TAD LEIDEN 'Laat jacht op de zeehond aan de gelen over' Merenwijk vreest overlast Schiphol LEIDSCH DAGBLAD 'Beruchte' druppel Witte Singel weer teruggeplaatst 'Wij luisteren naar de mensen en tonen begrip9 s DINSDAG 29 JANUARI 1991 Bezwaar tegen uitbreidingsplannen LEIDEN - De vereniging van eigenaren van de Karper- en Fo- rellenwijk in de Merenwijk maakt bezwaar tegen het plan van aanpak Schiphol en omge ving. Ze vreest nog meer ge luidsoverlast van de Kaagbaan en eist strengere regels voor de aanvliegroutes, de minimale vlieghoogte en de controle daar op. Voorts wil ze dat in de Mere- nijk het geluidsniveau wordt gemeten. De bezwaren van de Leidenaars zijn gisteren ingebracht tijdens de hoor zitting over het plan van aanpak in Amstelveen. De vereniging van ei genaren weerlegt de bewering in het milieubeleidsplan Schiphol dat de Kaagbaan naar dunbevolkt ge bied leidt. "De zuidwestelijke aanvliegroute loopt precies over de Merenwijk. We praten dan over een stadswijk van circa 6000 woningen en zo'n 20.000 inwoners", aldus woordvoer der H. Roodenburg van de bewo- Dieven slaan slag in tuinhuisjes bij Ons Buiten LEIDEN Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde hun slag geslagen in twee tuinhuisjes op het complex van Ons Buiten aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Uit een van de huisjes werd een complete inventaris weggenomen. Vermist worden een koelkast, gas stel, gereedschapskist met inhoud, een wekker, een lamp, lepelrek, gas fles, enkele schilderijtjes, bedde- goed en een 130-delig bestek. De da ders vernielden het slot van een raam om binnen te kunnen komen. Van het dak van een ander tuin huisje werd een zonnecollector ter waarde van 995 gulden gestolen. De racefiets die met een slot aan een hek was verbonden, werd ook ont vreemd. Volgens het beleidsplan krijgt de Kaagbaan niet alleen overdag meer vluchten te verwerken, maar wordt ook het overgrote deel van het steeds groeiende nachtverkeer over die baan geleid. Roodenburg meent dat dit in strijd is met het in het be leidsplan geformuleerde doel om de geluidshinder in aaneengesloten woongebieden te beperken. Volgens de vereniging van eige naren bestaat er trouwens nu ook al geluidsoverlast. Ze neemt aan dat die wordt veroorzaakt door vliegtui gen die lager aanvliegen dan ze mo gen. Gezien de huidige herrie vinden de Merenwijkers het vreemd dat de provincie Zuid-Holland noch de ge meente Leiden betrokken zijn bij de samenstelling van het plan van aanpak. De Merenwijk wil daarom alsnog deelnemen aan het overleg. Een woordvoerster van de Com missie Geluidshinder Schiphol wist vanochtend te melden dat er nu nog amper klachten komen uit de Me renwijk. "Zo'n drie of vier per maand, het is te verwaarlozen". Exacte cijfers zijn volgens de me dewerkster niet te geven omdat de klachten uit de Merenwijk niet apart worden geturfd. "Het aantal telefoontjes is zo klein dat we ze rangschikken onder de noemer 'klachten uit overige gebieden', bij alle andere incidentele meldingen van geluidshinder". Het verkeer op de Witte Singel wordt vlak voor de Vreewijkbrug yloteseling weer geconfronteerd met de druppel. (foto Win» Dijkman) LEIDEN - De inmiddels beruchte druppel op de Witte Singel is weer terug. Nadat de auto's sinds de re constructie van het wegdek enige maanden ongehinderd konden doorrijden, worden ze nu weer ge confronteerd met het obstakel op de toch al niet al te brede wegdek. De druppel is enige meters opge schoven richting de Vreewijkbrug tussen de Witte Singel en de Kaïser- straat. Het vorige obstakel leidde met name in de eerste maanden na de aanleg tot verscheidene ver keersongevallen. De herplaatsing van de druppel is onderdeel van de herinrichting van de Zoeterwoudse en Witte Singel. Dit werk neemt twee maanden in beslag. Het gedeelte van de Zoeter- woudsesingel tussen de Heren straat en