LEIDSCH DAGBLAD Tegenactie Irak in Saudi-Arabië BOSJE ZON NODIG! 'Wapenstilstand mogelijk' Zestal ontduikt 20 tot 30 miljoen belasting Olieraffinaderijen in brand geschoten 'Autoritaire ouders grote uitzondering' Kabinet stuurt Hawk- raketten naar Turkije Israël arresteert Palestijn wegens spionage voor Irak Palestijnen bij wraakactie Israël gedood OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39460 Prijs fl. 1,45 Vier Rotterdamse douaneambtenaren gearresteerd ROTTERDAM (ANP) - Zes onder wie vier douaneambtenaren, zijn in Rotterdam en omgeving ge arresteerd op verdenking van het meewerken aan een belastingont duiking van tussen de 20 en 30 mil joen gulden. De Rotterdamse officier van justi tie Mooijen maakte vandaag be kend dat ruim twee jaar goederen uit onder andere België, Luxem burg, Duitsland en Nederland zijn ingevoerd en op de markt gebracht zonder dat daarvoor invoerrechten of btw is betaald. De daders hebben zo over onder andere audio- en video-apparatuur, gedistilleerd, dieselolie en benzine geen btw betaald en evenmin even tuele extra heffingen. Rechercheurs van de douanere cherche van de FIOD in Haarlem en rechercheurs van de Rijksrecher che in Den Haag hebben gisteren op een aantal adressen huiszoeking ge daan en zaken en documenten in beslag genomen. De vier douane ambtenaren zijn volgens justitie be trokken geweest bij het 'valselijk af stempelen en aftekenen' van doua- Op de documenten stond dat de goederen waren bestemd voor doorvoer door Nederland of voor uitvoer naar een bestemming bui ten de EG. Ze zijn echter zonder be taling van de verschuldigde rechten binnen de EG op de markt afgezet. pagina 2 Dood bedreigt 'zeemeermin nen' in de Golf Noodhospitaal bijna een vol wassen ziekenhuis Cameraman: objectieve ver slaggeving uit Golf onmogelijk pagina 7 Vraagtekens bij oproep Irak tot terrorisme in Nederland Vooroorlogs akkoord Irak- Iran over uitwijken vliegtuigen VS-president Bush bedankt Nederland voor bijdrage pagina 9 'Veegarmen voor oliebestrij- ding waarschijnlijk te laat' FNV blijft buiten Golf-demon- straties Benzine en diesel worden twee cent goedkoper Economie van VS is gebaat bij korte oorlog WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/AFP/Rtr) - Iraakse grondtroepen hebben de aanval ingezet tegen het geallieerde leger en zijn vanmorgen doorgedrongen tot aan de Saudische noordelijke kuststad Khafji, twintig kilometer over de Iraaks/Kuwaytse grens. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie hebben de Irakezen bij de aanval zware verliezen geleden. Aan geallieerde zijde zouden slechts geringe verliezen zijn te betreuren. De aan val zou vanuit drie punten vanaf de grens met Kuwayt zijn begonnen. LEIDEN (ANP) - Het moderne gezin is democratisch. Autori taire ouders zijn alleen nog maar uitzondering op die re gel. Dat zegt drs. F. van der Linden, in het proefschrift waarmee hij op 6 februari aan de Leidse universiteit hoopt te promoveren. Bijna 80 procent van de jon geren ervaart de eigen gezins situatie positief. Er is een goe de verstandhouding met de ouders en van een genera tiekloof is geen sprake. Er zijn moeilijkheden en conflicten genoeg, maar die gaan over kleine alledaagse dingen. Ru zies over helpen in dc hulshou ding en tijd van thuiskomen staan daarbij aan de top. De jongelui vinden onder wijs belangrijk, maar klagen over de leefbaarheid en in spraakmogelijkheden op school. Jongens klagen overi gens harder dan meisjes. Jon geren van nu hechten grote be tekenis aan individualiteit en persoonlijke vrijheid. Ze leg gen grote nadruk op sociale en emotionele relaties cn relati veren ideologie en levcnsbe- Bij de acties hebben de Iraakse troe pen volgens een legerwoordvoerder de raffinaderijen van de stad Khafji in brand geschoten. Het Iraanse nationale persbureau IRNA meldt dat Irak verscheidene lanceerinstallaties voor raketten heeft geplaatst bij de grens met Tur kije. IRNA baseert zich op de Iraaks Kurdische oppositiegroep, die