Veiliger over de eerste duintop bij Wassenaar Tk wil hun laatste jaren draaglijk maken' Administratrice moest van baas rommelen met uren chauffeurs Elvis Presley verdwijnt onder de witte verf Warmondse timmerman hoeft bedrijf niet te sluiten Voorschotense veroordeeld tot dienstverlening DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Een 27-jarige Voorschotense, voormalig administratief medewerker van het Leidschendamse transportbedrijf Corn, van Rijswijk, is gisteren veroordeeld tot i veertig uur dienstverlening. De Haagse rechtbank achtte de 27-ja- rige Voorschotense schuldig aan valsheid in geschrifte. Behalve de dienstverlening kreeg de vrouw een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden, die zij moet uitzitten als zij binnen twee jaar een nieuw strafbaar feit begaat. Elvis is uitgezongen op de muren van de grote zaal van het Wassenaarse jongerencentrum Time Out. De wandschildering mag onder een dikke laag witte verf verdwijnen. (foto jan Holvast) Te veel benzeen in grondwater Alphense belt ALPHEN AAN DEN RIJN - In het diepe grondwater van de Alphense vuilnisbelt is een hoge concentratie benzeen aangetroffen. Uit een in de cember verricht onderzoek is geble ken dat zich ter hoogte van het grote rietgat een hoeveelheid benzeen be vindt, die de zogenaamde c-waarde te boven gaat. Dat betekent volgens richtlijnen van de overheid dat de locatie in aanmerking komt om te worden schoongemaakt. Het is de tweede keer in korte tijd dat in de belt ge vaarlijke stoffen worden aangetrof- fen, die de saneringswaarde over schrijden. Eerder was dat het geval met dioxines. Benzeen is een stof die overal in ons milieu voorkomt en onder meer afkomstig is uit uitlaatgassen van auto's. Ook in woningen waarin veel wordt gerookt is benzeen aan wezig. Volgens prof. dr. Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde aan de Universiteit van Amster- 1 dam, kan benzeen leukemie veroor zaken. In tegenstelling tot veel an- 1 dere giftige stoffen is er volgens hem voor benzeen geen acceptabele veiligheidswaar de. De stof kan al tijd schadelijk zijn. In wetenschap pelijke kringen wordt gesproken van een acceptabele onveiligheid. De provincie, die opdracht gaf tot het verrichten van het onderzoek, is thans bezig met de voorbereiding van de aanleg van een stelsel van peilbuizen (monitoring), die de pro- cessen in de belt in de gaten moeten 1 houden. Indien er ongewenste ont- wikkelingen plaatshebben in de belt wordt er ingegrepen. Daartoe moet nog een draaiboek worden op- t gesteld. De te hoge waarde benzeen in het grondwater, met het risico dat die uitwaaiert en elders wellicht aan de oppervlakte komt, is voor de pro vincie evenwel geen reden in te grij pen. "Voor de vuilnisbelt is een groot aantal beheersmaatregelen in voorbereiding. De hoge waarde is geen aanleiding dat beleid bij te stellen en andere maatregelen te be pleiten", aldus een woordvoerder van de provincie. Klachten De provincie wil zo spoedig moge lijk komen tot een registratiesys teem voor klachten over de Alphen se Coupépolder. Tot nog toe komen de klachten op verschillende plaat sen terecht. Bovendien wordt niet geregistreerd onder welke omstan digheden wordt geklaagd. Het nu door de provincie beoogde systeem is bedoeld om beter inzicht te krijgen in onder meer de weers omstandigheden waarbij de klach ten worden geuit. Wanneer het sys teem in werking kan treden is nog onduidelijk. De provincie bekijkt nog wie en waar de klachten moe ten worden geregistreerd. Het is moeilijk te voorspellen hoe de Alphense vuilnisbelt zich zal ge dragen. Een normale belt, waarin geen chemicaliën zitten, wordt war mer als ook de buitentemperatuur stijgt. Maar bij de Alphense belt is dat niet te voorspellen. Hoewel het vorig jaar juist kouder werd. steeg de temperatuur van de belt op een i plek tot 73 graden celsius. Streekcommissielid Cécile van Laar is blij dat de provincie heeft besloten tot een registratiesysteem van klachten. Ze hoopt dat het er nu ook snel