VS wijzen vredesplan van Iran af Passiviteit is voor Israël voorlopig beste keuze Wöltgens: PvdA kan trots zijn op standpunt in oorlog Otiedeskundige Koops: milieu in Golf wel degelijk te redden Honderdduizenden de straat op tegen oorlog PAGINA 6 OORLOG IN DE GOLF MAANDAG 28 JANUARI 1991 ARNHEM (ANP) - Van coalitie- dwang of opgelegde fractiediscipli ne is geen sprake geweest. Geheel naar eigen geweten zouden de Tweede-Kamerleden van de PvdA hun standpunt hebben bepaald over de Nederlandse bijdrage aan de Golfoorlog. Fractieleider Wolt- gens kon zaterdag tijdens een ver gadering van het PvdA-gewest Gel derland in Arnhem niet nalaten tot driemaal toe zijn voldoening te la ten blijken over die gang van zaken. "We hebben het ons zelf zeker niet gemakkelijk gemaakt. Van alle grote fracties hebben wij verreweg de meeste moeite, tijd en discussie gestoken in dit onderwerp", ver klaarde de fractieleider. Hij vindt dat het eigenlijk iets is om trots op te zijn, de worsteling binnen de frac tie over de Nederlandse inbreng in de Golf met als uiteindelijk resul taat een besluit dat met "de grootst mogelijke" eensgezindheid is geno men. Slechts 3 van de 49 fractiele den stemden tegen. NICOSIA (AP/IPS) De parlementsvoorzitter van Iran heeft gisteren een vredesplan voor de Golfoorlog bekend gemaakt, dat onmiddellijk is afgewezen door de Verenigde Staten en Israël. Het plan voorziet volgens het Iraanse pers bureau IRNA in een onmiddellijk staakt-het-vuren, de ge lijktijdige terugtrekking van beide partijen en een halt aan de vestiging van joden op de bezette westelijke Jordaanoe- ver. Islamitische strijdkrachten van niet nader gespecificeerde landen zou den moeten worden ingezet om op de wederzijdse terugtrekking toe te zien. Het handelsembargo tegen Irak zou wat betreft leveringen van voedsel en medicijnen moeten wor den opgeheven. Daarnaast wordt voorgesteld om voorde Palestijnen in de bezette gebieden een commis sie van islamitische landen in te stellen. IRNA berichtte niet wat de taak van een dergelijke commissie zou zijn. De clausule over de joodse immi granten maakt dat het plan in elk geval onaanvaardbaar zal zijn voor Israël en de Verenigde Staten. De Iraanse president Ali Akbar Hashe mi Rafsanjani heeft verklaard dat Iran neutraal zal blijven, en heeft het 'zelfmoord' genoemd als Iran bij de oorlog betrokken zou raken. Raf sanjani staat in eigen land echter onder druk van islamieten die vin den dat Iran de zijde van Irak moet kiezen. Irak heeft kort na het begin van de Golfcrisis alle Iraanse vre desvoorwaarden aanvaard, waar mee definitief een einde is gekomen aan de oorlog tussen beide landen. Rijkdommen Het wapenstilstands-plan is aan de orde gekomen tijdens bespekingen tussen Iraanse functionarissen en 'de Jordaanse minister van buiten landse zaken Taher Masri, die giste ren in Teheran aankwam. "Mijn be zoek is bedoeld om de betrekkingen tussen Jordanië en Iran te normali seren en om Irans medewerking te verkrijgen om een wapenstilstand te bereiken in de Golf', verklaarde Masri voor zijn vertrek. Zijn twee daagse bezoek is het eerste van een Jordaanse functionaris aan Iran in tien jaar. De twee landen gingen eerder deze maand weer diploma- Groot aantal aanslagen na terreur-oproep DEN HAAG (GPD) - De Iraakse leider Saddam Hussein heeft giste ren terreurcommando's opnieuw opgeroepen aanvallen uit te voeren op de Verenigde Staten en hun bondgenoten. Terroristen die daar bij om het leven komen, sterven vol gens Saddam Hussein 'de martela- rendood