De brand na een jaar meester WMWMMm 'De grootste klap is verwerkt; de jongens vergeten we nooit' ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA 37 Een jaar na dato willen ze, zij het met de nodige terughoudendheid, erover praten. Over hun ingrijpende ervaringen, de doorstane angsten, over hun trieste herinneringen. De emoties, opgeroepen door de brand in Huis ter Duin, blijken de leden van het Noordwijkse brandweerkorps intussen te hebben verwerkt. Zonder professionele hulp, zonder de bijstand van crisisteams ook. Aan de muur hangt een foto van de drie slachtoffers. Thuis hebben ze er trouwens ook allemaal één. Want voor allen geldt: drie overleden makkers vergeet je nooit. Een relaas over een ongelijke strijd tegen wat zich aanvankelijk liet aanzien als een beheersbare fik. "De grootste klap is verwerkt, maar het beeld van de overledenen zal altijd in onze herinnering blijven". door Irene Nieuwenhuijse Wat aanvankelijk een beheersbare brand scheen, werd door een macaber samenspel van orkaan en vuur een inferno. De Huis ter Duin-brand eiste drie le vens (Archieffoto Jan Holvast) Jos Peschier, commandant van de Noordwijkse brandweer: Het was een verschrikkelijke ervaring, maar samen hebben we het verdriet ver werkt". (foto Koek Zuvdcrduln) Tot tien voor zes leek het nog een be heersbare brand. Terwijl brandweerlie den de waterslangen uitrolden, dronken de gasten van het chique hotel in de foyer hun glaasje leeg. Zonder ook maar een moment in paniek te raken verlieten ze het statige hotel. Weliswaar stond de keuken in lichter laaie, maar de fik kon van binnenuit goed worden geblust. Van buitenaf was het ondoenlijk het vuur te bestrijden; de orkaan (het was windkracht 12) vernevelde namelijk elke straal water. De brand was volledig gelo- caliseerd in de keuken aan de noord-oost ofwel de dorpskant-zijde. De immense rotondezaal van Huis ter Duin op de eerste verdieping, waarlangs de brandweermannen de slangen leg den, lag er op dat moment nog vredig en stil bij. Het enige dat daar brandde, wa ren de lampen. Een veiliger en groter 'dekking' kon je als brandweerman niet hebben. De bevelvoerder van de eerst aanwezige wagen deed met zijn aanvals- ploeg het bluswerk zelfs zonder pers- luchtmasker. Later zou hij worden be treurd als één van de slachtoffers. "Hij was een vakman, die geen onnodige risi co's nam", vertelt Jos Peschier, nu com mandant van de Noordwijkse brand weer, maar ten tijde van de brand waar nemend korpschef. Van de ene op de andere seconde kreeg de brand een grimmig en levensge vaarlijk karakter doordat het vuur oversloeg naar de rotonde-zaal. "De hele zaal klapte in elkaar. Op dat moment rea liseer je je dat de brand een onherroepe lijke wending neemt", vertelt Peschier. Een tweede flash-over, vermoedelijk aangewakkerd door brandbare gassen tussen de verlaagde plafonddelen, beze gelde uiteindelijk het lot van drie man nen. Voor Nico Steenvoorden, Jan de Ridder en Gerrit Heeringa was er geen weg terug. Ze lieten het leven tijdens een brand die later 'het monsterverbond tus sen vuur en storm' genoemd zou worden. Steun In het onderzoekrapport, uitgebracht door het ministerie van binnenlandse za ken, staat dat de brand snel en onvoor spelbaar is verlopen. "De wijze waarop de brand werd bestreden is steeds door dacht en volgens de gangbare inzichten opgezet. Achteraf had de fatale afloop slechts met zekerheid voorkomen kun nen worden door van een binnenaanval af te zien. Hiervoor bestond vooraf ech ter geen aanleiding. Geconstateerd kan worden dat het feit dat er slachtoffers ge vallen zijn, niet het gevolg is van een ver keerde inzet, gebrekkige veiligheids maatregelen of onvoldoende preparatie, maar van een toevallige, fatale samen loop van omstandigheden". De commandant: "Het feit dat wij er van overtuigd zijn geen fouten te hebben gemaakt, is voor ons de grote steun ge weest om dit verlies te verwerken. St4l je voor dat je jezelf of iemand anders de schuld had moeten geven. Tot vijf minu ten voor de grote klap was er eigenlijk 'niets' aan de hand. Toen ik aankwam, dat was rond het tijdstip van half zes, zag ik dat het ondoenlijk was deze brand van buitenuit te blussen. Ik hoorde dat in het naastgelegen appartementengebouw Duindistel nog vijf mensen op de negen de verdieping waren. Ze hadden geen notie van het gevaar waarin ze verkeer den. Ik heb ze er onmiddellijk uit laten halen". De extreem zware storm, die op een ge geven moment aanwakkerde tot orkaan- kracht, kwam in het onderzoekrapport naar voren als de katalysator van de brand, 's Middags waren alle brandweer korpsen uit de regio al bezig geweest om her en der de