TAD LEIDEN 'Leidse ijshal moet gewoon blijven 'Wij hebben deze steun hard nodig actiel in vrije tiia| LEIDSCH M DAGBLAD MAANDAG JANUARI 1991 SRin»—uimia* ««aim.» Hl BMBi— Leidse praktijkdag voor de wijkkrant LEIDEN De een had zich prima vermaakt en de ander gaat nadenken over een re dactiestatuut. De kranten- praktijkdag. die zaterdag in 'Het Gulden Vlies' werd geor ganiseerd, leverde voor ieder een wel iets op. Ruim twintig deelnemers die in de Leidse regio een wijkkrant of een be- langenblad in elkaar zetten en meer wilden weten over het maken van een krant, hadden zich aangemeld. Zij kregen een aantal workshops aange boden, waarin een aantal 'mensen uit het vak' vertelde hoe het er bij een 'echte' krant aan toe gaat. Hoe wordt een redactie georganiseerd, hoe ga je met het nieuws om en hoe kan een krant tegenwoor dig met de computer worden opgemaakt. Organisator G. van Wilgen van het Platform Opbouwwerk was tevreden. "Het is bij mijn weten voor het eerst dat zoiets wordt ge organiseerd". Van Wilgen maakt ook deel uit van de redactie van 'Bladspiegel', een landelijk vak blad voor de redacties van buurt en dorpskranten dat in december voör de achttiende keer uit kwam. Het blad stopt tijdelijk met verschijnen. Men wil van 'Bladspiegel' een blad gaan ma ken ter ondersteuning van alle door vrijwilligers gemaakte kran ten en niet louter voor buurt-, dorps- en wijkkranten. Daarnaast hebben van Van Wilgen en de zij nen het plan opgevat spoedig een Nederlandse Vereniging voor Kleine Pers op te richten. Maar er moet wel voldoende belangstel ling zijn, zo schrijft hij in het laatste nummer van het vakblad. Van Wilgen zorgde zaterdag voor de aanwezigheid van plaat selijke en provinciale politici, on der wie burgemeester Goekoop en wethouder Walenkamp, die la ter in de middag door de deelne mers gëinterviewd konden wor den. Redacties konden op deze manier direct in contact komen met de mensen die vaak de beslis singen nemen. Gezellig Zo werd de Leidse burgemeester kritisch ondervraagd. Hij schoof onder meer aan tafel bij Niek de Goeje, de voorzitter van het wijk- comité Cronesteyn en medewer ker van 'Cronecontact'. Naast hem zaten Dinie Posthumus, die de layout verzorgt van de Boc- kepraat, het blad van de wijk Boekhorst, en Margje Vlasveld namens de 'De Put in de oude Morsch'. Vlasveld wees de burge meester op het ontbreken van pa pierbakken in haar omgeving en Goekoop belooft het met wethou der De la Mar op te nemen. Het grootste deel van het halfuur du rend gesprek, werd besteed aan het referendum op 6 maart over horecasluitingstijden. Cafés die naar eigen inzichten sluiten leve ren volgens burgervader Goe koop vooral een gezellige binnen stad op. En het referendum was niet bedoeld om lage opkomst percentages bij verkiezingen om hoog te brengen, zo beantwoord de hij een vraag van De Goeje. Het referendum was een van de twee hoofdthema's bij de inter views. De Provinciale-Statenver- kiezingen het andere. Daartoe kwam aan dezelfde tafel even la ter provinciaal lijsttrekker Hans Ramaer van de Groenen zitten. Met een paar secondanten pro beerde hij de stellingname van 'De Groenen' te verduidelijken. Dat hij op een schema als verte genwoordiger van 'Groen Links' stond aangeduid, leverde direct al een hoop gespreksstof op. Veel energie bij 'De Groenen' ging op aan het benadrukken van de ver schillen met 'Groen Links', dat werd in ieder geval duidelijk. Na afloop van de gesprekken verklaarde Niek de Goeje dat hij in 'Cronecontact' een 'klein stuk je' over het referendum zal schrij ven. "Ik ben er een stuk minder sceptisch