'Ik had Saddam Hoessein een mep gegeven' Amerikaanse pers loopt braaf mee aan de hand van het leger I REPORTAGE HHBHHBHH^bbbehbhbhbhhhb De Golfoorlog wordt op de basisschool al weer gewoon Wapenindustrie wrijft zich weer in de handen STANDPLAATS: ETEN ZATERDAG 26 JANUARMI als moeder en voor de rest tellen i niet zo mee", legt Boer uit. UitgJ sproken meningen blijven in d klas achterwege. Mep Wie na afloop van de les aan ea groepje van vijf leerlingen vraagt, d er m het conflict partij gekoza wordt, krijgt een resoluut antwoorl van de 11-jarige Melanie: "Nej maar in ieder geval niet voor Sad dam Hoessein" Haar antwoord lijï op een houding die veel mensa aannemen: we zijn tegen de bezel ting van Koeweit, maar wie is a voor oorlog? Saddam wordt ergri dan Hitier genoemd, weet ook San dra. "Maar die vermoordde de jo den. dat heeft Saddam niet ge daan", reageert Melanie. "Hij hee^ ook zijn goede kanten, ieder men heeft zijn goede kanten", sluit Kó der aan. Jan is het er niet mee eens: "Nee hij heeft alleen maar slechte kani ten". Hoe lang de oorlog zal duren ij ook voor hem een vraag? "Drit jaar", zegt hij spottend, "nee, jl weet het niet". Wat vonden ze dal van het optreden van Saddam waarbij hij een Engelse jongetjj over zijn bol aaide? "Dat vond ii stom", zegt Melanie. "Ik had Sac dam Hoessein een mep gegeven" weet Jan zeker. Terwijl op De Springplank di oorlog vrij rustig wordt beleefd, zijl er andere scholen waar de golfooi^ log buiten het klaslokaal wordt na gespeeld. Sommige kinderen me, wortels in de Arabische wereld, le ven zich tijdens het s -• °lkwartier ij de oorlog in maakt leraar dui delijk (hij 'v.' de naam van zij? school liever met in de krant). "Dai is voor hen, net als voor hun ouders; Saddam Hussein de leider van allt Arabieren. Een leerkracht moest op de speelplaats de met waterpistool tjes strijdende partijen uit elkaa- halen. We hebben ook niet toege staan dat een leerling een foto val Saddam Hoessein mee de klas i| nam". Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN De oorlog in het Mid den-Oosten is, zoals op bijna alle ba sisscholen ook op 'De Springplank' aan de Leidse Sumatrastraat een veelbesproken onderwerp in de klas. "Het wordt al weer een beetje gewoon voor ze", zegt directeur Wim Boer van deze protestant- christelijke school. De school toont de sporen, die het verschil tussen een wereld veraf en de wereld dichtbij illustreren. Er hangen slingers in de gangen omdat deze week feestelijk de nieuwbouw in gebruik werd genomen. Directeur Wim Boer neemt deze vrijdag waar voor de vaste leer kracht in groep 8, de hoogste klas met een dertigtal leerlingen van rond de twaalf jaar oud. Veel is er al over de Golf gesproken, elke dag wordt 's ochtends het laatste nieuws doorgenomen. Wie er ook aan deze oorlog ver dient, de schoolkaartenmaker nog niet. 'De Springsplank' doet het met een grote kaart van Azië, waarop Europa wel te zien is, maar ver naar de achtergrond gedrongen. Een tweede kaart specificeert het Mid den-Oosten waarop de landen in de bekende sterk verschillende kleu ren te zien zijn. De kaart is sterk ge dateerd. Iran heet er nog Perzië, maar wie weet wat er de komende maanden misschien aan grenzen verschuift. Meester Wim Boer opent de les met de vraag hoe de leerlingen aan hun informatie komen. Dat ant woord zal niemand verbazen. "Ik werd door mijn vader 's nachts mijn bed uitgehaald toen de oorlog be gon" zegt er een. Nu de oorlog ruim een week oud is, wil Wim Boer we ten wie er deze ochtend de televisie aan had 'op RTL-4 bijvoorbeeld'? Alle vingers op één na gaan om hoog. Ook wordt er veel naar het wereldwijde kabelstation CNN ge keken. CNN was aan hen al bekend nog voor de oorlog begon. Maar liefet de helft kijkt er naar en nog verrassender is