stormschade te herstellen. De regionale alarminstallatie was daar door overbelast geraakt. In eerste instan tie slaagde de bedrijfsleiding van 'Huis ter Duin' er dan ook niet in om contact te leggen met de brandweer. Toen de ver binding uiteindelijk tot stand was geko men, werd bij de meldpost aangenomen dat het om de zoveelste stormschade van die middag ging. Een a twee minuten na derhand, op het moment dat de brand weer bij toeval met een hulpverlenings wagen ter plaatse was, werd al snel dui delijk dat het om een flinke brand ging. Onmiddellijk werd om assistentie ge vraagd, half zes was het op dat moment. Terugtochtsignaal Terug naar de tweede flash-over. De ge hele bovenverdieping stond in één keer in lichter laaie. Even voordat het zover was, was voor alle daar aanwezige brand weermensen het zogenaamde 'terug tochtsignaal' gegeven. Vermoedelijk hebben de drie achtergebleven mannen door de barre weersomstandigheden niets gehoord, ook al is het noodsein ze ker tien maal herhaald. Hels was volgens alle ooggetuigen het lawaai dat vuur, wind en zee tijdens hun macabere sa menspel veroorzaakten. "De portofoons waren in orde. als brandweer werkje niet met ondeugdelijk materiaal Brandweerman Dirk van der Ploeg: "Ons is geleerd dat je je altijd via de slang moet terug trekken. Dat hebben zij ver moedelijk ook geprobeerd" Twee van de drie achterblijvers hebben daarna ge tracht via de grote zaal de bovenverdie ping aan de zeekant te verlaten. Hun li chamen zijn daar, middenin de rotonde zaal, aangetroffen. De derde is 'vastgelo pen' in een garderoberuimte. het steeds door me heen". "Het was een hel", herinnert Peschier zich. "Sommigen hebben tot twee keer toe geprobeerd alsnog naar boven te gaan om de jongens te redden. We heb ben ze op een bepaald punt tegen moeten houden vanwege de verzengende hitte Het is verschrikkelijk als je later weet dat vlak om de hoek je maat lag". Om zes uur stonden ze allemaal buiten. Verslagen, in het besef dat twee. vermoe delijk drie mannen binnen in de vuurzee waren achtergebleven. "We hoopten dat we het mis hadden, we wisten vrijwel ze ker dat we gelijk hadden. In de luwte stonden we uit te hijgen en we konden in principe niets meer doen, maar ik wilde absolute zekerheid. Misschien zijn ze er toch aan de zeekant uitgekomen, ging Inmiddels waren er andere korpsen gearriveerd. Samen met een Noordwij- kerhoutse brandweerman is Peschier. om de aanpalende gebouwen heen. naar de zeekant gekropen om daar de situatie in ogenschouw te nemen. Schuifelend van paaltje naar paaltje, de orkaan stond immers geen vrijheid van bewegen toe. De situatie liet zich bondig samenvatten met het woord inferno. "Twee of drie jon gens kwijt, dat mag niet", ging het steeds door Peschier heen. Aan de zeekant zag hij alleen maar vuur. De vlammen om helsden inmiddels het gebouw. "Het was oogverblindend, het stuifzand maakte je gek". Eenmaal aangekomen op het verst mogelijke punt. wist hij het zeker. De dood had genadeloos toegeslagen. Pe schier meldde bij terugkomst de intus sen gearriveerde Leidse commandant dat er drie personen werdeh vermist. Luguber Nadat het vuur enigszins was getem perd, werd een zoekteam geformeerd om de drie collega's te zoeken. Een van die mannen was Dick Schoneveld. Hij ver telt "Toen we het brandende en rokende gebouw weer binnen gingen, had het iets lugubers. Die sfeer is niet te beschrijven. Je bent zelf een vat vol tegenstrijdighe den. Je zoekt en je bent bang te vinden. Toen we echt twee jongens gevonden hadden, waren we kapot Ik ben lange tijd bij eén van hen blijven staan. Dat wa ren voor mij heilige momenten, daar in die sluimerende vuurzee". De derde man was op dat moment nog steeds niet gevonden. Een tweede ploeg trof hem pas later aan. in de garderobe ruimte Brandweerman Geek Smit heeft de hele nacht gewaakt bij de omgeko men collega's in de rotondezaal. "Ik pro beerde mijn gedachten ook bij het na blussen te houden, maar dat lukte niet. Ik dacht steeds als ik alleen maar stil blijf staan glij ik af. Ik waarschuwde voortdurend de anderen die met het na blussen bezig waren, dat ze niet in onze buurt mochten komen". Peschier "Er zou om elf uur een pers conferentie zijn, maar dat ging min of meer langs me heen Ik wilde naar de fa milie van de drie doden. Ik moest hen zo snel mogelgk inlichten over het vreselij ke voorval. Om half twaalf was ik weer terug in de kazerne. Ik zag een verslagen groep de jongens waren aan het eind van hun latijn en ik moest ze zeggen dat ze de volgende morgen om zeven uur weer present moesten zijn" Maar de met-sten bleven die nacht in de kazerne Verscheidene mannen zijn nog bij de