Massaal protest bij begrafenis Letland Herwaardering van verleden in Oost-Europa Verkiezingen test president Panama Bestand in Ossetië 'Proces Winnie Mandela schaamteloze pesterij' 'Wij demonstreren ons verlangen naar democratie' Van onze correspondent Hans Geleijnse RIGA - Fel anti-communisme begeleidde gisteren in de Letse hoofdstad Riga de begrafe nis van drie slachtoffers van de actie van de oproerpolitie OMON. "Het wordt de hoogste tijd na te denken over wat Gorbatsjov bedoelt met menselijk socialisme", zei het parle mentslid Stepanis. Stepanis was een van de sprekers bij het vrijheidsmonument in het centrum van Riga. Naar schatting 100.000 Letten hadden hun werk in de steek gelaten om de manifestatie bij het monument en later in de middag de begrafenisplechtighe den bij te wonen. Het vierde slacht offer van de OMON-actie van vorige week zondag is van Witrussische af komst en wordt in Minsk begraven. De Letse premier Godmanis zei bij het monument dat zijn regering vastbesloten is de gekozen vreedza me weg naar onafhankelijkheid van de Baltische republiek voort te zet ten. "Wij demonstreren hier ons verlangen naar vrede en democra tie. Zij proberen ons de weg van het geweld op te dringen". Stepanis liet er geen twijfel aan bestaan wie die 'zij' zijn. Hij be schuldigde het door de Letse partij- chef Roebiks geleide 'Comité van Nationale Redding' ervan de 'moor- dactie' te hebben geïnspireerd en georganiseerd. Een afgezant van de Litouwse president Landsbergis, Kazimir Extra patrouilles van leger mogelijk in Sovjet-steden MOSKOU (AP) - In Moskou en an dere grote steden in de Sovjetunie kunnen met ingang van volgende maand als dat nodig wordt geacht sxtra legerpatrouilles worden inge zet. De ministers van defensie en binnenlandse zaken hebben hun handtekening gezet onder een ver ordening waarin dit wordt geregeld. Dat is gisteren bekend geworden. De Litouwse vice-premier Zig- mas Voisoila liet op een persconfe rentie in Vilnius kopieën zien van de verordening, waarvan het be staan door een woordvoerder van het Sovjet-ministerie van binnen landse zaken is bevestigd. Voisoila zei in de verordening het bewijs te zien dat een militaire dictatuur "in volle gang" is. Het is niet bekend of ook werkelijk met ingang van 1 fe bruari het leger meer gaat patrouil leren. De verordening is klaarblijkelijk bedoeld voor onrustige gebieden zoals de Baltische republieken en steden in het Slavische binnenland, waar geweld wordt verwacht wan neer nieuwe, ingrijpende economi sche maatregelen van kracht wor den. Volgens het persbureau Inter fax kunnen op grond van de veror dening gezamenlijke gewapende patrouilles van legertroepen en troepen van het ministerie van bin nenlandse zaken worden ingezet bij bijvoorbeeld demonstraties en openbare bijeenkomsten met een politiek karakter. PANAMA-STAD (Rtr) - De Pa namese regering kan morgen bij tussentijdse verkiezingen haar populariteit peilen ten opzichte van de door de verdreven dictator Noriega geleide oppositiegroepe ringen. Het zijn de eerste verkie zingen sinds de Verenigde Staten het bewind van Noriega bij een invasie in Panama in december 1989 omver wierpen. De tussentijdse verkiezingen voor negen parlementszetels, tien burgemeestersposten en 160 ge meenteraadszetels zijn de eerste kans om de waardering te testen voor de regering van president Endara sinds hij kort voor de Amerikaanse invasie op een Amerikaanse legerbasis als staatshoofd werd geïnstalleerd. Het zijn ook de eerste democrati sche verkiezingen sinds het Pana mese leger in oktober 1968 de macht greep in de Middenameri- kaanse staat. Endara was in mei 1989 