Droom Boris Becker dan eindelijk realiteit Frank van Bakel het enige lichtpunt Jan Hoogeveen pakt titel bij shorttrack Wie zei dat eigenlijk? MAANDAG 28 JANUARI 1991 SPORT PAGINA 21 Tweede Grand Slain-zege voor Seles MELBOURNE (RTR/ANP) - Boris Becker heeft eindelijk zijn zin. Jarenlang knokte de Duitse tennisvedette tegen zichzelf en de hegemonie van Ivan Lendl en Stefan Edberg. In Melbourne kreeg de 23-jarige krachtpatser gisteren de beloning voor zijn volharding. Met zijn imponerde zege op aartsri vaal Lendl in de finale van het toer nooi om de Open Australische titel nestelde Becker zich voor de eerste keer in zijn loopbaan aan de top van de wereldranglijst. Zijn droom, die bijna tot een obsessie uitgroeide, werd realiteit. Becker zegevierde na 170 enerverende minuten in vier sets: 1-6, 6-4. 6-4 en 6-4. Becker liet zijn emoties de vrije loop. „Ik ging terug in mijn herinne ring. Ik dacht aan de voorgaande ja ren en wat ik allemaal had meege maakt. Zeven jaar heb ik hiervoor getraind. Vaak ben ik er heel dicht bij geweest. Eerlijk gezegd, had ik niet verwacht dat ik juist bij dit toernooi zou slagen. Nu ik mijn doel heb bereikt, is het moeilijk mijn ge voelens onder woorden te bren gen." In de eerste set was Becker ner gens. Vloekend en tierend sloeg hij de ballen te hard of te wijd. Becker kon de spanning duidelijk niet aan. Lendl daarentegen speelde als van ouds koel en zakelijk. Twee keer brak de titelverdediger door de be faamde service van zijn opponent, die pas in de zesde game zijn eerste punt behaalde. Met zijn vierde ace schreef Lendl na amper 29 minuten de eerste set op zijn naam. Niets leek de Tsjechoslowaak zijn derde opeenvolgende overwinning in een Grand Slam-toernooi in de weg te staan. De Australiër Roy Emerson had in 1967 voor het laatst zo'n serie neergezet. Geholpen door de weersomstan digheden, het was relatief koel en bewolkt in Melbourne, hervond Becker zich net op tijd. Zijn spel werd minder gehaast en won aan zuiverheid en kracht. Lendl leek echter ongenaakbaar. In zijn eerste drie service-games stond hij Becker slechts drie punten toe. De blonde Duitser had meer moeite zijn opslag te behouden, maar kon toch steeds een voorsprong nemen. De ommekeer kwam bij de stand van 5-4. In een poging de set te red den, worstelde Lendl voor de eerste keer met zijn service. Met een prachtige volley benutte Becker zijn eerste setpoint, 6-4. Lendl moest daarna het initiatief aan zijn zeven jaar jongere tegenstander la ten. De derde set bracht tennis op top niveau. Becker volleerde sterk en dook naar alle ballen, die Lendl van af de baseline langs hem trachtte te slaan. Nadat Becker drie break points op zijn eigen service had overleefd, verloor Lendl zijn eerste opslag, mede dank zij een tweetal twijfelachtige beslissingen van een lijnrechter. De voorsprong van 2-0 gaf Becker nog meer zelfvertrou wen. Hij domineerde meer en meer de slagenwisselingen en koos vrij wel elke keer het juiste moment naar het net te komen. Lendl, met dertig jaar de oudste speler van het toernooi, gaf zich echter niet gemakkelijk gewonnen. Bij 5-3 redde hij vijf setpoints en brak met een schitterende forehand in de hoek zelfs door de service van Becker. De Duitser accepteerde die tegenslag vol ontzag, maar zonder mentale schade. Op de service van Lendl had hij aan één setpoint ge noeg, 6-4. De vierde set ging lange tijd gelijk op. In de tiende game bij een stand van 5-4 ging het mis bij Lendl. Hij kwam op eigen service snel op een achterstand van 0-40, kon nog wel een