Randstadprovincies voor aanleg van N22 Onrust onder academisch specialisten Bosbezitters slaan handen ineen voor beter beheer landgoederen 'Met energie in provinciale gebouwen zuiniger omgaan' Puft ilirutog WOENSDAG 30 JANUARI 1991 LEIDEN De Kamer van Koop handel van Rijnland stuurt de ko mende dagen duizenden bedrij ven een brochure over milieu zorg. Doel van het werkje is dat ondernemers nagaan of ze goed omgaan met het milieu. De Ka mer van Koophandel verwijst be drijven die milieuvragen hebben door naar milieutechnische bu reaus. Die doorverwijs-functie moet op termijn worden overge nomen door de nog op te richten bedrijfs-milieudienst. De brochure werd gisteren ge presenteerd door directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel. "De wettelijke maatregelen ten aanzien van het milieu worden steeds strenger. Milieu is een produktiefactor ge worden. Ondernemers moeten daar vroegtijdig op inspelen", al dus de directeur. De brochure voorziet in een vragenlijst aan de hand waarvan de ondernemer onder meer kan achterhalen of zijn vergunningen nog in orde zijn, of er niet onnodig Bedrijven regio krijgen folder over milieuzorg veel afval wordt gevormd op het bedrijf en of er op de juiste ma nier wordt omgegaan met bij voorbeeld chemische stoffen. Achterin het werkje is een lijst van adressen van milieu-instan ties opgenomen. Het beantwoorden van de vra genlijst alleen is niet voldoende. De ondernemer die een manco constateert, moet advies inwin nen bij 'milieudeskundigen' zoals technische adviesbureau's. Berk hout: "Op de bedrijven moeten zogeheten milieuzorgsystemen worden ingevoerd. Het is niet lan ger afdoende om een aantal afzon derlijke milieu-maatregelen te treffen. In het hele bedrijf en alle bedrijfsprocessen moet de be scherming van het milieu een rol spelen". De brochure wordt aan enkele duizenden bedrijven toege stuurd. Alle bedrijven die op de een of andere manier een behoor lijke milieubelasting kunnen ver oorzaken kunnen het werk tege moet zien. Tegelijkertijd met de brochure krijgen de bedrijven een vragenlijst omtrent de be- drijfs-milieukundige dienst. De Kamer van Koophandel is ge vraagd samen met een aantal werkgeversorganisaties een der gelijke dienst te gaan opzetten. De milieudienst geeft adviezen aan ondernemingen omtrent milieubesparende maatregelen. De dienst zou onder de vlag van de Kamer van Koophandel gaan varen en worden betaald door de bedrijven zelf. Of de Kamer van Koophandel tot de oprichting van een dergelijke dienst overgaat, hangt nog af van de interesse van bedrijven en de bereidheid mee te betalen. Gezamenlijke reactie tegen beleid rijksoverheid er aantal_,w°ningen dat °P de weg de problemen met het ver- u.n Bollenroute niet op. Daartoe zouden andere maatrege len, zoals verbetering van het open- HAARLEMMERMEER /BOLLENSTREEK (GPD) 'lussen De Vier Randstadprovin- Hoofddorp en de Ringvaart langs cies zijn voor de aanleg van Heemstede- Bennebroek moet vol de N22 (Haarlem-Lisse), die gens het rijk ruimte worden gevon- minister Maij uit haar plan- ^e"rv°°rn'®0°°n nAennn' ,erwijl rT de provincie aan zo n 5.000 wonin- nen heeft geschrapt. Ook ten gen denkt. aanzien van andere zaken ook over de woningbouw in het maken Noord-Holland, IJmeer (Amsterdam Nieuw-Oost) - Zuid-Holland, utrecht en bestaat een meningsverschil De £a0$4Jdn^^ baar vervoer, moeten worden geno men. De gemeenten in het betrok ken gebied lieten al eerder weten wèl voorstander te zijn van de aan leg van de weg. Ook de gehele voorgestelde snel- Veel achterstallig onderhoud in Wassenaarse natuurgebieden Flevoland zich eezamenliik Provincie