Europees leger na oorlog naar Golf Bezoek Genscher maakt emoties los bij Israëli's er maakt emoties los t VanHollanditis naar Belg Mubarak: Hussein is in andere wereld VRIJDAG 25 JANUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 Plan WEU-secretaris Van Eekelen: WASHINGTON/STRAATSBURG (ANP/GPD) - Na de Golfoorlog is Europa wellicht be reid een vredesmacht naar de Perzische Golf te sturen. Secretaris-generaal Van Eekelen van de West Europese Unie (WEU) heeft dit vanmorgen gezegd in Washington. Het Euro pees Parlement heeft zich gisteren na drie dagen discussiëren achter de VN-resoluties te gen Irak geschaard en een snel vertrek van Saddam Hussein uit Kuwayt geëist. Van Eekelen is in Washington om met de Amerikaanse minister Ba ker (huitenlandse zaken) te spreken over de mogelijkheden voor de WEU in of na de oorlog. "Misschien kunnen we beginnen een aanzet te geven voor een mogelijke Europese rol als de oorlog ten einde loopt", al dus van Eekelen. Hij denkt aan een Europese vredesmacht in bevrijd Kuwayt en bescherming voor de Verenigde Arabische Emiraten. Dat zou deze landen nieuw zelfvertrou wen kunnen geven, aldus Van Eekelen. Op een conferentie die de Atlanti sche Commissie nu organiseert in Washington hoort Van Eekelen ove rigens niet anders dan lovende woorden over de Europese inbreng en de solidariteit binnen de multi nationale alliantie in de Golf. An ders dan in 1987, toen de scheep vaart naar Kuwayt tegen een drei ging door Iran moest worden be schermd, werken nu alle deelne mers, met inbegrip van de Fransen, onder gezamenlijk commando, al dus Van Eekelen. "Wij doen nu mee met 39 schepen en 60.000 man. Bij het toezicht op de naleving van het VN-handelsembargo zijn 21.000 schepen aangehouden, driekwart daarvan door WEU-schepen". Een stuk minder eensgezind gaat het toe in het Europees Parlement. Na, drie dagen discussiëren schaar de zich uiteindelijk een meerder heid achter de Golfoorlog en werd Hussein opgeroepen zich snel terug te trekken uit Kuwayt. Het ging daarbij om een compromis-verkla ring waarover de christen-democra ten en de socialisten - de twee groot ste fracties - het met pijn en moeite alsnog eens werden. De stemver houding was 202 vóór, 98 tegen bij 25 onthoudingen. De kern van de verklaring is dat de strijd tegen Irak pas kan worden gestaakt en de onderhandelingen Bange moslims laij gen hulplijn UTRECHT (ANP/GPD) - Het Ne derlands Centrum voor Buitenlan ders (NCB) opent volgende week een speciale informatielijn voor de islamitische en Arabische gemeen schap in Nederland. Volgens het NCB komen op tal van plaatsen in Nederland Turken en Marokkanen in problemen door het uitbreken van de Golfoorlog. In Nederland wonen ongeveer een hajf miljoen islamieten. Zij zijn bang en voelen zich bedreigd op school of op hun werk. Bij het NCB kwam bijvoorbeeld een melding binnen van een Marokkaan in het zuiden van het land, "die door zijn werkgever werd geschorst nadat op de werkvloer discussie ontstond over de Golfoorlog. Islamitische vrouwen worden vaker lastig geval len dan voorheen. Islamitische gebedsruimten en door Turken en Marokkanen gerun de winkels in Rotterdam-Zuid zijn al meer dan een jaar doelwit van ra cistische provocaties. Deze provo caties bereikten vorige week een climax, toen onbekenden twee brandbommen gooiden naar de ge- beds- en ontmoetingsruimten voor moslim-Surinamers. Moslimorganisaties in, ons land staan overigens positief tegenover een uitnodiging van de Joodse ge meenschap om met elkaar in ge sprek te gaan. Tijdens die gesprek ken zou moeten worden overlegd hoe "intern de rust en de vrede kan worden gehandhaafd", aldus World Islamic Mission-voorzitter R. Kasiem. Rode Kruis zet kamp op in Syrië DEN HAAG (IPS/AP) - Het