Ritzen: breed stelsel van onderzoekscholen Orions moeten verzwakt Zuid-Europa versterken 'Samen bowlen breekt die verrotte zondag' Lage dollarkoers zorgwekkend voor exporteurs bloembollen 'Je moet Sicilië niet als vakantietrip zien' Gevulei stelt keuze inzamelsysteem GFT- afval uit DINSDAG 29 JANUARI 1991 REGIO PAGINA 13 Volle maan is morgenochtend om zeven uur iets verduisterd AMSTERDAM - Wie mor genochtend rond een uur of ze ven de laag boven de westelij ke horizon staande volle maan bekijkt, zal misschien opmer ken dat de rechterkant van de maanbol een beetje minder helder lijkt. Op dat moment bevindt de maan zich namelijk op een bijna rechte lijn met de zon en de aarde. De verduiste ring van de linkerkant van de volle maan is woensdagmor gen in grote delen van Europa en Afrika te zien. De eclips is volgens de Ame rikaanse astronoom John Mosley 'subtiel', maar zou niettemin waarneembaar moeten zijn met het blote oog of de verrekijker. De maan be geeft zich niet in de centrale schaduw van de aarde, maar in de zogenaamde bijschaduw, zodat er geen scherpe scheids lijn tussen het verlichte en het verduisterde deel van het he mellichaam zal ontstaan. Ook op het westelijk halfrond is het natuurverschijnsel te zien, maar daar is het nog dinsdag als de verduistering intreedt. De maansverduistering be gint om 04.00 uur Nederlandse tijd woensdagmorgen. Het hoogtepunt wordt bereikt om een minuut voor zeven. De verduistering eindigt om een minuut voor negen. Er treedt net geen echte maansverduistering op, maar het scheelt niet veel; de maan scheert als het ware langs de aardse slagschaduw en de na bijheid daarvan verraadt zich en maakt een deel van de maanbol wat donkerder. Het moet wel onbewolkt zijn om er wat van de verdui stering te kunnen zien. (Vervolg van pagina een) VALKENBURG - De twee Orions, die morgenochtend vanaf marinevliegkamp Val kenburg naar Sicilië vertrek ken, krijgen als taak de ver zwakte zuidflank van Euro pa te controleren. Daartoe opereren zij in het westelijk deel van de Middellandse Zee. Het is nog niet bekend hoelang de Orions op het ei land worden gestationeerd. Normaal wordt die zuidgrens ge controleerd door de Navo-landen die er omheen liggen (Griekenland. Turkije. Spanje, Italië, Portugal, Frankrijk). Zij hebben echter mate rieel moeten afstaan om deel te ne men aan de Golfoorlog waardoor er een verzwakking is ontstaan. Het gebied dat de Nederlandse Orions (JOITOg ven. Een beurt die kan worden ver- "Dan", zegt Geneste, "krijg je een geleken met een tienduizend kilo- totaal ander verhaal Op dat mo- meter-beurt van een auto. Het ver- ment moeten wij die zuidflank van vangen van een pakking en het Europa verdedigen", schoonmaken van de Orions. Ver- Nederland heeft dertien Orions der maken enige radiomonteurs, waarvan er een permanent op de ba- elektromonteurs en informatiever- sis Kevlavik - enkele tientallen kilo- werkers deel uit van de crew die meter van Reykjavik - op IJsland naar Sigonnella - een Navo-basis op staat. De overige twaalf opereren Sicilië - vertrekken. vanaf de vliegbasis in Valkenburg. Veertig man voor het operatio- Elke Orion beschikt over acht tor- neel houden van twee Orions lijkt pedo's waarmee onderzeeboten of erg veel. maar zijn nodig, verzekert andere schepen kunnen worden be- defensie-woordvoerder Wim Ge- stookt. neste. Zeker als de vliegtuigen dag Defensie kocht de Orions tussen i nacht, 24 uur, paraat moeten zijn. De taak van de Orions is heel spe cifiek: opsporen van onderzeeboten in de eerste plaats. Daarnaast zijn ze zeer geschikt voor het verkennen van oppervlaktes. Anders gezegd, alles wat op zee vaart kunnen 1980 en 1984 van de Amerikaanse fa brikant Lockheed. De vliegtuigen kostten toen 45 miljoen gulden per stuk. Het grote voordeel van de Ori ons is dat ze met zeer lage snelheid kunnen vliegen. Hierdoor kan het operatiegebied zeer nauwkeurig in öfgens controle- kaart worden