Kok zet mes in veel subsidies bedrijven =DIGR0S= 1 D'Ancona zegt steun toe aan Israël en Joodse organisaties Curasao eist status aparte tijdens overleg Bezuiniging moet 1,5 miljard opleveren Klein bedrijf op de fles bij andere wao IKV: Moskou geeft leger voedsel Westen Vier doden bij steek- en schietpartijen Verslaggevers plaatsen nepbom, politie woedend Olievlek op de Noordzee: geen kustvervniling MAANDAG 28 JANUARI 1991 BINNENLAND PAGINA 3 HILVERSUM (ANP/GPD) - Minister Kok van financiën wil dat ook het bedrijfsleven fors bijdraagt aan de bezuinigingen voor de tussenbalans. De ministers Andriessen (economi sche zaken) en Bukman (landbouw) moeten volgens hem vooral snijden in subsidies aan ondernemingen. Dit moet alles bijelkaar 1,5 miljard gulden opleveren, zo zei hij gisteren voor de AVRO-radio. Kok erkende dat er niet ongelimiteerd geld bij het bedrijfsleven kan worden wegge haald. "Maar er zijn vrij veel subsidieregelingen en aftrekposten waarvan niemand zou be grijpen dat die onaangetast blijven in een tijd waarin we de burgers fors zullen aanspre ken". bovenwettelijke uitkering (het vol ledige salaris over de eerste twee ziektedagen, alsmede de 30 procent van het salaris gedurende de vol gende dagen). Wijziging van de Ziektewet en. vooral, een verbod op herverzeke ring van de eerste zes weken, zou vanaf de derde dag van zijn of haar volgens deskundigen binnen de ziekte. De bedrijfsvereniging vakbeweging tot rampen kunnen DEN HAAG (GPD) - De vakbewe ging en kleine bedrijven houden het hart vast voor de mogelijke gevol gen van plannen in het kabinet om ondernemers bij ziekte van perso neelsleden niet slechts gedurende de eerste twee dagen maar zes we ken lang de kosten daarvan te laten dragen. Jan Kamminga. de voorzit ter van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond KNOV ziet problemen opdoemen, wanneer ri goureus het eigen risico gedurertde zes weken bij de werkgevers zou worden gelegd, gekoppeld aan een verbod op herverzekering. Bij de huidige ziektewet krijgt zieke werknemer een uitkering van de vakbeweging ook wat onlo gisch voor. Zo'n 20 procent van de werknemers in Nederland is in dienst van bedrijven die voor de Ziektewet als 'eigen-risicodrager' gelden. Zij hebben daar een specia le vergunning voor die pas wordt verleend wanneer het bedrijf aan strenge eisen vol3oet. Die houden onder meer in dat het den HAAG (ANP) - Secretaris om een groot bedrijf moet gaan met Mient Jan Faber van de vredesorga- een groot personeelsbestand en dat nisatie IKV heeft naar znn zeggen er zodanig reserves worden opge bouwd dat ook de gevolgen te dra gen zijn van bij voorbeeld een griep epidemie die veel personeelsleden sterke aanwijzingen dat Moskou de voedselpaketten uit het Westen al leen aan het leger en de KGB wil ge- i'en. Voor een deel wordt de voed- tegelijk of vlak na elkaar voor enige selhulp al verspreid onder de 'front- weken velt. "Tegen de achtergrond soldaten'. degenen die in Estland, •an die strenge eisen past in zo'n Letland en Litouwen worden inge- (GAK) betaalt dan 70 procent 1 leiden. Zij vrezen dat menige kleine het normale loon uit. In bijna alle onderneming het niet zou kunnen systeem niet dat nu elke onderne mer, ongeacht grootte en financiële draagkracht, voor een periode van zes weken 'eigen-nsicodrager' zou zet. "Een heel pijnlijk verschijnsel" •indt Faber. Faber zei dit gisteren na een vijfdaags bezoek aan de Baltische worden", aldus een beleidsmede- ianden en Moskou. Hij heeft er werker bij de vakbeweging. Hij der andere gesproken met een man betaalt en. als tegenprestatie, de zou öf de zieke werknemer zonder voorzag