dat zo'n elf leerlin gen zeggen het Engels te kunnen volgen. Een Nederlandse krant is voor hen soms moeilijker. "Daar staan lange woorden is zoals volksverte genwoordiging". reageert een leer ling. De krant speelt een onderge schikte rol. Iedereen heeft thuis een abonnement maar slechts twaalf, dertien leerlingen kijken er wel eens in. Wel wordt er sinds het be gin van de oorlog sneller thuis naar de krant gegrepen. En de kabel krant wordt goed bekeken. Rekken Toen de oorlog vorige week 's nachts een feit werd, is er 's och tends op school een uur naar de ra dio geluisterd, vertelt Wim Boer. "En nu, na een week wordt het voor hen alweer gewoon". De kinderen weten inmiddels wat de gevolgen zijn. "De vuilniszakken worden duurder", zegt Lydia en dat komt, weet ze, omdat plastic van olieprodukten wordt gemaakt. De mensen gaan hamsteren, weet een ander meisje. Het nut hiervan wordt door de leraar een beetje betwijfeld: "De een maakt de ander een beetje gek, het leidt tot lege rekken". De oorzaken van de crisis zijn en kele leerlingen in detail bekend. "Irak had schulden gemaakt. En Koeweit, daar dachten ze geld aan te verdienen", zegt Arjan. "En Koe weit werd de hoeveelste provin cie?". vraagt Boer. "De dertiende". "Nee, het is geen Flevoland", lacht Boer. "Ja, de negentiende". Voor het laatste nieuws moet je bij Ricardo (12) zijn. Deze trouwe CNN-kijker schrijft alle laatste ont wikkelingen, die hij via de televisie 's avonds laat en 's ochtends vroeg verneemt in zijn agenda. "Wat is het laatste nieuws, Ricardo?" vraagt Wim Boer. "Benzine een cent duur der", klinkt het vastberaden. Moeder Het thema thema's Israel en de Palestijnen is bekend - "een extra argument voor Saddam Hoessein Kinderen van de basisschool De Springplank buigen zich samen met Wim Boer over de kaart van het Midden-Oosten. <foto Loek Zuyderduio) om Kuwayt vast te houden". De gebied, er viel regen". Over de bij- voorbeelden. "En de heilige oorlog? van de positie van de vrouw in de Is- tweede wereldoorlog komt ter spra- bel wordt niet gesproken. Wat heeft Saddam Hoessein ge- lam. Drie meisjes weten dat vrou- ke. En de meester wijst op de kaart. vraagd? Overal ter wereld praatjes wen niet mogen stemmen, niet mo- "Israël heeft ooit de Palestijnen er "De andere cultuur van het Mid- maken"? Arjan begrijpt het: Hoes- gen autorijden, een 'kapje' moeten uit gejaagd. Met behulp van het den-Oosten wordt vooral door de sein vraagt mensen van de islam om dragen en aan hun man toestem- Westen zijn toen de Palestijnen naar godsdienst bepaald", zegt Wim aanslagen te plegen. ming moeten vragen of ze bood- achteren geduwd. Dit was een goed Boer en de leerlingen kennen de De leerlingen zijn op de hoogte schappen mogen doen. "Ze zijn er Van onze IPS-correspondent Jim Lobe WASHINGTON - De kritiek van de Amerikaanse media op de cen suur die ze, al voor het begin van de oorlog, door het Pentagon kreeg op gelegd was groot. Maar nu de oorlog is begonnen blijkt dat diezelfde me dia nauwelijks moeite doen om de oorlog kritisch te benaderen. De verwachting was dat de pers on danks de militaire censuur de Gol foorlog veel beter zou kunnen ver slaan dan vorige oorlogen. De gea vanceerde communicatiemiddelen zouden het mogelijk maken om het publiek razendsnel en direct te in formeren over de feitelijke situatie in het oorlogsgebied. De verslaggeving over de aanval van de multihationale strijdmacht is in de eerst week van de Golfoor log grotendeels beperkt gebleven tot een aaneenschakeling van beel den die vaak nog het meeste weg hadden van een computerspelletje Mediadeskundigen vegen de vloer aan met de oorlogsberichtgeving, niet alleen vanwege de nadruk op technologische hoogstandjes van de multinationale strijdmacht, maar tevens vanwege het gebrek