de Lammerschansweg wordt geasfalteerd. Door met lijnen fietspaden te suggereren wordt de rijbaan versmald voor auto's. Au to's gaan hierdoor langzamer rijden, denkt de gemeente. Verdere snelheidsbeperkende maatregelen zijn volgens de directie verkeer niet haalbaar door de be langrijke verkeersfunctie van de Zoeterwoudsesingel. Het gedeelte van de Witte Singel tussen de Jan van Goyenkade en de Haagweg wordt opnieuw geasfal teerd. Ook hier worden met lijnen Telefonische Hulpdienst Leiden merkt gevolgen van golfoorlog Oorzaak storing aan Ylietweg LEIDEN - Een storing in een kabel aan de Vlietweg is de oorzaak ge weest van een stroomonderbreking dit weekeinde in de Leidse regio. Door de storing raakte een transfor matorhuisje in Voorschoten over belast. Dat heeft de Energie- en Water voorziening Rijnland bekend ge maakt. Ten gevolge van de storing heeft een deel van de Vlietweg zon dagavond tussen vijf en negen uur zonder stroom gezeten. of vrienden in de buurt van het oor- en discussiëren absoluut helpt. Het hun angsten of twijfels kunnen bel- logsgebied en die zich daardoor ex- is een manier om de spanning te len. Veel mensen weten nog niet ontladen. Mensen die alleen zijn waarvoor de telefonische hulp met onverwerkte herrineringen aan dienst is. Wij luisteren naar de men- tra betrokken voelen bij de oorlog. Voor sommige mensen geldt dat zij zich grote zorgen maken over de de vorige oorlog en of met traumati- sen en tonen begrip voor hun ang- LEIDEN - Ook Telefonische Hulp dienst Leiden merkt de gevolgen van de golfoorlog. De instelling krijgt dagelijks telefoontjes van mensen voor wie de golfoorlog ge- voelens losmaakt, waar ze geen raad toekomst. Ze hebben zoiets van: sche ervaringen uit hun kinderja- mee weten. J. Herrebout, coördina tor van de Stichting Telefonische Hulpdienst, geeft aan dat van de on geveer 20 telefoontjes die er dage lijks binnenkomen, er zo'n vijf over lens van machteloosheid en kwaad waar moet het naar toe met deze ren, hebben het nodig dat mensen wereld'. De vloedgolf van informa- sten. Een echte oplossing voor de problemen die de oorlog oproept, tie die via de media over de mensen verdwijnt een stukje van de mach wordt uitgestort versterkt de gevoe- teloosheid". naar hen luisteren. Door te praten kunnen we natuurlijk niet bieden. We adviseren mensen om niet de de oorlog gaan. "Vaak gaat het om wat oudere mensen die de Tweede Wereldoor- hele dag voor de tv en de radio te zit- Volgen Herrebout kan de telefo- ten, maar wat afleiding te zoeken, heid nog eens. Er over praten helpt nische hulpdienst de telefoontjes Als alleen praten niet genoeg is dan dan". zonder problemen verwerken, kunnen wij mensen aan de hand Deze bewering wordt volgens log hebben meegemaakt. Zij zijn Herrebout volmondig bevestigd bang dat Nederland ook bij de oor- door prof. Dr. J. Bastiaans, expert log betrokken raakt. Ouders met op het gebied van behandeling van een zoon in dienst die wellicht mee mensen met trauma's over de Twee- moet vechten als Nederland betrok- de Wereldoorlog. "Wij hebben con- ken raakt, delen die angst. Natuur- tact opgenomen met professor Bas- lijk zijn er ook mensen met familie tiaans en hij gaf aan dat het praten "Veel van de mensen die nu over de van een sociale kaart doorverwijzen oorlog bellen zijn mensen die het naar andere hulpdiensten", normaal al moeilijk hebben en dan De telefonische hulpdiens is dag wellicht toch al belden. Wij hebben en nacht bereikbaar voor mensen in Leiden 75 vrijwilligers waar we die behoefte hebben aan een ge dag en nacht een beroep op kunnen sprek. Het telefoonnummer vindt doen. Het gaat ons er om de mensen men achterop de telefoongids bij de er nog eens op te wijzen dat ze met alarmnummers (071-125202). Groenlandkenner Gerti Nooter (60) weg bij Volkenkunde Officieel heeft cultureel antropoloog Gerti Nooter sinds 