Leidenaar ontdekt onbekende Komrij Van echte gevoelens en strak geschoren heggetjes PODIUMBLIK Antiquariaat AioloZ brengt erotisch 'jeugdwerk' ter veiling Paolo Conté: bijna een klassiek piano-dompteur m DINSDAG 29 JANUARI 1991 KUNST PAGINA 19 Koningin Sophie De woensdagavond in de Leidse Schouwburg is gereserveerd voor de actrice Nel Kars. Zijn brengt daar de solo-voorstelling 'Konin gin Sophie', een stuk dat speciaal voor haar werd geschreven door Ton Vorstenbosch. 'Koningin Sophie' gaat over het leven van de eerste gemalin van Willem 111. Een grote slag treft haar als haar tweede zoon Mau- rits op zesjarige leeftijd overlijdt. Ter nagedachtenis hield ze de speelkamer van Maurits op het paleis Noordeinde intact en geeft ze zich over aan spiritistische se ances, om zodoende weer in con tact te komen met haar zoontje. Die pogingen worden beloond, zo wil de geschiedenis. Paardenleed Het Nieuw Ensemble Raamthea- ter, een Belgisch gezelschap, brengt op donderdagavond in de Leidsche Schouwburg 'De ge schiedenis van een paard', het stuk dat driejaar geleden enthou siaste persreacties kreeg. Het is het verhaal van Lintmeter, een oude knol, die de kudde in de stal de avond voor hij geslacht wordt zijn levensverhaal vertelt. De re gie van dit stuk, dat is gebaseerd op een novelle van Tolstoj, is in handen van Walter Tillemans. Het paard Lintmeter wordt ge speeld door Bert André. De meiden Het bekendste toneelstuk van de Franse schrijver Jean Genet is 'De Meiden'. In de regie van Shir- een Strooker wordt het aanstaan de vrijdagavond in de Leidse Schouwburg op de planken ge bracht door Anne-Wil Blankers en Helen Kamperveen. Korte inhoud: als hun mevrouw het huis verlaat, wordt in haar slaapvertrek door de dienstmei den Claire en Solange een maca ber spelletje gespeeld. Claire ver andert in mevrouw en Solange treedt op als haar meid. Zo kun nen zij ontsnappen aan hun be staan van onderdrukking en af hankelijkheid. Maar een en ander neemt een gevaarlijke wending. Introdans In haar jubileumseizoen presen teert Introdans zich in de Leidse Schouwburg op zaterdagavond met drie balletten, waaronder het nieuwe ballet van Graham Lus tig: Assabiyya (Arabisch voor 'saamhorigheid'). Het ballet van Lustig heeft een luchtig karakter en wordt gedanst op composities van Theo Loevendie. De andere twee balletten zijn: 'Sonate of Passion' van Philip Taylor en 'White Streams' van Ed Wubbe. Rigoletto Vorig jaar werd door de Staats- opera van Bydgoszc hier 'La Tra- Scène uit Yvonne* van Art Pro. V.l.n.r. Peter Paul Muller, George van Houts, Els Ingeborg Smits. Maartje Nevejan, Theo Pont en Diane Lensink. (foto Reyn van Koolwijk» viata' opgevoerd. Met veel succes. Nu is gekozen voor 'Rigoletto' van Giuseppe Verdi. Maandag avond is het te zien en te beluiste ren in de Leidse Schouwburg. Rigoletto is de gebochelde hof nar van de lichtzinnige hertog van Mantua. De dochter van Ri goletto valt in handen van deze edelman. De nar wil wraak ne men en geeft een huurmoorde naar de opdracht Monterone U doden. Zijn dochter echter offer* zich op de voor de graaf, van wii ze werkelijk houdt. Verf Volgende week dinsdag is het po dium in de Leidse Schouwburg voor toneelgroep Amsterdam. Dit gezelschap brengt daar de voor stelling 'Verf'; van Bert Edelen- bos. Enkele spelers: Sylvia de Leur, Jacques Commandeur en Olga Zuiderhoek. Verf speelt zich af in de roerige jaren zestig. In haar riante wo ning ontvangt de excentrieke Wendela van Rijn wekelijks een groep