LEIDSCH DAGBLAD Gaten in onderwij sbegroting NODIG! 'Ook Nederland doelwit terroristen' Ruzie tussen omroepen over Golf-programma Katwijkse vriestrawler zinkt in Duitse haven Tegenvallers belopen meer dan 1 miljard gulden Steeds meer Iraakse vliegtuigen naar Iran Ter Beek stuurt morgen twee Orions naar Sicilië DINSDAG 29 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39459 Prijs fl. 1,45 HILVERSUM (GPD) - Tussen de omroepen is grote onenigheid ont staan over de financiering van het gezamenlijke programma op Ne derland 3 over de Golfoorlog. Een aantal omroepen zegt niet (langer) aan het projekt te zullen meebeta len. De NOS, die nu alle kosten op de schouders dreigt te krijgen gescho ven, eist vandaag duidelijkheid van alle omroepen of men bereid is het projekt voort te zetten. Zeggen de omroepen nee, dan zullen vandaag nog de gezamenlijke uitzendingen over de Golfoorlog worden stopge zet. NCRV en KRO lieten de NOS al eerder weten niet te zullen bijdra gen in de kosten, die voor de eerste 10 dagen van de Golfoorlog worden geschat op 2 miljoen gulden. De TROS zegt vanaf vandaag niet lan ger geld te stoppen in het projekt. De AVRO haakte aanvankelijk ook af maar liet vanmorgen weten als nog te blijven deelnemen. Van verschillende kanten wordt de NOS bekritiseerd. Deze omroep zou eigenmachtig hebben besloten tot de uitzendingen. Een NOS- woordvoerder ontkent dit. "Er zijn onderlinge afspraken gemaakt en er is toen duidelijk gezegd: het pro gramma heeft prioriteit, de kosten daarvan bekijken we later wel." Deze laatste 'open' afspraak dreigt de NOS, en daarmee het program ma, noodlottig te worden. Dreigbrief voor Prins Carnaval BERGEN OP ZOOM (GPD) - De politie in Bergen op Zoom stelt een onderzoek in naar een ano nieme dreigbrief aan Prins Car naval Damveld. 'De Verontruste en Symphathiserende jongeren Israël' eisen dat de vastenavend niet mag doorgaan. Als dat toch gebeurt zal de prins daarvan de lichamelijke en geestelijke ge volgen ondervinden. "Wij vinden het afschuwelijk dat er iets gevierd wordt terwijl er in de Golfoorlog vele slachtof fers vallen, voornamelijk in Is rael", aldus de brief. Damveld: „Als het een grap is, is het een heel misplaatste. Als het serieus is bedoeld, dan zijn er wel andere manieren om je mening kenbaar te maken." Echt geschrokken is hij niet van het schrijven. n de Katwijkse rederij Par- BREMERHA VEN/KATWIJK De vriestrawler BX 783 'Jan Maria' van dc Katwijkse rederij Parlevliet Van der Plas heeft gistermorgen in Bremerhaven zware schade opgelopen. Bij het lossen van de vis helde het schip plotseling over naar bakboord zijde, waardoor er via de laad klep in de zijwand grote hoe veelheden water in de ruimen stroomden. Binnen enkele mi nuten zakte de honderd meter lange trawler naar de bodem van de haven. Van dc drie ruimen waarin dc vis diepgevroren wordt opge slagen, kwamen er uiteindelijk twee volledig onder water te staan. De machinekamer en dc dekken waarop de vangst wordt verwerkt, bleven droog. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. "Een geluk bij een ongeluk", zo omschrijft di recteur D. Parlevliet van de re derij. De ruimen zijn afgelopen nacht leeggepompt en het schip ligt weer op de normale hoogte aan de kade. Het lossen van de vis is inmiddels hervat, maar volgens Parlevliet is nog ondui delijk in hoeverre de lading door het water is aangetast. De schade aan de vricsruimen wordt momenteel opgenomen door experts. "Duidelijk is wel dat er sprake is van een enorme financiële strop", aldus de re der. Naar de oorzaak van het onge val wordt een onderzoek inge steld. DEN HAAG (GPD) Minister Ritzen (onderwijs) kampt met financiële tegenvallers die meer dan 1 miljard gulden belopen. Dit blijkt uit een nog niet gepubliceerde ambtelij ke notitie die op het ministerie van onderwijs is gemaakt. Kringen rond de bewindsman gaven gisteren te kennen dat de tegenvallers mogelijk