matchpoint wegwerken, maar was op de volgende return van Bec ker kansloos, 6-4. Becker veroverde in Melbourne zijn vijfde Grand Slam-titel. Hij is de eerste Duitse kampioen van het mannen-toernooi. De eindzege bij de Open Franse titelstrijd ontbreekt nog op de erelijst van de drievoudi ge Wimbledon-winnaar. Gedenkwaardig Monica Seles heeft van haar eerste optreden bij het toernooi om de Open Australische tennistitel een gedenkwaardige gebeurtenis ge maakt. Met haar relatief simpele tri omf op Jana Novotna in de finale werd de spitse Joegoslavische za terdag in Melbourne de jongste win nares van het evenement. De setstanden waren: 5-7, 6-3, 6-1. Seles veroverde op de jeugdige leeftijd van zeventien jaar en 55 da gen haar tweede Grand Slam-zege. In 1960 was de Australische Marga ret Smith vier maanden ouder, toen ze het toernooi in haar geboorteland WETZIKON (ANP) - Frank van Ba kel was gisteren in Wetzikon het lichtpunt. De prestaties van de ove rige Nederlandse veldrijders in de voorlaatste Superprestige-race van het seizoen voorspellen weinig goeds voor het WK in Gieten, ook al wekten ze de indruk hun krachten te sparen. Een week voor het wereldkam pioenschap in Drente eindigde Van Bakel als derde achter winnaar Wa- bel en diens landgenoot Frisch- knecht. Na Van Bakel was amateurkam pioen Richard Groenendaal op de 23ste plaats de volgende Nederlan der. Zijn vader Reinier finishte als 26ste, Martin Hendriks als 29ste en de niet geslecteerde Huub Kools Vér in de achterhoede als 36ste. Titelverdediger Henk Baars moest na een val in de vijfde ronde opge ven. Hij liep kneuzingen aan zijn linkerbeen op. Of de blessure deel name aan het WK in de weg zal staan, was zondagavond nog niet bekend. Alle Nederlandse hoop is nu gevestigd op Adri van der Poel. De Nederlandse kampioen eindig de zondag in Lanarvilly als derde. Winnaar werd daar de Fransman LEIDEN Jan Hoogeveen is afgelopen weekeinde in Leeuwar den verrassend Nederlands kampioen shorttrack bij de mannen geworden. De Woubruggenaar profiteerde optimaal van de bles sure van favoriet Charles Veldhoven en liet Jeroen Otter en Mark Velzeboer achter zich. Bij de vrouwen pakte, geheel volgens ver wachting. Monique Velzeboer de titel voor Priscilla Ernst en Pe nelope Di Lella. Het uitvallen van titelkandidaat Veldhoven, na de 1500 meter, speel de Jan Hoogeveen in de kaart. De Woubruggenaar reed dit seizoen bijna altijd van voren, maar moest steeds Veldhoven voor zich dulden. Veldhoven was dan ook de torenho ge favoriet voor de eindzege. Na de eerste afstand kon Veldhoven al leen nog maar dromen van een kam pioenschap. "Tijdens de finale van de 1500 meter verrekte ik een spier tje. De medische begeleiders acht ten het daarop niet verstandig om de strijd voort te zetten. Omdat ik door winst bij wedstrijden om de Aegon-cup al een ticket voor het EK, volgende week in Budapest, op zak had, kon ik deze beslissing wat makkelijker accepteren" aldus de onfortuinlijke Oegstgeestenaar gis teravond. Hoogeveen had de titel te danken aan zijn regelmaat. Op de openings afstand. de 1500 meter, moest hij nog genoegen nemen met een derde plaats achter Otter en Velzeboer. De 1000 meter en 1500 meter leverde Hoogeveen twee tweede plaatsen op, terwijl hij de 3000 winnend af sloot. "Dit komt voor mij als een volslagen verrassing" stamelde de vermoeide Hoogeveen na afloop. "Het was een afvalrace. Eerst viel matchpoint had overleefd. Veldhoven weg. daarna verspeelde Velzeboer zijn toppositie door i Magnien. Radomir Simunek had voldoen de aan de