'Hout voor ramen school is besmet' Politici blij met bouw Palendorp Wethouder Wassenaar: 'Aiders maakt niet uit of vliegveld Valkenburg verdwijnt' Raad kibbelt over kip en schommel Beheersplan moet Oegstgeester park Rhijngeest beschermen Katwijkse vrouw beboet voor valse aangifte van verkrachting DINSDAG 29 JANUARI 1991 REGIO LEIDEN Groen Links Leiderdorp Raad Leiderdorp betreurt mislopen subsidie LEIDERDORP - De Leiderdorpse gemeenteraad is blij dat het Pa lendorp nu eindelijk bebouwd gaat worden. De partijen betreuren wel dat de gemeente Rijkssubsidie voor het project misloopt, om dat belegger Woningstichting Midden-Holland geen recht heeft op subsidie. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergade ring. Om de gevolgen van het wegvallen van dé subsidie op te vangen, zegde wethouder J.F.W. Veldstra toe dat de huren 'een glijdende schaal' krij gen. Ouderen uit elke inkomensca tegorie kunnen daardoor terecht in de 92 te bouwen appartementen. WD-raadslid H.L. Zilverentant durft pas echt te juichen als de be tonnen palen naast de Muzenhof zijn vervangen door 54 appartemen ten en 38 luxe flatwoningen. "Ik heb wel eens gedacht dat er een soort vloek op dit stuk grond rustte", ver wees hij naar de verschillende mis lukte bouwprojecten. Toch pleitte hij ervoor het complex de naam 'Pa- lenstein' te geven. Fors De 'kale' huurprijzen van 750 gul den voor de drie-kamer apparte- PvdA-raadslid. J.M.H.M. Her mans: ..'forse huren(f«to wim Dijkman) WD-raadslid H.J. Zilverentant: 'soort vloek'.. (foto Wlm Dijkman) menten en ongeveer negenhonderd gulden voor de luxe flatwoningen met vier kamers, noemde PvdA- raadslid J.M.H.M. Hermans 'fors'. "In de richting van die huurprijzen moeten we een verdergaand gebaar maken en ruimer gebruik maken van de mogelijkheden die we nu hebben", zei hij. Hoewel de gemeente al 225.000 gulden beschikbaar heeft gesteld voor verlaging van de huren, vond Hermans dat een gemeente-reserve van een miljoen gulden ook voor dat doel gebruikt moet worden. Wethouder C.A. Huigen (financien) wierp tegen dat niet al het geld voor de appartementen gebruikt moet worden. Ook de uitbreiding van de bibliotheek met driehonderd vier kante meter heeft een financiële in jectie nodig, meldde zij. De gemeen te investeert in de bouw van de ap partementen al 800.000 gulden, los van de 225.000 gulden voor het ver lagen van de huren. Volgens Veldstra zijn de vijf com merciële ruimten die onder de ap partementen komen, niet voor win kels bedoeld. De feitelijke beslis sing daarover ligt echter in handen van Woningstichting Midden-Hol land. Die meldde al eerder dat er vooral gedacht werd aan dienstver lenende instellingen, zoals een fy siotherapeut. Overigens was burgemeester A.J.A.L. Bruggeman gisteravond afwezig: hij heeft een knieblessure opgelopen tijdens zijn wintersport vakantie. OEGSTGEEST - De gemeente raad van Oegstgeest krijgt don derdagavond een beheersplan aangeboden voor het landgoed Rhijngeest, dat deel uitmaakt van het terrein van Endegeest. Ook bespreekt de raad de be zwaarschriften die tegen het be stemmingsplan voor het gebied zijn ingediend. Het beheersplan richt zich op duur zaam behoud van het park tussen rijksweg, Rhijngeesterstraatweg en Endegeesterstraatweg. In afwach ting van de geplande bouw van vil la's op de nabijgelegen weilanden is de laatste jaren weinig aan onder houd van het gebied gedaan. 'Om de landschappelijke waarde van het strandwallenlandschap te behouden is afwisseling van bos en weiland erg belangrijk', schrijven stagiaires van de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer, de samen stellers van het rapport. 