aan objectiviteit van de Amerikaan se media. "De huidige berichtgeving lijkt veel op de traditionele Amerikaan se oorlogsverslaggeving, er wordt een steriel beeld gegeven", zegt Da niel Hallin, hoogleraar communica tiewetenschappen van de Universi teit van Californië in San Diego. Hallin schreef onder meer een stan daardwerk over de media en de Vietnam-oorlog. Net als in Vietnam, aldus Hallin. richt de eerste bericht geving zich bijna uitsluitend op de Amerikaanse technologische oor logsinspanningen, op het moreel van de soldaten en piloten en de re acties van het thuisfront. Escorte In de Golfoorlog is het Pentagon de grootste tegenspeler van de pers, door een volledige en ongekende zich erover dat de Amerikaanse me dia niet alleen zwaar leunen op Amerikaanse officiële bronnen, maar zich daar ook mee identifice ren. De Amerikaanse media zijn volgens hem niet objectief, maar ne men duidelijk stelling. Lee wijst daarbij naar het woordgebruik zoals 'onze jongens' en 'onze raket ten'. "Als Iraakse raketten een bur- gerlokatie treffen, wordt het een 'terroristische' aanval genoemd, omdat de regeringsfunctionarissen het zo noemen. Maar het feit dat de Amerikanen de grootste en meest intensieve bombardementen uit voeren wordt nooit terrorisme ge noemd, hoewel we niet zeker weten of er burgers zijn getroffen", zegt Lee. Eveneens zijn verschillende ver slaggevers erop gebrand om nieuwsberichten die gunstig zijn voor Washington te bevestigen en proberen ze 'bijna wanhopig' be richten te ontkennen die tegenstrij dig zijn met de visie dat 'we het ge weldig doen', zegt Lee. Zo gebeurde het dat bijna alle me dia zonder onafhankelijke bevesti ging de berichten uit Egyptische bronnen overnamen waarin gemeld werd dat in het begin van de oorlog de bemanningen van twintig Iraak se tanks gedeserteerd zouden zijn. Daarentegen benadrukte sterpre sentator Dan Rather van het Ameri kaanse televisiestation CBS her haaldelijk dat een bericht van de Duitse televisie dat Saudische troe pen massaal hun posities zouden zijn ontvlucht niet door de Ameri kaanse autoriteiten was bevestigd. "Het leek bijna alsof hij kwaad was dat het bericht verspreid was", zegt Lee. Ook wijst Lee erop dat verslagge vers weliswaar klagen over de be perkingen die hen door de militaire autoriteiten worden opgelegd, maar tegelykertijd 'bereid lijken te zijn te accepteren dat deze beperkingen bedoeld zijn om hen en het Ameri kaanse leger te beschermen, in plaats van om de publieke opinie te manipuleren'. Van IPS-correspondent Thalif Deen NEW YORK - Een oorlog kent al leen maar verliezers is een bekend gezegde. Ook voor de Golfoorlog geldt eigenlijk dat niemand echt kan "winnen". Wie er ook wint, de verliezen zullen enorm zijn aan bei de zijden en de politieke verhoudin gen in het Midden-Oosten zullen nog lang de naweeën dragen van deze oorlog. Toch is er een uitzondering op het gezegde, namelijk de wapenindus trie. Terwijl de hel boven Baghdad oplicht door bommen en afweerge schut, gaan bij de wapenfabrikan ten de champagneflessen open. Zo zal de succesvolle onderschepping van Iraakse Scuds door de Patriot- raketten ongetwijfeld uitbundig ge vierd zijn bij de fabrikant Raytheon. En niet alleen omdat daardoor slachtoffers waren voorkomen. De Golfoorlog kwam ook net op tijd. De wapenindustrie was ernstig in het slop geraakt door de dooi in de Koude Oorlog. In alle landen, in clusief de Verenigde Staten, werd bezuinigd op defensie en hier en daar moesten defensiebedrijven zelfs hun poorten sluiten. De wa penindustrie is waarschijnlijk dan ook de enige die profiteert van een langdurige oorlog. De wapens die nu tegen Irak wor den ingezet zijn ontwikkeld voor een oorlog tegen het Oostblok. Het gaat om de allermodernste appara tuur, die nu ingezet