mm Een gave hoge c die dramatisch klinkt Filmbezoek gedaald Pure sentimenten in ontroerend Flamenco Puro Deelnemers Leids Cabaret Festival bekend Schrijfster Inez van Dullemen bij Kunstkring Leiderdorp 'Les Misérables', vruchtbaar huwelijk van opera en musical Beleefdheidsapplaus voor 'Benvenuto Cellini' 30 JANUARI 1991 Paco Pena en zijn Groot Flamenco Gezel schap in "Flamenco Puro". Gezien op 29 januari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Flamenco Puro is een naam die de bedoeling goed weergeeft. En dat klopt dan ook meteen met het ietwat onbe- Paco Pena: wezenlijk rustpunt. haaglijke authentieke flamenco. Het optreden was weliswaar be doeld als show, maar het leek wat misplaatst om als toeschou wer in fluwelen stoeltjes vanaf een afstand te blijven kijken. De uitdrukking van zang, gitaar spel en dans zó direct en zó ge woon menselijk dat het onmid dellijk je gevoelens raakt. Je wilt reageren. Naar ik begrepen heb van echte 'aficionados' (fla menco-liefhebbers) moet je je dan ook laten gaan. Enkele hartstochtelijken waren er wel in de Schouwburg en waar schijnlijk vertolken zij voor een hoop timidere liefhebbers de ge voelens. Ruim twintig jaar is Paco Pe na met zijn gezelfschap bezig het authentieke gezicht van de Flamenco aan het publiek te to nen. Hij wordt vergezeld door twee gitaristen, de broeders Tito en José Losada, twee zangers: Dieguito en Silverio Heredia. Drie dansers treden op: Thomas de Jerez, Joaquin Ruiz en de gastdanser Raul. Tenslotte zor gen vier danseressen, Charo, Isabel, Sonia en Raquel voor wervelingen van veelkleurige rokken. Flamenco drukt zich uit met eenvoudige middelen. Een zan ger zet zich in positie, opent zijn mond en zó als hij is, soms met begeleiding van gitaar, laat hij de meest droefgeestige en hart verscheurende geluiden naar de hemel opstijgen. Zo bescheiden staat hij opgesteld en toch is hij de drager van het grootste leed. In het geval van twee zangers wisselen ze elkaar af en vallen elkaar bij met kreten. De vier danseressen traden vaak in en semble op en gaven het oog geen enkel rustpunt, alsof de toeschouwer afgeleid moest worden van iets wezenlijks. Als een moedervogel die met veel gefladder van vleugels de vijand van haar nest weert. Een van de wezenlijke rust punten was het solo-optreden van Paco Pena. Met zijn be scheiden houding, gitaar vóór zich op de knie, de beide, gelak- schoende voeten keurig naast elkaar op de grond, hoofd licht neigend naar opzij, liet hij de uit verkochte schouwburg in dood se stilte luisteren. Ook hij had een verhaal te vertellen, melo dieus met een klank die warmte en gratie weerspiegelde. Geen noot teveel, heel geconcen treerd. Het ritme van de Flamenco kan met eenvoudige middelen zeer ingewikkeld woraen ge maakt. Een mens heeft slechts twee handen en twee voeten, en hoor wat een ingewikkelde rit mes hij kan roffelen, klappen of vingerknippen. Danser Raul was een wonder in het beheer sen van zijn voeten, waarmee hij ongelooflijk complexe ritmes uitvoerde. Aan de uitdrukking op zijn gezicht kon men enorme concentratie aflezen die dit vergde. Dacht men aan het begin van de dans nog smartelijk en ge kweld te zien, later toen de so lo's elkaar opvolgden en ook steeds sneller werden, leek het gezicht haast in trance te zijn. Behalve het voetenwerk was Raul ook indrukwekkend door de expressie armgebaren, waar zich een rijkdom van gratie en verfijning openbaarde. Rijker en weidser waren de dansen van Joaquin Ruiz, maar minder spectaculair. Het slot van de avond was er een met veel volk op het podium, met vrolijke zang en komische dans. Een uit bundig einde van een ontroe rend en opzwepend optreden zonder enig duidelijk