ALMONDE Software voor jaren '90 uitwisselbaar Ingeblikte stemmetjes loodsen u door het telefoon-doolhof B' Caravans Opruiming caravan occasions Campo B.V. Grote show occasions vouwwagens P20 slechts 795,- (ex BTW) AIDS-infolijn 06-0 22 22 20 Nieuwe Microsoft programma's zetten trend in computerland Microsof t heeft half januari wereldwijd twee programmapakketten ten doop gehouden die voor de personal computerwereld van groot belang zijn. Het gaat om de meest uitgebreide tekstverwerker die Microsoft kent, Word, maar nu voor eenvoudige pc's. Verder om het eveneens meest uitgebreide spreadsheet Excel, dat in zijn nieuwste vorm ook een database, beslissingshulp, statistisch verwerker en grafische presentatiepakket is geworden. Microsoft mikt voor de jaren '90 mikt op een beperkt aantal, maar belangrijke computer-systemen. Die worden ten volle ondersteund en zullen softwarematig en wat bediening betreft uitwisselbaar zijn. door Hugo van der Heem Het tekstverwerkingspakket, Word versie 5,5, is bedoeld voor mensen die de meest uitgebreide zaken met hun tekstverwerker willen doen, maar slechts beschikken over een eenvoudige pc. Voor wie een zware personal computer heeft, bijvoor beeld een at (advanced technology) of nog hoger is er Windows, de grafi sche omgeving met Word for Win dows. Volgens sommige deskundi gen is dit de ultieme tekstverwer ker, die het meest geschikt is voor het schrijven van boeken en rappor ten en ook dicht aanligt tegen desk top publishing. Alle tekst die men met dat pro gramma bewerkt ondergaat de wij zigingen exact zo op het scherm als in werkelijkheid, zodat men precies ziet wat men doet. Word 1.1 for Win dows (ook in het Comeniusproject geleverd aan de scholen) kan prak tisch alles, maar het stelt hoge eisen aan de machine en vereist de grafi sche 'Windows-laag'. Veel gebruikers van eenvoudige pc's beschikken niet over grafische kaarten en een muis, maar kunnen de nieuwe Word nu wel gebruiken. Heeft men wel muis-bediening bij zijn computer, eenvoudige, dan wel betere grafische kaarten, dan kan het programma steeds fraaiere mo gelijkheden op het scherm tonen. Toch is voor Word 5,5 (die aan sluit op de voorgangers) maar een miniem intern geheugen nodig (384 Kb - aanbevolen 512 Kb) en tenmin ste twee diskette stations. Het pro gramma moet derhalve ook goed bruikbaar zijn op eenvoudige porta ble computers. Duidelijk is in dit geval dat Microsoft mikt op de markt van WordPerfect klanten - de andere grote tekstverwerker in de markt - die over kunnen schakelen zonder dat Windows als hulppro gramma ook gebruikt moet wor den. Meteen beschikken zij in dit nieuwe programma over pull-down menu's, dialoogkaders, lineaal, lint en dergelijke hulpmiddelen, die ook de nieuwe Microsoft program ma's kennen. Gebruikers familie Mensen die Word gaan gebruiken worden meteen 'lid' van een wereld wijde familie van gebruikers, op verschillende 'platforms' ofwel computer-soorten. De Engelse ver sie van Word wordt namelijk in fe bruari gevolgd door de OS/2-versie van het produkt. OS/2 is het geavan ceerde IBM-systeem voor de grote re, nieuwere pc's. Teksten zijn dan uitwisselbaar tussen DOS-compu ters, OS/2, Window-gebruikers en Macintosh computers. Ook voor deze computer is er namelijk een Word-versie, die vrijwel identiek werkt. Deze duidelijke ondersteuning van vooral de lijn Windows, OS/2 en Macintosh wordt ook in het andere geïntroduceerde