Economische tragedie in Sovjetunie Arbeidsongeschiktheid: de nieuwe 'Hollanditis' Economie VS zakt in Europa grootste afnemer steenkool Zuklafrika Hoofdredacteuren woedend op grafici Cao-voorstellen NS vallen slecht SAS zet mes in personeel Jardon ZATERDAG 26 JANUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 f MOSKOU (RTH) - Het bruto nationaal produkt van de Sov jetunie is vorig jaar afgenomen met twee procent. Het natio nale inkomen, de belangrijkste maatstaf die het Kremlin hanteert om de economie te meten, kwam zelfs vier procent lager uit dan in 1989. De arbeidsproduktiviteit nam af met drie procent. Deze cijfers gisteren bekendgemaakt door Goskomstat, het Sovjetbureau voor de statistiek schilde ren het slechtste beeld van de economie van de Sovjetunie sinds de Tweede Wereldoorlog. WASHINGTON (GPD) - Het Ameri kaanse Bruto Nationaal Produkt (BNP) is volgens een gisteren be kendgemaakt rapport van het Ame rikaanse ministerie van handel in het vierde kwartaal van het vorige jaar met 2.1 procent ingezakt. De daling van het BNP. het totale aantal goederen en diensten, is het duidelijkste teken tot nu toe dat de Amerikaanse economie zich in een recessie bevindt. Vorige maand al werd door het Witte Huis toegege ven dat het land "vermoedelijk" in een recessie was terechtgekomen. De daling met 2,1 procent is het slechtste cijfer sinds de Amerikaan se economie in het derde kwartaal van 1982 met 3.2 inzakte. Dat was tijdens het dieptepunt van de toen heersende recessie. De daling in de laatste drie maan den van 1990 is vooral het gevolg van een scherpe daling van de con sumentenuitgaven. Uit het rapport van het ministerie blijkt dat de Amerikaanse consumenten op vrij wel al hun uitgaven, van auto's tot kleding en voedsel, hebben bezui- Over heel 1990 gerekend groeide de economie met 0.9 procent. Dat is aanzienlijk minder dan het jaar daarvoor, toen nog een groei van 2.5 procent werd gerealiseerd De meeste experts verwachten dat het eerste kwartaal van dit jaar een ver dere daling van het BNP te zien zal geven. De Amerikaanse regering zei gis teren. dat de recessie de schuld is van het Golf-conflict en de daaruit voortvloeiende gestegen olieprij zen. Staatssecretaris Darby (handel) voorspelde gisteren dat de recessie van korte dliur zal zijn. "Alleen als het verloop van de oorlog tegenvalt zou dat anders kunnen zijn". Darby voorspelde een opleving vanaf april. Die mening wordt ge deeld door veel particuliere econo men en de economische dienst van het Congres, die allemaal een gelei delijke groei van het BNP in het tweede kwartaal van dit jaar voor zien. Het tekort in de handel met het bui tenland liep op van 3.4 miljard tot tien miljard roebel (33 miljard gul den). De waarde van de totale han del daalde met zeven procent tot 131 miljard roebel (432 miljard gulden). Zelfs de bevolkingsgroei is sinds de Tweede Wereldoorlog niet zo klein geweest. Het aantal mensen in de Sovjetunie groeide met 1,4 miljoen tot 290,1 miljoen. De sombere gegevens over vorig jaar volgen op tientallen jaren waar in er voortdurend zij het soms een kleine groei van de economie werd gemeten. Vorig jaar nog was er sprake van een toeneming van het bruto nationaal produkt met drie procent. Radicale economen in de Sovjetunie hebben vaker gezegd dat de statistieken van Goskomstat vaak een buitensporig positief beeld van de economie geven. Het persbureau Tass, dat de gegevens Nederland 'groeit* met 3,5 procent VOORBURG (ANP) - De groei van de Nederlandse economie heeft zich in het derde kwartaal van vorig jaar. toen de Golfcrisis begon, door gezet. Wel bleven investeringen in vaste activa (gebouwen, machines) achter. De eerste negen maanden van vorig jaar lieten een voortgaan de economische groei zien, die iets lager was dan die in 1989. Dit blijkt uit de nieuwste kwartaalcijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het bruto binnenlands pro dukt (bbp) was in het derde kwar taal van vorig jaar 3,5 procent groter dan in hetzelfde