zevende plaats om de hoofdprijs van bijna 30.000 gulden te incasseren. Zijn voorsprong op de wegens dopingfraude zes maan den geschorste Danny de Bie liep op tot twintig punten. Meer dan ge noeg voor de Tsjechoslowaak om de Superprestige-trofee in ontvangst te nemen. De laatste wedstrijd in het Franse Harnes is nu slechts een formaliteit. De Bie verscheen gisteren welis waar in Zwitserland, maar kreeg geen toestemming te starten. won. Vorig jaar kroonde Seles zich dez in Parijs al tot de jongste winnares van de Open Franse titelstrijd. De nummer twee van de wereld ranglijst verdiende met haar tweede machtsgreep ruim 420.000 gulden. Novotna, in Melbourne als tiende geplaatst, moest genoegen nemen met de helft van dat bedrag. De voormalige dubbelspel-specialiste, door oud-kampioene Hana Mand- likova naar de top in het enkelspel gestuwd, barstte na de matige eindstrijd in tranen uit. De atlete uit Tsjechoslowakije, die in de kwartfinale een einde had gemaakt aan de driejarige hegemo nie van de Duitse Steffi Graf, begon uitstekend aan de finale. In de eer ste game brak Novotna meteen al door de service van Seles, die aan vankelijk geen greep kreeg op het duel. In de zesde game herstelde de LEIDEN Piet Kleine is terug van weggeweest. Na drie weken afwezig- Joegoslavische het evenwicht heid wegens rugklachten behaalde de 39-jarige postbesteller uit Kerken- dankzij enkele backhand-fouten bij veld tijdens de laatste race van het tweede periodekampioenschap op zijn Novotna. In de elfde game forceer- thuisbaan in Assen zijn tweede overwinning in dit seizoen, de de outsider opnieuw een door- Richard van Kempen en Aad Grimbergen toonden zaterdag aan in goe- braak, waarna ze op eigen service de de vorm te verkeren. Van Kempen passeerde achter Kleine als tweede de eerste set winnend afsloot met een meet, terwijl Grimbergen derde werd. In de eindstand van de tweede pe- fraaie backhand-volley, 7-5. riode eindigde Van Kempen op de derde plaats, terwijl Grimbergen de Seles, die in de halve finale tegen tiende plaats voor zich opeiste. Beide marathonschaatsers weten zich al de Amerikaanse Mary Joe Fernan- verzekerd van deelname aan de eindstrijd. veranderde in het tweede deel taktiek. De in Florida woonachtige val op de 1000 meter terwijl Jeroen miljonaire wisselde subtiele lobs af otter in de laatste ronde van de 3000 met strakke, diagonale slagen. De meter door pech zijn winstkansen nieuwe speelwijze leverde een voor- in rook zag opgaan. Ik heb inder- sprong van 3-0 op. De mentaal veer- daad wel mazzel gehad. Maar ook krachtige Novotna kwam echter dat hoort erbij." knap terug tot 3-3 en bij die stand Naast Hoogeveen en Veldhoven leek ze de wedstrijd in handen te zijn ook Jeroen Otter, Mark Velze- hebben. Seles kapte de zegereeks boer, en Rob Lijtsman aangewezen van Novotna. die steeds meer last voor het aanstaande EK. kreeg van een spierblessure in haar Bij de vrouwen was de suprema- been, koel af. Met 6-3 schreef ze de tie van Monique Velzeboer overdui- tweede set op haar naam. De beslis- delijk. De dit seizoen nog ongesla- sende set maakte Seles korte met- gen shorttrackster uit Oud-Ade be ten met haar tegenstandster: 6-1. haalde op de openingsdag zeges op de de 1500 en de 500 meter. Tijdens Kleine te ving voor Van Kempen de 1000 meter leek, zoals zo vaak. het pechduiveltje Velzeboer de titel niet te gunnen. In de halve finale kwam de studente-psychologie. na een blokje te hebben getoucheerd, ten val. Directe concurrente Priscil la Ernst profiteerde optimaal en kwam in