Kuwayt steekt weer miljarden in oorlog Duitsland internationaal in beklaagdenbank Slecht weer belette aanval op Saddam' 'Baghdad is een complete puinhoop' 'Een kleine en onbetekenende bijdrage' Irak één belangrijk archeologisch gebied' Regering-Kohl faalde op alle fronten ZATERDAG 26 JANUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 WASHINGTON (IPS) - De Kuwaytse regering in bal lingschap heeft 13,5 dollar beschikbaar gesteld om de Amerikaanse militaire ope raties tegen Irak gedurende de eerste drie maanden van dit jaar te ondersteunen. De Kuwaytse ambassadeur in de Verenigde Staten, sjeik Saud Nasir Al Sabah, maak te de bijdrage vrijdag be kend en noemde het bedrag een 'kleine en onbetekenen de bijdrage'. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, James Baker, zei buitengewoon verheugd te zijn over de Kuwaytse steun. Hij sprak van het delen van verantwoordelijkheid bij de 'Operatie Woestijn Storm'. De Kuwaytse toezegging volgt op de bekendmaking donderdag van de Japanse premier dat Tokyo de bijdrage aan de oorlogsinspannin gen zal verhogen tot 13 miljard dol lar. Dit najaar stelde Japan in eerste instantie vier miljard dollar be schikbaar. Dat bedrag was voor de helft be stemd voor economische hulp aan de zogenaamde frontlijnstaten, Egypte, Jordanië en Turkije. Het overige deel was een bijdrage voor de Amerikaanse militaire inspan ningen. Het is onbekend hoe de ver deling van het nieuwe bedrag zal zijn. Overigens moet het Japanse WASHINGTON (AP) - Vliegtui gen van de internationale strijd macht hebben vorige week richting gezet naar een lokatie waar de Iraakse leider Saddam Husayn zich zou bevinden. Slecht weer verhin derde echter een aanval. Dat meld de de Amerikaanse krant The Was hington Post vrijdag. Een hoge Amerikaanse regerings functionaris verklaarde in The Was hington Post dat 'we niet boven het doel kwamen omdat het weer te slecht was'. De missie vormde een onderdeel van een poging de com municatie tussen Iraakse comman danten en hun troepen af te snijden. "We vallen commando- en controle doelen aan en mocht hij (Saddam) zich daar ophouden prachtig", al dus een functionaris van het minis terie van defensie vrijdag. Deze liet ook weten dat de Ameri kanen al jaren weten dat Saddam over ondergrondse bunkers be schikt en dat een afzonderlijke aan val op hem 'inefficiënt en verspilde moeite is'. Maar wanneer de Iraakse leider zijn plichten vervult en naar commandocentra reist om de ope ratie te bekijken, 'dan is hij kwets baar voor een Amerikaanse aanval', aldus de functionaris. De Franse opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal Maurice Schmitt, liet vrijdag weten dat Sad dam persoonlijk geen groot risico loopt gedood te worden door de luchtaanvallen. "Zowel de Ameri kanen als de Fransen, of de andere landen van de geallieerden hebben geen seconde geloofd dat het moge lijk is met luchtaanvallen een enke ling te treffen", aldus Schmitt. "Saddam is goed beschermd en heeft liters mineraalwater, dozen proviand, en misschien nog ander spul om het lang uit te houden. Hij neemt weinig risico's." Schmitt vertelde dat het nucleai re potentieel van Irak nagenoeg is parlement nog debateren over de nieuwe bijdrage. De verwachting is dat er veel oppositie tegen bestaat. Vrijdagochtend heeft Duitsland ook toegezegd haar bijdrage aan de Golfinspanningen te zullen opvoe ren van 3,3 miljard dollar, die tevens bedoeld was voor zowel economi sche bijstand als voor de militaire inspanningen, tot 4,5 miljard dollar. Sinds het begin van de Golfcrisis heeft de Amerikaanse regering er bij de Europese, Aziatische bondge noten en Golfstaten die deel uitma ken van de anti-Iraakse coalitie op aangedrongen geld beschikbaar te stellen. Washington maakt zich zor gen over de uitgaven