Frans EMU-plan negeert tegenstand üLL li Beleggers Nationale lijken eieren voor geld te kiezen Beurs mag Postbankleeuw niet in zijn hemd laten staan Kleine landen tegen superregering EG Energiebureau houdt vast aan noodplan voor olievoorziening EG leent Griekenland ruim 5 miljard gulden Kruistocht Gorbatsjov doodsteek vrije markt ONS GOEIE GELD DINSDAG 29 JANUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 BRUSSEL (GPD) - Nederland blijft zich verzetten tegen de Franse ideeën over hoe de EG moet worden omgevormd tot een economische en monetaire unie (EMU). De Franse minister van financiën Beregovoy presenteerde gisteren een ontwerp-verdragstekst voor die EMU op tafel. Tegen enkele hoofdpunten heeft Nederland grote bezwaren. Het Franse plan bevat nog geen concrete ideeën over de rol van de ecu, de ene Europese munt die het einddoel van de monetaire unie moet worden. Spanje, dat gisteren ook een ontwerp-verdrag indiende, doet dat wel. Het wil, net zoals Groot-Brittannië, de ecu voorlopig samen met de bestaande munten handhaven. Maar uiteindelijk moe ten die dan verdwijnen. Dit jaar moeten de twaalf het eens Economische en Monetaire Unie brug te slaan tussen de Britten, die moet onderhandelen. De ministers liefst helemaal geen EMU hebben, spraken vooral over de wijze van en de rest van de EG. Ook zij stellen totstandkoming en minder over de een ecu voor die naast de huidige inhoud. Die komt in de komende munten gebruikt wordt, maar stel- bijeenkomsten aan bod. Dan wor- len wel dat op den duur de ecu de den ook de ontwerp-teksten be sproken. Nederland zal geen eigen teksten indienen, zei thesauriër-generaal dr. C. Maas, de Nederlandse vertegen- enige munt moet worden. Hoe lang die termijn moet duren, is niet dui delijk. Spanje wil wel dat de ecu (die nu woordiger in deze conferentie. "Er bestaat uit een 'mand' waarin alle worden over de economische en is al grote overeenstemming over huidige Europese munten meewe- monetaire unie, maar ook over de politieke unie. Inmiddels hebben de Europese Commissie, Groot- Brittannië en nu ook Frankrijk en Spanje ontwerp-teksten op tafel ge legd. Daar lijkt het bij te blijven, maar de verdeeldheid over deze vier voorstellen is binnen de twaalf al groot genoeg. De Nederlandse bezwaren, die door andere kleine landen worden gedeeld, richten zich vooral op de rol die de Fransen toekennen aan de Europese Raad, de top van de EG- regeringsleiders. Zij willen die bo ven alle andere EG-instellingen plaatsen, zeker waar het gaat om het vaststellen van de hoofdlijnen van het economische en Financiële be leid in de EG. Europese regering De Fransen willen ook dat de EG- ministers van financiën straks een soort 'Europese economische rege ring' vormen, die samen met de op te richten Europese centrale bank het economisch en monetair beleid voert. Maar diverse landen, waaron der Nederland, willen dat die bank volledig onafhankelijk wordt en niet onder controle komt te staan van de ministerraad. Het was overigens pas de eerste bijeenkomst van de zogenaamde 'intergouvernementele conferentie' van de Twaalf, die dit jaar over de PARIJS (KRF/ANP) - Het Interna tionale Energiebureau (IEA) heeft besloten haar besluit van eerder deze maand niet in te trekken om 2,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag op de markt te brengen. Op 17 januari besloot het IEA een eerder opgesteld plan uit de kast te halen dat inhoudt flat de 21 aange sloten industrielanden plus Frank rijk, Finland en IJsland, per dag twee miljoen vaten uit hun strategi sche olievoorraden beschikbaar stellen. Verder moet beperking van het