produkt zichtbaar. Het gaat om een nieuwe versie van het rekenprogramma Excel, versie 3.0. In '85 al werd dit pakket gelan ceerd voor de Macintosh. Het werd daar op slag marktleider. De pc-ver- sie, die in '87 kwam, was lang niet zo plezierig in gebruik als de Mac-ver- sie. Met Excel 3.0, ook uiteraard werkend onder het grafische Win- dows-programma, zijn ook de Mac- grenzen doorbroken met tal van nieuwe functies (honderd stuks). Het is wat zwak uitgedrukt om te zeggen dat Excel een spreadsheet programma is. In de gelikte-versie- onder-Windows is het een gemak kelijk met de muis te bedienen veel- rekenaar, voor uitvoerige bedrijfs- rapportages en presentaties. Want in de nieuwste versie zitten 68 ver schillende grafieksoorten, waarvan 24 driedimensionele. Er is overvloe dig gebruik van kleur mogelijk, het programma kent 256 lettertypen en 18 arceer-patronen. De bediening met 'knoppen' (buttons) voor veel gebruikte functies en met de muis, is eender aan alle andere Windows- programmatuur. Verder zijn er tal van grappige opmaak-mogelijkhe- den met lijntjes, cirkels, pijltjes, boogjes en 'tekstballonnen' midden tussen de dorre cijfers. Opmaak mogelijkheden Er is een 'Outliner' in het spread sheet geschoven, zodat men een zeer gedetailleerd, m< zichtelijk groot spreadsheet ineen kan laten schrompelen tot alleen de belangrijkste hoofdstukken (en ge- tallen-uitkomsten) over zijn. Daar maakt men desgewenst een gra fisch voorstelling van, waarbij r ook nog aan de grafiek kan prutsen, waarbij de cijferresultaten in de ko lommen worden bijgesteld... Voor prognoses een mooie mogelijkheid. Naast de vele opmaakmogelijk- heden in cursief, vet en allerlei soor ten letterypen is het mogelijk be paalde werkbladen te koppelen, waardoor wijzigingen in een 'reken- schema' automatisch worden door gegeven aan een ander spreadsheet. Excel kent een Solver-functie, waarmee met 'what-if-analyses kan uitvoeren. Het programma kent ook 'dynamic linking', waardoor het mogelijk is gegevens die van elders komen (kantoor-mainframe) tegelij kertijd te verwerken en af te beel den. Maar men kan ook grafieken o. tabellen in andere programma's op nemen die mee veranderen als de gegevens aangepast worden in het origineel. Prijzen Het Q+E-pakket van Pioneer Soft ware is in Excel 3.0 geïntegreerd. Excel werkbladen kunnen hiermee aan database-programma's worden gekoppeld gebaseerd op Microsoft SQL-server of dBase van Ashton Tate. Heel slim is dat men een spe ciale Lotus 1-2-3 helpfunctie heeft ingebouwd om het de gebruikers van dit oer-rekenprogramma ge- Scherm van Word. 5.5, de grafische uitgebreide tekstverwerker van Microsoft voor de gewone kleine pc. makkelijk te maken over te stappen op Excel's mogelijkheden, met files en al. Of dit mogelijk nog een proces zal opleveren, liet men bij Microsoft liever in het midden. Vanaf februari is de Engelse ver sie van Excel beschikbaar voor Windows. De Macintosh-versie komt eind van dit kwartaal beschik baar en voor OS/2-PC's met de Pre sentation Manager daarna in het tweede kwartaal. Geen DOS-versie van dit produkt, dat immers mini maal een 80286-processor vereist, een harde schijf, muis en een grafi sche kaart. Opmerkelijk is dat be paalde Macintosh-functies geschre ven zijn voor Operating System 7.0, dat Apple - ondanks beloften - nog steeds niet heeft uitgebracht. Het Word DOS-pakket kost 1160,-. Het Excel-programma voor Windows 