in de moeder van alle veld slagen'. Zijn oproepen zijn niet zon der gevolg gebleven, want in tal van landen zijn het afgelopen weekein de aanslagen gepleegd. Het hoofdkantoor van de Ameri can Express Bank in Athene werd vannacht door een granaatinslag verwoest. Bij de aanslag vielen vol gens de politie geen gewonden. Wel was de ravage enorm. De granaat werd afgevuurd in een drukke win kelstraat. Niemand heeft de aanslag opgeëist. Eerder op de dag ontplof te een bom bij de verzekeringsmaat schappij Interamerican. Ook hier werd alleen materiële schade aan gericht. In Turkije ontploften zaterdag bommen bij het Amerikaans consu laat en bij het Turks-Amerikaans cultureel centrum in Adana. Een dag later waren de kantoren van de Franse, Japanse en Saudische luchtvaartmaatschappijen in de hoofdstad Ankara het doelwit van bomaanslagen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar ook hier was de materiële schade aanzienlijk. In de Franse hoofdstad Parijs ex plodeerde een bom bij het gebouw van het dagblad Libération. Drie mensen liepen verwondingen op. En in Libanon werd een raket afge vuurd op een bank, die deels Frans eigendom is, Een bewaker werd ge dood. De Amerikaanse ambassa deur in Uganda ontsnapte tenau- werdood aan de dood bij een bom aanslag op een tennisbaan. De poli tie van het Australische Sydney heeft zaterdag een man opgepakt, die van plan was een vliegtuig van een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij te kapen. Om aanslagen zoveel mogelijk te voorkomen, heeft de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm be sloten om alle Iraakse passagiers op binnen- en buitenlandse vluchten te weigeren. Des te meer heeft het Wöltgens verrast dat daarna de verwijten zijn losgekomen van rechts en van links. PvdA had gebrek aan fermheid getoond, zeiden de poli tieke tegenstanders. De PvdA had moreler moeten zijn en zich afzijdig moeten houden van militaire in menging in de Golfoorlog, beweer den sommige geestverwanten en een deel van het eigen partijkader. Met die laatste groep kreeg Wölt gens zaterdag te maken op de partij- vergadering. Het gewest Gelder land dreigde zaterdag om volgende week tijdens een partij-congres over de Golf een motie in te dienen waarin het beleid van de Kamer fractie wordt afgekeurd. De top van de Partij van de Arbeid ziet dat con gres echter vol vertrouwen tege moet. Prominente PvdA'ers heb ben inmiddels namelijk laten weten discussie prima te vinden, maar er van overtuigd te zijn dat de tot nu toe gevolgde politieke lijn gehand haafd zal worden. De partijleiding deed de afgelo pen dagen haar uiterste best om het niet tot een scheiding der geesten te laten komen over zo'n 'gevoelig' on derwerp. Zeker niet met de Staten verkiezingen in aantocht. Wöltgens had daarom zaterdag in Arnhem een uitgelezen kans het standpunt j van zijn fractie nog eens uit te leg- gen en een interne crisis te bezwe ren. Het gaat, legde Wöltgens uit. om een crisis van "de echte, grote j wereld om ons heen" en niet van de PvdA. Onzin te denken dat Neder land met twee scheepjes in zijn j dooie eentje had kunnen proberen de effecten van het embargo langer te beproeven. Dus moest een keuze worden gemaakt, aldus de fractie voorzitter: afzijdigheid of engage ment. Partij-voorzitter M. Sint heeft de I PvdA-leden intussen een brief ge- stuurd met daarin een uiteenzetting j over het hoe en waarom van de con clusie dat het gebruik van militair geweld tegen Irak onvermijdelijk was geworden. Een belangrijk argu ment