Start nieuwbouw Rijnsburgersingel 'Het water knript bijna tegen de muur op Misschien wil de gemeente die geldboete wel betalen Politierechter bestraft Leidse geweldplegers Politie houdt man aan na wilde achtervolging Hervormde gemeente Hoogmade probeert Hongaars kerkje te redden Collectanten gezocht voor vluchtelingen 'Jan Maria' weken aan de kant DINSDAG 29 JANUARI 1991 LEIDEN/REGIO Nieuw kantoor en 43 woningen LEIDEN - De bouw van de 43 woningen en kantoorruimte op de hoek van het Schuttersveld en de Rijnsburgersingel start deze week. De eerste paal van het complex, waarin ook het kantoor komt van de woning bouwvereniging Ons Doel, gaat vrijdag 1 februari de grond in. Wethouder T. van Rij verricht deze handeling. De woningen worden gereserveerd voor senioren. Er komen 33 wonin gen met drie kamers en tien twee kamerappartementen. Het betreft een vrij opvallend ontwerp. Op het hoogste punt (aan het Schutters veld) telt het gebouw acht verdie pingen, een aantal dat geleidelijk af loopt naar vier aan de zijde van de Rijnsburgersingel. Op die wijze wordt volgens archi tect Paul de Ley een 'natuurlijke overgang' bereikt tussen de hoog bouw van het kantorencomplex Schuttersveld en de lage woningen aan de singel. Het kantoor dat de woningbouw vereniging in gebruik neemt telt 650 vierkante meter. Daarmee wordt Ons Doel verlost van de ruimte-pro blemen in het kantoortje aan de Pioenhof. Het nieuwe complex gaat een kleine 10 miljoen gulden kosten, een bedrag dat moest worden ge leend. De ledenvergadering van de woningbouwvereniging ging hier mee in juli schoorvoetend akkoord. "Een plaats op de Rijnsburgersin gel is leuk voor een hotel, maar on nodig voor een woningbouwvereni ging", aldus een lid van de raad van toezicht indertijd. DEN HAAG/LEIDEN - Een 23-jari- ge Leidenaar is gisteren veroor deeld tot een voorwaardelijke ga- vangen isstraf van twee weken. De Haagse politierechter mr. R. van der Heide achtte de man schuldig aan het mishandelen van zijn ex-vrien din. Deze straf is conform de eis van officier van justitie, mr. F. Slits. De Leidenaar kreeg in november 1989 ruzie met het meisje toen hij haar in een discotheek tegenkwam. Toen ze de discotheek verliet kwam hij haar achterna. De woordenwis seling werd op straat voortgezet. De Leidenaar pakte zijn ex-vrien din daarop beet. "Ik gooide haar en kele keren tegen de muur", zo ver klaarde hij gisteren. Hij zei te heb ben gehandeld in een dronken bui. Het slachtoffer hield er enkele ge kneusde ribben en blauwe plekken aan over. Buurman Dezelfde politierechter Van der Heide bepaalde dat een 29-jarige Leidenaar zijn buurman een scha devergoeding moet betalen van 250 gulden. Daarnaast kreeg hij een voorwaardelijke boete van 500 gul den. De veroordeelde kreeg in april vo rig jaar ruzie met zjjn buurman, die kwam klagen over geluidsoverlast. De 29-jarige deelde hier enige klap pen uit, waarbij het slachtoffer en kele kneuzingen en een dikke lip opliep. De verdachte liet gisteren weten dat hij zich bedreigd voelde, omdat zijn buurman met een bezem op hem af kwam. De officier van justi tie eiste op de zitting dezelfde straf. De rechter had nog een bood schap voor de verdachte: "Die voor waardelijke boete moet u zien als een stok achter de deur. U moet er niet zo maar op los slaan als u zich bedreigd voelt". Ze wees er voorts op dat tal van woningen van Ons Doel in een slechte staat van onderhoud verke ren. "Is het dan nodig zo veel geld uit te trekken voor nieuwbouw?", vroeg ze zich af. Het bestuur van Ons Doel ver weerde zich door te wijzen op de ho ge marktwaarde van de locatie. Voorts was de woningbouwvereni ging met handen en voeten gebon den aan de gemeente die haar deze plek toewees. Uiteindelijk ging on geveer tweederde gedeelte van de aanwezige leden akkoord. Hel