over geworden". Dinie Posthumus zei dat ze in ieder ge val niet op de 'Groenen' zal stem men. Maar terugkijkend op de krantenpraktijkdag merkte ze op: "Ik heb me prima vermaakt deze middag. Al is wat ik tijdens de workshops gehoord heb, niet iets waar een wijkkrant als 'De Boek horst' specifiek wat aan heeft. Bij voorbeeld computeropmaak, dat is toch meer iets voor grotere, professionele bladen. Interessant was het allemaal wel". Redactiestatuut Enthousiast waren A. Bakker en Liesbeth Kooreman die in de re dactie zitten van het blad voor de 'Woningbouwvereniging Leiden'. Een krant met een oplage van tienduizend exemplaren, die be stemd is voor huurders van wo ningen van deze vereniging. Het blad schenkt bijvoorbeeld aan dacht aan lopende projecten, so ciale vernieuwing, interviews met architecten, bouw in het bui tenland en het aanstellen van huismeesters. De krantenpraktijkdag was goed opgezet, vond A. Bakker. "De interviews hadden wel lan ger mogen duren, ze moesten worden afgebroken toen het boei end werd. En het in contact ko men met de politici was interes sant", reageerde Bakker, sinds 1981 in de redactie van dit het blad van de Woningbouwvereni ging. "Hoewel we ook een profes sionele medewerker hebben, is er bij ons nooit over een redactiest- stuut gesproken", sloot Liesbeth Kooreman#aan. "Na wat ik van daag op de workshop gehoord heb. gaan we daarover pralen. En ook het doel dat we met onze krant beogen en met welke mid delen je dat bereiken wil, is niet exact omschreven. Dat moeten we wel gaan doen". Kooreman was positief-kritisch over het re sultaat van de dag. "Ik weet niet of de wijkkranten nu dichter bij het referendum betrokken zijn. enkel en alleen door een gesprek vanmiddag met bijvoorbeeld Sandra Roels. de coördinator re ferendum van de gemeente. Dat betwijfel ik een beetje. Maar de opzet van de dag was goed, deze combinatie van workshops en in terviews". Ze zou graag zien dat de organisatie ook in de toekomst doorgaat. "Ik hoop dat het de mensen die 'Bladspiegel' uitga ven lukt, opnieuw met initiatie ven van de grond te komen. Want de vrijwilligers bij wijkkranten hebben steun hard nodig". Stroomstoring treft Leiden Zoeterwoude en Voorschoten LEIDEN Dooreen stroomstoring in een transformatorhuisje in Voor schoten, heeft Leiden Zuid-West gisteravond tussen kwart voor ze ven en kwart voor negen zonder elektriciteit gezeten. De Stevenshof had enige tijd met knipperend licht te maken. Ook het signaal van de kabel-tv viel weg door de storing. Ook Zoeterwoude werd getroffen door het uitvallen van de elektrici teit. Aan het begin van de storing in Voorschoten, omstreeks tien over vijf, ging het alarm af van enige ban ken rond het Vijf Meiplein in Lei den. Aan de Brahmslaan werd rond kwart voor acht een vuurtje van autobanden en meubels gestookt om voor licht te zorgen. De Leidse politie heeft gedurende de stroom- onderbreking intensiever gesur veilleerd. Ook in Voorschoten zorgde stroomstoring voor enkele valse alarmen. Bovendien kon in delen van Voorschoten het signaal van de kabeltelevisie niet meer worden ontvangen. Krakers verlaten pand Groenesteeg LEIDEN Een vrijdagochtend ge kraakt pand aan de Groenesteeg is in de loop van die dag door de kra kers verlaten. Na tussenkomst van een hulpofficier van justitie werd duidelijk dat het pand pas een maand leegstond. Er waren nog meubels van de toen overleden be woner aanwezig. Bovendien was het pand inmid dels in gebruik bij de directie Groen van de gemeente'. De krakers kon den er daardoor geen enkele aan spraak op maken. Politie houdt inbreker