TAD LEIDEN D66 voorspelt tekort aan ateliers in Leiden 'Aan de gemeenteraad heb ik veel frustraties overgehouden' Aantal papierbakken wordt verdrievoudigd s LEIDSCH -35 DAGBLAD WOENSDAG 30 JANUARI 1991 Door sloop school op de Kaasmarkt LEIDEN - De fractie van D66 wil dat de gemeente snel met plannen komt om het ateliertekort voor kun stenaars in Leiden te ver minderen. D66 dringt er in een brief aan wethouder H. van Dongen (onderwijs, cul tuur en emancipatie) op aan de kunstenaars die nu hun atelier in de Kaasmarkt- school hebben, spoedig ver vangende ruimte aan te bie den. Deze school wordt be dreigd met sloop. "We hebben de naderende sloop van de school op de Kaasmarkt een beetje aangegrepen om deze brief te schrijven. Die is als aansporing be doeld", licht D66-fractievoorzitter Hoekema toe. De nieuwbouwplan- Dronken dief door politie aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een 23-jarige Utrech tenaar aangehouden die enkele be woners van de Dullebakkersteeg bedreigde. De man sloeg op ramen en zou met een mes hebben ge zwaaid. Volgens een politiewoord voerder was de Utrechtenaar zo dronken dat hij niet wist wat hij deed. Eenmaal op het bureau bleek dat de man, eerder die middag, zijn slag had geslagen in een super markt aan het Levendaal. Toen de beheerder van de hakkenbar even zijn hielen lichtte, deed de Utrech tenaar een greep in de kassa. De man had het geld, ongeveer 250 gul den, bij zijn aanhouding nog op zak. Hij bekende onmiddelijk de diefstal te hebben gepleegd. Leidse journalist krijgt geldboete DEN HAAG - De politierechter bij de Haagse rechtbank heeft een jour nalist uit Leiden veroordeeld tot een boete van 750 gulden waarvan 500 gulden voorwaardelijk. De rechter meende dat de Leidenaar vorig jaar juli in Leiden de politie had gehinderd bij een onderzoek na een dodelijke schietpartij door en kele malen binnen de afzetting van de politie te stappen. De journalist gaat tegen de uit spraak in hóger beroep. Hij ver klaarde gisteren ontstemd te zijn over het feit dat de rechter weigerde twee journalisten te horen die zou den kunnen verklaren dat hun col lega de politie niet heeft gedwars boomd. „Afgaande op de verklaring van de agenten die het proces-ver baal hebben opgemaakt, acht ik schuld bewezen. We kunnen niet aan de gang blijven," aldus de rech ter. Leidse objecten extra beveiligd LEIDEN Een aantal objecten in Leiden wordt extra beveiligd in ver band met de oorlog in het Midden- Oosten. Dat zei burgemeester C. Goekoop gisteravond tijdens een commissievergadering. De burge meester wilde niet vertellen welke plekken extra in de gaten worden gehouden. "Een aantal locaties krijgt wat meer aandacht, maar er zijn in Leiden geen objecten met een heel hoog veiligheidsrisico", was het enige wat hij kwijt wilde. Leden van het college van B en W praten deze week met organisaties voor buitenlanders in Leiden. "Het is een informeel overleg. Aan de or de zal onder meer komen of deze groepen problemen ondervinden naar aanleiding van de oorlog in de Golf en of ze behoefte hebben aan nader overleg", aldus Goekoop. nen voor de Kaasmarkt zijn in een vergevorderd stadium. Sloop van de school maakt er zeker deel van uit. "Door de sloop van die school komen er nog minder ateliers. Ter wijl er in Leiden veel bedrijven en scholen leegstaan of leegkomen. Daar is een lijst van. Bijvoorbeeld de Meelfabriek", zegt Hoekema. Een ander D66-raadslid, E. Snel- ders, vult aan: "Natuurlijk kan de gemeente ruimte voor kunstenaars toewijzen. Maar een probleem is vaak dat zij de hoge huursom niet kunnen betalen". Snelders vindt dat de gemeente in het kader van een cultuurbeleid rekening moet houden met de financiële mogelijk heden van de kunstenaars. Dat kan betekenen dat atelierruimte voor een lager bedrag worden verhuurd dan de gemeente gewoon is te doen. "Bij mijn weten is dat nog nooit ge beurd, althans niet zolang wij er als fractie zitten". Gesjoemel Er