Overleg bewoners Dobbegaarde muurvast STEEDS 'Ik heb heel wat hoongelach moeten aanhoren' Hoop gevestigd op bemiddelingspoging WBL actief in vrije lijd WOENSDAG 30 JANUARI 1991HBEEjjZESslEHÏlM. Architect Verdoold restaureert koetshuis in Koudekerk Van onze medewerker Sarie Katsman KOUDEKERK AAN DEN RIJN "Je moet de hele tijd het eind plaatje voor ogen blijven houden. Steeds weer vasthouden hoe je het wilt hebben. Het is soms veel gemakkelijker om de weg van de minste weerstand te kiezen, maar daar zou je later toch weer spijt van krijgen". De Koudekerkse architect En gel Verdoold vertelt enthousiast over de gestaag vorderende res tauratie van het koetshuis, die nu langzaam maar zeker in de eindfa se is aangeland. Zo'n vier jaar ge leden kocht hij het in erbarmelij ke staat verkerende pand naast het gemeentehuis, om er vervol gens al zijn vrije uren aan te beste den. Verdoold keek door scheve muren, kromgetrokken deuren en meelbestoven balken heen en zag het eindresultaat al duidelijk voor zich. De begane grond is bestemd om er zijn architectenbureau te Engel Verdoold: "lk heb heel wat hoongelach moeten aanho ren. Maar die lachers hebben toch ongelijk gekregen". (foto Ben de Bruyn) vestigen en op de bovenverdie ping verrijst stukje bij beetje het woongedeelte voor hem en zijn gezin. "Ik heb heel wat hoon gelach moeten aanhoren. Als ik hier steentjes stond te bikken, kreeg ik af en toe wel wat opmer kingen naar mijn hoofd. Dat ging gaandeweg over toen de mensen zagen hoe mooi het werd". De Koudekerker had er oor spronkelijk drie jaar voor uitge trokken om het lelijke eendje in een mooie zwaan te veranderen. "We liggen nog steeds op schema, want er is nu tweeeneenhalf jaar om en het is de bedoeling dat ik er eind maart met mijn kantoor in trek. Daarna moet het woonge deelte worden afgemaakt". Verdoold lacht hartelijk om zijn aanvankelijke schatting van het aantal uren dat aan de restau ratie zou worden besteed. "Ik had er 3000 uur voor uitgetrokken, maar dat zijn er veel en veel meer geworden". De architect had in eerste instantie gedacht overdag veel meer tijd over te hebben om aan de verbouwing te besteden, omdat de zaken toendertijd niet zo geweldig liepen. Gelukkig voor hem keerde het tij, maar zo doende bleven er minder hobby- uren over. Het was al een heel karwei om het koetshuis in eigendom te verkrij gen. Na het vertrek van veevoe derbedrijf Van der Bijl, dat de laatste jaren in het koetshuis was gevestigd, stoeide de gemeente Koudekerk een tijd lang met al lerlei plannen voor de toekomst van het historische pand. Pas toen er van werd afgezien om naast en achter het koetshuis wo ningen neer te zetten en ook de mogelijkheid om het pand zelf in wooneenheden in te delen niet haalbaar bleek, lukte het Ver doold om het koetshuis in handen te krijgen. Monumentenzorg heeft bij de uitwendige restauratie een flinke vinger in de pap. Verdoold ont vangt nog tot 1995 subsidie van deze instelling, maar is wel ver plicht om de buitenkant en de grondvorm van het koetshuis zo authentiek mogelijk te restaure ren. Deze klus is nu aardig ge klaard. Op de rondgang door het gebouw springen meteen de prachtige balkenconstructies in het oog. "Die spanten moesten dus in tact blijven, die dragen het gehele pand. Het is een soort houtskelet- bouw, maar door de vele functies die het gebouw door de jaren heen heeft gehad, was het hele maal uit zijn verband getrokken. Er waren bij voorbeeld stalen bal ken ingelegd die er onder meer de oorzaak van waren dat die buiten muren zo scheef trokken", legt de Koudekerkse architect uit. Het bouwhuis van kasteel Groot Poelgeest, volgens de sluit steen boven de toegangspoort da terend uit 1648, is waarschijnlijk als opslagruimte en veestal in ge bruik geweest voordat Van der Bijl er zijn veevoederfabriek in onderbracht. "Het leuke van dit gehele karwei is, dat je bij de sloop van het binnenwerk eigen lijk alle sporen nog vindt van de oorspronkelijke vorm. Er bestaan geen authentieke tekeningen van, maar die sporen