Ziekenhuizen weinig ervaring met rampen 'Rijk moet ons niet teveel betuttelen' Streekvervoer krijgt minder strippengeld Gebit buitenlandse kinderen bevat overmatig veel gaatjes Dichtbevolkt Zuid-Holland krijgt geen hogere uitkering Vredesactivisten krijgen boete voor vernielingen ZATERDAG 26 JANUARI 1991 REGIO PAGINA 15 Voorzitter Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening Rijnstreek: Van onze redacteur Erna Straatsma LEIDEN/REGIO- Arbeidsbu reaus worden sinds 1 januari niet meer door bêsluiten van het ministerie van sociale za ken geregeerd. Met ingang van dit jaar zijn er 28 RBA's, regionale besturen voor de ar beidsvoorziening, die een gro te zelfstandigheid hebben. "De rijksoverheid moet op houden ons te veel te betutte len", zegt de kersverse voor zitter van het RBA in de Rijn streek, Th.F.B. Terhorst, 18 jaar lang directeur van de Haagse sociale dienst en thans met vut. Jarenlang is er op het ministerie van sociale zaken gediscussieerd over het nut en de werkwijze van arbeidsbureaus. Is het wel een taak van de rijksoverheid om te bemiddelen tussen werkgever en werknemer, vroeg men zich on der meer af. Tot opheffing van de arbeidsbureaus is het niet geko men. Op het ministerie is een tus senoplossing bedacht. Arbeids voorziening wordt nu regionaal aangepakt. De RBA's, met daarboven een centraal bestuur voor de arbeids voorziening, zijn het resultaat van die reorganisatie. Het bestuur van de regionale afdelingen bestaat uit tien leden: drie regionale ver tegenwoordigers van werkge vers, drie van werknemers en drie van gemeenten. Ook de provincie heeft een - zij het adviserend - lid in het bestuur. Naast deze tien be stuurders heeft het RBA een on afhankelijke voorzitter. Met de instelling van RBA's hoopt het ministerie de arbeids voorziening (scholing en bemid deling) beter te kunnen afstem men op de situatie in de regio. Terhorst hoopt dat de drie ar beidsbureaus in de Rijnstreek - Leiden, Alphen en Gouda - nu niet langer worden bestookt met 'allerlei ingewikkelde circulai res'. "Ik heb echt moeite met de papierwinkel en de opdrachten van het ministerie van sociale za ken. Een tijdje geleden kwam er weer het bericht dat de arbeids bureaus binnen een paar jaar 60.000 allochtonen aan het werk moeten helpen. Prachtige doel stelling natuurlijk, maar als het RBA alles moet doen wat Den Haag voorschrijft, dan kunnen we ons beleid niet aan de regio aanpassen". Als specifieke Rijnstreek-pro blemen noemt Terhorst onder meer het hiaat tussen vraag en aanbod in de metaalsector, bloembollenteelt en detailhandel. "In deze regio is het overigens he lemaal niet zo slecht gesteld met de werkgelegenheid", stelt de voorzitter. "Maar we moeten het wel in de gaten houden. Er wor den nu opleidingen gevolgd waar helemaal geen vraag naar is. Dat zie je bij voorbeeld bij academici. Ik kan me voorstellen dat wij als RBA de universiteit daar op wij zen. De RBA's willen niet rege lend optreden, maar regisse rend". Het RBA Rijnstreek bestrijkt een gebied van 35 gemeenten aan de 'bovenkant van Zuid-Holland'. In dat gebied wonen 700.000 men sen van wie er 330.000 een betaal de baan hebben. Ruim 100.000 mensen werken buiten de regio Rijnstreek, veelal in de steden Amsterdam en Den Haag of op Schiphol. Bij de drie arbeidsbu reaus staan in totaal 165.500 men sen als werkzoekende ingeschre ven. Voordeel van de reorganisatie binnen de arbeidsvoorziening is volgens Terhorst ook dat de ver strekking van subsidies voor bij scholing van 'achterstandsgroe pen' overzichtelijker wordt. Het is nu een gekkenhuis", stelt Ter- horst. "Er is een onoverzichtelijk woud van allerlei instellingen en gemeenten die van het rijk subsi dies krijgen. In het vervolg moe ten die instellingen bij ons een aanvraag voor subsidie indienen. Wij krijgen van de minister jaar lijks 17 miljoen gulden voor bij scholingsprogramma's". Terhorst beschouwt de instel ling van de RBA's als een 'laatste kans' om de arbeidsvoorziening met tussenkomst van de overheid in goede banen te leiden. "We moeten er hard tegenaan. Sommi ge mensen zijn sceptisch over de resultaten van