LEIDSCH DAGBLAD extra Strijd tegen olievlek al verloren' NODIG! Weer Scuds op Israël en Saudi-Arabië Cocaïnemafia hervat oorlog met Colombiaanse regeling Esten vrezen aanval leger ZATERDAG 26 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39457 Prijs fl. 1,45 Uitgevers staken studie naar eigen televisie-zender AMSTERDAM (ANP) - Er lijkt een einde te zijn gekomen aan de geza menlijke studie van zes uitgevers concerns naar de oprichting van een eigen commercieel televisiesta tion. De zes concerns - Telegraaf, Wegener Tijl, Perscombinatie, Friesch Groningse Drentse Pers. de Oostelijke Dagbladen Combinatie en de Verenigde Noordhollandse Dagbladen - waren vorig jaar zomer gestart met de marktverkenning, in samenwerking met de Franse com merciële zender TF1. De raad van bestuur van Wegener Tijl in Apeldoorn maakte vrijdag bekend dat zij heeft besloten te stoppen met de werkzaamheden voor de werkgroep commerciële omroep. Wel blijft het concern geïn teresseerd in andere mogelijkheden voor commerciële omroep, zo liet de raad in een summiere verklaring weten. De hoofddirecteur van de Pers combinatie, Van Ginkel, liet vrij dagmiddag in een korte reactie doorschemeren verbaasd te zijn door de stap van Wegener Tijl. Vol gens hem zou ook de Telegraaf zich hebben teruggetrokken uit het pro ject. Noch bij de Telegraaf noch bij Wegener Tijl was vrijdagmiddag ie mand bereikbaar voor nader com mentaar. Van Ginkel bevestigde overigens dat de studie naar de mogelijkhe den van een eigen zender inmiddels gereed is. Over de inhoud daarvan wenste hij echter geen mededelin gen te doen. „We zullen er volgende week verder over praten", zo zei hij. Voor de start van een eigen com merciële binnenlandse zender moet overigens nog worden gewacht op een nieuwe mediawet die commer ciële omroep mogelijk moet maken. Op dit moment is dat nog verboden. De commerciële zender RTL4 kon indertijd alleen op de kabel omdat deze volgens een uitspraak van de Raad van State een buitenlands sta tion is met als moedermaatschappij het Luxemburgse CLT. Vrouw gedood bij aanslag op Italiaanse disco ROME AP Bij een explosie in een drukke discotheek in het Italiaanse Arezzo is vrijdag avond een 27-jarige vrouw om het leven gekomen, terwijl 30 andere aanwezigen gewond raakten. De politie houdt er re kening mee dat het gaat om een aanslag. De explosie deed zich kort voor middernacht voor, toen zich 600 mensen in de disco theek bevonden. Evenals in veel andere landen zijn in Italië extra veiligheidsmaatregelen getrof fen met het oog op mogelijke terreuracties van Irak. Maar de politie tast nog in het duister over de vraag of de explosie hiermee verband houdt. BOGOTA (AP) De Colombiaanse cocaïnemaffia hervat de oorlog met de regering, heeft het Medellin-kar- tel, de belangrijkse drugsorganisa tie van Colombia, vrijdag bekend gemaakt. Het drugskartel deed de aankon diging kort nadat de politie in een deels mislukte operatie had ge poogd een aantal mensen met ge weld te bevrijden dat door het kar tel in gijzeling werd gehouden. Bij de bevrijdingsactie kwam een van de gijzelaars, de dochter van een ge wezen president, om het leven. Het kartel liet weten dat de oorlog tegen het overheidsgezag zal wor den hervat wegens het keiharde ge weld dat leger en politie blijven toe passen. De twee van de vier gijze laars die het nog in handen heeft. zullen om het leven worden ge bracht, zo werd in de verklaring aangekondigd. Het was niet duide lijk welke twee gijzelaars zouden worden gedood; de ontvoerders hebben drie journalisten en zuster van de Colombiaanse ambassadeur in Canada in handen. De regering leek er de afgelopen maanden met een nieuwe aanpak juist