wordt tegen strikt genomen een Derde Wereld land dat beschikt over een gebrek kige wapentechnologie. Voor een aantal wapens was de Golfoorlog de "vuurdoop". Dat geldt voor de inmiddels overbeken de Patriot-raketten, de slimme kruisraketten - die "door het wc- raampje een gebouw binnen kun nen dringen", zoals een commenta tor bewonderend opmerkte - en de Stealth-bommenwerpers, die onge zien blijven voor vijandelijke radar. Bij alle recente militaire conflic ten in de wereld was het de wapen industrie die uiteindelijk aan het langste eind trok. Zo bracht de oor log om de Falklands het Britse vliegtuig de AV-8B Harrier, en voer al de door de Argentijnse marine zo succesvol ingezette Franse Exocetj raket roem. De Franse fabrikant kon zich geen betere reclame wen sen dan de beelden van Britse sche pen die door Exocet-raketten tot zinken waren gebracht. De hele we reld was diep onder de indruk van de Exocets. De hypermoderne wapens die nu door de Golfoorlog in de "etalage' staan, zijn vrijwel uitsluitend van Amerikaanse makelij. Het gaat ovef het algemeen om uiterst dure wa pens die te kostbaar zijn voor veel regeringen. In het verleden is dej Amerikaanse regering echter in veel gevallen bijgesprongen. Zo kocht Egypte vorig jaar veer tig F-16 vliegtuigen voor een bedrag van 1,6 miljard dollar (2,7 miljard gulden), gefinancierd met Ameri kaans krediet. Net na de Iraakse in vasie van Kuwayt deden de Ver enigde Staten een voorstel voor de leverantie van wapens ter waarde van 20 miljard dollar aan Saudi-Ara- bie, naar verluidt de grootste wa pentransactie ooit. Maar waar schijnlijk zit er nog heel wat meer in het vat voor de wapenfabrikanten, tijdens de oorlog en zeker ook na de oorlog. geen been in dit kostbare produkt in een ondrinkbaar brouwsel te rerandereu. Afgelopen zomer bestelde ik op een terras in Timisoara een kop koffie. "Dat kan", mompelde de kelner en slofte naar een tafeltje even verderop, waar ongeveer veertig lauwe koppen koffie stonden koud te worden. Daarnaast stonden limonade en uiterst chemisch smakende Roemeense brandy in het zonnetje op te warmen. Meer was er niet te krijgen. Het systeem was simpel: 's ochtends werden de glazen klaargezet en wat in de loop van de dag opraakte, was gewoon uitverkocht Dan kan het magazijn vol staan met flesjes limonade, buiten op is op. Ik heb in Roemeense hotels nog nooit vers brood en nog nooit verse boter gegeten. En toch moet er een moment zijn geweest dat het brood dampend uit de oven kwam en de boter niet ranzig was. Ik heb in restaurants ook nog nooit een karbonade gegeten zonder stukjes bot er in, of warme doperwten of eetbare aardappels. Zelfs vis weten de koks vakkundig taai te krijgen. Ergens vind ik het fascinerend, dat verknoeide en half bedorven eten Drie keer per dag herinnert de maaltijd je er zo aan u>af het communistische systeem aan gastvrijheid en levensplezier heeft kapot gemaakt. Ooit stond Bukarest bekend als het Parijs van Oost-Europa, vanwege zijn levendige terrassen en zijn vele restaurantjes. Nu mag je dankbaar zijn als je al iets te eten krijgt. "Klachten, daarvoor moet u bij de regering zijn", is het standaardantwoord tegen mopperende klanten. Dat het ook anders kan, weet ik sinds ik bij vrienden op de bruiloft was uitgenodigd. Want Roemenen houden van feesten en het aantal gangen was niet te tellen: met kaas gevulde paprika's, verschillende soorten salami, kuitsalade, met rijst en vlees gevulde koolbladeren, ganzesoep gevolgd door gebraden gans. ijs en gebak toe, verse koffie en een goede zelfgestookte pruimenbrandewijn. En veel wijn, eigen oogst, want iedere Roemeen weet dat het staatsprodukt niet te vertrouwen is. Zo'n feestmaal kost maanden van voorbereiding en kapitalen aan geld op de zwarte markt. Connecties, daar