vooral grote problemen in die via een particuliere organisatie _..i betrokken is bij de verspreiding van de paketten. Deze man had een ge- het ziekteverzuim hoog is en het sprek bijgewoond waarbij ook de ziektewet-uitkering mag opstrij ken. Op hun beurt hebben veel onder nemers zich bij hun bedrijfsvereni ging ook weer verzekerd voor deze inkomen zetten öf tot grote proble men in. mogelijk zelfs faillissement van het bedrijf kunnen leiden. Een dergelijke maatregel komt sociale-verzekeringsspecialisten toch al een komen en gaan van klei ne ondernemingen De door minister De Vries van soci ale zaken en werkgelegenheid voor gestelde regeling waarbij het be drijfsleven de uitkering aan een zie ke werknemer gedurende de eerste zes weken zelf moet betalen, is vol gens Kok door het kabinet in hoofd lijnen overgenomen. Door een sy- hogen. De bezuinigingen kunnen volgens de socialistische ministers beter worden gerealiseerd door effi- ciency-verbeteringen. Minister Maij-Weggen (CDA) meent echter dat dit leidt tot het opheffen van on rendabele bus- en treinlijnen. Hoe wel ook Maij de nadelen ziet van het teem van herverzekering moeten duurder maken van het openbaar met name kleine ondernemingen vervoer - het bevordert de overstap gevrijwaard worden van geweldige stroppen, zo meent Kok. Maar de re geling zal volgens Kok wel een ze kere druk op de bedrijven leggen om zelf wat meer te doen aan het ziekteverzuim. van de auto naar de trein niet - vindt zij toch dat alle efficiency-maatre- gelen nog meer nadelen met zich meebrengen. Een ander punt waarbij de minis ters van beide partijen tegenover el- Het kabinet zal dit jaar al voor 3 tot kaar staan, is de bezuiniging op de- 3.5 miljard moeten bezuinigen om het financieringstekort op op 4,75 fensie. De invulling hiervan zal nog 'een politieke worsteling' worden, procent te houden, het streefcijfer zo beseft men in kabinetskringen, dat is opgenomen in het regeerak- Bij de PvdA-ministers is er een koord. Er is het kabinet daarom veel voorkeur om een bezuinigingsbe- aan gelegen om de discussies over drag vast te stellen en dat later in te de tussenbalans - die in 1994 in to- vullen in de Defensienota, waarin taal 15 miliard aan bezuinigingen de defensieplannen voor de komen- moet opleveren - snel af te ronden, de jaren uiteen worden gezet. Hoe langer een besluit daarover op Be CDA-ministers zijn niet erg zich laat wachten, hoe minder tijd verrukt van deze aanpak. Zij willen het kabinet overhout om de bezui- liever meteen vatstellen wat de be- nigingen voor dit jaar te verwezen lijken. Het kabinet heeft zaterdag op- zuinigingen precies betekenen voor de krijgsmacht. Op die laatste vraag kan echter pas antwoord worden gegeven in de Defensienota en het schijnt. Dat zou dan ook betekenen dat voor de bezuinigingen op defen sie in de tussenbalans nog niet een nieuw vergaderd over de financiële js zeker dat dle na de beslui,vor. ombuigingsoperatie. Een ingewijde mj over de tussenbalans omschreef de sfeer in de minister- - raad als 'een beetje moe". De minis ters zijn duidelijk toe aan een vol- gende fase in het proces, waarbij "oncrat bTdraTgênTemdkan wat meer omlijnde voorstellen van premier Lubbers en minister Kok van financiën op tafel komen. Naar verwachting zal de minister raad op zijn vroegst volgende week woensdag weer bijeenkomen. Dan zullen Kok en Lubbers waarschijn lijk ook concrete voorstellen op ta fel leggen. Tot nog toe is op geen en kel terrein een besluit genomen. De tussenbalans zal waarschijnlijk niet voor de eerste week van februarifi- nitieve besluiten worden niet voor e tussenbalans af te ronden in de