Opruimen olievlek in Golf begonnen vluchtelingen gaan Britten willen van EG-landen geld voor oorlog Top van Gorbatsjov en Bush uitgesteld Irak laat klein deel 'Oorlogsmisdadigers voor tribunaal' Uitstroom vrijwel tot stilstand gebracht Gewonden nar eeks aanslagen OORLOG IN DE GOLF RUWEISHED (AP) - Nu Irak de grens met Jordanië weer heeft opengesteld zijn gisteren honder den vluchtelingen in Jordanië aan gekomen. Onder de vluchtelingen waren veel Jordaniërs, Palestijnen, Kuwayters, Afrikanen en Aziaten. Twee Jordaanse vluchtelingen zei den gezien te hebben dat geallieer de vliegtuigen boven Iraaks grond gebied bombardementen uitvoer den op konvooien personenauto's met vluchtende burgers. Oppositie Irak vecht samen met Saddam tegen VS NICOSIA (Rtr) Een door Iran ge steunde Iraakse oppositieleider heeft gisteren aangekondigd dat zijn organisatie zal strijden aan de zijde van Saddam Hussein tegen de multinationale troepenmacht onder leiding van de Verenigde Staten. Volgens het Iraanse persbureau IRNA zei Mohammad Baqir al-Ha- kim dat hij zijn "strijdkrachten in Irak had opgedragen te vechten aan de zijde van het Iraakse volk zodra de landoorlog van start gaat". Ha- kim is de leider van de Opperste Raad van de Iraakse Islamitische Revolutie die streeft naar de oprich ting van een islamitische republiek in Irak. Marokko staakt tegen Golfoorlog CASABLANCA/TUNIS (IPS) - In Marokko is gisteren gehoor gege ven aan de oproep tot een staking tegen de Golfoorlog en- voor Irak. Duizenden Marokkanen marcheer den gisteren door de straten met fo to's van Saddam Hussein en borden met anti-Amerikaanse leuzen. Tot de staking in Marokko was opgeroepen door de oppositiepartij en en vakbonden. Nadat de rege ring twee dagen lang pogingen had gedaan om de staking tegen te hou den, schaarde zij zich zondagavond achter de oproep, die grote weer klank vond onder de bevolking. Koning Hassan van Marokko heeft de Iraakse invasie van Ku- wayt afkeurd en enige militairen ge stuurd als Marokkaanse bijdrage aan de multinationale strijdmacht. Onder druk van de bevolking lijkt de regering haar koers echter steeds meer te wijzigen. Zondag ging de grens voor het eerst sinds vijf dagen weer open. Gisterochtend stonden rijen perso nenauto's, volgestouwd met passa giers en hun bezittingen, te wachten bij de Jordaanse grenspost Ru- weished. Deze mensen hadden al dagenlang aan de oostkant van de grens, bij het Iraakse Trebil gebi vakkeerd, in de hoop uiteindelijk naar Jordanië te mogen uitwijken. Volgens functionarissen van de Jordaanse douane zijn rond de 700 vluchtelingen de grens gepasseerd. Van de vluchtelingen die gisteren in Jordanië aankwamen zeiden ve len dat het leven in Irak sinds het begin van de vijandelijkheden op 17 januari vrijwel onhoudbaar was ge worden. "De situatie is daar ver schrikkelijk, er wordt dag en nacht gebombardeerd", zei Jamal Khalid, een Jordaanse chauffeur die Bagh dad zaterdag verliet. "Er is geen voedsel, geen water, geen elektrici teit en er zijn geen medicijnen en artsen", zei hij. Na de Iraakse invasie in Kuwayt op 2 augustus vorig jaar namen al 800.000 mensen uit Irak de wijk naar Jordanië. Kroonprins Hassan zei door het uitbreken van de oorlog nog eens 750.000 vluchtelingen te verwachten. Tot nu toe zijn slechts enkele duizenden vluchtelingen naar Jordanië gereisd. Overheidsfunctionarissen den ken dat het geringe aantal komt door het verbod in Irak benzine aan particulieren te verkopen. Ook zou den velen reeds voor het uitbreken van de oorlog zijn vertrokken, ter wijl anderen op het platteland ver blijven, waar ze relatief weinig hin der ondervinden van de oorlog. Weer anderen zou de moed om te vluchten ontnomen zijn door het nieuws van de gesloten grenzen. Een groep van 580 Vietnamezen die vrijdag Irak verliet kwam maan dag in de Egyptische havenstad Nu- weiba aan, de eersten van de vluch telingenstroom die Japan beloofd heeft naar huis te vliegen. De Ram penbestrijdingsorganisatie van