kwartaal een jaar eerder. van Goskomstat publiceerde, meld de dat de rooskleurige statistieken over de sociaal-economische ont wikkeling tot het verleden lijken te behoren. De sombere gegevens zijn be kendgemaakt in een periode dat ex- adviseurs van president Gorbatsjov alleen maar waarschuwen voor een naderende economische ramp. De Russische bevolking is nog maar net bekomen van de schok die het uit de roulatie nemen van biljetten van vijftig en honderd roebel ver oorzaakte. Overigens werd gisteren voor gepensioneerden de termijn om het geld om te wisselen ver lengd tot en met maandag. De conservatieve leden in Gor- batsjovs regering hebben op de rem getrapt wat betreft de plannen om de Sovjet-economie om te vormen tot een markteconomie. Radicale economen zeggen daarentegen dat alleen een volledige, zij het pijnlij ke. hervorming de economie van de afgrond kan redden. Stanislav Sja- talin, die ongeveer een jaar adviseur van Gorbatsjov is geweest, ver klaarde eerder deze week dat de re gering er niets aan doet om de snel naderende economische ramp te keren. Leonid Abalkin, voorheen vice- premier, ziet de zaken nu somber der in dan vroeger. Hij liet gisteren weten dat de mentaliteit van de Russen is gebaseerd op een mythe. Ze zijn volgens hem nog niet rijp voor een systeem van een vrije markteconomie en lijken alleen maar een wonder te verwachten. Positief in de vrijdag bekendge maakte gegevens is het tekort van de Sovjet-overheid. Dat tekort be droeg vorig jaar 58 miljard roebel (191 miljard gulden) en dat is 23 mil jard roebel (76 miljard gulden) min der dan in 1989. SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol zijn gisteren drie nieuwe blus- 10.000 liter bluswater e voertuigen in gebruik genomen. De voertuigen van het type Saval Kronen- kilometer per uur. burg MAC 11 vervangen de oude Chubb blusvoertuigen. De MAC 11 bevat i bereikt binnen 35 seconden een snelheid van 80 KOPENHAGEN/STOCKHOLM (DPA/ANP) - Dc Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS heeft naar aanleiding van het inkomsten verlies door de Golfcrisis besloten het huidige aantal werknemers van 35.000 in de komende twee jaar met tien procent te verminderen. Dit heeft topman Jan Carlzon gisteren meegedeeld in een brief aan de ef fectenbeurs in Kopenhagen. Het vertrek van 3.500 mensen moet lei den tot een kostenbesparing van drie miljard Zweedse kroon (900 mihoen gulden). "De dramatische ontwikkeling in het afgelopen halfjaar heeft de in ternationale reisbranche zwaar ge troffen Om de gevolgen daarvan het hoofd te kunnen bieden, moe ten alle concernactiviteiten worden aangepast aan de marktsituatie", verklaarde Carlzon in een eerste commentaar op het besluit. Vol gens berichten in de Scandinavi sche pers is het aantal boekingen bij SAS de afgelopen weken op alle routes flink afgenomen. Op de nor maal winstgevende diensten in Eu ropa zou sprake zijn van een ver mindering met twintig procent. SAS liet begin september al we ten dit jaar besparingen te willen verwezenlijken van een miljard kroon, vooral op de personeelskos ten. Het aandeel van de personeels kosten in de totale kosten is met 34 procent relatief hoog. SAS zag de winst voor belastin gen in de eerste helft van vorig jaar al met veertig procent kelderen tot 369 miljoen kroon (113 miljoen gul den) De maatschappij is in de twee de helft van het jaar in de rode cij fers gekomen door de forse stijging van de brandstofprijzen, na de IraaKse invasie van Kuwaytl AMSTERDAM (ANP) - Het Ne derlands Genootschap van Hoofdredacteuren acht het "on aanvaardbaar" dat grafici het nieuws gaan beoordelen en zo be palen of er op zondag speciale edities van de kranten gedrukt mogen worden. Het Genootschap wordt gesteund door de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ). De verklaring van beide organi saties was een reactie op uitspra ken van voorzitter A. Doezé van de FNV-bond Druk en Papier. Die liet donderdag weten het niet nodig vinden-dat zondag weer speciale edities op de markt