1 januari afscheid genomen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Twintig jaar stond hij daar aan het hoofd van de afdeling Noord- Amerika en Arctische gebieden. Zijn verre reizen moet hij voortaan zelf betalen, zo merkt hij nuchter op. Nooter (60) raakte vooral bekend als de man die met zijn jonge gezin ruim twintig jaar geleden in de Oostgroenlandse nederzetting Tiniteqilaaq (uitgesproken als 'Tiderida') overwinterde. "Dat hebben we toen nooit als iets bijzonders aangevoeld, maar nu we achterom kijken, denken we wel eens: hoe hebben we het geflikt?". Uit Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN In zijn column in deze krant schreef columnist Gerrit Jan Zwier, ook cultureel antropoloog, dat het hem niet zou yerbazen als Gerti Nooter tot ereburger van Ti derida zou worden benoemd. "Maar dat is een practical joke van Gerrit Jan", lacht Nooter (60). Het is nog maar de vraag of een gemeenschap als Tiderida met het begrip 'erebur gerschap' bekend is. Onmogelijk is dit echter niet. De verwesterlijking heeft ook daar toe geslagen. "Al zijn de ontwikkelin gen tussen de jaren zestig en nu veel sneller gegaan dan tussen de jaren dertig en de jaren zestig", weet de antropoloog. De nederzetting bleef in aantal constant: tweehonderd zielen. "Maar in 1965 was 70% van de bewoners jonger dan 15. Nu ge bruiken vrouwen massaal het spi raaltje en worden mensen ouder. De petroleumlamp is vervangen door elektrisch licht en de houten huizen zijn met glaswol geïsoleerd. Je hebt buitenboordmotoren. Kinderen gaan in Denemarken beschaving le ren, want Groenland is een soort provincie van Denemarken met zelfbestuur. Maar als ze terugkeren, vergeten ze weer snel wat ze in De nemarken geleerd hebben". Nooter kan er als geen ander van meepraten, want hij bezocht Tider ida zo'n vijftien keer. Verleden jaar, net van Leiden naar Amsterdam verhuisd, verbleef hij nog een half jaar op Groenland om er aan de uni versiteit van de hoofdstad Nük te doceren. Souplesse De liefde voor vreemde volkeren kwam bij Gerti Nooter naar eigen zeggen pas laat. "Nee, ik was geen jongen voor Karl May", zegt hij met zijn lichte ondertoon van spot. "Ik was van het Amsterdam lyceum af getrapt - 'slecht gedrag', 'het mo reel van de groep aantastend', dat soort dingen. en heb toen HBS-A gedaan. Ik had een late roeping voor de studie en ben sociale geografie gaan studeren. Culturele antropolo gie was toen nog geen hoofdvak. De souplesse waarmee in andere cultu ren voorwerpen gemaakt werden, daar raakte ik van onder de indruk". Nooter kwam na zijn studie in 1962 te werken op het museum voor het onderwijs in Den Haag (Muse- on). Een museum, dat in het bezit was van de zogenaamde Tinbergen- collectie. De latere Nobelprijswin naar Niko Tinbergen had tijdens een expeditie in 1931-32 een com plete collectie voorwerpen uit Groenland meegenomen, maar was niet in Tiderida geweest. In 1965 kwam Nooter voor er voor het eerst. "Eigenlijk per toeval. We arriveerden in Tassilaq en de eerste boot die we namen had Tiderida als bestemming. Ik reiède als adviseur met VARA-regisseur Jan Veenman voor een documentaire naar Groen land. Een aantal voorwerpen uit de Tinbergencollectie hadden we naar Groenland meegenomen om veran deringsprocessen te bestuderen". Van 1967 tot 1968 bezocht Nooter opnieuw Tiderida - "op de Poolcir kel, 66 graden, 30 minuten" - op nieuw. In gezelschap van zijn vrouw, kleuterleidster van beroep, en drie zoons, vijf, acht en elf jaar oud. Zij zouden er allen het Oost groenlandse dialect leren spreken. Op een foto uit die tijd is Nooter stevig ingepakt, steviger dan de oor spronkelijke bewoners. "Je huid is er niet op berekend". Het kan in Ti derida dertig graden onder nul wor den. Nooter vervolgt: "Ik vond dat je als antropoloog participerend on derzoek moest doen. Als je nooit de eindeloze