daarbij was, aldus Sint, dat Saddam Hussein elke diplomatieke oplossing torpedeerde. tieke banden aan, die waren verbro ken omdat Jordanië in de oorlog tussen Iran en Irak de zijde van Irak koos. Karrubi zei dat Iran 'zeker met an der islamitische landen tegen Israël zal vechten" als Israël tegen Irak ten strijde trekt. Hij betreurde 'het do den van onschuldige islamitische mensen en de vernietiging van de islamitische rijkdommen en grond stoffen' door de multinationale coa litie. Jordanië en Iran hebben zich in de Golfoorlog neutraal verklaard. Beide landen ondersteunen de VN- resolutie voor de Iraakse terugtrek king uit Kuwayt, maar zijn tegen de aanval van de multi-nationale strijdmacht op Irak. 'Duitse bedrijven verbeterden Scud' BERLIJN (GPD) - Een aanzienlijk aantal Duitse bedrijven heeft vol gens het weekblad Der Spiegel meegewerkt aan de verbetering van de Iraakse Scud-B-raket. Onder de bedrijven, zo meldt het blad van daag, is ook het Thyssen-concern dat pompen voor de raketaandrij ving zou hebben geleverd. Thyssen ontkent elke betrokkenheid. Wel heeft het bedrijf 35 pompen voor de olie-industrie geleverd, maar die zouden voor geen enkel ander doel kunnen worden gebruikt. Justitie onderzoekt de rol van deze multinational evenals de mo gelijke betrokkenheid van de Ham- burgse navigatie-producent Plath, die volgens Der Spiegel stuurme chanismen voor de gevreesde raket heeft gebouwd. Ook tegen het Hes- sische handelsconcern Tramac is een vooronderzoek begonnen. Een van de belangrijkste leveran ciers voor de verdere ontwikkeling van de Scud-B is de eveneens in Hessen gevestigde consulting-fir- ma Havert geweest, zo meldt Der Spiegel. Bij een huiszoeking in ja nuari zou veel belastend materiaal in beslag zijn genomen. Een Havert- woordvoerder ontkende het bericht en suggereerde dat zijn bedrijf mo gelijk is verwisseld met Tramac. Zonder visum is het onmogelijk Irak te verlaten RUWEISHED (Rtr/AFP) - Duizen- den vluchtelingen zijn gestrand in het grensgebied tussen Irak en Jor danië. Irak heeft hen voorgeschre ven dat ze uitreisvisa moeten heb ben als ze het land willen verlaten. Vluchtelingen zonder papieren moeten eerst terug naar Baghdad om die te halen. Niet iedereen heeft genoeg benzi ne voor de reis terug naar Baghdad. Irak heeft de verkoop ervan ge staakt. Bovendien zouden veel vluchtelingen bang zijn naar de Iraakse hoofdstad te gaan omdat de snelweg regelmatig het doelwit is van bombardementen. Sinds afge lopen donderdag moeten alle Arabi sche reizigers die het land willen verlaten een uitreisvisum hebben. Een van de demonstranten tijdens de grote vredesbetoging zaterdag in Bonn. DEN HAAG (GPD) - Het milieu in de Perzische Golf is ondanks de gigantische olieverontreini ging nog wel degelijk te redden. Dit zegt de Nederlandse milieudeskundige W. Koops. "Technisch is het gewoon een kwestie van pompen. Er moeten schepen met grote inhoud naar toe om de olie daar weg te halen en dan is het zondermeer op te lossen", aldus de milieudeskun dige van Rijkswaterstaat. Een aantal Nederlandse onder nemingen, zoals bagger- en ber gingsmaatschappijen, heeft Koops gisteren al benaderd om zijn medewerking bij het oprui men van de olie toe te zeggen. "Wij hebben in Nederland de laatste tien jaar middelen ontwik keld die de olie van het water zon der het gebruik van chemische middelen kunnen verwijderen". Koops doelt onder meer op een speciaal ontwikkelde veegarm aan boord van schepen, die al eer der bij de bestrijding van olieram pen is