gebouw dat aan de Rijnsburgersingel verrijst. LEIDEN Na een wilde achtervol ging door de stad heeft de politie gisteravond een 24-jarige automobi list uit Roozendaal aangehouden. De man botste tijdens de rit tegen vier auto's. De snelheid waarmee hij reed was ongeveer honderd kilome ter per uur. De verdachte bleek na een verlof niet te zijn teruggekeerd naar een gevangenis in Breda. Daar moet hij nog vier jaar zitten in verband met een aantal inbraken. De man is bo vendien niet in het bezit van een rij bewijs. De auto is anderhalve week geleden gestolen in Geldrop. Goe deren die in de wagen werden aan getroffen zijn mogelijk ook van diefstal afkomstig. Agenten in een politiebusje zagen rond tien over zeven dat de automo bilist in de verboden rijrichting LEIDERDORP/HOOG MADE - Hongaars leren. Dat heeft Theo Spelt voor dit prille jaar op zijn lijstje staan. Dat verlan gen hangt nauw samen met zijn tweede wens: voldoende geld inzamelen om het kerkje in het Hongaarse Öris Zent Peter te renoveren. Dit dorp is min of meer 'adoptiekind' van de her vormde gemeente in Hoogma de. De 58-jarige Spelt onder houdt namens zijn geloofsgeno ten de contacten met Öris Zent Peter. "De pest is de taal. Alleen de predikant spreekt gebrekkig Duits. Vandaar dat ik deze maand begin met Hongaars le ren. Zodat ik bij een volgend be zoek 'dag' en 'mooi weer, hè' in hun taal kan zeggen". Spelt woont zelf in Leiderdorp, maar gaat al jaren in Hoogmade naar de kerk. "Ik kwam er op een zondagmorgen langs, wipte naar Afgetreden bestuur Morschwijck keert voorlopig niet terug LEIDEN Het voormalige bestuur van buurthuis Morschwijck komt voorlopig niet terug op zijn beslis sing om af te treden. Dat blijkt uit een bripf van voormalig secretaris W. Streng van het buurthuis in de Mors aan SKIL, de stichting voor kultureel werk in Leiden. Het bestuur trad af omdat het on tevreden was over de werkwijze van SKIL. De overkoepelende organisa tie zou onder meer te veel willen be disselen. Naar aanleiding van het vertrek van de bestuursleden schreef de directie van SKIL een brief, waarin werd aangedrongen op een gesprek. Het voormalige bestuur van Mor schwijck ziet 'geen enkele aanlei ding om onze stap op dit moment te heroverwegen'. "Op geen enkel punt wordt aan onze problemen te gemoet te komen", staat in de brief. Het bestuur zegt steeds meer het gevoel te krijgen dat het de bedoe ling is van SKIL om van de buurt- huisbesturen 'een onder de coordi nator werkend huiscomité' te*'ma- ken. De voormalige bestuursleden be treuren het dat de directie van SKIL heeft gereageerd in plaats van het algemeen bestuur. "Wij hopen dat er van bestuurszijde positievere ge luiden te beluisteren zijn". binnen en ben er nooit meer van daan gegaan". Voorganger was tot voor een jaar geleden dominee H. Boonstra. "Dank zij hem heeft Hoogmade Öris Zent Peter als partnergemeente", vertelt Spelt. "Het is een klein dorp. Wat inwo nertal betreft is het ongeveer net zo groot als Woubrugge. Oris Zent Pe ter ligt in een heel landelijk gebied in de streek Öris. Een echte platte landsgemeente zoals wij dat veertig jaar geleden ook hadden. En heel arm. Boonstra is er zo'n vijf jaar ge leden voor het eerst geweest. Het bleek dat er aan alles een gebrek was. Bij zijn terugkeer vroeg Boon stra onze kerkgemeente: 'zullen we helpen?'. En wij zeiden ja". Brief Een jaar geleden ging de dominee met emiritaat. "En hij vroeg mij om de contacten te onderhouden", ver telt Spelt. "Ik weet niet waarom hij bij mij uitkwam. Misschien omdat ik een meer dan gewone belangstel ling voor Öris Zent Peter had". De eerste actie van de Leiderdorper was het schrijven van een brief aan Atila Lentulai, de 40-jarige predi kant van de Hongaarse gemeente. "Ik heb hem gevraagd wat nu pre cies de noden zijn. De grootste nood bleek het kerkje te zijn. Het ge bouwtje ligt wat lager in de omge ving en het water kruipt zo onge veer tegen de muren op. De wanden zijn kleddernat en het orgel is al be zweken". Spelts vrouw Ingeborg vertelt dat niet alleen de muren vochtig zijn. "We zijn er vorig jaar drie weken naar toe geweest en woonden zon dags ook de dienst bij. Ik dacht op een gegeven moment 'wat voel ik nou?'