de RBA's, maar ik denk dat het bestuur in de vier jaar tijd die we hebben een krach tige arbeidsvoorziening op poten kan zetten". Voorzitter Terhorst, voormalig directeur van de Haagse sociale dienst: "In deze regio is het niet zo slecht ge steld met de werkgelegenheid". (foto wim Dijkman» DEN HAAG (GPD) - Het provin ciefonds wordt voorlopig niet an ders verdeeld door het rijk. De dichtbevolkte provincies Zuid-Hol land, Noord-Holland en Noord-Bra bant krijgen net zo veel als de ande re provincies. Dat heeft staatssecre taris mevrouw De Graaff-Nauta in de Kamer meegedeeld tijdens een overleg over de verdeling van het provinciefonds. Wel zal er op korte termijn een diepgaand onderzoek worden be gonnen naar de verdeling van het provinciefonds. Daarom is ge vraagd door de provincies. De Ka mer heeft de staatssecretaris groen licht geven om aan zo'n fundamen teel onderzoek naar een rechtvaar digere verdeling van het provincie fonds mee te werken. Op een herijking van de verdeling van het provinciefonds is de laatste jaren herhaaldelijk aangedrongen door de provincies Noord-en Zuid- Holland en Noord-Brabant. Deze meest volkrijke provincies vinden Wel onderzoek naar verdeling provinciefonds dat ze naar verhouding te weinig krijgen in vergelijking met andere, meer landelijke, provincies. Op aandrang van de Kamer heeft De Graaff-Nauta zich oktober vorig jaar bereid verklaard tot een be perkte herijking van de verdeling. Maar onlangs hebben de gezamen lijke provincies hun standpunt her zien en vastgesteld dat vooraleerst een fundamenteel onderzoek naar de verdeling de voorkeur verdient. mogen opsteken", merkte de staats secretaris enigszins schamper op. "Maar wanneer er een duidelijk ver zoek van de provincies komt om de beperkte tussentijdse herijking achterwege te laten, ben ik uiter aard bereid mijn aanvankelijke standpunt te herzien". Geen argument Overigens vindt de staatssecretaris dat de volkrijkste provincies hun verwachtingen ten aanzien van ho gere uitkeringen uit het provincie fonds beter wat kunnen temperen. Volgens De Graaff-Nauta kan het criterium van de bevolkingsdicht heid niet het doorslaggevende argu ment zijn voor een herijking. In de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht hebben de pro vincies de laatste jaren in het kader van de decentralisatie van taken aanzienlijk minder bemoeienis ge kregen met de vier grote steden. Vanuit de Kamer is er op aange drongen om in het onderzoek ook de gevolgen van de agglomeratie- vorming rond de grote steden, de uitbreiding van vooral de milieuta ken en de samenwerking tussen provincies mee te nemen. Het onderzoek moet nieuwe crite ria opleveren voor de verdeling van het provinciefonds. De staatssecre taris verwacht dat een nieuw ver- deelsysteem niet eerder dan per 1 januari 1995 kan ingaan. Op extra geld hoeven de provincies niet te re kenen. De totale omvang van het provinciefonds zal mogelijk een niet geringe korting ondergaan in het kader van de tussenbalans-ope ratie. Twintig procent oefent wel eens in opvang slachtoffers UTRECHT/REGIO - De streekvervoerders in Neder land krijgen dit jaar een kleiner deel van de opbrengst van de verkoop van strippenkaarten. Streekvervoer Nederland, het moederbedrijf van de streek- vervoerondernemingen, krijgt 31 miljoen gulden minder. Tot nu toe kregen de streekvervoer^ ders 429 miljoen gulden. De Ne derlandse Spoorwegen gaan er in de nieuwe verdeling iets op vooruit: van 21 naar 24 miljoen gulden. Het stadsvervoer gaat aanzienlijk meer ontvangen: 434 miljoen in plaats van 406 miljoen. De streekvervoerders komen echter niet in de financiële problemen om dat de verminderde opbrengsten uit de 'strippenpot' wordt opgevan gen door een verhoging van de di recte rijksbijdrage aan het streek vervoer. De nieuwe verdeelsleutel is het uitvloeisel van een onderzoek naar de verdeling van het geld dat de strippenkaart landelijk opbrengt, uitgevoerd in opdracht van het mi nisterie van verkeer en waterstaat en de openbaar vervoer-bedrijven. De huidige verdeling dateert uit 1984 en sedertdien is nogal wat ver anderd in het reisgedrag