Gifgasfabriek in ons dorp? Toeval! dansen Mijn broer sterft terwijl jullie in de disco Alphense werkgroep pleit bij Wereldraad voor lot van Maori's Volk Dreieich 'hat es nicht gewüsst' MAANDAG 28 JANUARI 194 Alleen een paar witte kruizen hebben in het Duitse Dreieich geprotesteerd tegen de aanmaak van gifgas voor de Irak. gpd> GEESTELIJK LEVEN Met oog op grote assemblee in Australië PAGINA 2 Van onze correspondent Marcel Gelauff DREIEICH - Op tiental len bomen langs de brede weg, die naar het centrum van het Duitse Dreieich leidt, is een wit kruis geschil derd. Het protest wekt on middellijk associaties met de vestiging in Dreieich van het bedrijf Karl Kolb. Blijk baar heeft de bevolking ui ting willen geven aan zijn woede over de medewerking van Karl Kolb aan de bouw van gifgasinstallaties in Irak. Dat Kolb daaraan heeft meegewerkt, staat voor de plaatselijke bevolking vast. Zelfs de burgemeester zegt het hardop. Alleen, een ferm plaatselijk protest ertegen, nee, dat is een ernstige mis vatting. Enkele tientallen mensen hebben voor de deur van Kolb een paar keer gedemonstreerd, maar dat is dan ook alles. De witte krui zen hebben deel uitgemaakt van een actie tegen een plan van een paar jaar geleden om een nieuwe weg aan de rand van Dreieich aan te leggen. De bomen hebben het over leefd en het bedrijf van Kolb staat er ook nog steeds. De bevolking gaat zijn eigen da gelijkse gang, veroordeelt het optreden van Saddam Hussein, wijst naar landen als de VS, Frankrijk en En geland die evenzeer wapen tuig aan Irak hebben gele verd en zegt over Kolb: "Wir haben es nicht gewüsst". Zondagochtend en zaterdagmiddag is in Dreieich hetzelfde. Omstreeks het middaguur gaan de winkels dicht en het stadje op slot. Wat rest is doodse stilte en een grijze mistde- ken over vijf dorpskernen onder de rook van Frankfurt en het bijbeho rende internationale vliegveld. In 1977 werden de vijf dorpen samen gevoegd en Dreieich was een feit. Een welvarend plaatsje met alles bij elkaar 40.000 inwoners en 20.000 ar beidsplaatsen. De ligging bij één van de belangrijkste steden van Hessen zorgt voor veel hoogwaardi ge werkgelegenheid met als onmid dellijk gevolg files en torenhoog ge stegen huren en grondprijzen. De dorpen van Dreieich zijn als vele in Duitsland. Een paar kerken, een politiebureau, wat winkels en restaurants en veel min of meer vrij staande, degelijke huizen, waarin de kleuren bruin en beige overheer sen. Hier en daar bord: 'Geen bloed voor olie' en op een school 'Wij wil len geen oorlog'. Een belangrijk verschil met ande re dorpen is de aanwezigheid van Karl Kolb met dochteronderne ming Pilot Plant. Kolb is volgens een lijst die in het Amerikaanse con gres circuleert één van de 89 Duitse bedrijven, die hebben bijgedragen aan de Iraakse oorlogsmachinerie. Kolb bouwt en ontwerpt installaties die gebruikt zijn voor de produktie van gifgas. De bedrijfsleider van Kolb zit vast in afwachting van het voltooien van het gerechtelijk voor onderzoek. dat tegen Kolb loopt. De eigenaar, de familie Kolb, loopt vrij rond. Toeval Het probleem voor het openbaar ministerie is het bewijzen van de schuld van Kolb. Het bedrijf heeft de installaties gemaakt en via Pilot Plant geëxporteerd, maar de Irak ezen zouden ze zelf geschikt hebben gemaakt voor het gifgas waarmee de Kurden tijdens de oorlog met Iran zijn bestookt en Israël nu wordt bedreigd. Kolb zegt zich op onkruitverdelging en andere voor iedereen nuttige toepassingen van