en Amsterdam staan een r levoiana zien gezameniijK groter p]an voor ogen dan het n]k Sterk tegenover het rijk. Zo jn de gezamenlijke brief wordt heeft de provincie Noord- daarom gezinspeeld op de moge- Holland van de drie andere tiikheid dat de rijksoverheid een Randstadprovincies steun gekregen voor de stelling merineer zou willen huisvesten, dat in de westelijke Haar- Aan de concept-reactie werd toe- lemmermeer aanzienlijk gevoegd dat de nationale weg N22 minder huizen moeten wor-- moet worden aangelegd. Conform j j het advies van de Raad van de Wa den gebouwd dan de rijks overheid van plan is. Een en ander blijkt uit een geza menlijke concept-reactie van de vier Randstadprovincies op het ruimtelijk beleid van het rijk. Hoe wel de provincies bij voorkeur met het rijk samenwerken, leggen zij zich bij een meningsverschil met de landelijke overheid niet zo maar neer bij het standpunt van het rijk. Noord-Holland en het rijk ver schillen bijvoorbeeld van mening zal in de concept-reactie worden op gevoerd. Het rijk had slechts het deel Haarlem-Amstelveen ge noemd. Onaanvaardbaar voor Noord-Holland was het pleidooi van Flevoland voor een rechtstreek se autosnelweg (dwars door het veenweidegebied bij Weesp, het ri viertje 't Gein en Abcoude) naar de autosnelweg A9 en Schiphol. De weg, de beruchte geplande door- terstaat is de weg geschrapt uit de trekking van de A6, werd uit de con- WASSENAAR Bosbezitters in Wassenaar moeten gaan samenwer ken om het beheer van hun land- goederen een nieuwe impuls te ge- zitte^v'^,' haken ven. Het is zinvol kennis en kunde te bundelen, menen provincie en rijksoverheid. Bovendien is een ge zamenlijke aanpak wellicht kosten besparend. Ongeveer 80 Wassenaarse 'groot- Wassenaar 110 particuliere boseige- naren. Aan het onderhoud van bossen ogen, zo bleek gisteravond. Zo is het alleen moge lijk subsidies binnen te halen als een landgoed wordt opengesteld voor het publiek. En veel bezitters willen dat juist niet. uit angst voor lawaaierige bromfietsen en wegge- grondbezitters' lieten gisteravond, gooid afval van recreanten. Wat met rijksplannen. Volgens de raad lost cept-reactie gestreept. behulp van subsidies kan worden opgeknapt zou weer worden ver weten het met provincie en rijks- nield door recreanten. De hoogte gelingen maar stelde voor het kap pen van bomen te belonen met nieuwe aanplant. "Het kappen van bomen is nu uitermate oninteres sant. hout brengt bijna niets op", al dus Van Zuylen. Behalve zorgen over de conditie van de bomen langs de Wassenaarse kust hebben de eigenaren ook zor gen over het veranderende dieren- bestand in het gebied. Vooral vos sen zijn een bron van ergernis. De dieren vermenigvuldigen zich snel nu er niet meer op hen wordt ge- overheid eens te zijn. Graag willen van rijkssubsidies is bovendien de .iaagd. Ook eksters, gaaien en kraai DEN HAAG Het energieverbruik van bejaardenoorden in Zuid-Hol land moet worden,teruggedrongen. Ook in alle provinciale gebouwen terugdringen. doen wat ze willen, denkt de provin- Wassenaar telt in totaal ongeveer cie het energieverbruik te kunnen 900 hectare bosgrond, waarvan niet altijd lukt is ten dele te wijten eigenaren. Voor het kappen en ver- aan geldgebrek. Maar het blijkt ook jongen van bossen wordt maximaal dat veel eigenaren weinig weten zo'n 75 gulden per hectare beschik- van zaken als subsidieregelingen, baar gesteld. Een Wassenaarse. in het bezit van 80 hectare bossen, klaagde over het 'buitengewoon lastige' kapbeleid van de gemeente Wassenaar. "Ik zou graag een heel perceel wegha- opnieuw aanplanten, i en plagen de bewoners. "Een jaar geleden