voor de 'Ope ratie Woestijn Storm'. De Verenig de Staten kampen met een groot be grotingstekort, dat dit jaar waar schijnlijk 370 miljard zal belopen. In de laatste drie maanden van vo rig jaar daalde de economische groei met twee procent. Financiële deskundigen weten niet precies hoeveel de oorlog tegen Irak zal gaan kosten. De schattin gen lopen uiteen van enkele hon derden miljoenen dollars tot een miljard dollar per dag. Als overge gaan zal worden tot grondgevech- ten kan dat bedrag stijgen tot twee miljard per dag, aldus defensie-spe cialisten. Amerikaanse regeringsfunctio narissen hebben zich geërgerd aan de houding van Japan en Duitsland. Beide landen zouden niet genoeg geld en manschappen beschikbaar te stellen voor de operaties in het Golfgebied. Maar Japan en Duits land wijzen erop dat op grond van vernietigd en dat de chemische en biologische wapens voor driekwart vernietigd zijn. Na acht dagen van bombardementen zijn volgens Schmitt ook de civiele en militaire communicatiecentra, het luchtaf weergeschut en de olieraffinaderij en voor driekwart met de grond ge lijk gemaakt. Over de gevreesde chemische wa pens wist Schmitt te zeggen dat de Iraakse artillerie en luchtmacht chemische wapens kan afschieten. "Maar of de Scud-raketten geladen kunnen worden met chemische koppen is niet bewezen." Schmitt noemde Saddam 'gedesorienteerd' in zijn verdediging en zei dat elke dag die voorbijgaat in het voordeel van de geallieerden werkt. Ook bij de Britten waren dezelfde geluiden te horen. Luchtmaar- schalk David Graig, de Britse chef van staf van defensie, verklaarde vrijdag in Londen dat de Iraakse grondtroepen op het ogenblik zwaar getroffen worden. „Maar dat schijnt Saddam niet te interesseren. Hij lijkt ongevoelig voor lijden', al dus Graig. Over de zes verloren gegane Tor nado's van de Britse luchtmacht meldde hij dat een geraakt is door luchtafweergeschut en dat eentje verongelukte kort na de start. Over de andere vier worden geen bijzon derheden gegeven. De Amerikaanse voorspelling dat de oorlog nog maanden kan duren onderschreef Graig niet helemaal. "Vandaag geeft ik ze gelijk, maar morgen kunnen we het oneens met elkaar zijn." De waarschijnlijk ach ter de hand gehouden Iraakse vlieg tuigen bezorgen Graig geen slapelo ze nachten. "Wanneer Saddam denkt een grote finale met zijn vliegtuigen te kunnen houden, dan zijn we klaar voor hem. Vliegtuigen alleen kunnen het niet klaren, ze hebben brandstof, wapens, beman ningen en aanwijzingen nodig." bepalingen in hun grondwet, die hen na de Tweede Wereldoorlog werden opgelegd door de Amerika nen, zij niet mogen deelnemen aan militaire operaties in het buiten land. Ook enkele olierijke Golfstaten zijn onderwerp van kritiek, met na me Saudi-Arabië. Volgens Ameri kaanse Congresleden en Senatoren zou het land enorme winsten op de olie-export maken en profiteren van de Golfoorlog. LONDEN/NICOSIA (AP) - "De stad is een complete puinhoop". Dat zijn de woorden van Onkar Singh, een Indische elektricien die deze week Baghdad ontvluchtte. In een opvangkamp bij El Azraq in Jordanië deed hij met lotgenoten zijn verhaal aan de Britse krant The Independent. De 38-jarige Singh verliet de Iraakse hoofdstad maandag voor een bustocht van ruim 700 kilome ter naar Jordanië. Toen hij wegging, zo vertelde hij, stond nog steeds de Dohra-olieraffinaderij in brand die zaterdag was gebombardeerd. "We waren bang dat de bommen hun doel zouden missen en op ons te recht zouden komen", aldus Singh. Singh zei dat de meeste geallieer de raketten die sinds het begin van de oorlog op Baghdad zijn afge vuurd regeringsgebouwen, tele- Van ANP-redacteur Barenda Grutterink) LEIDEN Heel Irak is ëën belang rijk archeologisch gebied. Vernieti ging door de Golfoorlog van cultu rele erfgoederen in het land is daar om zeer waarschijnlijk. Dat stelt dr. G. van Driel, archeoloog aan de uni versiteit van Leiden. Van Driel kreeg enkele maanden geleden een brief van de directeur- generaal oudheidkundigde dien sten in Baghdad. Daarin klaagt hij over het feit dat archeologen in de rest van de wereld niets deden te gen het oorlogsgevaar dat ook de ar cheologische schatten bedreigt. Van Driel weet niet of de directeur- generaal de brief geheel op eigen initiatief heeft geschreven, of dat de man is gebruikt. 