ingezet. Koops: "De meeste bergingsmaatschappijen hebben deze veegarmen en kunnen die binnen 24 uur waar ook ter we reld inzetten. De veegarm wordt gedemonteerd per vliegtuig naar de plaats van bestemming ge bracht en daar gekoppeld aan een schip". Zolang er oorlog in de Golf is, kan echter niet met het opruimen van de olie worden begonnen. De bergingsbedrijven kunnen er niet heen, niet alleen vanwege de ex treem hoge verzekeringspremies, maar ook vanwege het hoge risico dat eraan is verbonden. Koops: "Een olieramp is nooit een men senleven waard. Ik zou er nu nog geen man naartoe willen sturen". In 1983 toen Irak een Iraans olieplatform in brand schoot, heeft het ook enkele maanden ge duurd voordat met het opruimen van de olie kon worden begon nen. Koops doet daarover laco niek: "Je hebt één groot voordeel olie die in het water terechtkomt zal een keer op de kust aanspoe len en daar kun je het altijd weg halen". Koops vindt vergelijkingen met de olieramp met de supertan ker Exxon Valdez twee jaar gele den in Alaska, waar nog steeds de kusten zijn besmeurd met olie, niet opgaan. "Dat komt omdat het een heel koud land is, met tempe raturen onder het vriespunt gedu rende lange tijd van het jaar. Maar we hebben ook voorbeelden van grote rampen, zoals de Amoco Ca diz bij Frankrijk waar 220.000 ton olie in zee liep, waar na verloop van tijd de situatie toch aardig is hersteld. En soms is het voor een leek niet meer te zien dat daar een olieramp heeft plaatsgehad". Grootste opkomst in Bonn BERLIJN WASHINGTON AM STERDAM (GPD/AP/Rtr) - In ver schillende steden zijn het afgelopen weekeinde enkele honderdduizen den mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de Golfoorlog. De protestmarsen in Bonn waren het grootst. Daar demonstreerden zaterdag bijna 200.000 mensen te gen de wapenexporten en voor een onmiddellijk staakt het vuren. In de Amsterdamse binnenstad verza melden zich zaterdag ongeveer tien duizend mensen tegen de oorlog. In Parijs kwam het tot ongere geldheden bij een demonstratie die was georganiseerd door vredesor ganisaties en linkse groeperingen. Zaterdagmiddag hadden enkele duizenden mensen zich verzameld voor een betoging. Tijdens de pro testmars begonnen gemaskerde jongeren met honkbalknuppels, die ze onder hun kleding hadden ver stopt, de ramen in te slaan van een regieauto van Radio Monte Carlo, aldus een ooggetuige. Behalve in Bonn - waar de de monstratie vreedzaam verliep - werd ook in andere Duitse steden gedemonstreerd, zoals in Bremer haven. Hier sprak tijdens een mani festatie onder anderen het SPD-lid Elmar Schmaling, gepensioneerd admiraal van de marine, die bonds kanselier Helmut Kohl en diens mi nister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher "expor teurs van de dood" noemde. Demonstraties voor Irak eisen twaalf levens AMSTERDAM (AP) - In India en Pakistan zijn het afgelopen week einde 12 doden gevallen bij pro-Irak demonstraties. In India kostten de protesten 9 levens en 100 gewon den. Een demonstratie van moslims tijdens een hindoe-feestdag in Gha- ziabad liep- uit op schietpartijen, steekpartijen en brandstichtingen tussen hindoes en moslims. In Pakistan vielen drie doden en negen gewonden toen de politie op pro-Iraakse betogers schoot. Vol gens de regering zag de politie zich genoodzaakt het vuur te openen toen vanuit de betogende mensen menigte werd geschoten. Dit ge beurde nadat militante moslims de vrijlating eisten van zeven moslims die eerder huizen van pro-Saudi- sche Wahabitische moslims