zijn installaties te richten. Elke be trokkenheid met gifgas wordt ont kend. "De zaak Kolb is te groot voor ons. Kolb had overal kunnen staan. Dat het Dreieich is, is puur toeval. Van onzecorrcspondcnt Wiebe Penncwaard CAIRO - Leila al-Sahd vermaakt zich kostelijk. De negentienjarige Kuwaytse, een ravissante schoon heid in oogverblindend dure kle ding. puft even uit aan de rand van de dansvloer. Het is half een in de nacht van zaterdag op zondag. In 'Regane's', de disco van het El Gezi- rah Sheraton Hotel in Cairo, stampt de muziek. Ze lacht om een grap van een van de vier mannen, die dicht om haar heen staan. Nog krap drie uur voor de zaak sluit, en daar na komen er weer nieuwe vrolijke nachten. De Kuwaytse ambassade startte vorige week een actie tegen het ge drag van vooral jeugdige landgeno ten, dat in de hoofdstad van Egypte steeds meer weerstand oproept. Ambassadeur Abdul Razag al-Kan- dari vindt het welletjes. De toch al niet geringe ergernis in Cairo over de ruim 30.000 Kuwayters is tot on acceptabele hoogte gestegen. We hebben geen binding met het bedrijf en we kunnen er niets aan veranderen. Voor deze gemeen schap zijn andere zaken belangrij ker. De familie Kolb, die hier in Dreieich woont, wil niet eens met ons praten. Ze houden zich muis stil, ontkennen niks. bevestigen niks, ze staan niemand te woord, doen alsof ze niet bestaan", zegt Alexander Müller. Hij zit voor de Grünen in de ge- Tot op 16 januari de oorlog uit brak. mopperden de Egyptenaren vooral onderling op de vluchtelin gen uit het emiraat. Moest de rege ring echt die tweeduizend net opge leverde woningen in de nieuw bouwwijk Embaba aan de Kuway ters geven, terwijl honderdduizen den Kairenen al jaren op de lijst staan voor een wat fatsoenlijker huisvesting? Konden de bannelingen niet afle ren om, driftig met hun vingers knippend, het Egyptische perso neel af te snauwen in de vijfsterren hotels? Ook al betalen ze daar om gerekend zo'n slordige vijfduizend gulden per maand? Kortom, zou den de Kuwayters zich ni?t eens ge dragen als gasten van Egypte, dat het al moeilijk genoeg in eigen huis heeft? Sinds de eerste kruisraketten in Baghdad explodeerden, valt er am per nog een Egyptenaar te vinden die een goed woord voor de Kuway ters over heeft. De vreugde over de meenteraad van Dreieich. Hij wijst op de gestrande pogingen de rond weg aan te leggen en op de giganti sche afvalstort aan de rand van Dreieich. Honderden meters lang en zeker dertig meter hoog ligt het huis- en bedrijfsafval. "Daar heeft Frankfurt jarenlang al zijn troep ge stort met alle gevolgen voor de bo dem. Het afval en de rondweg zijn zaken die we kunnen beïnvloeden". De vestiging van Kolb is een onop vallend gebouw van niet meer dan twee verdiepingen hoog op een in dustrieterrein aan de rand van Drei eich. De luiken zijn dicht. Alleen bij de deur een klein naambordje: Kolb. Grotere aanduidingen zijn een paar jaar geleden verwijderd. H. Bodemhaupt en zijn vrouw beheren het gebouw en wonen er ook. Op za terdag vegen ze samen de straat. Bo demhaupt is niet erg spraakzaam. "Ik maak alleen schoon. Ik weet niks". Hij draait zich om en bezemt verder. Een vrouw achter de toonbank van een boekwinkel in het centrum van Dreieich wil wel praten. Haar naam geeft ze niet. "Mijn buurman werkt bij Kolb, nee ik zeg niet waar ik woon. Het is aangetoond dat Kolb aan Irak heeft geleverd. Het grijpt ons aan, maar wat kunnen we doen? We lezen het in de krant en dat is het. Mijn buurman