van de Ne derlanders. Zoetermeerlijn De NS hebben meer lijnen waarop de strippenkaart mag worden ge bruikt zoals in de grote steden en op de Zoetermeerlijn. Bovendien ver vangt de Flevo-spoorlijn sinds 1984 een groot deel van het busvervoer op het traject Almere-Amsterdam en is de metro in Amsterdam door getrokken. De exacte bedragen zijn overi gens afgeleid van de totale op brengst van verleden jaar, zijnde 856 miljoen gulden. De inkomsten uit strippenkaarten is dit jaar echter vermoedelijk lager omdat door de invoering van de OV-jaarkaart aan zienlijk minder strippenkaarten aan studenten zijn verkocht. DEN HAAG/LEIDEN - Zo'n tachtig procent van alle ziekenhuizen heeft nooit ge oefend in het snel en accu raat behandelen van slacht offers van een ramp. Van de 170 Nederlandse ziekenhui zen oefenen er 31 wel eens in de opvang en behandeling gewonden van een ramp. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft dat in de Tweede Kamer gezegd. Simons hield de Kamer evenwel voor dat zij zich geen zorgen hoeft te maken over de kwaliteit van de hulp die de ziekenhuizen kunnen bieden in een rampsituatie. Simons vindt wel, net als de Kamer, dat meer ziekenhuizen regelmatig oefe ningen moeten houden alsof het een echte ramp betreft. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft een geactualiseerd rampendraaiboek en oefent dit af en toe op onderdelen. De oefenin gen zijn ongeregeld. Vorig jaar janu ari kon het rampenplan gedeeltelijk in praktijk worden gebracht bij de opvang van het grote aantal storm- slachtoffers. Ook het St. Eli^abeth-ziekenhuis Van onzfe redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Turkse en Marok kaanse kinderen hebben twee keer zoveel gaatjes in de tanden en kiezen als hun Nederlandse leeftijdsgenoten. TNO-onder- zoek toont aan dat de oorzaak vooral moet worden gezocht in het poetsen van de tanden, dat de ouders van buitenlandse kin deren in de eerste levensjaren praktisch achterwege laten. De psycholoog G. Verrips deed zijn onderzoek onder een groep kinderen van vijf jaar en een groep van elf jaar. TNO- Lciden benaderde Amsterdam se basisscholen om de kinderen te selecteren. Elke groep telde 500 kinderen van Marokkaanse en Turkse ouderparen. De uit komst van het onderzoek lever de frappante verschillen op. Niet meer dan 26 procent van de Turkse en Marokkaanse vijfja rigen heeft een gaaf gebit, ter wijl 55 procent van de Neder landse kleuters geen gaatjes heeft. Om er achter te komen wat de oorzaak is van dit grote verschil zijn de moeders van de buiten landse kinderen in hun eigen taal ondervraagd. Verrips zegt dat dit een 'enorme klus' was. Over de uitkomst van die vraag gesprekken: "Hoe lager de ou ders waren opgeleid, hoe slech ter de tanden van de kleuters waren onderhouden. Zo kwa men we er onder meer achter dat 60 procent van de moeders geen enkele schoolopleiding had genoten en dat de helft van hen nauwelijks of helemaal geen woord Nederlands sprak. De kinderen van die moeders hadden de meeste gaatjes". Snoep Eten en tussendoor snoepen doen de buitenlandse kinderen in dezelfde mate als hun Neder landse leeftijdsgenootjes. Rela tief gezien nemen de Hollandse kleuters zelfs nog wat meer zoe tigheid in de vorm van limona de. Een beeld, dat zich voortzet bij de elfjarigen. Maar dit is niet hét grote struikelblok. Dat moet worden gezocht in de tanden borstel. H'ant poetsen is veelal een onbekend begrip. Verrips: "Hoe later de ouders met poetsen beginnen, hoe meer gaatjes de kinderen hebben. TNO-Leiden: Twee keer zoveel cariës als Nederlandse jeugd Van de Turkse en Marokkaanse moeders die w.ij hebben onder vraagd had dertig procent nog nooit de tanden van hun kroost gepoetst. Wc hebben naast de gebitten van deze kinderen ook naar de tanden en kiezen van enkele andere nationaliteiten gekeken. Daar kwam bij voor beeld uit, dat alle ondervraagde Surinamer» de tanden van hun kindertjes poetsen. Honderd procent. Er is een duidelijk ver band te leggen met, de leeftijd waarop het poetsen begint en de hoeveelheid gaatjes. De consta tering is dan ook dat er gewoon beter moet worden