LEIDSCH DAGBLAD Bombardement beperkt olievlek NODIG! 9SÊ Nederland biedt hulp aan BOSPEEN EN SPEKLAPJES 1.99 ^®Nbahrayn 'Groot deel strijdmacht Irak nog intact' Raboen kwam, zag, won Rijkspolitie wil geen allochtonen aannemen Beleggers nog ontevreden over bod NMB Nationale Irak: 'President Mubarak van Egypte zal spoedig sterven' Kritiek van Sovjetunie op strategie B5*j I MAANDAG 28 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39458 Prijs fl. 1,45 - Melbi Raboen op bet veld van zijn oude club. (foto Lock Zuyderduin) Melbi Raboen was gisteren weer even terug op de Kikker- polder, en dat hebben ze daar geweten ook. De Haagse trai ner, die in het verleden UVS terugbracht van de tweede klasse naar de hoofdklasse, heeft sinds kort de touwtjes in handen bij de Voorburgse hoofdklasser Wilhelmus. Dit dan, nadat zijn relatie met Quick Boys vroegtijdig op de klippen liep. En Raboen zou Raboen niet zijn of hij had gis teren wel een verrassing in petto. Die kwam er in de vorm van een 0-2 overwinning van Wilhelmus. Na afloop vertelde Raboen dat dat hem toch een beetje aan het hart ging. Maar voor zijn oude club had hij nog een goede raad: "De zweep moet erover. Want anders gaat het mis", doelde hij op de wan kele positie die UVS momen teel op de ranglijst inneemt. De New York Giants hebben vannacht voor de tweede maal in hun bestaan de Super Bowl, het officieuze wereldkam- jïioen American Football, ge wonnen. In de finale versloe gen de Giants de Buffalo Bills met 20-19. Vier seconden voor tijd miste Scott Norwood voor Buffalo een 47 yard fieldgoal. De Super Bowl, het belang rijkste jaarlijkse sportevene ment in de VS, was ditmaal mèt extreme veiligheidsmaat regelen omgeven, dit vanwege de kans op een mogelijke aan slag. In Tampa (Florida) was een enorme politiemacht op de been. Alle 74.000 toeschouwers werden gefouilleerd. Er ge beurde evenwel niets. Het du el was door de Amerikaanse soldaten in de Golf rechts- streeks te volgen. DEN HAAG/REGIO - Het korps Rijkspolitie doet vermoedelijk niet mee aan het overheidsproject om binnen zes jaar duizend allochtonen in dienst te nemen. De Rijkspolitie kampt met een schrijnend perso neelstekort maar vindt het zinloos om nu veel geld vrij te maken voor mensen van niet Nederlandse af komst, omdat "die de politie toch vroegtijdig verlaten", meent hoofd voorlichting A. Geelof van de Rijks politie. De regering heeft onlangs 37,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld om meer allochtonen bij de politie aan te trekken. Momenteel bestaat de Nederlandse politie slechts voor één procent uit agenten van buiten landse afkomst. De bedoeling was dat de korpsen zelf ook 37,5 miljoen zouden vrijmaken voor allochto nen, zodat rond het jaar 2000 de sa menstelling van de politie een af spiegeling vormt van de maat schappij. De Rijkspolitie voelt er echter weinig voor extra geld te in vesteren in het werven van perso-, neel van niet-Nederlandse afkomst. Geelof: "In het westen van het land hebben we dringend politie mensen nodig. Dat probleem lossen we niet op door allochtonen aan te nemen. Die moeten eerst Neder lands leren en dat kost tijd èn geld. Bovendien, het is nog maar de vraag of zoveel allochtonen geschikt zijn voor het vak. In de praktijk blijkt dat ze niet lang bij de politie blijven werken. Sommigen voelen zich niet thuis in de zeer gesloten politie-cul- tuur". De rijkspolitie in het district Den (46) Wolkenvelden Wolkenvelden. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Minimum temperatuur rond het vriespunt. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Zwakke tot matige zuid oostenwind. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Droog en flinke perioden met zon. In de nacht en ochtend lichte vorst. Middagtemperatuur iets boven nul. 26 PAGINA'S WASHINGTON (AP) - De eerste tien dagen van geallieerde bombar dementen op Irak hebben belang rijke delen van de oorlogsmachine van Saddam Hussein, waaronder Scud-lanceerinstallaties, intact ge laten. Dit meldt de Amerikaanse krant De Washington Post vandaag. De krant baseert zich op welinge lichte, maar niet bij naam genoem de Amerikaanse functionarissen. Die zeiden onder meer dat 65 pro cent van de Iraakse vliegvelden nog te gebruiken is. Dat "abstracte ge geven" is volgens een van de func tionarissen geen reden tot zorg, om dat de luchtmacht van Saddam Hussein vernietigd kan worden zo dra de vliegtuigen uit hun schuil plaatsen komen of proberen de startbanen te gebruiken. Bijna het hele Iraakse radarsys teem is in de eerste week van de oor log buiten gevecht gesteld, maar 20 procent is weer operationeel, aldus de Post. De 8.000 tot 9.000 stukken luchtdoelgeschut die in Irak staan opgesteld zouden bijna allemaal de bommencampagne hebben over leefd. Volgens de functionarissen wa ren tot en met vrijdag slechts acht van de 30 vaste Scud-lanceerinstal laties vernietigd en is er geen foto grafisch bewijs dat mobiele lanceer- inrichtingen in Irak met succes zijn gebombardeerd. Daarnaast zou Saddam nog steeds contact kunnen onderhouden met zijn legerchefs, zij het op minder betrouwbare basis dan voor het begin van de bombar dementen. Succesvoller zouden de geallieerden geweest zijn bij het treffen van kernreactoren, omdat de Iraakse mogelijkheden tot het produceren van atoomwapens tot nul zijn gereduceerd. De capaciteit om chemische en bacteriologische wapens te maken zou met 50 pro cent zijn afgenomen. Het Pentagon weigert in het openbaar de schade te schatten die Irak tot dusver is toegebracht. Een woordvoerder van het Pentagon zei naar aanleiding van het artikel in de Washington Post dat het ministerie van defensie niet met schaderap- porten komt om Irak geen vermoe den te geven wat het doelwit van de volgende geallieerde aanval zal zijn. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) De Internationale Ne derlanden Groep is de naam van de toekomstige financiële gigant die ontstaat bij het samengaan van verzekeraar Nationale Neder landen en de bankgroep NMB- Postbank. Dat beide hebben bei de financiële instellingen vanoch tend bekend gemaakt. De vraag blijft of de fusie wel doorgaat. Het concurrerende ver zekeringsconcern Aegon, met een 5 procentsbelang één van de grotere aandeelhouders, vindt dat het nieuwe bod "nog steeds geen recht doet aan de waarde van het aandeel Nationale Neder landen". Ook de Amsterdamse aandelenbeurs reageerde terug houdend: het aandeel Nationale Nederlanden steeg vanochtend slechts 1,40 gulden tot 58 gulden. De nieuwe financiële combina tie heeft dit weekeinde voor een Nationale-aandeel 6,50 gulden meer geboden dan aanvankelijk in het voornemen lag. Het verze keringsconcern en de NMB Post bank hopen hiermee vandaag vol doende tegemoet te komen aan de bezwaren van de aandeelhou ders. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - De groei van de olie vlek in de Perzische Golf is mogelijk aanzienlijk beperkt door bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op een olielaadstation in Kuwayt. Vanochtend was het effect van de bomaanval nog niet geheel in te schatten, hoewel duidelijk werd dat er minder olie de Golf instroomde dan voor het bombardement. Een deel van de olie staat in brand. Vanuit het verlaadstation werden eind vorige week door Irak miljoe nen vaten olie in de Golf geloosd. De olievlek had afgelopen nacht nog een omvang van 56 bij 16 kilo meter, maar na de bombardemen ten nam de stroom aanzienlijk af. De bombardementen werden uitge voerd op twee ventielsystemen in de achttien kilometer lange pijplijn. Ook een andere Kuwaytse olieter- minal is gebombardeerd. Intussen heeft Irak aangekon digd dat de Egyptische president Mubarak binnenkort zal sterven. In een reactie op diens rede van vorige week noemde de Iraakse radio Mu barak 'betreurenswaardig stom' en kondigde aan dat het Egyptische volk 'zijn vonnis over Hosni (Mu barak) heeft bepaald'. "Zij hebben hun vonnis voltrokken over zijn voorganger Sadat (die vermoord is, red.), dus de dag waarop Hosni zal overlijden is niet ver weg meer". Vertegenwoordigers van de drie belangrijkste betrokken westerse landen hebben gisteren duidelijk gemaakt dat zij verwachten dat de Haag kan zich niet verenigen met de uitlatingen van Geelof. "Deze uit spraken zijn in strijd met ons beleid. Wij willen dolgraag allochtonen. We hebben net een campagne afgerond met als doel het werven van vrou wen en minderheden", aldus een woordvoerder. Volvo Car sluit ontslagen niet uit HEERLEN (GPD) - President-di.