sneeuwvlakten hebt ge zien... En voor een onderzoeker had ik het ideale gezin. Een man, zijn iets jongere vrouw, oudste zoon al op de middelbare-schoolleeftijd, jongste nog een pop. Eigenlijk had ik nog een dochter van zestien moe ten hebben, dan was het helemaal perfect geweest". Greenpeace Nooter 'zakte ook in' in nederzettin gen in Canada en Alaska, maar be zocht nimmer de 'Lower 48 States', de 48 lager gelegen staten, zoals hij de U.S.A. minus Alaska spottend noemt. Nooter beschouwt zichzelf overigens niet als een avonturier. Ook zijn kinderen zijn volgens hem geen mensen geworden die het ris kante opzoeken. "Nee, ik zag ons verblijf op Tiderida toen niet als iets bijzonders, maar achteraf denk ik wel eens: hoe hebben we het ge flikt", zo reageert hij. "Bergbeklim mers vind ik bijvoorbeeld idioten. Wat heb je op zo'n berg te zoeken, daar vind je niets. Wat ik wel heb ge leerd is dat gevaar plotseling komt. Als je in het ijs vast komt te zitten en niet weet of het uren of dagen duurt voor je verder kunt". Het vangen van vis kent voor hem geen geheimen meer. En dat geldt een man die zelf niet kan zwemmen. "Nee, ik kon het in mijn jeugd niet leren, vanwege een verstopping aan mijn oor. Maar ik heb me er nooit onveilig bij gevoeld". Dan zegt hij enigszins onderkoeld: "Ach, op Groenland zijn geen openbare zwembaden. In water ben je binnen twee minuten bevroren". Nooters fotocollectie hij maakte in 25 jaar zo'n 16.000 zwart-wit opnamen in de nederzetting aan het Sermilikfjord hebben medewerkers van het museum een foto-tentoonstelling samengesteld, die nog tot half februari te zien is. lijk. En de Inuït jagen niet op ba by's, maar op volwassen dieren die al op zee zijn", zo luidt zin argumen tatie. Hij geeft een ander voorbeeld: "Als je de olifanten niet redt, zijn ze weg, dat begrijp ik ook. Maar dat geeft dierenbeschermers toch nog niet het recht om vanuit helikopters op stropers te schieten". Nooters beste herinnering is met de jacht op de zeehond verbonden geweest. "Toen ik mijn eerste ge vangen had en Tiderida binnen kwam, waar de oudsten mij op wachten. 'Pilluarit', gefeliciteerd, zo begroetten ze mij. En de oudjes leg den hun hand op dat deel van de zeehond dat ze wilden hebben. Voor mij bleef de schedel over". Opvolging Gerti Nooter blijft als publicist ac tief. Hij is nog regelmatig op zijn ge- zellig-rommelige werkkamer te vin den; temidden van diadozen, boe ken, landkaarten en vooral vele uit heemse voorwerpen. Tijdens zijn conservatorperiode verdubbelde het aantal. "Ik moet in de praktijk mijn rotzooi nog opruimen. Hoe wel, het zag er hier altijd zo uit als nu". Pas na 1 april treedt Nooters op volger aan. Volkenkunde blijft enigszins in de familie, want de op volger is zijn schoondóchter Cunera Buys, nu met zwangerschapsverlof. Zij verrichtte onderzoek op Groen land en in Siberie. Volgens Nooter gaat er na haar aantreden op de af deling Noord-Amerika en Arctische gebieden, die nu grotendeels geslo ten is, een en ander veranderen. "Ja, alleen al omdat zij vrouw is. Een vrouw heeft oog voor andere dingen dan een man. Zo als wij in onze cul tuur de naaimachine hebben, zo zijn er ook in andere culturen voorwer pen, waar speciaal een vrouw op let". Kijk op Oost-Groenland. Foto's van Gerti Nooter. Tot half februa ri in het Rijksmusuem voor Vol kenkunde. Tiderida was en is een gemeen schap, waar de Mongoolse bevol king - liever geen Eskimo's te noe men, maar Inuit ('mensen, 'volk') - leeft van de jacht en de visvangst. En daarom is Nooter het niet eens met de acties van Greenpeace tegen de zeehondenjacht. "Wat dat betreft is Greenpeace een vreselijk zooitje. Zij willen niet naar ons luisteren. Ik zeg altijd: sluit de blanken uit van de jacht op de zeehonden en laat het over aan de gelen. De zeehonden- jacht is hun middel van bestaan en zij gebruiken alles van het