veel hoger uitvallen. De tegenvallers zijn veroorzaakt lingaantallen. Van deze tegenvaller door de volgende feiten: wordt 200 miljoen gulden toege- De verzelfstandiging van stu- schreven aan een toenemende dieleningen die op 1 januari 1991 stroom asielzoekers die onderwijs i feit moest zijn, is nog steeds niet vragen. OORLOG 1 DE GOLF pagina 6 Ter Beek: open blijven staan voor vredesinitiatieven BVD werft Irakezen voor in formatie over mogelijke aansla gen Verzekeraars schade door aanslagen niet vergoeden ./«bl pagina 7 1 Britten willen geld van EG- pagina 2 partners voor oorlog Hussein ontspant zich in Opnieuw terreuraanslagen bunker met zwembad en water- Marokko staakt tegen oor orgel log Situatie in bezette gebieden Raad van Europa wil tribu- Israel verslechtert naai Golfoorlog Een beeld van de grote schade die bombardementen hebben aangericht in de Iraakse hoofdstad Baghdad. De foto werd gepubliceerd door het Iraakse persbureau Ina zonder vermelding wanneer de foto was gemaakt. doorgevoerd. Waarschijnlijk zal dit niet eerder dan 1 januari volgend jaar lukken. Dit betekent een tegen valler van 500 miljoen gulden. Het ministerie moet basisscho len over de periode 1985-1989 nog zo'n 400 miljoen gulden nabetalen aan vergoedingen. Er zijn over die periode wel voorschotten aan de scholen gegeven, maar deze zijn te laag gebleken. Er is een tegenvaller van circa 350 miljoen gulden bij de uitgaven voor inventaris van scholen. Verder is er nog een niet ingevulde bezuini ging uit het verleden die ongeveer 300 miljoen gulden beloopt. Er dient zich een tegenvaller van meerdere honderden miljoenen guldens aan door de stijgende leer- Het ministerie van onderwijs zegt dat de tegenvaller van 500 miljoen gulden bij de studieleningen alleen een rekenkundig probleem is. Als WASHINGTON (GPD) - Geallieer- i leningen niet langer militaire woordvoerders melden dat inmiddels tussen de 80 (schat ting VS) en 100 (Britse schatting) Iraakse vliegtuigen zijn uitgeweken naar Iran. Het zijn vrijwel allemaal geavanceerde vliegtuigen. Volgens verrassing in de vorm van een Iraakse aanval vanuit Iran op de ge allieerde schepen in de Golf. Hussein dreigt met chemische, biologische en nucleaire raketten de kosten drukken op de begroting van Ón derwijs, maar vallen onder een stichting onder staatsgarantie, is er sprake van 'een andere begrotings techniek'. Nog deze week wil Ritzen in een Amerikaanse luchtmacht gaat brief aan de Kamer aangeven hoe he, me, om gedeserteerde piloten, hl] het probleem van de vergoedin- maar brengt Saddam Hussein zijn gen aan basisscholen wil oplossen vllegtulgen ln veli,gheld omdat de Volgens de bewindsman gaat het geallieerde bombardementen op f If^lTlUlYlP daarbij om een tijdelijk probleem, ondergrondse bunkers steeds meer UCLiCV" liCClilcUIlt Blijvend kampt Ritzen, volgens succes hebben bronnen op zijn departement, met Dat deed hij ook in de oorlog met een financieel gat van 330 miljoen iran. De vliegtuigen werden toen da^'an^wordfnog3gewerkt LEIDEN De berichten over tegenvallers gen het verplaatsen van Iraakse komen voor de minister op een vliegtuigen naar Iran. Enquête GPD-tlapbladen Ruim 51% tegen aan Golfoorlog DEN HAAG (GPD) - De Iraakse president Hussein hééft vannacht in zijn eerste interview sinds het uitbreken van de Golfoorlog gedreigd zijn Scud-raketten te voor zien chemische, biologische of nucleaire lading. Hij kondig de aan die wapens in te zetten als de geallieerden hem ermee aanvallen. Premier Shamir van Israël waarschuwde van ochtend in een reactie dat Irak 'zeer, zeer ernstige risi co's zou nemen ajs er chemi sche wapens worden gebruikt. Tegelijkertijd riep het 'Nationale en Pan-Arabische Strijdfront van het Arabisch schiereiland' via de Iraak- se radio alle Arabieren op aanslagen te plegen op Amerikaans-Atlanti sche en Britse, Franse en Neder landse belangen'. Hussein werd in een woonhuis aan de rand