heb ik een vergunning aan gevraagd om die beesten te mogen afschieten, maar ik heb nog niets van de gemeente gehoord", aldus een verontwaardigde Wassenaar der. Ziektepreinies Zilveren Kruis niet verhoogd NOORDWIJK - De Zilveren Kruis ziektekostenverzekering verhoogt dit jaar de premies met. ondanks de verwachte kostenstnging m de ge- zondheidszorg met drie tot vijf pro cent. Dit 'douceurtje' is mogelijk dank zij de positieve bedrijfsresul taten van de Zilveren Kruis Groep het vorig jaar. Deze lagen weliswaar ruim vijf miljoen gulden lager dan in 1989. maar bedroegen nog altijd 38 miljoen gulden. Het bruto-inko- men van de Zilveren Kruis Groep was 1.1 miljard gulden, een stijging van ongeveer twee procent ten op zichte van 1989. Voor Zilveren Kruis Schade was 1990 een niet al te best jaar. Door de stormen in de eerste maanden van 1990. de ongunstige ontwikkeling in autoschades en door tegenvallen de resultaten op de buitenlandse ac tiviteiten werd een negatief resul taat geboekt. Zilveren Kruis groeit nog steeds. Zo is het aantal aangeslotenen bij de alarmcentrale Eurocross gestegen van 16 naar 17 miljoen. Voor 1991 verwacht de directie een verdere groei tot 20 miljoen. Metaalbet hij ven houden open dag ROTTERDAM/REGIO - Leerhn gen van ruim achttienhonderd scholen bezoeken vrijdag ongeveer vierhonderd bedrijven in de metaal industrie. metaalbewerking en elektrotechniek. De dag erna staan de deuren open voor het 'gewone' publiek. De metaalsector lokt jon geren met het vooruitzicht dat 1 en technische opleiding vrijwel altijd snel een baan oplevert. Ook in deze regio verwelkomen de metaalbedrijven scholieren en burgers. Machinefabriek Draken- burgh en Reece uit Leiden zijn toe gankelijk. evenals bijvoorbeeld Grimbergen en Tecoma uit Alphen aan den Rijn. In Nieuwkoop is on der anderen De Rijk RVS van de partij, in Wassenaar Siersema. Van de Leidse, Alphense en regionale scholen gaat vrijdag een fiks aantal leerlingen op stap. De open dag wordt op touw gezet door het Landelijk Actiecentrum Kies Techniek. Het centrum stimu leert bedrijven scholen te benade ren en leerlingen uit te nodigen. De organisatie rekent np vijftigduizend nieuwsgierigen. Jongeren die voor een baan in de metaal kiezen, kunnen naar de mts. Ook is een tweejarige opleiding in het leerlingenstelsel mogelijk waar bij ze éen dag in de week naar de Streekschool gaan. Verder behoort een eenjarige opleiding in het kort middelbaar beroeps onderwijs tot de mogelijkheden. Lezers Schrijven vH. u 4 Discriminatie Naar aanleiding van uw artikel in het Leidsch Dagblad van 25 januari over agressief gedrag van Nederlan ders tegen de islamitische en in het bijzonder de Marokkaanse gemeen schap, wil ik hiertegen toch stelling nemen. Marokkanen denken dat wij agressief tegenover hen staan, niets is minder waar. Het lijkt op een vals sentiment, hetwelk altijd weer spreekt bij discriminatie. Men voelt zich altijd tekort gedaan en denkt: wij zijn hier niet gewenst. Ga eens naar scholen waar uw en onze kin deren in een fantastische harmonie samen leven. Ouders van deze kinderen moe ten ook eens leren, dat uw kinderen in een andere cultuur worden groot gebracht dan onze. Wij willen echt een fijne samenleving met u allen, maar probeer van jullie zijde je ook eens in onze en die van jullie kinde ren te verplaatsen. Van discriminatie is geen enkele sprake, niets is minder waar. Je wordt hier niet beoordeeld op je af komst of kleur. Dit blijkt toch dui delijk uit ons migratiebeleid voor vluchtelingen. Probeer dit eens te begrijpen en je zult zien dat in onze samenleving het best fijn toeven is. In