zegt dat Irak zijn verdedigingsmacht bij de Turkse grens versterkt om even- VALKENBURG Met een vertra ging van 19 en 26 minuten zijn van morgen de twee Orions - de opspo ringsvliegtuigen van de marine - van het vliegveld Valkenburg naar de NAVO-basis Sigonella op Sicilië vertrokken. De bemanning (24 man) en het grondpersoneel (15 man en één vrouw) blijven vier weken op het eiland. Eind februari worden ze af gelost. De 27-ste zijn ze terug in Ne derland. De twee Orions zijn naar de Mid dellandse Zee vertrokken om de ver dediging van de zuidflank van Eu ropa te versterken. Normaal is dat een taak voor de landen die er om heen liggen. Zij hebben materieel moeten afstaan voor de Golfoorlog. De NAVO deed daarom een beroep op Nederland om twee Orions naar Sicilië te sturen. Vlak voor het vertrek van de 40 man sprak de commandant van het vliegveld in besloten kring van een routinezaak. De marine kent het ge bied goed, omdat ze er geregeld deel neemt aan oefen in gen. De familiele den zijn het blijkbaar met de com mandant eens want slechts twee vrouwen waren met hun mannen naar het vliegveld gekomen om af scheid te nemen. foto Hielco Kuipers) Alarm met sirenes bij rampen kan in 1996 gereed zijn DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe sirenesysteem dat de bevolking moet waarschuwen bij rampen, is in de loop van 1996 voltooid. Tot dan wordt het huidige BB-systeem ge handhaafd. Wel zullen in 1992 al proeven worden gehouden in Zee land en een nog onbekende regio om het systeem te testen. Belangrijkste verschillen met het huidige systeem zijn de verschillen de alarmsignalen voor uiteenlopen de ongelukken. De sirene kar bo vendien voor afzonderlijke wijken in werking worden gesteld. Nu kan slechts één signaal worden gege ven, dat meteen in de hele gemeente te horen is. Vooral voor grote ge meenten is dat een 'te grof systeem. De plannen voor de nieuwe alar mering zijn ontwikkeld na het ver schijnen van het eindrapport van de Commissie Voorlichting Groot schalige Incidenten en Rampen. Deze commissie is in mei 1987 inge steld na de ramp met de kerncentra le in Tsjernobyl. Een campagne moet de bevolking duidelijk maken wat te doen in geval van een ramp. Wolkenvelden Vannacht enkele opklaringen, plaatselijk mist en lichte vorst. Overdag wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer plus 2 gra den. Zwakke tot matige zuidelij ke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wolkenvel den, maar ook af en toe zon. Over wegend droog. In de nacht en vroege ochtend lichte vorst, mid- dagtemperatuur een paar graden boven nul. Gezamenlijke verklaring VS en Sovjetunie willen terugtrekken, en ook crete stappen" in die richting zet. Dat staat in een gemeenschappelij ke verklaring van de VS en de Sov jetunie die gisteren is uitgegeven. De verklaring, die werd gepubli ceerd aan het eind van het bezoek nych gisteren: "Helemaal niet. We moeten alleen denken aan de toe komst van deze belangrijke regio, en wat we samen kunnen doen om vrede en stabiliteit te bevorderen". De dreigementen die Saddam standaard-propaganda waarin hij aangeeft geen middel te zullen schuwen in deze oorlog", aldus Fit- zwater. Volgens Fitzwater bewijst Hus sein met zijn uitlatingen opnieuw dat hij een groot gevaar is voor de wereldvrede en moet worden ge stopt. tuele aanvallen uit dat land te kun- blikeinse Garde opnieuw gebom- nen vergelden. Turkije geeft de Ver- bardeerd. enigde Staten toestemming om In de Perzische Golf werden ze- vanaf haar bases luchtaanvallen uit ventien Iraakse patrouilleboten te voeren op Irak. door geallieerde helikopters aange- Irak wil honderd lanceerinrich- vallen. Vijf boten werden vernie- tingen voor Scudraketten kopen tigd, elf raakten zwaar beschadigd, van Iran. Dat heeft een functionaris Een petrochemische installatie bij van de Amerikaanse inlichtingen- Basrah staat in brand. Volgens de dienst CIA vanmorgen in Washing- Britse bevelhebber, generaal De la ton verklaard. De zegsman