komt. Vrouw door vrouw geschept in Lisse LISSE - Een 23-jarige inwoonster van Sassenheim is gistermorgen ge wond geraakt bij een aanrijding op de Gladiolenstraat in Lisse. Ze kwam in botsing met een 40-jarige 4 automobiliste uit Lisse. De Sassen- heimse is met een gekneusde of ge broken enkel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, j Beide vrouwen reden over de Gla diolenstraat. Het ongeval ontstond itoen de automobiliste wilde afslaan naar het tankstation en daarbij vol gens de politie de fietsster over het hoofd zag. De Voorschotense was op de admi nistratie belast met het verwerken van de opgegeven uren van de chauffeurs in de uurstaten volgens de CAO. Hierbij kreeg zij de instruc tie minder uren te vermelden dan de chauffeurs opgaven. De vrouw zei dat zij zich geen moment heeft afgevraagd of deze gang van zaken wel klopte. Pas op het moment dat er een onderzoek in de boeken van het transportbedrijf kwam, begreep zij dat er iets niet in orde was. Volgens officier van justitie mr. H. Vos kon de Voorschotense haar verantwoordelijkheid niet ontdui ken. "Zowel de werkgever als de werknemer hebben de plicht zich aan de wet te houden", zei de offi cier. Hij verweet de administratrice onvoldoende weerstand te hebben geboden. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf of tachtig uur dienstverlening. Volgens haar ad vocaat was de vrouw niet meer dan een 'onbeduidend radertje' en was zij niet schuldig omdat zij niet wist dat zij met iets strafbaars bezig was. De officier schatte dat het Leider- dorpse transportbedrijf door de val se opgaves van de werkuren de be lasting in vijf jaar tijd voor 540.000 gulden heeft ontdoken. Daarom eis te hij tegen 53-jarige directeur van het bedrijf een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Hij zou leiding heb ben gegeven aan de fraude. Een Zoetermeerse medewerker op de administratie van het trans portbedrijf kreeg gisteren 130 uur dienstverlening opgelegd. In de zaak van de directeur doet de rechtbank over twee weken uit spraak. WASSENAAR - "Een pak kleurpotloden of kinderkle ding, het is allemaal welkom. Ik ben maar op kleine schaal ac tief, maar ook dat is broodno dig". De Wassenaarse kinder arts mevrouw A. Haex voert deze weken actie voor een kin dertehuis in het Poolse Tu- liglowy, waar 67 kinderen van de kernramp bij het Russische Tsjernobil worden verpleegd. Tuliglowy ligt vlakbij de grens met de Sovjetunie. Het 'kindertehuis' is oen oude, vervallen boerderij, mid den in het boerenland. De stallen zijn omgebouwd tot drie slaapka mers, een laboratorium en een bad kamer. Wegens plaatsgebrek slapen in de meeste bedden twee kinderen. De muren zijn van binnen en van buiten nat en om stookkosten te sparen brandt alleen in de kamers WASSENAAR - Elvis Presley verdwijnt van de muren van het Wassenaarse jongerencentrum Time Out. De 45 vierkante meter grote wandschildering heeft 10 jaar lang het interieur gesierd, maar nu zijn de jongeren uitgeke ken op het oude popidool dat de grote zaal domineert. Bovendien hebben ze liever witte muren, om dat de lichtshows daar beter op uitkomen bij disco-avonden. De gemeente heeft ingestemd met het uitwissen van Elvis, zijn muziekvellen en zijn enthousias- van de ziekste kinderen verwar ming. In het tehuis verplegen dertien nonnen kinderen die in 1986 het slachtoffer werden van de ramp met de kernreactor in Tsjernobil. De ra dioactieve wplk die daarbij vrij kwam waaide ook uit over een groot deel van Oost-Polen en maakte veel slachtoffers onder kinderen. Het zorgde voor huidafwijkingen en ba by's met ernstige genetische afwij kingen. De kinderen verblijven een maand tot drie jaar in Tuliglowy. De meesten worden zo snel mogelijk naar huis gestuurd om plaats te ma ken op de enorme wachtlijst: voor ieder kind dat wordt geplaatst moe ten er dertig worden geweigerd we gens plaatsgebrek. Armoede De behandeling blijft wegens geld- te publiek nadat ze de instem ming kreeg van kunstenaar F. Henkes en de plaatselijke Advies