wor den gebracht. Druk en Papier vindt dat van het cao-verbod op weekendwerk alleen kan worden afgeweken als er sprake is van een eenmalige. ingrijpende gebeurtenis. Volgens de bond was het uitbreken van de Golfoorlog vorige week zo'n ge beurtenis. Het voortduren van de Golfoorlog rechtvaardigt niet de produktie van extra kranten, ook niet als zich in het weekeinde ern stige calamiteiten voordoen, al dus Doezé. "De vraag of de nieuwsontwik keling het noodzakelijk maakt de lezers ook op zondag te informe ren is primair de verantwoorde lijkheid van de redacties van kranten. De grafici mogen en kunnen niet treden in die verant woordelijkheid", aldus het Ge nootschap van Hoofdredacteu ren. De NVJ heeft inmiddels con tact opgenomen met Druk en Pa pier "voor overleg over het ver schil van inzicht". DEN HAAG (ANP) - Europa is nog steeds de belangrijkste afnemer van Zuidafrikaanse steenkool. Dit blijkt uit een overzicht van het 'Shipping Research Bureau', een in Amster dam gevestigde instelling die pro beert na te gaan van waar Zuid-Afri- ka zijn olie betrekt. In 1989 ging 45 procent van de Zuidafrikaanse steenkooluitvoer naar Europa, één procent minder dan het jaar daar voor. Uit cijfers van de Europese Com missie blijkt dat elektriciteitspro ducenten in de Gemeenschap het afgelopen jaar voor Zuidafrikaanse steenkool 10 procent minder betaal den dan voor Poolse steenkool. Vol gens door het Bureau geciteerde deskundigen verstrekt Zuid-Afrika een "politieke korting" op uitge voerde steenkool van 3 tot 5 dollar per ton. Bij een produktie van 47 miljoen ton in 1989 komt dit neer op een bedrag van ca 200 miljoen dol lar. Andere grote afnemers van Zuidafrikaanse steenkool waren Ja pan (12 procent van het totaal), de andere Aziatische landen (38 pro cent) en het Midden Oosten (5 pro cent). In de EG hebben Frankrijk en De nemarken de invoer van Zuidafri kaanse steenkool stopgezet. Pogin gen om een de gehele Gemeen schap omvattende boycot af te kon digen zijn destijds door het toenma lige West-Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Portugal geblok keerd. Anders dan de boycot van ijzer, staal, en gouden munten, het uitvoerverbod van in de EG gewon nen ruwe olie en het verbod van nieuwe investeringen in Zuid-Afn- ka. had een steenkoolboycot Preto ria echt zwaar kunnen treffen. Volgens het 'Shipping Research Bureau' zijn als enige EG-landen het Verenigd Koninkrijk en Grie kenland betrokken bij de levering van olie aan Zuid-Afrika. Overigens bestaat geen dwingende, dat wil zeggen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties afgekondigd, olie-embargo tegen Zuid-Afrika. De Algemene Vergadering van de VN heeft zich meermalen in grote meerderheid voor een embargo uit gesproken, maar zo'n uitspraak is niet bindend. In de Veiligheidsraad hebben Westerse landen die het recht van veto hebben de VS. het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk altijd een olie-embargo weten te verhinderen. In 1989 hebben 143 schepen die 50.000 ton olie of meer kunnen ver voeren Zuidafrikaanse havens aan gedaan. Daarvan hebben 39. met een laadvermogen van 8.8 miljoen ton. olie in Zuid-Afrika gelost, aldus het Bureau. Een hoeveelheid van 8.8 miljoen ton komt overeen met 81 procent van de Zuidafrikaanse im portbehoefte aan ruwe olie. UTRECHT (ANP) - "De Nederland se Spoorwegen leggen op voorhand een bom onder de komende cao-on derhandelingen door te spreken over aparte arbeidsvoorwaarden voor het goederenbedrijfZo luid de de reactie van W. Korteweg, be stuurder van de Vervoersbond FNV, op de cao-voorstellen van de Spoorwegen, gepubliceerd in Het NS-blad Koppeling. Formeel wor den de cao-pakketten pas gister middag uitgewisseld. Koppeling meldt dat de NS-direc- tie van plan is om in de onderhande lingen "bijzondere voorwaarden" te bespreken voor de werknemers in het goederenvervoer en bii het ADVERTENTIE En in Leiden zit een uitstekend PR bureau! ions Bureaubrochure 071-134248 23,2 tt ('s avonds071-310869) Spoorwegpensioenfonds. Dat