ontkent dat Kolb foute dingen heeft ge daan". Aan de Stammtisch in de Bierstu be zegt iemand dat de Duitsers de solidariteit van de geallieerden van 1961 zijn vergeten tijdens de bouw van de Muur en de blokkade van Berlijn. "We moeten ons steentje bijdragen aan de Golfoorlog. Juist nu, terwijl Tel Aviv met Scuds wordt bestookt, kunnen we Israël niet in de steek laten". Gifgas Een man, 56 jaar en geboren en ge togen in Dreieich, met rooie oogjes van het bier en de sigarettelucht: "Tijdens de oorlog Irak-Iran zei nie mand wat van dat gifgas en alle wa pens van Irak. Toen was het prach tig dat Saddam Iran tegenhield en nu zijn de Duitsers opeens de gebe ten hond". En een oudere vrouw zomaar op straat: "Mijn vader heeft me altijd geleerd dat het het beste is om je op de achtergrond te houden en ge woon je werk te doen. De mensen hier wisten het niet. Er zijn zoveel firma's, hoe kan je nou weten wat er achter al die deuren gebeurt?" CDU-burgemeester Bernd Abeln van Dreieich stelt zich formeel op en wijst op het onderzoek dat naar Kolb loopt. "Toen ik in oktober 1987 naar Dreieich kwam, hoorde ik voor het eerst van de verdenkingen die toen al tegen Kolb bestonden. Een gemeentebestuur kan daar weinig aan veranderen. We moeten de re sultaten van het justitie-onderzoek afwachten. Justitie zal moeten be wijzen dat Kolb wist waar zijn appa ratuur voor werd omgebouwd, dan wel zelf daadwerkelijk heeft meege- merkt aan de produktie van gifgas- apparatuur". Hij glimlacht en vertelt verder over zijn stadje. Over de vele vereni gingen, het rijke culturele leven, de Nederlandse zustersteden Oister- wijk en Bleiswijk en alle andere ze geningen van het rijke leven in Dreieich. haar mannelijke begeleiders staren gegeneerd naar het tafeltje. Tussen de glazen liggen peuken, pinda's, verkruimelde chips, de vloer er on der ziet er weinig anders uit. Op mijn uitnodigende „Well?" opent Abdulbar de uitleg. ,Jouw vriend, die nu zo boos is, heeft gelijk. En hij heeft ongelijk." De Kuwayters hebben een heel moeilijke periode achter de rug, be zweert hij. Haast alle vluchtelingen lieten familie en vrienden achter, van wie ze weinig of niets meer heb ben vernomen. Hun land en volk zijn door de Irakezen geplunderd en verkracht. Ebtihal weet, waar Youssouf on gelijk heeft. „Hij wil, dat wij ons als vrijwilliger aanmelden. Dat klinkt goed. Maar er zijn al zoveel solda ten. Amerikanen, Engelsen, uit de Arabische landen. Wat moeten die paar duizend Kuwayters, die nooit in het leger zijn geweest? Onze luchtmacht doet mee, dat is goed. Maar aan ons hebben ze niks." ALPHEN AAN DEN RIJN - Een werkgroep van de her- vormd-gereformeerde ge meente Oudshoorn/Ridder- veld in Alphen aan den Rijn, maakt zich sterk voor de ver betering voor het lot van de Maori's in Nieuw-Zeeland. De Alphense kerkleden hebben een beroep gedaan op de Neder landse deelnemers aan de assem blee van de Wereldraad van Ker ken, die volgende maand in de Australische hoofdstad Canberra plaatsvindt, om tijdens deze grootste, zevenjaarlijkse vergade ring van de Wereldraad een lans te breken voor de Maori's. De Alphense werkgroep zou graag zien dat de assemblee zich uitspreekt voor naleving van het zogenoemde 'Verdrag van Wai- tangi', waarin de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland soevereiniteit is toegezegd, maar die hun nimmer is gegeven. Volgens de heer D. Leertouwer moet de Nederlandse delegatie het voortouw nemen, met het oog op de historische banden