zeggen vol doende. Er waren nog resten van de verankering en de muurdui- men, zodat die nagemaakt kon den worden. Het koetshuis was natuurlijk wel in slechte staat, maar niet zodanig dat het hele maal afgebroken moest worden". Hoofdbrekens Hoewel voor het metselwerk spe ciale restauratiemetselaars wer den aangetrokken, droeg Ver doold zelf ook letterlijk zijn steen tje bij aan de bouw. Het afwerken van de binnenkant kost menig hoofdbrekens, omdat bijna geen lijn rechtloopt. "De toogramen en de deuren zijn het moeilijkste, dat kost veel tijd", verzucht de archi tect. "Soms willen die bouwvak kers gewoon iets wegtimmeren omdat een andere oplossing te veel moeilijkheden oplevert. Dan moet je jezelf echt dwingen vast te houden aan het oorspronkelij ke plan. Doe je dat niet, dan is het eindresultaat toch niet naar je zin". De inrichtingsplannen voor het inwendige van het koetshuis ko men van Verdoolds tekentafel en worden met behulp van vrienden en familie uitgevoerd. De buiten kant oogst nu al de bewondering van de voorbijgangers. Van hoon gelach valt dan ook weinig meer te bespeuren. Architect Verdoold zal blij zijn als de benedenverdie ping klaar is, zodat hij er zijn be drijf in kan vestigen. "Nu heb ik mijn kantoor in de huiskamer en dat is ook niet alles", zegt hij. Op de bovenverdieping van het koetshuis, het woongedeelte, zijn tal van dakramen aangebracht om zoveel mogelijk licht binnen te laten. Het uitzicht over de pol ders is misschien wel het mooiste van geheel Koudekerk. Engel Verdoold is dan ook dik tevreden en heeft geen spijt van zijn onder neming. "Het is allemaal de moei te waard geweest". LEIDEN - Het overleg over de bewonersvertegenwoor diging in het senioren-com plex De Dobbegaarde (Ste venshof) zit muurvast. Di recteur C. van Dijk van de Stichting Welzijn is er niet in geslaagd de twee strijdende bewonersgroepen op een lijn te krijgen. Donderdag zijn de kemphanen uitgeno digd bij directeur J. Boggia van de Woningbouwvereni ging Leiden, de eigenaar van het complex. Het lijkt de laatste kans op een oplos sing. In het complex van 144 woningen functioneren momenteel twee groe pen die de bewoners vertegenwoor digen. De bewonerscommissie is al sinds de oplevering in de weer om de huurdersbelangen te verdedi gen. Enige maanden geleden vatten enkele senioren het plan op een an dere belangenvereniging voor de huurders op te richten. Ze wilden via de statuten een rechtspositie verkrijgen onafhankelijk van de WBL. Nadat aanvankelijk werd over legd tussen commissie en de belan genvereniging in oprichting, vlogen beide partijen elkaar al snel in de haren. Resultaat was onduidelijk heid voor de bewoners. Tekenend was dat zowel de commissie als de vereniging bij verkiezingen eind 1990 werden gesteund door een meerderheid van de huurders. Omdat een patstelling dreigde, bood de Stichting Welzijn aan te be middelen. De betrokken partijen, inclusief de woningbouwvereni ging, zagen wel brood in dit aanbod. Vijf vergaderingen lang is gepraat. In de tussentijd weigerden alle par tijen commentaar over de vorderin gen. Naar nu blijkt heeft het overleg geen resultaat gehad. Men kon het niet een worden over een nieuwe verkiezing op 14 februari na ophef fing van zowel de commissie als de vereniging. Blokkade Volgens de belangenvereniging sprak C. Kistemaker, voorzitter van de bewonerscommissie, zijn veto uit. Hij liet weten de uitslag van de verkiezingen alleen te respecteren indien de leden van de bewoners commissie als winnaar uit de bus Folk Folkclub Horus organiseert vrijdagavond 1 februari een Open Podium in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21Solis ten en groepen die volks-/folkmuziek ma ken kunnen maximaal drie nummers ten gehore brengen. Wie het eerst komt. wie het eerst maalt. Opgave telefonisch (071-612726) of op de avond zelf voor 20.30, wanneer een optreden van de groep Trefoil het spits af zal bijten. Ruilbeurs Een ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten, stickers, prentbrief