dames om gezamenlijk de tijd te doden met olieverf pastel of houtskool Het zijn rustige avondjes. Totdat er iemand roet in het eten komt gooien. Oblomov Het Vlaamse Theatergezelschap De Korre uit Brugge komt op woensdag- en donderdagavond in het LAK met 'Oblomov', het verhaal van de grootgrondbezit ter Oblomov die wegzakt in apa thie en luiheid, lethargie en slaap. Als contrast tegenover deze figuur plaatste schrijver Gontscharov de energieke zakenman Andrej Ivanovitsj Stolz, die de arbeid tot voornaamste levensdoel verheft. Anne-wil Blankers (links) en Helen Kamperv Olga belichaamt in dit stuk de strijd van het leven tegen de dood. Zij doet er van alles aan om Oblo mov van de ondergang te redden en hem tot het leven terug te bren gen. De regie van dit stuk is in han den van Karst Woudstra. Spelers: Goeie Derrick, Kris Cuppens, Mare de Corte, Bart van Aver- maet en Wouter van Lierde. Yvonne 'Yvonne' - zo heet het nieuwste stuk van het gezelschap Art Pro. Dit stuk, dat is geschreven door Witold. Gombrowicz en werd bewerkt door Guy Joosten. wordt vrijdag- en zaterdagavond ge bracht in het LAK-theater. Hert gaat over een prins die er proble men mee heeft dat hij geen koning is. Hij probeert de orde te versto ren door zich te verloven met een meisje dat bij het hof niet in de smaak valt. Wil het koninkrijk blijven bestaan, dan moet Yvonne dood, zo vindt men. Regie: Guy Joosten. Spelers: Paul Hoes, Geor ge van Houts, Marieke van Leeu wen, Diane Lensink, Peter Paul Muller, Maartje Nevejan, Paul Noppers, Theo Pont en Els Inge borg Smits. Stefan In het Park Theater in Alphen aan den Rijn is zaterdagavond te zien de jeugdifoorstellmg 'Stefan' In dit stuk. gespeeld door het Muztheater, wordt het verhaal verteld van een jongen die na een ongeluk met de brommer in een re validatiecentrum terecht komt. Zijn beste vriend Emiel it bij dat ongeluk om het leven gekomen. De therapeut die Stefan behandelt besluit dat met het oog op de the rapie niet aan de jongen te vertel len. Regie: Alan Zipson. Spelers: Eric Corton, Theo Fransz, Collo Marsman en Jeanette Huizinga. LEIDEN/AMSTERDAM (ANP) De eigenaar van het PT Leidse boekenantiquariaat AioloZ heeft een onbekend ma nuscript van een gedichtenbundel van Gerrit Komrij ont dekt. Het gaat om het in 1964 door de auteur geschreven werk 'Mijn minnaars'. Piet van Winden, eigenaar van Aio loZ toont het manuscript van 28 februari tot en met 2 maart tijdens de Europese Antiquaren Beurs in de RAI in Amster dam. Volgens hem is er slechts één exemplaar. De vraagr- pijs voor de bundel is 12.000 gulden. Van Winden is ervan overtuigd een tacten in homoseksuele kringen, authentiek stuk in handen te heb- ook in underground-kringen. In ben. Komrij heeft vanuit Portugal 1965 had hij daar tabak van en enigszins geschokt gereageerd op vluchtte hij naar Kreta. Nu is vol de vondst. Van Winden: "Ja, van een kennis van hem, bij wie Komrij navraag heeft gedaan, ben ik te we ten gekomen dat hij wat geschrok ken was. Het is allemaal wat specu latief, maar volgens mij zit het zo: Komrij kwam in 1963 naar Amster dam. Daar onderhield hij veel con- gens mij die bundel 'Mijn geheime minnaars' een soort testament van die periode in Amsterdam. Om de een of andere reden heeft hij die nooit willen publiceren". Van Winden is zeker dat het hier een origineel manuscript van Kom rij betreft: "Ik heb er zelf ook erg veel voor moeten betalen en wil na tuurlijk niet voor schut komen te staan. Ik heb er dus lang op gestu