familieleden van de omgeko men vrienden langs gegaan. "We waren verslagen. We zaten hier bg elkaar, we huilden. Beneden in de garage werd ge gooid met laarzen en helmen. Je vraagt je in die uren af waarom je in hemelsnaam bij de vrijwillige brandweer bent gegaan. Later verdwijnt dat gevoel Met mijn kin deren en mijn vrouw heb ik er later na tuurlijk over gesproken. Mijn vrouw stond vierkant achter me. Maar ook mijn kinderen hebben nooit gezegd, pappa, nu moetje van de brandweer af'. Reconstructie Daags erna, hebben de Noordwijkse brandweerlieden hun omgekomen colle ga's uit Huis ter Duin gehaald en gebor gen. Nog dezelfde avond hebben ze on der leiding van Peschier en de voormali ge Noordwijkse brandweercommandant J.A. Ruibing de brand tot in de details gereconstrueerd. "Misschien vreemd, maar ik voelde dat het op dat moment moest. Over een paar dagen zouden be langrijke zaken misschien vergeten zijn. Een voor een hebben de mannen verteld wat ze van minuut tot minuut gedaan hebben. Daardoor hadden we in betrek kelijk korte tijd een zeer nauwkeurig overzicht". Deze reconstructie is de basis geweest voor het onderzoeksrapport. De eerste dagen zochten ze zo veel mo gelijk steun bij elkaar. De garagedeuren stonden altijd open en een ieder ver werkte op zijn manier 'op zolder' zijn ver driet. "We hielden elkaar goed in de ga ten". Precies één dag zijn ze als vrijwilli ge brandweer niet inzetbaar geweest. Daarna wilden ze weer zo 'normaal' mo gelijk functioneren Ze hoefden niet lang te wachten op zondag 28 januari kwam er een melding voor hulpverlening we gens stormschade bij hotel de Baak te Noordwijk. Brandweerman Smit "We keken elkaar verdwaasd aan toen de pie per ging. We zaten er eigenlgk op te wachten. Samen weer aan het werk het hielp". Daarna kwamen de moeilijke dagen van de gedenkdienst en de begrafenis sen. "Zonder dat we het hadden afge sproken stonden we op een gegeven mo ment allemaal tijdens de kerkdienst ach ter de kisten. Als je het van tevoren had afgesproken, was het misschien mis plaatst geweest. Nu was het indrukwek- Vrouwenavond Daarna hernam het 'gewone' leven zich weer. Er werd een vrouwenavond be legd. De vrouwen van de omgekomen vrienden werden hiervoor ook uitgeno digd. "Gooi je pieper nu maar uit het raam", was in het begin de reactie van sommige wederhelften. Peschier "We wilden dat ze die avond al hun grieven, agressie en verdriet zouden uiten". Na deze voor alle betrokkenen gedenkwaar dige avond werd een eenstemmige ver klaring naar buiten gebracht. Dick Scho neveld leest de passage, zoals hij geno teerd staat in het door hem bijgehouden dagboek van de brand. voor. "Geen zin meer hebben in het vak van brandweer man is een reden om eraf te gaan, maar een ramp is dat niet". Alleen insiders kunnen volgens Pe schier de diepere betekenis van deze ver klaring begrijpen. Niemand van de groep het korps bestaat uit 38 mannen - heeft werkelijk overwogen te stoppen. De Noordwgkse brandweer is de afgelo pen zomer met 5 man versterkt. Er is nu zelfs een wachtlijst van aspirant-leden, den. De Noordwijkse brandweerlieden zeg gen hun verdriet mede verwerkt te heb ben door vooral zaken te regelen. "In het begin had ik bijvoorbeeld geen zin om al de condoleantie-kaarten te lezen. Ik gooide ze gewoon op het biljart. Ze inte resseerden me niet. Opeens begonnen een paar jongens ze te ordenen en in te plakken. Toen pas ging ik ze lezen en be sefte ik de waarde ervan. Anderen stort ten zich op de reparatie van het mate rieel. En voor de begrafenissen moest na tuurlijk ook veel geregeld worden". Tot de zomer hebben de jongens vrij frequent over het gebeuren gepraat. In de vakantiemaanden kwam er voor hen meer vrge tijd beschikbaar; als gevolg daarvan werden sommigen overmand door verhevigde emoties Van de plaat selijke arts De Beer ("fantastisch zoals die man ons al die maanden heeft gehol pen") kreeg iedereen te horen dat deze 'terugval' bij een rouwproces hoort. In de afgelopen december- en januarimaand is de ploeg in groepjes opgedeeld en heb ben er evaluatiegesprekken plaats ge had. "We willen ervoor waken dat er als nog problemen komen De grootste klap is verwerkt, maar het beeld van de over ledenen blijft altgd in je herinnering" Zou de brandweer er moeite mee heb ben om in het straks verbouwde Huis ter Duin een nieuwe brand te bestrijden of er een eerste oefening te houden"' Er klinkt een éénstemmig 'neen' "We ver wijten niemand iets Het hotel is een ob ject. We weten dat na de restauratie de mogelijkheid er is dat we er weer aan de slag moeten. Het had overal kunnen ge beuren".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37