commer cieel oogmerk of vals sentiment. MONICA SCHIKS. LEIDEN De organisatie van het VARA Leids Cabaret Festival, waaraan deze keer ook een bijdrage wordt geleverd door de Leidse Jos- je de Ru. is klaar met de selectie van de deelnemers. De organisatie heeft wederom vele aanmeldingen bin nen gekregen. De tien groepen en solisten die na het bekijken van de opgestuurde videobanden zijn ge selecteerd: Mare Lewijn (Den Haag), De Dulle Roeckers (Antwer pen), Valse Vlechten (Gouda), Bart Deuss (Amsterdam), Josje de Ru (Leiden), De Gok (Wageningen). Tim van der Sluijs (Utrecht), Ad van Oorschot (Nijmegen), Mark van de Veerdonk (Utrecht) en André Westra (Groningen). De voorronden van het festival hebben plaats in de Leidse Schouw burg op 18 en 19 februari; twee da gen daarna, op 21 februari, is de hal ve finale, en de grote finale-avond staat voor 23 februari op de agenda. Tijdens de voorronden treden per avond 5 groepen of solisten op. In de halve finale nemen 5 groepen of solisten die door de jury zijn gese lecteerd het tegen elkaar op, zodat er voor de finale drie finalisten over blijven. Op deze avond maakt de ju ry de winnaar bekend. Daarna kan het publiek een winnende solist of groep kiezen voor de publieksprijs. De avonden in de Leidse LEIDEN - Kunstkring Leiderdorp organiseert op dinsdag 12 februari een literaire avond rond de schrijf ster Inez van Dullemen. Van Dulle men (65) schreef een groot aantal reisverhalen, romans en novellen. Haar bekendste werk is het verfilm de 'Vroeger is dood', een autobio grafisch verhaal waarin de schrijf ster afscheid neemt van haar ouders die langzaam verdwijnen naar het schimmenrijk van dementie en dood. Het literair café heeft plaats in het etablissement 'De Hollandsche Tuyn' in de Hoofdstraat 24 in Lei derdorp. Aanvang: 20.30 uur. Inez van Dullemen. (foto AALSMEER - Er wordt al enige tijd gepraat over het verfilmen van het theater spektakel 'Les Misérables'. Maar voor het zover is moet Nederland allang hebben kennisgemaakt met de Ne derlandse versie van deze in ternationale theaterhit. Op 28 februari gaat in het Am sterdamse Carré het doek op voor de Nederlandse pre mière van dit werk, geba seerd op de gelijknami $e ro man van Victor Hugo uit 1862. Het theater wordt nu voor deze produktie, die daar enkele maanden is te zien, ingrijpend verbouwd en aan de kassa's zijn al ruim 150.000 kaaren besteld. Het publiek loopt kennelijk warm deze musical. Hoewel, musi cal.... Niet alleen krijgt Carré het ui terlijk van een opera-theater, zoals die ver in de vorige eeuw werden gebouwd. Ook de vorm van 'Les Mi sérables' geeft alle aanleiding te denken dat het hier om een heel ei genzinnig werkstuk, misschien wel een nieuw soort opera gaat. De tijd van het liedje, dansje en dan weer even acteren is hier voor bij. Het werk is opgebouwd uit een onafgebroken aaneenschakeling van aria's, duetten, trio's, kwartet ten en koren, van een ook technisch hoge moeilijkheidsgraad. Vandaar dat Seth Gaaikema nog altijd sleu telt aan details in zijn vertaling om die toch zo goed mogelijk zingbaar te houden, zonder dat de taal onna tuurlijk klinkt. De vergelijking met de opera dringt zich op, ook bij de diverse medewerkenden, zowel achter de schermen als op het toneel. Daarbij is op zich al het aantal zangers en zangeressen met een opera-achter grond opvallend groot. Nog los van de hoofdrollen die door Henk Poort en Ernst Daniël Smid worden ge zongen. Puccini De Amsterdamse bariton Henk Poort werd zelfs gevraagd, louter om zijn opera-ervaring. Voor hem is er geen twijfel mogelijk: "Les Misé rables? Dat is helemaal geen musi cal. Dit is gewoon een moderne ope ra. Ik moet me hier nauwelijks an ders