het algemeen klassement na drie afstanden naast Velzeboer Tijdens de 3000 meter liet Velzeboer zien dat zij alleen recht had op de ti tel. "Eindelijk de titel. Het werd hoog ti jd. Ik ben er een aantal keren dichtbij geweest, maar altijd had ik wel pech. Nu dus ook, maar zelfs pech kon me deze keer niet van de titel afhouden" aldus Velzeboer. Velzeboer reist het komende week einde in gezelschap van Ernst. Di Lella, Simone velzeboer en Tina Huisman af naar Budapest voor het EK Bij testwedstrijden voor Jong- Oranje in het Zwitserse Davos is Hennette Vooys op de 1000 meter vierde geworden. De Rijnsburgse liet een tijd noteren van 1.28,60. Op de 500 meter belandde Vooys met 45,22 op de vijfde plaats. Thomas Gustafson zal zeker meedoen aan de wereldtitelstrijd allround. 9 en 10 februari in Herren veen. De Golfoorlog kan de Zweed niet van dit voornemen af brengen. De hoofdprijzen bij de wereld- bekerwedstrnden in Collalbo en Innsbruck zijn aan de Nederlandse deelnemers voorbij gegaan. De Noor Johann Olav Koss troefde Leo Visser af op de 5000 meter in 6.55.13. Frans paar grijpt weer naast goud SOFIA (ANP/Reuter/SID) - Het Franse paar Isabella en Paul Duche- snay boeide het publiek voldoende, maar niet de jury. De rechtsprekers honoreerden de act van het Sovjet- russische duo Marina Klimova en Sergei Ponomarenko tijdens het Europees kampioenschap ijsdan- sen opnieuw hoger. Evenals vorig jaar grepen de Franse broer en zus naast het goud. dat voor de derde keer op rij naar Klimova en Ponomarenko ging. Het brons was voor hun landgeno ten Oesova/Zhoelin. Het Neder landse paar Joanne en Eerde van Leeuwen eindigde als achttiende en laatste. Frenk van der Kleij in het pro grammablad van Quick Boys: "Bijgelovig met voetballen ben ik ook. Ik wil niet met nummer 13 spelen en geen sex voor de wed strijd". Voetballer Adri van Tiggelen in Voetbal International: „Ik ben zo simpel als normaal". Piet Liebregts, de schoonva der van Gert-Jan Theunisse, in De Krant op Zondag: „Post zou er persoonlijk zorg voor dragen dat Gert-Jan z'n car rière naar de kloten ging. Dat heeft hij mij in die bewoordingen door de telefoon gezegd." Tafeltennister Bettine Vries- ekoop in De Volkskrant: Een beetje masochisme zit ken nelijk in me, ook tijdens partijen. Ik heb er moeite mee om iemand helemaal zoek te slaan." FC Groningen-supporter en bluesmuzikant Harry Muskee in Voetbal International: „Ik denk wel eens: als er in de burgermaatschappij soms wat harder wordt doorgepakt, dan zou het op de voetbalvelden ook wat gedisciplineerder toegaan." Sportjournalist Ben de Graaf in De Volkskrant: Een jaartje Heerenveen en ook de beste trainer staat weer met beide benen op de grond." De in Dubai werkende voet baltrainer Wiel Coerver in het Algemeen Dagblad: „Ik heb geen vrees een raket voorbij te zien komen." Ronald Koeman in Voetbal International: „Er wordt wel eens gesugge reerd dat Erwin en ik ooit nog eens samen bij PSV zullen spelen, maar als ik dan aan m'n laatste jaren als voetballer moet denken, denk ik toch meer aan FC Gronin gen." Ex-bondscoach Thijs Lib- regts in Vrij Nederland: „Het klinkt ireèel om mijn ont slag met het uitbreken van de Golf-oorlog te vergelijken, maar ze hebben één ding gemeen: ieder een zat te wachten tot het zou ge beuren." Atleet Rob Druppers in het Algemeen Dagblad: „Als atleet mag je niet in een Mercedes of BMW rijden. Dan ben je meteen een patser." Ex-wielerploegleider Ton Vissers in De Telegraaf „Hockeyers zijn allemaal zui pers." Mark Uytterhoeven, onlangs opgestapt als