Bezuinigen op aow Volstrekt onzinnig' Leeftijdsgrens moet uit vacatures 'Voedselhulp Sovjetunie zwak voorbereid' Industriebond hekelt plannen van kabinet: Voorwaarden OV-kaart in strijd met wet' 'Amsterdamse politie moet 2400 mensen erbij krijgen' Milieugroepen eisen sluiting van Borssele Van Rooy: Ga door met hulp aan Sovjetunie DINSDAG 29 JANUARI 1991 AMSTERDAM (ANP) De plannen van het kabinet om de uitkeringen bij ziekte en ar beidsongeschiktheid te beperken zijn volgens de Industriebond FNV Volstrekt onzinnig'. Als het kabinet werkelijk gaat snijden in de Ziektewet- en wao-uitkering, dan kan het reke nen op grote heisa in het land, verzekerde bondsbestuurder H. Peperkamp gisteren. Hij sabelde alle plannen en 'proefballonnetjes' van het kabinet genadeloos neer. Het terug- dringen van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid moet volgens Peperkamp door pre ventie, begeleiding en herplaatsing tot stand komen. Het korten op uitkeringen zou alleen een cosmetisch effect hebben. DEN HAAG (GPD) - De specialis ten van het Expertisecentrum Mo delcontracten en Algemene Voor waarden (EMCA) van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam moeten hun hoofd afkeurend hebben geschud nadat ze de algemene voorwaarden van de O V-Jaarkaart voor studen ten hadden onderzocht op onrecht matigheden. Deze voorwaarden blijken niet te stroken met het Nieuw Burgerlijk Wetboek, dat be gin 1992 in werking treedt. Ze zijn duidelijk eenzijdig in het voordeel van de OV-studentenkaart B.V. op gesteld. constateerden de onderzoe kers. Vooral artikel 8 van de algemene voorwaarden wekt verbazing onder de juristen. Volgens dat artikel is de vervoerder gemachtigd om het ver- voerbewijs in te trekken. De trein- controleur mag de student dus blijkbaar zwaarder straffen bij het overtreden van de vervoervoor- waarden dan een 'normale' reiziger met abonnement, stellen de onder zoekers. De inbeslagname kan bo vendien leiden tot aanzienlijke schade voor de student. De ver- voersovereenkomst eindigt name- lijk volgens artikel 13 bij intrek king. De student kan in dat geval geen duplicaat-kaart meer aanvra gen maar de korting op de basis beurs blijft van kracht. Als dubieus betitelt het ECMA ar tikel 7 van de algemene voorwaar den. Dat artikel bepaalt dat studen ten bij verlies of diefstal van de kaart bij een postkantoor een dupli caat-formulier moeten ophalen, waarmee binnen 24 uur na ontdek king van het verlies of diefstal aan gifte bij de politie moet worden ge daan. Als een student op zaterdag middag zijn kaart niet kan vinden, is hij dus klaarblijkelijk echt de klos. aldus het ECMA. Volgens de onderzoekers kan dit artikel ook diefstal in de hand wer ken, want de persoon die een 'ongel dige' kaart (er is dan nog geen dupli caat verstrekt) inlevert, wordt be loond met 50 gulden. Ook iemand, die kaarten steelt, kan dus zo'n belo ning tegemoet zien. Het ECMA vraagt zich verder af of lid 1 van artikel 7 van de voor waarden (de student heeft slechts eenmaal recht op verstrekking van een vervangend exemplaar) door een rechter als 'redelijk' zal worden geacht. Dit soort zogeheten 'verval- bedingen' staan volgens de komen de wetgeving op de 'grijze lijst'. Volgens de onderzoekers zijn de "juridische uitsmijters" te vinden in de artikelen 8 lid 2 (indien een vervoerbewijs wordt gebruikt door een ander dan de rechthebbende, wordt de rechthebbende behou dens het tegenbewijs vermoed het vervoerbewijs door die ander te la ten gebruiken) en artikel 12 (be zwaarschriftprocedure). Ze kunnen - als het Nieuw Burgerlijk Wetboek in werking treedt - op de 'zwarte lijst' worden geplaatst, aldus het ECMA. Dit heeft als direct gevolg dat een rechter een beroep van de OV-Studentenkaart B.V. op deze bedingen niet kan honoreren. Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) maakte de vak beweging vorige week nog duide lijk dat hij wil ingrijpen in de duur en hoogte van de wao-uitkering als de in het Najaarsoverleg gemaakte afspraken geen resultaat hebben. Juist ondernemers zijn volgens Peperkamp niet of onvoldoende be reid tot afspraken over het terug dringen van verzuim, terwijl juist in de bedrijven het meeste resultaat is te boeken. De overheid zou er daar om goed aan doen ondernemers wettelijk tot maatregelen te ver plichten en de vakbeweging geld te geven om werknemers voor te lich ten over arbeidsomstandigheden. Ook het ter discussie stellen van het doorbetalen van wachtdagen bij ziekte noemt Peperkamp onzin. "Onderzoek wijst uit dat financiële prikkels nauwelijks helpen bij het terugdringen van ziekteverzuim", aldus de FNV-man. Het idee om bij het toekennen van een wao-uitke ring onderscheid te maken tussen ziekte in de werk- en de privésfeer staat volgens hem haaks op het we zen van wao en aaw. In de jaren zestig bestonden de Ongevallen- en invaliditeitswet, waarin dit onderscheid bestond maar vanwege de grote onrecht vaardigheid van deze wetten werd toen besloten de wao in te voeren. In België en Duitsland wordt nog steeds onderscheid gemaakt. "Daar komt het voor dat mensen met een gebroken been zich naar hun werk slepen omdat ze dan onder een gun stiger regeling vallen," aldus Peper kamp. Hij heeft ook geen goed woord over voor het idee van premier Lub bers om ter vermindering van de staatsschuld een heffing te leggen op de vermogens van pensioen fondsen. Lubbers heeft daarvan echter inmiddels afstand genomen. De Industriebond FNV is overigens wel bereid om ook voor pensioenen een maximum dagloon in te voeren. De grens zou volgens Peperkamp kunnen liggen bij een bruto jaarin komen van 67.000 gulden. Mensen die meer verdienen, zouden zich moeten bijverzekeren. Voor de laagstbetaalden (30.000 gulden per jaar) zou tegelijk een extra voorzie ning moeten gelden, zodat zij nog enig pensioen kunnen opbouwen. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie-vakbonden willen 2400 extra politiemensen aantrek ken om de wijkteams in de hoofd stad te versterken. Het voorstel is een onderdeel van een plan dat de bonden hebben gemaakt om de uit stroom van personeel uit het Am sterdamse korps een halt toe te roe- De vakorganisaties willen verder dat de politiemensen een eenmalige uitkering van 500 gulden en een 13de maand krijgen. Voorts zou het carrière-perspektief van de mede werkers moeten worden vergroot. De bonden pleitten ook voor een aanvullende reiskostenvergoeding, een onderzoek naar woon/werkver keer door de werkgever en de ont wikkeling van loopbaanbegelei ding. Verder willen zij dat nieuwe doel groepen in het leger, de douane en onder ouderen wórden benaderd, vergroting van de mogelijkheden voor herintreders en eventuele aan passing van de opleidingseisen aan de hand van de ervaringen in de po litiepraktijk. De Algemeen Christe lijke Politie Bond. de Amsterdamse Politie Vereniging, de Nederlandse Politie Bond en de Vereniging van Hogere Politie Ambtenaren wijzen erop dat er al tientallen jaren een spanning bestaat tussen het wer kaanbod en de sterkte van het korps. De criminaliteitscijfers zijn in de afgelopen jaren met vaak tien tallen procenten gestegen. De groei van de personeelssterkte staat daar mee echter in schril contrast. Het plan van de bonden is inmid dels aangeboden aan burgemeester Van Thijn en korpschef hoofdcom missaris Nordholt. Van Thijn zegt dat de voorstellen 'tot de verbeel ding