forceren dan in 'Nixon in Chi na' van Philp Glass. Er zitten talloze facetten aan, die je ook terugvindt bij Puccini, Wagner en Verdi. Opera is muzikaal drama en dat is dit ook. Alles wordt gezongen". Martin Koch had al bij de eerste opvoering in Londen (oktober 1985) de muzikale leiding en trok daarna langs vele Europese steden om daar de voorstelling op hetzelfde artistie ke peil te helpen brengen als waar mee nu al jarenlang in Londen volle zalen wordt getrokken. Een verras sing, want na een slechte pers stroomde het publiek toch in drom men toe. "Met 'The phantom of the opera' hebben we in Londen al een eerste grote stap in die richting gezet, maar met deze produktie hebben we geloof ik een echte brug gesla gen tussen de twee genres"-. Eigenlijk is de versie die nu overal in Europa is te zien een twee de. Dit werk van Claude-Michel Schönberg en Alain Boubil op tekst van Herbert Kretzmer was aanvan kelijk voor een Frans publiek ge maakt en daarmee volkomen onge schikt voor de rest van de wereld. "De Fransen kennen de roman van Hugo, maar van de rest van Europa en de wereld kun je dat niet ver wachten. Daarom heeft Trevor Nunn er voor ons een proloog bij ge maakt. Hoe zou het publiek anders moeten weten wat er in dit hoogro- mantische sociale drama aan de hand is". Dat vertelt over Jean Valjean, een ex-gevangene die samen met de aangenomen dochter Cosette een nieuw leven probeert op te bouwen. Helaas, telkens als hij daarin lijkt te zijn geslaagd, wordt hij herkend door inspecteur Javert die in hem een voortvluchtige ziet. Daarbij speelt nog de liefde van het meisje voor een jonge advocaat en heeft de Parijse opstand van 1832 een actie ve rol in het verhaal. "Een verhaal dat de kijker aan het denken moet zetten over zich zelf, over het voortdurende dilemma tussen goed en kwaad", aldus Koch. Al met al mag het een beetje vreemd heten dat grote compone rende tijdgenoten van Victor Hugo het boek nooit als basis voor een opera hebben gezien. "Te ingewik keld", verklaart Koch. Er was dus zeker een eeuw theatergeschiedenis voor nodig om middelen en vormen te ontwikkelen waardoor 'Les Misé rables' toch als muziektheater op de planken kan worden gebracht. 'Les Misérables' eist meer en vooral ook andere technieken dan een gemiddelde musical. Koch: "Het gaat hier om een boodschap en een dramatisch verhaal. Daarom is goed zingen alleen niet voldoende. Als je dit vergelijkt met opera, gaat het hier zelfs om meer. Bij opera ligt vooral het accent op de muziek, het libretto, de tekst, is minder belang rijk. Bij de opera wacht het publiek op een gave hoge C. Maar bij ons moet die hoge C ook nog dramati sche zeggingskracht hebben". Hokjesgedoe Poort fronst nu de wenkbrauwen: "In de opera moet de hoge C wel de gelijk volop drama bevatten. De muziek moet minstens zo veel over dragen als de woorden. Aan de an dere kant moeten we nu ook eens af van het idee dat musical, vergele ken met opera, van minder niveau is. Dat rare Nederlandse hokjesge- doe". En de Alkmaarse Marika Lansen, die onder meer in 'Die Zauberflóte' de rol van Papagena zong, ziet ook al niet in waarom ze het musicalvak zou onderschatten. "We hebben geen enkele reden om te vinden dat we daar boven staan. Het is voor mij helemaal geen schande om nu er gens in het koor te staan. Bovendien zing ik als 'understudy' van Cosette zeker een keer per week een hoofd rol. Je leert er enorm veel van en ei genlijk heb ik het tweemaal zo druk". En samen met Poort stelt ze ver volgens vast dat musicalmensen ontzettend snel kunnen werken en dat het concentratieniveau erg hoog ligt. "De regie geeft ons veel vrij heid, maar er ligt toch al erg veel vast en daar moet je ontzettend