dit land hebben wij een vrije me ningsuiting en hierop kan je niet steunen in welk land ter wereld. De media proberen telkens weer ten behoeve van de publiciteit anders te denken. Bijna lijkt het of wij mos limhaters zijn, niets is minder waar. Wij kunnen leven met Israëli's en moslims als zij begrip op kunnen brengen voor onze vrije meningsui ting. Als moslims zou het toch goed zijn ook eens naar onze mening te willen luisteren en je na 25 jaar eens te leren aanpassen aan onze ge woonten. Je hebt gekozen voor een leven in ons land. pas je-dan ook aan. Jullie kinderen begrijpen dit en hebben nog een heel lange weg te gaan. Probeer hier eens begrip voor op te brengen, want zij zijn on ze en jullie toekomst en dat kan al leen als wij samen proberen er een leefbare gemeenschap van te ma ken. God of Allah heeft geen twee ge meenschappen geschapen, doch een wereld en er is er maar een die bepaalt wie of wat wij zijn. dat is Al lah bij jullie en voor ons is dat God. Wanneer wij gezamenlijk dit wil len begrijpen, dan is er geen sprake meer van rassendiscriminatie of haat. H. Kiemel Bachstraat 15 Leiden we streekplannen moet rekening huis moet het energieverbruik ook worden gehouden met het mogelijk fiks verminderen.. Zo wordt invoeren van warmte/krachtkoppe ling. Ook moet in de provincie ruim te worden gemaakt voor het plaat sen van windmolens en -turbines. Een en ander valt te lezen in de ruim 400 hectare bestaat uit land goederen. De kustgemeente is een van de bosrijkste plaatsen in Zuid- Holland. De provincie telt slechts mag ook niet zomaar nieuwe bomen Handboek over milieuwetgeving dit moment gewerkt aan een ver voersplan voor de ambtenaren. Voor iedere ambtenaar wordt beke ken op welke manier zijn reis van provinciehuis tot huis en vice versa drie gemeenten die meer dan 500 planten. Tja, wat ik dan? Duinrell-eigenaar Van ke sancties en bevoegdheden van de politiebeambten enigszins dili- Zuylen delijkheid te scheppen, is voor poli- Nota Energiebesparing die dezer het minst energie kost. Ook het en dagen door de provincie is uitge- regieverbruik in de provinciale ge- aan de bomen, bracht. Zuid-Holland is de eerste bowuen wordt onder de loep geno- provincie die plannen maakt voor men het terugdringen van het energie- De komende tijd zal de provincie verbruik. Overigens zijn de plannen met onder anderen de gemeenten, nog lang niet uitgewerkt: de nota is de energiebedrijven en het rijk om een eerste exercitie. de tafel gaan zitten om de verschil- Zuid-Holland neemt een kwart lende ideen nader .te toetsen en uit van het nationale energieverbruik te werken, voor haar rekening. Dit aandeel is groter dan het bevolkingsaandeel (22 procent). Deze provincie her bergt namelijk een drietal erg ener- gie-intensiewve bedrijfstakken, te wete de glastuinbouw, raffinaderij en en de chemie. De provincie vervult geen auto nome rol bij het maken van plannen voor energiebesparing. Het rijk maakt, in het kader van het Natio naal Milieu Beleidsplan-plus aller lei plannen en ook onder meer ener giebedrijven zijn met vermindering van het verbruik bezig. Het meren deel van de ideeën over besparing die de provincie in haar nota oppert, moeten dan ook samen met ande ren worden uitgewerkt. De bejaardenoorden krijgen geld van de provincie. Door de hoogte van de budgetten afhankelijk te ma ken van het energieverbruik dan- wel bejaardenoorden de vrijheid te van Nijevelt leek het een goed idee tiemensen een boekje verschenen, slechte staat, maar er is wel sprake om gezamenlijk de problemen aan getiteld 'Handleiding handhaving van 'achterstallig onderhoud'. Door te pakken. "We