eer ste week van februari. Inmiddels is wel duidelijk dat PvdA en CDA flink met elkaar van me ning verschillen over het openbaar vervoer. De PvdA vindt het onver standig om de tarieven voor het openbaar vervoer nog verder te ver- PSP opgeheven AMSTERDAM (ANP) - Na een bestaan van 34 jaar heeft de Pa cifistisch Socialistische Partij (PSP) zich gisteren formeel op geheven. Dit is gebeurd tijdens een congres in het Amsterdam se Krasnapolsky-hotel, waar 87 procent van de aanwezige leden vóór opheffing stemden. De PSP maakt sinds enige tijd deel uit van de politieke combinatie Groen Links, en bestaat sinds gisteren dus niet meer als afzon derlijke partij. Een felle uitslaande brand heeft vannacht de frikadelfabriek Bec kers in het Brabantse Deurne com pleet verwoest. De brandweer met vier korpsen uitgerukt - was het vuur na enige uren meester maar het nablussen duurde vanmorgen nog voort. De bewoners van een na bijgelegen huis konden vanmorgen weer terugkeren nadat zij het van wege mogelijk ontsnappende gif gassen moesten verlaten. Giftige stoffen werden evenwel niet geme ten. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse regering is van plan Israël humanitaire hulp te geven en de ex tra kosten die Joodse hulpverle ningsinstellingen dezer dagen moe ten maken voor opvang en onder steuning te vergoeden. Minister H. D'Ancona (welzijn) heeft hierover destichters" gisteren toezeggingen gedaan tij dens de jaarlijkse Auschwitz Her denking in de RAI in Amsterdam. De herdenking viel dit jaar pre cies op de datum van de bevrijding van het concentratiekamp zoeksbureau Team Vier. Ruim zes- Auschwitz in 1945. "Zesenveertig tig procent van de ondervraagden staat nu positief tegenover Israël, dertig procent neutraal en twee pro- sen een gasmasker op en wachten cent heeft een negatieve houding. dictator voor zijn eigen belang is ge- cent kiest voor financiële hulp en bruikt. "Onze vrienden in Israël en een kwart van de bevolking vindt verantwoordelijke Palestijenen dat Nederland wapens moet sturen, moeten zich voorbereiden op een Twaalf procent van de geenqueteer- historische stap. Niet een meedo- den meent dat ons land helemaal genloze dictator moet in de geschie- niets hoeft te doen voor Israel, denisboeken komen, maar de vre- ïstichters". De sympathie van de Nederland se bevolking voor Israel is overi gens na de Iraakse raketaanvallen op dit land sterk toegenomen, zo blijkt uit een enquête van onder besteding van de 25 mihoen gulden hulp uit Nederland ten gunste van de militairen en de KGB ter sprake was gekomen. De Litouwse president Landsber- gis, met wie Faber heeft gesproken, is buitengewoon bitter over het ont breken van steun uit het Westen. Volgens Faber sprak hij telkens over 'Munchen'. Het Westen heeft ons in de steek gelaten, zoals het in 1938 Tsjechoslowakije heeft laten vallen." De Sovjetpresident zal volgens Faber altijd vasthouden aan twee grondproncipes: de eenheid van de Sovjetunie en de roem van het le ger. een oud chauvinistisch ideaal in Rusland. "De mensen hebben echt het gevoel dat er een door Gor- batsjov gesteunde militaire dicta tuur a la Pinochet in Chili of Jaru- zelski in Polen komt". ROTTERDAM/AMSTERDAM- /BUNSCOTEN (ANP) - Een 31-ja rige man is zaterdagavond in Rot terdam-Zuid doodgeschoten. De Rotterdammer bemoeide zich op straat met een ruzie tussen een man en diens vriendin. Tijdens het hand gemeen dat ontstond werd het slachtoffer neergeschoten. De da der vluchtte vervolgens maar kon gisteren door de politie worden aan gehouden. Bij een schietpartij in een cafë aan de Vijzelstraat in Am sterdam is gisteravond een dode ge