Neder landse Rode Kruis gaat samen met zusterorganisaties uit België, Luxemburg en Groot-Brittannië in Syrië een opvangkamp voor vluch telingen opzetten. Het kamp moet aan 40.000 mensen een tijdelijk on derdak bieden, zo verklaarde hoofd internationale zaken P. Tjittes van het Nederlandse Rode Kruis giste ren. Het kamp vormt een onderdeel van een noodplan voor de opvang van in totaal 320.000 vluchtelingen in de buurlanden van Irak. Het op zetten van het kamp in Syrië kost vier miljoen gulden terwijl do kos ten per maand bij volledige bezet ting naar schatting twee miljoen gulden gaan bedragen. Gisteren arriveerde een vijfde vlucht met tenten, dekens, medicij nen en twee ambulances in de Syri sche hoofdstad Damascus, waar ze voorlopig worden opgeslagen. De exacte plaats van het tentenkamp is nog 'niet bepaald. Het Internationale Comité van het Rode Kruis doet al sinds de in vasie in Kuwayt pogingen om toe gang te krijgen tot het bezette land voor hulpverlening aan de bevol king. Maar de Iraakse regering geeft geen gehoor aan deze oproepen. Ook is er geen toestemming voor het bezoeken van geallieerde krijgs gevangenen in Irak. pas kunnen worden hervat indien Irak "onder uitdrukkelijke erken ning" van de resoluties van de VN- Veiligheidsraad begint met terug trekking van zijn troepen uit Ku wayt. Gebakkelei tussen christen-de mocraten en socialisten over de "vredesvoorwaarden" was er woensdag nog de oorzaak van dat het parlement er niet uit kwam. Het Europarlement verklaarde zich ver der solidair met de westerse troe penmacht in de Golf en roept de Van onze correspondent Wiebe Pennewaard CAIRO - In 26 persoonlijke, schriftelijke en diplomatieke con tacten heeft de Egyptische presi dent Hosni Mubarak sinds augus tus geprobeerd Saddam Hussein te bewegen tot het teruggeven van Kuwayt. Tot de correspondentie be horen tweebrieven uit Cairo van respectievelijk 22 en 44 kantjes. Het effect bleef nul. "Het was alsof ik te gen de maan sprak", aldus Mu barak. "Saddam Hussein verkeert in een kritieke geestelijke staat. Hij leeft in een andere wereld". De president hield gisteren een opmerkelijk open toespraak voor de 422 leden van het Egyptische volksparlement en de 108 leden van de Shora, het college waarmee het kabinet parlementsbesüssingen pleegt voor te kauwen. De gecombi neerde zitting was bijzonder, omdat Mubarak normaal alleen op de Dag van de Arbeid in het parlementsge bouw verschijnt voor het uitspre ken van zijn jaarrëde. Mubarak zei het persoonlijke be sluit om troepen naar Saudi-Arabië te sturen, nu voor het parlement te willen rechtvaardigen. Zonder de groeiende oppositie tegen zijn pro- westerse beleid bij naam te noe men, riep hij aan het begin en einde van zijn toespraak op tot nationale eenheid. Tot in details somde Mubarak de stappen op, die hij sinds juli vorig jaar in de richting van Irak had ge zet, inclusief citaten uit brieven aan en van Saddam Hussein. Met be heerste woede - Mubarak staat be kend als een begenadigd spreker - keek hij terug op het verraad van Saddam Hussein rond de inval in Kuwayt. Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV De snelheid waar mee het bezoek van de Duitse mi nister van buitenlandse zaken Genscher aan Israël werd gere geld, maakte nog eens duidelijk hoe gevoelig de Israëlisch-Duitse betrekkingen ook vandaag de dag nog zijn. Dinsdagochtend wist men in Jeruzalem nog van niets, maar in de loop van de middag zegde bondskanselier Kohl een bedrag van 250 miljoen mark toe en informeerde meteen of Gen scher dat de volgende dag per soonlijk mocht aanbieden. Dat mocht, want Israël kan het geld goed gebruiken en het heeft geen belang bij een slechte verhouding met Duitsland. Arsenaal De reactie van de gemiddelde Is raëli was