de VN (UNDRO) schat dat mogelijk 80.000 mensen Irak zullen ontvluch ten om aan de bombardementen te ontkomen. Het heeft er alle schijn van, dat de Iraakse regering de Jordaniërs vrij waart van de verplichting dat ieder een die het land uitwil eerst een uit reisvisum haalt in het door bombar- demeneten geteisterde Baghdad. Duizenden vluchtelingen zitten nog vast bij de grens ter hoogte van Ru- weished. Of behalve Jordaniërs ook andere nationaliteiten toestemming zullen krijgen Irak te verlaten is on duidelijk. ANKARA (AP) - Een Turkse recht bank heeft wegens een commentaar tegen de Golfoorlog de versprei ding van het linkse weekblad 2000'e Dogru verboden en een onderzoek ingesteld naar de redactieleden, zo heeft een redactielid gisteren ge zegd. Volgens de rechters had"het com- - mentaar "mensen aangemoedigd om in strijd met de et te han i'n J en de isBÊHEBUEÊBÊÊBBBSSÈSBSSiaÊÊbXÈBL. j^ÊKÊi coiummst I dat arbeiders een algemene Staking 'Y y ?v. q^^BhÉb 1 ttÉsisjr j&pt' 1 Pt fjjjlprV, -Y** men. Vrijdag verbood de Turkse WÊÊÈÈÊÊm gering in verband met de nationale I veiligheid voor de komende twee 1 f l J Y' i: Y -**" de Golfoorlog bijwoonde De politie aresteerde in totaal vijftien mensen. TEL AV1V - Het leven in Tel Aviv gaat gewoon door. Deze familie geniet van een ontbijt in het zonnetje naast haar door een Scud-raket getroffen onder wie een onbekend aantal an- huis. (foto EPA) dere journalisten. 'Duitsland de schurk van de vrede, het muurbloempje van de oorlog' Van onze correspondenten Hans de Bruijn en Cees van Zweedcn BRUSSEL/LONDEN - Groot- Brittannië wil dat de andere EG- landen geld geven voor de bekosti ging van de Britse militaire opera ties in de Golfoorlog. De Britse mi nister Lamont (financiën) kwam gisteren in de EG-ministerraad nog niet met een concreet verzoek, maar hij maakte wel duidelijk dat Groot- Brittannië van alle Europese landen veruit de zwaarste last in de Golf oorlog draagt. De Britten zijn momenteel elke dag twaalf miljoen gulden aan de oorlog kwijt. Daarbij is nog geen re kening gehouden met het verlies van inmiddels al zeven Tornado- bommenwerpers. Die kosten elk tachtig miljoen gulden. Inclusief de vaste kosten (zoals loon en voedsel voor de soldaten) schatten de Brit ten in deze eerste fase van de Golf oorlog al meer dan drie miljard gul den kwijt te zijn. Het was staatssecretaris Alan Clark (defensie) die de gevoelens van miljoen Britten vertolkte. "Een van de argumenten voor Europese eenwording was altijd dat we een gemeenschappelijk buitenlands be leid, een gemeenschappelijk defen siebeleid en een gemeenschappe lijk monetair beleid zouden krij gen", zei hij. "Maar bij de eerste be langrijke test rennen ze allemaal naar hun (schuil)kelders". In Britse ogen is Duitsland een economische reus maar een po- Raad van Europa wil Saddam Hussein voor de rechter slepen STRAATSBURG (GPD) - De Raad van Europa wil dat de oor logsmisdadigers in Irak onmid dellijk na het beëindigen van de Golfoorlog voor een tribunaal worden berecht. Rechters uit alle landen, die aan de geallieerde mi litaire acties deelnemen, moeten zitting hebben in zo'n tribunaal. De Assemblee van de Raad vap Europa heeft vandaag voor dat tribunaal een resolutie aangeno men over de oorlog in de Golf. De Assemblee van de Raad van Eu ropa bestaat uit parlementariërs uit 24 democratische landen. Po len, Joegoslavië en Tsjechoslowa- kije zitten in de wachtkamer voor het lidmaatschap. Israel is waar nemer net als de Sovjetunie. Het geallieerde oorlogstribu naal moet volgens de volksverte genwoordigers worden opgezet naar het voorbeeld van het tribu naal van Neurenberg. Toen werd direct na de Tweede Wereldoor log het nog overgebleven nazi-ge- broed tot de strop veroordeeld. De Iraakse autoriteiten, die ver antwoordelijk zijn voor de mis drijven tegen de mensenrechten, zouden in de eerste plaats terecht moeten staan. De Raad van Europa wees erop dat niet alleen Saddam Hussein en zijn ministers en andere