aan LEIDEN Een 27-jarige man uit Leiden is zaterdagochtend op ver denking van diefstal aangehouden. Omwonenden zagen de man om streeks tien over zes met spullen uit een huis in de Prinsenstraat naar een auto lopen. De politie die door Omwonenden werd gealarmeerd, trof de man iets later in de auto aan met een gestolen tv, een video en 60 cd's. De deur van de woning aan de Prinsenstraat was geforceerd. De auto bleek kort tevo ren in Den Haag gestolen. Zolder brandt uit: 20 mille schade LEIDEN - De zolderetage van een woning aan de Johan de Wittstraat is gistermiddag geheel uitgebrand. De schade bedraagt volgend de brandweer ongeveer 20.000 gulden. Het is nog niet duidelijk waar door het vuur is ontstaan. Een poli tiewoordvoerder vermoedt dat het te maken heeft met een defect aan de cv-installatie. De brand werd gistermiddag om streeks 12.30 uur ontdekt. Er is on geveer twee uur geblust. De onder gelegen verdiepingen hebben al leen wat waterschade opgelopen. IJssport vereniging Leiden boert goed LEIDEN Jeugdleden mel den zich nog steeds aan. Aan leden die iets voor de vereni ging willen doen hebben ze geen gebrek. En een goede accommodatie hebben ze ook. Nog wel, althans. De IJssportvereniging Leiden, kortweg IJVL, boert goed. De club heeft niet te kampen met de proble men die voor veel sportverenigin gen heel gewoon zijn. Dat komt on der meer door het feit dat de vereni ging pas vijfjaar oud is, denken Pim Breebaart en Nicolien van der Hoorn. Breebaart werd voorzitter toen de vereniging werd opgericht.' Nicolien volgde hem twee maanden geleden op. De IJssportvereniging Leiden ziet zichzelf als de voortzetting van de IJsclub Leiden die al in 1888 werd opgericht. "Een heel roem ruchte vereniging was dat", vertelt Pim Breebaart. "Ze hadderr een baan bij de Schipholweg, die was heel beroemd. Er kwamen vaak be kende Nederlandse schaatsers. De Nederlandse Kampioenschappen werden er regelmatig gehouden". Maar ook de Leidse bevolking wist de baan op het Schuttersveld goed te vinden. "Het hoefde maar even te of heel Leiden stond er". Volgens Nicolien van der Hoorn is de IJsclub Leiden nooit officieel opgeheven. "Toen de ijshal in de ja ren zeventig open ging, werd het een slapende vereniging. Alle ijs- clubs en dus ook die in Leiden, wa ren georiënteerd op natuurijs. Kunstijs was natuurlijk iets heel an ders. Daar waren de bestuursleden absoluut niet op ingesteld". Dat hoort ook een beetje bij het schaatswereldje, vertellen Van der Hoorn en Breebaart. "De leden ziin enthousiast voor de sport en de sfeer is gewoon heel goed in het schaatswereldje. Dat merk je ook fneteen als er natuurijs is". Heren met sigaren Voordeel is ook dat de vereniging nog jong is. "Er zijn veel jonge men sen lid en er zijn geen mensen met vastgeroeste ideeën". Breebaart ziet een duidelijk verschil met besturen van andere ijsverenigingen. "Daar ligt de gemiddelde leeftijd dicht bij de 60. Ik denk dat wij nauwelijks de 35 halen. Bij die andere verenigin gen zitten meestal van die aardige heren met sigaren in het bestuur. Bij ons zijn vijf van de zeven be stuursleden vrouw". Er zijn ook veel vrouwelijke le den, vertelt Nicolien. "Dat bepaalt ook de sfeer". "Schaatsen is geen krachtsport. In de eerste plaats is het een kwestie van je evenwicht bewaren. Iedereen kan ervan genie ten, of je nu hard gaat of niet", ver klaart Breebaart. Het plezierige van schaatsen is volgens het tweetal dat het voor ie dereen leuk is om te doen. Of je nou soepel door de bocht glijdt of gil lend uit de bocht vliegt. "Na een paar weken merk je al vooruitgang, hoewel het