'Die mensen zitten natuurlijk in een moeilijke situatie. Ook de ar cheologische ambtenaren zijn af hankelijk van hun bazen. Ze zijn als de dood om iets te doen wat de boosheid van die bazen opwekt. De één is er bang voor de ander. Dat is al zo lang als ik contacten heb met dat land.' Van Driel heeft zelf geen brief ontvangen van het verder duister gebleven comité 'Support Protec- fooncentrales, zendmasten en luchtmachtvestigingen hebben ge troffen. Een raket, die blijkbaar be doeld was voor het paleis van Sad dam Hussein, kwam echter op het museum van Baghdad terecht, zo meldde Singh. De Indische vluchteling zei dat de geallieerde aanvallen meestal 's middags of 's nachts plaatsvinden. Zodra de Irakezen door hebben dat een nieuwe aanval op handen is, wordt met de honderden stukken afweergeschut het vuur geopend, aldus Singh, die zei dat de Irakezen zelf voor een 'ring van vuur' rond Baghdad hebben gezorgd door on deskundig op vliegtuigen te schie ten. Singh was een van de vluchtelin gen in El Azraq die in The Indepen dent hun verhaal deden. In het kamp verblijven 3.350 mensen. De ting The Human Heritage in Irak'. Deze brief, met een onduidelijke handtekening eronder, werd onder archeologen in diverse landen ver spreid. De ontvangers werden ook in deze brief opgeroepen een cultu rele ramp te voorkomen. Ongeacht of de brieven propan- ganda zijn of niet, het is vrijwel ze ker dat de vernietiging van het Westaziatische erfgoed een fors ver lies betekent. In deze contreien wer den zeker 9000 jaar geleden de eer ste nederzettingen gesticht. In onze gebieden was men pas ettelijke mil lennia later zover. Dat was vermoedelijk in de perio de dat tussen de Eufraat en de Ti- gris alweer de eerste echte stedelij ke nederzetting ontstond, waar ar cheologen actief waren en ambtena ren die een schat aan gegevens op kleitabletten nalieten. Aangenomen wordt dat deze be- vluchtelingen zeiden dat Baghdad als gevolg van de geallieerde bom bardementen verlaten is en dat elektriciteit en communicatiemid delen uitgeschakeld zijn. Ook zou er geen water meer zijn, terwijl het voedsel begint op te raken. De Kurdische Democratische Partij (KDP) heeft vrijdag gezegd dat 10.000 Iraakse soldaten gedood zijn of gewond zijn geraakt door de luchtaanvallen van de internationa le strijdmacht en dat steeds meer gevallen van desertie in Irak voor komen. Volgens de KDP, sedert lang te genstander van het regime van de Iraakse leider Saddam Hussein, zeggen hun bronnen in Irak dat de militaire autoriteiten weigeren de li chamen van gedode soldaten aan de familie over te leveren om 'morele problemen aan het thuisfront te mi- schaving via Syrië en Turkije naar Griekenland is opgeschoven. De Griekse beschaving is van het grootste belang geweest voor het de hele ontwikkeling van het westen. Met het vernietingen van de overal in Irak te vinden archeologische be langwekkende gebieden vernielt de westerse wereld misschien ook wel een beetje zijn eigen 'roots'. Nu is te hopen dat de geallieerden dat dank zij de veelbesproken preci sie van hun bombardementen we ten te voorkomen. Het tegendeel zou trouwens hun islamitische part ners in het conflict weieens lelijk te gen de haren kunnen instrijken. Het is na meer dan een week oor log nog steeds