re kening mee houden". Vrij nieuw voor operamensen is hier het werken met microfoons. Beiden hebben ervaring in het zin gen by een band, maar in een thea- terproduktie is dat anders. Poort: "Er zijn natuurlijk podia, zoals de Scala in Milaan en de arena van Ve rona, waar iedereen zonder enig hulpmiddel zou kunnen werken. Maar het is zonder meer een feit dat een microfoon je meer bewegings vrijheid geeft en je spel natuurlijker maakt. Je hoeft niet per se altijd met je gezicht naar het publiek te staan." Poort gelooft intussen niet dat een paar maanden 'Les Misérables' zijn opera-carrière hoeft te schaden. Juist als gevolg van de publiciteit rond deze rol ben ik nu gevraagd om bij de Nederlandse operastich ting 'Rigoletto' en nog een tweede hoofdrol te zingen als Don Fernan do in Beethovens 'Fidelio'. En bo vendien zing ik straks 'Rigoletto' in Bern met Gruberova als Gilda". In Frankrijk, waar het verhaal veel bijdroeg aan het verzachten van de strafwet, zei Victor Hugo over zijn roman: "'Les Misérables' is geschreven voor een universeel publiek. Ik weet niet of iedereen het zal lezen, maar het is wel voor ieder een bedoeld". En over opera, laat staan musical, heeft hij stellig niet gedacht. Martin Koch: 'Met deze produktie hebben we geloof ik een echte brug ge slagen tussen twee genres'. A«er») ROTTERDAM (ANP) - Volgens de Associatie van Nederlandse film theaters is in 1990 het aantal bezoe kers van de kunstzinnige film in de filmtheaters in ons land ten opzich te van 1989 met twee procent ge daald. In totaal bezochten ruim een half miljoen mensen de 28 grootste filmtheaters en 2 filmcircuits. Dit werd bekend gemaakt tijdens het 20-ste Filmfestival in Rotterdam. De ANF spreekt van een "geringe daling" die toch nog "verrassend" is, omdat halverwege 1990 een stij gende lijn werd gemeld. Het beeld blijkt volgens de ANF dubbel te zijn. Voor de helft van de Filmthea ters blijven de bezoekcijfers stijgen, de andere helft kampt met een da ling. De succesvolste filmtheaters zijn dit jaar buiten de Randstad te vin den. Zo is het filmcentrum De Ma- riënburg uit Nijmegen het best lo pende filmtheater voor de kwali- teitscinema binnen de ANF gewor den. Hoog werd verder gescoord in Arnhem, Den Bosch, Deventer en Maastricht. Ook de in 1989 in Zut- phen en Amersfoort geopende film theaters blijken aan te slaan. De associatie wijst er verder op dat slechts een kleine groep thea ters een artistiek hoogwaardig aan bod in stand houdt. Dit geldt met name voor het aanbod dat met sub sidie van het ministerie van wvc wordt vertoond. Buiten de grote steden "verschraalt" het aanbod echter, een ontwikkeling waar de ANF "ontevreden" over blijft. De organisatie van de twintigste editie van het filmfestival Rotter dam verwacht dit jaar 175.000 be zoekers. Dat is net zoveel als vong jaar. De lichte stijging van het be zoekersaantal die zich de laatste ja ren liet zien, wordt nu niet ver wacht. De organisatie schrijft dit toe aan de Golfoorlog, die nu door vele potentiele bezoekers op het te levisiescherm wordt gevolgd. Maar volgens Festivalmedewerkster San dra den Hamer kan het ook heel goed zijn dat de bezoekgrens is be reikt. De meeste bezoekers trokken tot nu toe 'Hot Spot' van Dennis Hopper en Texas Ville' van landge noot Peter Bogdanovich. PERZISCHE TAPUTEN HEEMSTEDE Bronstwweg Telefoon 023-292509 Joop van den Ende legt zich neer bij uitspraak over kinderen in musical AMSTERDAM (ANP) Joop van den Ende Theater Produk- ties legt zich neer bij de uit spraak van de Raad van State dat kinderen beneden de 16 jaar niet vaker dan acht keer mee mogen spelen in de musical 'Les Misérables'. De musical naar de roman van Victor Hugo gaat