wel een paar jaar duurt voordat je het echt goed onder de knie hebt". De voorzitter en ex-voorzitter be seffen heel goed dat het succes van de club ook ligt in het feit dat er in Leiden een overdekte ijsbaan is. "Door het kunstijs zijn wij een ver eniging die volop actief is. Trainin gen zijn er altijd, je kunt steeds je 2 der Hoorn glijden door de bocht in de ijshal aan de Vondellaan. "Het i. techniek verbeteren", aldus Van der Hoorn. Dat wil niet zeggen dat ze buiten schaatsen niet nög leuker vindt. Maar als dat in de regen moet dan gaat het plêzier er snel af. Bo vendien is een hal 'uitstekend ge schikt om schaatsen te leren'. "Het is er altij'd droog en er is geen wind", noemt Breebaart de voordelen nog *er kampen met financiële pro eens. blemen. De directie sport en recrea- De hal is heel belangrijk voor Lei- tie van de gemeente buigt zich mo- den en omgeving, vindt hij. Want menteel over de toekomst van de niet alleen de schaatsclubs maken hal. "Wij zullen daar zeker ook onze er gebruik van, ook short-trackers. mening over geven. De ijshal moet kunstrijden en ijshockey'ers oefe- gewoon blijven bestaan", zegt Bree- nen er. Al jaren heeft de ijsbaan ech- baart. Gekke hal "Ik heb nog weieens een oud-be stuurslid gesproken en die zei toen: ja maar u schaatst toch niet in die gekke hal?", vult Pim Breebaart haar aan. "Al die rondjes, binnen in zo'n hal, dat vinden ze maar niks". Ondertussen had Leiden wel een overdekte ijsbaan, maar geen ijsver- eniging. Schaatsende Leidenaars werden lid van verenigingen in de buurt: Warmond, Leiderdorp, Rijnsburg. Het zou leuk zijn als Lei den een eigen schaatsvereniging zou hebben, dacht een aantal men sen onder wie Breebaart en Van der Hoorn. De IJsvereniging Leiden begon met 70 leden. Het tweede seizoen waren er 320 mensen lid. Nu telt de vereniging 125 jeugdleden en 600 .senioren. Die schaatsen niet alleen in de winter. De meesten doen in de zomer ook mee aan de droogtrainin- gen in en rond de wielerbaan in Roomburg. Volgens Nicolien van der Hoorn zijn er veel leden die be reid zijn iets extra's te doen voor de vereniging. Inbraak Oude Singel LEIDEN In een woning aan de Oude Singel is gisteravond om streeks half negen ingebroken. Een bovenraampje bleek geforceerd. De buit bestond uit een aantal siera den, honderd cd's, een schilderij en zeshonderd gulden. Vijfenzestig jaar getrouwd LEIDEN Een gelukwens van de koningin en een bloemstuk van de burgemeester voor het 65- jarig bruidspaar De Jong-van der Steen. Frans de Jong (84) en Bep van der Steen (85) traden op 27 januari 1926 in het huwelijk en dat werd gisteren uitbundig gevierd in het Leonardus-paro- chiehuis aan de Haagweg. Te midden van hun vier kinderen, twaalf kleinkinderen en zes ach terkleinkinderen, vrienden en kennissen, beleefde het bruids paar een met muziek opgeluis terde feestmiddag. Het echtpaar is sinds 1934 aan De Genestetstraat woonachtig. Frans de Jong werkte in de jaren twintig als biscuitbakker bij 'Nutrix' aan het Gangetje. Zijn latere echtgenote Bep van Steen was er op de wafelafdeling werkzaam was. Later ging De Jong naar de 'Coöperatie', waar hij broodbezorger en magazijn meester werd. Zijn grote hobby was vroeger muziek; bij 'Niquw Leven' en 'T&D' speelde hij trombone en tuba. Het echtpaar woont nog zelf- verpleegster. "Nee, we komen oktober", standig, maar heeft thuis af en niet veel meer buiten de deur. Al- "De '70' toe steun van een hulp en een leen met verjaardagen en op 3 AGU bouwt nieuw pand in Roomburg LEIDEN - In het bedrijvenpark Roomburg wordt een nieuw pand gebouwd voor het