hebben veel geza- milieurecht'. Bij het voorkomen en de januari-storm van vorig jaar is menlijke problemen. Soms gaan er opsporen van milieudelicten is een bovendien veel schade toegebracht bij mij bomen dood zonder enige re- steeds grotere taak voor de politie den. Dan vraag je je af hoe dat komt, weggelegd. maar niemand weet dat. Eiken wa- Het werk is bedoeld voor politie- Van het 400 hectare Wassenaarse ren vroeger de sterkste bomen, mensen op straat en geeft een uit eenzetting over handhaving van bos is zon driekwart in bezit van maar ze gaan nu gewoon dood". An- particulieren. De meeste bossen dere eigenaren bevestigden het ver zijn niet zo oud. Zo'n tien procent is haal van Van Zuylen. voor 1860 aangelegd. Het meren deel van de bossen is deze eeuw op De Duinrell-baas pleitte niet voor graslanden aangelegd. In totaal telt een verruiming van de subsidiere- wetten, de middelen die de politie daarbij kan gebruiken en de belang rijkste milieuwetten. Milieuvervuiling, milieubescher ming en vooral het opsporen en ver volgen van milieudelicten staan de laatste jaren in het centrum van de belangstelling. Dat is. na de ontdek king van milieuschandalen als Lek- kerkerk, Alphen aan en Rijn en de Vogelmeerpolder ook nauwelijks verwonderlijk. Steeds meer breekt het besef door dat misdrijven je gens het milieu een wissel trekken op de toekomst. De politieman en - vrouw moet oog en oor zijn. De milieuwetgeving is evenwel aller minst eenvoudig. 'Handleiding handhaving mile- urecht' is een uitgave van de schrij ver, P. Verfaillc, en uitgeverij J.B. van den Brink en Co De uitgeverij is gespecialiseerd in juridische en Dohtieliteratuur. Provincie houdt opnieuw wedstrijd verkeersveiligheid DEN HAAG - Iedereen die het afge lopen jaar de verkeersveiligheid in de provincie Zuid-Holland op de een of andere manier heeft bevor derd, kan zich aanmelden bij het Provinciaal Orgaan Verkeersveilig heid (POV). Het POV stelt dit jaar voor de tweede keer 50.000 gulden beschikbaar om verschillende geld prijzen uit te reiken. Personen, be drijven en organisaties kunnen in aanmerking komen voor de geld prijzen. De prijsuitreiking vormt een on derdeel van de nationale 'actie min 25 procent'. Met deze actie probeert het ministerie van verkeer en water staat het aantal verkeersslachtof fers met vijfentwintig procent terug te brengen. Jaarlijks vallen ir> Ne derland ongeveer 1.500 doden en 50.000 gewonden in het verkeer. Vorig jaar ging het hoogste be drag van 15.000 gulden naar de ge meente Alphen aan den Rijn. Daar werd ongeveer elke maand een nieuwe verkeersveiligheidscam- pagne bedacht. UTRECHT (GPD) - Het liefst zouden de academisch specialis ten meer de kant op gaan van het vrije ondernemerschap. Minder overheidscontrole en regelge ving- Maar minister Ritzen (on derwijs) wil juist het tegenoverge stelde. Hij broedt op een plan om deze groep ambtenaren strakker aan zich te binden. Intern heeft hij daarover een nota laten opstel len: Richtlijnen over de Rechts positie van Academische Zieken huizen (RRAZ). die binnenkort wordt voorgelegd aan vertegen woordigers van het hoger onder wijs. Het document heeft voor veel onrust gezorgd onder acade misch specialisten. Zij voelen zich er door verder in hun positie aangetast en vrezen een te groot verschil met de vrij gevestigde specialisten. Om op te komen voor hun rechtspositie heeft een aantal me disch specialisten in acht acade mische ziekenhuizen de ASV op gericht. Volgens Jeekel, als chi rurg verbonden aan het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam, is de werklast van de academisch spe cialisten de afgelopen