. Bleken de banken ook knap vochtig te zijn en zat ik daar met een heel nat gat". Na de eerste brief volgde een tweede. "Daarin heb ik precies ge vraagd hoe en wat het technisch in elkaar steekt met het kerkje", ver volgt Spelt. "Boonstra vroeg ook heel terecht: vraag wat ze zelf kun nen bijdragen en wat de staat even tueel betaalt. Want de tijd dat de staat het prima vond dat zo'n kerkje in de grond zakte, is voorbij. De to tale renovatie blijkt 30.000 gulden te gaan kosten. Öris Zent Peter kan zelf 17.000 gulden op tafel leggen. Dus blijft er 13.000 gulden over". Schouders "Zoiets kun je natuurlijk niet in één dag betalen gezien het weinige Theo Spelt: "Ze dachten eerst dat Hoogmade dat geld wel even uit de mouw kon schudden(foto Ben de Bruyn» kerkvolk dat Hoogmade telt. Bij el kaar telt onze gemeente zo'n 40 a 45 gezinnen. We willen dat geld in twee jaar tijd periodiek bij elkaar probe ren te sparen. Dat is zo'n 5000 gul den per jaar verdeeld over 40 schou ders. Deze maand wil ik alle gezin nen af om ze met klem te vragen het sparen vol te houden. Want dat is het moeilijkste aan sparen op een langere termijn. In mei is het waar om al weer weggeebd. Gelukkig is de bereidwilligheid in Hoogmade groot". Spelt laat een foto zien die hij af gelopen jaar van het kerkje nam. "Die rode ui, de traditionele bekro ning van de toren, kreeg ik er niet op. Ze zijn hier al bezig met de mu ren. Er moet nog een drainage ko men, er is nog geen goot en ook de steigers om de muren te kunnen af- bikken moeten nog worden ge bouwd. Kortom: er moet nog en he le boel gebeuren. Ingeborg en ik gaan er in mei zes weken heen om te helpen afbikken". "Bij ons eerste bezoek kreeg ik de indruk dat ze in Öris Zent Peter dachten dat Hoogmade het geld on geveer uit de mouw kon schudden. Predikant Lentulai heeft een groot vertrouwen en leunt zeer op onze gemeente. We willen niet dat hij denkt: dat is het rijke westen, Hoog made doet dat wel even. Ik heb hem eerlijk geschreven dat het nog wel even kan duren voordat de kerk he lemaal gerestaureerd is". Gênant Bij hun tocht naar Hongarije was de auto van de Spelts volgestouwd met kleren. "Dat vonden we wel een beetje gênant want de mensen zien er daar toch goed uit. In onze han den- en voetentaai heb ik Lentulai gevraagd of het nog steeds nodig is om kleren op te sturen. Maar de pre dikant geeft het weer door aan colle ga's in dorpen verder in het achter land die geen contacten hebben met het westen". Ingeborg Spelt vult aan: "En ze zijn trots op die, in hun ogen, mooie kleren. Trevira japon nen van twintig jaar geleden wor den daar met gratie gedragen". Hulp is hard nodig, dat staat bui ten kijf. Theo Spelt is alleen bang dat met een groeiende welvaart de Hongaren zelf ook veranderen. "We hebben zo'n dienst meegemaakt. De dorpelingen zaten daar met die verweerde koppen waar de armoe vanaf droop. Toch zijn ze gelukkig. Het zijn mensen zonder opsmuk, met een heel natuurlijk gedrag. Na tuurlijk hoop ik dat ze beter brood kunnen kopen en zich meer kunnen permitteren. Maar met de middelen komen ook de video's en faxen. En ik ben bang dat ze zich dan net als ons westerlingen mooier en groter voor gaan doen dan ze zijn. Jammer, want dat wil ik niet". over de Steenstraat reed. Ze wilden hem daarover aanspreken maar de- man reed door en negeerde ook het stopteken. Hij gaf gas en scheurde weg. De agenten gaven het