1280,-, exclusief btw. Up-date regelingen zijn aanzienlijk goedkoper. Van alle programma tuur zijn Nederlandse vertalingen in de maak, die één a twee maanden extra levertijd eisen. Word OS/2, sterk gelijkend op Word for Windows, komt in februari beschik baar voor eveneens 1280,- excl. en de Nederlandse versie deze zomer. Er ontstaat in Nederland een heel Daarbij gaat het om het raadplegen van databanken en diensten. Gek genoeg komen daar helemaal geen super-technische hoogstandjes aan te pas. Het enige datje er voor nodig hebt is - bij voorkeur - een druktoet- stelefoon en enig geduld. In de kortste keren heb je alle inlichtin gen die je wenst. Men noemt dat 'au- diotex(t)'. Stel je moet een kennis afhalen van Schiphol. Je bent onderweg en wat verlaat en je wilt precies weten op welke tijd zijn of haar vlucht aan komt. Dan pak je een telefoon, draait een speciaal nummer dat je verbindt met de databank van Schiphol of de KLM. Toets het vluchtnummer in en je hoort of de vlucht al geland is of uren later pas zal aankomen. Ander voorbeeld: je staat voor een grote uitgave in een winkel. Zou je banksaldo wel voldoende zijn? In de winkel belt men de 'Saldofoon'. Op een speciaal telefoonnummer toetst men zijn eigen rekeningnum mer in en vervolgens een PIN-code. Het saldo op dat moment wordt dan uitgesproken door een aardige da messtem. De 'Saldofoon' is al werkelijk heid. De Verenigde Spaarbank in Utrecht heeft deze service voor re keninghouders, die dat willen, inge voerd. De KLM experimenteert nog met een dienst die aankomst- en vertrektijden van eigen vluchten uitspreekt. De ANWB geeft op deze wijze de sneeuwhoogten in de win- tersportlanden en verkeersinforma tie in binnen- en buitenland door. Die service kost wel 50 cent per mi nuut en loopt dan ook i Simpel De voordelen van Audiotex(t) zijn duidelijk. Aan de zijde van de con sument zijn geen bijzondere zaken nodig. Een telefoon, liefst met de snel reagerende druktoetsen, hoe wel veel systemen ook reageren op de vertrouwde kiesschijf. Aan de zijde van de kennisverschaffer is dan alleen een extra, sprekende en luisterende computer nodig die de opgevraagde gegevens in spraak omzet en luistert naar commando's die men per telefoon geeft, middels de kiesschijf of het cijferblokje. Systemen die 24 uur kunnen wor den geraadpleegd en veel verschil lende, snel wisselende info bevat ten zijn natuurlijk het eerst renda bel te maken. Vlucht- of verkeersin formatie zijn daar de meest voor de hand liggende voorbeelden van. Alle gesproken aanwijzingen die men per telefoon krijgt komen uit de computer. Het zijn gedigitali seerde mensenstemmen (stemmen opgeslagen in een chip). Voice mail Deskundigen verwachten veel van Audiotex(t). Maar ook 'Voice mail', post per telefoon schijnt een kans hebber te zijn. Ook daar is een cen trale computer bij nodig. Men kan Voice mail het best beschrijven als een uitgebreid, interactief ant woordapparaat. Het gaat veel toege past worden in moderne bedrijfste lefooncentrales. Voice mail is ook In het geval men bijvoorbeeld 's nachts opbelt krijgt men geen tele foniste. Toch kan men dan weer met kiesschijf of toetsenbord kiezen met welke afdeling men doorver bonden wil worden, eventueel wie men daar wil spreken. Men kan daar het eigen telefoonnummer achterla ten door een cijfercombinatie te toetsen of een persoonlijke bood schap in te spreken. Degene aan wie het gekozen toestel toebehoort