volgens de meeste internationale waarne mers en de katholieke kerk de winnaar van de toen gehouden presidentsverkiezingen in Pana ma, maar generaal Noriega, die nu In de Verenigde Staten gevan gen zit in afwachting van een mo gelijk proces wegens drugshan del. annuleerde de uitslag. Het re sultaat van die verkiezingen werd meer gezien als een stem tegen Noriega dan als blijk van steun voor Endara. De regering van Endara wordt al langer geplaagd door interne meningsverschillen en gebrek aan ervaring, terwijl de werkloos heid in Panama aanzienlijk is ge stegen en een misdaadgolf het land overspoelt. Opiniepeilingen geven aan dat de populariteit van Endara's regering voortdurend afneemt. Een onlangs uitgebroken op stand van politietroepen. die En dara moest neerslaan met hulp van Amerikaanse troepen, deed ook vragen rijzen over de positie van zijn regering en of zij haar ambtsperiode tot 1994 wel zal uit zitten. De gedeeltelijke verkiezingen van aanstaande zondag zijn uitge roepen nadat de Panamese kies raad onregelmatigheden had ge constateerd bij de verkiezingen in 1989. waardoor aan de uitslagen moest worden getwijfeld. Aan de verkiezingen kunnen de onge veer 190.000 geregistreerde kie zers deelnemen. Ondanks de aankondiging dat de verkiezingen de meest vrije zijn in dertig jaar. verwachtten kiesraadfunctionarissen een lage opkomst, wegens heersende ver warring over de procedures en de algemene apathie onder de bevol king jegens de politieke partijen. Op het verloop van de verkiezin gen in Panama wordt toezicht ge houden door 40 a 50 internationa le waarnemers. Buitenland kort Incident ontkend Het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken heeft giste ren ontkend dat Sovjet-grenswach ten veertien gewapende mensen hebben gedood die probeerden de Sovjet-Tsjechoslowaakse grens over te steken, zoals het parle mentslid Peter Kulan donderdag had gezegd. De veertien maakten volgens Kulan deel uit van een groep van vijftig vluchtelingen. Burma Twee leden van de vorige maand in een rebellenkamp aan de Thaise grens gevormde Burmese schaduw- regering hebben zich overgegeven aan de Burmese autoriteiten en zijn teruggekeerd naar Rangoon. Dat heeft het hoofd van de Burmese mi litaire veiligheidsdienst gisteren ge zegd. Sri Lanka Tamil-rebellen hebben gisteren ver klaard dat ze hun eenzijdig op Nieuwsjaarsdag afgeroepen staakt- het-vuren in Sri Lanka met onmid dellijke ingang opheffen. Het Lon- dense bureau van de Bevrijdingstij gers van Tamil Elam (LTTE) gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat de "genocide-praktijken van de regering van Sri Lanka het verzet hebben gedwongen het staakt-het- vuren onmiddellijk in te trekken". Bomaanslag Bommen hebben gisteren twee nieuwe Franse auto's vernield die per trein door Spaans Baskenland werden vervoerd. Niemand raakte gewond bij de aanslag, die vermoe delijk het werk is van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De aanslag valt samen met een proces in Parijs tegen zestien Franse Bas- ken die ervan worden beschuldigd lid te zijn van de Frans-Baskische afscheidingsbeweging Iparretar- rak. Deze organisatie pleegde in de jaren tachtig terreuraanslagen in de Baskische regio in het zuidwesten van Frankrijk. Moteka, ging nog een stap verder. "De verantwoordelijkheid voor het geweld hier in Letland en bij ons in Litouwen ligt in de handen van de Sovjet-communistische partij. Die partij is niet geïnteresseerd in vriendschap tussen de verschillen de nationaliteiten. Het is gewoon een criminele organisatie". Vice-minister van binnenlandse zaken Pjotr Jekimov, een politieof ficier, zei dat