in te slagen de drugsmaffia tot bedaren te brengen. Verschillende drugsbaronnen gingen in op het aanbod van de regering om zich over te geven onder de garantie dat zij niet zullen worden uitgeleverd aan de VS en niet al te zwaar zullen worden gestraft. Maar met de ver klaring van het drugskartel lijkt een einde te komen aan het betrekkelij ke succes van de nieuwe aanpak. Saddam Hussein laat olie stromen in de Perzische Golf Terwijl de Golfoorlog in al z'n hevigheid woedt, geven scenario's uiteenlopende schetsen over de mogelijke afloop ervan. Hoe zal de wereld eruit zien na de crisis? Uitgeweken Kuwayli's zijn druk doende een meesterplan op te stellen, dat voorziet in het herstel van hun land. Komt de emir weer op de troon, of juist niet? De reclameslogans van de nationale luchtvaartmaatschappij staan bol van het zelfvertrouwen. 'En binnenkort vliegen we weer op Kuwayt'. De WEDEROPBOUW is al begonnen Er is weer hoop voor personen die de nacht plegen door te brengen met het tellen van schaapjes. De opening van een slaaplaboratorium is in Leiden aanstaande. De SLAPELOZE gemanipuleerd. Een dag op sjouw met twee Leidse vuilnisvrouwen. NIET VIES van HUISVUIL. De Noordwijkse brandweer een jaar na dato: de Huis ter Duin-brand is nu MEESTER. TALLINN (AP) - In Tallinn, de hoofdstad van Estland, zijn gisteren de bewaking en de barricades rond het parlement versterkt om een aan val van Sovjet-troepen zoals in Riga te voorkomen. Volgens Reins Koov, woordvoerder van premier Edgar Savisaar, zijn speciaal getrainde eenheden van de Dvigatel-fabnek in het zuidwesten van de stad van plan dit weekeinde het parlements gebouw aan te vallen. In de Letse hoofdstad Riga kwa men het afgelopen weekeinde vier mensen om het leven toen het Sov jet-leger het ministerie van binnen landse zaken bestormde. Drie van de vier slachtoffers werden gisteren begraven. Vladimir Roednaya, hoofd van het arbeiderscollectief van de Dvi- gatel-fabriek, ontkende gisteren dat het bedrijf speciale gevechtseenhe den herbergt. De fabriek, waar slechts vier procent van de 5000 werknemers Esten zijn. wordt zwaar door militairen bewaakt. Vol gens veel Esten is Dvigatel verbo den terrein en worden er militaire goederen gemaakt. Roednaya ont kende dat, maar gaf wel toe dat de fabriek in het verleden produkten voor nucleaire toepassingen lever de. De fabriek zou echter nooit on der direct bestuur van het Sovjet- ministerie van defensie hebben ge staan. Reins Koov zei in het weekeinde ook een jacht op dienstweigeraars in Estland te verwachten. Hg deel de mee dat de regering van de repu bliek een dreigbrief heeft gehad van iemand die zei te behoren tot het co mité voor nationale redding Derge- lgke comités hebben in Letland en Litouwen geprobeerd de macht over te nemen Koov zei dat voor zo ver hem bekend is in Estland zo'n comité met bestaat. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen' Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wi| nemen een (aarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 der Al-Amadi vermoedt een strate gie achter de lozingen. Hij betwijfel de echter dat Irak van plan zou zijn de olie in brand te steken om zo een invasie van de bondgenoten te voor komen omdat het zeer moeilijk is de olie vlam te doen vatten. Al-Amadi zei dat de olievlek in middels al een lengte van 15 kilome- HEES&HES Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. Veel bewolking Meest zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Temperaturen rond het vriespunt. Weinig wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: vrij veel bewolking maar droog. Eerst plaatselijk mist. Tempera turen rond het vriespunt. TEL AVIV/RIYAD (GPD/AP) - Irak heeft gisteravond opnieuw Scud-raketten afgeschoten op Is raël en Saudi-Arabië. In de Israëli sche stad Tel Aviv viel zeker één do de en raakten meer dan 69 mensen gewond. De Saudische hoofdstad Riyad betreurde gisterenavond de eerste dode in de oorlog, naast de 30 gewonden die gisterenavond vie len. De raketaanvallen op Riyad gingen de hele nacht door, zo meld de het tv-station CNN vanochtend Vanochtend om ongeveer half twee (Nederlandse tijd) kwamen er ook Iraakse Scudraketten aan bo ven Dhahran, waar een grote gealli eerde vliegbasis is gevestigd. Er werden daar explosies gehoord van Patriot-raketten die Iraakse Scuds troffen. Eén van de Scuds zou zijn vernietigd, maar een ander projec tiel werd slechts ten dele uitgescha keld en daarvan kwamen grote brokstukken neer op de grond. De vijfde Iraakse raketaan val op Israel was gericht op de steden Tel Aviv en Haifa. Volgens een leger- woordvoerder werden twee van de zeven Scud-raketten vernietigd door Amerikaanse Patriot-raketten en werden de meeste andere door dat wapen beschadigd. Zeker een Scud leek ongeschonden door de verdediging te zijn gekomen en ex plodeerde in een woonwijk. Daarbij werd een man gedood en raakten zeker veertig mensen gewond, van wie enkelen ernstig. De opperbevelhebber van het Is raëlische leger, Dan Shomron, ver klaarde gisteravond dat zijn land de nieuwe raketaanval niet direct zal vergelden. De Israëlische legerdes- kundige Hirsch Goldmann ver klaarde echter in een interview met het Amerikaanse nieuwsnet CNN dat een militair antwoord van Israël steeds waarschijnlijker wordt. Boven de Saudische hoofdstad Riyad werden twee Scud-raketten door Patriots uitgeschakeld, maar een derde kwam terecht op een zes verdiepingen tellend regeringsge bouw. Volgens een ooggetuige werd zeker eén persoon levenloos uit de puinhopen gehaald. Vanochtend rond half twee werd in Riyad opnieuw luchtalarm gege ven, ongeveer tegelijk met de aan val van Irak op de havenstad Dha- ran. De bevolking van Dhahran. het naburige Damman en de hele Oos telijke Provincie kreeg na het alarm wel de opdracht zich te beschermen tegen een mogelijke gifgasaanval. Amerika is inmiddels begonnen met de verzending van nog meer lanceerinrichtingen voor Patriot-ra ketten naar Israël. Dat is gisteren bekendgemaakt door de woord voerder van president Bush, Marlin Fitzwater. Hg wilde niet zeggen om hoeveel Patriot-raketten het gaat. De nieuwe lanceerinrichtingen zul len door Amerikaanse militairen worden bemand. De aanhoudende geallieerde luchtaanvallen op Iraks Republi keinse Garde, de elitetroepen die in Kuwayt achter de hand worden ge houden om een grondaanval af te slaan, lijken een zware tol te eisen. Een woordvoerder van de Kurdi- sche Democratische Partij, zei gis teren dat bijna tienduizend Iraakse soldaten zijn verwond of gedood. De geallieerde bombardementen hebben grote schade aangericht in het Iraakse stadje Dour, 160 kilome ter ten noorden van Baghdad. Bij een aanval op de stad zijn 24 Iraakse burgers om het leven gekomen. Dat heeft journalist Peter Arnett van het Amerikaanse nieuwsnet CNN giste ren vanuit Baghdad gemeld. Terwgl de raketaanvallen op Saudi- Arabie werden opgevoerd, heeft de Iraakse radio Arabische militairen vanmorgen opgeroepen de gealli eerde strijdmacht onder leiding van de VS te verlaten en zich aan de zij de van Irak te scharen "Bent u niet big dat u broeders heeft die over zoveel kracht en vast beradenheid beschikken," betoog de een Iraakse radio-omroeper. WAHINGTON/HOUSTON (Rtr/AFP) De strijd tegen de omvangrijke en nog altijd groeiende olievlek in de Perzi sche Golf, die een enorme milieuschade veroorzaakt, is