naaste medewerkers voor het oorlogstri bunaal moeten worden gesleept. Tijdens de inval van Kuwayt en de maandenlange bezetting daar na hebben de Iraakse militairen ontelbare gruweldaden gepleegd. Ook deze oorlogsmisdadigers zouden voor het tribunaal moeten worden gedaagd. litieke dwerg - kortzichtig en in zichzelf gekeerd. "In Duitsland is politiek iets provinciaals", schreef een columnist. "Herr Kohl zelfheeft een typische provinciale achter grond. Elke Europese natie is nog altijd verbonden met haar eigen pre-industriele geschiedenis. De Duitse geschiedenis is er een van leuke hertogdommetjes, elk met zijn eigen universiteit, opera-ge bouw en paleis". Dat de Duitse bedrijven Saddam Hussein hadden geholpen met zijn chemische wapens, was nog tot daar aan toe De Fransen hadden hem voor vijftien tot dertig miljard gulden aan wapens verkocht'en zelf hadden de Engelsen zijn vliegtuig- bunkers ontworpen. Maar dat hon derd Duitse bedrijven (volgens Is rael) waren doorgegaan met hun steun aan Irak nadat de Verenigde Naties hun sancties hadden inge steld. gold als onbegrijpelijk. Op nieuw werd het joodse volk be dreigd door Duits gas. De Duitsers hadden nog veel van de woede kunnen afkopen als zij be reid waren geweest de Britse oor logsinspanning te financieren. Dat zij geen troepen wilden sturen hun grondwet verbood het. Dat zij de levering van onderdelen voor de Britse Tornado's hadden tegenge houden - het ware zo. Maar kon Duitsland niet op zijn minst even veel betalen als Japan? Het ergste zijn echter de Belgen, die weigerden om de Britse strijd krachten de noodzakelijke ammu nitie te verkopen. De hoofdredac teur van The Independent, een ge matigde kwaliteitskrant, schreef nog net niet dat Belgie weinig meer is dan een stukje autoweg tussen Nederland en Frankrijk. Maar aan Wilfried Martens, premier der Bel gen, zou hij graag de volgende be spiegeling in overweging willen ge ven. "Voordat hij uiteindelijk be slist hoe het beste gereageerd kan worden op verzoeken van hen die voor de internationale orde vech ten. doet hij er goed aan om de over eenkomsten te onderzoeken tussen de geschiedenis van zijn eigen land en toestand in Kuwayt". De Britse regering meent dat de landen die straks de lusten hebben van haar oorlogsinspanning (lagere olieprijzen), nu ook de lasten moe ten dragen. Maar de Duitsers, die 37 procent van hun energiebehoefte dekken met geïmporteerde olie, hebben in eer\ half jaar tijds nog geen 900 miljoen gulden gefour neerd. Dat is wat de armere Britten in een tijdsbestek van negen dagen uitgeven aan de oorlog. "Duitsland is de schurk van de vrede", zo schreef de Sunday Ti mes. "Nog maar enkele maanden geleden spraken zijn leiders over hun rol als leiders van een verenigd Europa bij het tot stand brengen van een nieuwe wereldorde, terwijl de rest van de wereld lui Maar nu is Duitsland het muur bloempje van de RIYAD/DEN HAAG (Rtr/AFP/GPD/ANP/AP) Regeringen van verschillende landen, waaronder Nederland, alsmede een aantal oliemaatschappijen zijn met de bestrijding van de enorme olievervuiling van de Perzische Golf begonnen of hebben hulp aangeboden. De oliestroom uit een Kuwaytse olieterminal in de Perzische Golf is nagenoeg tot stilstand gebracht. David Herrington, een Amerikaans deskundige op het gebied van in lichtingen, verklaarde dat de olie vlek in de Golf 56 kilometer lang en 16 kilometer breed is en de Saudi- sche kust nog niet heeft bereikt. Hij verklaarde dat het geallieerde bom bardement op de olieterminal ertoe heeft geleid dat de uitstoot van olie tot een minimum is teruggebracht. Volgens de Saudische olieminis ter is er ruim 11 miljoen barrel (1,75 miljard liter) ruwe olie in zee te rechtgekomen. Hij zei dat alles in het werk wordt gesteld om te ver hinderen dat de olievlek, die 56 bij 16 kilometer meet en aankoerst op de Saudische kust, de drinkwater winning in gevaar brengt. Van den Broek praat met Bush WASHINGTON (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) wordt