kan dan met de eigen PIN-code de boodschap 's ochtends persoonlijk in ontvangst nemen. Mocht men geen boodschap wil len inspreken (bijvoorbeeld bij een liftenfirma) maar echt een monteur willen spreken dan is er ook die keuze, maar da-, moet en een paar stations passeu-o, in de geest va "Kan de storing wachten tot m( genochtend of zit er iemand vast de lift. Voor inspreken van e< boodschap kies 2, voor het wa< schuwen van de monteur thuis, kies Voice Mail dient niet alleen tijdsverschil te overbruggen (op het continent van Amerika belangrijk) maar ook op een efficiënte m; met bedrijven te communiceren. Onderzoek heeft uitgewezen dat on geveer 60 pet van de telefoontjes mislukt omdat iemand niet op zijn plaats is, vrij heeft, dan wel in verga dering is of zelf een gesprek aan de telefoon voert. Er zijn nu maar twee mogelijkheden: u laat een bood schap achter bij de telefoniste of u belt later terug. Muziek, Radio T.V. van der Grelt Audio-Video en Televisie-Services Reparatie en onderhoud van alle merken audio en video apparatuur Plaatsen van televisie antennes en schotelantennes voor satelliet ontvangst. Gorrit Doustraat 4a. Telefoon 071-120310 Wij reparoron volgens reparatie-voorwaarden opgesteld door de consumentenbond en de U N E T O Muziekhuis M123 Leidse Vereniging van Popmuzikanten OEFENCABINES met/zonder instrumenten/backline v a. 30,-. LVP-low-bud- get Studio v a. 20,- p u. Middelstegracht 123, 2312 TV Lei den. 071-130984. GIGZ non-profit boekingsburo/AUX ma gazine nieuw, tel nr.: 071-128517. Videoworld Korevaarstr. 43, Leiden. T.k.a. prof. geluidsapp. t.w. LEN-versterker 70 Wt, 2 x LEN boxen 100 Wt, Tama drumstel 9-del. Ibanez 8-ka- naals mixer RM80. Tel. 02522-17500 na 18 u Te huur REPETITIERUIMTE in Alphen. max. 5 personen, geen hardrock, 01714- 13796 Te koop: wegens aanschaf van groter orgel, Eminent ORGEL Omegan 7500, half pedaal. 2 klavieren, i.z.g.st. pr.n.o.t.k. W.T. van Duyn, Katwijk Tel. 01718-12683 Van part. overcompleet een grootbeeld KLEUREN TV compl. met afst.bed. stan daard. 100% goed, vr.pr. ƒ250,-. Tel. 071-214079. Sport Recreatie Sterckeman - Eriba - Sprite De caravans voor de jaren 90. verhuur: accessoires: Ruime sortering occasions. Grote keuze caravan-voortenten? Walker - Brand - C.M.C. - Isabella - Gerjak - Traveller. V.a. ƒ498.- t/m ƒ4.300.-. Reparatie's onderhoudsbeurten - Bovag lid- Voor al uw kampeerservice enige echte kampeercentrum. Kampeercentrum de Jong. Beeklaan 24 A Hillegom/De Zilk. 02520 - 17717 Nu tegen extra voordelige winterprijzen, bieden wij 10-tallen gebruikte caravans aan met BOVAG-garantie. KOOP NU EXTRA VOORDELIG Zeilmakerij Katwijk Valkenburgseweg 40 2223 KD Katwijk. Tel. 01718-75169 Bootkappen. dekzeilen, alle reparaties, bootstoffering, ta pijt, gordijnen en watersportartikelen. Op 1 en 2 febr. a.s. op het bedrijf van M. van Waveren, Pas toorslaan 30 te Hillegom (bij de windmolens). O.a. merken: Walker - Conway - Scout - Raclet - Trigano - Tago - Paradiso - Alpen Kreuzer - Tular - Camplet etc. etc. Geopend 1 febr. van 13 t/m 21 uur. Zaterdag 2 febr. van 10 - 17 uur. Honderden guldens voordeel!!! Pak uw kans!!! Kampeercentrum de Jong. Beeklaan 24a. Hillgom/De Zilk. 02520 -17717 Te huur gevraagd praktijkruimte omg. Voorschoten/L'dam. Tel 071-613728. Bellen tijdens kantooruren. Ass. Adm. Kantoor "Big Ben" Voor uw verzekeringen, hy potheek, boekhouding en belastingaangifte. Info: 071- 171806 Kunst Antiek ANTIEKBOERDERIJ HOEVE Duizenden m broodkasten. glaskasten. eethoeken.