vallen. Aan deze schietpartij deden meerdere mensen mee. Inmiddels zijn twee verdachten aangehouden. Een van de arrestanten is met schot wonden in het been opgenomen in een ziekenhuis. In Bunschoten is zaterdagochtend vroeg bij een uit de hand gelopen caferuzie een 27-ja- rige man om het leven gekomen. Hij werd neergestoken door een 21-jan- ge Bunschotenaar. In Spakenburg kwam in de nacht van vrijdag op za terdag een 27-jarige man door een steekpartij om het leven. De dader, een 21-jarige Spakenburger, werd enkele uren later door de politie aangehouden. Ook hier ging het om een caferuzie. Kalw.jk aan Zee Vissenjkade 2 le«Jen- langegractit 3DiamaMp'ein 71 Leiderdorp Wmkeihot 70 Nccc*i> KeiVsiraai Oude Weienr.g Meerkreuk 3 Sassenhe m Hooidsiraai 284 Usse Heereweg 246 Noord* terhout Dorpsnngweg 246 StevensBoeov Sie^ensnotdreet 173 Ter Aar Beukenpad 14 Wassenaar Starrenburgiaan 47 Zoete/meer Croesmckplem 1 ze op de inslag van raketten. Moor dende raketten gericht op een on schuldige burgerbevolking", rea geerde D'Ancona. "De vertrouwde hulpverlenings instellingen hebben alle zeilen bij gezet. De minder belangrijke zaken moeten nu wijken om u direkt bij te staan, vanaf deze plaats zeg ik u toe dat de extra kosten die worden ge maakt voor opvang en ondersteu ning zullen worden vergoed", be loofde de bewindsvrouwe. Zij sprak ook over Palestijnse kwestie, die volgens haar door een AMSTERDAM (ANP) - De Amster- nalisten meldden zich later zelf bij - - damse politie is woedend op twee de politie, die hen direct arresteer- Bij een steekproef twee jaar gele- journalisten van de Krant op Zon- de. Nadat pfroces verbaal was opge- den, na het optreden van het Israëli sche leger tegen de Palestijnen in de bezette gebieden. verklaarde slechts dertig procent van de bevol king achter Israël te staan. Bijna ze ventig procent van de ondervraag den nu denkt dat Israël zal reageren op de raketaanvallen van Irak en 66 procent vindt dat Israël daartoe ook het recht heeft. Van de ondervraagden vindt 88 procent dat Nederland steun moet verlenen aan Israel. Zestig procent meent dat dit moet gebeuren in de vorm van medische hulp. 36 pro- dag, die vrijdagmiddag een nepbom maakt werden ze later op de avond plaatsten in de Kalverstraat. Ze wil den zo de reactiesnelheid van de po litie testen. Tegen het tweetal is pro- r op vrije voeten gesteld. Hoofdredacteur Renë de Bok van cesverbaal opgemaakt. De zaak De Krant op Zondag zei later voor wordt vandaag voorgelegd aan de de VARA-tv dat het hem om het al- officier van justitie. De woordvoer- gemeen belang ging. Het was de be- der van de politie in Amsterdam, K. doeling te kijken hoe alert het Ne- Wilting, heeft dit saterdag bevn- tigd. Wilting noemde de handelwijze Hussein. "Niet alert dus", is zijn van de journalisten volstrekt 'on- conclusie. De Bok. die het plan zelf verantwoord' en 'ongepast' gezien had bedacht, verwerpt de term Binnenland kort Autodieven De Rotterdamse recherche heeft een reeks van zeker 40 autodiefstal len en fraudes met verzekerings geld opgelost, door de aanhouding van negen mannen uit Rotterdam, Den Bosch en Velddriel. Van de ne gen mannen zijn er vijf in verzeke ring gesteld. Vandaag wordt op bu reau Groot-IJsselmonde in Rotter dam-Zuid een kijkdag gehouden voor gedupeerden. Beroepsopleiding Het aantal volwassenen dat een be roepsopleiding volgt is in tien jaar tijd bi jna verdubbeld. In 1979 waren er nog 250.000 deelnemers, in 1988 al 414.000. De rijksoverheid stimu leert deze ontwikkeling krachtig sinds de tweede helft van de jaren tachtig. Dat blijkt uit de hoeveel heid geld die voor beroepsopleiding en