BRT-sportpre- sentator, in Humo: „Als sportjournalist sta je té ver weg van de sport. De perstribune is ver weg van het veld, hoor, en volgens mij ook ver weg van de sport, erg ver weg. En dat wil ik niet meer zijn." idem: „Veel sportjournalisten hebben de drang om erbij te zijn. Neem bij voorbeeld de Olympische Spe len: 99% van mijn collega's vindt het een hele eer om daar te zijn. Mij zegt dat niks." Mr. C.I.M. (Keje) Molenaar, ex-speler van onder meer Vo- lendam, Ajax, Feyenoord en SW, in Penthouse: „Met vallen en opstaan ben ik erachter gekomen dat in het be taalde voetbal meer telt dan al leen het feit datje goed kunt voet ballen. Een erg belangrijk aspect is dat je je schikt naar de voor waarden die van hogerhand wor den gesteld en dat je absoluut geen weerstand biedt. Je moet uit sluitend doen waarvoor je bent aangenomen. Zonder enige in- breng of inspraak of kritiek. Ge woon doen en verder niks, luiste ren." Keje Molenaar over voorma lig Ajax-trainer Kurt Lindner, in Penthouse: „Ik was 22. Die man was een drama. Het begon al in het trai ningskamp in Drente. Hij was heel autoritair. Hij betichtte mij eens van insurbordinatie. Insur- bordinatie! Ik had het gevoel dat ik in de Hitler Jugend was be land." Martin Haar, voormalig Haar lem-speler, momenteel hulp trainer bij eersteklasser FC De Sloterplas over fysiotherapeut en club-voorzitter Richard Smith, in Het Parool: „We moeten echt alles met Smith overleggen. Maar dan kan ik be ter met mijn bouvier over voetbal praten. Smith heeft er echt geen verstand van, maar stormt wel j als een olifant door de porselein kast. Bijna iedereen is al door Smith uitgemaakt voor 'kanker junk' en 'wheedkees', van hoofd trainer tot speler." Bokspromotor Henk Rühling in de 'Keus van Koos': „Kinnesinne is in Nederland uitgevonden." Urk (3) Scheidsrechter/entertainer Hans Hoek (46) uit Rossum, een gehucht bij Oldenzaal, noemt zijn manier van fluiten onorthodox. De stelling dat een goede scheidsrechter niet opvalt verwerpt hij rigoureus. Vrij wel elke beslissing wordt met luid commentaar voorzien. Zo ook bij het afgelopen zaterdag gespeelde duel in de zaterdageersteklasse A tussen Urk en Katwijk. Hij legt aan de spelers, en tegelijkertijd het pu bliek, uit waarom hij een bepaalde beslissing heeft genomen. Daarbij praat hij heel veel met de spelers. Uit ervaring, Hoek fluit al 12 jaar in groep I, weet hij dat het werkt. "De spelers weten wat ze aan mij heb ben, ik probeer met het contact een vertrouwensrelatie met de spelers op te bouwen, om zo irritatie te voorkomen". "Het is niet zo dat ik over de rug van de voetballers de show naar me toe wil trekken, ik heb het wel mee gemaakt dat een speler tegen mij zegt dat ik mijn kop moet houden, en dan doe ik dat ook. Maar in het al gemeen vinden de spelers mijn hou ding prettig". En het werkt, want Hoek heeft sinds de invoering van de nieuwe richtlijnen in twaalf wed strijden slechts twee keer zijn boek je moeten trekken. Wilbert Maze- reeuw van Urk was afgelopen zater dag na een overtreding op Katwij- ker Pim Langeveld de tweede. Gevraagd naar zijn beroep ant woordt Hoek ad rem. "Ik ben niet zoals veel mensen denken een mili tair, ik zit niet in het onderwijs, maar ben commercieel-directeur van een assurantiebedrijf, geliëerd aan de bank Credit Lyonnais". En zijn hobby is de scheidsrechterij, het plezier straalt er van af. Kees Guyt heeft in zijn lange car rière als betaald- en amateurvoet baller nog nooit zo'n scheidsrechter meegemaakt. "Hij was heel goed, had steeds een goed