olieverbruik 400.000 vaten ople veren. De resterende 100.000 vaten olie moeten komen uit de overscha keling op andere brandstoffen en de vergroting van de produktie van de elektrische centrales. Volgens het IEA zijn de olievoor raden in de westerse landen nog groot genoeg en is er zonodig extra raffinagecapaciteit voorhanden. Het gevaar dat door de gevechten in het Golfgebied de olieleveringen zullen haperen is volgens het bu reau echter nog steeds aanwezig. Looneis 4 procent Industriebond FNV blijft bij zijn looneis van 4 procent. De verwachte prijsontwikkeling en de feitelijke prijsstijging geven geen aanleiding om de looneis te verhogen, zo advi seert het bondsbestuur aan de le denvertegenwoordiging (bonds raad). Hervormingen Egypte Egypte gaat zijn economie hervor men. Het land wil overschakelen van een centraal geleide economie op een markteconomie. Egypte geeft hiermee gehoor aan de hervor- mingseis van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) om in aan merking te komen voor schuldver mindering en nieuwe leningen. Om dat Egypte een forse bijdrage levert aan de geallieerde strijdmachten in het Midden-Oosten, gaat Cairo er nu van uit dat het met de schuldver mindering wel snor zit. Westerse landen hebben inmiddels laten we ten dat zij een deel van de 36 miljard dollar buitenlandse schuld zullen kwijtschelden. Goodman gered Het Hooggerechtshof in Dublin heeft gisteren groen licht gegeven aan het reddingsplan voor het Ierse vleesconcern van Larry Goodman, dat sinds de zomer van vorig jaar zwaar in problemen zit. Had de rechter negatief beschikt, dan was het concern failliet verklaard. De redding van het Goodman- concern is van grote betekenis voor de Ierse economie. tachtig procent van de EMU". De gen) in de overgangsfase tot er een discussies zullen dan ook vooral ecu is, wordt gekoppeld aan de over die resterende twintig procent sterkste Europese munt (dat zal de gaan. De paragrafen over de besluit- D-mark zijn). Daarmee wordt voor vorming in de EMU vormen daar- komen dat een zwakke munt de van de hoofdmoot. waarde van de ecu omlaag trekt, De Spaanse regering probeerde wat haar voor beleggers minder in- gisteren met haar voorstellen een teressant maakt. BRUSSEL (ANP) De Europese Gemeenschap (EG) gaat Griekenland een lening geven van 2,2 miljard ecu (ruim vijf miljard gulden). Dat hebben de EG-ministers van financiën gisteren in Brussel, in principe besloten. Het geld moet de Grieken helpen, hun betalingsbalansproblemen te over winnen. Nu de regering in Athene de door de Gemeenschap gegarandeerde le ning krijgt kan ze erop vertrouwen dat ook de privé-sector meer kapitaal ter beschikking stelt. Griekenland kreeg vorig jaar een brandbrief van de EG-commissie omdat het van zijn economie een flinke chaos had gemaakt. Een saneringsplan, dat het vorig jaar november ontwikkelde, werd door de EG-commissie afgekeurd. Pas nadat Athene de plannen flink heeft aangescherpt is de Gemeen schap bereid met geld over de brug te komen. Maar het economische be leidsprogramma moet strikt worden uitgevoerd. Het land moet zijn beta lingsbalanstekort fors verminderen, tien procent van zijn ambtenaren af danken en nog heel wat andere saneringsmaatregelen uitvoeren. Ai eerder hebben de Grieken een beroep op de "Europese solidariteit" moeten doen. In 1985 kreeg het land al eens de beschikking over een lening van de Gemeenschap van 1,75 miljard ecu (ruim vier miljard gulden). MOSKOU - Artjom Tarasov is 'roebel-miljonair'. Zelfs in een land waar de dollar de koers aan geeft, telt zo'n kwalificatie. Als privé-ondernemer in een plan economie vocht