kente ken door aan het bureau en hoorden toen dat aangifte was gedaan van diefstal van het voertuig. Ze zetten de achtervolging in. De man reed met hoge snelheid over de Prinsessekade, het Kort Rapenburg en het Rapenburg. Vervolgens scheurde hij over de Doelenbrug en reed weer terug via de Turfmarkt naar de Nieuwe Beestenmarkt. Daar beschadigde hij een auto die hij rechts inhaalde. Dit voertuig werd bestuurd door een 41-jarige automobilist uit Valkenburg. Ondertussen was een personen auto van de politie ingeschakeld die de taak van de agenten in het busje overnam. De man reed in de rich ting van het Schuttersveld, en ver volgens over de Rijnsburgerweg. Hij negeerde een aantal rode ver keerslichten en andere automobilis ten konden hem volgens politie woordvoerder D. Graveland maar net ontwijken. Net voorbij de Wassenaarseweg ging het mis. De man moest stevig afremmen voor een auto die voor hem reed. De politiewagen ging links om een vluchtheuvel heen om de vluchtende auto klem te kunnen rijden. Dat mislukte. De man stuur de naar links en botste daardoor te gen de politieauto, die schade op liep aan de voorzijde. De vluchtauto schoot door naar rechts en botste te gen twee geparkeerde auto's. Op de kruising met de Warmon- derweg reed de man weer door rood. Ook daar wisten andere auto mobilisten hem maar net te ontwij ken. In Oegstgeest reed een auto van de rijkspolitie hem tegemoet. De man probeerde nog een zijstraat in te vluchten maar de auto kwam bij die manoeuvre dwars op de weg te staan. Hij rende weg. Toen een van de agenten een wapen trok om hem tot stilstaan te dwingen, gaf hij zich gewonnen. LEIDEN - In de Wereldvluchtelin- genweek, die van 17 tot 23 februari plaatsvindt, zal in Leiden huis-aan- huis worden gecollecteerd. Het plaatselijke Aktie'komitee, waarin de grote Leidse kerken en de ge meente Leiden samenwerken, is daarvoor op dit moment naarstig op zoek naar vrijwilligers. Via deze landelijke actieweek wil de organiserende Stichting Vluch teling in Den Haag de aandacht ves tigen op de wereldwijd ongeveer vijftien miljoen mensen die op de vlucht voor geweld, vervolging of onderdrukking, nu gebrek of hon ger lijden. In Leiden wordt, vooruitlopend op de vluchtelingenweek, volgende week woensdag in de Openbare Bi bliotheek een foto-expositie ge opend met als titel 'The story of the Refugees'. De opening zal worden verricht door wethouder Hans de la Mar, namens de gemeente verant woordelijk voor het plaatseljke vluchtelingenbeleid. Volgens Anton Dronkers, diaco naal predikant, kan het Aktiekomi- tee nog heel wat collectanten ge bruiken. Belangstellenden kunnen het comité bereiken via 'De Bakke rij', Oude Rijn 44c in Leiden. (vervolg van pagina 1) BREMERHAVEN/KATWIJK Het zal zeker nog enkele weken du ren voordat de vriestrawler BX 783 'Jan Maria' weer kan uitvaren. Di recteur D. Parlevliet van de Kat- wijkse rederij Parlevliet Van der Plas noemde dat vanmorgen eén van de belangrijkste schadeposten na het ongeval aan de losplaats in Bremerhaven. Op dat moment had hij nog geen enkel zicht in de kosten die zijn gemoeid met het repareren van de averij in de vriesruimen en de schade aan de vangst die in de ondergelopen dekken lag opgesla gen. De manier waarop het schip in de loop van maandagmorgen vol met water liep, vergeleek Parlevliet met de toedracht van de ramp op de veerboot 'Herald of free Enterprise' in Zeebrugge. Bij het lossen van de vis was de laadklep in de zijwand van de trawler volledig geopend. Toen het schip naar bakboordzijde overhelde, kwam deze opening van vijf bij tien meter onder het niveau van de waterspiegel te liggen. Het duurde maar enkele minuten voor dat de vele tonnen binnenstromend water het schip zodanig hadden ver zwaard dat het begon te zinken. De bodem van de haven ligt op