gepoetst". Een oorzaak voor dat minder goed of helemaal niet poetsen? De psycholoog van TNO: "Wel licht is het poetsen van tanden in het thuisland minder noodza kelijk. Wij hebben het vermoe den dat het drinkwater 'thuis' vanuit de natuur fluoride bevat. Denk maar aan bronwater. In ontwikkelingslanden is dat ook zo. Je ziet er weinig gaatjes. Dit is. denken wij, de oorzaak van het feit dat de Turkse en Marok kaanse moeders de tanden van hun kinderen op jonge leeftijd niet poetsen. Gewoon omdat ze het zelf thuis niet gewend wa ren. Maar nu wreekt zich dat bij hun kroost". Merkwaardig Verrips durft die veronderstel ling te uiten omdat er feiten op tafel liggen. Een ander onder zoek onder 17- en 22-jarige Tur ken en Marokkanen, die in eigen land opgroeiden en later naar Nederland kwamen, Iaat zien. dat deze jongeren juist twee keer zo weinig gaatjes hebben als Hollanders van die leeftijd. De TNO-psvcholoog zegt dat men zich best zorgen mag ma ken over de huidige situatie. "Een slecht gebit is ongezond. Je loopt de kans op ontstekin gen in de mond en misschien nog allerlei andere vervelende kwaaltjes. Bovendien zijn je tanden je visitekaartje: in je jeugd en op latere leeftijd". De TNO-ondcrzocker beveelt aan om de ouders van jonge Turkse en Marokkaanse kinde ren persoonlijk te benaderen en hen wijzen op het belang van tanden poetsen. Een folder, zegt Verrips, heeft geen zin, omdat ze dc tekst toch niet kunnen le zen. "Je moet ze mondeling en in hun moedertaal aanspreken. De boodschap moet zijn om zo vroeg mogelijk met poetsen te beginnen. Het liefst al in het eerste levensjaar. Twee keer per dag poetsen en fluoride ge bruiken". Een rol voor de tandarts? Het TNO-onderzoek toont aan dat de buitenlandse kinderen, evenais hun ouders, maar zeer mondjesmaat op het spreekuur van de tandarts verseInjn* n Verrips: "Zodra de schooltand- arts voor de deur staat gaan ze daar wel naar toe. Zeker 70 tot 80 procent bezoekt hem, maar komt verder nooit bij een tand arts. De cijfers liggen precies andersom voor dc Nederlandse kinderen". Na de basisschool Is die tand heelkundige hulp afgelopen. Verrips: "Daarom loopt er thans in Amsterdam een proef waar bij de tandarts leerlingen van het voortgezet onderwijs be zoekt. Of dat een blijvende kwestie wordt? Ik weet het niet. Zeker als je over uitbreiden van die zorg denkt moet er veel geld op tafel komen". in Leiderdorp is volgens directeur patiëntenzorg A. Boesten voorbe reid op een ramp. De ziekenhuizen in de regio hebben onderling af spraken gemaakt over de opvang van slachtoffers. "Bij een ramp is het meer de kwantiteit dan de kwa liteit die telt". Er zijn afspraken ge maakt over de verspreiding van de slachtoffers over de verschillende ziekenhuizen. Het AZL vervult in dat rampenplan een spilfunctie. De staatssecretaris zegt dat de helft van alle ziekenhuizen een 'rampenopvangplan' in de kast heeft staan. Daarin staat wat ieder een moet doen als zith in de wyde omgeving van het ziekenhuis een ramp voltrekt. Simons benadrukte dat de aanwezigheid van zo'n plan geen garantie is voor een goede gang van zaken bij een ramp. Daar voor zijn oefeningen nodig, aldus de bewindsman. Simons zei verder dat de capaci teit van de eerste hulp en het ver voer van de plaats van een ramp naar ziekenhuizen tweemaal zo groot is als de capaciteit van de zie kenhuizen. 'Straffen gezien de oorlog erg cynisch* DEN HAAG - Zeven vredesactivis ten zijn gistermiddag veroordeeld tot boetes variërend van 750 tot 1500 gulden voor vernielingen aan het vliegkamp Valkenburg. Daarnaast kregen zij door de Haagse politie rechter voorwaardelijke gevange nisstraffen van twee tot vier weken opgelegd. Slechts drie leden van de vredes- club North-Atlantic De-Fence, ofte wel de Onthekkers. stonden 'diep bedroefd' voor rechter mr. B. Punt. De anderen waren druk bezigmet voorbereidingen voor de anti-Golf oorlog demonstratie die bij de Navo-basis in Brunsum wordt ge houden. De gebeurtenissen in het Golfge- bied overheersten gisteren de te rechtzitting en zorgde voor emotio nele verklaringen van de kant van de vredesactivisten. Het zevental