niet bekend wat er aan culturele erfgoederen is ge sneuveld. Ook niet of het zeer be langrijke Nationaal Museum van Baghdad de bombardementen on geschonden heeft overleefd. nimaliseren'. In plaats daarvan zou den de slachtoffers begraven wor den in massagraven. De groepering heeft in het verle den bewezen betrouwbare informa tie uit Irak te leveren en haar uit spraken staan in schril contrast met de officiële berichtgeving uit Irak. "Door de vernietiging van ener giecentrales, olieraffinaderijen, communicatiecentra en bruggen ligt het openbare leven stil. Vijftig procent van de militaire en indus triële doelen van de geallieerden is vernietigd zeggen de Kurden. Ook meldde de zender dat de luchtaanvallen vanuit Turkije in het noorden van Irak succes hebben ge boekt door een uraniummijninstal- latie en verschillende militaire doe len te raken. Daarbij zouden twee Scud-raketten die op Turkije ge richt stonden vernietigd zijn. Volgens Van Driel is het museum vooral voor wetenschappers van be lang. Voor het publiek zijn de ar cheologische collecties uit net on derhavige gebied in Parijs. Londen en New York veel aantrekkelijker. Dit is volgens Van Driel ook iets dat in Irak kwaad bloed heeft gezet, al is dat bij de Irakezen niet zo erg als bij de Grieken. Het museum van Baghdad heeft echter een zeer com plexe collectie, die een zeer com pleet beeld geeft. Vooral de enorme hoeveelheid spijkerschrift-teksten, uit de periode van 3000 voor Chris tus tot aan het jaar nul is voor we tenschappers van onschatbare waarde. Een ander hoogtepunt is een bronzen kop uit de Akkad-tijd, vervaardigd in vermoedelijk 2300 voor Christus. Omdat de collectie voor weten schappers zoveel te bieden heeft, is ook de administratie van het muse um van groot belang. Die heeft vol gens Van Driel de laatste jaren al zwaar te lijden gehad. "Voor zover ik weet is de collectie en dus ook de administratie al vijf keer ingepakt vanwege oorlogsgevaar, eerst af komstig uit Iran. Bij elke keer gaan er natuurlijk weer gegevens verlo ren." Bemanning weigert sehip met munitie naar Golf te varen ROTTERDAM (GPD) Aan boord van de Artisgracht, een schip van de Amsterdamse rederij Spliethoff. is vrijdag grote onrust onstaan onder de bemanning omdat die munitie moet gaan vervoeren naar het Golf gebied. Het schip zou vanuit de Waalhaven in Rotterdam vertrek ken naar de Engelse havenplaats Huil. waar de munitie aan boord komt. Vervolgens zou de Artis gracht afvaren naar het Golfgebied. door het Suezkanaal. In ieder geval weigert een deel van de bemanning aan de reis, die door de Golfoorlog niet van gevaar ontbloot is. te beginnen. Volgens een woordvoerder van de scheeps liedenvakbond FWZ is het terecht dat de bemanning weigert om af te varen. "Ook het Suezkanaal moet nu gezien worden als oorlogsge bied". Onlangs werd door de reders be paald dat een groot deel van het Golfgebied als oorlogsterrein wordt aangemerkt. De bemanning hoeft alleen op basis van vrijwilligheid mee naar deze gebieden. De gage wordt daarbij verdubbeld. Het Su ezkanaal is door de reders nog niet aangemerkt als oorlogsgebied. Half miljoen condooms voor Britse troepen LONDEN (GPD) - De Britse troepen in de Saudische woes tijn krijgen een half miljoen con dooms in gelige camouflage- kleur. De condooms zijn echter niet bedoeld voor 'seksuele con tacten met plaatselijke vrou wen', zo liet het ministerie van defensie in Londen gisteren of- ficieeel weten. Ze zijn bestemd voor de wapens. De Britse militairen hebben de afgelopen maanden grote hinder ondervonden van fijn stuifzand. Het zand dringt de mechanismen van hun machi negeweren binnen en maakt deze onklaar. Onderzoek ter plekke heeft echter uitgewezen dat condooms, mits aange bracht op het uiteinde van de wapens, een uitstekend