gebracht. Nadat Navo en Warschaupact vo rig jaar besloten tot een verminde ring van de conventionele stnjd- redestijd in de gaten houden be- Met klem ontkent Geneste dat de krachten in Europa, liet de treft het Kanaal de Golf van Bisc^je Met de veertig m« (in totaal 22 man) voor de vliegtu gen en de rest voor werkzaamheden die Navo op de grond. Het grondpersoneel HILLEGOM De Bond voor Bloembollenhandelaren in Hil- legom maakt zich in stijgende staten, mate zorgen over de lage dollar- koers. Die lage koers is er de oorzaak van dat de afzet van niljoen gulden het gebied zelf gaan haast geen bol- r de Verenigde len. Saudie Arabie, bij voorbeeld, neemt slechts bollen af voor een be drag van 270.000 dollar per jaar. "Het Midden Oosten als afzetgebied is maar een fractie van alles. Wereld- ^.JH ..ww- wijd exporteren we voor een mil- bloembollen stagneert. Hoewel ben wij met deze koers gewoon pro- jard gulden". Verre Oosten i hun omzet Bloembollen, bestemd voor het Verre Oosten, worden voor het me rendeel met schepen vervoerd. Ook Vermeulen zegt dat de Golfoorlog |}'er doemt een probleem op. moet de kisten onder liegtuigen richting Golf zouden weten dat de Orions ook geschikt kunnen worden gedirigeerd. Vol- zijn om verkenningsvluchten bo- Orions vertrekken gens hem gebeurt dit pertinent niet. ven land uit te voeren. De Neder- bemanningen omdat het stationeren op Sigonnel- landse vliegtuigen zouden dan een o-aangelegenheid is. En bijdrage kunnen leveren aan de niet bij de oorlog in de controle van de gemaakte afspra- Golf betrokken. Dat is zij wel als ken, bij voorbeeld, door het maand een onderhoudsbeurt ge- rike Saddam Hussein zijn dreigement maakt en Turkije valt. tanks in de gaten vertelt Vermeulen. "Over het alge meen besteden de afnemers hetzelf de bedrag, maar krijgen minder hun geld. Daarom heb- de terugslag niet gigantisch is, blemen, zij vormt een belemme- is de groei er wel uit, zegt direc- ring. Bovendien moeten de expor teur P. Vermuelen. De expor- teurs harder werken c teurs ervaren dat als hinderlijk, °P Peil te houden' maar zijn nog niet in paniek, al dus Vermeulen. Nederland exporteert jaarlijks Unversiteit Leiden denkt aan meerdere scholen DEN HAAG - Minister Rit zen van onderwijs streeft naar een breed stelsel van onderzoekscholen dat in principe alle wetenschaps gebieden zal omvatten. Een klein aantal van deze scho len (circa tien) krijgt extra geld om zich te ontwikkelen tot een internationaal topin stituut. De onderzoekscho len zijn bedoeld om jonge wetenschappers op te leiden tot onderzoeker. Bovendien zal een deel van het Neder landse onderzoek in de scho len worden geconcentreerd. De onderzoekscholen zullen, wor den ondergebracht bij de universi teiten. schrijft Ritzen in een brief aan de Tweede Kamer. De bewinds man volgt daarmee het advies van de commissie-Rinnooy Kan. In ok tober 1990 adviseerde dit gezel schap, onder leiding van toekom stig VNO-voorzitter Rinnooy Kan, Ritzen over de vormgeving en in voering van een stelsel van onder zoekscholen. Ritzen stemt 'in hoofdlijnen' in met dit advies. Goedgekeurd Ritzen wil de universiteiten overi gens niet helemaal vrij laten bij de oprichting van de scholen. Alvo rens een opleiding het predikaat on derzoekschool krijgt, moet zij zijn goedgekeurd door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen (KNAWj. De minister onderschrijft verder de opvatting van de commissie dat een onderzoekschool minimaal 40 tot 50 jonge wetenschappers moet omvatten. Voorstellen voor kleine re scholen sluit hij niet uit, maar die moeten wel 'overtuigend' worden beargumenteerd. De minister spreekt zich in zijn standpunt niet uit over het totaal aantal scholen (Rinnooy Kan: 50 tot 150) dat er uit eindelijk komt. Een tiental scholen krijgt, als het aan Ritzen ligt, extra geld om zich tot een internationaal topinstituut te ontwikkelen. Deze scholen zullen worden aangewezen in overleg met de