deerd. Stijl en handschrift zijn echt Komrij. Ook is de inkt oud genoeg. Dat sterkt me helemaal in mijn DEN HAAG (GPD) - De 17-jarige overtuiging: in die periode was er Wouter Vossen rRerlrel-Ensehoti ïn 8een enkel ™tlef de toen n°® volslagen onbekende Komrij te ver- Twee finalisten Van Wely-concours Wouter Vossen (Berkel-Enschot) de even oude Sonja van Beek (Box tel) zijn toegelaten tot de finale van het Davina van Wely Vioolconcours dat zaterdag 2 februari in het Ko ninklijk Conservatorium in Den valsen" Het manuscript komt van iemand die het weer had van een derde die in de bewuste periode in nauw con- W'worft"7èhoud4r De twee t het onbekende manuscript i verden verkozen uit 6 deelnemers die tijdens de halve finale beoor deeld werden door voorzitterschap van Jaring Walta. Het Van Wely-concours wordt voor de eerste maaL gehouden en wil een brug slaan tussen de Ior- dens Viooldagen en het Oskar Backconcours. Het wordt om de twee jaar georganiseerd en staat open voor violisten van 14 tot en met 17 jaar. De eerste prijs bestaat uit een geldbedrag van 3.000 gulden en moet, evenals de andere geldprij zen, besteed worden aan de viool studie. Op de finale moeten de twee kan didaten het Vioolconcert K.V. 211 in D gr. van Mozart spelen. Zij wor den daarbij begeleid door het Athe neum Kamerorkest onder leiding van Qui van Woedekom. Fotografen Magnum in Stedelijk Museum AMSTERDAM (ANP) - Het Stede- lijk Museum presenteert van 9 fe bruari tot 1 april een historisch en actueel beeld van het werk van het befaamde foto-agentschap Mag num. Er worden 250 foto's van 60 fo tografen getoond, waarvan twee derde in zwart-wit en eenderde in Magpum werd opgericht in het Museum of Modern Art in New York in april 1947. De initiatiefne mers zetten zich af tegen het keurs lijf van de fotopersbureaus van die dagen. Zij wilden onafhankelijk werken, eigenaar blijven van hun negatieven en controle uitoefenen op de verspreiding van hun produk- ten. Dankzij Magnum is er sprake geweest van een toenemende pro fessionalisering en waardering van de reportagefotografie. Kenmerken van het werk van de Magnum-fotografen zijn betrok kenheid, diepgang, een persoonlij ke stijl en een hoge kwaliteit. Magnum telt nu 36 leden afkom stig uit de hele wereld en heeft kan toren in Parijs, New York, Londen en Tokyo. Behalve foto's worden er in het Stedelijk Museum ook films van Magnum-fotografen vertoond. len hun identiteit niet prijsgeven. S&abreus n'oWaHa 6r Van Winden: "Het is zeker geen on belangrijke poëzie. De stijl van de latere Komrij is er al goed in te her kennen, dat verrassende gebruik van de enjambementen bijvoor beeld. Dus: omwille van het rijm een regel eindigen met 'zes-' en de volgenden beginnen met 'tig'. Kom rij publiceerde in die tijd, in 1964, al veel in studententijdschriften. Dit werk is destijds zeker publikabel geweest voor hem, maar om de een of andere reden wilde hij dat niet". "De poëzie is erotisch van karak ter, dat mag je wel zeggen, ja. Scabreus? Of dat nu nog zou wor den beoordeeld, weet ik niet, maar AMSTERDAM - Als tintelfrisse sensatie mag Paolo Conté inmid dels hebben afgedaan, als muzi kaal unicum neemt de dagwaarde van de Italiaanse zanger-pianist nog steeds toe. Niet zozeer van wege de (beperkte) experimen teerdrift op zijn jongste album 'Parole d'Amore Scntte Macchi- na', eerder dank zij zijn gestage groei als podiumattractie. Bij de première van zijn nieuwe Neder landse tournee in het afgeladen Amsterdamse Muziektheater, toonde