minder diplomatiek. Voor hem kwam Genscher in de eerste plaats als vertegenwoordi ger van een land waarvan bedrij ven goede zaken hebben gedaan met het Irak van Saddam Hus sein. Daardoor beschikken de Irakezen nu over een ongekend arsenaal aan chemische wapens en een krachtige versie van de Russische Scud-B raket, die me de dank zij de inspanningen van Duitse ingenieurs in staat is Israël te bereiken. Wat zo'n raket zelfs zonder chemische lading kan aanrichten heeft Genscher nu dan met eigen ogen kunnen zien. Natuurlijk waren het niet al leen de Duitsers die Irak hebben geholpen. Onder de andere Eu ropese landen valt ook Frankrijk in ongunstige zin op. Maar Israël neemt het de Duitsers extra kwa lijk. "Het lijkt een vaste formule geworden: Duitsers plus joden is gas", schreef vorige week een Is raëlische commentator. De Israëlische pers staat in deze dagen vol met vaak zeer persoon lijk getinte anti-Duitse verhalen. Niet alleen wordt het de Duitsers kwalijk genomen dat ze techni- EG-lidstaten op na herstel van de Kuwaytse onafhankelijkheid in te stemmen met een internationale conferentie over het Midden-Oos ten, die onder VN-toezicht moet ko men te staan. Een tweede anti-oorlogsresolutie die door een gemengde groep afge vaardigden Was ingediend, werd bij gebrek aan steun niet in stemming gebracht. In het voorstel werd ge pleit voor het onmiddellijk beëindi gen van de oorlog zonder voorwaar den vooraf aan Irak. "Op 1 augustus voerde ik in Jed- dah overleg met de Saudische ko ning Fahd en afgezanten uit Irak en Kuwayt. Om tien uur 's avonds is mij verzekerd, dat Irak Kuwayt on gemoeid zou laten. Om twee uur 's nachts begon de invasie. Later ont kende Saddam Hussein keihard, wat hij die avond tevoren had toege zegd". Mubarak zei alles gedaan te heb ben voor een Arabische oplossing ter beëindiging van de annexatie. "Maar de Verenigde Naties waren zoveel sneller dan wij, dat ik al gauw de hoop op een Arabische op lossing moest opgeven". De Egypti sche president is ervan overtuigd, zo zei hij gisteren, dat Saddam Hus sein "een grote misrekening" heeft gemaakt op grond van de goede be trekkingen met de Verenigde Sta ten: "Irak dacht dat de VS zijn over val op Kuwayt zouden toestaan". Het laatste deel van zijn rede be nutte Mubarak om de fundamenta listische moslims - uit principe aan hangers van Saddam Husayn - in Egypte over de bol te aaien. Hij deed dit met veel verwijzingen naar het vredelievende karakter van de islam: "De Koran zegt niet, dat je Kuwayt moet bezetten om de Pale- stijnen te kunnen helpen". Rethorisch vroeg Mubarak zich vervolgens af, wat Irak sinds 1948 voor de Palestijnen had gedaan, en waar Irak was in 1967 en 1973, tij dens de Arabische oorlogen tegen Israël. Daarnaast riep hij zijn poli tieke tegenstanders op zich niet te laten misleiden door de pogingen Israël in de strijd te betrekken. "Die raketten hebben maar één resul taat: gaten in de grond". Westerse waarnemers in Cairo zeiden gisteren te verwachten, dat Mubarak met de ongebruikelijk öpen verantwoording aan het Egyp tische volk zijn positie verder heeft versterkt. Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL Mark Eyskens mag blijven. Onder eindverantwoorde lijkheid van de Belgische minister van buitenlandse zaken kreeg een erkende Palestijnse terrorist twee weken geleden een toeristenvium om België te bezoeken. Hij liep drie dagen lang rond in Brussel zonder dat politie of veiligheidsdiensten er van op de hoogte waren. Buitenlandse Zaken had hen niet ingelicht. En dat op een moment dat de Golfoorlog op uitbreken stond en de groepering van de Palestijn tot terreurdaden opriep. Er zijn mi nisters voor minder afgetreden, maar Eyskens mag blijven. De Gol foorlog is zijn redding. We