tussen Nederland en Nieuw-Zeeland, dat in 1642 door Abel Tasman, een Nederlander, werd ontdekt. "Er zijn natuurlijk een heleboel inheemse volken die met net zul ke problemen kampen, maar met de Maori's hebben we dus een ze kere verbondenheid", licht Leer touwer de actie toe. Israël vraagt Vaticaanweer om erkenning VATICAANSTAD (CIC-RTR) - Het Vaticaan is opnieuw ge vraagd diplomatieke betrekkin gen met Israël aan te knopen. Di plomatieke betrekkingen tussen Israël en het Vaticaan zijn nodig om langs de weg van dialoog de problemen in het Midden Oosten op te lossen, aldus woordvoerder Raphael Gamzou van de Israëli sche ambassade in Rome giste ren. Hij reageerde op een verkla ring van Vaticaan dat de RK Kerk het bestaansrecht van Israël nooit heeft betwist. De Golfcrisis en de Irakese aan vallen op de burgerbevolking van Israël hebben geleid tot zware druk op het Vaticaan om tot het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met Israël over te gaan. De Republikeinse senator Michele Cifarelli, voorzitter van het Genootschap Italië-Israël, noemde de weigering van het Va ticaan "een absurditeit waar zo spoedig mogelijk een einde aan moet komen". Het is volgens Emanuele Pace, bestuurslid van de Joodse Ge meente in Rome, van belang dat de paus Israel erkent. Het ontbre ken van diplomatieke betrekkin gen is een steun in de rug voor die Arabische landen die weigeren het bestaansrecht van Israël te er kennen. Gisteren demonstreerden en kele honderden Joden op het Sint Pieterspelin voor Israël. Span doeken met de tekst 'Sjaloom: er kenning van Israël' werden niet op het plein toegelaten. De paus sprak zich daarbij uit voor vrede voor volk en staat Is raël. "Ik zie spandoeken met het woord Sjaloom. Dat woord bete kent vrede. Deze vrede wens ik het volk en de staat Israël toe". Sommige joden reageerden met spontaan applaus, anderen waren teleurgesteld dat de paus weer niets zei over erkenning van Is raël. De actie voor de Maori's is een initiatief vanuit het conciliair pro- J ces voor gerechtigheid, vrede en 1 behoud van de schepping, waar- voordoorde Wereldraad van Ker- ken het initiatief is genomen. De zaak van de Maori's kwam in het A blikveld van de Alphenaren. toen enige Maori's vorig jaar op bezoek waren in Zeeland, in het kader van het 150-jarig bestaan van j Nieuw-Zeeland. 1 De Alphense werkgroep heeft contact gezocht met kerkelijke gemeenten in Zeeland, onder an- dere Middelburg, Vlissingen en Terneuzen, om de actie te onder- steunen. Daarbij werd ook ge- j vraagd om handtekeningen. In totaal heeft de werkgroep volgens j Leertouwer zo'n 400 handteke- ningen ten gunste van de Maori's j opgehaald. Woensdag zullen de handteke- f ningen, samen met een verkla- ring, worden aangeboden aan ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, en leider van de Nederlandse de legatie naar Canberra. Verder zal de Alphense werkgroep de ker ken in Nieuw-Zeeland op de hoogte stellen van het initiatief. Tijdens een eerder overleg heeft de Nederlandse Raad van Kerken het initiatief van de ge meente in Alphen aan den Rijn geprezen. De Maori's kwamen nog niet nadrukkelijk op de agen da van de assemblee voor, dit in tegenstelling tot de Aboriginals, de oorspronkelijke bewoners van Australië. Een Maori tij dens een tradi tionele ceremo nie. (archieffoto) Joden moslims. Joodse en is lamitische organisaties overleg gen morgenavond in Amsterdam naar aanleiding van de Golfoor log. Van joodse zijde nemen de drie