- recteur A. Deleye van Volvo Car heeft het personeel gewaarschuwd dat ontslagen vanwege de penibele situatie bij de autofabrikant niet meer zijn uitgesloten. "De kostprijs van onze auto's is te hoog", vertelde Deleye. "Er is een groter verschil tussen kosten en op brengst nodig. Dit kan leiden tot de conclusie dat wij met minder men sen meer werk moeten doen". Johnny van Doorn overleden OORLOG 1! JDE GOLF pagina: 2 Jeugd Kuwayt viert nu al be vrijding Gifgasfabriek in Dreieich: we wisten het niet... pagina 6 Deskundige: 'Milieu in Golf wel degelijk te redden' Twaalf doden bij pro-Iraakse demonstraties Demonstratie honderdduizen den Duitsers tegen oorlog Iran neemt Iraakse vliegtui gen in beslag Terreuraanslagen op doelen geallieerde landen Passiviteit is voorlopig beste keus Israël pagina 7 Saudi-Arabië geeft 13, 5 mil jard dollar aan VS Duitse hulp aan Israël Turkije probeert Kurden te paaien Nederlandse marineleiding vreest uitlekken militaire gehei men via post AMSTERDAM De Amsterdamse dichter-schrijver Johnny van Doorn, die in de roerige jaren '60 landelijke bekendheid kreeg als 'Johnny the Selfkicker', is zaterdag- ochtënd na een korte ziekte in zijn woonplaats overleden. Hij is 46 jaar geworden. Dat Van Doorn als kunstenaar geen eendagsvlieg was, bewees hij met zijn gedichten- en verhalen bundels. Met zijn verhalenbundel 'Mijn kleine hersentjes" uit 1972 verwierf hij in brede kring erken ning. Zijn laatste boek 'De lieve vre de' verscheen in oktober vorig jaar. Van Doorn debuteerde in 1965 met de gedichtenbundel 'Een nieu we Mongool'. Vanaf het begin van de jaren zeventig verrichtte hij als 'chroniqueur' journalistiek werk voorde Haagse Post. Hollands Diep en Avenue. Hij trad overal in het land op en verscheen met grote re gelmaat op radio en televisie met zijn verhalen en gedichten. Vanaf 1973 maakte hij met Armando en Cherry Duyns het programma 'He renleed'. grondoorlog pas rond de tweede helft van de komende maand be gint. De strijd zou rond 17 maart, het begin van de Ramadan, beëin digd moeten zijn, of op zijn eind moeten lopen. Zelfs bestaat er nog hoop dat een grondaanval -die duizenden slacht offers kan eisen- voorkomen wordt, of beperkt blijft tot het uitschakelen van enkele resterende geïsoleerde verzetshaarden. De ministers Che ney (VS) en King (Groot-Brittannië) en een belangrijke militaire advi seur van president Mitterrand toon den zich voorts optimistisch over het verloop van de strijd. Drinkwater De olievlek in de Golf beweegt zich langzaam langs de Saudische kust en bedreigt de drinkwatervoorzie ning van dat land alsmede van de daar gelegerde internationale troe penmacht. Saudi-Arabië pompt het water uit de Perzische Golf, waarna het door ontziltingscentrales ge schikt wordt gemaakt voor con sumptie. Het is mogelijk dat een van de centrales moet worden ge sloten, hoewel de pompstations be schermd zijn tegen olievervuiling. De internationale strijdmacht heeft het afgelopen weekeinde weer hevige bombardementen uitge voerd op de Iraakse havenstad Bas rah en op stellingen van de Republi keinse Garde in Kuwayt en het zui den van Irak. Landmijnen Amerikaanse bronnen hebben ge meld dat Irak 500.000 landmijnen in Kuwayt heeft gelegd. Volgens een Britse legerwoordvoerder hebben de bombardementen de Iraakse grondtroepen gedemoraliseerd en zullen ze zich, zodra de grondge- vechten beginnen, snel overgeven. Zondag werden meer dan hon derd aanvalsvluchten uitgevoerd. Volgens de Amerikanen keerden al le toestellen veilig op hun bases te rug. Er zouden drie Iraakse ge vechtsvliegtuigen neergeschoten zijn. Irak liet weten dat drie vijande lijke toestellen zijn neergehaald, waarmee het totaal op 170 is geko men. De geallieerden zeggen niet meer dan 24 vliegtuigen te hebben verloren. Inmiddels zijn 39 Iraakse ge vechtsvliegtuigen naar Iran uitge weken. Het is niet duidelijk of de pi loten zijn gedeserteerd of alleen zijn gevlucht. Saudi-Arabië heeft het afgelopen weekeinde de Amerikaanse rege ring opnieuw 13,5 miljard dollar toegezegd voor de bestrijding van de kosten van de oorlogsvoering. Eind vorige week gaf ook Kuwayt 13,5 miljard dollar, en