de brommerige cantatore uit Asti zich eigenlijk voor het eerst volledig heer en meester over het veelomvattende samen spel met zijn orkest en de zaal. Zijn enorme onbeholpenheid die in het verleden zo vaak de sfeer mocht meebepalen was na genoeg verdwenen. In plaats van om de haverklap de indruk te wekken dat hij geen raad wist met de warme respons, trok Pao lo Conté twee keer een klein uur lang gedecideerd zijn eigen plan. Bijna als een klassieke piano dompteur, zo geconcentreerd ging hij te werk en met hem zijn acht zeer gedisciplineerde bege leiders. Dat het hem vooral ernst was viel ook op te maken in het ge bruik van de kazoo. Bij voorgaan de bezoeken (twee jaar geleden voor het laatst) trok de besnorde laatbloeier bij het bespelen van dit ludieke instrument zelf de dol ste grimassen om de ontstane hi lariteit nog verder op te voeren. Dit keer wilde de intussen 54-jari- ge Conté van een dergelijk effect bejag niets weten, presenteerde hij zijn vrije blaasgeluiden als doodnormaal onderdeel van het totale klankenrecept. Voorzichtige conclusie: de voormalige advocaat, die al zijn jongensdromen over een pracht- carriere als jazzmuzikant stilaan in werkelijkheid heeft omgezet, begint intussen ook meer van zijn Nederlandse fans te verlangen. Met name dat ze zich minder vast houden aan zijn schorre stem en meer oor krijgen voor zijn veelal bijzondere composities en dito ar rangementen. Hoezeer Paolo Conté op zijn verse visitekaartje Parole d'A more Scntte A Macchina' ver nieuwing heeft nagestreefd kwam vooral tot uitdrukking in de aanloop tot de finale. De vier zangeressen, die aan de plaat zo veel nieuwe Conte-tmten toe voegden, mochten in vol ornaat aantreden voor een drietal num mers met il maestro, waaronder de actuele single 'Happy Feet'. Mooiste moment voor het sjie- ke publiek (in meerderheid vrou wen, met Annie M.G. Schmidt en minister D'Ancona) was evenwel de meest flitsende toegift 'Come- di'. Omdat Paolo Conté zelf toen even alle reserves liet varen. LOUIS DU MOULIN Twee exposities in Alphen aan den Rijn Alphen a/d Rijn: Schilderijen en tekeningen van Mieke Verhaar in: Expressie 70 (Parkthea ter) t/m 16 februari, open ma t/m vrij. 10-12, te Coraeto Gedto^gehooid. gang langs haar schUderuen Een m de gang Mieke Verhaar maakt kwartier vóór de offic.ele openings- r op weg ben. Ook op de lichtknopje kan is nergens te ont plattegrond komt de laan niet maar na enig zoeken komen ter de lokatie van Expressie 70, dat een onderdeel - - vormt. het restaurant, het Parktheater werk van Verhaar zie hangen, is her metisch gesloten. Wel zie ik achter dezelfde deur op een tafeltje de fraai uitgegeven catalogus pronken. On bereikbaar. maar ik heb hem geluk- scabreus. Er wordt in de Latijr epiloog aangedrongen op vertrou welijkheid. Dat zegt misschien wel Volgens de voormalige eigenaar van de Atheneum-boekhandel in Amsterdam, Johan Polak, is het handschrift inderdaad "onmisken baar Komrij". "Het lijkt me ook authentiek, bovendien is Van Win den geen man om een vervalsing op de markt de brengen." Th. Sontrop van de Arbeiders pers, min of meer de ontdekker van Komrij, kent de bundel niet. Expositie Raymond Loewy verlengd AMSTERDAM (ANP) - De tentoon stelling 'Raymond Loewy - Univer sal Design' in het Stedelijk Museum in Amsterdam is wegens de grote belangstelling een week verlengd tot en met 17 februari. Sinds de ope ning op 22 december hebben al 50.000 liefhebbers van het werk van de Amerikaanse ontwerper de weg