verhaal en gaf schouderklopjes en zo. Het viel me mee dat hij de spelers niet onder de wedstrijd een hand gaf. Wat ik ook goed vond was dat hij heel duidelijk aangaf hoe lang de blessuretijd zou duren. Toch belangrijk". Katwijk-speler Leon Meys was evenals zijn medespelers ook te spreken over scheidsrechter Hoek. Meys: "Je houdt je gewoon in. Ik kreeg een schop vanachter en be loofde die jongen een schop terug. De scheidsrechter kwam toen naast me lopen en zij dat ik me geen zor gen hoefde te maken, 'ik pak hem wel terug' zei hij. Vijf minuten later komt-ie naar me toe en vertelt hij me dat alles was geregeld, 'ik heb hem teruggepakt, hoor', zei hij". Het merkwaardige geval met Meys ging aan het publiek voorbij. Maar vele andere uitspraken niet. Bijvoorbeeld toen Katwijk snel een vrij trap wilde nemen schreeuwde hij op enige afstand:"Wacht even, ik ben er nog niet". Of na een protest van een Urker "Ja hé, ik ben niet gek!". Gek is-ie niet. Maar wel heel bij zonder. Urk (3) In Urk hebben de mannen grote baarden en de jongens grote oorbel- den. In de gesloten gemeenschap zijn de Urker zeer gesteld op hun ei gen identiteit. Op het voormalige ei land, waar de visserij nog steeds de voornaamste inkomstenbron is, is de grote oorbel een soort herken ningsteken. Een groot aantal voet ballers van Urk betreedt het veld met een gouden ring bengelend aan het rechteroor. In die ring is een te ken van de visserij gesmolten. Een vis is veruit het meest in trek, maar een ankertje of een kotter doen het ook goed. Of het misschien aanbeveling verdient om tijdens een voetbal wedstrijd de sieraad uit te nemen vanwege het gevaar van een ge scheurde oorlel wordt niet in over weging genomen. Een Urker zon der oorbel kan niet. Gedoogd De hoge heren hebben uitspraak ge daan. Rob Bianchi wordt tot en met het Europees kampioenschap hoc key in juni door de spelers gedoogd als hoofdcoach van het Nederlands mannenteam. Daarna zal de 42-jari- ge Huizenaar in de optiek van de in ternationals plaats moeten maken voor een ander. Of zoals Frank lei stra, vice-aanvoerder van de ploeg en lid van de spelersraad. het gister avond verwoordde: „We moeten met elkaar door. Dat wil zeggen tot en met het EK. Niet langer." Volgens Leistra kan daarvan al leen sprake zijn als de hobbels, die er nog steeds liggen, in een persoon lijk gesprek met Bianchi kunnen worden weggenomen. „Het is een open deur intrappen wanneer ik zeg dat er natuurlijk wel het een en an der blijft hangen van deze kwestie. Maar de wil om met elkaar door te gaan. is er. Dus zullen we ons in dat geval ook weer loyaal moeten op stellen. Meer kan en wil ik er niet over zeggen. We gaan eerst zo snel mogelijk met Bianchi praten." De onvrede over het functioneren van de bondscoach kwam vorige week naar buiten. De ervaren kern van het Nederlands team liet toen weten dat er binnen de selectie on genoegen heerste over technische en tactische leiding van Bianchi Paul Litjens, binnen het bondsbe- stuur belast met de portefeuille technische zaken, arrangeerde ver volgens met aanvoerder Marc Dflüf- sen en Frank Leistra een bijeen komst, waarin het duo de grieven kenbaar maakte. Aan de hand van dat twee uur durende gesprek zocht Litjens contact met Bianchi, die liet weten dat wat hem betreft voldoen de respect en vertrouwen over wa ren om alsnog met Oranje verder te gaan. Daarop besloot het bondsbe- stuur in een speciale vergadering de hoofdcoach, die vorig jaar mei het werk van Hans Jorntsma overnam, zijn contract te laten uitdienen. „Het was niet