Tarasov de afge lopenjaren voor zijn coöperatieve handel, van elektronica tot dro gisterij-waren. In de progressieve Sovjet-media gold Tarasov als het prototype van de moderne mana ger. President Gorbatsjov noem de hem echter 'een speculant'. Ondanks (of dankzij) die kwalifi catie bereikte Tarasov de ge meenteraad van Moskou en werd ook gekozen in het parlement van de grootste deelrepubliek, de Russische Federatie. Gorbatsjovs kruistocht tegen de 'mafiosi', anarchie en chaos lijkt op één punt onmiddellijk re sultaat te boeken. De 40-jarige Ta rasov raakt moedeloos. "Wat Gor batsjov nu doet, betekent de doodsteek voor de prille vrije markt in de Sovjetunie", zei hij gisteren. Tarasov sprak over de jongste twee presidentiele decre ten: eerst de burgerschrik veroor zakende oekaze over inlevering, binnen drie dagen, van alle bank biljetten van vijftig en honderd roebel. Daarna, afgelopen zater dag, het besluit om KGB en mi nisterie van binnenlandse zaken vrijwel volledige controle over het bedrijfsleven te schenken. Ruilhandel Beide maatregelen zijn de publie ke opinie verkocht als uiterst noodzakelijk in de strijd tegen de alom heersende corruptie. Maar Tarasov en zijn collega's van de meer dan tweehonderdduizend coöperatieven, lease-bedrijven en verzelfstandigde staatsonderne mingen eufemismen voor wat bij ons het midden- en kleinbe drijf heet weten beter. Zij spre ken over een 'ernstige bedreiging voor het privé-bedrijf, of, zoals Vladimir Tichonov van de Unie van Coöperatieven, "het schep- Het bedrijfsleven hing novem ber vorig jaar al in de gordijnen over een ander besluit van Gor batsjov. Dat verplichtte onderne mingen veertig procent van hun valuta-inkomsten te verkopen aan de staatsbank voor buiten lands-economische betrekkin gen. Daarmee zou het bedrijfsle ven een bijdrage leveren aan leni ging van de buitenlandse schuld van de staat, geschat op ongeveer 57 miljard dollar. Die maatregel werd bekriti seerd als ontmoediging van de ex- port-importhandel en aansporing tot (primitieve) ruilhandel. Nu vrezen de debutanten van de vrije markt erger: de onverwachte klop op de deur, van KGB en mi- De plannen van Gorbatsjov betekenen het einde van de vrije handel in de Sovjetunie. «oio Dirk Krttiai) nisteriele rechercheteams. En dit keer geldt de oekaze alle onderne mingen, dus ook de Sovjet-bui tenlandse. Niets wordt de speur neuzen in de weg gelegd. Banken zijn verplicht gegevens over hun clienten te verstrekken, bedrij ven kunnen worden doorzocht, de boekhouding geïnspecteerd. Mafiosi Geen óndernemer, zo bleek giste ren tijdens een persbijeenkomst waar Tarasov en Tichonov spra ken. voelt zich veilig. En verwon derlijk is dat niet. Want welke za kenman neemt, gevangen in een stelsel van beperkende voor schriften en bureaucratische bar rières. nooit eens een loopje met de regels om een concurrent te vlug af te zijn en sneller succes te boeken? En welke zakenman weet precies waar hij zich aan heeft te houden in de doolhof van steeds veranderende wetten en voorschriften? Een overtreding is gauw gemaakt Voor de echte mafiosi is dat geen probleem, die storen zich nergens aan en hebben zo hun contacten, meent de bonafide za kenwereld. Zo weet men in die kringen zeker dat, wat de officiële corruptie-bestrijders ook mogen beweren, er in de financiële on derwereld voorkennis was van de bankbiljetten-maatregel. Gepensioneerde Natuurlijk pakken de oekazes van Gorbatsjov wel degelijk een bestaand probleem aan. Niemand ontkent de zuigkracht van de zwarte markt, die wel degelijk be schikbare produkten, inclusief vlees, fruit, groenten, voor de