Palestijnen met de dag slechter af Geen gasmaskers, medicijnen, voedsel of inkomen 'Dubbele loyaliteit in praktijk vrijwel niet realiseerbaar' Irakees sterft aan het front of er achter' Iraakse dictator ontspant zich bij zwembad met waterorgel PAGINA 2 DINSDAG 29 JANUARI I9J OORLOG IN DE GOLF GEESTELIJK LEVEN Van onze IPS-correspondenten JERUZALEM Sinds het uitbreken van de Golfoorlog is de situatie in de door Israël bezette gebieden sterk verslechterd. Er geldt een streng uitgaansverbod en mede daardoor ontstaan ernstige tekorten aan voedsel en medicijnen. Bovendien zijn er beschuldigingen dat het Israëlische leger steeds bruter optreedt. Het uitgaansverbod dat nu is uitgevaardigd is het strengste sinds 1967. toen deze gebieden door Israel in bezit werden genomen. Op een eind vorige week gehouden persconferentie vroeg het in allerijl opgerichte Coördinerend Comité van internationale particuliere (hulp)organisaties al aandacht voor de onhoudbare toestand in de bezette gebieden. Volgens het comité is de situatie kritiek en verslechteren de omstandigheden met de dag. Het comité en bewoners van de bezette gebieden bevestigen dat er ernstige voedseltekorten zijn ontstaan. Sinds de afkondiging van het uitgaansverbod kunnen de winkels niet meer worden bevoorraad. Als het uitgaansverbod voor een paar uur wordt opgeheven, stromen de winkels vol. maar de schappen zijn leeg. Abdullah, een bewoner van de Gazastrook, vertelde dat toen het uitgaansverbod op 22 januari voor een periode van twee uur gedeeltelijk werd opgeheven, alleen de vrouwen naar buiten mochten. Hierdoor konden de winkels die vrijwel allemaal door mannen gedreven worden niet opengaan, zodat de vrouwen geen inkopen konden doen. Volgens Abdullah ontbrak het in de winkels overigens aan groenten en vlees. Bij de daaropvolgende tijde lijke opheffingen van het uitgaans verbod was het beeld iedere keer hetzelfde: winkels met lege schap pen en wanhopige klanten. De boe te voor het overtreden van het uit gaansverbod bedraagt 32.000 shekel (28.000 gulden) en gevangenisstraf, oplopend tot 5 jaar. Volgens Najat, een meisje uit Na blus. patrouilleren Israëlische sol daten voortdurend door de straten en worden mensen gewaarschuwd dat hun leven gevaar loopt als ze zich op straat laten zien. Een jon gen, Ra'ed al Sakleh zou een kogel door zijn hand hebben gekregen toen hij in de deuropening van zijn huis stond. Na behandeling in het ziekenhuis werd hij gearresteerd door het Israëlische ieger. Oogst verrot Alle Palestijnse bedrijven in de be zette gebieden zijn gesloten vanwe ge het uitgaansverbod. Daardoor stokt de aanvoer van conserven en melkprodukten. Op het platteland staat de oogst te verrotten, terwijl het vee sterft van de honger. Omdat de bezette gebieden tot militair ge bied zijn verklaard, kan er ook geen voedsel uit Israël worden inge voerd. De problemen worden nog verer gerd doordat veel Palestijnen in de Gazastrook en de Westbank daglo ners zijn, die elke dag naar Israël gaan om te werken. Door het uit gaansverbod is ook dat nu onmoge lijk geworden, zodat veel gezins hoofden zonder salaris zijn komen te zitten. De hulporganisatie van de Verenigde Naties voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) is enige dagen gelden gestart met de ver strekking van voedselhulp in de vluchtelingenkampen. Volgens dokter Mustafa Barg- houti van de Palestijnse Unie van Medische Hulpcomité's heeft de meerderheid van de Palestijnse be volking slechts beperkt toegang tot medische voorzieningen, waardoor veel zieken in levensgevaar komen te verkeren en zwangere vrouwen gedwongen thuis hun kind moeten baren. Er zijn wel ambulances van de UNWRA, maar alleen mensen die thuis telefoon hebben kunnen daarvan gebruik maken. Geen gasmaskers Het voornaamste probleem mo menteel is het tekort aan gasmas kers onder de Palestijnse bevol king, aldus Barghouti, zodat de kans op grote aantallen Palestijnse slachtoffers bij een Iraakse chemi sche aanval op Israël aanzienlijk is. De Israëlische autoriteiten heb ben in de bezette gebieden slechts 20.000 gasmaskers uitgedeeld onder de burgerbevolking, sinds het hooggerechtshof dit eerder deze maand