spreken' en heeft beloofd ze te bespreken met onder anderen mi nister Dales. De constatering van de bonden dat de werkdruk voor Am sterdamse agenten ongewenste vor men aanneemt en de veiligheid in. de stad daardoor onder druk komt te staan, onderschrijft hij. Kamer wil andere vorm van hulp aan Suriname DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil een andere vorm van ontwikkelingssamenwerking met Suriname. Terugkeer naar de oude gang van zaken als de democratie in Suriname weer zou worden her steld. wijzen alle fracties af. zo bleek maandag tijdens een bijeenkomst van de kamercommissie voor ont wikkelingssamenwerking. Hoe die nieuwe samenwerkins- vorm er uit moet gaan zien. laten de kamerfracties nog open. Een deel van de Tweede Kamer ziet overi gens veel in het aanhalen van de contacten na de beloofde verkiezin gen in Suriname in mei van dit jaar. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) meent echter dat Su riname daartoe het initiatief moet De Kamer had om het overleg ge vraagd om het beleid, dat de Neder landse regering heeft gevolgd na de jongste coup van het militaire appa raat in Suriname op 24 december van het afgelopen jaar. onder de lou pe te nemen. Alle fracties zijn inge nomen met de brief van de minis ters Pronk (ontwikkelingssamen werking) en Van den Broek waarin ze de kerstcoup veroordelen en zeg gen de nieuwe regering als onwettig te beschouwen. Het CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer pleitte tijdens het overleg overigens voor een hardere aanpak van de drugshandel vanuit Surina me naar Nederland. Hij wil hierover binnenkort een gesprek met minis ter Hirsch Ballin (justitie). UTRECHT (ANP) - De Stichting Natuur en Milieu, de Vereniging Milieudefensie en de Zeeuwse Milieufederatie hebben de vier be trokken ministers verzocht om de kerncentrale bij Borssele te sluiten. Als de ministers dit weigeren, kun nen de milieugroepen in beroep gaan bij de Raad van State. Zo'n procedure is al aangespan nen door de Stichting Miljoenen Zijn Tegen, die niet alleen sluiting van Borssele. maar ook van de kern centrale bij Dodewaard eist. De Vereniging Milieudefensie heeft reeds een beroep lopen tegen het openhouden van Dodewaard. De milieugroep vreest voor soort gelijke reactor-ongelukken als in Tsjernobyl en het Amerikaanse Three Mile Island. Een deel van het schip Maersk Ya- re, dat in december bij Kijkduin strandde, is gistermorgen door Smit Tak geborgen. Het Rotterdamse ber gingsbedrijf lichtte het dertig meter lange achterschip met behulp van een bok. Bok en achterschip zijn in middels naar de achtste petroleum haven in de Europoort gesleept. Smit Tak verwacht morgen het mid denschip te lichten en een dag later het voorschip. «foto anp> ADVERTENTIE CURSUS CAFÉBEDRIJF f 295.- Binnenkort start o.a. in Leiden de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f295.-. Men kari zich nog aanmelden Er is geen vooropleiding nodig en het examen is op 5 juni De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooij nog eens 'n eigen bedrijt(je) te beginnen Er is tegen woordig een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men bezoekt ook een Brouwerij Met dit Diploma kan men zelfstandig een Café. Pelit-Restaurant. Disco. Kantine, etc beheren De cursus is zowel monde ling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK1!! Amsterdamse PvdA wil lopers beschermen AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse PvdA wil een be drag van een miljoen gulden uit trekken voor de bescherming van voetgangers bij tram- en vluchthalten. Die voetgangers worden nu regelmatig belaagd door automobilisten, die vinden dat ze zo'n haast hebben dat ze de