zei ook Billiere, is driekwart van de olieraf- dat Washington Teheran ervan ver- finaderijen in Irak verwoest, denkt welwillend tegenover het Volgens de Amerikanen werd een voorstel te staan. De inlichtingen- MIG-23 van de Iraakse luchtmacht functionaris wist niet of Teheran de neergehaald. In totaal zouden nu 52 Scuds aan Baghdad wil verkopen, Iraakse vliegtuigen verwoest zijn. maar "er zijn verdenkingen". In het Westen wordt nog steeds gegist naar de reden voor het grote aantal Iraakse vliegtuigen dat naar Iran uitweek. The Times berichtte vanmorgen dat de vlucht mogelijk in verband staat met een vermeen de couppoging in Baghdad. Onge veer honderd Iraakse vliegtuigen zijn de afgelopen dagen naar Iran uitgeweken. De geallieerden hebben gisteren DEN HAAG (GpD| Nederland de luchthaven van Kuwayt gebom- waarschljnUjk twee squadrons bardeerd en twee lanceermnchtin. Hawk-raketten naar Turk.je sturen, gen voor Z.jderups-raketten n Irak De NA vo heeft glsteren verzoek vernietigd. Ook werd de Iraakse van Turldje om de2e Nederlandse marinebasis Umm Qasr en de Repu- 5teun gevTaagd. Het kernkabinet OPRUIMING kortingen tot 70 Kwaliteit design voordelig Moiwg 121*. 020- dat Sovjet-minister Bessmertnyeh Hussein heeft geuit in een interview (buitenlandse zaken) de afgelopen met de Amerikaanse omroepmaat- dagen aan Washington heeft ge- schappij CNN dienen voor propa- bracht, vraagt ook om een "beteke- ganda-doeleinden. Zo reageerde nisvol vredesproces" dat zich moet Witte Huis-woordvoerder Marlin concentreren op de Arabisch-Israë- lische geschillen zodra de oorlog voorbij is. President Bush herhaalde in zijn jaarlijkse State of the Union zijn ge- ka"A zdoden, loof in een goede afloop Fitzwater gisteren op uitlatingen van Hussein dat hij desnoods met chemische, biologische en nucleai- wapens zoveel mogelijk Ameri- i de presi- log. "Ik ben er zeker eindigen: wij zullen de vrede zal winnen", dent. "Ik kan u zeggen dat we op koers liggen. Het vermogen van Irak om oorlog te voeren, wordt vernietigd. Onze investeringen, onze training, onze planning, dit alles bewijst zich zelf nu". "Wij zullen slagen in de Golf, en als we dat hebben gedaan, is dat een waarschuwing aan elke dictator", aldus Bush, die de bezetting van Kuwayt door Irak verder "een be dreiging voor fatsoen en menselijk heid" noemde. Wat op het spel staat is een nieu we wereldorde, aldus Bush, waarin vrede, veiligheid, vrijheid en de wet zijn gegarandeerd. "Onze zaak is ge rechtvaardigd en moreel juist", al- d-us Bush, die Amerika's betrok kenheid bij de Golf-oorlog "het har de werk terwille van de vrijheid" noemde. De gemeenschappelijke verkla ring van de twee ministers van bui tenlandse zaken komt dicht in de buurt van een koppeling tussen de oorlog om Kuwayt en de Palestijnse kwestie. De Iraakse president Sad dam Hussein heeft altijd gezegd dat de twee problemen onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Amerika heeft dat altijd ontkend. In de verklaring staat dat de Ara- bisch-Israëlische geschillen een bron van onrust in het Midden-Oos ten zijn. Het is daarom "extra be langrijk" die geschillen op te lossen —Weet u nog dat- het vorig jaar in januari zo hard STORMDE? 'Alle toespraken van Hussein lij- hóe dit"zal ken °P elkaar. De dreigementen be- zodat horen zo langzamerhand tot de Vals bomalarm in de Beneluxtunnel ROTTERDAM (GPD) - Door een vals bomalarm in de Bene luxtunnel zijn gistermiddag ki lometerslange files ontstaan in en rondom Rotterdam. Drie mannen stapten midden in de oostelijke tunnelbuis uit hun auto en reden verder in een an dere wagen. De politie sloot niet uit dat er een bom in het achtergelaten voertuig lag en sloot daarom de tunnelbuis richting Schiedam rond vijf uur af. Een bomver- kenner van de Rotterdamse po litie stelde enige tijd later vast dat de auto geen explosieven be vatte. De drie mannen hadden met hun auto pech gekregen en waren overgestapt in een andere auto, die zij hadden aangehou den. De Amerikaanse