanse. "Onze taak is de dat hij ook of misschien wel uitslui tend gewonden van andere nationa- aldus Christiaanse. "Onze taak is de gewonden zo goed mogelijk te sta- 7 6 Yk K 7 r biliseren om ze op die manier ge- l'tórt zal behangen, tamelijk groot voor verder trans- n De Nederlanders lopen een be- Journalisten in Saudi-Arabië worstelen met censuur Van onze correspondent Harry Gerritsma DHAHRAN - De internationa le pers in het Golfgebied is door de strenge censuur aan handen en voeten gebonden. "Objectieve verslaggeving is onmogelijk. Jul lie krijgen daardoor geen vals, maar een onvolledig beeld van al le gebeurtenissen". Dat zegt de Nederlandse CBS-cameraman Wim de Vos vanuit de Saudische plaats Dhahran. Cameraman De Vos. afkomstig uit Enschede, verblijft in op dracht van zijn Amerikaanse werkgever sinds enkele dagen in deze stad aan de kust. Daarvoor zat hij in de hoofdstad Riyad. De Vos: "De censuur komt van alle kanten op je af. Je krijgt te maken met Amerikanen. Britten en de Saudische autoriteiten. Door ie dereen wordt dat als nogal frus trerend ervaren, maar je moet er mee leren leven. Mijzelf is overko men dat ze straatnamen uit een filmverslag schrapten. Tevens mag je vanaf hoge punten geen opnamen maken van een stad waar een Scud-raket is neergeko men. Ze willen voorkomen dat de Irakezen ook maar enig idee krij gen waar hun rakettten inslaan". De cameraman zegt dat er in Dhahran honderden journalisten zijn. Het overgrote deel is volgens hem nog nooit in oorlogsgebie den geweest. "Er zyn er wel bij die een revolutie hebben meege maakt, maar een echte oorlog is toch anders. Zelf ben ik ook nog nooit midden in zo'n situatie als deze beland. Bang ben ik niet, het is je werk", aldus De Vos. De Nederlander kreeg in '87 de felbegeerde EMI-award voor zijn camerawerk in Zuid-Afrika. Hij filmde daar de opstanden in een kleurlingenwijk vlakbij Kaap stad. De opnamen gingen tot woe de van de autoriteiten de hele we reld rond en de regering zette De Vos het land uit. Hij doet zijn werk in Saudi-Ara bië in "vreemde" omstandighe den. "Het is per dag 24 uur wach ten op een aanval van Scud-raket- ten. En dan gaat het vooral om de vraag of ze een conventionele of een chemische lading hebben. Dat heeft een grote psychologi sche druk tot gevolg. Maar, daar door moet je je niet laten stressen. In de afgelopen 24 uur was het rustig. Er was een keer een heel kort bomalarm dat later vals bleek". In Saudi-Arabië worden nog steeds vier CBS-collega's van De Vos vermist. Eind vorige week werd hun auto in de buurt van de Kuwaytse grens leeg aangetrof fen. De cameraman: "Een hoge CBS-functionaris zou samen met het Amerikaanse- en Saudische leger pogingen doen ze te vinden. Irak heeft al gezegd dat ze niets weten van de verdwijning. De vermissing is bij de pers hard aan gekomen". port. In principe is het de bedoeling dat de mensen hier hoogstens 48 tot 72 uur blijven. Dat aantal van 50 bedden is dus nogal relatief. Als het nodig is, moeten we in een week een veelvoud van dat aantal kunnen be handelen". Engeland De Koninklijke Marine heeft twee speciaal omgebouwde Orions voor het verdere vervoer van de gewon den gereserveerd. Elk van deze vliegtuigen biedt plaats aan acht lig gende en een groter aantal zittende gewonden. Het medisch team van de land macht dat naar Saudi-Arabië gaat om in een Brits veldhospitaal in Al Jubal te gaan werken, krijgt eerst nog een korte opleiding in Enge land. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie gis teren meegedeeld. De groep, die geheel bestaat uit vrijwilligers vertrekt zondag naar Engeland. Het team telt 26 mannen en 5 vrouwen. Defensie verwacht dat het medisch team rond 5 februa ri doorreist naar Saudi-Arabië. He lemaal vast staat dat nog niet. Dat hangt mede af van het aantal be schikbare militaire vluchten naar het golfgebied, aldus defensie. Het medisch team, dat onder leiding staat van kolonel-arts T. Herweijer, volgt nu nog een opleiding in de Si mon Stevinkazerne in Ede. Conferentie over kerk en incest LEIDEN 'God is de Vader en mijn vader was een beetje god. Hij las voor uit de bijbel en zei wat goed was en wat fout. Ik was zijn kleine meisje en zijn speeltje. Hij gebruikte mij en hij misbruikte mij. En mijn vader had God en voor mij was er toen niemand meer'. Deze regels, geschreven door een incestslachtoffer, geven volgens mevrouw Jenny Schneider-van Egten van het Landelijk Werkver band Godsdienst en Incest uit Utrecht de realiteit weer waarin veel vrouwen met een kerkelijke achtergrond verkeren. Jenny Schneider sprak giste ren in Leiden tijdens een confe rentie over kerk en incest, dat door de hervormde diaconie was georganiseerd, en waaraan werd deelgenomen door hervormde, gereformeerde en rooms-katho- lieke pastores uit de regio en vrij willigers van de SOS Telefo nische Hulpdienst en de Kinder en Jongerentelefoon in Leiden. Het Landelijk Werkverband, dat in 1985 werd opgericht, wil helpen de 'dubbel-problematiek' van godsdienst en incest be spreekbaar te maken, biedt pasto rale begeleiding aan, wil het in zicht van de kerk bevorderen voor wat betreft haar verantwoor delijkheid voor incest-preventie en pastores en hulpverleners hel pen hun gevoeligheid voor de re latie tussen godsdienst en incest te vergroten. "Incest", zo definieerde de spreekster, "is het opdringen van eigen intimiteit en seksuele han delingen aan een kind, door ie mand die als gevolg van lichame lijk of relationeel overwicht, macht over het kind heeft, waar door het niet weigeren kan". Het gevolg is in veel gevallen dat de emotionele groei stopt en vermij dingsgedrag ontstaat. Goed humeur Volgens Jenny Schneider komt het er op aan 'bondgenoot' te zijn van de 'overlevenden', die zoe kend en tastend proberen uit te vinden wat het seksuele geweld voor invloed heeft gehad op het verdere leven. Daarbij valt steeds weer op hoe moeilijk het voor de slachtoffers is om te praten. Goed luisteren is geboden. "Ik heb soms het gevoel dat in een kluis moet openmaken, waarvan de cij fercombinatie zoek is". Van jongsaf heeft het slachtof fer te horen gekregen dat het moest zwijgen. "Daardoor werd het kind veroordeeld te begrijpen wat het niet begrijpen kan en te zwijgen over wat niet verzwegen kan worden". De oude beelden en gezagsver houdingen in de kerk, hebben vrouwelijke slachtoffers in grote gewetensnood gebracht, aldus Jenny Schneider. 'Overlevende' Alie bevestigde dit gisteren met haar eigen verhaal. Haar vader, "voor zover ik mij kan herinneren altijd ouderling geweest" - mis bruikte haar lange tijd. "Een va der doet geen slechte dingen, dus was ik slecht. Hij was een erg christelijk en vroom man". Jenny Schneider vertelde een reactie van een andere overleven de: "Jezus is het volmaakte slachtoffer. Het zal je maar gebeu ren dat je vader het nodig vindt jou op te offeren, zodat anderen in harmonie vierder kunnen leven". De spreekster kende een geval van een moeder die zei: 'Kruip jij nou maar even bij je vader, dan is hij de rest van de dag in een goed humeur'. Oude beelden Andere vrouwen werden altijd 'Eva' of 'de hoer van Babyion' ge noemd, bijbelse voorbeelden van verleidelijke vrouwen. Velen kre gen daardoor rolgebonden schuldgevoelens, waarvan ze ook nog hadden geleerd dat de Alm achtige zelf die rollen gewild had, aldus Jenny Scheider. Overigens heeft volgens haar onderzoek aangetoond dat incest in zware christelijke kring niet vaker voor komt dan elders. De machtsverhouding tussen man en vrouw speelt volgens de spreekster een rol bij incest: 95 procent van de daders zijn man nen. variërend van arbeider tot