waarschijnlijk al verloren. Dat hebben Amerikaanse des kundigen op het terrein van de bestrijding van olierampen vrijdag in de Verenigde Staten gezegd. De schade door de olievlek werd gisteren in de VS groter genoemd dan die de bommen en raketten in de oorlog veroorzaken. pagina 2 'Ik had Saddam Hussein een mep gegeven' Wapenindustrie wrijft zich weer in de handen pagina 7 Turkije slaat terug bij aanval Irak Kabinet stuurt VS misschien geen rekening voor geleverde munitie Kruisraketten afgevuurd door Amerikaanse onderzeeërs pagina 9 'Baghdad is een complete puinhoop' Kuwajï steekt weer miljarden in oorlog Duitsland internationaal in be klaagdenbank Een gewonde Israëlische vrouw, met een gasmasker in haar hand, wordt naar het ziekenhuis over gebracht na een Iraakse raket- aanval op Tel Aviv. In Israël vielen gister avond door nieuwe Scud- aanvallen één dode en 69 ge wonden, van wie zes ernstig. Voor Israel was het de vierde do de door Scud- aanvallen. De eerste drie vie len tengevolge van hartaan vallen op het moment van de explosie. (foto EPA) "De slag tegen omvangrijke oliever- vuilingen op open zee wordt gewon nen als er mogelijkheden zijn de olievlek in te dammen", zegt Robert Morton, wetenschapper van de uni versiteit van Texas. De oorlogshan delingen in net Golfgebied maken intensieve schoonmaakwerkzaam- heden echter vrijwel onmogelijk. Bovendien maken de vele vaartui gen in de Golf het volgens Morton ook erg moeilijk om de enorme vlek af te bakenen en af te romen. President Bush heeft vrijdag plechtig beloofd dat de Verenigde Staten elke poging zullen onderne men om de lozing van Kuwayts olie door Irak zo spoedig mogelijk te stoppen. Bush zei tegenover ver slaggevers dat het moedwillig lozen van olie wederom het 'ziekelijke' gedrag toont van Saddam Hussein. De president zei dat aan een be sluit over de wijze waarop tegen de olielozing zal worden opgetreden wordt gewerkt. Volgens Washing ton is er al veel meer olie in het wa ter van de Golf terecht gekomen dan tijdens het incident met de tan ker Exxon Valdez in 1989 in Alaska. De bedoeling van de lozing zou zijn om een geallieerde landing op de kust te bemoeilijken. Volgens Bush dient de olielozing echter geen enkel militair doel. "Het ver ontrust me zeer omdat het niet ra tioneel is", aldus Bush. "Saddam is er duidelijk op uit de wereld schade te berokkenen". Witte-Huiswoordvoerder Fitzwa ter zei dat olie niet van invloed zal zijn op het verloop van de oorlog. De schade aan het milieu zal echter aanzienlijk zijn. Hij zei verder dat het niet duidelijk is of de olie ontzil- tingsinstallaties in de Golf dreigt te beschadigen en daardoor een be dreiging kan gaan vormen voor de Saudische drinkwatervoorziening. Hij sloot niet uit dat er een aanval zal worden gedaan om de olie stroom te stoppen. "Het is duidelijk dat vuur of een explosie een geac cepteerde wijze is om met oliever vuiling om te gaan". Saudische militaire woordvoer- ter heeft. De olie zou nu al drie da gen de Perzische Golf instromen uit een oliepijpleiding ten zuiden van Kuwayt-stad. Irak op zijn beurt heeft bij de Ver enigde Naties geklaagd dat de VS dinsdag twee Iraakse olietankers heeft gebombardeerd, waardoor zich in de Perzische Golf een enor me olievlek heeft verspreid. Ook Irak sprak van een milieuramp. Aangenomen wordt dat het gaat om een andere olievlek. De VS hebben donderdag toegegeven dat bombar dementen een olievlek veroorzaakt kunnen hebben. De Iraakse sugges tie dat de enorme olievlek langs de kust van Kuwayt door de Ameri kaanse bombardementen zou zijn veroorzaakt, is door de VS echter als 'belachelijk' bestempeld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1