kaarten, lucifermerken, sigarenbandjes, suikerzakjes etc. wordt op vrijdagavond 1 februari gehouden in Buurthuis 'Het Spoortje' aan de Bernardkade 40. Ruilen is mogelijk van 19.00 tot 22.00. BOA BOA, Boycot Outspan Actie, houdt vrij dag 1 februari een vergadering om activi teiten rond 21 maart, de Internationale dag tegen het racisme, voor te bereiden De vergadering wordt gehouden in het BOA-kantoor, Oude Vest 79. Filmacteren Acteur/regisseur Ruud van Hemert geeft in het weekend van 2 en 3 februari eon kennismakingscursus over de theorie en de praktijk van het acteren voor film. De cursus duurt beide dagen van 10.00 en 18.00 uur. De kosten bedragen 200 gul den per persoon. Opgaven en Informa tie, tel: 020-853117 of 020-131060 REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Carnaval (I) Voor de rechtgeaarde zuiderling is het carnaval boven de grote ri vieren zoiets als een bus vol be jaarden op weg naar een heavy- metalconcert. Met andere woor den: buiten Brabant en Limburg stelt carnaval vieren eigenlijk niet veel voor. Een constatering waar mee we de Leidse carnavalsvere nigingen keihard tegen het zere been schoppen. Volgende week namelijk stor ten 'De Leidse Hutspotten' en 'De Spoorbumpers' zich weer vol overgave op het carnaval, alsof ze het feest zelf hebben uitgevon den. "Misschien doen we het an ders dan in Limburg", reageert hutspot Ton Rijsbergen op de sceptici. "Maar het plezier en de lol die we er aan beleven is net zo groot. Wie daar aan twijfelt moet maar eens een kijkje komen ne men". In november j.l. begon het car navalsvirus al om zich heen te grijpen. In de overvolle residentie van 'De Leidse Hutspotten' (het Antonius Clubhuis) werd afge teld van elf naar nul als inleiding voor het moment waarop de nieu we prins carnaval zich aan zijn stadsgenoten zou tonen. Om pre cies elf minuten over elf dook Rijsbergen op uit een reusachtige hutspot om vanaf dat moment, bijgestaan door zijn echtgenote prinses Tineke, als prins Antoni us de tweede door het leven te gaan. Veel ervaring heeft de regerend carnavalsvorst niet in carnaval vieren. "Ik heb nog nooit carnaval gevierd", bekent de eigenaar van een zaak in auto-materialen. "Wel kende ik veel mensen die actief zijn bij de Hutspotten. Ze hadden mij al meerdere keren gevraagd om carnavalsprins te worden. Uiteindelijk heb ik maar 'ja' ge zegd. En. ik moet zeggen, ik vind het een heel grote eer. De Huts potten zijn een fantastische ver eniging met heel veel enthousias- Prins Antonius de tweede, carnavalsvorst van De Leidse Hutspotten met zijn vrouw prinses Tineke. te mensen die er veel voor over hebben om anderen een leuke tijd te bezorgen". In de korte tijd dat Rijsbergen de steek draagt is gebleken dat het carnavalsfeest een aansteke lijke werking heeft. "Het is ont (foto pr) zettend leuk", zegt Rijsbergen. "Ik heb al een aantal dingen mee gemaakt. Het prinsenbal, het ga labal en het kindercarnaval. Je kunt gerust zeggen dat ik de smaak te pakken heb gekregen. In het begin was het een beetje vreemd natuurlijk, maar mijn vrouw en ik kijken nu echt uit naar de dingen die komen gaan". Verklaarde tegenstanders van het carnavalsfeest spreken over carnaval als een feest van alleen maar zuipen, vreten en veelwijve rij. "Dat is allemaal onzin", be toogt Ton Rijsbergen. "De werke lijkheid is heel anders. Ik heb nog niet meegemaakt dat iemand dronken was of zich banaal ge droeg. Carnaval is geen dronke- mansfeest. Gezelligheid staat voorop". De prins is meer dan een pias. "Als prins carnaval heb ik ook een sociale taak", weet Rijsber gen. "In het gezelschap van mijn hofhouding leg ik bezoeken af aan bejaardenhuizen en gehandi capten en we organiseren een car navalsmiddag voor bejaarden. Dat is zeker één van de leuke kan ten het prins zijn. Ik denk dat dat mij net zo veel voldoening ople vert als het feest zelf'. Carnaval (2) Voor de carnavalsgroep De Spoorbumpers is 1991 een heel bijzonder jaar omdat ze voor de elfde keer het carnavalsseizoen ingaan. Het getal elf is een ma gisch getal in