zijn twee onderge schikten stierven voor de verdedi ging van democratische aspiraties. Hij noemde het in dit verband sym bolisch dat één van de slachtoffers een Rus is en de ander afkomstig uit Wit-Rusland. Jekimov noemde het optreden van de OMON, een elitekorps van het Sovjet-ministerie van binnen landse zaken, schandalig. "Iemand met een normaal verstand kan hun acties niet begrijpen", zei hij. Volgens woordvoerders van het Letse parlement waren duizenden politiemensen aanwezig bij de ma nifestatie. De twee luitenants wer den zondagavond door de OMON doodgeschoten toen deze 'zwarte baretten' het Letse ministerie van binnenlandse zaken binnenvielen. De twee andere slachtoffers zijn een Letse cameraman en een 18-jarige scholier. De begrafenisplechtigheden ver liepen zonder incidenten. Omstan ders, gevraagd naar hun reacties, meenden dat het drama de Russi sche en Letse bevolkingsgroep dichter bij elkaar heeft gebracht. Architect Joerkis Gertmanis: "Dit is een confrontatie met het commu nisme. Russen en Letten hebben een gemeenschappelijke vijand". De Oekraiense bouwvakker Aleks- andr Lebedev, die sinds 1964 in Ri ga woont: "Ik heb nooit problemen met Letten gehad. Het is de partij die de mensen tegen elkaar pro beert op te stoken". Op het politieke vlak is er nog geen toenadering tussen het Volks front, dat een tweederde meerder heid in het parlement heeft en de communisten. De communistische minderheidsfractie weigert terug té keren naar het parlement, ook al zijn nu de barricades grotendeels verdwenen. De communisten eisen dat het Volksfront de relaties verbreekt met het Volkscongres, een soort schaduwparlement van meest radi cale organisaties. Die eis is voorals nog niet ingewilligd. Naar schatting 100.000 Letten namen gisteren in Riga deel aan een manifestatie bij het vrijheidsmonument. JOHANNESBURG (AP/GPD) - De Zuidafrikaanse verzetsbewe ging ANC heeft gisteren de rechts zaak die loopt tegen Winnie Mande- la "schaamteloze pesterij" van de blanke autoriteiten genoemd. Het was voor het eerst dat het ANC commentaar gaf op de vervolging van Winnie Mandela, die in februari voor de rechtbank moet verschij nen op beschuldiging van mishan deling en ontvoering. "Het ANC beschouwt het proces van kameraad Nomzamo Winnie Mandela als deel van een vast pa troon van pesterij en vervolging waaraan kameraad Winnie de afge lopen dertig jaar onderworpen is ge weest". aldus ANC-secretans-gene- raal Alfred Nzo in een verklaring. Het lijdt geen twijfel dat de zaak de relaties tussen het ANC en de Zuidafrikaanse regering, die probe ren te komen tot onderhandelingen om een eind te maken aan de apart heid, geen goed zal doen. Zonder di rect te dreigen zich uit de onderhan delingen terug te trekken, stelde het ANC dat de rechtszaak tegen Win nie Mandela en andere activisten niet overeenstemt met "de geest van de overeenkomsten waarover de regering en het ANC bezig zijn te praten" Winnie Mandela en zeven van haar voormalige lijfwachten wor den ervan beschuldigd in 1988 viei jongens tegen hun wil te hebben meegenomen naar Mandeia's huis en ze te hebben mishandeld. Voor de moord op een van de jongens is het hoofd van de lijfwachten, Jerry Richardson, inmiddels ter dood veroordeeld. De drie andere jon gens hebben tijdens het proces van Richardson getuigd door Winnie Mandela met een zweep te zijn ge slagen. Winnie Mandela kan als ze schul dig wordt bevonden in het ergste geval ter dood worden veroordeeld. Winnie Mandela zegt onschuldig te zijn. Nelson Mandela heeft alleen <foto afpi gezegd blij te zijn dat zijn vrouw de MOSKOU (AFP) - In Tschinvali, de hoofdstad van het