de losplaats ongeveer op acht meter diepte. Door de grote diepgang die de volgeladen 'Jan Maria' heeft, hoefde de trawler maar anderhalve meter te zakken voordat hij in de bagger lag. De meest kwetsbare ruimten, de machinekamer en de dekken met de kostbare visverwer- kende apparatuur, hielden het daar door droog. Faciliteiten De BX 783 kwam aan het eind van 1988 in de vaart. Het schip is 99 me ter lang en 18 meter breed. De traw ler vaart officieel voor het bedrijf Doggerbank Seefischerei, eigen dom van de Katwijkse rederij Parle vliet Van der Plas, en werd met fi nanciële steun van de Duitse over heid gebouwd. Het vaartuig heeft Bremerhaven als thuishaven, waar door Parlevliet Van der Plas volop is geïnvesteerd in opslag- en overslagfaciliteiten. De rederij heeft inmiddels meerdere schepen onder Duitse vlag varen omdat de Neder landse vangstquota ontoereikend zijn. Bij de bouw van de 'Jan Maria' was het aanbrengen van de laad klep in de zijwand van het schip een noviteit, die inmiddels door ver schillende andere bedrijven is nage volgd. Het belangrijkste -voordeel van deze constructie is de enorme tijdwinst die bij het laden en lossen kan worden geboekt. De laadwand is voorzien van een lifinstallatie, waarmee de verschillende ruimen met heftrucks kunnen worden be reikt. Het was een verdachte van het ty pe 'ik-eerbiedig-de-wet en zweer- trouw-aan-de-koningin'. De on schuld zelve dus. En het was juist deze meneer die op 20 december 1989 een parkeerbon had gekre gen. Omdat hij zijn auto had neer gezet op de Doezastraat zonder geld in de parkeermeter te doen. "Ik kwam naar Leiden om te eten en ik wist dat de koopavond op donderdag is. Omdat het geen donderdagavond was, dacht ik dat er geen geld in de parkeerme ter hoefde. Toen werd ik er rond een uur of zeven op geattendeerd dat parkeercontroleurs bij mijn auto stonden. Op de parkeerme ter staat vermeld dat er alleen overdag en op vaste koopavon den hoeft te worden betaald. En ik kon niet weten dat het toen koopavond was", maakte de ver dachte duidelijk. Kantonrechter H. Morshuis wilde het naadje van de kous weten. "Kunt u herhalen wat er precies op de parkeermeter staat aangegeven?". "Dat je op vaste koopavonden moet betalen", antwoordde de man. "Staat het woord 'vaste' er op vermeld", vroeg de kanton rechter door. "Er staat dat je op koopavonden moet betalen en dat de vaste koopavond op don derdag is", maakte de verdachte duidelijk. "Juist", wist de rechter, "dus als je .verder doordenkt dan weet je dat de vaste koopavond op donderdag is en dat er dus nog meer koopavonden kunnen zijn". Een normaal mens dacht daar op dat moment niet aan. vond de verdachte. "Ik ging naar Leiden om te eten, het was heel rustig in de Doezastraat". Officier van justitie J. de Moor eiste een boete van vijftig gulden. "Als je je als een goed huisvader gedraagt, zou je het kunnen we ten". strooide hij nog wat zout in de wond. "Daar kan ik niet akkoord mee gaan", zei de verdachte beslist. "Ik kon niet zien dat het koop avond was". "Ja, maar er zijn heel veel dingen in het leven die je niet kunt zien en waarmee je toch re kening moet houden", vond de rechter. "Maar ik kan me voor stellen dat u het er wel een beetje moeite mee hebt. Daarom ver klaar ik u schuldig, maar leg ik geen straf op. Ik geloof niet dat onze rechtsbedeling er mee is ge diend als u een boete krijgt" Rottig De keurig geklede man ging veel tevredener de zittingzaal uit dan de student die ook een parkeer bon had gehad. Omdat hij de gro te Amerikaanse slee van zijn pa had neergezet bij de Webster Uni versity aan de Boommarkt. "Ik moest een scriptie inleveren en de parkeergelegenheid is erg rottig daar. Er was ook in de omringen de buurt geen parkeergelegen heid en daarom besloot ik de auto even vluchtig op de stoep te