onderzoekorganisatie NWO. De commissie-Rinnooy Kan stelde voor om hiervoor jaarlijks 25 mil joen gulden vrij te maken. Ritzen houdt het bij de helft (12,5 miljoen) en gebruikt hiervoor bovendien geld dat hij eerder dit jaar al over maakte naar NWO. De bewindsman hoopt verder dat zijn collega An- driessen (economische zaken) een gedeelte van 44 miljoen gulden voor nieuw technologiebeleid wil af staan. Bovendien krijgen de topin stituten nog zo'n 5 tot 10 miljoen gulden extra uit de fondsen voor ap paratuur. Voor het overige zullen de univer siteiten de scholen zelf moeten be talen. aldus Ritzen. De bewindsman wil met de universiteiten bespreken of - en zo ja: hoe - de nieuwe finan- moet worden aangepast. Tevreden de instellingen daartoe hebben op de kwaliteit va tenschappelijk onderwijs. Voorzitter ir. P. van der Schans van Homogeen de Vereniging van Samenwerkende De Leidse universiteit heeft nog Nederlandse Universiteiten (VS- geen standpunt over _de_ plannen .w ,_.i invloed is op "Want", zegt Vermeulen, "veel van bloembollen. Naar die schepen kunnen niet door het Suezkanaal, ze moeten er omheen. Een gevolg daarvan is dat het ver voer een stuk duurder wordt. Na tuurlijk zijn we best benauwd voor de effecten van de Golfoorlog. Voor de totale export verwacht ik geen enorme deuk, maar we zullen de ge volgen van die oorlog best gaan merken. Door de lucht vervoeren? Dat gebeurt al voor een deel. Maar ook de vliegprijzen gaan omhoog. Op die vervoerskosten komt dus een geweldige druk te liggen. Ze ker. je kunt aan doorberekenen denken. We zullen dat proberen. Het komt wel tot uitdrukking in de eindprijs van je produkt". Of de bollenexport schade heeft opgelopen? Vermeulen zegt daar nog geen zicht te hebben. "Onze spullen gaan in september de deur uit. Pas daarna kan ik zien of er wat aan schort en hoe hoog de trans portkosten voor verre ladingen zijn". Nierstenen kunnen worden voorkomen LEIDEN Medicijnen en een dieet kunnen voorkomen dat nierstenen terugkeren. Tot die conclusie komt D.J. Kok. die morgen aan de univer siteit van Leiden promoveert. Kok deed onderzoek naar het on- die vertrekken lijkt nauwelijks an- staan van nierstenen. Calcium ders te zijn dan onder gewone om- oxalaat, aldus Koks bevindingen, is Sicilië omdat het standigheden. "Zeker, in de hoof- het voornaamste bestanddeel van ?ne dag doe je dat den leeft dat we naar een omgeving de meeste nierstenen. Hij ontwik gaan waar dreiging is. Als we daar kelde een test waarmee de neiging te oefenen is er ruimte tot steenvorming in de urine van pa- Ik denk dat we tienten kan worden aangetoond. VALKENBURG - "Kijk. het geen vakantietrip, laat dat duidelijk ik m'n werk met wat meer plezier dan de andere Maar als ik in een dichte mist moet komen landen, is dat ook niet plezii Zo reageert overste Freerk Vleer daar i i de i niet op de mededeling dat hij vier Orion-vliegers is die morgen het wordt, naar Sicilië vliegen om de zuidflank angst, net van Europa te versterken. Patrouilleren, dat is de opdracht waarmee de veertig marinemensen naar het eiland vertrekken. Er is een grotere dreiging voor de Navo en minder materieel. En dat. zegt Vleer, gaan wij aanvullen. "Ik zie er in het geheel niet tegenop. In feite praten we over een gewone opera tie. We komen geregeld in het ge bied van de Middellandse Zee. Al leen zal het er nu wel wat drukker zal plaatshebben, zijn dan normaal. Er zijn niet alleen we na vier of zes maar Nederlanders in het gebied, gelost. We zijn er£ ook Amerikanen". De stemming onder de i zullen toekomen. De test laat zien dat de i Iedereen is eigenlijk benieuwd wat deze patiënten niet i spanning i het staat IJ elkaar klonteren van de kristal- heb ik* niet be- letjes tegen te gaan. Dit wordt ver- „peurd". oorzaakt door een tekort aan ci- Reacties thuis? Vleer: "Dat ging troenzuur (citraat). Met geneesmid- indezinvan'góh', hij gaat 3. 4. 