heeft gelast. Bronnen in de bezette gebieden hebben dit ver klaard. Het uitdelen van de gasmas kers begon een paar dagen na het begin van de oorlog, en na de eerste Iraakse raketaanvallen op Israël. Volgens het Israëlische leger zijn er niet genoeg gasmaskers in voor raad om de ongeveer 1,5 miljoen in woners van de bezette gebieden te voorzien. In Al-Ram, een Palestijn se gemeenschap ten noorden van Israël met 40.000 inwoners, zijn vol gens plaatselijke zegslieden slechts 1500 gasmaskers uitgedeeld. In Tul- karem, een stad van 31.000 inwo- Naar verluidt worden de maskers alleen ter beschikking gesteld aan personen van vijftien jaar of ouder; de helft van de Palestijnse bevol king is jonger dan vijftien. Gasmas kers voor kinderen en gasdichte 'tenten' voor babies en peuters zijn helemaal niet beschikbaar voor de Palestijnen. Volgens het leger zijn er nu nog 170.000 gasmaskers in voorraad en is er helemaal geen materiaal meer om eerste-hulpsets voor gasaanval len samen te stellen. Degenen in de bezette gebieden die gasmaskers hebben gekregen, hebben geen in jectiespuiten met atropine gekre gen, een tegengif tegen zenuwgas sen, en ook geen poeder om brand wonden te behandelen. Die medica menten zijn wel standaard aanwe zig in de sets die onder de Israëli sche bevolking zijn verspreid. De Israëlische autoriteiten waren duidelijk niet voorbereid op het be vel van het hooggerechtshof, dat ook op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza-Strook eerste- hulpsets moesten worden uitge deeld. Toen het uitdelen van mas kers onder de Israëlische bevolking enige maanden geleden begon, zei den de autoriteiten dat de bewoners van de bezette gebieden de maskers alleen zouden krijgen als ze die no dig hadden. Gewelddadig Volgens particuliere organisaties zijn er talloze meldingen van ge welddadige incidenten veroorzaakt door het leger, zoals het schieten zonder waarschuwing vooraf, afran selingen, het afschieten van traan- Anders dan de Israeli's beschikken de Palestijnen nauwelijks over gas maskers, zodat bij een chemische aanval van Irak de kans op grote aantal len Palestijnse slachtoffers aanzienlijk is. (foto ap» gasgranaten in huizen, willekeurige arrestaties en buitensporig hoge boetes. "Onze informatie leidt tot de conclusie dat er een alarmerende toename is van schendingen van mensenrechten, in aantal en in he vigheid", aldus een persverklaring van het Coördinerend comité. Volgens het comité kunnen de Is raëlische autoriteiten niet langer stellen dat de openbare orde alleen maar door het laten voortduren van het uitgaansverbod kan worden verzekerd. Op deze manier is de Palestijnse bevolking niet in staat zichzelf tegen de gevaren van de oorlog te beschermen, aldus het co- BERLIJN Op zijn rug drijvend in het luxe zwembad, kijkend naar het waterorgel, kan de Iraakse dictator Saddam Hussein zich desgewenst ontspannen en volkomen veilig nieuwe misdaden uitbroeden. Wat steeds als een sprookje uit duizend-en- één-nacht werd afgeschilderd, blijkt waar te zijn: de Iraakse dictator beschikt over een absoluut bomvrije, super-de-luxe- ingerichte bunker. Een Duitse werknemer die naar eigen zeggen heeft meegeholpen aan de bouw van de ondergrondse vesting van Hussein, heeft een boekje open gedaan. De man was in dienst van een onderaannemer, die in opdracht van het bedrijf Boswau und Knaüer uit het Ruhrgebied de bunker bouwde aan de oever van de Tigris. De bouwvakker, die anoniem wenst te blijven, verklaarde in interviews dat hij tot midden 1983 had gewerkt op het door militairen streng afgeschermde terrein. Naar zijn zeggen waren in die tijd 14 Duitse bedrijven werkzaam op de bouwplaats, waar fotograferen streng verboden was. Een keer heeft een andere Duitser tijdens het werk de buitenkant gefotografeerd. Hij kon weliswaar nog de wachtposten onopgemerkt passeren, maar werd later opgepakt bij een razzia in de kampen waar Britse, Frans en Duitse werknemers waren gehuisvest. "Sindsdien hebben we nooit meer iets van hem gehoord", aldus de zegsman. Het okerkleurige presidentiële pa leis met de tulpvormige ramen, dat hoogstwaarschijnlijk in puin ligt, was gebouwd in een park met mar meren