joodse kerkgenootschappen en het Joods Maatschappelijk Werk aan het overleg deel. De moslims worden vertegenwoor digd door de World Islamic Mis sion (de organisatie van Suri naamse moslims), de Turkse Isla mitische Culturele Federatie (TlCF) en de Unie van Marok kaanse Moslim Organisaties in Nederland (UMMON). Volgens drs. J. Sanders van het Neder lands-Israëlitisch Kerkgenoot schap is het de eerste keer dat jo den en moslims elkaar officieel ontmoeten. Onbillijke kritiek. De gerefor meerde synodevoorzitter ds. E. Overeem, vindt dat de Raad van Kerken op een "totaal onbillijke" manier wordt aangevallen op zijn 'dubbele loyaliteit' tegenover jo den en Palestijnen. "Is ieder die het op dit moment opneemt voor de Palestijnen, verdacht? Zij zijn toch ook slachtoffer van de Golf oorlog", zegt Overeem. Het lijkt er volgens de synode- voorzitter op dat "iedereen die wat op de Raad van Kerken heeft aan te merken", zijn kans grijpt om dit samenwerkingsorgaan van tien kerken tot een "hinken de eend" te maken. "Ieder zit met de geschiedenis zijn gelijk te be wijzen dat Arafat nooit heeft ge deugd". Niet alleen de Israëli's, maar ook de Palestijnen lijden volgems hem onder de Golfoor log. "Saddam Hussein mikt zijn raketten op Tel Aviv, maar als zo'n raket slecht functioneert, komt hij misschien op de west oever van de Jordaan terecht. Hebben de mensen daar gasmas kers?" Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Bode graven P. Koeman Woudenberg (part time): aangenomen naar Hallum R. Kok kand. Amsterdam. Christelijke Geref. Kerken: tweetal te Rotterdam-W. A. van de Weerd Dordrecht-C. en J. Westerink Bun schoten. Egyptenaren ergeren zich dood aan feestvierende Kuwayti's in Cairo aanstaande bevrijding van hun land wordt onafgebroken gedemon streerd in alle sjieke uitgaansgele genheden van Cairo, en dat zijn er veel. De ouderen maken een zorg vuldige keuze uit de tientallen luxe restaurants en nachtclubs, de jon geren laten zich in de Mercedes- 350SL-met-chauffeur van pa naar de disco's rijden. En daar ging het mis. De Egypti sche gasten en het bedienend perso neel nemen het de met geld smijten de Kuwayters kwalijk, dat 40.000 Egyptische soldaten de strijd met Irak aanbinden, terwijl de bewo ners van het emiraat weer een Fran se premier cru van omgerekend driehonderd gulden laten aanruk ken. De nu openlijke wrijving was voor ambassadeur Kandari vol doende reden om een nachtwacht in te stellen. Hij riep de Kuwaytse gemeenschap in Cairo op tot een te rughoudend gedrag, en vroeg jonge landgenoten om in de disco's na te gaan of zijn oproep voldoende ef fect heeft. Wie zich blijft misdragen, is verbanning naar Saudi-Arabie in het vooruitzicht gesteld. Voor de zeer westers ingestelde Kuwayters staat dat gelijk aan een enkele reis richting Stenen Tijdperk. Terwijl hij op het randje van de weldadig zachte bank gaat zitten, barst mij chauffeur Youssouf los te gen de mannen: „Waarom zitten jul lie hier? Waarom vechten jullie niet voor de bevrijding van jullie land? Waarom moeten de Egyptenaren weer het vuile werk voor jullie op knappen?" De aangesprokenen kijken hem verbouwereerd aan. Dan gooit de sjofele Egyptenaar er meteen de oorzaak van zijn woede achteraan: „Moet mijn broer sterven, terwijl jullie feestvieren?" Bruusk staat hij op, gromt tegen mij dat hij wel in de auto wacht en beent weg. Leila bestudeert de fraai roodge lakte nagels van haar linkerhand,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2