autonome ge bied Zuid-Ossetié, hebben de Oss- etische autoriteiten gisteren een be stand gesloten met de regering van de Sovjetrepubliek Georgie, zo schrijft de krant Izvestija. Na twee dagen van hevige vuur gevechten tussen Ossetische natio nalisten en de Georgische militie slaagde de commandant van de troepen van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken erin de Ge orgische militie tot terugtrekken te dwingen, aldus Izvestija. Minister Poego van binnenlandse zaken verklaarde gisteren op de te levisie dat bij de gevechten in Tschinvali, die al sinds december steeds opnieuw oplaaien, inmiddels twintig doden zijn gevallen. Aanleiding voor de onlusten tus sen de Osseten en de Georgiers is de aankondiging van Zuid-Ossetie vo rig jaar dat zij uit de Sovjetrepu bliek Georgië wilde treden om zich bij het autonome Noord-Ossetie aan te sluiten. Het Georgische parle ment verklaarde dit besluit in de cember ongeldig en daarop braken de onlusten uit. RECHTSZAAK - De rechtszaak te gen de voormalige communistische leider van Bulgarije, Todor Zhivk- ov, heeft plaats op 25 februari. Zhi- vkov is de eerste communistische leider uit Oost-Europa die zich voor een rechtbank moet verantwoor den. Hij zwaaide 35 jaar lang de scepter in Bulgarije voordat hij in november 1989 het veld moest rui men. WORDT JE TOEKOMST GRIJS OF GEEF JE 'M KLEUR? 1 februari 1991 Is een hele belangrijke dag voor Iedere middelbare scholier. Je kunt namelijk op 1 februari op de HTS van de Hogeschool Haarlem kennis maken met je toekomst ln: Bouwkunde en Civiele techniek/Weg- en Waterbouwkunde Elektrotechniek/Technische Coxnputerkunde Scheepsbouwkunde Vliegtuigbouwk unde Werktuigbouwkunde Zorg dat je erbij bent op de Sector Technlek/HTS van de Hogeschool Haarlem. februari «NDAG! KOM NAAR DE OPEN DAG OP 1 FEBRUARI VAN 15.00 TOT 18.00 UUR HOGESCHOOL HAARLEM - SECTOR TECHNIEK/HTS Veldzigtlaan 1. 2015 CD Haarlem (bij NS-station Overveen) tel 023 223603 BUDAPEST (GPD) De vijand van mijn vijand is mijn vriend. Onder dat motto lijkt in Oost-Europa een groeiende groep mensen bereid te zijn hun hand over hun hart te strijken voor oude nazi- misdadigers - omdat die zo heldhaftig tegen het Sovjet-leger hebben gestreden. Onlangs vond er in Budapest een voor West- Europese begrippen onwaarschijnlijke plechtigheid plaats. In het bijzijn van minis ter-president Antall, leden van de regering, parlementariërs en de Hongaarse oppercom- mandant Lörincz vierden oudstrijders en fa milieleden een herdenkingsdienst voor de soldaten die in januari 1943 bij de slag aan de Russische rivier de Don omkwamen. Van de 200.000 Hongaarse soldaten die bij dit ge vecht waren betrokken, sneuvelden er 100.000 of raakten in Sovjet-krijgsgevangen- schap. Voor de goede orde: de Hongaren vochten op dat moment aan zijde van de Duitsers on der Duits opperbevel. De slag bij de Don be tekende voor de Sovjets een belangrijke doorbraak in de oorlog en was bovendien van grote betekenis voor het verloop van de slag om Stalingrad, die een paar weken later door de Sovjets werd gewonnen. Voor de Hongaren was de nederlaag bij de Don de eerste stap op weg naar de definitieve Hon gaarse nederlaag in de oorlog. Nieuwe kijk De herdenking van deze slag is de afgelopen jaren uit den boze geweest, maar sinds vorig jaar begint er een nieuwe kijk op de Hon gaarse rol in de oorlog te ontstaan. In rechtse kringen, en dat geldt ook voor sommige par lementariërs van de grootste regeringspartij Hongaars Democratisch Forum, wordt de deelname aan de oorlog ronduit gerecht vaardigd met het argument dat inmiddels wel is gebleken dat de Sovjetunie een zeer