is inmiddels een werkgroep op gericht om de problemen van beel dende kunstenaars te bespreken. Die werkgroep moet onder meerad- viseren over het ateliertekort maar volgens Snelders duurt dat te lang. Daarom wil D66 dat het ateliertkort op de eerste commissievergadering over cultuur wordt besproken. PvdA-raadslid E. Kerckhoffs kent de brief van D66 nog niet. ac tie. "Ik pleit al jaren voor een goed atelierbeleid. Dat gesjoemel met die kunstenaars, dan weer eens hier en dan weer eens daar, dat vind ik maar niets. Wel vind ik het heel po sitief, dat de kunstenaars met de wijkvereniging, in dit geval Pan- cras-Oost, samenwerken", aldus Kerckhoffs. Wanneer de Kaasmarktschool wordt gesloopt, is nog niet bekend. "Dat hangt samen met de uitvoe ring van de stedebouwkundige plannen met betrekking tot die Kaasmarkt. In 1985 is er een raads besluit genomen over de exploitatie van de Kaasmarktschool. Kunste naars kregen toen atelierruimte voor een niet nader bepaalde, maar wel beperkte periode. Op termijn zou het gebouw leegkomen. De huurpenode was verbonden met de afschrijving van het gebouw, en die periode bedraagt geen veertig jaar. Dus wij gaan straks met de huur ders praten", aldus ambtenaar R. van Nood. De kunstenaars die gebruik ma ken van de Kaasmarktschool spra ken zich vorig week uit tegen de sloop van het gebouw. "De gemeen te kan wel zeggen dat wij nieuwe ruimte krijgen maar die is er ge woon niet", aldus een vertegen woordiger van de kunstenaars. In de Kaasmarktschool bevinden zich momenteel 14 ateliers. Het gebouw dreigt te worden gesloopt. Voormalig Leids raadslid wordt burgemeester in Maasland DEN HAAG/LEIDEN - Bij de provinciale CDA-fractie zijn ze nog steeds niet bekomen van de schok. Hun fractievoorzitter Mary Kokxhoorn-Papenhove (46) is onlangs benoemd tot bur gemeester van het dorpje Maas land (Zuid-Holland). Veel liever hadden ze de talentvolle politi ca volgend jaar als troef voor een plaats in gedeputeerde sta ten, het dagelijks bestuur van de provincie, naar voren ge schoven. Kokxhoorn vindt een burgemees terschap echter een veel grotere uit daging. De vrouw die van 1978 tot 1982 in de Leidse gemeenteraad zat, mist in de provinciepolitiek de be trokkenheid van het publiek. "Dat directe contact met de burger lijkt me heel erg leuk. Zeker in Maasland is de belangstelling, gezien de op komst die in maart boven de 80 pro cent lag, voor de gemeente erg groot. Dat vind ik wel aantrekke lijk". Dat Maasland een uitdaging is, het CDA, onge- wordt door menig collega overigens lelt) betwijfeld. "Vooral de Werknemers detailhandel niet geinformeerd LEIDEN - Stel: U werkt in volle dige dienst bij een schoenenzaak. U werkt ook op zaterdagmiddag. Bent U er dan van op de hoogte dat u voor elk gewerkt uur op die middag een half uur vrije tijd te rug moet krijgen? Uit een onder zoek van de Leidse Rechtswinkel is gebleken dat veel werknemers in de detailhandel niet van deze en andere regelingen op de hoog te zijn. De bepalingen staan opge nomen in de Verordening Secun daire Arbeidsvoorwaarden De tailhandel, die geldt voor werkne mers in branches van het klein- winkelbedrijf, die geen eigen CAO hebben. Dit zijn bijvoor beeld speelgoedzaken, boeken winkels, maar dus ook schoenen zaken. Om de VSAD meer bekendheid te geven heeft de afdeling Werken van de Leidse Rechtswinkel een folder uitgebracht waarin deze re geling wordt behandeld. Volgens de rechtswinkel maken werkge vers in het kleinwinkelbedrijf nogal eens misbruik van de onwe tendheid van de werknemer bij het sluiten van een arbeidscon tract. Met de VSAD kunnen de werknemers een minimum rege ling voor hun arbeidsvoorwaar den afdwingen. Te denken valt aan het recht op 23 doorbetaalde 'vakantiedagen bij een volledige werkweek en het recht op 100% toeslag bij werken op zondag. De folder is gratis aan te vragen door middel van een briefkaart aan de Leidse Rechtswinkel, af deling werken, Ketelboetersteeg 10, 