dominee. In onze kerken en maat schappij, aldus Jenny Schneider, worden de beslissingen door mannen genomen. "De heersen de mening is de mening van de heersers". Door haar jarenlange contacten met slachtoffers en daders is Jen ny Schneider ervan overtuigd dat het vergeven zonder schuldbelij denis niet mogelijk is, ook theolo gisch niet. "Pastores die daarop aandringen begrijpen niet wat ze doen". Alie benadrukte hoe belangrijk het is dat er vanaf de kansel een andere dan de traditionele uitleg wordt gegeven aan de vele bijbel teksten, waarin de onderdanige rol van vrouwen en kinderen wordt benadrukt. Tijdens het groepsgesprek werd van verschil lende kanten benadrukt dat de oude beelden bij velen nog be staan. Een vrijwilligster van de te lefonische hulpdienst moest van het hart, dat haar gebleken is dat Illustratie uit 'Mens worden' van Alie de Vries-van Wamel waarin de rol van geloofsopvat tingen bij incest aan de orde komt (uitgave Boekencentrum Den Haag). het 'hebt uw naaste lief bij velen ten koste is gegaan van het eigen heil. Vrijwilliger Jenny Schneider betreurde het dat er geen geld wordt vrijge maakt voor werk als dat van het Werkverband. Zelf werkt ze "nog steeds onvrijwillig vrijwillig". Volgens haar is het "heel belas tend" voor vrouwen wanneer ze alleen terecht kunnen bij iemand die vrijwilliger is, waarbij ze dus inbreken op het privéleven. "Ze durven daarom soms nauwelijks te bellen". Intussen brak ze wel een lans voor met name vrouwe lijke, vrijwilligers in de kerkelijke gemeenten, die geleerd hebben incestslachtoffers te begeleiden en een vertrouwensfunctie kun nen vervullen. Gisteren presenteerde zich ook het Samenwerkingsverband Te gen Seksueel Geweld Leiden e.o., waarbinnen wordt samenge werkt door 26 instellingen, vari ërend van de vrouwenkliniek van het AZL tot de politie. Adressen: Landeljk Werkverband Godsdienst en Incest, Kanaalstr. 200, 3531 CR Utrecht, tel. 030-964249 (ma- Iwolvrij 9.30-12.00 uur); Samenwer kingsverband Tegen Seksueel Geweld, Breestraat 117, 2311 CL Leiden, tel. 071-254892; SOS Telefonische Hulp dienst tel. 071-125202; Kinder- en Jon gerentelefoon tel. 071-120611. OJEC voelt zich bitter over vage PLO-verklaring AMSTERDAM (ANP) - Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) heeft "met enige gevoelens van bitterheid" kennis genomen van de nieuwe PLO-verklaring van de Raad van Kerken in Nederland. Het spreekt van een "vage koers wijziging". Het OJEC betreurt het dat de Raad pas tot andere gedachten is gekomen onder druk van de om standigheden. De Raad distanti eerde zich maandag van "al die stemmen en krachten in de PLO die steun betuigen aan Saddam Hussein, het terrorisme aanwak keren en de aanvallen op Israël toejuichen". "Wij hadden van de Raad een meer principiële houding ver wacht vanuit de dikwijls met de lippen beleden verbondenheid met het joodse volk", schrijft het OJEC. In een "jarenlang durend conflict met de Raad van Kerken" heeft het OJEC de punten naar voren gebracht die de Raad nu benadrukt, aldus de verklaring. Het OJEC had liever gezien dat de Raad zijn verklaring van mei 1990 had ingetrokken, waarin de regering wordt gevraagd de PLO te erkennen. Herbouw van de kerk. In een serie van vier lezingen over het bijbelboek Nehemia, houdt dr. W. J. Ouweneel vrijdagavond in Lei den de tweede lezing over 'Her bouw van de kerk'. De avond vindt plaats in de Streekschool (Lammenschanspark 1) en begint om acht uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Klun- dert R. van Laar Reeuwijk. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Urk J. Koster Dirksland, te Utrecht J.J. van Eckeveld Zeist. Oud-Gcref. Gemeenten in Neder land: aangenomen naar Werkendam A.P. van der Meer Krimpen aan den

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2