op 28 februari in première in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam en speelt daar tot en met 21 juli. De producent had de 90 jonge ren die zijn geselecteerd voor de drie kinderrollen graag vaker dan de wettelijk veroorloofde acht keer mee laten doen. "Zij hebben dan de tijd in hun rol te groeien en vinden het meespe len bovendien heel leuk", aldus een woordvoerder van de pro ducent. Een verzoek daartoe werd af gewezen door de Arbeidsin spectie. Van den Ende spande daarop een procedure aan bij de Raad van State. "Wij hadden er met de voorbereidingen echter al rekening mee gehouden dat we die zouden, verliezen", aldus de woordvoerder. 'Benvenuto Cellini'; gezien in: Muziektheater, Amsterdam; uitvoering: De Nederlandse Ope ra; nog te zien op 31 januari en 4, 7,10,13,16, 19 en 22 februari, Muziektheater, Amsterdam. AMSTERDAM - Berlioz bij De Ne derlandse Opera betekent: terug denken aan de schitterende ensce nering van 'La Damnation de Faust' uit 1989 (regie: Harry Kupfer) die volgend seizoen herhaald wordt. In Amsterdam is nu een nieuwe pro duktie van 'Benvenuto Cellini' in première gegaan die niet, zoals de Faust, juichend is ontvangen. Be leefdheidsapplaus en mat klinkend boe-roepen was het enige dat het publiek in het Amsterdamse Mu ziektheater kon opbrengen. Berlioz zelfheeft in zijn Mémoires toegegeven dat het libretto van 'Benvenuto Cellini' niet de elemen ten bevat 'die nodig zijn voor wat men een goed gemaakt drama noemt'. Toch heeft hij aan deze stof uitgebreid gesleuteld omdat hij zich vereenzelvigde met de renaissance- beeldhouwer Cellini. Het werk be staat dan ook in meerdere versies, en de Duitse dirigent Peter Hirsch heeft daar voor Amsterdam de zijne aan toegevoegd: een combinatie van de 'oerversie' en latere. Dat het libretto dramatisch niet voldoet wordt dankzij spaarzaam gebruikte boventitelmg duidelijk genoeg, en de tekstuele onvolko menheden vindt men ook terug in muziek die lang niet altijd 'noodza kelijk' aandoet, hoe fraai ze soms ook is. Peter Hirsch slaagde er bij de première niet in het Nederlands Philharmonisch Orkest die muziek te laten spelen op het niveau dat het orkest potentieel heeft (zoals onder Hartmut Hanchen in 'Parsifal'). Ook de belangrijkste zangers overtuigden niet echt. De Ameri kaanse tenor David Kuebler gaf de titelrol wel de nodige dynamische uitstraling, maar zong toch teveel met één geluid. Hetzelfde gold voor de Engelse sopraan Lynne Dawson (Teresa), die in het 'authentieke' vlak de laatste jaren fraaie dingen doet, maar hier op de grens van haar mogelijkheden lijkt te opereren. Het publiek had nog de meeste waardering voor de Welshe mezzo Eirian James (de 'Hosenrolle' van Ascanio), die op schrille topnoten na mooi stemmateriaal heeft. De enscenering, van een Brits team (regie: Tim Albery, decorkos tuums: Tom Cairns en Anthony Mc Donald) bestaat uit standaard-mo dernismen, op basis van 'abstrahe rende' schuine wanddelen en oplo pende vloervlakken, en met het bij de stijl horende mengsel van histo rische en actuele kostuums en re kwisieten (in het verloop van het stuk blijven er steeds minder histo rische verwijzingen over). Het eerste beeld was ongelukkig, met op de oplopende vloer een 'ka mer' die oogde als een lege tv-kast. De carnavalsscene daarna getuigde wel van fantasie: gekke kostuums, rondlopende reuze-oren, iemand met Dali's 'Lippen van Mae West* aan, en een grote rondlopende hoed (model Pzrlwytskofski) die erg fal lisch deed. Het hele tweede bedrijf bepaalde het totaalbeeld van de produktie: degelijk in beeld ge bracht, maar het verrast of prikkelt niet of nauwelijks. PAUL HERRUER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23