ge wone man onbetaalbaar maakt. Nu wordt de zwarte markt aan gepakt en de geldmarkt afge roomd. Maar de winkels raken niet voller en er zijn nog geen te kenen dat de inflatie, officieel 18 procent, een halt is toegeroepen. Met de economie als geheel gaat het steeds sneller bergafwaarts over 1990 een daling met 3 pro cent van het nationale inkomen, de industriële produktie 2 pet la ger, het bruto nationaal produkt 1,5 pet. Het enige wat met de inflatie constant stijgt, is het wantrouwen in de politieke motieven van het Kremlin en zijn voornaamste be woner. Dat brengt de neveneffec ten van de presidentiele decreten op de voorgrond: de bankbiljet- ten-oekaze treft de gewone man. de gepensioneerde, die bij de bank in de rij moet staan en daar te horen krijgt dat de directie he laas niet tevoren was ingelicht en onvoldoende kleingeld ter com pensatie in huis heeft. De NMB Postbank en Nationale Nederlanden presenteerden gisteren hun definitieve fusieplannen. De nieuwe financiële combinatie krijgt de naam Internationale Nederlanden en het logo van de oude Postgiro (zie inzetje). «oto ANP) AMSTERDAM (GPD) - Met inge houden adem wachten aandeelhou ders, analisten en beurshandelaren de komende vier weken af. Daarin zal immers blijken of de fusie tus sen Nationale-Nederlanden en de NMB Postbank, de grootste finan ciële fusie in de Nederlandse ge schiedenis, wel of niet een succes wordt. Wat kan er nog gebeuren vóór 1 maart, de laatste dag waarop de bezitters van aandelen Nationale en NMB Postbank hun stukken kunnen aanmelden? Analisten schatten de kans dat de fusie niet doorgaat niet groot. Om te beginnen omdat Nationale-Neder landen en de NMB Postbank er zelf allebei erg op zijn gebrand de fusie te laten slagen. Zelfs voor het geval dat maar iets meer dan de helft van de aandelen wordt aangemeld, hou den de partijen de mogelijkheid open om toch gewoon samen te gaan. Theoretisch is de fusie daarmee eigenlijk al een feit: het aandeel van de staat in de NMB Postbank (23 procent) en het belang van Nationa le in de bankpartner (dat geschat wordt op zo'n dertig procent), sa men met de aandelen van een enke le bevriende onderneming die de fusie een warm hart toedraagt in de hoop er zelf beter van te worden, zijn al voldoende om het huwelijk te voltrekken. De aandeelhouders op hun beurt zijn in de laatste fase van de zenuw oorlog met Nationale erg voorzich tig. Sommige beleggers, met grote belangen in de verzekeraar, zullen niet het risico willen lopen met hun oude stukken te blijven zitten als de fusie uiteindelijk toch doorgaat. Financiële analisten wijzen verder op het psychologische effect van het feit dat de 6,50 gulden per aan deel extra voor aandeelhouders Na tionale iets meer is dan de helft van wat de groep institutionele beleg gers rond Robeco had gevraagd. Deze had een tientje extra geëist. Misschien is dat voor de beleg gers die zich al anderhalf jaar erge ren aan de lage beurskoers en de ge ringe winstverwachting van Natio nale, voldoende genoegdoening. Voor veel beleggers wogen emo tionele redenen om zich tegen de fu sie te verzetten van begin af zwaar der dan hun zakelijke belangen, al dus een marktanalist. "Wat is nu een tientje?" Vers in het geheugen van de aandeelhouders ligt de opti mistische winstprognose van Natio nale over 1990. Het werkelijke resul taat bleef daarbij achter, door aller lei incidentele oorzaken. Maar daar om was het leed niet minder groot. Daarbij komt, meent de analist, dat Nationale zich in de aanloop naar de fusie erg hooghartig heeft opgesteld. "Waarom vond het con cern het anders niet nodig om eerst eens