commissie Beeldende Kunst. De kunstenaar heeft er totaal geen moeite mee dat de jeugd van te genwoordig is 'uitgekeken' op zijn Elvis: "Toen de gemeente mij belde, heb ik direct gezegd dat ik er geen enkele moeite mee heb dat de wandschildering ver dwijnt. Ik zie het namelijk meer als decoratie en niet als kunst". Uit eerbied voor de kunstenaar had Time Out nog voorgesteld om het kunstwerk voorzichtig van de en medicijnengebrek beperkt tot veel rust, aandacht voor voeding en conditie en vijf keer per dag een kuur met speciale zalf. De meeste kinderen zullen nooit meer genezen van de radioactieve besmetting. Zij hebben levenskansen van vijf tot maximaal tien jaar, weet de Wasse naarse. "En die laatste paar jaar moeten die kinderen zo aangenaam moge lijk kunnen doorbrengen", ver klaart ze haar actie. De kinderarts hoorde via-via van de treurige toe stand waarin het kindertehuis ver keert. En vervolgens besloot zij op bescheiden schaal actie te voeren in haar woonplaats. "Wij kunnen met simpele zaken veel doen. De armoede in Tuliglowy is zo groot dat absoluut geen geld beschikbaar is voor in Poolse ogen 'luxe' zaken als pakken kleurpotlo den, kleurboeken en kinderspeel goed. Maar ook kinderkleding is muur te halen of Elvis te verstop pen achter witgeverfde platen. Als de tijden veranderen, kan Presley dan weer tevoorschijn worden getoverd. Volgens de ge meente is de eerste variant slecht voor de muur, maar kan Time Out voor de tweede variant kiezen wanneer de kunstenaar dat op prijs stelt. Het blijkt niet zo te zijn, waar door de kans groot is dat het 15 meter lange en 3 meter hoge werk onder een dikke laag witte verf verdwijnt. Die oplossing is name- WASSENAAR - Fietspad en rij baan op de eerste Wassenaarse duintop, de Klip, moeten voor 421.000 gulden veiliger worden gemaakt. Het drie meter brede fietspad krijgt er een meter bij, wordt geasfalteerd en door een haag in twee gelijke stroken verdeeld. Ook tussen fietspad en rijbaan verschijnt een haag. Om inhalen op de hoofdrijbaan te voorkomen, worden beide rijstro ken gescheiden door een verhoogde betonband. Om de snelheid van au tomobilisten te remmen, komen er asfaltrimpels op de rijstrook voor dalend verkeer en in de bocht bo venop de Klip. Dat blijkt uit een voorstel van burgemeester en wet- zeer welkom", weet de Wassenaar se. Momenteel ontvangt het kinder tehuis een maandtoelage van de Poolse staat van ongeveer 150 mil joen zlotys. Dat klinkt indrukwek kend, maar omgerekend in Neder lands geld is het niet meer dan 2500 gulden per maand. Van dat bedrag moet alles worden betaald: de voe ding voor 67 kinderen en 13 verzorg sters, de verwarming, de medicij nen, enzovoorts. Acties Op verschillende plaatsen in Neder land wordt momenteel actie ge voerd voor Tuliglowy. Volgens me vrouw Haex doen veel mensen spontaan aan de actie mee. "Zo stel de een fabrikant van verbandmid delen een grote partij verbandstof- fen beschikbaar. De huid van veel kinderen is aangetast en moet ei genlijk een paar keer per dag wor den behandeld en verbonden. Zo'n lijk het goedkoopst, zo meldt de gemeentevoorlichter laconiek. De muurschildering kwam tien jaar geleden tot stand na zorgvul dig overleg tussen gemeente, jon gerencentrum en kunstenaar. Ti me Out had in boerderij Ter Weer een nieuw onderkomen gevon den en de zogeheten 'één-pro centsregeling' verplichtte de ge meente een procent van de bouw kosten aan kunst te besteden. Toen al lieten de jongeren door schemeren dat ze Elvis, die in 1977 overleed, geen eeuwigheids waarde toekennen. houders aan de gemeenteraad. Het voorstel heeft betrekking op de 'dorpskant' van de Klip; aan de an dere kant is het fietspad gescheiden van de rijbaan. Om ruimte voor de aanpassingen te vinden, moet de gescheurde rij baan enkele meters opschuiven naar het noorden. Aan die kant ligt een drie meter brede strook die fun geert als voetpad en parkeerplaats. Ook zijn er hier en daar wat stukjes gemeentegrond bij tuinen getrok ken. Volgens het voorstel is er na