5 of 6 delen kan het citraatgehalte in de weken weg. Jammer nou. De reac- urine worden verhoogd waardoor ties zijn wat laconiek. Ook thuis is de vorming van nieuwe nierstenen men benieuwd wat er gaat gebeu- drastisch wordt geremd, ren. Iedereen heeft vraagtekens Voedsel blijkt ook een belangrij- waar het heen gaat". ke invloed te hebben. Mensen die Vleer zegt dat het hem niet be- veel vlees eten hebben een verlaag- kend is hoelang de mensen wegblij- de hoeveelheid citraat in de urine en aflossing van de wacht daardoor een grotere kans op steen- Ik verwacht dat vorming. De test van Kok kan ook eken worden af- door de arts worden gebruikt om na n gewend om bij te gaan of een patient een verhoogd oefening vier weken of wat langer risico heeft nierstenen aan te ma- van huis te zun". ken. NU) reageerde maandag tevreden op het standpunt van Ritzen onderzoekscholen. De VSNU Ritzen. Volgens J. Frankfort, de medewerker beleidsplanning van de Leidse universiteit, willen de Ne- geerde eerder instemmend op het derlandse universiteiten eerst tot LEIDEN/REGIO - Het bestuur ciaal inzamelvoertuig. Een - 1::i- 1de Gemeenschappelijke Vuil- slagstation is bij deze wijze i gezamenlijk standpunt komen advies van de commissie-Rinnooy Kan. De vereniging noemt het 'ver heugend' dat Ritzen net als Rin nooy Kan het initiatief voor de vor ming van de scholen bij de teiten heeft gelegd. De VSNU noemt het verder culteit. Deze kunnen dan 'goed' dat er op alle wetenschapsge- andere universiteiten bieden onderzoekscholen komen. ken. Die faculteiten kennen hun "Binnen onze universiteit zijn al wel ideeën geopperd over de onder zoekscholen. Zo denken we bij voorbeeld aan verschillende onder zoekscholen per afzonderlijke fa- met verwerking Leiden en regio (Gevul- zamelen overbodig. Het systeem ei) heeft nog geen besluit genomen lijkt op het MSTS-sy'steem, het de keus teem voor groente- fruit- val (GFT). Ambtenaren v amelsys- meisysteem dat de voorkeur heeft tuinaf- bij vijf van de de negen Gevulei-ge- de be- meenten: Leiden, Warmond, Sas- waardoor het gescheiden vuil v in de wagen terecht komt. Een c slagstation is niet meer nodig. Ir ontwikkelde LOTUS- Op die blijft de samenhang gen vakgebied e i weten waar ze 1 ien. Volgens ons homogene c positieve uitwerking zal derzoekschool te krijgen". werkbezoek naar Duitsland waar een nieuw systeem wordt bekeken: LOTUS. Het LOTUS-systeem werkt met containers waarin het afval geschei den wordt opgehaald met een spe- ners met vuil geleegd in containers die op een inzamelwagen staan. Deze kunnen worden losgekoppeld van de ophaalwagen en op de trein of boot worden gezet. Het MSTS- voertuig heeft speciale grijparmen Het systeem is goedkoper dan de geplaatst. MSTS-wagen Ander voordeel is naar het dat meerdere types containers kun nen worden gebruikt: voor het Voordeel MSTS-systeem zijn speciale ophaal- bakken nodig. Een nadeel vi TUS is dat het voertuig een meter langer is dan de bestaande wagens. waarvoor vier gemeenten een voor keur hebben: Leiderdorp, Zoeter- woude, Voorschoten en Wassenaar. Naast de container voor huisvuil wordt een container voor GFT-afval Beide containers worden overslagstation gebracht. dat geen nieuwe inza melwagen nodig is. Daar tegenover LO- staat dat het overslagstation nodig blijft. Uiteindelijk is huteVUiÜDSa- meling volgens het MSTS-systeem Meer activiteiten Buro Vrije Tijd in Zuid-Holland ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wij zoeken geen mannetjes en vrouw tjes. maar mensen om samen acti viteiten te ontplooien", zegt N. van Rooijen. Sinds oktober vorig jaar is ze de Alphense contactper soon van het Buro Vrije Tijd, dat in de provincies Noord- en Zuid- Holland actief is. Door de komst van Van Rooijen is het aantal le den flink gegroeid en zijn er meer activiteiten. Voorheen waren Zuidhollan ders slecht vertegenwoordigd in het ledental. "Geïnteresseerden bellen eerder als er een contact persoon in de buurt woont", zo verklaart Van Rooijen de stijging. Buro Vrije Tijd brengt inwo ners van Noord- en Zuid-Holland bijeen die dezelfde interesses en hobby's hebben. De bedoeling is dat leden contact maken met mensen met wie ze hun vrije tijd door kunnen brengen. Hoewel de leden vaak alleen staanden zijn, is relatiebemidde ling niet het doel van de organisa tie. "Wat in Noord-Holland kan, is hier ook mogelijk", zegt van Rooijen. "Het is een uitdaging om in Zuid-Holland activiteiten op poten te zetten", vindt ze. Van Rooijen is zelf een alleen staande met drie kinderen. 