duistere vijand was. De soldaten die tegen de Sovjets vochten, zijn bij de aanhangers van dit argument oprechte helden. De meeste Hongaren willen zover niet gaan. Maar, zoals een journalist van het dag blad Magyar Hirlap na de herdenking cy nisch opmerkte, in plaats van het principe van de collectieve schuld aan oorlog dat in de tijd van de communisten gold, telt nu het principe van de collectieve onschuld. In zijn herdenkingsrede stelde premier Antall dat de soldaten die bij de Don vielen, er niets aan konden doen dat ze aan Duitse zijde meegevochten. Dat was een beslissing van de Hongaarse regering en die hadden de soldaten te gehoorzamen. En al is volgens Antall niet te rechtvaardigen dat Hongarije aan zijde van Musolini en Hitier de oorlog in ging, er mag toch ook niét worden vergeten hoe weinig politieke speelruimte het Hon gaarse Horthy-regiem destijds heeft gehad Herdenking De herdenkingsplechtigheid in de Budapes- ter Matyas-kerk was voor de Hongaren maar een mager aftreksel van wat hen eigenlijk voor ogen stond: een herdenking in de Sov jetunie zelf, op het oude slagveld. Dat voor stel is door de Russen tot twee keer toe afge wezen. De mis staat niet op zich zelf. Vier maan den geleden kwam in Hongarije het idee op om het Trianon-monument te herbouwen. Dit door de communisten gesloopte relict van het Horthy-regiem werd in de jaren der tig opgericht om het verlies van grote stuk ken Hongaars grondgebied na de Eerste We reldoorlog te herdenken. In de door de geal lieerden georganiseerde boedelscheiding werd in 1920 namelijk tweederde van Hongarije aan Roemenie. Joegoslavië en Tsjechoslowakije geschonken. Voor de bitterheid daarover kun je nog enig begrip hebben. Maar onbegrijpelijk is dat mensen die gebeurtenis anno 1990 wil den herdenken met de heroprichting van een monument dat ondermeer was opge sierd met leuzen van Musolini. Voor de meeste Hongaren ging dit voorstel, afkom stig van de extreem-rechtse Heilige Kroon- beweging, dan ook te ver en het verdween na enkele weken discussie in de prullebak. Verzet Dit soort incidenten staan in Oost-Europa niet op zichzelf. In de Poolse stad Nowy Sacz werd onlangs voorgesteld een straat te ver noemen naar de Nationale Strijdkrachten (NSZ). een gewapende Poolse groep die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog en de jaren daarna naam maakte met haar verzet tegen de communisten en de Sovjets. Het Poolse parlementslid Niesiolowksi noemde de NSZ in een speech 'echte Poolse vrijheidsstrijders'. HiJ vermeldde er niet bu dat een NSZ-brigade aan het eind van de oorlog tegelijk met de SS de aftocht naar Duitsland blies. Net zomin herinnerde hij er aan hoe de NSZ tijdens de oorlog ontsnapte joodse concentratiekampgevangenen weer aan de Duitsers uitleverde of direct na de oorlog treinen aanhield en iedereen die er joods uitzag of lid bleek te zijn van een linkse organisatie, doodschoot. In de Zuidpoolse provincie Podhale be staan plannen om de plaatselijke oorlogs misdadiger Kuras weer in ere te herstellen Ook Kuras vocht tegen de Russen, maar net als de NZS heeft hij zijn naam vooral te dan ken aan de terreur die hg zaaide onder de kleine boeren in het gebied en aan zgn optre den tegen joden en aanhangers van linkse organisaties Het zijn incidenten, maar incidenten die duidelijk maken dat er in sommige kringen een verontrustende herwaardering van het verleden plaatsvindt. Bij de herdenkingsmis in Budapest maakte dc Hongaarse premier Antall zeer terecht de opmerking dat de re cente geschiedenis in Oost-Europa opnieuw geschreven moet worden. Door de eenzijdigheid waarmee de com munisten de historie