zet ten". "De controleurs stonden nog bij uw auto toen u terugkwam?", vroeg de rechter. Dat bleek niet het geval te zijn. "De leraar was er niet en daarom moest ik de scrip tie bij de directeur brengen", gaf de verdachte een verklaring. De rechter toonde niet veel be grip. De student had de auto best een eindje verder weg kunnen zetten. "Maar ik heb een kwartier rondgereden en kon echt geen plaats vinden. Ik kan toch moei lijk de hele dag blijven zoeken". "Dat is niet nodig, bij Molen De Valk is altijd wel plaats", zei Morshuis. "Ik weet niet waar De Valk is", antwoordde de verdach te. De rechter kon dat nauwelijks geloven. "Die molen is zo groot, die zie je niet gauw over het hoofd". "Maar ik kom Leiden al tijd binnen vanaf de A4", merkte de student op, daarmee aange vend dat hij blijkbaar wel wist aan welke kant van de stad hij de molen moest zoeken. De officier eiste een boete van vijftig gulden, en Morshuis zag geen enkele reden om dat bedrag te verlagen. "Kan ik dat in termij nen betalen", wilde de jongeman nog weten. Morshuis viel bijna van zijn stoel van verbazing. "Die vijftig gulden?". "Nou, ik ben maar een arme student", voegde de verdachte eraan toe. Morshuis reageerde daar niet op. Je ziet er niet uitgehongerd uit, je bent niet gekleed in lompen en je mag ge woon die enorme bolide van je va der lenen, zag je hem denken. Tegenover een bewoner van de Pieterswijk toonde de rechter eveneens weinig clementie. De man stapte met een koffertje in zijn hand en een dikke archief map onder zijn arm naar voren. Het doel van zijn bezoek aan het kantongerecht was heel duide lijk: de man wilde zijn parkeer boete niet betalen. Hij beschikt over een parkeervergunning maar kan zijn auto vaak niet kwijt omdat alle plaatsen bezet zijn. "Ik was hier vorig jaar ook en toen verklaarde u mij schuldig, zonder straf. En u heeft toen ge zegd als het weer gebeurt, dan moet u maar weer hier heen ko men". Morshuis kon niet geloven dat hij vorig jaar had laten door schemeren dat de man dan weer geen boete opgelegd zou krijgen. "Want dat zeg ik nooit". "Maar de situatie is zeker wei nig veranderd?", wilde hij weten. "Het wordt eerder erger", ant woordde de man. Officier De Moor vond dat de verdachte aan het verkeerde adres was. "De gemeente geeft de parkeervergunning af. Dat is een produkt. En als u niet tevreden bent over dat produkt, dan moet u zich richten tot de gemeente. Want dan zit de gemeente in feite tegen een wanprestatie aan. Dan wordt niet waargemaakt wat ze beloven, zou je kunnen zeggen. We zijn meneer al een keer tege moet gekomen en daarom eis ik nu een symbolische geldboete van 25 gulden". "Als wij in alle gevallen zouden zeggen: schuldig zonder straf, dan zou het een janboel worden en dat willen we niet", was Mors huis het met de officier eens. "Misschien kunt u proberen of de gemeente de geldboete van 25 gulden wil betalen". De verdachte vertelde dat hij al een enorm pakket brieven naar de politie had gestuurd maar dat hij daar nooit antwoord op had gekregen. "Als ze geen aanleiding zien om te reageren, weet ik ook niet meer wat ik moet doen". Morshuis stelde voor het gemeen tebestuur eens in te schakelen. "Kan ik een schriftelijke ver- klairng krijgen van het vorige vonnis", vroeg de Leidenaar ver volgens. Hij maakte duidelijk dat hij wilde weten wat de rechter precies had gezegd, zodat hij zich op die woorden kon beroepen. "Er worden alleen summiere aan tekeningen gemaakt en die zijn niet beschikbaar", gaf de rechter hem weinig hoop. "Ik ga er niet mee akkoord", zei de man ferm. Helaas voor hem was de boete te laag om er tegen in beroep te kunnen gaan. Mors huis knikte vriendelijk "Ik wens u veel succes bij uw pogingen om te bereiken wat u wilt bereiken".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12