'Deze over gang moet dan ook goed zichtbaar blijven door de weilanden open te houden'. Deze zin van het rapport lijkt ach terhaald, want over enige tijd kan de bouw van dertig luxe villa's be ginnen op het weiland tussen bos en rijksweg. De toestemming hiervoor werd verleend na lang touwtrekken WASSENAAR/VALKENBURG - Hoewel Wassenaar grenst aan vlieg veld Valkenburg, houdt deze ge meente zich afzijdig van de discus sies over woningbouw op die plek. Geen gefilosofeer over het oplossen van de plaatselijke woningnood of gesprekken over het terugdringen van de overlast door vliegverkeer. Volgens de wethouder van ruim telijke ordening, A. Pruijs, is dat maar goed ook. "Zolang het minis terie van defensie niet laat weten dat zij het vliegkamp wil sluiten, hoeft niemand er over te praten", zegt hij. De gemeentebestuurder doet dan ook zéér laconiek over het verzoek van gedeputeerde N. Stol- ker aan minister H. Alders (ruimte lijke ordening) om een studie te ver richten naar een verplaatsing van het vliegveld. "Alders maakt helemaal niet uit of het vliegkamp verdwijnt. Het gaat er om wat er in de Defensienota tussen gemeente en tegenstanders. Of deze woningen er ook snel ko men, is overigens nog onduidelijk. De projectontwikkelaar wil pas gaan bouwen als minstens tien hui zen zijn verkocht. Momenteel zijn volgens de makelaar pas vier villa's verkocht, terwijl op vier andere panden een optie is genomen. Kasteel In het verleden is een meerderheid van de gemeenteraad akkoord te gaan met de villabouw, omdat uit de opbrengst daarvan het bouwvallige kasteel Endegeest gerestaureerd zou kunnen worden. Aanvankelijk zouden 37 huizen in het gebied ko men, maar nadat het ministerie van WVC een subsidie van bijna twee miljoen gulden toezegde kon dat aantal worden teruggebracht tot 30. In de vergadering van donderdag behandelt de raad de acht bezwaar schriften die tegen het bestem mingsplan Endegeest zijn inge diend. B en W adviseren alle be zwaarschriften te verwerpen. Slechts op een aantal ondergeschik te punten willen de gemeentebe stuurders aan de bezwaren tege moet komen. Het Oegstgeester college houdt vast aan zijn eerder ingenomen standpunt dat woningbouw het ge bied niet schaadt. 'Wij zijn van me ning dat de huidige plannen het staat en niet om wat Stolker en dat soort mensen wil", zegt Pruijs die daarmee uitspraken van burge meester W. van Montfrans-Hartman van Katwijk onderschrijft. "Het is niet mijn stijl om op irrele vante momenten een standpunt in te nemen en her en der te reageren", vervolgt de wethouder. "Dan geef je mensen alleen maar de indruk datje ze serieus neemt. Ook als minister Dales er zich mee gaat bemoeien, re ageren we niet". Volgens hem gaat het 'gigantisch lang duren' voordat sluiting van 'Valkenburg' aan de or de is. "En daar wil ik nog niet op vooruitlopen". Overlast De overlast van het vliegkamp zou in Wassenaar wel meevallen: "In de tijd dat ik wethouder ben, heb ik al leen mensen horen klagen over die 2-takt vliegtuigjes. En niet over die grote dingen. Ook zelf heb ik er niet strandwalbos nauwelijks aantas ten', melden burgemeester en wet houders. Een van de bezwaarmakers stelt dat in Oegstgeest 'geen enkele be hoefte is aan dure woningen'. B en W zien dat anders, ondanks het ge bleken gebrek aan belangstelling: 'Er is geen enkele twijfel aan de be hoefte aan grote vrijstaande wonin gen in de duurdere prijsklasse', we ten de gemeentebestuurders. Als de villa's worden gebouwd kan het beheersplan - zij het in be perkte mate - tóch worden uitge voerd, zo meldt het rapport van de Stichting Natuur- en Landschaps beheer. Vanwege de te verwachten grotere toeloop van recreanten moet het gebied worden onderver deeld in zones waar veel mensen te recht kunnen en zones die wat rusti ger dienen te blijven. Van de toe loop van honden en katten ver wachten de onderzoekers 'geen po sitieve invloed op de natuurwaar de'. Het rapport noemt de historische buitenplaats Rhijngeest 'een ty pisch standwallenlandschap met zijn rijke flora en fauna'. Aan de westkant wordt het bos begrensd door weilanden en rijksweg 44 en aan de zuid-oostkant door de Rhijn geesterstraatweg en de