bij de grootste aandeelhouders te polsen wat ze van de fusie en de voorgestelde omruilverhouding vonden"? Beurs Handelaren op de beurs durfden gisteren geen zinnig woord te zeg gen over hoe het feuilleton zal aflo pen nadat het bod is verhoogd. Het koersenbord bood in dit opzicht ook weinig houvast. Net voor het middaguur werd de handel in beide fondsen, die donderdag was stilge legd, weer hervat. De koersen van zowel 'Middenbank' als 'Natte Ne derlanden' gingen 's middags met enkele guldens omhoog. In beide fondsen was de omzet niet groot; er kwam geen massale reactie van beleggers. De ene han delaar trok daaruit de conclusie, dat men ervan uitgaat dat de fusie nu definitief doorgaat, de ander hield het er op dat "niemand kan zien welke deals intussen door profes sionele beleggers achter de scher men worden gemaakt". Het is nog steeds heel goed moge lijk, menen sommige handelaren, dat een buitenlands concern een bod zal doen op Nationale-Neder landen voordat de fusie met NMB Postbank tot stand komt. "Alle pu bliciteit rond de fusie van Nationale heeft buitenlandse bedrijven heel hard wakker geschud met het besef dat Nederlandse verzekeraars zo goedkoop zijn". Bescherming Er is echter één probleem: een bod op Nationale moet wel een groot bod zijn, bijvoorbeeld twee keer de beurswaarde van het concern. Ai- leen in dat geval, heeft Nationale- topman Van Rijn eens laten door schemeren, is het bestuur genegen de beschermingsconstructie op te heffen en de nieuwe eigenaar ook inspraak te geven in de onderne ming. Vanwege diezelfde bescher mingsconstructie ligt het ook niet voor de hand dat iemand een par tieel bod zal uitbrengen op een ge deelte van de aandelen Nationale. De verzekeraar heeft voor alle aan delen certificaten zonder stemrecht uitgegeven, zodat zelfs een groot aandeelhouder geen zeggenschap heeft over zijn bezit. Verzekeraars en bankiers blijken de tekenen des tijds goed te ver staan. Twee fusies zijn daarvan sprekende voorbeelden: ABN en Amro Bank alsmede Nationale Nederland (NN) en NMB Post bank Groep, die tezamen de In ternationale Nederlanden Groep willen vormen. De steeds sterke re concentratie in beide branches kan ook worden afgelezen uit het feit, dat al de genoemde financië le instellingen zelf weer het pro dukt van fusies zijn geweest. Ik noem slechts de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank- vereeniging, die tezamen de Am ro Bank vormden en de Neder- landsche Handel-Maatschappij en de Twentsche Bank die opgin gen in de ABN Bank. Dat is al ze ker 25 jaar geleden zodat niemand zich daarvan ook maar iets herin nert. Iets korter geleden zagen wij Slavenburg's Bank met enig tu mult verdwijnen in Credit Lyon- nais Bank Nederland, waarin ook de Nederlandse Credietbank met de Direkt Bank is opgegaan. Aar dig in dit verband is nog te weten, dat de voorzitter van de raad van bestuur van de Nederlandse Cre dietbank, G. J. A. van der Lugt, destijds overstapte naar de Post bank en thans deel uitmaakt van de raad van bestuur van de NMB Postbank Groep en nu dus, als al les althans goed gaat, in de raad van bestuur van de Internationale Nederlanden Groep zitting neemt. Ook de spaarbanken slaan in toenemende mate de handen in een. De kleinere provinciale spaarbankjes gaan in steeds gro tere getale op in de VSB (Verenig de Spaarbank) Groep en de SNS Groep. Ook hier ziet u overigens weer dat banken en verzekerings concerns eikaars gezelschap pret tig vinden - de VSB Groep is sa mengegaan met de AMEV verze keringsmaatschappij, die op haar beurt weer samengegaan is met de Belgische AG verzekerings groep. Een vraag