De slapeloze gemanipuleerd Slaaplaboratorium Leiden begint per 1 februari met experiment ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA 27 Anderhalf miljoen Neder landers kampen met slaapstoornissen. Het zijn de tobbers en de woelers van de nacht. Voortdurend in de weer met warme melk, honing en pillen en hevig verlangend naar de strooipot van Klaas Vaak. Overdag - slaperig - ho pend op een rustig nacht je, dat steevast uitblijft om dat de jarenlange slechte ervaring automatisch leidt tot herhaling. Hoe die neerwaartse spiraal kan worden doorbroken, is de grote vraag. Psycholoog- /fysioloog dr. Gerard Kerk hof van de Leidse universi teit is op zoek naar de op lossing. Op 1 februari wordt 'zijn' slaaplaboratori um geopend aan de Was- senaarseweg, waar hij met zestig mensen een experi ment zal uitvoeren. "Wie slapen wil, moet werken". door Irene Nieuwenhuijse Het wel of niet 'genieten' van nacht rust is vaak een omstreden onder werp. Hoeveel mensen 'denken' niet geregeld slecht te slapen, ter wijl metingen aangeven dat ze meer dan voldoende nachtrust hebben gehad? Hoe kan het dat de klagers onder de slechte slapers evenveel uren slapend hebben doorgebracht als degenen die niet mopperen over 'slapeloze' nachten? Dr. Kerkhof wil in zijn onderzoek proberen te achterhalen hoe het mogelijk is dat de ene persoon een x-aantal uren slaap als voldoende ervaart en de zelfde slaaptijd voor de ander een- ware marteling is. In wetenschap pelijke taal heet het dat de relatie wordt gezocht tussen de subjectie ve slaapbeleving en de objectieve slaapregistratie. Alleen de 'echte' slaaptobbers wordt gevraagd deel te nemen aan het experiment. Mensen die zich niet (meer) voor kunnen stellen hoe het is om zomaar in te slapen. Die wakker liggen met de angst weer een lange nacht wakend te moeten doorbrengen en alle wolkjes en schaapjes al hebben geteld. En bij voorbaat weten dat ze de volgende dag slaperig zullen voortsukkelen in de strijd om het bestaan. Poten tiële proefpersonen zijn in ieder ge val mensen die al meer dan een half jaar drie a vier nachten per week een hevig gevecht leveren met Klaas Vaak en in- en doorslaap stoornissen kennen. Verschillen "Waar andere slaaponderzoeken stoppen, beginnen wij" vertelt Kerkhof (42) over de toekomstige activiteiten in zijn slaaplaboratori um. Eerder bracht hij het 24-uurs ritme (de dag- en nachtschomme lingen in de lichaamsfuncties) van de ochtend- en avondmens zo volle dig mogelijk in kaart. De verschil len zijn soms zo groot dat represen tanten uit de beide groeperingen niet gemakkelijk samen künnen le ven. Het verschil in fysiologische geaardheid kan tot grote strubbe lingen leiden. De ochtendmens-pur-sang is im mers een totaal ander wezen dan zijn 'avond'-tegenhanger. De piek uren in denken en handelen van de ochtendmens liggen voornamelijk in de morgen en in de loop van de dag knapt hij 'volledig' af. De extre me avondmens daarentegen komt in de loop van de dag pas tot 'leven'. Hij gruwt van het vroege ochtend gloren. Het kraaien van de haan is voor hem een geluid, dat hij hooguit hoort als hij het bed instapt. Tot nu toe wordt in slaapklinie- ken vooral geregistreerd wanneer en hoeveel slaap de notoire slechte slaper wel of niet heeft. Met die we tenschap kan dan de behandelend arts een bepaald medicamenten schema opstellen. Of hij kan samen met de patiënt juist tot de conclusie komen dat de pillenpot in het ver volg beter met rust gelaten kan wor den. Kerkhof nodigt de slaaptobbers uit om drie nachten bij hem in het laboratoriumbed door te brengen, omdat alleen in die situatie de slaap daadwerkelijk kan worden beïn vloed. Echter niet eerder dan nadat, net als in de reeds bestaande centra, een uitgebreid registratierapport is samengesteld uit de resultaten van een slaap en waakboekje, gecombi neerd met de metingen van een ac- to-meter. Dat is een soort horloge dat de proefpersoon gedurende een periode om de pols dient te dragen. Voorts is de woeler voor die tijd al gedurende twee maal 24 uur via elektroden op het hoofd verbonden geweest met een kleine recorder op zijn heup. Dit apparaat noteert ui terst nauwkeurig allerlei belang wekkende metingen. Deze grafi sche registratie van de slaap heeft betrekking op de elektrische her- De slechte sla per wordt de eerste nacht in het laborato rium verbon den met appa raten waarmee de slaapmetin- gen kunnen worden vol tooid. Met zo'n narrekop en al die heisa om je heen, zul je niet onmiddellijk in slaap vallen", waarschuwt dr. Kerkhof bij voorbaat. "Ik wil natuurlijk niemand af schrikken, maar dit onder zoek is geen pretje. Ik besef dat ik iets van de