Endegees terstraatweg. De cultuurhistorische waarde wordt bepaald door de oude eikenlanen, rododendrons en moes tuinen. In het park is een zeer gevarieerde beplanting te vinden. Naast bomen als eik, es, abeel, populier en els en staan er struiken als vlier, meidoorn en inheemse vogelkers. Verder zijn er veel kruiden te vinden als flui- tekruid, speenkruid en zevenblad. In 1940 is een windsingel van popu lieren aangeplant, die nu de bos rand vormt. MILIEUTELEFOON - De milieu- wethouders van het gewest 's Gra- venhage hebben gistermiddag een milieutelefoon in gebruik genomen. Vanaf vandaag kunnen burgers en bedrijven uit Wassenaar en andere gewestgemeenten 24 uur per dag milieuklachten en -meldingen door geven aan het nummer 070- 3536666. Als dat nodig is worden de tele foontjes doorgegeven aan de juiste instanties of besluit het personeel in actie te komen. Men heeft daartoe de beschikking over een calamitei tenvoertuig met meetapparatuur en apparatuur waarmee monsters ge nomen kunnen worden. zoveel last van,- terwijl ik aan de noordkant van Wassenaar woon. Hooguit hoor ik het zomers, op de tennisbaan". Het sluiten van het vliegkamp zou aantrekkelijk zijn voor het uit voeren van woningbouwplannen van de provincie, Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Door huizen neer te zetten op Valkenburg zou Duin- en Bollenstreek meer ruimte kunnen vrijhouden voor de bollen teelt en bepaalde cultuurgronden kunnen behouden. Bovendien wordt de kans groter dat de Leider- dorps/Warmondse Boterhuispolder gespaard kan blijven. In eerdere nota's van het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu werd Valken burg nog genoemd als mogelijk te sluiten militair onderdeel, in de laatste nota is alleen vliegveld Ypenburg aangewezen als woning bouwlocatie. DEN HAAG/KATWIJK - Voor het doen van een valse aangifte van ver krachting legde de Haagse politie rechter mr. R. van der Heide giste ren een 23-jarige Katwijkse een geldboete op van 500 gulden. Dit was conform de eis van de officier van justitie, mr. F. Slits. Toen de vrouw vorig jaar mei thuiskwam van een busreisje naar Duitsland, vertelde ze haar echtge noot dat ze verkracht was door de buschauffeur. Daarop deed ze aan gifte bij de politie, waarna de bus chauffeur van zijn bed werd gelicht. Deze verklaarde tegenover de poli tie dat er geen sprake was van ver krachting. De vrouw zou vrijwillig met hem naar bed zijn geweest. De Katwijkse gaf daarop toe de ver krachting verzonnen te hebben. "Ik zat klem tegenover mijn echt genoot. Hij kwam erachter dat er iets gebeurd was tussen mij en de chauffeur. Daarom heb ik gezegd LEIDERDORP - Het hout dat gebruikt wordt voor de kozij nen van de nieuwe school in de Leiderdorpse Buitenhof, is 'be smet'. De verklaring van de be trokken houthandelaar dat het tropisch hardhout op ecolo gisch verantwoorde wijze wordt geoogst en herplant, is onjuist. Dat zei Groen Links- fractievoorzitter C. Bos gisteren in de rondvraag van de Leider dorpse gemeenteraad. Wethouder F.J.W. Veldstra liet zich niet vermurwen en antwoordde dat het hout tóch voor de kozijnen wordt gebruikt. "Als het hout niet in Ivoorkust gekapt wordt, branden de mensen daar de bossen plat om landbouwgrond te verkrijgen", zei ze. Bos protesteerde dat dat argu ment 'weinig hout sneed', maar kon niet verder discussiëren omdat lo co-burgemeester C.A. Huigen afha merde. In de vergadering van november besloot de gemeenteraad dat er geen tropisch hardhout voor de school in de Buitenhof gebruikt mag worden, behalve wanneer het verantwoord geoogst en herplant wordt. De Bunnikse houthandelaar Van Dam adviseerde het gebruik van Iroko-hout uit Ivoorkust en overlegde daarbij een certificaat. Daarin meldt hij dat het Iroko-hout voldoet aan de voorwaarden die door de raad zijn gesteld. Groen Links won daarop het oor deel in van de Vereniging Milieude fensie. Volgens Milieubeheer is