zogenaamde vrije trambaan mogen gebruiken. Van automo bilisten die bewust ernstige ver keersovertredingen begaan moet bovendien, aldus PvdA-er E. van der Laan, de auto in be slag kunnen worden genomen. Volgens hem is de manier waar op deze mensen zich gedragen een "godgeklaagd schandaal". DEN HAAG (GPD) Werkgevers moeten in hun vacatures zo min mo gelijk leeftijdsgrenzen aangeven voor sollicitanten. Minister d'Anco- na van WVC en staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken en werkgele genheid) hebben dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens een discussie over het ouderenbeleid. Een kamermeerderheid had hen aangespoord belemmeringen die bijvoorbeeld 55-plussers op de ar beidsmarkt ondervinden, weg te nemen. De overheid zal zelf het goe de voorbeeld geven: zij neemt al leen genoegen met leeftijdsbeper king als kan worden aangetoond dat die voorwaarde van belang is voor het vervullen van een functie. d'Ancona zei dat binnen het kabi-* net ook wordt gediscussieerd over wijzigingen van de aow-leeftijd. Maatregelen om ouderen blijvend in het arbeidsproces in te schake len, zijn niet alleen nodig uit oog punt van ongewenste leeftijdsdis criminatie. "Wij hebben deze men sen ook nodig. We kunnen ons de luxe niet permitteren hen langs de zijlijn te laten staan", aldus minister d'Ancona. De bewindsvrouw was het met de Kamer eens dat voor ouderen aller lei leeftijdsbeperkingen bestaan. Behalve dat 55-plussers praktisch geen kans van slagen hebben bij sollicitaties, zijn zij vaak het eerst aan de beurt wanneer een bedrijf mensen moet ontslaan. Volgens d'Ancona moet er bewust naar wor den gestreefd dat ouderen zo lang zij dat willen en zo lang het kan. in het arbeidsproces blijven. Voorbeeld De bewindsvrouw erkende dat de overheid zelf op dit gebied het voor beeld moet geven. Volgens haar wordt nu gewerkt aan gelijkberech tiging van ouderen ten opzichte van jongeren. Er bestaan echter ook leeftijdsbeperkingen die om be paalde redenen een 'objectieve rechtvaardiging' hebben. Mede daarom is het niet mogelijk een der gelijke anti-discriminatiebepaling in de wet op te nemen. Gestreefd moet ook worden naar mogelijkheden voor flexibele pen sionering. aldus de minister. Dit on derwerp is 'in bespreking' en zal verder in het overleg tussen werk gevers en werknemers een plaats moeten krijgen. Aan het verlangen van de Kamer om Financieel iets extra's te doen voor alleenstaanden met alleen aow. kan niet worden voldaan, zei de minister. Deze groep, meren deels vrouwen, komt per maand 92 gulden tekort voor een zelfstandig bestaan, zo heeft een onderzoek uit gewezen. d'Ancona voerde aan dat de meerderheid van de 65-plussers (60 procent) een redelijk tot behoor lijk inkomen heeft. Het kabinet voelt ook niets voor de wens om zorg- en woonfuncties van verzorgingshuizen (bejaardenoor den) te splitsen. De huidige ontwik keling, waarbij verpleeghuizen en bejaardencentra naar elkaar toegroeien, verzet zich daartegen, aldus de bewindsvrouw. De vraag waarom de overheid de grens van het 'oud-zijn' heeft ver laagd naar 55 jaar kon d'Ancona niet goed beantwoorden. Zij voerde aan dat veel mensen boven de 55 jaar niet meer werken. Verder zei ze dat mensen op die leeftijd 'het imago van het ouder worden alvast posi tief kunnen gaan uitleggen'. Het CDA had gisteren nog de meeste kritiek op het ouderenbe leid van het kabinet, dat is neerge legd in dertien nota's en dat geldt tot 1994. Woordvoerder Van dv Heijden vond dat de voornemens Cocaïnesmokkel De Amsterdamse rechtfcank heeft gisteren vier Colombianen en een Nederlander in hoger beroep ver oordeeld tot zware gevangenisstraf fen wegens de invoer van 