kunnen ons nu geen kabinetscrisis veroor loven, roepen de centrum-linkse re geringspartijen. De Palestijn, Walid Khaled, be hoort tot de terreurbeweging van Abu Nidal, die verantwoordelijk is voor de ontvoering naar Libanon van een Frans-Belgische familie in 1986. Twee weken geleden werd de familie vrijgelaten. Diplomaten hadden Khaleds verzoek om een vi sum niet durven weigeren, uit vrees dat dan de vrijlating van de laatste vier gijzelaars gevaar zou lopen. Premier Martens zei gisteren dan ook dat een beoordelingsfout is ge maakt. Maar die is "te goeder trouw" begaan. Eyskens zelf vroeg begrip voor de diplomaten die "on der grote psychische druk" stonden om de gijzelingszaak vóór 15 janu ari, de dag waarop de Golfoorlog kon beginnen, af te ronden. Toch werden twee verantwoordelijke di plomaten ontslagen. Om Eyskens te redden, dat is dui delijk. Want de 'psychische druk' moettvel erg groot zijn geweest om een beruchte terrorist een nota bene drie maanden geldig toeristenvi sum te geven, zonder tegelijk grens politie en de veiligheidsdienst in te lichten. Die wisten van niets, hoe wel de zaakgelastigde in Bayrut, die het visum afgaf, voor de laatste dienst werkt. Op alle vragen over deze zaak doet de Belgische regering er het zwijgen toe. Martens ontkende al leen dat Khaled naar Brussel kwam om een prijs voor de vrijlating te in casseren. Er is niets betaald, ook niet aan Libië dat heeft bemiddeld, zei de premier. Voor het overige is rond deze zaak een bizarre sfeer van geheimzinnigheid blijven hangen. Intussen heeft Belgie zich inter nationaal weer belachelijk ge maakt. Opnieuw, want het optreden van de regering-Martens in de Golf crisis heeft de laatste tijd vooral uit geblonken door knulligheid. Ter wijl hier net als in Nederland een centrum-linkse coalitie bestaat, is van enige overeenstemming tussen christendemocraten en socialisten over het Golfbeleid geen sprake. Daardoor heeft België er noodge dwongen voor gekozen om maar vooral zo weinig mogelijk te doen. De mijnenvegers die in september naar het Midden-Oosten werden ge stuurd, moesteh eerst in de Middel landse Zee wachten. Later mochten ze wel naar de Perzische Golf, maar met de opdracht meteen rechtsom keert te maken zodra zou worden gevochten. Dat leidde al tot onbegrip, maar dat werd nog versterkt toen de Bel gen weigerden in te gaan op een Brits verzoek om munitie voor de Golfoorlog te leveren. Inmiddels zijn wel achttien stokoude Mirage- vliegtuigen naar Turkije gestuurd, maar dat kostte al de nodige moeite. Belgie wil op geen enkele manier bij gevechtshandelingen betrokken worden. Er wordt alleen nog een medische eenheid gestuurd. België is lid van de EG, van de NAVO en van de Westeuropese Unie, maar wil dus de handen schoon houden. Vooral de socialisten trappen constant op de rem als het om de Golfoorlog gaat. Minister Eyskens zou best de Amerikaanse koers willen varen, maar dat staan vooral de Vlaamse socialisten (SP) niet toe. In NAVO-kring wordt al badine rend gesproken over 'Belgicitis', de Belgische variant van Hollanditis, de ziekte waaraan Nederland in ve ler ogen leed ten tijde van het kruis- rakettendebat. Eyskens lijdt daar echter niet onder. Hij komt met het ene diplomatieke initiatief na het andere, zonder dat een van die ideetjes ooit tot resultaten heeft ge leid. Belgie is sinds 1 januari lid van de Veiligheidsraad. Eyskens ziet dat als een ideale kans om Belgie (en zichzelf) internationaal te profile ren. Hij kondigde meteen voorstel len aan om de Golfcrisis op te los sen. Toen de Franse president Mit terrand op de valreep met een vre desinitiatief kwam. eiste Eyskens daarvan het auteursrecht op. Maar het optreden in de affaire-Khaled heeft zijn geloofwaardigheid er niet groter