sportartikelenbe- drijf AGU. De eerste paal voor het gebouw, dat 2400 vierkante meter groot wordt, gaat in april de grond in. De bouw moet in november zijn voltooid. Het nieuwe bedrijfspand, ontwor pen door architect Sander Douma uit Schermerhorn. zal voor een groot deel bestaan uit een magazijn hal van 8 meter hoog. Aan de voor zijde komen over twee verdiepin gen kantoren, een showroom, kanti ne en atelier. De totale investering bedraagt 2.8 miljoen gulden. In de huidige Zuidhollandse ves tiging van AGU, in Zoeterwoude. werken 16 mensen. Naar verwach ting zal dit aantal in het nieuwe pand snel boven de 20 uitkomen. Het Alkmaarse bedrijf biedt in to taal aan 110 mensen werk. verdeeld over 6 vestigingen in Nederland en België. Driejarige sponsor voor De Sleutels LEIDEN - Gehandicapten Sport Vereniging De Sleutels heeft met Zilveren Kruis-verzekeringen voor een periode van drie jaar een spon sorcontract afgesloten. Zilveren Kruis betaalt behalve traningspak- ken. kleding en tassen ook de reis kosten voor het elf man tellende Goalballteam van De Sleutels. Dit team neemt wekelijks in Utrecht deel aan de landelijke competitie. Goalball is een sport voor visueel gehandicapten. Scholingsproject voor bewoners van woonwagens LEIDEN Woonwagenbewoners kunnen een speciaal scholings- en werkgelegenheidsplan gaan vol gen. Daarvoor is in het kader van so ciale vernieuwing een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar gesteld. Er is nog 40.000 gulden nodig om het project twee jaar te kunnen la ten draaien. Bijna honderd procent van de woonwagenbewoners is werkloos. Dat is altijd al zo geweest, vertelt B. van Veen, opbouwwerker op het centrum Trekvaartplein. "Gedeel telijk is dat historisch zo gegroeid maar een belangrijke oorzaak is ook dat de meesten een geringe oplei ding hebben. Daarbij komt nog dat veel bedrijven liever geen woonwa genbewoners aannemen". Er wordt iemand aangesteld die de deelnemers gaat begeleiden. Be keken wordt welke opleiding het beste kan worden gevolgd en hoe een geschikte baan kan worden ge vonden. Van Veen verwacht dat in eerste instantie een tiental bewo ners mee zal doen aan het project. Poppenbeurs LEIDEN - Op zondag 10 februari wordt in het restaurant van de Groenoordhallen de jaarlijkse pop penbeurs gehouden. 40 Poppenma- kers doen daaraan mee waaronder Nederlands meest bekende pop- penmaaksters Bets van Boxel, Ria Odijk en Joke Grobben. De beurs geeft een overzicht van het zelf maken en ontwerpen van poppen in de afgelopen 20 jaar. Er kan ook ingeschreven worden voor cursussen, er zijn speciale stands met poppenkleding en met materia len voor het zelf maken van poppen en kleding en er is een boekenstand Daarnaast zijn er kostbare antieke poppen te bezichtigen. Ook is de poppendokter en een vertegen woordiger van de Nederlandse Ted dy-beren Club aanwezig en kunnen poppen op hun waarde worden ge taxeerd. De poppenbeurs is ge opend van 10.30 tot 16.30. üansexpressie In het buurthuis Vogelvlucht wordt maan dagmiddag 28 tanuari van 16 00 tot 17.00 uur een demonstratieles dansex- pressie voor meisjes en jongens van 13 tot en met 17 jaar gehouden Ook is er gelegenheid zich op te geven voor een cursus van 14 weken die start op maan dag 4 februari Informatie buurihuis Vo gelvlucht. tel. 313648 (Dick/Piet-Hein) Van Aardenne Oud-minister van Aardenne spreekt maandagavond 28 januari voor de WD- afdelmg Leiden over hel rapport hberalo beginselen' De bijeenkomst begint om 20.30 uur en wordt gehouden m m 't Par lement. Nieuwstraat 45 in Leiden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9