naar de Nieuwe Vleugel van het Ste delijk gevonden. Ook de tentoonstelling 'Jannis Kounellis - Via del Mare' trekt veel bezoekers. Sinds 24 november kwa men er 60 000 bezoekers, aldus een bekendmaking van het museum. Ook deze expositie duurt tot en met 17 februari. gens het persbericht op zaterdag tot kig al op zak interessante schilde tijd. Kunsthandel Hofman V d rijen, waarin kleur een grote rol Zee brengt tot en met 6 februari speelt en dit komt zonder goede be- schilderijen en litho's van jftrfon lichting niet tot uiting. de Man In alle werken speelt een sober- kleurig hokjespatroon de hoofdrol; soms zijn de hokjes duidelijk her kenbaar als tafel- en tafelkleed! Manon de Man is na haar eind examen aan de Rietveldacademie bii een redamehureau gaan wer ken, waar zij onder andere de be- s, loop ik de kleuren i; dan weer puur als patroon en draagt kende leeuw voor de Postbank c donkere de werkelijke schilderijen verderop het doek eenvoudig de titel 'hokjes'. Deze consequent toegepaste vorm keuze biedt Verhaar de mogelijk heid om een scala aan emoties, vra gen en thema's te behandelen. Haar titels gelden daarbij als richtlijn. Zo ^„SmgTrt zijn er titels als afstand grenze loos', 'verstoppen', 'verstoring', maar ook 'hokjes', 'op de tafel' en 'ritme'. Uit alle schilderijen spreekt een grote mate van intimiteit, van aantrekken en afstoten. Zo roept de wolligheid in enkele werken associ aties op met wolle dekens, waaron der je zou willen wegkruipen en bij een volgend doek doe je juist een stap achteruit, blijf je op een af stand. Mieke Verhaar: een sober-kleurig hokjespatroon als hoofdrol. Verhaar behandelt gevoelige the ma's als angst en intimiteit op een zeer integere en poëtische wijze, wars van elk goedkoop sentimenta lisme Dat is de kracht van deze se rie. die tijdens haar eindexamen voor de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag in 1990 ontstaan is. Het draagt de titel "De beklemming van het verleden, de vrijheid van de toekomst". Als deze schilderijen deel uitmaken van een nieuw verworven vrijheid, dan kunnen we in de toekomst nog wel LEIDEN verwachten van Mieke Verhaar. Een hartelijker en lichter ont vangst valt mij bij Kunsthandel Hofman V.d. Zee ten deel. In de kleine benedenruimte ver dringen de bezoekers zich al een terp. Op de tentoonstelling i phen laat zij een andere kant van zichzelf zien: haar liefde voor de na tuur in het algemeen en tuinen in het bijzonder Veel tuinen, met nog geschoren heggetjes' de ten- groen van Af en toe zijn er zelfs twee vrijwel identie ke composities te ontdekken die al leen qua groentint verschillen. Het ene werk is wat lichter en zonniger (Franse tuinen7), een ander wat die per en donkerder groen (de Engelse tuin?). Marion de Man doet haar inspira tie op tijdens reizen door Frankrijk, Italië, Engeland en Nederland, maar het uiteindelijke resultaat op doek of als litho blijft hetzelfde tui nen met geschoren heggetjes, afge wisseld door attributen als stoeljes, tafels, en bloempotten - nooit men sen -. die af en toe in de ruimte lijken te zweven en hierdoor een surrealis tisch element aan de verstilde tui nen toevoegen. Het is mij wat te braaf, al die tuintjes NICOLE ROEPERS \C/DC naar Leiden De Amerikaanse hard rock band AC'DC t.i.it 6 april op het podium van de Groenoordhal- len in Leiden. Voor het voorpro gramma is de groep King's X. uitge nodigd. Kaartjes voor dit program ma zijn reeds uitverkocht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19