carnavalskringen dus wordt er dit jaar extra uitge pakt met een groots carna valsfeest, op zaterdag 9 februari, in de Stadsgehoorzaal. Als nieu we prins bij de Spoorbumpers werd. op 10 november. Sjaak Smeele gekozen. Prins Sjaak is een doorgewinterde carnavals vierder. Smeele is al 9 jaar lid van de Raad van Elf en ziet zijn uitver- koring tot vorst van Leiden als een bekroning op zijn werk voor De Spoorbumpers in de afgelo pen jaren. Prins Sjaak, met aan zijn zijde prinses Zus, ziet het carna valsfeest in Leiden als een gezel lig avondje uit. De geboren en ge togen Leidenaar vertelt dat het carnaval in Leiden-noord is opge zet als een buurtfeest. We willen de mensen in noord een stukje ge zelligheid bieden. En dat lukt aar dig want de belangstelling is al tijd enorm". Voor het eerst verlaten de 'bumpers' het buurthuis 't Spoortje' om het 11-jarig bestaan in de Stadsgehoorzaal te vieren. "Het buurthuis is te klein voor het grote jubileumfeest. Maar, volgend jaar zijn we gewoon weer terug in onze eigen residentie", verzekert Sjaak. "Natuurlijk kun je het carnaval boven de Moerdijk niet vergelij ken met dat in het zuiden", geeft ook prins Sjaak toe. "Wij doen in één dag waar ze in Brabant en Limburg drie dagen over doet. In het zuiden is het meer een buiten- gebeuren. Daar lopen ze met een boerenkapel van kroegje naar kroegje. Wat wij doen is meer een balavond, met artiesten er bij (Im- ca Marina, Leidse Kees en Wies Cavé staan onder meer op het programma) en natuurlijk een da verende polonaise". Op het programma van De Spoorbumpers staat, als altijd, ook het seniorenbal (op zondag 17 februari). "In de bejaardenhuizen zijn nog maar weinig mobiele be jaarden", weet Smeele. "Een po lonaise is er niet meer bij. Daarom organiseren wij ons bejaardenbal in het buurthuis voor de bejaar den die nog wel in staat zijn om mee te doen". Carnaval (3) Over de eisen waaraan een carna valsprins moet voldoen zijn de prinsen het eens. "Je moet na tuurlijk geen sjagrijn zijn", meent het tweetal. Uitgedroogde prui men zijn er al genoeg. Een prins moet altijd vrolijk zijn, ook als hij net een flinke belasting aanslag heeft gekregen. "Je moet een positieve uitstra ling hebben", aldus hutspot Ton Rijsbergen. "Altijd vrolijk blijven en een vlotte babbel hebben. En: zeker niet teveel drinken, want aan het eind van het grote bal- masqué (9 februari in de residen tie aan de Lange Mare) moet je ook je eindspeech nog kunnen af steken. En dan kun je niet staan te lallen". Op Aswoensdag gaat het carna- valspak de kast in. "Dan begin nen we weer over het volgende carnaval te denken", weet Sjaak Smeele zeker. "We zijn er het hele jaar mee bezig". Ton Rijsbergen laat er ook geen misverstand over bestaan. "Volgend jaar? Dan ben ik natuurlijk weer van de partij". komen. "Als we verliezen, gaan we gewoon door met ons commissie werk. We zijn immers onlangs voor een jaar herkozen", zou Kistemaker hebben gezegd. Voorts eiste de voorzitter dat enkele leden van de belangenvereniging niet meedoen aan de verkiezingen. De andere partijen zijn zeer te leurgesteld over zijn houding. "Hij helpt hiermee het uiterst zorvuldige werk van de Stichting Welzijn om zeep", meent bewoner Jan Bekke ring, die namens de bewonersvere- nig i.o. is betrokken bij de onder handelingen. Directeur Van Dijk van de stich ting vindt het eveneens jammer dat Kistemaker een blokkade heeft op geworpen. Ze bevestigt het verhaal van Bekkering. "Ik kan dus niet verder, vandaar dat de WBL nu een poging onderneemt. Misschien dat we daarna weer kunnen verder pra ten". Kistemaker acht deze kans klein. De voorzitter meldt wel dat hij niet meer wil praten met de Stichting Welzijn. "Die zijn zo anti-woning bouwvereniging, daarmee gaan wij niet rond de tafel zitten". Verder wil Kistemaker nog geen commentaar geven op de beschuldigingen. "Ik wacht eerst het overleg af met de WBL. die ons tot nu toe heeft ge steund". Het senioren-complex De Dobbegaarde in de Stevenshof.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14