hadden aangevallen in de stad Khar, nabij de grensstad Peshawar. De drie doden zijn de eerste slachtoffers bij pro-Saddam beto gingen in Pakistan. De Pakistaanse regering heeft 11.000 man troepen naar Saudi-Arabië gestuurd om dit voor islamieten heilige land te ver dedigen tegen Irak. Veel Pakista- nen staan echter afwijzend tegen over dit besluit, waardoor de nieu we Pakistaanse premier Anwaz Sharif in een lastig pakket komt te zitten. In Tokyo demonstreerden 15.000 mensen tegen de financiële steun die de Japanse regering wil geven aan de geallieerden. De Japanse re gering besloot een aanvullend be drag van 9 miljard dollar te schen ken voor militaire doeleinden en voor vliegtuigen voor het ophalen van vluchtelingen. De betogers we zen op de Japanse grondwet die mi litaire acties overzee verbiedt. De Japanse regering benadrukt echter de noodzaak om internationaal sa men te werken. In de Zwitserse steden Bern en Genève werd door 20.000 mensen betoögd. De demonstranten riepen de Zwitserse regering op de ver koop van wapens te verbieden aan de landen die deelnemen aan de oorlog. In Washington marcheerden cir ca 50.000 mensen voor de vrede. In San Francisco is een betoging ge pland waaraan volgens de organisa toren 250.000 mensen moeten deel nemen. Iran legt beslag op vliegtuigen NICOSIA (AP/Rtr) - De Iraanse re gering heeft zaterdag meegedeeld dat zowel Iraakse als geallieerde vliegtuigen, die in Iran landen, in beslag worden genomen en in het land blijven tot de oorlog is afgelo pen. Dezelfde dag landden in Iran 7 Iraakse gevechtsvliegtuigen. Een militaire woordvoerder van Irak zei dat zijn land reeds contact had opgenomen met Iran voor een veilige terugkeer van de piloten en hun straaljagers. De Iraanse natio nale veiligheidsraad liet echter we ten de toestellen niet terug te stu ren. Volgens Amerikaanse leger- woordvoerders zijn de afgelopen dagen al 24 Iraakse vliegtuigen in Iran geland. Toeristen zien af van vliegvakantie HOOFDDORP (GPD) - Door de oorlog in het Midden-Oosten durft de Nederlander niet meer met het vliegtuig op vakantie. Uit een on derzoek van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisorgani satoren (ANVR) blijkt dat bijna tweederde van alle vakantiegangers van vorig jaar dit jaar voorlopig af ziet van het boeken van een vliegva kantie. Uit de steekproef van de geza menlijke reisorganisatoren wordt duidelijk dat op dit moment slechts 13 procent van de vakantiegangers van vorig jaar reeds een nieuwe vliegvakantie heeft geboekt. 24 pro cent gaat zeker wel op vliegvakan tie, maar wacht voorlopig nog met boeken. Maar liefst 63 procent voelt vooralsnog niets voor een vliegva kantie. ANVR-woordvoerder Cou- vreur zegt goede hoop te hebben om de grote groep twijfelaars alsnog over de streep te kunnen trekken. JERUZALEM Het Israëlische Engelstalige dagblad The Jerusalem Post onthulde gisteren dat de Verenigde Staten Israël al voor het begin van de Golfoorlog bemanningen heeft aangeboden voor de twee Patriot- luchtafweerbatterijen die enkele weken daarvoor waren aangekomen. Israël heeft dat aanbod van de hand gewezen. Kennelijk aanvaardde het liever het risico van een Iraakse raketaanval voor de Israëlische bemanningen behoorlijk waren opgeleid, schrijft de "Post", dan toe te staan dat buitenlanders Israëlisch grondgebied zouden verdedigen. Israël hanteert al lang de doctrine dat het de verdediging van het land onder geen beding uit handen geeft. Het accepteert militair materieel, maar dat moet door Israëliërs wor