had samen met de bekende actie voerder Kees Koning op 17 juli van het vorig jaar het vliegkamp Val kenburg betreden door een gat in het hek te knippen. Koning, die vo rig jaar al tot zes maanden gevange nisstraf is veroordeeld en nu weer actie voert in Irak. probeerde toen een Orion-vliegtuig te beschadigen. De actie was juist gericht tegen dit type vliegtuig dat op Valken burg is gestationeerd, omdat dit toe stel kerntaken binnen de Navo heeft. Volgens de officier van justi tie is het doel van de acties nog wel redelijk en te begrijpen. Dat gaat niet op voor de middelen die zijn ge bruikt. zo stelde hij. "Dit middel was niet onontkoombaar, er zijn nog andere manieren om aandacht te vragen en publiciteit te krijgen", zo zei officier van justitie mr. Van Eek. Een van de actievoersters vond het 'absurd' om nu te worden aange merkt als 'lid van een misdadige or ganisatie', zoals de juridische con structie luidde waarvoor de officier VSO lufltltie had gekozen. Veel be denkelijker vond de vrouw de uit spraken van minister-president Lubbers die het vlak na de aanvang van de oorlog had over een 'investe ring in de toekomst'. "Dat een staatsman zoiets kan zeggen', zei de actievoerster, "terwijl het grote do den van onschuldige mensen net is begonnen, getuigt van een bijzon der cynisme. Daar krijg ik een onge lofelijk triest gevoel van". Een andere actievoerder zei heel veel spijt te hebben gehad van zijn actie. "Spijt dat ik de Orions niet di rect met de grond gelijk heb ge maakt. Spijt dat ik ze niet tot recy clebaar schroot heb gemaakt. Nu worden de Orions gebruikt in de oorlog met het doel om mensen te vermoorden". Raadsvrouw mr. Boelen haakte ook m op de Golf oorlog Enkele jaren geleden protesteerden deze mensen tegen wapenleverancies aan Irak. Zij vonden het een mis daad te leveren aan een levensge vaarlijke dictator die werk maakte van de vernietiging van de Koerden en die zijn eigen volk op ernstige manier onderdrukte. Nu blijkt hoe groot hun geluk toen was De leve- ranties waren legaal, de protesten werden als irritant, de acties als on wettig van de hand gewezen". De zaak diende al vorig jaar maar werd toen aangehouden omdat een van de mededaders, een 50-jarige man uit Tiel, een BVD-agent bleek te zijn. De man had de actievoerdèrs naar het vliegveld gebracht en opde uitkijk gestaan. Raadsman Hum mels wilde toen weten of deze man, beter bekend als Joop Tiel. zich schuldig had gemaakt aan uitlok king. 0uö/hrutos - Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Ondanks den krachtxgen dooi, welke in geheel Frankrijk is in getreden. is de Seine bij Parijs nog met open. De genie is echter ijverig aan den arbeid om de ge vaarlijke ijsdammen op te rui men, welke bu aanhoudende dooi te vrezen zijn, te voorko men. De bijdragen van particu lieren ten behoeve van de Parij- sche armen worden nog steeds met milde hand gegei>en. Tot dusver is alleen door den Parxj- schen journalistenkring. die eene inschrijving ten behoeve van noodlijdenden heeft ge opend, reeds 275,000 franken tot dit doel ontvangen. Te Toulouse heeft het ijs in de Garonne, dat door den dooi is losgeraakt, groote verwoestingen aange richt. Behalve een badhuis en eene waschinrichting, werden zes visschersbooten meegesleurd en vernield. Overigens is in Frankrijk de sneeuw reeds grootendeels verdwenen, zoodat sfx>edtg weer geregeld voortzet ting van den spoorwegdienst wordt verwacht. - HH SLAGERS' Een net jongmensch, 22 jaar, bekend met de ossen- en varkens slachterij, buiten schuld buiten betrekking gerakende, zoekt plaatsing Deugdelijke bewijzen van eerlijkheid enz. ten dienste. Reflecteerenden adresseer cn zich onder letter S Advertentie bureau P. FAUTH, te Bodegra- Vijfentwintig jaar geleden - Morgen ts het voor mevrouw Goossens-Woronowa uit Geer- truidenberg een heel bijzondere dag waarop zij reeds 23 jaar heeft gewacht. Haar moeder, die in een klein dorpje aan de Zee van Azow tn zuid-rusland woont, kan zij dan weer einde lijk in de armen sluiten. Moeder en dochter zijn in de oorlog van elkaar gescheiden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15