voor nemen is de drie grootste bonden bij NS (26.000 werknemers), de ver- voersbonden van FNV en CNV en de spoorwegvakbond FSV, in het verkeerde keelgat geschoten. Korteweg wijst er met nadruk op dat de NS-top nog onlangs heeft toegezegd dat er geen aparte cao voor het goederenbedrijf zou ko men. Een woordvoerder van NS heeft dat inmiddels bevestigd, een cao NS-Goederen zal er volgens hem dan ook niet komen. De bestaande cao biedt echter de mogelijkheid om tussentijdse wijzi gingen aan te brengen in gevallen van "uiterste noodzaak". Dat is van belang omdat de Spoorwegen bezig zijn met een omvangrijke reorgani satie van het verliesgevende goede renbedrijf. De NS willen daarom in de komende onderhandelingen vastleggen dat er sprake is van "ui terste noodzaak" als de gevolgen van de reorganisatie nopen tot aan gepaste arbeidsvoorwaarden voor NS-Goederen. Korteweg wil die "optische truc" niet accepteren. "Dit wordt een aar dige rel", zei hij. Ook de Vervoers bond CNV is tegen aparte arbeids voorwaarden. "Het kan niet zo zijn dat er miljarden worden geïnves teerd in de infrastructuur en dat de werknemers daarvoor moeten bloeden met een minder goede cao dan de rest van het bedrijf', aldus onderhandelaar J. van der Kamp. De bonden vinden dat er m de NS-voorstellen veel te weinig reke ning wordt gehouden met hun wen sen. Zo zegt de directie niets over verhoging van de lonen. De drie bonden eisen een loonsverbetering van 3,5 procent. Ook over verder gaande arbeidsduurverkorting - een wens van de Vervoersbond FNV - wordt niet gerept. FSV-voorzitter J. Kruse mist tevens voorstellen ter verbetering van de beloning van on regelmatig werk. Stappen ter verlichting van de werkdruk in het spoorwegbedrijf - een vurige wens van de bonden - zijn evenmin terug te vinden in het NS-pakket. De bonden willen dat er geld vrij komt om extra mensen aan te trekken. De Vervoersbond CNV heeft de werkdrukverlichting bo venaan zijn verlanglijst gezet. FSV- voorzitter Kruse wil in dat verband een reserve bovenop de normale be zetting van de NS-onderdelen De NS hebben in hun voorstellen veel plaats ingeruimd voor vernieu wing van het "volledig verouderde" functiewaarderingssysteem. Sa men met de bonden werkt het Spoor momenteel aan een ver nieuwd systeem. Die studie is vol gens Korteweg echter nog lang niet afgerond. Hij gelooft dan ook niet dat een nieuw systeem in de komen de cao kan worden opgenomen. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV is gisteren bij het uitwisselen van de cao-voor- stellen gebleken dat NS al bij voor baat wil afspreken dat in geval van noodsituaties bij het goederenver voer of het spoorwegpensioenfonds de cao kan worden opengebroken. In dat geval zou het niet meer nodig zijn de in de cao opgenomen bepa ling toe te passen dat beide partijen het eens moeten zijn over het open breken van de cao en dat. als dat niet zo is. de Stichting van de Ar beid een uitspraak moet doen. De bonden hebben volgens de woordvoerder liW^Mad fWM> geerd. Zij willen gewoon de be staande regels toepassen. Als het echt nodig is, zo zei hij, kunnen we er over praten en eventueel moet NS de Stichting van de Arbeid over tuigen Moeders Werkneemsters die zwanger zijn of borstvoeding geven mogen niet worden verplicht taken uit te voe ren die hun eigen gezondheid of die van hun kind bedreigen. De werk gever moet in zo'n geval de werk neemster indien mogelijk ander werk aanbieden of de werktijden aanpassen. Dat staat in het publika- tieblad Zwangerschap en arbeid van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Loonakkoord Aan een staking van- 85.000 Turkse metaalarbeiders bij 230 fabrieken is gisteren een eind gekomen, nadat door bemiddeling van de minister van arbeid een loonakkoord was be reikt tussen werkgevers en vak bond. Het akkoord houdt loonsver hogingen in die varieren van 150 tot 300 procent. De staking heeft een maand geduurd. Van onze correspondent Gerard Krul Het aantal arbeidsongeschikten is in Nederland twee