vandaag op het Witte Huis verwacht voor een gesprek met president Bush. Daarvoor praat hij in het Pentagon met minister Cheney (defensie). Verder staan be sprekingen met de Egyptische en Sovjet-ministers van buitenlandse zaken op het programma, dat door gebeurtenissen in de Golf nog kan worden veranderd. Van den Broek praat morgen met zijn ambtgenoot Baker. Dat Van den Broek in Washington door de president zelf wordt ontvangen, is^ ongebruikelijk. Er zijn daarvoor twee redenen denkbaar. Nederland heeft zich, naast Engeland, van alle EG-landen in de Golf-crisis het dui delijkst geprofileerd als pro-Ameri kaans en Nederland bekleedt bo vendien in de tweede helft van dit jaar het roulerend voorzitterschap van de EG. De olie drijft met een snelheid van vijf kilometer per dag naar het zuiden. Een verbouwde Noorse tan ker is inmiddels begonnen met het wegzuigen van de olie. Televisie beelden van door olie vervuilde stranden hebben volgens het Ame rikaanse ministerie van defensie niets te maken met de olievlek, maar met de beschieting van een Saudische raffinaderij die anderhal ve week geleden plaatsvond. Daar bij kwam ook enige olie vrij. Het Nederlandse ministerie van verkeer en waterstaat heeft Saudi- Arabië gisteren tien veegarmen aangeboden voor het bestrijden van de olieramp. De veegarmen, die op schepen moeten worden gemon teerd kunnen direct worden overge vlogen, aldus een woordvoerder van het ministerie. Zowel de EG als de IMO (Internationale Maritieme Organisatie) bespreken internatio nale samenwerking bij het oprui men van de olievlekken. Oliemaatschappijen zijn begon nen met het overvliegen van mate rieel uit Groot-Brittannië naar de Golf om de vervuiling te bestrijden. Het materieel is afkomstig van het in Groot-Brittannië gevestigde cen trum voor olierampenbestrijding. Dit centrum is ingesteld door multi nationale oliemaatschappijen en beschikt over een grote hoeveel heid apparatuur voor het bestrijden en indammen van olievervuiling. beneden, dan zal schade ontstaan aan de uitgestrekte zeegrasvelden, waar de zeekoe, de karetschildpad en de soepschildpad alle reeds bedreigd hun voedsel zoeken. De twee schildpadsoorten lopen daar bij een dubbel gevaar, omdat ze hun eieren leggen op de stranden, die ■straks waarschijnlijk met olie be smeurd zullen zijn. Tenslotte leven in de Golf ook drie bedreigde dol fijnsoorten, die onder de olie lijden. Een Saudiër onderzoekt in Khafji in het oosten van Saudi-Arabië de olievervuiling. WASHINGTON - De top in Mos kou tussen de presidenten Bush en Gorbatsjov. gepland voor 11 tot 13 februari, is als gevolg van de Golf oorlog uitgesteld tot "een latere da tum in de eerste helft van dit jaar", aldus een bekendmaking van de Amerikaanse en Russische minis ters van büitenlandse zaken. Tot het uitstel werd besloten tijdens ge sprekken tussen de nieuwe Russi sche minister van buitenlandse za ken, Aleksander Bessmertnych. en diens Amerikaanse ambtsgenoot Baker, alsmede president Bush. Volgens de bekendmaking is het uitstel het resultaat van een ge meenschappelijk besluit. "Er is daarom geen sprake van teleurstel ling aan een van beide kanten", al dus Bessmertnych. Als argument voor het uitstel wordt gesteld dat het onjuist voor Bush zou zijn om Washington te verlaten zolang de Golfoorlog nog voortwoedt. Bovendien, aldus de bekendmaking, zijn de onderhan delingen over het Start-akkoord nog niet afgerond. Bush heeft steeds gezegd dat hij alleen naar Moskou wil, als hij daar het Start- akkoord, dat het aantal strategische (intercontinentale) raketten met dertig procent zou verminderen, kan ondertekenen. Baker zei gisteren dat er onder meer nog onenigheid is over de vraag hoe kan worden nagegaan of Amerikaanse en Russische raket- tenfabrieken zich aan het akkoord houden. Ook moet verder worden gepraat over Sovjet-eisen om Ame rikaanse bommenwerpers te mogen inspecteren. In de gemeenschappelijke verkla ring wordt met geen woord gerept over