president Bush ontmoette gisteren minister Van den Broek (buitenlandse zaken) in het Witte Huis en toonde in het gesprek zijn tevredenheid over de Nederlandse bijdrage aan de multinationale krijgs macht in de Golf. (foto epa) JERUZALEM/DEN HAAG (GPD) - De Israëlische marine heeft gis teravond een Palestijns vluchtelin genkamp in het zuiden van Libanon beschoten. Het kamp, waar zeven tienduizend Palestijnen wonen en dat een thuisbasis van de PLO is, werd bestookt vanaf kanonneerbo ten voor de kust van de Libanese havenplaats Tyrus. Tegelijkertijd voerden eenheden van het door Is raël gesteunde Zuidlibanese leger beschietingen uit op het kamp. Ten minste twee Palestijnen werden ge dood en vijf anderen raakten ge wond. De beschieting was een vergel ding voor de raketaanval eerder op de dag. PLO-stnjders in het zuiden van Libanon vuurden zeker vijftig raketten af op Israëlische nederzet tingen, maar richtten geen schade tenlandse zaken) liet vorige week al weten een verzoek daartoe met een positieve instelling te zullen beoor delen. De Hawk is een verouderd wa pen. dat oorspronkelijk is ontwor pen om Sovjet-projectielen uit de lucht te schieten en militaire vlieg- bases te verdedigen tegen laagvlie- gende toestellen. De squadrons zul- zelfde basis als de Nederlandse Pa triotraketten, die al in Turkije zijn. Diabakir. De twee squadrons om vatten ongeveer 300 manschappen. De Hawk kan zich m tegenstel ling tot de Patriot slechts op een doel tegelijk richten en de raket kan pas worden afgeschoten als een vij andelijk projectiel of vliegtuig vrij dicht in dc buurt is. Voordeel van de Hawk is, dat het een betrekkelijk eenvoudig te be dienen wapensysteem is. De Hawk is gekoppeld aan een computer, die vijandelijke projectielen op de ra dar kan zien aankomen. Indien no dig kan een Hawk ook worden afge vuurd vanuit de computercentrale, zodat de manschappen geen gevaar lopen. Elk squadron bestaat uit 6 lan- ceerinrichtingen, waarop elk 3 ra ketten. De raketten zgn ruim 5 me ter lang. wegen 636,5 kilo, bereiken een snelheid van 2200 km/u en heb ben een vhegbereik van 35 kilome ter. De Hawk reikt tot 15 kilometer hoog. De raket kan tijdens de vlucht worden bijgestuurd en vernietigt zichzelf bij een misser in de lucht. JERUZALEM (GPD) - De Israëli sche autoriteiten hebben gisteren dr. Sari Nusseibeh, hoogleraar aan de Universiteit van Bir Zeit en een Mimosa, grote oogst, rechtstreeks uit Zuid Frankrijk, Owe aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 februari a s verkrijgbaar In de filialen met een bloemenafdeiing bekende Palestijnse activist, zonder vorm van proces gevangen gezet. Hij zou spionage-activiteiten heb ben bedreven voor Irak. Zijn gevan genhouding geldt voorlopig voor een periode van een halfjaar. Volgens het ministerie van defen sie heeft Nusseibeh na de Iraakse raketaanvallen informatie over de veiligheid van Israël doorgegeven aan de Iraakse inlichtingendienst. Hij zou niet normaal kunnen wor den berecht 'in verband met de ge voeligheid van informatiebronnen'. De achtergrond van de gevangen neming van Nusseibeh, een inwo ner van Oost-Jeruzalem, blijft even wel onduidelijk. De verklaring dat er geen proces tegen hem kan wor den gevoerd wekte verbazing om dat spionageprocessen meestal ach ter gesloten deuren worden ge voerd. Bovendien is een halfjaar de tentie een lichte straf voor spionage. Op de arrestatie van Nusseibeh en andere vooraanstaande Pale stijnse activisten wordt al langer aangedrongen door kleine rechtse partijen in het parlement. Zij me nen dat een een eind kan worden gemaakt aan de Palestijnse opstand door de aanhouding van mensen die een leidende rol vervullen bin nen de Palestijnse gemeenschap. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e.i trends Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 29.75 ik neem een kwartaalabonnement 76.75' ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Oagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1