de verbreding aan deze kant nog vol doende ruimte over om een voetpad aan te leggen met een breedte van een meter. Fietsers klagen al jaren bij de ge meente over het feit dat ze zich niet veilig voelen op het vrij steile, drie partij verbandmiddelen is dus een belangrijke gift". De acties hebben tot nu toe 400.000 gulden opgeleverd, zodat de bouw van een nieuw huis mogelijk is. "Dat nieuwe huis komt er", weet mevrouw Haex. "Er zijn alleen nog wat bouwvakkers nodig, maar die vinden we wel. Momenteel ben ik bezig om een vaatwasmachine te re gelen, zodat de verzorgers niet meer de halve dag aan de afwas staan en meer tijd aan de kinderen kunnen besteden". Mevrouw Haex verwacht niet van iedereen grote bedragen of ladin gen goederen; (bijna) alles is wel kom. "Wie ongebruikte of nog goe de kleding heeft voor kinderen tus sen de twee en vijftien jaar kan die dagelijks tussen vijf en zes uur bij mij brengen, Backershagenlaan 22 in Wassenaar. Ook financiële giften zijn welkom, maar ook blocnotes of pakken kleurpotloden worden in grote dank aanvaard". WOENSDAG 30 JANUARI 1991 WARMOND - Een timmermans werkplaats aan de Warmondse Bur gemeester Ketelaarstraat mag voor lopig open blijven. De gemeente wilde een deel van de werkplaats sluiten, maar bereikte overeenstem ming met de ondernemer kort voor dat de Raad van State zich gisteren zou buigen over het geschil. Punt van discussie was het deel van de timmmermanswerkplaats waar sinds kort metaalbewerkings- apparatuur staat. Deze apparatuur valt niet onder de huidige hinder wetvergunning. Bovendien zou de combinatie van hout- en metaalbe- werkingsapparatuur een te zware belasting vormen voor het stroom net ter plaatse. Daarnaast ergerde de gemeente zich aan een grote container, die al twee jaar op het erf van de werk plaats staat. Twee jaar geleden kreeg de ondernemer toestemming om de container tijdelijk neer te zet ten in verband met een verbouwing. Daarna is deze container zonder vergunning blijven staan. Om de zaak in der minne te schik ken heeft de firma Schrier en zonen laten weten binnen enkele weken een deel van de houtbewerkingsap- paratuur de deur uit te doen. Ook zou de container binnenkort wor den weggehaald. Voor de nieuwe apparatuur moet een nieuwe hin derwetvergunning worden aange vraagd. Totdat die is verleend, kan het bedrijf gewoon open blijven. Doordat de twee partijen over eenstemming bereikten, hoefde de Raad van State niet in actie te ko men. Het bevel tot sluiting was na melijk van de baan en het bedrijf hoefde dus ook geen schorsing aan te vragen van dat besluit. INBRAAK - Inbrekers hebben uit een woning aan de Zijldijk in Lei derdorp een cd-speler en een onbe kend aantal cd's meegenomen. De diefstal werd gepleegd terwijl de bewoners op vakantie waren. Een kennis die de plantjes water kwam geven, ontdekte de inbraak. De die ven hadden zich toegang tot de wo ning verschaft door een ruitje van de voordeur in te slaan. meter brede fietspad dat direct aan de rijbaan grenst. Vooral fietsers die omhoog rijden, hebben het vaak te kwaad als ze aan de rechterkant een auto omlaag zien suizen en aan de linkerkant afdalende fietsers of bromfietsers aan een inhaalma noeuvre bezig zijn. Ongelukken In de periode 1986-1989 deden zich vier ongelukken voor op het fiets pad en veertien ongelukken op de rijbaan. In 1990 nam de gemeente een adviesbureau in de arm dat de basis legde voor het raadsvoorstel van nu. Wassenaar heeft in het in vesteringsschema voor de jaren 1991-1995 160.000 gulden gereser veerd voor het asfalteren van het fietspad en het aanbrengen van een afscheiding tussen fietspad en rij baan. Dat de kosten 161.000 gulden duurder uitvallen, verklaren B en W als volgt: de rijbaan is door zwaar vrachtverkeer ernstig gescheurd en moet worden opgelapt; de prijs van asfalt is door de Golfcrisis 'be langrijk hoger geworden'; de nieuwe rijbaan wordt voorzien van een middengeleider en ribbels om het autoverkeer 'in toom te hou den'. Maandagavond wordt het voor stel