er in Ivoorkust geen sprake van duur zaam bosbeheer, waarbij gekapte bomen worden herplant. "Het ge bruik van tropisch hout uit Ivoor kust leidt tot ontbossing of aantas ting van bos", schrijft de organisa tie. "Ivoorkust komt de twijfelachti ge eer toe recordhouder ontbossing te zijn. Jaarlijks verdwijnt daar 15,6 dat ik verkracht ben. Ik was me niet bewust van de gevolgen daarvan", aldus de Katwijkse. De officier van justitie zei te begrijpen dat de Kat wijkse 'in een moeilijke situatie zat', DEN HAAG/OEGSTGEEST - "Ik dacht dat die jongen iets met me wilde. Daarom heb ik hem ge streeld", zo verklaarde een 42-jarige Oegstgeestenaar gisteren tegenover de Haagse politierechter mr. R. van der Heide. Deze legde de man een geldboete op van 750 gulden wegens ontucht met een 14-jarige plaatsgenoot in april vorig jaar. Aan de boete kop pelde Van der Heide een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier we- procent van het nog resterende bos- bestand", aldus de vereniging in een brief aan Groen Links. Milieu beheer noemt de verklaring van houthandelaar Van Dam dan ook 'zeer dubieus'. Volgens D66-fractievoorzitter i L.J. Grootaarts maakte Bos mis bruik van de rondvraag door een onderwerp aan te snijden waar al veel over is gediscussieerd. Zijn te rechtwijzing wekte de woedende reactie van Groen Links-voorzitter H. van der Zande. 'Willen de collegepartijen de op positie nu écht monddood maken?', schreef hij vanmorgen aan deze krant. 'Het is een goed recht om nieuwe kennis of informatie te toet sen. De rondvraag is hiervoor een uitstekend middel. De wijze waarop D66 zich heeft opgesteld is een par tij die de democratie hoog in het vaandel heeft, onwaardig'. Alleen Groen Linies wil niet meer verdienen LEIDERDORP - De vergoeding van raads- en burgerleden in Leiderdorp gaat met tien gulden omhoog. Raadsleden krijgen nu maximaal 1705 gulden per jaar, burgerleden hebben recht op 102 gulden per commissieverga dering. Dit werd gisteravond be sloten tijdens de gemeente raadsvergadering. Alleen C. Bos en J. Janssen van Groen Links vonden de ver hoging onnodig. Volgens WD- fractievoorzitter J. de Waard hebben de raadsleden het extra j tientje echter nodig voor postze gels. maar vond wel dat ze gestraft moet worden. "Per slot van rekening heeft de buschauffeur door uw toedoen een zeer vervelende dag ge had op het politiebureau". ken met een proeftijd van twee jaar. Officier van justitie mr. F. Slits had 1000 gulden boete geëist en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken. De Oegstgeestenaar ontmoette de jongen in zwembad Poelmeer en nodigde hem uit om in zijn auto te komen zitten. De jongen ging op dit verzoek in. Later vertelde de 14-jari- ge Oegstgeestenaar de politie dat de man hem begon te strelen zodra hij in de auto zat. WASSENAAR - Met elf stem- men voor en tien stemmen tegen is de Wassenaarse gemeente raad gisteravond akkoord ge gaan met het collegevoorstel om voor 14.000 gulden een spcelter- reintje aan te leggen aan de Pastoor Buyslaan. Het terreintje grenst aan twee tuinen en de bewoners voorzien troep, vernielingen, geluidsoverlast en een waarde daling van hun woning. Boven dien zou de gemeente in het verleden hebben beloofd dat er nooit meer een speelplaatsje komt op de bewuste plek. De VVD koos gisteravond de kant van deze boze bewoners en vindt dat alternatieven onvol doende zijn onderzocht. CDA, PvdA en D66 kozen de kant van andere buurtbewoners, woon achtig aan de Kerkstraat. Nadat een vroeger speelterrcintje was verwijderd, klaagden zij dat kleine kinderen nergens veilig konden spelen. Om overlast te voorkomen, willen deze Wassenaarders er voor zorgen dat er steeds een ouder aanwezig is wanneer kin deren spelen op het speelter- reintje. Tussen tuinen en speel plaats komt een groene haag en het speelterreintje krijgt veel minder speeltuigen dan vroe ger, toen oudere kinderen voor vernielingen