| salontafels, secretaires, commodes, dekenkisten enz I EIKEN en SPAANS Klem-antiek Veel BLANKGRENENj ADRIA CARAVAN VERHUUR bij de landelijke organisatie met 30 officiële Adria dealers. Prijzen vanaf ƒ330,- per week Aan het eind van het seizoen worden de huurcaravans verkocht. Huurders hebben eerste keus en spec, condi ties. Informatie en prijzen krijgt u bij de regionale Adria dealer. U vindt hem in de Gouden Gids of bij Adria Ca ravan Promotie Nederland: 078-180100. Homecar Caravan Dealerinfo: 04958-92899 allergrootste keus van Nederland ALMONDEWEG 2 OEGSTGEEST Bij Leiden A44 Adam/Den Haag KOOPAVOND TEL 10-22 UUR OOK ZONDAG 071 - 172757/170357 Schiermonnikoog Hotel Duinzicht,•••familie hotel aan de rand van het dorp in de duinen. Voor info. en uitgebreide brochure. Tel. 05195-1218. 250 Klassieke, oude en 1 antieke klokken 12 maanden garantie, in koop. inruil elke klok. Ook voor restauratie. Dinsdag gesloten. Molenstraat 11, Hillegom-centrum. Tel. 02520-15204. TEMFAY-ANTIEK. 650 m2 showroom met antieke Fran se kasten, eethoeken, salon- tafelds, tv kastjes (excl. ver lichting). Beetslaan 2-6, Hoofddorp-N.. 02503- 13354. Dagelijks geopend, vrijdpg koopavond. Sleuteltjes worden dagelijks door bijna 200.000 mensen gelezen. Marina Monnikendam de ge zellige JACHTHAVEN met alle faciliteiten. Enkele lig plaatsen beschikbaar. Tel. 02995-2595 Te huur 4-6 pers. BUNGA LOW bij Veluwemeer. Al v.a. ƒ125,- per weekend/mid week. Inl. 03211-1041. Uitgaanstips De Surakarta Express De Surakarta Express brengt al onze gerechten ovenwarm bij U aan huis EET SMAKELIJK. Indonesisch Restaurant Surakarta, Noordeinde 51. Tel. 071-123524. Zaken Transacties Speciale aanbieding telefooncentrales model 1990, goedgekeurd door min. verk. en waterst. Mogelijkheden: vanaf 12 tot 60 werkplaatsen, vanaf 6 tot 24 buitenlijnen, 100 telefoonnummer geheugenplaatsen, handfree, intercom, muziek, led display, conferentie, kos- tenteller, computeraansluiting, bestaande telefoontoestel len aansluitbaar. Voor informatie: WESTRIK Multi sound afd. telecommuni catie 071-172598 Meeneem service Al onze gerechten afgehaald in de maand januari 1991 10% korting. Hellas Grieks Restaurant, Breestraat 123, tel. 125551. Voor disco's PERSO NEELSFEESTEN en bruilof ten Drive-in discoshow. Dan ce Emotion. 01714-14577. Van woning tot prothese Sleuteltje doén het in de krant. H'UMIXSYS BV Kennismaking Weversbaan 25-z (zijkant) 2352 BZ Leiderdorp S 071 -894326 FAX 894441 2 Surinaamse heren (27 28 jr.) zoeken een relatie met 2 jonge dames. Br.o.nr. 26396 bur v.d. blad. OPGELET!! Zoek je 'n vriend of 'n leuke vriendin? Voor een avondje stappen of een spannende relatie. Flirtbox. Bel 06-320 330.01 (50 cpm). Psycholoog, 30-er, sl. 1.85 repr. z.k.m. stabiele j.dame van g. nivo en uit g. milieu Br. evt. m.f.o.nr 26361 bur.bl. NEC's nieuwste 24-naalds pinwriter Professionele prestaties voor prijsbewuste mensen! Bel gratis Ma. t/m vr. van 14.00 tot 22.00 uur Sportieve man met veelzijdi ge interesses. 33 jr, donker haar, zou het leuk vinden een serieuze relatie op te bouwen met een lieve, ge zellige en goedgeschoolde vrouw, leeft. 