maal zo hoog als in onze buurlanden Belgié en het voormalige Westduitsland. Terwijl uit niets blijkt dat Nederlanders on gezonder zijn dan Belgen of Duit sers. Integendeel zelfs. Met z'n allen betalen we in Neder land jaarlijks meer dan 18 miljard gulden om mensen die niet meer kunnen werken en nog geen 65 jaar zijn aan een fatsoenlijk inkomen te helpen. Een omvangrijk bedrag, waar de overheid die poogt de col lectieve lastendruk in toom te hou den, niet omheen kan. Minister Kok (Financiën) komt ruwweg eenzelfde bedrag tekort om voor de komende jaren een gezonde financiële huishouding te voeren. In de gesprekken over de 'Tussen balans' die het kabinet Lubbers- Kok dezer dagen voert speelt die WAO een voorname rol. Als het aantal wao-uitkeringen drastisch zou kunnen worden ver laagd. snijdt het economische mes aan twee kanten: minder kosten (uitkeringen) en meer opbrengsten (belasting- en premiebetaling door meer werkenden). Daarenboven houdt het leven meer in dan econo mie: veertien procent van onze be roepsbevolking (in 1990: 883.000 mannen en vrouwen) leeft in het maatschappelijke isolement, waar bij men - vaak onvrijwillig bui ten het arbeidsproces is komen te staan. Eén op de zes Nederlanders tus sen de twintig en de pensioenge rechtigde leeftijd kan niet meer werken. Dat is twee keer zoveel als in Belgie of in het vroegere West Duitsland. Hoe zit dat dan? Verschillen Zomaar de simpele conclusie trek ken dat wij de 'klaplopers' zijn en zij, de Belgen en de Duitsers, de 'harde jongens' (v/m) geeft geen pas. Zij hebben twee maal zoveel men sen die leven van een uitkering van wege arbeidsongeschiktheid. Dat wil niet zeggen dat wij twee keer zo veel arbeidsongeschikten hebben. Uit een onderzoek van het Neder lands Instituut voor Arbeidsom standigheden (NIA) te Amsterdam, onlangs gepubliceerd in het econo- menvakblad ESB. blijkt dat de re gelingen per land ernstig verschil len. De Nederlandse wao voorziet alle mensen van een inkomen die te ziek zijn om te werken na een jaar ziekte wet. Het buitenland maakt vaak verschil tussen ziekten als gevolg van beroepsuitoefening (hogere uit kering) en ziekten die niet met het werk samenhangen. Tot 1967 kende Nederland dat onderscheid ook; vanwege onze politieke cultuur waarin het gelijkheidsbeginsel een belangrijke rol speelt hebben we dat onderscheid bewust afgeschaft. Premier Lubbers heeft onlangs de idee geopperd dat onderscheid weer in te voeren, met de bedoeling te korten op uitkeringen voor ziek ten die niet met het beroep samen hangen. Dat idee zal het niet halen, omdat het gelijkheidsbeginsel nog heerst en de uitvoerbaarheid on doenlijk is. Ben ik overspannen vanwege mijn werk of vanwege die pubers thuis, of is het een combina tie van factoren? Te bereiken bezuinigingen door la gere uitkeringen worden, zo moet gevreesd worden, opgesoupeerd door een groei van het uitvoerings apparaat en door een toeneming van een kostbare hoeveelheid juris terij. En dat allemaal om dit soort huis-, tuin- en keukenvragen beant woord te krijgen door artsen en ad vocaten die waken over gelijke rechtstoebedeling. Nederland. Belgie en Duitsland onderscheiden zich door de hoogte van de uitkeringen. Wie volledig in de wao zit krijgt m Nederland 70 procent van het laatstverdiende nettoloon. In onze buurlanden ligt dat percentage op vijftig, ruwweg het niveau van de werkloosheids uitkering. Wie wil besparen op de wao via die weg. moet het politiek geladen besluit nemen tot drastische inko mensverlaging voor 880.000 Neder landers. De haalbaarheid van zo'n operatie is onder elke politieke coa litie uiterst beperkt. Hoog tijd om de vraag te beant woorden waarom wij twee maal zo veel arbeidsongeschikten met een uitkering hebben. Er zijn drie rede nen: 1) Onze 'instroom' is veel groter dan elders. Vooral eind jaren zeventig is in Nederland de grote klap gevallen Veel oudere, minder produktieve werknemers zijn toen uit het ar beidsproces geschoven ten faveure van jongere, gezondere en beter op geleide werknemers. Voor de eco nomie was dat een vervangingsope ratie die positieve effecten heeft ge had op de arbeidsproduktiviteit. 