en overlast zorg den. Ditmaal komen er alleen een spcclkip op een veer, een schommel en een bielzen bank je. Verdraagzaam In een lange speech vroeg CDA- fractielcidcr H. Schelhaas om 'een klein beetje verdraag zaamheid'. Spelende kinderen zouden niet alleen overlast, maar ook vreugde en fleur aan een wijk geven: "Laten wij blij zijn, dat wij kinderen hebben in deze wijk en in onze vergrijzen de gemeente. Laten wij trots zijn op deze kinderen en er zui nig op zijn". De PvdA was het met hem eens dat spelen goed is voor de ontwikkeling van kinderen en voegde toe de gemeente oudere kinderen meer speelmogelijk- heden moet bieden. Welzijns- wethoudcr V.J.W. Wensveen zegde hierop toe dat zijn college bezig is met een plan voor speelgelegenheden door geheel Wassenaar: "We kennen het probleem van de grotere jon gens die van de ene plaats naar de andere trekken en overlast veroorzaken". Ondanks dreigende villabouw Zolang de verkoop van de te bouwen villa's nog niet erg hard gaat, blijft het weidegebied langs rijksweg 44 bij Oegstgeest nog ongerept. (foto wim Dijkman) Geldboete en voorwaardelijke celstraf voor ontucht met 14-jarige jongen DINSDAG 29 JANUARI Alphen klaverjassen bij speeltuin-ver eniging Kindervreugd aan de Hugo de Grootstraat, aanvang 20.00 uur. Loldon lezing 'Mens en Heelal" door het Theosofisch Genootschap in de Pieterskerk, ingang Kloksteeg. aanvang 20.15 liur. Leidse Schouwburg, optreden van Paco Pena's groot Flamenco gezelschap, aanvang 20.15 uur. lezing door het NIVON met als ti tel' Een zwerftocht door Zuid- en Midden Noorwegen', lokatie de Pe truszaal aan de Lammenschans- weg. aanvang 20.00 uur. Noordwijk lezing door Kees Kermis bij de Kunstkring- Duin- en Bollenstreek in het kader van een nieuwjaarsbij eenkomst in Dienstencentrum 't Trefpunt. Schoolstraat, aanvang 20.15 uur. WOENSDAG 30 JANUARI Alphon starl van een nieuwe cursus ae robic en fitnessdans in het gebouw Bethel aan de Jan Nieuwenhuyzen- straat, inl. tel: 01720-90185. |eugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat 36, van 18.30-19.30 uur. Hillogopi poppentheater De Rarekiek speelt 'De dans om tantes stoel', in De Kulturele Raad. Prinses Ire- nelaan 16. aanvang 14.30 uur. Leiden spreekuur informatiepunt Ge meenschappelijk Wonen. Vereni ging Centraal Wonen aan de Gere- straat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. inl. Tel 121554. Leidse Schouwburg, solo-toneel uan Nel Kars met 'Koningin Sop hie', aanvang 20.15 uur. Lak-theater, Theatergezelschap De Korre uit Belgie: speelt 'Oblo- spreekuur Verkeersveiligheid van 10.30 tot 12.00 uur op het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht 72. Noordwijk klaverjasavond van de Noord- wijkse Tafeltennisvereniging T.O.V. in het Clubgebouw T.O.V, Nieuwe Weg 76, aanvang 20.00 Oegstgeest bridgen bij DDS in het Witte Huis. aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 31 JANUARI Alphen concert door het Schönbrun En semble in de Oudshoornse Kerk, werken van Haydn, aanvang 20.15 uur. klaverjassen bij speeltuin-ver eniging Kindervreugd aan de Hugo de Grootstraat, aanvang 14.00 uur. Katwijk zwemmen voor mensen met Astma en Cara onder deskundige I begeleiding van een fysiotherapeu te in zwembad Poelmeer, van 13.30 tot 14.15 en van 14.15 tot 15.00 uur. - Leiden Leidse Schouwburg, theater spektakel door het Raamteater, met 'de geschiedenis van een paard', aanvang 20.15 uur. Lak-theater.Theatergezelschap de Korre uit Belgie speelt 'Oblo- mensendieketherapeute. gymzaal Lijnbaan, van 14.00 tot 14.45 en van 15.00 tot 15.45 uur klaverjassen bij de Sfeerjassers, Muzenhof, aanvang 20.15 uur. klaverjassen Con Bravura, club gebouw Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Noordwijk traditionele Oranje klaverjas avond door de Oranjevereniging Noordwijk Binnen in hotel-restau rant de Beurs, Voorstraat, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14