scholing voor volwassenen op de rijksbegroting is gereserveerd: bij na anderhalf miljard gulden in 1990, tegen 700 miljoen in 1985. Brand Bij een uitslaande brand in een wo ning aan de Bankastraat in Amster dam is zaterdagavond een persoon om het leven gekomen. Een woord voerster van de politie maakte dit zondag bekend. Het stoffelijk over schot van het slachtoffer, die op de derde etage van het pand woonde, werd pas ontdekt nadat de brand was geblust. De identiteit van de do de is nog niet vastgesteld. De oor zaak van de brand is nog onbekend. Willemstad (ANP) - Parlementaire delegaties van Nederland, de Ne derlandse Antillen en Aruba kwa men er tijdens een overleg, dat zo ongeveer de hele maand januari duurde, achter dat hun meningen over verschillende politieke en staatkundige onderwerpen ver uit eenlopen. Met name een staatkun dige herstructurering van de Antil- len-van-Vijf, noodzakelijk door het uittreden van Aruba uit het Antilli aanse staatsverband, blijkt een groot struikelblok te zijn, waarover niet eens binnen de Antillen over eenstemming bestaat. De Curagaose politieke partijen bleven tijdens het overleg, dat eind vorige week werd afgerond, una niem hameren op de status aparte naar het voorbeeld van Aruba. Hier mee veegden ze de 'Schets van een Gemenebest-constitutie' van minis ter Hirsch Ballin (Antilliaanse en Arubaanse zaken) geheel van tafel. Volgens deze Schets moet het ko ninkrijk worden opgesplitst in een Benedenwinds deel. bestaande-uit Curacao en Bonaire, en een Boven winds deel, dat wordt gevormd door Sint Maarten. Saba en Sint Eu- statius. Voor dit plan van Hirsch Ballin bestaat in zowel de Eerste als Tweede Kamer vrij grote steun. Bonaire blijft inmiddels voor stander van handhaving van de An ti llen-van-Vijf en de twee uiterst kleine eilandjes Saba en Sint Eusta- tius willen het liefst directe banden met Nederland. De bewoners en be stuurders ervan voelen er overigens weinig voor met Sint Maarten in een apart rijksdeel te worden onderge bracht. De afgevaardigde van Saba ver klaarde tijdens het overleg er zeker van te zijn, dat de Sabaanse bevol king bij een eventueel te houden re ferendum, zal kiezen voor herstel van de koloniale banden met Ne derland. "Nederland piekert niet over dit soort initiatieven, het is een stap terug, die neerkomt op een ver lichte vorm van kolonialisme", zei voorzitter A. Korthals Altes van de Nederlandse delegatie. Op Sint Maarten heeft het plaat selijke Bestuurscollege geen uitge sproken mening over de staatkun dige herstructurering. De afgevaar digde van het eiland in de Antilli aanse delegatie verklaarde, dat de specifieke problemen van Sint Maarten eerst moeten zijn opgelost, voordat kan worden overgegaan tot herstructurering. De kleinste twee eilanden, Saba en Sint Eustatius, hebben de Neder landse delegatie gevraagd om tech nische hulp in verband met de her structurering. "Ze komen er nooit uit zonder die technische hulp. ze weten er nauwelijks wat die her structurering moet inhouden." lichtte een Cura^aose afgevaardig de toe. Korthals Altes zei. dat minister Hirsch Ballin moet zijn gewapend met "een ongelooflijke hoeveelheid optjmisme" om te denken, dat zijn Schets ongewijzigd door de Antil len wordt overgenomen. Hirsch Ballin brengt 20 februari een be zoek van een week aan de Antillen om met name te spreken over de toekomstige staatkundige verhou dingen tussen de Antillen en Neder land, en die binnen het koninkrijk. Tijdens het overleg liet de Antilli aanse delegatie duidelijk blijken er op te staan, dat regelingen binnen het koninkrijk "voor alle partners" moeten gelden. In dit verband we