2.658 kilo cocaine in IJmuiden op 28 februari vorig jaar. Het gaat om de grootste partij die ooit in Europa is onder schept. Twee Colombianen hoor den de zwaarste straf in deze zaak tegen zich uitspreken: 14 jaar ge vangenisstraf. Patrijshond De Drentse Patrijshond Berandal hoeft niet van tehuis te wisselen maar mag bij zijn bazin blijven. Met deze beslissing van de rechtbank in Zwolle is gisteren het geschil tussen twee inwoners uit Nunspeet be slecht. De Nunspeters waren het na het beëindigen van hun relatie in 1989 oneens over de vraag wie recht had op Berandal. Lijk gevonden Op de algemene begraafplaats in Terneuzen is gistermorgen het stof felijk overschot aangetroffen van een vrouw uit die plaats. Uit een eerste onderzoek door de politie is gebleken dat de vrouw door geweld op het leven is gebracht. Het onder zoeksteam sluit seksueel misbruik niet uit. DEN HAAG (GPD) - "Nou, die was behoorlijk opgewonden", zegt Mient-Jan Faber als hij de telefoon neerlegt. Hij heeft zojuist de wind van voren gehad, via de radio, dus heel het land kon meeluisteren. Voorzitter Sickinghe van de Stich ting Voedselhulp Russen stelde de secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad persoonlijk verant woordelijk voor de roodgloeiende telefoon op zijn bureau. Immers, door Fabers 'ongenuan ceerde' opmerkingen over de wes terse voedselhulp, die vooral in de maag van Sovjet-militairen en KGB-agenten zou belanden, kreeg een aantal Nederlanders al flinke spijt van zijn gift aan de Rus. Aldus Sickinghe. Faber: "Sickinhge schermt met contacten met de Mos- kouse gemeenteraad en een specia le staatscommissie. En daar gaat het nou juist om. Die officiële instanties moet de stichting juist omzeilen", verzucht hij en schuift weer aan de tafel in zijn Haagse kantoor. Zondag keerde Faber terug van een zesdaagse reis, die hem via Mos kou in de roerige steden Vilnius (Li touwen) en Riga (Estland) bracht. "Ik heb zondagmorgen, vlak voor mijn terugreis, nog gesproken met vertegenwoordigers van twee parti culiere hulporganisaties, die buiten het officiële circuit om werken. Zij krijgen de spullen wèl op de goeie plaats. Ze vertelden me dat de offi ciële instanties zich daarentegen helemaal hebben georiënteerd op het leger, en dan met name op de 'frontlijnsoldaten' die nu tegen de Baltische republieken optreden". Van Eeghen—connectie "In Moskou heb je de zogeheten 'Commissie voor Europese Veilig heid en Samenwerking'. Via deze staatscommisie is bij voorbeeld al veel Duitse voedselhulp bij de mili tairen terechtgekomen, zo is mij verzekerd. Ik wil niet zeggen dat dit ook per se met de Nederlandse hulp gaat gebeuren. Maar alles hangt af van de vraag of de Stichting Voed selhulp nog om die officiële instan tie heen kan". Faber heeft zo zijn twijfels. "Via, zeg maar, de Van Eeg- hen-connectie is de stichting al met die staatscommissie in zee gegaan. Zou ze daar dan nu nog los van kun nen komen? Ik voel het in ieder ge val als mijn verantwoordelijkheid om te waarschuwen voor de gang van zaken. De Nederlanders neb ben samen 25 miljoen opgebracht. Het kan toch niet hun bedoeling zijn geweest om dat naar de militai ren te sturen, die juist tegen de de mocratie strijden". Zijn ervaringen in de Sovjetunie sterken Faber in zijn mening dat de landelijke televisie-actie te snel en te zwak voorbereid in de benen is geholpen. "Ik zei al meteen: je mis leidt het publiek en je misleidt je zelf. Je vertrouwt helemaal op Gor- batsjov, terwijl die gewoon allang weer op de oude KGB-lyn zit". De Stichting Voedselhulp wijst bü monde van Sickinghe op het nauwe contact met de Nederlandse ambassade in Moskou. In de radio discussie wilde hij af