draait alles in Roemenië om. Voor een goede maaltijd zijn connecties met winkelpersoneel en met personeel uit restaurants onontbeerlijk. Die verkopen goede ingrediënten liever onder de toonbank dan aan de gasten. Dat levert namelijk meer op dan alleen maar een fooi. Budapest Runa Hellinga Als ik aan Roemenie denk, denk ik aan eten. Dat begint al bij de voorbereidingen vooreen reis naar dat land. Naast de gebruikelijke spullen (kleren, draagbare computer, recorderen microfoon, wereldontvanger en niet te vergeten archiefmateriaal, een mens sleept wat meemoet er altijd eten mee. Overlevingsvoer, zogezegd. Een goede Hongaarse salami, een stuk kaas, liefst oude Nederlandse want die bederft niet zo snel in die stikwarme hotelkamers, crackers, een paar sinaasappels voor de broodnodige vitamientjes. een paar pakken sap en voor de veiligheid extra vitamenpillen. Het is een complex, ik geef het toe. Sinds ik tijdens de revolutie in december 1989 een week lang op oud brood en zeldzaam gore worst heb geleefd (ze zeggen dat die worst uit vismeel wordt gemaakt en ik geloof het graag), bereid ik me altijd op het ergste voor als ik naar Roemenië ga. Niet alleen omdat er weinig te eten is. Dat is waar. Maar vooral omdat het eten dat er is, zo schandalig wordt verprutst. Neem koffie. Koffie is razend duur en je kunt vrienden een groot plezier doen door een paar pakken voor hen mee te nemen. Maar restaurants zien er censuur. In tegenstelling tot voor gaande oorlogen moeten alle jour nalisten van de speciale 'pool' van het Pentagon, alle berichten voor publikatie overdragen aan de mili taire censors. Verslaggevers mogen niet zonder escorte op pad in door het leger gecontroleerde gebieden. Zonder toestemming vooraf zijn geen interviews toegestaan met pi loten en soldaten. "Bij een luchtoorlog is het altijd gemakkelijk voor het leger om in formatie te controleren. Journalis ten hebben geen toegang tot het slagveld", zegt Hallin. Bovendien hebben de Amerikaanse autoritei ten hun greep op de berichtgeving kunnen versterken nadat de Iraak se autoriteiten zaterdag alle buiten landse journalisten hebben opge dragen het land te verlaten. De luchtoorlog levert ook het beeld op van een 'cleane' oorlog, zegt Hallin. Tot nu toe hebben de te levisiekijkers nauwelijks afschuwe lijke of bloedige beelden te zien ge kregen. De aandacht is voorname lijk gericht op de vernuftige techno logie en de militairen die deze hoog waardige apparatuur bedienen. Maar de effecten van de luchtaan vallen in het getroffen grondgebied blijven buiten beeld, zegt ook Ri chard Barnet, die is verbonden aan het Instituut voor Beleidsvraag stukken te Washington. Hallin wijst erop dat de nadruk op technologische hoogstandjes in plaats van op politieke discussies, zoals over de oorzaak van het con flict en de Amerikaanse bedoelin gen, overeen komt met de verslag geving gedurende de eerste jaren van de Vietnam-oorlog. Hij verbaast zich erover dat er zo weinig aandacht wordt geschonken aan het politieke debat. Het stilzwij gen hierover wordt volgens Hallin verklaard door het feit dat bij het begin van een oorlog de rijen zich sluiten en er ook vanuit het Congres geen kritiek (meer) wordt gegeven op het huidige beleid. Hij voegt er aan toe dat de media de aandacht vooral richten op ondersteuning van president George Bush. Onze jongens De visie van Hallin wordt bevestigd door Martin Lee, redacteur van 'Ex tra'. een publikatie van de 'Fairness and Accuracy in Reporting', een or ganisatie die zich inspant voor de handhaving van zuiverheid in jour nalistieke normen. Lee beklaagt De Amerikaanse media leunen zwaar op de officiële Amerikaanse bronnen, onder wie stafchef Colin Powell. (toto EPA)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2