jaren enorm verzwaard, zonder dat daar rekening mee is gehouden. Academische ziekenhuizen krij gen steeds meer te maken met doorverwijzingen van gewone ziekenhuizen. De ASV vraagt allereerst erken ning als beroepsgroep, zodat zij naast de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) en de Landelij ke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) betrokken kan worden bij de onderhóyide- lingen. Naar schatting 1.800 spe cialisten (70 procent van het to taal) hebben zich inmiddels bij de ASV aangesloten. Het voorstel om tot een vast toelagesysteem te komen, roept ongenoegen op. Nu is het zo dat academisch specialisten in het Prof. Jeelink: 'Artsen in academische ziekenhuizen voelen positie aangetast'. ziekenhuis een eigen praktijkje hebben. Volgens het toelagesys teem komt het beheer in handen van de directie van het zieken huis. Jeekel vreest dat de plannen van Ritzen de kwaliteit van de ge zondheidszorg verder aantasten. Het liefst zou hij komen tot een speciaal academisch tarief. Volgens Jeekel zou best extra geld uitgetrokken kunnen wor den voor academisch ziekenhui zen. omdat binnen het totale Bru to Nationaal Produkt (BNP) het gezondheidspercentage de afge lopen drie jaar gedaald is van 10 naar 9.5 procent. Een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs zegt in een reactie de kritiek van de acade misch specialisten op dit moment niet te begrepen. Volgens hem is er geen sprake van een inkomens achteruitgang voor deze groep wetenschappers. Nu worden aca demisch specialisten met een ei gen praktijkje per afgehandelde patient betaald De RRAZ wil hiervan een soort constructie als voor ambtenaren maken. Uitbe taling geschiedt niet meer op ba sis van het aantal behandelde pa- tienten. maar despecialist krijgt een vast bedrag op basis van het gemiddelde honoraria in normale ziekenhuizen. Honderd jaar geleden stond in de krant: - Het bericht omtrent den dienst der Leidsche Stoombootmaat schappij 'De Volharding', hoe juist ook, heeft bij velen een rer- keerde uitleg gevonden. Waar heid is dat door de directie mor gen wellicht onderzocht zal wor den in hoeverre het ijs te verbre ken is. al ware het slechts over een gedeelte harer lijn. maar men is er van overtuigd dat er voor het hervatten ran den dienst naar Amsterdam, nog vooreerst geen sprake kan zijn. Nader meldt men ons dat bij per soonlijk onderzoek van den di recteur, den heer H.J. Van Houhuys, hedenochtend is geble ken dat er onder Koudekerk nog 48 centimeter gezond ijs zit, zoodat zelfs aan het maken ran een begin met den stoomboot- dienst nog niet te denken valt. Te New York ts een bericht ont vangen, dat een trein op de Union-Pacificlijn. waarmede het 7de regiment cavalerie uit het Indianengebied naar Fort Rikjj, in Kansas, terugkeerde, te Irving, in Kansas, ontspoord ts. De trein bestond uit zeiyen wag gons en 25 goederenwagens. Be halve de cavalerie, vervoerde de trein ook een gedeelte der artille rie en de gewonden uit het ge vecht van Wounded Knee. B ij Ir ving ktram deze trein in botsing met een anderen trein, tvaar- door twee soldaten werden ge dood en elf gewond. Vijfentwintig jaar geleden - Paus Paulus VI heeft, na zijn reeds eerder ondernomen vre desinitiatieven. zaterdag op nieuw zijn invloed aangewend om tot een emde ran de vijande lijkheden in Vietnam te komen. In een toespraak tot de Italiaan se Katholieke Persveren ig mg opperde hij het denkbeeld, dat de Verenigde Naties na de neu trale landen hun bemiddeling zullen verlenen, opdat "deze ver schrikkelijke kwestie" kan wor den opgelost.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15