van de 'sug gestie dat wij maar wat aanromme len'. Faber: "Je ziet de dictatuur in de Sovjetunie weer om zich heen- grijpen. Ik denk datje daarom extra voorzichtig moet zijn met wie je in zee gaat". Een groot rijk Die 'om zich heengrijpende dicta tuur' was in eerste instantie ook de reden van Fabers trip. Hii reisde af als voorzitter van de Helsinki Citi zens Assemblee, een internationale maatschappelijke club, opgebouwd uit allerhande partijen, kerken en andere organisaties. Faber moest in de Baltische landen alvast uitvlooi en hoe hij het contact met de volks bewegingen zou vasthouden, als de Sovjet-dictatuur er geheel is weer gekeerd. Faber sprak onder meer langdurig met de Litouwse presi dent Landsbergis. Faber weigert te geloven dat Gor- batsjov de Baltische ambities alleen smoort omdat hij door de conserva tieve krachten in de partij niet an ders kan. "Nee. die man wil zelf niet anders. Ik geloof dat hij de touwtjes strak in handen heeft. Gorbatsjov heeft in zijn buitenlandse politiek enorme doorbraken bewerkstel ligd". zoals in Oost-Europa. Maar waarom? Alleen omdat hij de finan ciering van het instandhouden van die regimes niet meer rond kreeg. En hij wilde het slechte imago van de Sovjetunie kwijt, om westers ka pitaal los te kunnen krijgen. Gor batsjov is opgegroeid in oude tradi ties, met oude idealen, zoals één groot rijk met een groot, sterk leger. Wat hem betreft zijn de grenzen be reikt". Mient-Jan Faber "Het is mijn plicht om te waarschuwen" (foto GPD) van het kabinet 'een beetje in de lucht hangen' en inhoudelijk te ma ger zijn. Volgens hem weet het kabi net niet wat het op de langere ter mijn nu eigenlijk met de oudere me demens aanwil. DEN HAAG (GPD) - Ons land zal de betrekkingen met de Sovjetunie moeten vasthouden, ook na de re cente gebeurtenissen in de Balti sche Staten. Het isoleren van de Sovjetunie is niet de beste methode om de pas begonnen hervormingen daar te stimuleren. Aan de andere kant zal Nederland terughoudend moeten omgaan met dit land. Staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) zei dit gisteravond in de Kamer. Van Rooy stelde dat de greep van het centrale apparaat in de Sovjetunie op de economie, de burgers en de bedrijven weer strak ker wordt Het lijkt erop, aldus <lr bewindsvrouwe, dat de Sovjetunie weer stappen achteruitzet op het pad dat leidt naar meer markteco nomie. Volgens haar zal voedselhulp aan de Sovjetunie in ieder geval moeten doorgaan. Zij bestempelde dat als 'humanitaire hulp'. Voorts sloot zij zich aan bij recente EG-besluiten om technische hulp aan de Sovjetu nie op te schorten evenals andere handelscont.i' t< n CDA-kamerlid Leers noemde het 'onverstandig' de communicatie lijnen met de Sovjetunie, ook de economische, nu af te breken ge zien de ontwikkelingen in do Butt* sche Staten. Weisglas (WD) sloot zich daarbij aan. PvdA-kamerlid Valk zei de situatie in de Sovjetunie 'zorgwekkend' te vinden. Volgens hem maakt de democratisering pas op de plaats en dreigt het land ten onder te gaan aan talrijke, bijna on oplosbare problemen. De Kamer toonde zich algemeen erg bezorgd over de rol van het Ne- dflri r i bedrijfsleven in de han del met Oosteuropcse landen Alge meen werd gesteld dat de onderne mingen de boot missen. Er werd aangedrongen op meer hulp van de overheid. Van Rooy erkende dat de 200 miljoen gulden die het kabinet voor Oost-Europa heeft uitgetrok ken te weinig is Er zal meer moeten gebeuren, maar minister Kok (fi- noncién) houdt dol hpn Bon strakkere prioriteitenstelling, mede aan de hand van de wensen uit de Oosteuropcse landen zelf, kan wel enige uitkomst bieden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3