zen de Antilliaanse afgevaardigden op het feit, dat aan Aruba wel is toe gestaan de status aparte te verwer ven. De Antilliaanse oud-premier Don Martina meent dat Nederland "drang en druk" uitoefent om haar wil aan de Antillen op te leggen. "Wij moeten de ruimte krijgen om te doen wat in het belang is van de Cura<;aose bevolking, maar Neder land denkt dat wat zij igoedvindt. ook goed voor Curasao is. De stel ling 'Wie betaalt, bepaalt' wijzen wij met klem af'. Tijdens de openbare vergadering, die vrijdag aart het einde van het overleg werd gehouden, wees Kort hals Altes er op. dat Curasao welis waar eenzijdig kan opteren voor de status van apart land. maar daar met eenzijdig toe kan besluiten. De slot verklaring. die eveneens vrijdag werd uitgegeven, was door de me ningsverschillen doorspekt met voetnoten en individuele menin gen. "Iedereen doet in de slotver klaring mededelingen, die in som mige gevallen later zelfs worden herroepenverzuchtte een niet te vreden Korthals Altes. de situatie rond de Golfoorlog. "Dit kun je niet maken", aldus Wilting. De journalisten plaatsten een kof fertje voor een winkel in de Kalver straat. Een oplettende winkelier belde vervolgens al vrij snel de poli tie. Een speciaal team bekeek de verdachte koffer, waarin zich slechts een steen en een exemplaar van de Krant op Zondag bleek te be vinden. De twee onderzoeks-jour- DEN HELDER (ANP) - Op ruim 25 kilometer ten westen van Den Helder is zaterdag een middelgrote vlek zware stookolie op de Noord zee ontdekt. Dat heeft Rijkswater staat gisteren meegedeeld. Door de heersende oostelijke wind is er geen gevaar voor vervuiling van de kust en er zijn nog geen meldingen van omvangrijke vogelsterfte. De oorzaak van de verontreini ging is nog onbekend. Er zijn mon sters genomen om de mogelijke lo zer van de verontreiniging te achter halen. Rijkswaterstaat schat de to tale hoeveelheid olie op vier tot vijf ton en de vlek op ongeveer 15 kilo meter lang en 300 meter breed. Het bestnjdingsvaartuig Smal Agt is zaterdagavond uit de haven van Scheveningen vertrokken. Gis teren is begonnen met het opnemen van olie met veegarmen aan weers zijden van het schip. Rijkswater staat verwacht tot vandaag bezig te zijn met het opruimen van de olie. 'nepbom'. "Waanzin, om zo een zwart koffertje met krant en bak steen te noemen", aldus zijn reactie. Bedrijfsleven ziet geen heil in studentenkoeriers BREDA (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven ziet weinig heil in koe riersdiensten die werken via stu denten met een OV-jaarkaart. Bijna tweederde van de bedrijven vindt deze diensten geen serieus alterna tief voor de reguliere koeriersdien sten Dit blijkt uit een onderzoek van het Bredase onderzoeksbureau Heliview marketingservice onder 350 bedrijven. Ongeveer 43 procent van de on dervraagde bedrijven heeft vorig jaar minstens eenmaal een koeriers- of expresdienst ingeschakeld voor het bezorgen of ophalen van docu menten of p.jkki-t i' hi-- I"irir n zijn over het algemeen tevreden over de koeriersdiensten en hebben geen zin over te schakelen naar de studentenbedrijfjes. De onderzoekers maken uit de antwoorden van de bedrijven op dat er dit jaar geen sterke groei te zien zal zijn van het aantal bedrijven dat koeriers- en expres-bedrijven in schakelt. Maar "toch is er sprake van een duidelijke groeimarkt", al dus Heliview De frequentie waar mee de bedrijven een koerier in schakelen zal volgens het onder zoeksbureau toenemen. Bovendien wordt een verschuiving verwacht van de expresdientcn naar de (snel lere en duurdere) koeriersdiensten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3