voorbe hoedmiddel vormen tegen me chanische mankementen. De mammoet-order, de groot ste in de geschiedenis van het Britse leger, werd verstrekt aan de London Rubber Company. Dit bedrijf produceert al het Durex-condoom. maar zal toch enige produktielijnen om moe ten bouwen om een zandkleurig condoom van de band te laten Een woordvoerder van Defen sie liet weten dat 'stappen zijn ondernomen om seksuele kon takten met plaatselijke vrouwen te ontmoedigen'. De woordvoer der: "Dit zou het gastland na tuurlijk beledigen. Het is altijd de gewoonte geweest van de Britse troepen om plaatselijke zeden te eerbiedigen". Britse luchtmacht verandert tactiek RYAD (AP) - De Britse luchtmacht (RAF) gaat de tactiek in de Golfoor log wijzigen nadat bij bombarde menten van geringe hoogte relatief veel Britse vliegtuigen zijn neerge haald, zo heeft de commandant van de Britse eenheden in de Golf. gene raal Peter de la Billiere, vrijdag ge zegd. De la Billiere zei dat zijn land Buccaneer-bommen werpers naar de Golf zou sturen om de de Royal Air Force de mogelijkheid te geven van grotere hoogte te bombarderen. Hij voegde er echter aan toe dat aan vallen van geringere hoogte niet uit gesloten zijn als zij noodzakelijk zijn. Volgens de generaal zijn de bombardementen van geringe hoogte nu niet nodig omdat de Iraakse luchtmacht aan de grond wordt gehouden. In de eerste negen dagen van de Golfoorlog heeft Groot-Brittannie vijf vliegtuigen verloren, naar ver houding meer dan de andere gealli eerden. Acht bemanningsleden van Britse toestellen worden vermist en van twee anderen is bekend dat ze krijgsgevangen zijn gemaakt. BERLIJN "Als eens de ge schiedenis van de Golfoorlog wordt geschreven, zullen de Duit sers daarin worden vermeld als diegenen die hielpen de oorlogs machine van Saddam Hussein op te bouwen en daarna verzuimden de VS te helpen dit apparaat te vernietigen". Een commentaar uit het gezaghebbende Ameri kaanse dagblad Washington Post. In Israël luistert een lijkwitte Duitse minister van buitenlandse zaken Genscher hoe zijn Israëli sche collega Levy de Duitsers af schildert als handelaars des doods. Demonstranten schreeu wen dat Duitsland een nieuwe Hitier heeft geschapen en de be langrijke krant Haaretz roept de regering op de 250 miljoen 'bloed geld', die Genscher heeft meege bracht, te weigeren. Een Ameri kaanse diplomaat zegt sarcas tisch dat Duitsland in de Golf vecht tot de laatste Amerikaan. De Turkse president Ózal scheldt dat zijn volk tientallen ja ren de gevaarlijke zuid-oost-flank van het NAVO-gebied heeft be schermd opdat Duitsland in de luwte tot rijkdom kort komen. En hij stelt zonder blikken of blozen dat zonder de Turkse inzet de Duitse eenwording onmogelijk zou zijn geweest. Als dank weige ren de Duitsers mijn land te be schermen bij een Iraakse aanval, schampert de Turkse leider. Van alle kanten wordt Duits land aangevallen. In het kleine re geringscentrum in Bonn heerst radeloosheid. Helmut Kohl be grijpt de wereld niet meer. De man die een halfjaar geleden nog werd gevierd als de eindelijk doorgebroken internationale staatsman, zit nu voor de scher- venhoop van een falende buiten landse politiek. De eerste week van de oorlog leek de regeringscentrale nog ge troffen door een collectieve aan val van sprakeloosheid. Gen scher, de man met de langste staat van dienst als minister van buitenlandse zaken ter wereld, die normaal bij elke mondiale op risping al in het vliegtuig zit, zweeg. De kanselier beperkte zich tot nietszeggende solidari- teisbetuigingen en de niet afla tende stroom demonstraties kreeg meer en meer een anti- Amerikaans karakter. Voor het eerst liet Kohls politie ke instinct hem totaal in de steek. Veel te laat ontdekte hij dat in ei gen land slechts een hele kleine minderheid onder