28-35 jr. Geen bartype. Br. liefst met foto o.nr. 26068 bur. v.d blad. Al le brieven worden beantw. Nu ook NEjjC geautoriseerd PC-dealer! I Ter overname aangeb.: WINKEL in byouterieën op goed punt in centrum Lei den. Pr. n.o.t.k. Tel. 071- 140322 Of 127670. Het begon allemaal met één Sleuteltje, het succes ervan was overweldigend! Nu ad verteer ik elke dag in deze krantll! De REISGENOTENKRANT 1x gratisl Reisgenoten, vriend(in), penvrienden, uitgaan, enz. Info: Postbus 15, Eindhoven 1991 is... samen gezelliger Stichting Date brengt u met elkaar in kontakt. Heel snel, als u wilt. Onze regio-medewerkster vertelt u graag meer over onze relatieknng van circa 6.000 partnerzoekers (m/v). DE RELATIELIJN i Nederlands grootste relatieburo. 50 cpm. STICHTING DATE Docente 55+ zkt. gelijkge stemden niet roken/drinken, vegetarisch, milieubewust voor warmte en diepgang. Br.o.nr. 24791 bur. v.d. blad. Jonge man leeft. 52 jr met vaste baan en eigen huis zoekt lieve en sportieve vr. leeftijd tussen 38 t/m 45 jr. Br.o.nr. 26206 bur. v.d. blad. Fietsen, Bromfietsen Motoren Brom. YAMAHA FS 1, 1e eig. i.z.g.st. veel extra's 9-'87 verz. ƒ1300,-. 01728- 9617. Grijp je voordeel: orig. Da- men lederen custom jackets "old look" van 539,- voor 299,- Damen lederen jeans "old look" van ƒ449,- voor ƒ199,- Damen touring hand schoen, lange schacht van 99.- voor ƒ45.- Wees snel!! ONDERDELEN STRUIK. Hooigracht 51-53, Leiden, tel.: 071-122026. Grootste sortering rijwielen van Leiden e.o. Keuze uit meer dan 1000 stuks. HUIS MAN TWEEWIELER BV., Levendaal 80. Tel. 071- 131515. HONDA MT5 2jr oud i.z.g.st. Vr.pr ƒ1250.-. Tel 071-130632. Tel. 071-896746. T.k City SNORFIETS Puch Maxi pohtie-scanner. Tel. 071-764843 of 06- 52705884 T.k. HONDA MT 5 met verz. vrpr. ƒ1600.- Tel. 071- 224867 Bromfiets onderdelen Vrouw 40 jr zoekt lieve trou we man lengte boven 1.80. Br.o.nr. 26168 bur. v.d. blad. Ingevolge de Regelen voor het ADVERTENTIEWEZEN kan de Uitgever zonder op gave van redenen adverten ties weigeren die in haar ogen niet voor plaatsing in aanmerking komen. Onderhoud Reparatie Voor al uw SCHILDER- en witwerk; bel dan 071- 210415. Technisch buro v.d. Born B.V. Watermolen 10, Leiden (Me- renwijk). Tel. 071-215.215. Landelijk erkend installateur. Wij verzorgen al uw tuin- en straatwerk met GARANTIE. Tel. 071-220278. Afvoer verstopt Corpel "Alleen voor het betere meu bel". Voor al uw stoffeerwerk van antiek tot modern en los se kussens. Vraag vrijblij vend prijsopgaaf, beleefd aanbevolen: Corpel. Oude Rijn 28, Leiden. Tel. 071- 123431. CV-Ketels o.a Vaillant VCW 182E ƒ1905,-. CV-bouwpakket- ten DELTA T. 023-284146 Kozijnen Dakkapellen enz. op maat gemaakt en geplaatst 40% subsidie mog. gratis offerte, v.d. Voort Zn. 071-223519. Verbouwen is dat duur? Bel voor gratis advies/offerte voor -verbouwingen, -tim merwerk, -badkamer/keu kens, -onderhoud. Frebouw Tel. 071-760059. Sleuteltjes kosten 3,27 per regel incl. BTW. Telefonisch opgegeven worden altijd min. 3 regels in rekening gebracht, contant min. 2 regels. U kunt uw Sleuteltjes telefonisch opgeven van ma. t/m vr. van 8.00-17.00 uur via onderstaand Sleuteltjesnummer. .1 TANDENWINKEL openingstijden ma. t/m vrij. 9-17 uur zaterdag 10-12 uur prothese specialist erkend laboratorium lid V.T.L reparaties klaar terwijl u wacht persen van nieuwe platen in uw oude kunstgebit vervaardiging van kunstgebitten tevens 1-dagsbehandeling specialist in mondverzorgingsart. 01719-18193/18491 KERKSTRAAT U KOORDWIIK-BIKNEN bgg (voorspoedgevallen! 01719-11145 AUTO-TRUCK VERHUUR LEIOEN 071-125709

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10