2311 TN Leiden of door mid del van een telefoontje naar 071- 130775. Dit telefoonnummer is dagelijks bereikbaar tussen 10.00 en 16.00 uur. denken me ervan dat ik Maasland, een dorp met maar 6500 inwoners, heb gekozen als een opstapje. Dat is dus absoluut niet waar. Ik ben be noemd voor zes jaar en zal die uit dienen ook. Eerder opstappen vind ik hoogst onfatsoenlijk. Nee, Maas land zal zes jaar van mij kunnen ge nieten". aldus Kokxhoorn. Frustraties Maasland mag dan wel weinig in woners hebben, het grondgebied is is heel uitgestrekt. Bovendien moet de komende jaren in het Zuidhol lands dorpje een groot en ambitieus transportcentrum verrijzen. "Men sen weten niet waar ze het over heb ben, Maasland is wel degelijk een aantrekkelijke gemeente". Voordat Kokxhoorn solliciteerde op de baan van burgemeester, pro beerde het CDA haar verschillende keren op andere plaatsen neer te zetten. Bij voorbeeld in de Eerste Kamer. "In 1983 werd ik opgebeld met de mededeling dat ik op lijst stond voor een plaats in de senaat. Dat heb ik heel stellig geweigerd. Daar moet je gaan zitten als je niets meer kan leren. Zelfs nu heb ik het gevoel dat ik nog niet in de Eerste Kamer thuishoor". Haar tijd die ze in provinciale sta ten heeft doorgebracht, vanaf 1982 waarvan de laatste vier jaar als frac tievoorzitter, vond Kokxhoorn leu ker dan de vier jaar in de Leidse raad. "Daaraan heb ik veel frustra ties aan over gehouden. Het CDA zat toen nog niet in het college van B en W en dus werden alle voorstel len, ongeacht de inhoud, van tafel geveegd. Dat gaat in de staten heel anders. Daar steek je veel energie in, maar dan blijft er ook wat van over. Dan blijkt dat je ook wel eens goede ideeen hebt". krant en dat zorgt voor een ontspan nen sfeer". Maar ook is er volgens Kokxhoorn vaak al het nodige voor werk verricht zodat de scherpe kantjes ervan af zijn. Zelf kijkt Kokxhoorn met veel plezier terug op de bezuinigings operatie die twee jaar geleden werd uitgevoerd en die tot grote beroe ring leidde onder de provincie-amb tenaren. Het provinciehuis werd ge barricadeerd en het werk stil gelegd omdat voor 20 miljoen gulden ge sneden moest worden. Samen met de andere fractievoorzitters Brou wer (PvdA) en Van der Goot (WD) werden taken van provincie-ambte naren kritisch tegen het licht ge houden. "Nu hoor je daar niemand meer over. Alle taken worden uitgevoerd zonder enige problemen. Maar toen werden we wel ietwat hatelijk de Drie Musketiers genoemd", aldus Kokxhoorn. Collega's beschouwen Kokxhoorn nu als een 'bruggen- bouwster', een voorzitter die heel makkelijk contacten legde met an dere fracties, maar ook met instel lingen en gemeenten. Het CDA hoopt dat ze niet verloren gaat voor de provincie. Zelf wil ze wel in de staten blijven, maar dat moet de Maaslandse gemeenteraad dan wel goed vinden. Fietsenstalling bij Leids station duur LEIDEN - De bewaakte fiet senstalling bij het Leidse station is te duur. Daarom zetten veel mensen de fiets niet binnen maar buiten en dat zorgt voor een rommelig gezicht. Dat zei N. van Ooik van de gemeentepoli tie in Leiden gisteravond tijdens een commissievergadering. "De stallingsruimte wordt gepacht. Om een fiets een dag te kunnen stallen moet 1,30 gulden worden betaald aan de pachter. Voor een aantal mensen is dat geen probleem maar vooral voor studenten vormt dat bedrag een barrière. Als je daar wat aan wilt doen, kom je echter al gauw op het terrein van privaatrechtelij ke belangen", schetste Van Ooik het probleem. Hij reageerde daarmee op een opmerking van S. de Vreeze van de PvdA. Die vindt het rond het station een rommeltje omdat daar zoveel fietsen staan. "Het is geen mooie entree van Leiden op deze manier". Burgemeester C. Goekoop merkte op dat de si tuatie zal verbeteren als het nieuwe station is gebouwd. Van Ooik vertelde dat in over leg met De Zijl Bedrijven wordt gekeken hoe het aantal bewaak te fietsenstallingen in de bin nenstad kan worden