wandelpaden en met in mo- zaïek-vqrm aangelegde kanalen. Daar zal dus niet veel meer van over zijn, maar dat belemmert de dicta tor niet in ziin bewegingsvrijheid. Direct onder de hoofdingang, in DHAHRAN (AP) - Kapitein Niall Irving van de Britse luchtmacht zei kort geleden dat veel gevangen Iraakse soldaten onder de luis zaten en ondervoed waren als gevolg van een karig rantsoen. Volgens Irving rekenen de geallieerden erop dat veel Irakezen zich overgeven zodra het grondoffensief is begonnen. Een aantal Saudische officieren is echter minder optimistisch, zij het strikt anoniem. "Ze (de Irakezen) zullen vechten, omdat ze geen keus hebben", zegt een Saudi die contact heeft met overgelopen Irakezen. "Ze weten dat ze het slagveld kun nen overleven, maar als ze weglo pen worden ze doodgeschoten." Officieren van de geallieerde grondtroepen zeggen dat de Irak ezen zich massaal zullen overgeven als hun linies zijn doorbroken en hun communicatielijnen zijn afge sneden. Maar tot die tijd is het zeer moeilijk om te deserteren. Het mij nenveld voor de Iraakse linies is niet alleen bedoeld om een aanval van de geallieerden op te houden. "Om ervoor te zorgen dat de man nen vechten" zijn volgens een Saudische officier bij elke Iraakse divisie 4000 militairen van de Repu- blikijnse Garde, het elitekorps van de Iraakse leider Saddam Hussein, gelegerd. "De soldaten kunnen kie zen: aan het front sterven, of erach ter". De bombardementen van de geal lieerden zullen een hoge tol hebben geeist van de 530.000 Iraakse solda ten in Kuwayt, maar velen onder hen kunnen schuilen tegen de bom menregen in de bunkers die de Irak ezen hebben aangelegd. Ze zijn mo gelijk niet gauw geneigd hun schuilplaats op te geven voor een hachelijke oversteek door het nie mandsland. De Irakezen zullen hun overle vingskansen in het grondgevecht wellicht hoog schatten: hun auto matische houwitsers van Franse makelij zijn beter dan die van de Amerikanen, die met de hand moe ten worden geladen. Hun 155 mm- kanonnen zijn zeer doeltreffende wapens waarmee de vijand kan worden bestookt met granaten met een conventionele of chemische la ding. De zwaarbepantserde M-72- tanks zijn met hun lasergeleide ka nonnen gewaagd aan de M-l's van de geallieerden en de reikwijdte van hun tankgeschut is groter dan die van de Amerikaanse M-60-tanks. Daarbij zyn sommige Iraakse sol daten bereid zich dood te vechten op het slagveld, zich koesterend in de gedachte dat ze zullen sterven als martelaar voor Allah en de islam in de heilige oorlog waartoe hun leider Saddam Husayn heeft opgeroepen. Di'. Cohen Stuart in Nederland: ALKMAAR - De 'dubbele solidariteit' met jood en Pa lestijn, die de Nederlandse Raad van Kerken zo warm be pleit. is in de praktijk nauwe lijks haalbaar. Zo is de bevin ding van dr. G. H. Cohen Stu art, theologisch adviseur voor de Hervormde Kerk in Jeru zalem, doch dezer dagen in ons land voor een lezingen- toernee en overleg met kerke lijke commissies. "De ervaring heeft mij geleerd dat de enigen die sóms dubbele soli dariteit bereiken kunnen, begon nen met hun solidariteit te leggen bij het joodse volk", aldus de in druk van Cohen Stuart. Maar, "zij die naar Jeruzalem komen vanuit een solidariteit met de Palestij nen, zie ik eigenlijk nooit solidari teit opbrengen met de joden". Cohen Stuart, sinds 1982 met vrouw en kinderen woonachtig in Jeruzalem, verklaarde op 16 janu ari dat hij en zijn gezin niet naar Nederland zullen komen. Een vlucht zou hem in "ondragelijke gewetensnood" brengen, terwijl zijn geloofwaardigheid en kerke lijke verantwoordelijkheid zijns inziens "onherstelbare schade" zouden oplopen. Toch is Cohen Stuart hier voor een al gepland bezoek van ruim twee weken aan ons land. "Het is volstrekt wezensvreemd, schizo freen ook", aldus de predikant, nog geen dag na zijn aankomst op een mistig Schiphol. Want zijn "geest, hoofd en hart" zijn nog in Jeruzalem. Maar net als het jood se volk wil hij zijn agenda niet la ten bepalen door Hussein. Aangename bijkomstigheid is, dat hij nu midden in een door de Golfoorlog hernieuwde kerkelij ke discussie terechtkomt over de al geruime tijd. veel besproken 'dubbele