zegde Japan negen miljard toe. WASHINGTON (AP) - De Sovjetu nie verschilt met de VS van mening over de strategie die gebruikt moet worden om de Iraakse troepen uit Kuwayt te verdrijven. Dit bleek tij dens het bezoek van de nieuwe Sov jet-minister van buitenlandse zaken Alexander Bessmertnych. dn- in Washington overlegt met zijn Ame rikaanse ambtgenoot James Baker Na een twee uur durende ontmoe ting met Baker verklaarde Bes smertnych dat de geallieerde lucht- campagne een "bron van zorg" voor zijn regering is, alhoewel het Krem lin achter de geallieerde pogingen staat om Kuwayt te bevrgden. "Het is mogelijk dat de campagne meer in de richting van een vernietiging van Irak gaat en een dergelijke koers zal meer slachtoffers eisen", zo verklaarde de Sovjet-mini der De Sovjetunie heeft eerder waar devolle informatie geleverd die kan hebben geholpen het aantal slacht offers in de luchtoorlog met Irak zo laag te houden, heeft een Ameri kaanse luchtmachtgeneraal zater dag gezegd. De generaal, die ano niem wilde blijven, zei dat de infor matie het de piloten mogelijk heeft gemaakt het Iraakse luchtverdedi- Een met een dikke laag ruwe olie bedekte aalscholver op een strand in het gmgssysteem te pareren met elec- noorden van Saudi-Arabië. (foto api tronische tegenmaatregelen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding - Bospeen, per bos Speklapjes, zonder zwoerd, 500g&493.49 C QQ kilo ®®sxs albert heijn WWUMDK 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) is bereid om Nederlandse oliebestrijdingsvaartuigen beschik baar te stellen voor het opruimen van de olievlekken in de Golf, als Saudi-Arabië daar om mocht vra gen. Na overleg met minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft Maij dit aanbod zaterdag aan de ambassadeur van dat land ge daan. De schoonmaakactie in de Golf zal dan wel in samenwerking met de Verenigde Staten, Grool- Britannië en Noorwegen moeten gebeuren. Maij wil eventueel het oliebestrij- dingsvaartuig van Rijkswaterstaat, de Smal Agt, inzetten voor de reini gingsactie. Momenteel is het schip echter bezig met het opruimen van een olievlek bij Den Helder. Ook heeft Verkeer en Waterstaat al con- rete plannen voor oliebestrijding in de Golf klaarliggen. Deze zijn in sa menwerking met het Nederlandse bedrijfsleven opgesteld ten tijde van de oorlog Iran-Irak, voor het ge val een olieramp de kust van Saudi- Arabië zou treffen. Kamerleden van CDA, PvdA en WD zeiden zaterdagavond dat Ne derland in principe bereid moet zijn mee te helpen bij het bestrijden van de olievervuiling, al realiseerden Gualtherie van Weezei (CDA), Melkert (PvdA) en Weisglas (WD) zich dat het door de oorlogsomstan digheden ter plaatse buitengewoon moeilijk zal zijn effectief tegen de olievervuiling op te treden. De gigantische olieverontreini ging in de Golf moet overigens vooral snel worden aangepakt. Wacht men te lang met het bestrij den van de miljoenen liters olie. dan zullen de lichtere deeltjes door de hitte verdampen en de restanten als grote teerbonken naar de zeebodem zakken. "Er is maar éen remedie opzuigen die hap," zegt directeur G Kampers van het oliebestrgdings- bedrijf DOSEQ in Puttershoek. Rijkswaterstaat-deskundige Koops wijst onder meer op een spe ciaal ontwikkelde veegarm aan boord van schepen, die al eerder bij Zolang er oorlog in de Golf is, kan echter niet met het opruimen van de olie worden begonnen. De ber gingsbedrijven kunnen er niet heen, niet alleen vanwege de ex treem hoge verzekeringspremies, maar ook vanwege het hoge risico dat eraan verbonden is. Intussen zijn de grote multinationa le oliemaatschapijen begonnen met het overvliegen van Groot-Brittan nië naar het Golfgebied van mate rieel om de olievervuiling te bestrij den. Dit heeft de Britse minister van milieu, Michael Heseltine, vandaag tegenover de BBC verklaard. Het materieel is afkomstig van het in Groot-Brittannië gevestigde centrum voor olieram pen bestrij ding. Salarvya Khafji PraKfnjo» SAUDI-ARABIE QATAR GROTE SCHADE AAN MET WUEU DIRECTE BECREK3NG VOOR DRNKWATER VOORZÉNHG N SAUOt AR AM I I I I I - PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik met missen' J ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1