uitlegden, hebben de Oosteuropese landen niet of nauwelgks met hun verleden kunnen afrekenen Wat veertig jaar lang wit was. is plotseling zwart. En wat nazi-zwart was. zal. zo redeneren velen, dus eigenlgk wel wit zgn geweest. kans krggt om haar onschuld aan te tonen. ANC-leider Nelson Mandela zal volgende week vrijdag een protest mars naar het Zuidafrikaanse parle ment in Kaapstad leiden. Het parle ment, waarin de zwarte meerder heid niet is vertegenwoordigd, wordt die dag geopend met de tradi tionele toespraak van president De Klerk. De demonstranten zullen tijdens de mars sluiting van het parlement en verkiezingen voor een grondwet gevende vergadering eisen. Een grondwetgevende vergadering is. samen met een overgangsregering waarin het ANC zitting heeft, een van de belangrijkste eisen van de grootste zwarte oppositiebeweging in de onderhandelingen met de re gering over een nieuw politiek be stel. Zaak-Khaled eist derde slachtoffer BRUSSEL (Rtr) - Eenderde Belgi sche ambtenaar heeft ontslag geno men in verband met het geven van een toeristenvisum aan een promi nente Palestijnse guerrillastrijder die kort voor de oorlog om Kuwayt Brussel heeft bezocht. Dit heeft het Belgische ministerie van buiten landse zaken gisteren meegedeeld. Jan van Dessel. een medewerker van minister van buitenlandse za ken Mark Eyskens, vertrekt van het departement in de nasleep van het bezoek aan de Belgische hoofdstad op 16 januari van Walid Khaled. de woordvoerder van de radicale Pale stijnse groepering El Fatah-revolu- tionaire raad. Van Dessel. een beroepsdiplo maat, heeft zich actief bezig gehou den met de kwestie van een Belgi sche familie van vier personen, die eerder deze maand vrgkwam nadat ze in gijzeling was gehouden door de FRR Dit is een van de groepen waarvan westerse veiligheidsdien sten vrezen dat die pro-Iraakse ter reuraanslagen kan plegen. De kwestie Khaled leidde eerder tot het ontslag van Eyskens' privé- secretaris Alex Reyn en van de poli tieke topambtenaar van het minis terie. Jan Hollants van Loocke Nadat de politie van Brussel Kha led vorige week bg een routinecon trole had aangehouden, zette ze hem binnen de kortste keren op het vliegtuig. Kroatië: blij met buitenlandse hulp als leger ingrijpt BELGRADO (AP) - Kroatië zal big zijn met buitenlandse militaire hulp als het door het federale leger wordt aangevallen. Dat heeft de minister van binnenlandse zaken van de Joe goslavische deelrepubliek, Josip Boljkovac. gisteren gezegd. Gisteren waren in Zagreb geen militairen of tanks van het federale leger te zien De Kroatische minis ter van defensie Martin Spargelj zei dat de federale strijdkrachten nog altijd in staat van hoogste paraat heid verkeerden, maar noemde het "bemoedigend" dat tot nu toe geen opdracht was gegeven om aan te vallen. Bg het Kroatische parle mentsgebouw stonden gisteren ter ritoriale gardisten in geve. ht kl. ding op wacht. Onder de bevolking heerste een gespannen, maar strijd lustige stemming. Palestijnse broers gedood in Jaffa TEL AVIV (AP) - In Jaffa, het Ara bische deel van Tel Aviv, zgn giste ren een islamitische pnester en zijn broer op straat doodgeschoten Dat heeft de Israëlische politie bekend gemaakt De politie zegt te vermoeden dat de moorden verband houden met een familievete De imam was een laar geleden al eens gewond geraakt bij een schietpartg. De broers werden volgens de po litie doodgeschoten door een ge maskerde .nan die hen had staan opwachten. De dader vluchtte weg in een gereedstaande auto. De poli tie heeft drie personen aangehou den voor ondervraging

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11