besproken door de raadscom missie algemene, bestuurlijke aan gelegenheden. Woensdagavond buigen de commissies ruimtelijke ordening, openbare werken en milieu en financiën en economische zaken zich over de plannen. Geld gestolen bij inbraak snackbar VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in een snackbar aan de Schoolstraat in Voorschoten hebben dieven naar schatting enige honderden guldens buitgemaakt. In de nacht van maan dag op dinsdag verdween zowel uit de gokkast als uit de kassa geld. De voorraad etenswaren bleef onaan geroerd. De dieven kwamen binnen door aan de achterzijde van het pand een raam te verwijderen. WOENSDAG 30 JANUARI Alphen start van een nieuwe cursus ae robic en litnessdans m het gebouw Bethel aan de Jan Nieuwenhuyzen- straat, inl. tel 01720-90185 leugdmstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Comnckstraat 36, van 18.30-19.30 uur. Hillogom poppentheater De Rarekiek speelt 'De dans om tantes stoel', in Do Kulturele Raad, Prinses Ire- nelaan 16, aanvang 14.30 uur. Leiden Leidse Schouwburg, solo-toneel van Nel Kars met 'Koningin Sop hie', aanvang 20.15 uur Lak-theater, Theatergezelschap De Korre uit Belgie speelt 'Oblo- spreekuur informatiepunt Ge- meenschappeli|k Wonen, Vereni ging Centraal Wonen aan de Gere- straat 20, van 20.00 tot 21.00 uur, inl. Tel 121554. spreekuur Verkeersveiligheid van 10 30 tot 12.00 uur op het Stadsbouwhuis aan de Lange* gracht 72. Leiderdorp kennismaken met de bowlsport. Sportcentrum de Does. van 12.30 tot 15.30 uur. Noordwijk klaverjasavond van de Noord- wijkse Tateltennisverenig"ing T.O.V. in het Clubgebouw T.O.V. Nieuwe Weg 76, aanvang 20.00 Lur. Oegstgeest bridgen bi) DDS in het Witte Huis. aanvang 19.45 uur. Wassenaar Theater Warenar. 'Scoren!', met Kiki Classen, Hans Cornelissen en Johan Ooms. aanvang 20.15 uur. DONDERDAG 31 JANUARI Alphen concert door het Schönbrun En semble in de Oudshoornse Kerk, werken van Haydn, 20.15 uur. klaverjassen bij speeltuin-ver eniging Kindervreugd aan de Hugo de Grootstraat, aanvang 14.00 uur. Astma en Cara onder deskundige begeleiding van een fysiotherapeu te in zwembad Poelmeer. 13.30- 14.15 en van 14.15 tot 15.00 uur. Leiden Leidse Schouwburg, theater spektakel door het Raamteater. met 'de geschiedenis van een paard', aanvang 20.15 uur. Lak-theater,Theatergezelschap de Korre uit België speelt 'Oblo- mov', mensendieketherapeute, gymzaal Lijnbaan, van 14.00 tot 14.45 en van 15.00 tot 15.45 uur. klaverjassen bij de Sfeerjassers, Muzenhof, aanvang 20.15 uur. klaverjassen Con Bravura, club gebouw Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Noordwijk traditionele Oranje - klaverjas avond door de Oranjevereniging Noordwijk Binnen in hotel-restau rant de Beurs, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. Wassenaar openbaar fraktie-beraad in Cul tureel Centrum Warenar. thema 'Regionale problemen, regionale oplossingen', aanvang 20.00 uur. Zoeterwoude uitvoering muziekgezelschap Sempre Avanti in Emmaus, aan vang 20.00 uur. alleen toegangke- lijk voor 65 plussers. VRIJDAG 1 FEBRUARI Alphen in het Parkfilmhuis draait de film 'Music Box', aanvang 20.30 uur. start cursus tekenen en schilde ren voor 65 plussers in diensten centrum Westerhove en Driehoor- ne olv Coby van Wijk. inl. tel: 94056. open dag voor scholieren bij constructiebedrijf Tekoma aan de Koperweg en constructiebedrijf Grimbergen aan de Bedrijfsweg, tussen 13.30 en 16.30 uur. saxofonist Jan van Zwieten speelt in jazzcafé Dicksie's aan de Hooftstraat, aanvang 18.00 uur. ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven in buurt centrum De Boterbloem, 20.00 uur Fietspaden en rijstroken beter gescheiden Fietsers en automobilisten moeten veiliger de eerste duintop bij Wassenaar kunnen nemen, vinden B en W. Het fietspad moet breder worden en de weg dient naar rechts op te schuiven. (foto Jan Holvast) Wassenaarse Idnderarts voert actie voor Poolse slachtoffertjes Tsjernobil

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16