dier. Mensen gaan in dat geval vóór. Het beest levert voedsel en kleding, de lever is bijvoorbeeld heel smake fietspaden aangegeven. Verkeer op de singel krijgt voorrang op verkeer uit de zijstraten (Jan van Goyenka de en Schelpenkade). De uitgang van de Herenstraat wordt verbreed van 5 naar 5.80 meter, zodat auto's meer ruimte krijgen om elkaar te passeren. Paaltjes op Kort Rapenburg voldoen LEIDEN - De paaltjes op de rij baan van het Kort Rapenburg wer pen hun vruchten af. Dat is de eer ste voorzichtige conclusie van ge meente. politie en de busmaat schappijen nu het experiment en kele weken loopt. Binnenkort wordt het resultaat van de proef opgemaakt. Indien die positief uitvalt, wordt een midden geleider aangebracht op de plaats waar nu de rood-witte paaltjes staan. Eind vorig jaar plaatste de ge meentelijke directie verkeer en ver voer de paaltjes. Het betreft een po ging om te vermijden dat auto's vanuit deze richting de Breestraat in rijden. "Het moet als uiterst on natuurlijk overkomen om komende vanuit de richting Blauwpoorts- brug linksaf de winkelstraat in te rijden", verklaarde woordvoerder M. Kuzee van de directie verkeer de ingreep. Onlangs werd het verkeersgedrag op het kruispunt vastgelegd op een video-band. Ofschoon de film nog niet helemaal is bekeken, is Kuzee geneigd de eerste resultaten bemoe digend te noemen. "Alles gaat er wat gestructureerder aan toe". Ook de eerste reacties zijn binnen. Ku zee heeft van de politie en de bus maatschappijen begrepen dat zij eveneens redelijk tevreden zijn over het resultaat. Rookschade in 'De Burcht' LEIDEN Een groot gedeelte van het gebouw van sociëteit De Burcht heeft gisteren rookschade opgelo pen. De oorzaak was een smeulende mechanische handdroger in het da mestoilet van het cafe aan de Burg- steeg. In de nacht van zondag op maan dag was al ontdekt dat de droger rookte. Met een brandblusser is het apparaat geblust en vervolgens ver liet het personeel het pand. Rond elf uur gisterochtend kwam de schoonmaakster. Die rook een brandlucht en ontdekte dat de dro ger weer smeulde. Ze belde iemand van de sociëteit die zei dat ze met de brandblusser aan de slag moest. Dat deed ze en daarna ging ze naar huis. Een medewerker van de sociëteit arriveerde rond een uur gistermid dag. Hij kon door de enorme rook ontwikkeling niet naar binnen en schakelde de brandweer in. Appartementen aan Galgewater LEIDEN - Aan het Galgewater ko men nieuwe appartementen. Het plan voor de drie nu nog dichtge timmerde panden, die vroeger ei gendom waren van de Leidse on dernemer N. Blonk, wordt binnen kort gepresenteerd. Het plan gaat uit van 10 apparte menten met een parkeergarage voor de bewoners. De woningen ko men om een binnenplaats heen te liggen. Het complex van vrije-sec- torwoningen is ontworpen door de architect Paul de Ley. Striptekenaars signeren boeken LEIDEN - Tien striptekenaars zijn zondag 10 maart in buurthuis 't Spoortje om hun boeken te signe ren. Ze zijn uitgenodigd in verband met de regionale stripdag, die is ge organiseerd door de Leidse Strip shop en De Zevensprong. Onder de aanwezige tekenaars zijn onder anderen Robert van der Kroft (Sjors en Sjimmie) en Eric Schrcurs (Joop Klepzeiker). Tijdens de stripdag in 't Spoortje wordt omstreeks 11.00 uur een vei ling gehouden van albums en strip curiosa. De veilingstukken kunnen vanaf vandaag tot en met donder dag 7 maart worden ingalflVOd bfy het buurthuis aan de Bernhardkade 40. In overleg wordt een minimum prijs vastgesteld. De organisatie houdt overigens tien procent in van de opbrengst Scheidend conservator bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde Gerti Nooter: 'Ik vond datje als antropoloog par ticiperend onderzoek moest doen. Als je nooit de eindeloze sneeuwvlakten hebt gezien... (foto Lock zuydcrduin) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11