van geheel andere aard is: hoeveel banken zal Ne derland nog overhouden als de huidige fusietrend doorzet. Wie een lijst van Nederlandse banken van vijftig of zestig jaar geleden doorneemt, kan zijn ogen nauwe lijks geloven. Grote namen van toen, zoals bijvoorbeeld de Incas- sobank, zijn geheel verdwenen behoudens dan in een bushalte in Amstelveen. De Nationale-Nederlanden zelf is ontstaan uit een fusie van de Nationale Levensverzekerings bank en de Nederlanden van 1845. O.h. Ja, en de bij de füsie van NN en NMB Postbank Groep enigszins dwarsliggende Aegon door Wim van der Meulen is weer het resultaat van de fusie van Ennia en AGO. Terug nu naar NN en NMB Postbank Groep. Vooral de men sen van de NMB Postbank Groep moeten van de ene verbazing in de andere vallen. Nog niet zo lang geleden vormden zij onder de naam Postcheque- en Girodienst een rustig ambtelijk, maar effi ciënt werkend staatsbedrijf. Na een fusie met de even rustige, ambtelijke Rijkspostspaarbank ontstond de Postbank, die later samenging met de Nederland- sche Middenstandsbank onder de naam NMB Postbank Groep. De Staat stootte zijn belang in de Postbank grotendeels af en zal bij de komende fusie denkelijk wel meegaan omdat de minister van financien Kok tegen deze grote operatie hoegenaamd geen be zwaar blijkt te hebben. De volgende fase in het bestaan van de Postbank heeft zich thans aangediend. Via de fusie met de verzekeraar Nationale-Nederlan den zal een nieuwe combinatie ontstaan, die te zijnertijd de naam Internationale Nederlanden Bank zal krijgen. Dat is een fraaie naam, die ook de ABN Amro Hol ding keurig had gestaan. Een pluspunt daarbij is dat de komen de nieuwe naam gemakkelijk in het Duits, Engels en Frans kan worden vertaald. Overigens is in het nieuwe logo van de Internationale Nederlan den Groep alleen de vriendelijke Postbankleeuw overgebleven. Het zal mg benieuwen of de be leggers dat aardige beest met in z'n hempie laten staan. Op de persconferentie van maandagmorgen is ook uitvoerig gesproken over de functie van tussenpersoon in de verzeke ringsbranche. Mr. Van Rijn ver klaarde dat de professionele tus senpersoon een zeer belangrijke funcie bekleedt tussen de consu ment en de verzekeraar. Ondanks alle acties, die in een andere rich ting wezen, verklaarde hij dat het overgrote deel van de tussenper sonen voor de Nationale-Neder landen normaal heeft doorge werkt. Hij constateerde, dat er ook tussenpersonen zijn geweest die uit ergernis over de actie meer produktie dan normaal hebben aangebracht. En in het algemeen "ondanks de boycot hebben wij meer zaken gedaan". Samenge vat: ondanks alle openheid op de jongste persconferentie, zijn ver zekeraars en bankiers financiële dienstverleners met allerlei on doorgrondelijke en onbegrijpelij ke aspecten. In het algemeen zou ik willen zeggen, dat de fusie van NN en NMB Postbank Groep uit het oogpunt van de komende grote Europese markt een goede zaak is. Nederland zal alle zeilen moe ten bijzetten om het hoofd boven water te houden Wat nu. zoals NN, als een groot concern oogt, zal in die Europese markt, die eind 1992 een feit moet zijn, een kleine onderneming weinig meer dan provinciale omvang zijn. Het enige waarvoor flisiekandidaten zich moeten hoeden zijn te krap pe fusievoorwaarden, die lastige aandeelhouders in het harnas ja gen. Lastige aandeelhouders heb ben NN gedwongen het aanvan kelijke bod te verhogen Ik ben er niet zo zeker van dat het komende concern in de eerste jaren niet op veel te hoge lasten komt te zitten. Maar dat moet afgewacht wor den.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5