2) Het aantal jonge mensen in de wao is in Nederland veel hoger. Jonger dan 45 jaar is in Duitsland 6.6 procent. In Belgie 24,1 procent. En bij ons: 28,8 procent. Rienk Prins, onderzoeker van het Nederlands Insituut voor Arbeids omstandigheden: "Nee, wij zijn niet ongezonder. Blijkens vergelijkende internationale statistieken zijn we zelfs gezonder. We leven gemiddeld langer en consumeren minder op medisch terrein. Wij hebben een an dere cultuur van ziek zijn. Ruzie met je baas, die overspannenheid tot gevolg heeft, is een reden voor ziekteverzuim in Nederland die door alle artsen wordt aanvaard. In het buitenland zie je dat minder of helemaal met". Op twee terreinen zie je opmerke lijk* verschillen in de vergelijkende cijfers. Een groot aandeel in de wao hebben de redenen 'psychische klachten' en 'klachten van het be- wegingsstelsel'; zeg maar: rug klachten. Met name die psychische klachten komen veel voor bij de jongere wao-gerechtigden. De onderzoeker Rienk Prins daarover: "Nee. we zijn niet softer. Medici en patiënten in Nederland zien veel meer in rust als middel tot genezing. Dat zien we bij het regu liere ziekteverzuim ook. De zieke werknemer heeft een eigen verant woordelijkheid". Verzuim De Nederlander bezoekt zijn huis arts gemiddeld 3.2 keer per jaar. De Belg 7.1 keer en de Duitser 10 keer. Per honderd bezoeken krijgt de Ne derlander 58 recepten mee. de Belg 92 en de Duitser 194. Wij kiezen voor rust en thuisblijven; zij voor doorwerken en medicijnen Dat wij zo karig zijn met medische con sumptie heeft ook nadelen voor het verzuim. Wij hebben veel minder artsen en specialisten dan de ons omringende landen, hetgeen bete kent dat een belangrijk deel van het verzuim bestaat uit wachtdagen '"-.r di- p' i.iit. d'- t- "t het la boratoriumonderzoek. Bij het lang duriger ziekteverzuim gaat 22 pro cent van het verzuim op aan thuis wachten op dat soort afspraken. 3) Onze uitstroom uit de wao is veel lager. De wao in Nederland geldt voor levenslang, althans tot de pensioen gerechtigde leeftjjd. In Belgie en Duitsland wordt men veel vaker op nieuw gekeurd en verdwijnt men dan uit de statistieken van de ar beidsongeschiktheid In Duitsland, v. ur 72,5 pet* nl v aa da ..r bait I i n* geschikten ouder is dan 55 jaar, ver dwijnen veel mensen uit de wao door vut-regelingen, die daar veel wijder verbreid zijn dan bij ons. In Belgie meldt men zich na goed keuring op de arbeidsmarkt, waar na de voormalige arbeidsonge schikten snel weer in de statistie ken van de werkloosheid komen, bij gebrek aan arbeidsplaatsen. Bij het maken van de wao hebben werknemers- en werkgeversorgani saties, overigens op kosten van de collectiviteit, een financiële rege ling getroffen. Die regeling ver schafte arbeidsongeschikten een zo hoog mogelijk inkomen Maar soci ale regelingen om arbeidsonge schiktheid te voorkomen of herin- tred ing m het arbeidsproces te be vorderen. werden niet ontworpen. Rienk Prm\ de on 1< r eker m het NIA "Hollandse koopmans- hè Als er m.iar voldoende centjes tegenover staan is het pro bleem opgelost". Voor de Tussenbalans' van het kabinet Lubbers-Kok zijn de mar ges weer smal Tenzij de botte bijl gaat in de hoogte van de wao-uitke- ring (hetgeen niemand verwacht), vallen er g«*en grote bedragen weg te halen. We hebben gezamenlijk gekozen voor een duur sociaal sys teem en we zullen de prgs. de pre mie ervoor moeten betalen American Express American Express (financiéle en toeristische diensverlening) heeft vorig jaar de nettowinst scherp zien dalen van 1.16 miljard dollar tot 181 miljoen dollar. De onderneming had te kampen met hoge herstruc tureringskosten bij de effecten dochter Shearson Lehman Bro thers. Hiervoor is in het eerste kwar taal van het boekjaar 787 miljoen dollar opzij gezet. Dat heeft Ameri can Express gisteren meegedeeld

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5