deelnemers verlang". senactiviteit, de oogbewegingen en de spieractiviteit. "We laten de men sen natuurlijk niet voor gek lopen, assistenten komen vlak voor de nacht bij de mensen thuis, de meest in het oog lopende elektroden aan brengen". Het allerbelangrijkste is volgens Kerkhof echter de meting van de li chaamstemperatuur van de proef persoon. "Zonder die temperatuur- meting hebben de andere registra ties eigenlijk geen zin. Want met de uitslag van deze meting kunnen we vrij exact het 24-uurs ritme van de proefpersoon bepalen". Serieus Als de proefpersoon alle bovenge noemde drempels heeft genomen, wordt hij of zij voor drie avonden en nachten uitgenodigd in het slaapla boratorium en gaat het serieuze werk beginnen. De eerste avond en nacht gaat het er allemaal vrij rustig aan toe, omdat Kerkhof de proef personen de mogelijkheid wil bie den zich aan te passen aan de vreemde slaapomgeving. Wel wordt de woeler aangeraden overdag niet lui en passief te zijn, omdat genoeg zaam bekend is dat dit alles met sla pen of waken te maken kan hebben. Hoe actiever men overdag is, des te beter zal de slaap zijn. De slechte slaper wordt de eerste nacht in het laboratorium 'opge tuigd' met allerlei Versierselen', zo dat de slaapmetingen kunnen wor den voltooid. "Met zo'n narrekop en al die heisa om je heen, zul je niet onmiddellijk in slaap vallen", waar schuwt Kerkhof bij voorbaat. "Ik Onderzoekers Gerard Kerk hof (links) en Ben van Via- nen (rechts) gaan de komen de vier jaar in het Leidse slaaplaborato rium proefper sonen onder werpen aan een streng regime. Als je echt iets fatsoenlijks over slaap wil zeggenmoet je het 24-uurs rit me bekijken". (foto Hielco Kuipers) wil natuurlijk niemand afschrik ken, maar dit onderzoek is geen pretje. Veel mensen met slaappro blemen zijn al jaren op zoek naar een oplossing. Ik besef dat ik iets van de deelnemers verlang". De proefpersoon pakt de volgen de morgen weer gewoon zijn dage lijkse beslommeringen op en ver trekt naar huis, kantoor of fabriek. Na het avondeten wordt hij weer opgewacht door Kerkhof en de zij nen. De compagnon van Kerkhof in dit slaaponderzoek is Ben van Via- nen. Deze experimenteel psycho loog hoopt op de resultaten van dit onderzoek te promoveren. Het hele project wordt gefinancierd door de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO). Voorts zullen twee student-assis tenten de onderzoekers bijstaan. Afbeulen De tweede avond worden de proef personen zowel lichamelijk als geestelijk 'afgebeuld'. Het manipu leren van de slechte slaper begint. Voordat hij of zij het laboratorium- bed instapt, zal er flink gewerkt moeten worden. Computerspelle tjes staan op het programma, maar ook fietsen op een home-trainer. Al les onder het motto: wie slapen wil, moet werken. Kerkhofs argumenta tie: "Zo willen we proberen meer diepe slaap op te wekken". Ligt de chronisch slapeloze een maal in bed en vertoeft hij na al deze inspanningen en het. 'gewone' ge woel eindelijk in de armen van Morpheus, dan krijgt hy via luid sprekers boven zijn bed geluids prikkels toegediend. Dit 'pesterij tje' zal hem niet wakker maken, maar wel beroven van zijn diepe slaap. "We brengen hem dus terug naar een lichtere slaap. Met andere woorden, zijn slaap zal nog slechter worden dan die al is". Op de vraag naar het waarom, ant woordt Kerkhof: "Door deze licha melijke en geestelijke inspanning zal gedurende de volgende (derde) nacht vrijwel zeker wel een diepe slaap worden gehaald". Deze in haalmanoeuvre zal door de proef persoon als weldadig worden erva ren en de 'verdiende' nachtrust is voor hem tevens het einde van de proef in het slaaplaboratorium. Kerkhof: "We geven de mensen geen garantie dat ze na dit experi ment verlost zijn van hun slaappro blemen. We gaan geen doktertje spelen. We willen als wetenschap pers proberen aan te tonen welk oorzakelijk verband er is tussen het waken en slapen. Omdat slechte sla pers een vrij heterogeen gezelschap vormen, willen we achterhalen wel ke groep wel en welke groep niet te beïnvloeden is. Het is voor ons nog steeds onbegrijpelijk waarom er mensen zijn die niet klagen over hun slaap, terwijl ze toch eenzelfde rottige slaap hebben als degenen die wel klagen". Onschuld Slaap en leeftijd hebben in ieder ge val met elkaar te maken. In ver pleeghuizen slikt gemiddeld vijftig procent van de bewoners iedere nacht één of meer slaappillen. De jeugd heeft nog steeds de slaap van de onschuld, want incidentele slaapstoornissen worden meestal gevolgd door een goede nachtrust. Tijdens de school- en studieperiode willen sommigen wel eens af en toe wat slaapproblemen hebben, maar