op gemaakt. vochtige kelder in Dolna Volanka, in Borislav. Twee jaar, van 1942 tot 1944. zaten we ver borgen in die kelder. In 1944 be gonnen de bombardemenen van de geallieerden op Borislav en omgeving grote vormen aan te ne men. Het was een gebied van gro te strategische betekenis, vol olie bronnen en een grote raffinaderij Voor ons, die in de Tweede Wereldoorlog onze opleiding ge noten aan de Duitse scheikundi ge faculteit, is alles wat te maken heeft met vuur, rookkolommen en gas, een herhalingsles". Bloemenkinderen "Vanuit de afgesloten keuken in de Neve Sha'anan buurt in Haifa keerden we terug naar de kelder, Op de televisie zagen we de de monstraties van de bloemenkin deren in Berlijn, voor het Rijks daggebouw. De bloemenkinde ren betoogden niet tegen een ra- ketaanval op Israel, en evenmin tegen de Duitse bedrijven die gas hebben geleverd aan Irak. De pro ducenten en leveranciers van zy- klon, die een nieuwe koper von den in Baghdad, konden de bloe menkinderen van Berlijn niet in actie brengen. En wij zaten in die afgesloten keuken in Neve Sha'anan en herinnerden ons de vaders en de grootvaders van de bloemenkinderen van Berlijn". "Ik herinnerde me de bange blik in de ogen van mijn vader en moeder, tijdens de uren van ter reur in die kelder. Deze keer. in hun stille keuken, zaten we pein zend bij elkaar, zonder teken van angst. Dat maakt een groot ver schil. Het joodse nationaal tehuis heeft hen van angst bevrijd, van een gevoel van vernietiging en vooral van een gevoel van mach teloosheid". "De blikken van angst hebben plaatsgemaakt voor blikken van kwaadheid Kwaadheid over de bloemenkinderen van Berlijn en de Wurger van Baghdad, dit Vkf oude vrouwen en een kind heeft laten stikken". Donderdag 24 januari j T SYRIË Middellandse 1/1 LIBANON i. J Damascus Haifa <4 Tel Aviv 7 ISRAËLAmmar Suez -* 9 Jeruzale'mv' JORDANIË KanaalfPortSalJI Suez^ f De Duitse minister Genscher bekijkt de puinhopen na de aanval met zen Iraakse Scud-raket op Tel Aviv. 'Schande', riepen de Israëli's hem sche hulp hebben verstrekt toe, wijzend op het feit dat Duitse bedrijven goed hebben verdiend c de opbouw van Iraaks wapentuig. Irak, maar ook dat ze, nu de gealli eerden proberen Saddams oor logsmachine onklaar te maken, passief toekijken. In de straten van Berlijn en an dere Duitse steden wordt op grote schaal betoogd tegen de militaire actie in de Golf door Duitsers die in grote meerderheid geen mond open deden toen hun land mee hielp aan de opbouw van het Iraakse non-conventionele wa penarsenaal. Laat staan dat van die kant is geprotesteerd toen Saddam zijn - in samenwerking met Duitse bedrijven gebouwde - 'Al-Hussein' raketten op Tel Aviv losliet. De ergernis is extra groot bij Is raëliërs die hun hele leven van oorlog naar oorlog zijn gegaan, zoals Knesset(parlements-)lid Shevah Weiss. In het dagblad 'Ma'ariv' schreef hij deze week over de 'Wurger van Baghdad', die al de dood op zijn geweten heeft van vier bejaarde vrouwen en een kind, die tijdens een lucht alarm stikten in hun gasmaskers. "Vrijdagavond zat ik in de gas- dicht afgeplakte keuken van mijn ouders", schrijft hij. "Mijn vader is 88 en mijn moeder 87. Nadat ze het bericht hadden gehoord over de vier ongelukkige bejaarde vrouwen weigerden ze hun gas masker op te zetten. Ze zaten »lo F.PAl daar. in die afgesloten keuken, zonder gasmasker en uit solidari teit zette ik het ook niet op. Zo za ten we zwijgend bij elkaar. We zwegen, maar de stilte was veel zeggend. Nadat het signaal 'alles veilig' had geklonken begonnen we te praten en toen bleek dat we eigenlijk al met elkaar hadden ge sproken toen we zwegen". "Herinneringen kwamen bo ven. We gingen terug naar de

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9