het motto 'geen bloed voor olie' de straat op ging. Te laat registreerde hij de snel groeiende woede bij de geal lieerden, die aan de Golf ook Duitse kastanjes uit het vuur moeten halen. En totaal onder schat heeft hij de verontwaardi ging over de steun van Duitse be drijven bij de opbouw van de gif tige moordmachine van Saddam Hussein. De dood is een meester uit Duitsland, klinkt het overal. Kohl en Genscher zaten er met hun politiek van pappen en nathouden volslagen naast. Zij re deneerden dat de Amerikanen, Fransen, Britten en andere lan den ook niet hadden geschuwd om de Iraakse dictator van wa pentuig te voorzien. Het enige verschil is dat deze landen aan de Golf vechten om deze fout te her stellen, terwijl de Duitsers zich verschuilen achter hun grond wet, die de inzet van troepen bui ten het NAVO-gebied verbiedt. Veel buitenlandse critici verge ten op dit moment overigens wel dat die grondwet bewust zo is op gezet om Duitse agressie tegen buurlanden voor eens en voor al tijd onmogelijk te maken. Die grondwet sluit echter humanitai re steun niet uit. Velen vragen zich af waarom Duitsland bij voorbeeld niet een paar Rode- Kruisschepen naar de Golf had kunnen sturen. Helmut Kohl verviel echter in zijn oude fout van het 'uitzitten' •van een probleem. Het resultaat is dat hij in tien dagen meer krediet heeft verspeeld dan de Duitsers in vele jaren hebben opgebouwd. Met het zenden van een grote regeringsdelegatie naar Israel, het aanbod om dat land Patriot- raketten te leveren en het toezeg gen van extra financiële steun aan de geallieerden probeert Duits land de schade te beperken. Het zal niet veel baten. Duitsland staat alleen en de hele wereld wijst beschuldigend naar Bonn Oud-kanselier Helmut Schmidt vraagt zich in het blad Die Zeit af of Duitsland deze golf van veront waardiging en wantrouwen heeft verdiend. Zijn conclusie is dat de Duitsers, of ze het leuk vinden of niet. dit diep gewortelde wan trouwen tc danken hebben aan hun voorvaderen. Maar de oud- kanselier vindt wel dat de rege ring alles moet doen het uit de weg te ruimen, omdat 'wij op den duur niet kunnen gedijen zonder het vertrouwen van onze partners en buren'. Schmidt zegt verder dat het een opdracht voor de Duitsers is de volkerengemeenschap duidelijk te maken dat nooit meer hoeft te worden gevreesd voor een Duitse 'Sonderweg'. Op dat punt heeft zijn opvolger §etaald, stelt Schmidt. De oud-politicus meent dat het nog niet te laat is en dat regering en parlement voldoende speel ruimte hebben voor initiatieven. 'Als ze zich nu drukken, dragen ze de verantwoording voor een Duits zelf-isolement en dat zou een catastrofe voor de Duitse bui tenlandse politiek zijn', waar schuwt hij. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat Bonn met nieuwe ini tiatieven komt. De sprakeloos heid lijkt overwonnen, maar zo lang er in de Golf geschoten wordt en de Duitsers zich erbui ten proberen te houden, is er geen land ter wereld dat bereid is te luisteren naar de 'drukkers' aan de Rijn. 1990 was het jaar van de Duit sers in positieve zin. Bijna ieder een gunde hen de eenwording en niemand zal de jubelfeesten rond de Brandenburger Poort snel ver geten. De vrije wereld had de val van de Muur mede mogelijk ge maakt en de Duitsers zeiden dank-je-wel. Dit jaar kijkt de wereld weer naar Duitsland. Nu met een scep tische blik, want terwijl het elders brandt, kan niemand begrijpen dat dit machtige, rijke Duitsland buiten schot probeert te blijven. 20.45 Irak schiet Scudraketten af op centrum Riyad. Een dode. 2.00 Rafcetaanvallen beginnen weer. Scuds nu onderschept. Abu Dhat VER. ARAB. V..JEMI RATEN/ SAUDI-ARABIE Khamis Mushayt V, IAN j Vrijdag 25 januari zaterdag 26 januari Arabische iü_ iZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9