tussen het 20ste en 35ste jaar is het slaappatroon meestal redelijk tot goed. Tussen het 35ste en 45ste jaar kan de slaapellende beginnen. In deze groep bevinden zich de potientiële slechte slapers. "Maar" legt Kerk hof uit, "rond het 30ste levensjaar begint bij iedereen de diepe slaap drastisch af te nemen. Op je 40ste is er sprake van de helft van de slaap van je 25ste en op je 60ste is er bijna geen diepe slaap meer. Dat is nor maal". Kerkhof denkt dat het verloop van de lichaamstemperatuur waar schijnlijk het antwoord op de vra gen rond de slaapstoornis is. Hij geeft het voorbeeld van de zoge naamde ochtend- en avondmensen. Bij de ochtendmens is rond vier uur 's nachts de laagste temperatuur te meten. Bij avondmensen ligt dat punt ongeveer twee uur later. Slechte slapers zouden lijken op ex treme ochtendmensen. "Als je iets echt fatsoenlijks over slapen wil zeggen, moet je het gehele 24-uurs ritme bekijken. Je dus niet blindsta ren op de slechte slaap alleen". In dit verband wijst hij op het in- slaapmoment. Gemeten op de cur ve van ons slaap- en waakritme ligt dat ogenblik op de tijd waarop we een dalende temperatuur hebben (zie grafiek). We missen simpelweg de boot als we die tijd laten passe ren. is de stellige mening van Kerk hof. Mensen die veronderstellen dat de 'normale' klokketijd dezelfde is als de biologisch-fysiologische, hebben het geheel mis. Ben van Vianen vult zijn collega van het toekomstige slaaplaborato rium aan: "We zijn als leden van de industriële samenleving gewend geraakt om ons zoveel mogelijk aan te passen aan de eisen van de maat schappij. We beknibbelen voortdu rend op slaap. Misschien moeten we veel meer letten op de klok van ons eigen lichaam". Slaaphygiëne De zogenaamde slaaphygiene is volgens de heren uitermate belang rijk. Niet de ene nacht doorboeme len tot zes uur in de morgen en de volgende avond om tien uur tussen de lakens kruipen. En als iemand denkt alleen maar in te kunnen sla pen nadat hij op zijn hoofd heeft ge staan of nadat hij er eens flink de kuierlatten in heeft gezet, moet hij van deze zaken vooral een goede ge woonte maken. Stress is veelal de oorzaak van slecht slapen. Er zijn twee manieren om mm of meer traumatische erva ringen te verwerken. Het onmiddel lijk afreageren van spanningen, geeft de minste slaapellende. De 'opzouters' krijgen daarentegen te maken met een te meten fysio logische activering. De hartslag ver snelt en de bloeddruk stijgt en zij zullen er veelal niet in slagen om vlot en ontspannen in- en door te slapen. Ben van Vianen: "Maar als de di recte aanleiding weg is, hebben veel mensen zulke slechte gewoonten ontwikkeld, dat het lichaam als het ware tegen de slaap is geconditio neerd. Het zien van het bed en de slaapkamer, introduceert bij voor baat al de slechte slaap. Ontspan ningsoefeningen kunnen dan soms een probaat middel zijn om die ne gatieve ervaringen uit te wissen". Hij voegt er onmiddellijk aan toe "Soms helpen ze geen snars en dan blijven de slaaptobbers in de pro blemen zitten". Oermens De wetenschappers zijn het er roe rend over eens dat de huidige mens - fysiologisch - gezien niet zoveel verschilt van de oermens. Daarente gen is zijn sociale gedrag zozeer ver anderd. dat stoornissen soms wel op m o e t e n treden. Want wie be perkt zijn activiteiten nog tot bezig heden tussen zonsopgang en zons ondergang? In het donker werken we uit economische of sociale over wegingen gewoon door. Geld stinkt nog steeds niet. Maar dat onze biolo gische klok door de nachtelijke werkzaamheden behoorlijk van slag kan raken, realiseren we ons meestal pas als we volledig 'ontre geld' zijn. Over de mogelijke oplossing van de slaapmalaise zegt de onderzoe ker tot slot: "Het is erg impopulair om voor elf uur al weg te gaan van een feestje. Ook als je zegt dat je je slaap hard nodig hebt. Maar'het is ook heel goed mogelijk dat de pro blemen opgelost kunnen worden door juist later naar bed te gaan. Achterhalen hoe je slaap-waakrit- me verloopt en daar consequenties uit trekken, is de beste garantie voor een goede nachtrust". Het Leidse slaaplaboratorium is een samenwerkingsproject van de faculteiten sociale wetenschappen en geneeskunde van de Leidse uni versiteit. Vrijwilligers kunnen zich opgeven via telefoonnummer 071- 272810. LICHAAMSTEMPERATUUR 37.5 - 37.3 37.1 36.9 12 16 SLAAP 20 24 UUR VAN DE DAG Deze grafiek toont de 24-uurs curve van de lichaamstemperatuur. Wanneer de temperatuur daalt stippellijnis het beste moment aangebroken om in te slapen. "We missen simpelweg de boot als we die tijd laten passeren"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27