den bediend. Doel is zo min moge lijk afhankelijk te zijn van anderen. Daarom ook heeft het land een gro te militaire industrie opgebouwd, die bijna alles zelf kan maken, van handvuurwapens tot aan moderne straaljagers en strategische raket ten toe. In het buitenland kopen is vaak voordeliger, omdat buiten landse fabrieken veel grotere aan tallen wapens kunnen produceren, maar als de nood aan de man komt kan Israël vergaand voorzien in zijn eigen defensie-behoeften. De komst van de Patriot-batterij en met hun Amerikaanse beman ningen lijkt een inbreuk op deze doctrine. Maar het leger legt er de nadruk op dat de Amerikanen tijde lijk in Israël zijn, tot er voldoende Israëlische militairen zijn opgeleid. Het is overigens niet voor het eerst dat er vreemde troepen op Israëli sche bodem meehelpen met de ver dediging van het land. Tijdens de Suez-campagne van 1956 stuurden de Fransen, met wie Israël toen nau we banden onderhield, twee squa drons gevechtsvliegtuigen, op ver zoek van premier David Ben-Gu- rion. De Israëlische luchtmacht kon die bijstand maar matig waarderen, want er zou uit blijken dat Ben-Gu- rion onvoldoende vertrouwen had in eigen kunnen. In de Golfoorlog is de Amerikaanse militaire hulp aan Israël niet be perkt gebleven tot het zenden van Patriot-batterijen. De zware bom bardementen van de geallieerde luchtmacht in het westen van Irak, waar de op Israël gerichte Al- Husayn-raketten (Scuds-B met een langer bereik) staan opgesteld, zijn bedoeld om de schade in Israël zo beperkt mogelijk te houden en Is raëlische inmenging te voorkomen. Niet alleen in het belang van Israël dus, maar ook in het belang van de Westers-Arabische coalitie. Het doel van de komst van het Amerikaanse vliegkampschip "For- restal" naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee is vooralsnog on duidelijk. Missies tegen Irak kun nen beter worden uitgevoerd vanaf Saudisch grondgebied, dan via het luchtruim van Israël en Jordanië. In ieder geval heeft de Israëlische re gering met nadruk laten weten dat ze niet om het schip heeft gevraagd. Er zijn speculaties dat Amerika met zijn militaire steun aan Israel duidelijk wil maken dat de Israë liërs ook voor de toekomst kunnen blijven rekenen op hulp. Dat gaat in tegen de doctrine dat het land voor zijn verdediging niet afhankelijk wil zijn van buitenlanders. Maar misschien is het tijd die doctrine overboord te gooien en een nieuwe benadering te kiezen. Het betrekkelijk trage tempo van de oorlog bevalt de Israëliërs niet, ze ker niet nu de burgerbevolking blootstaat aan raketaanvallen. Maar er is weinig dat Israël kan doen. De Amerikanen hebben bewust geko zen voor een "chirurgische" aan pak, waarbij zoveel mogelijk de Iraakse burgers worden ontzien. Niettemin betekent het dat iedere dag een deel van Iraaks oorlogsma chine en economie wordt lamge legd, en dat is onmiskenbaar in Is- raèls voordeel. Daarom blijft de overgrote meerderheid van de be volking de politiek van terughou dendheid steunen. "Onze zenuwen worden zwaar op de proef gesteld," schreef commentator Yoel Marcus afgelopen vrijdag in het dagblad "Ha'aretz". Vanuit welke hoek men het ook beziet, een voortzetting van het hui dige beleid van terughoudendheid blijft voor de Israëlische regering de beste keuze. Het heeft Shamir mas sale steun opgeleverd in binnen- en buitenland. En bovendien: het voe ren van een passief beleid is iets dat de Israëlische premier vanouds uit stekend af gaat.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6