de Baltische republieken. Maar het Witte Huis heeft de afgelo pen dagen herhaaldelijk de hint ge geven de top van Moskou te willen uitstellen uit ongenoegen over het Sovjet-ingrijpen in die republieken. Gevraagd waarom over dat onge noegen niets in de gemeenschappe lijke verklaring is terug te vinden, zei minister Baker: "De verklaring spreekt voor zichzelf. Wij hebben onze bezorgdheid over de Baltische kwestie duidelijk gemaakt". De Sovjets van hun kant hebben het afgelopen weekeinde laten mer ken niet gelukkig te zijn met het Amerikaanse optreden tegen Irak. Hoewel de Sovjetunie achter de be vrijding van Kuwayt staat, zei Bes smertnych voor zijn vertrek naar Washington dat de Sovjetunie be zorgd is dat de oorlog verder gaat en tot de vernietiging van Irak. alsme de grote aantallen burgerslachtof fers leidt. Het is zeer ongebruikelijk dat een al overeengekomen top tussen de leiders van de Sovjetunie en de Ver enigde Staten niet volgens plan doorgaat. De laatste keer dat dat ge beurde, was in 1959 toen Sovjet-lei der Chroesjtsjov een bezoek van president Eisenhower schrapte uit woede over Amerikaanse spionage- vluchten boven de Sovjetunie. Genadeklap De olievervuiling in de Golf kan voor verschillende bedreigde dier soorten de genadeklap betekenen en tot uitsterven leiden, zegt direc teur Woldhek van het Wereldna- tuurfonds (WNF). Door de oorlog tussen Iran en Irak en de grote ver vuiling van tankers was de ondiepe Perzische Golf toch al zwaar belast. De olievervuiling levert op de op pervlakte van de Golf onder meer gevaar op voor bedreigde vogels als de kroeskop-pelikaan en de so- cotra-aalscholver. Zinkt de olie naar DEN HAAG AP AFP/UPI/Rtr) - Aanslagen gisteren en vanochtend in Turkije. Griekenland en de F1I1- pijnen hebben twee gewonden tot gevolg gehad en soms aanzienlijke materiele schade veroorzaakt. Een islamitische organisatie heeft ge dreigd in Duitsland aanslagen te plegen op Amerikaanse bases en Thailand vreest aanslagen van de zijde van pro-Iraakse moslims. In Izmir in het westen van Turkije zijn vanochtend drie bommen ont ploft bij het Franse consulaat, de Turks-Amerikaanse culturele ver eniging en een Amerikaanse op slagplaats. Bij de aanslagen, waar voor de verantwoordelijkheid nog niet is opgeëist, is écn gewonde ge vallen. De afgelopen week ontploften bommen in Ankara, Istanbul en Adana. In de meeste gevallen werd de aanslag opgeëist door de linkse ondergrondse organisatie Dev Sol, die zei dat ze bedoeld waren als pro test tegen de rol van Turkije in de Golfoorlog. Vanochtend is ook een aanslag gepleegd op een kantoorpand van British Petroleum in een buiten wijk van de Griekse hoofdstad Athene. De tweede verdieping van het gebouw liep aanzienlijke scha de op. maar er zijn geen slachtoffers gemeld. Een politiewoordvoerder zei niet te weten of het hierbij ging om een bom of een anti-tankgranaat zoals gisterochtend werd gebruikt bij een aanslag op een vestiging van American Express in het centrum van Athene. Geen enkele groep heeft zich tot nu toe voor de aansla gen verantwoordelijk gesteld Gistermorgen had ook een explo sie plaats bij de kantoren van In- teramerican. een Griekse verzeke ringsmaatschappij en gisteravond was de Israëlische ambassade in de Griekse hoofdstad doelwit van een aanslag. De daders van een bomaanslag gisteren op het radiostation DZRC in Legazpi City op de Filipijnen. waarbij een persoon licht gewond raakte, hebben een plakkaat achter gelaten waarin ze hun steun betui gen aan de Iraakse leider Saddam Hussein. Een in Jordanië gevestigde isla mitische terreur-organisatie heeft gedreigd aanslagen te plegen op Amerikaanse bases in Duitsland uit wraak voor de aanvallen van de multinationale troepenmacht op Irak. "Wij denken bijvoorbeeld aan een Amerikaanse installatie bij Frankfurt", zo zei een woordvoer der van de organisatie Islamitische Jihad Beit al-Maqdess. Turkije verbiedt linies weekblad

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7