van Baghdad geinterviewd door CNN- verslaggever Peter Arnett. Volgens Sovjet-generaal Petrov heeft Irak 2000 tot 4000 ton mosterd en cyanidegas. De voorraden zou- Franse minister van defensie neemt ontslag PARIJS (AFP) - De Franse minis ter van defensie Jean-Pierre Ché- venement, heeft vanochtend zijn ontslag aangeboden. Chevene- ment is omstreden onder meer omdat hij verzuimde een krachtig standpunt tegen Irak in te nemen. Hij wordt opgevolg door zijn col lega van binnenlandse zaken Joxe. plaatsen overgebracht zijn. Hij sloot niet uit dat Irak 'dit afschuwelijke, dodelijke wapen' zal gebruiken. Over de duur van de oorlog zei andere afgevuurd op Tel Aviv en op de ten uit, waarbij zoveel mogelijk de Irakezen zullen wereld lof oogsten lust. Aan alle kanten zal bloed vloei de gehele scheppen. Dat gebeurde wel hun vecht- Riyad waar één Scud-raket door Patriots in de lucht onschade- - Amerikaans, Saudisch, Frans lijk werd gemaakt. zowel als Irakees". Irak hervatte gisteravond de ra- ketaanvallen op Israël en Saudi- De geallieerden voerden gisteren meer dan 2000 bombardements- vluchten uit, onder meer op het mi- Saudische hoofdstad Riyad. Een ra- wordt vermeden slachtoffers onder ket kwam terecht op de Westelijke de bevolking te maken. De Iraakse tv zond gisteren beel den over de hele wereld, waaruit zou moeten blijken dat de multina tionale strijdmacht geen onder scheid maakt tussen militaire en burgerdoelen. In een brief aan de VN meldt Irak het bombarderen van burgerdoelen 'waarbij al 370 do den zijn gevallen'. Vluchtelingen uit Irak melden steeds vaker dui zenden gedode burgers. President Bush noemde de strijd tegen Irak 'een moreel gerechtvaar digde oorlog'. Hij deed dat gisteren tijdens een toespraak voor de Ame rikaanse Vereniging van Religieuze Omroepen. „De zaak waarvoor wij strijden kan niet nobeler zijn. Wij willen de bevrijding van Kuwayt, terugkeer van het bewind van de emir, en stabiliteit in de Perzische Golf. Wij zoeken niets voor onszelf', aldus de president. De Duitse regering heeft vandaag beslist ruim 9 miljard gulden te wil len uittrekken ter ondersteuning slecht moment nu binnen het kabi net al weken gepraat wordt over de De woordvoerder va: financieel-economische problemen Bush, Marlin Fitzwater. zei dat het voor de jaren 1991-1994. Ritzen Witte Huis via Zwitserse diploma- heeft zich tot nu toe, met steun van ten opnieuw van Iran de verzeke- de PvdA, gekeerd tegen een aanslag ring had gekregen dat de Iraakse op zijn begroting. Het CDA voelt vliegtuigen niet zullen mogen op wel voor ingrepen, met name bij de stijgen. Maar het Pentagon blijft studiefinanciering. nietemin rekening houden met een MATRASSEN 5-sterren kwaliteit. 90*200 NU 249, -140x200 NU 325, MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP S3 *313 3Q9 Showroom: Oude weg 145 - Haarlem Iraakse stad Umm Qasr aangeval len. De Amerikanen voeren naar ei gen zeggen precisiebombardemen- Raketten op Libanon TEL AVIV (DPA) - In de door Israël gecontroleerde veiligheidszone in het zuiden van Libanon zijn van ochtend tientallen Katoesja-raket- ten neergekomen. Volgens Israëli sche militairen werden de raketten afgevuurd vanuit door de PLO ge controleerde gebieden. De Israëli- van de multi-nationale strijdmacht doende omgezet. Deze stof concentreert zich in het bloed, wat waarschijn sche radio meldde dat er geen ge- tegen Irak. Het bedrag is de Duitse lijk de oorzaak is van de aangeboren afwijking van hun kind. Dit blijkt uit wonden vielen. Het was de zwaarste bijdrage over de eerste drie maan- onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen. De bevindingen aanval op zuid-Libanon sinds jaren, den van 1991. zjjn gepubliceerd in The New England Journal of Medicine. Mogelijke oorzaak open ruggetje ontdekt UTRECHT (GPD) Een derde van de vrouwen die een kind hebben ge kregen met een open ruggetje of zonder hersenen heeft een erfelijke stof wisselingsstoornis. In hun lichaam wordt de stof homocysteine onvol- Rustig g weer Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur omstreeks min 4 graden. Morgen eerst perio den met zon. In de loop van de dag ook wolkenvelden, maar droog. Middagtempcratuur ongeveer 2 graden. Zwakke tot matige zuid oosten wind. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Perioden met zon, nu en dan wolkenvelden, maar droog. In de nacht lichte vorst, middagtemperatuur iets boven nul. de Nederlanders (51,2 procent) is tegen actieve deelname van ons land aan de Golfoorlog. De weer- nrocijon, stand tegen deelname aan de oorlog P. 's bu vrouwen (57.4 procent) groter dan bij mannen (45,8 procent). Dit blijkt uit een enquête voor GPD- bladen, waaronder deze krant, on der een representatieve groep van 201 Nederlanders. Als Nederland direct bij de strijd wordt betrokken, zou 91.4 procent deelname van de marine steunen. 84 procent het inzetten van de lucht macht en 70,4 procent het sturen van grondtroepen. De geallieerden moeten stoppen met de oorlog zodra Kuwayt is be vrijd, vindt 41,8 procent. Een grote re groep. 48,8 procent, wil pas stop pen als Hussein is verdreven. De steun voor de aanval op Irak is nog steeds erg groot. Bij een meting op 17 en 18 januari was 85 procent het eens met de aanval. Bij ondervra ging op 25 en 26 januari was die steun nog 82,1 procent Het vertrouwen in de media is gi gantisch geslonken Was bij de eer ste enquête een derde van de onder vraagden van mening dat de media onbetrouwbare informatie over de Golfoorlog verspreiden, dat is nu toegenomen tot 62,2 procent. Het aantal Nederlanders dat vindt dat Israel moet deelnemen aan de oorlog steeg van 13,5 tot 22.4 procent. Steeds meer mensen vre zen dat de Golfoorlog zich uitbreidt tot buiten het Midden-Oosten. Bij het begin van de oorlog dacht 2i procent aan zo'n escalatie, dat is nu 34,8 procent geworden. 22 PAGINA's VALKENBURG/DEN HAAG (GPD) Twee Orion P3C-vliegtui- gen van de marine-vliegbasis Val kenburg vertrekken morgen naar Sicilië. Minister Ter Beek (defensie) besloot daartoe gisteren. De Orions zullen van daaruit boven het centra le deel van de Middellandse Zee gaan patrouilleren om de scheeps- bewegingen in de gaten te houden. De NAVO heeft alle lidstaten om steun in de regio gevraagd. Omdat het een NAVO-aangelegenheid be treft. kon Ter Beek het besluit zelf nemen en hoefde het kernkabinet er niet voor bijeen te komen. De Ori ons komen onder NAVO-comman- do te staan. Behalve de bemanning (elke Ori on heeft 12 manschappen aan boord) gaan ook 15 man grondper soneel naar Sicilië. In totaal gaat het om 39 Nederlandse militairen. De NAVO-patrouilles boven de Mid dellandse Zee waren op een laag pit je komen te staan, vooral omdat de VS veel materieel en personeel naar het crisisgebied rond de Golf heb ben gestuurd. De twee Orions kosten normaal gesproken 1 miljoen gulden per maand. Met de stationering op Sici lië zullen die kosten verdubbelen, verwacht het ministerie. De basis Sigonella op Sicilië is overigens be kend terrein voor de Nederlandse Orions. omdat ze er de afgelopen ja ren geregeld waren gestationeerd voor oefeningen. De Orions dienen in de eerste plaats voor het opsporen en volgen van onderzeeers. Met radar worden de onderzeeboten opgespoord, waarna drie sensoren in zee wordl geworpen. Die zenders stellen de Orion-bemanning van de Orion in staat de herkomst van de onder- zeeer te bepalen. Via kruispeilingen wordt ook de waarschijnlijke route van de onderzeeer bepaald. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen' j Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 J Wi| nemen een kwartaalabonnement 76 75' J Wij nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement mgaat ontvangen wt| de krant twee weken g (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel De?e bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1