ondenkbaar ge weest". aldus Litjens, „dat Bianchi zelf had afgehaakt Hij is door de publikaties toch beschadigd ge raakt. Maar dat blijkt niet het geval Bovendien heeft Leistra me DB mens de spelers verzekerd dat er voldoende wil is om tot een goede samenwerking en dito resultaten te komen. Dus was er geen reden iets anders te beslissen dan Bianchi ge woon zijn contract te laten uitdie- Desondanks realiseert Litjens zich terdege dat met deze oplossing de problemen nog niet uit de wereld zijn. „Natuurlijk staan de spelers straks niet blanco tegenover hem", zegt de oud-international. „Dat lijkt me duideluk na zo'n conflict. Ze moeten alleen samen even wat nieu we spelregeltjes en voorwaarden af spreken. En dat dient voor 27 febru ari. wanneer de eerste centrale trai ning op het programma staat, te ge beuren." OPVALLEND I AANWEZIG Naam: Ed Bos Leeftijd: 41 jaar Beroep: Hoofd afdeling plan ning en projectontwikkeling van de afdeling catering services bij de KLM Club: Rijnsburgse Boys De meest opvallende verschij ning afgelopen zaterdag in de dug-out bij Rijnsburgse Boys was zonder twijfel Ed Bos. Niet omdat hij daar zat - hij zit al jaren als as sistent van hoofdtrainer Arie Kurver op de bank - maar hóe hij daar zat. Door de schorsing van Kurver was Bos ineens de per soon om het elftal te coachen van af de kant. Hoe beviel het? "Het was voor mij natuurlijk niet de eerste keer. Kurver is al eens eerder geschorst geweest. Bovendien neem ik het wel eens van hem over bij vriendschappe lijke wedstrijden. Maar dit was dubbel moeilijk. De ploeg draai de al een tijd niet door problemen in de personele bezetting. Dat had zijn weerslag op de resultaten en de sfeer. En Noordwijk is natuur lijk niet de minste tegenstander. Volgende week tegen Quick Boys is het ook moeilijk voor me, maar daarna is wat dat betreft voor mij het seizoen afgelopen. Ik ga er niet vanuit dat Kurver nog een keer wordt geschorst". Wat is jouw invloed tijdens zo'n wedstrijd? "Nou, Arie stelt natuurlijk het elftal samen. De donderdag voor de wedstrijd neemt hij alles door met Bert C la van (de eerste-elftal- begeleider. net als Kurver voor twee wedstrijden geschorst, red.) en met mij. Kurver is de eindver antwoordelijke, hij bepaalt wie speelt. Maar ik mag tijdens de wedstrijd wel ingrijpen. Bepalen wie gewisseld moet worden bij voorbeeld. Die vrije hand heb ik". Heb Je nog contact gehad met Kurver op de tribune? "Natuurlijk, maar voor de wed strijd ben ik alleen met de groep naar de kleedkamers gegaan Ik heb gewoon etn samenvatting ge geven van zijn ideeen. Kurver zocht intussen een plaatsje op de tribune. Tijdens de wedstrijd werd er achter me flink gefluis terd. En geschreeuwd, zo van: doe dit en denk daaraan. Maar op die momenten had ik dat zelf al gezien. Nogmaals ik had verder de vrije hand". Wordt het niet eens tijd zelf hoofdtrainer te worden, bij een andere club? "Ik heb zelf nog heel vroeger gespeeld bij Rijnsburgse Boys. Ik ben er al die tijd geblev en omdat ik het er naar mijn zin heb. Mijn diploma oefenmeester-2 heb ik wel. maar door mijn werk kan ik niet meer tijd vrijmaken dan ik nu al doe. Het zit er dus niet in" Een niet alledaags beeld. Arie Kurver als afgevaardigde van Rijnsburgse Boys in de bestuurskamer van Noord- wijk. De koffie smaakte de geschorste RB-trainer uitermate goed. Zijn ploeg won immers. Misschien wel een reden voor RB om deze formule voort te zetten. Er werd immers eindelijk eens gewonnen.. iroto Lock Zuydcrduiai

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21