'De omgeving reageert volgens haar vaak nogal vreemd op alleen staanden. "Er zijn heel wat men sen die denken dat je zo snel mo gelijk een vaste relatie wilt". Ze voelt zich heel veilig in een groep mensen met wie ze gezellig kan bowlen, dansen en praten. "Nie mand denkt dat je op een relatie uit bent". Het is meestal zo dat leden aan een aantal activiteiten meedoen, mensen leren kennen, en een groepje vormen waarbinnen af spraken worden gemaakt. Vaak leidt de ene activiteit tot de ande re. Van Rooijen: "Tijdens een bowlingavond kwam een Noord- wijkse op het idee met ons groep je een strandwandeling te ma ken". Op het strand bedacht de groep dat het leuk zou zijn iets voor hun kinderen te organise ren. "Daar word ik binnenkort wel weer over opgebeld", ver moedt Van Rooijen. Van Rooijen heeft de indruk dat veel mensen moeite hebben met de beslissing lid te worden. Veel geïnteresseerden bellen na melijk niet meer terug als ze een keer niet thuis is. Haar kinderen vragen wel altijd om hun naam en telefoonnummer, maar meestal zeggen de mensen dat ze zelf wel terug bellen. "Dat gebeurt vaak niet en dat vind ik heel jammer. Voor sommige mensen is het een hele stap om eindelijk eens te bel len en omdat ik er dan niet ben, haken ze af'. De activiteiten die worden ge organiseerd, nemen meestal een hele middag in beslag. Omdat veel leden nog een eind moeten rijden, wordt na afloop altijd iets gegeten. Een paar weken geleden ging Van Rooijen met leden een middagje bowlen. "Ik ben van een uur 's middags tot acht uur 's avonds in de weer geweest. Dat breekt die verrotte zondag waar zoveel alleenstaanden moeite mee hebben". i Rooijen: 'Er zijn heel wat rpensen die denken datjeopeen vaste relatie uit bent Honderd jaar geleden stond in de krant - De commissie tot veredeling van het carnaval in Breda is druk bezig met het organiseeren van een optocht, welke heel wat belooft. Hij zal den intocht voor stellen van den reclamekoning Bamum. O a. zullen Buffalo- Bill met zijne roodhuiden, ne gers. indianen, olifanten, enz. in den optocht voorkomen; vijf mu ziekcorpsen en vele praalwa gens maken er verder deel van - Bij een brand welke in het Ach- terbergse losbrak, heeft zich Evert Teunissen bijzonder ver dienstelijk gemaakt, doordat hij met levensgevaar den stal is in gegaan en de koeten, wier haar reeds geschroeid was. heeft los gesneden en zoodoende van een apian dood heeft gered - Dezer dagen werd te Alkmaar wegens verregaande vervuiling, van overheidswege naar een Gasthuis vervoerd een man. al gemeen bekend om zijn armoe dige kleed mg en walgmgwek- kend uiterlijk. In zijne woning werd nochthans eene vrij aan zienlijke som gelds gevonden, men zegt ongeveer f 3000. Vijfentwintig jaar geleden - Radioactief buisje als medi cijnBij de keuringsdienst van waren in Maastricht hebben twee vrouwen een buisje ingele verd. dat radioactief blijkt te zijn. Zij kochten het van een kwakzalver als middel tegen ziekten en kwaaltjes. De direc teur van de keuringsdienst heeft meegedeeld dat de straling zo groot is, dat de bescheiden appa ratuur van de dienst met toerei kend is om de sterkte van de keu ring nauwkeurig te meten. Het buisje wordt nu onderzocht in 1,,-t i/ihora/nnurn rnu huis 'St-Annadal' in Maastricht. Of de invloed van het buisje na delige invloed heeft gehad wordt nog onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13