loyaliteit' van de Raad van Kerken met Israël en de Pale stijnen. Cohen Stuart heeft er nimmer een geheim van gemaakt dat hij de opstelling van de Raad op z'n zachtst gezegd bedenkelijk vindt. Godsmoordenaars Ook nu neemt hij geen blad voor de mond, zo bleek gisteren tij dens zijn eerste spreekbeurt in Alkmaar, waarbij de betekenis van Jeruzalem voor christenen centraal stond. Cohen Stuart zag een "diepgewortelde gespleten heid" bij veel christenen: ener zijds voelen ze zich verbonden met Israël, anderzijds hebben ze slechts een voorstelling van Jeru zalem als iets bovenaards. Het joodse denken over Jeruza lem was altijd concreet ("bloed, zweet en tranen"), maar "in onze liedboeken komt Jeruzalem altijd pasklaar uit de hemel". "Het is dan rampzalig als je met je hoog gestemde idealen naar de stad komt en je tas wordt gestolen". Velen bezoeken daarom vooral de heilige plaqtsen, die het beeld van een 'hemels Jeruzalem' bevesti gen. "Als er al plaats is voor het joodse volk in de pelgrimages, dan is het hooguit, als godsmoor denaars", is de stellige indruk van de hervormde predikant. Andere plaatsen in Jeruzalem, over bij voorbeeld de historie van het joodse volk, vormen vaak alleen maar een bron van ergernis. "Ze passen niet in het plaatje", aldus Cohen Stuart. Het feit dat veel christenen al leen voor de dode stenen naar Je ruzalem komen, stuit de leiders van de kerken aldaar tegen de borst. "Zo dreigen de levende ste nen te verdwijnen", aldus vol gens Cohen Stuart de MECC, de Raad van Kerken in het Midden- Oosten, die voor het leeuwendeel Palestijnse kerken vertegenwoor digt. Grote druk "Dit argument gaat er bij de dele gaties die op bezoek zijn bij de MECC in als zoete koek. Maar met dat ze zeggen dat de levende stenen verdwijnen, zeggen ze ei genlijk dat de joden dode stenen zijn". "Het consequent geven van eenzijdige informatie", typeert de reizen van de MECC, "dus ook het type reis dat de Raad van Ker ken heeft gemaakt". De jodenhaat van de MECC, die het vorig voorjaar door de Neder landse Raad van Kerken is ont vangen, wordt volgens Cohen Stuart steeds nadrukkelijker ge uit. "En mensen zoals ik, die ac tief betrokken zijn bij het leren verstaan van het jodendom van binnenuit, komen onder steeds grote druk te staan". Alles moet wijken voor de Palestijnse (be vrijdingstheologie. "Om ons werk, de dialoog tus sen joden en christenen, worden we door de MECC beschouwd als een gevaar". Een jaar geleden gaf de MECC aan dat hij alleen aan een joods-christelijk gesprek wil de, als hijzelf de agenda mocht opstellen. En daarop was het voornaamste punt, aldus Cohen Stuart, een eigen staat voor de Palestijnen. Dr. Cohen Stuart: "Ik heb nooit het gevoel gehad dat de Raad v Kerken achter mij stond". o gpd) "Helaas wordt die koers niet nadrukkelijk bestreden door on ze synodes, maar zelfs bevrijd door de Raad van Kerken. Dat is zo langzamerhand een zorgelijke ontwikkeling aan het worden", aldus Cohen Stuart, die het hoor baar moeilijk heeft met de "ab surde situatie", dat hij "stelselma tig" wordt geweerd bij bezoeken van kerkelijke delegaties uit ons land aan de MECC. Op de vraag of hij zich door de Raad van Kerken in de steek gela ten voelt, klonk het: "Ik heb nooit het gevoel gehad dat die achter mij stond". Volgens hem is de si tuatie goed te vergelijken met de misstanden in Roemenië, waar over de Wereldraad van Kerken geen publieke veroordeling wilde uitspreken. Daarop kwam veel kritiek, onder meer uit Neder land. "Ik had gehoopt dat we van die les geleerd hadden". Barrières Overigens blijkt Cohen Stuart, die "uitstekende" joodse contac ten heeft, toch ook voorzichtig re laties aan te knopen met de MECC. "Ik moet dat dus op een andere manier doen, waarbij ik eerst door de barrières heen moet die mijn eigen achterban heeft opgeworpen". Contact met beide groepen is mogelijk, aldus Cohen Stuart, "maar vanuit de sterke verbondenheid met één". Op een vraag vanuit de zaal bleek gisteren dat het contract van Cohen Stuart met zijn 'baas', de Hervormde Raad voor de Ver houding van Kerk en Israël, in 1993 afloopt en dan niet verlengd zal worden. Op de vraag of hier mee niet de goede contacten van Cohen Stuart verloren gaan, ver wees deze de vragensteller door naar de aanwezige secretaris van de Hervormde Raad, dr. H. Vreekamp. Deze zag geen reden om de vraag "hier en nu" te beant woorden. Raad niet eens met pro-Iraakse opstelling PLO AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland distantieert zich in een gisteren uitgegeven verklaring van "al die stemmen en krachten in de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO die steun betuigen aan Sad dam Hussein". De Raad blijft echter bij zijn dubbele loyaliteit met Israël èn de Palestijnen. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog is de Raad van Kerken van joodse en ook kerke lijke zijde bekritiseerd vanwege zijn steun aan de PLO. Verder distantieert de Raad zich van "stemmen en krachten in de PLO die het terrorisme aan wakkeren en de aanvallen op Is raël toejuichen". "Er zal zeker aanleiding zijn om na het vurig gehoopte einde van de oorlog in de Golf opnieuw te bezien op wel ke wijze vrede tussen Israël en de Palestijnen tot stand gebracht kan worden", schrijft de Raad. De Raad blijft van mening dat "het Palestijnse volk recht heeft op een eigen tehuis, zoals Israël recht heeft op een veilig bestaan". Hij heeft sinds 1979 gepleit voor een eigen staat voor de Palestij nen naast Israël. Vorig jaar drong de Raad er bij de Nederlandse re gering op aan de PLO als enige vertegenwoordiger van het Pale stijnse volk te erkennen. De Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp is "plezierig ver rast" door het besluit van de Raad van Kerken om afstand van de PLO te nemen. Het signaal is doorgedrongen, aldus Van de Kamp, die anderhalve week gele den scherpe kritiek leverde op de houding van de Raad van Kerken ten opzicht van de PLO. De toekomst zal moeten uitwij zen of "de draai van 180 procent" in de houding van de Raad zal beklijven. In dit verband maakt Van de Kamp een vergelijking met het weer. "We weten op dit moment wel wat het weer is, maar niet wat het klimaat is". i zijn James Bond- De bombardementen die verwoestingen aanrichten in Baghdad zullen Saddam Hussein achtiqe bunker niet deren. Deze zou zelfs tegen atoombommen bestand zijn. (foto EPA Duitsers bouwden Saddams bunlier het midden van het paleis, bevindt zich een drie verdiepingen tellende bunker met luxueus ingerichte woon- en slaapvertrekken en een commando-centrale. In de zomer van 1983, toen de Duitse arbeider die alles onthulde zich nog redelijk vrij over het terrein kon bewegen, zag hij hoe een Berlijns bedrijf cen timeter dikke gelaste staalplaten aan de binnenkanten van de beton nen bunkerwanden monteerde. Het interieur was in die bouwfase nog niet afgerond. Wel was het on dergrondse zwembad van 8 bij 15 meter klaar. Een Keuls bedrijf in stalleerde naast de bar een zoge naamd waterorgel, waarmee met behulp van talrijke sproeiers mu ziek in waterspelen kan worden om getoverd. "De hele atmosfeer deed ons denken aan een oude James- Bondfilm", verklaarde de Duitse getuige. Van hun voormannen hoorden de Duitse metselaars dat de onder aardse gewelven een atoombunker vormden die in geval van nood voor drie maanden onderdak aan 20 mensen kon verschaffen. De gehei me ingangen waren met stalen deu ren afgesloten en er was een onaf hankelijke water- en luchtvoorzie- ning geïnstalleerd. Een bedrijf uit München had de video-camera's en sensoren geleverd, waarmee elke beweging buiten de bunker kon worden geregistreerd. Het geheel rustte op een laag grint en hard, schok absorberend rubber. De Duitse werknemer die dit alle maal aan het licht heeft gebracht, zei dat er in die periode "heel veel Filipino's" werkten. "Eerst voor Boswau und Knauer, vanaf juli 1983 voor de firma Walter-Thosti, die Boswau und Knauer had overgeno men". Een pikant detail is dat de so ciaal-democratische Midden-Oos- ten-expert en toenmalige Boswau und Knauer-commissaris, Hans- Jurgen Wischnewski, de Iraakse or der had binnen gehaald. Het was overigens een geheel legitieme op dracht van een land dat een moord dadige strijd uitvocht met de Aya tollah Khomeini en daarvoor alle steun van het Westen kreeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2