uitgebreid. Voor een stalling bij de Harte- brugkerk op de Haarlemmer straat zijn de plannen bijna rond. Het geld dat nodig is wordt gehaald uit het parkeer- fonds en De Zijl Bedrijven le vert het personeel. Er wordt be keken of er op deze manier nog twee andere fietsenstallingen in het centrum bij kunnen komen. Ontspannen Ze erkent dat de provincie-politiek vaak een matte indruk maakt en weinig interessant is. Dat komt vol gens haar door het ontbreken van publieke belangstelling. "We geven elkaar de ruimte om eens praten. Wat je. zegt staat niet meteen in de LEIDEN Het aantal papierbak ken wordt in Leiden uitgebreid tot 120. Momenteel staan er 42 van der gelijke bakken in de stad. Een aan tal van deze papierbakken is vol gens B. Croes van de reinigings dienst aan vervanging toe. De huidige locaties blijven zo veel mogelijk gehandhaafd. De nieuwe plekken worden uitgekozen in overleg met de directie ruimtelijke Politiek debat met Van Rij in LVC LEIDEN Om de burgers meer te betrekken bij de gemeentepolitiek, organiseert het Leids Vrijetijds cen trum (LVC) op woensdag 6 februari een debat met als thema: Ons stads bestuur en haar bevolking. Het de bat staat in het teken van de relatie tussen het Leidse stadsbestuur en haar bevolking. Henny van Egmond, tot voor kort raadsverslaggever bij deze krant en Tjeerd van Rij, PVDA-wethouder van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening in Leiden. Deelnemers Dit debat maakt deel uit van een serie debatten onder het thema 'Oe verloos'. De zaal aan de Breestraat 66 gaat open om 21.00 uur. De toe- het debat zijn gang is gratis. LEIDEN De politie heeft een zo genaamde House-party bij studen tenvereniging Quintus verboden op grond van het ontbreken van een vergunning. Het heeft volgens poli tiewoordvoerder Graveland niets te maken met het feit dat een dergelijk feest eerder in Leiden uit de hand is gelopen. Bij een House-party wordt ritmische opzwepende muziek ge draaid en is bij sommige deelne mers het gebruik van de drug XTC populair. Dat studentenverenigingen in de weekeinden soms fungeren als zaal- 'Studentenverenigingen mogen geen zalen aan derden verhuren' verhuurcentrum is de politie niet bekend. "Als dat zo is, dan zullen we er zeker tegen optreden. De stu dentenverenigingen beschikken al leen maar over een sociëteitsver gunning. Dat houdt in dat ze alleen maar activiteiten mogen houden voor hun eigen leden", aldus Grave land. De politiewoordvoerder herin nert er aan dat vorig jaar ook een feest bij Catena is verboden. 'Toen we de aankondigingen in de stad za gen, hebben we meteen ingegre pen". Een woordvoerder van Quintus laat weten dat de huur van niet-le- den van zaalruimte in principe niet mogelijk is. Hoe de organisatie van de House-party dan toch bij de ver eniging aan de Korte Mare terecht is gekomen, is niet duidelijk. "Wij zul len vanaf nu strenger op de de regel letten dat we niet aan derden mogen verhuren". ordening van de gemeente en met de dienst parkeerbeheer. "De pa pierbakken worden zo goed moge lijk over de hele stad verspreid", al dus Croes. Hij verwacht dat tb OW ongeveer drie maanden kunnen worden geplaatst. De laatste tijd is het aantal klach ten over de papierbakken toegeno men omdat veel papier naast de bakken wordt geplaatst. Omwonen den vinden dat een rommelig ge zicht en het komt ook geregeld voor dat het papier in brand wordt gesto ken. Om die problemen te voorko men worden bakken in het vervolg twee keer per week geleegd in plaats van een keer per week. "We zijn nog bezig om dat te regelen", al dus Croes. Omdat veel mensen de containers vooral in de binnenstad een lelijk gezicht vinden, wordt bekeken of daar wat aan kan worden gedaan "Misschien dat we ze op de een of andere manier kunnen wegwerken. Of dat er wat aan de buitenkant kan worden gedaan zodat ze niet zo op vallen". noemt Croes een aantal mo gelijkheden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13