Vakhond: niet weer extra zondagskrant Sovjetunie lege winkel met overvolle geldla Republieken lappen decreet Gorbatsjov aan hun laars VRIJDAG 25 JANUARI 1991 Druk en Papier weigert medewerking AMSTERDAM (ANP) De grafische bond Druk en Papier werkt zondag niet meewerken aan de produktie van extra edities van landelijke- en regionale dagbladen. Dat heeft bondsvoorzitter T. Doezé gisteren bekendgemaakt. De bond vindt dat van het cao-ver- bod op weekendwerk aileen kan worden afgeweken als er sprake is van een eenmalige, ingrijpende ge beurtenis. Volgens Doezé was het uitbreken van de Golfoorlog vorige week zo'n gebeurtenis. Het voort- Flinke stijging in verhuur van kantoorruimte AMSTERDAM (ANP) - Het aan bod van ruimten op de Nederlandse commerciële onroerend-goedmarkt is in 1990 voor het tweede achter eenvolgende jaar over de hele linie flink gestegen. Vooral het aanbod van kantoorruimte nam tot een on gekende hoogte toe, namelijk met ongeveer 20 (vorig jaar 7) procent tot 2,15 miljoen vierkante meter. Het aanbod van bedrijfsruimten steeg met 10 (13) procent tot 2,12 miljoen meter. Dit blijkt uit het jaar lijkse onderzoek van het tijdschrift VastGoedMarkt. De verhuur van kantoorruimte op de 'vrije markt' steeg volgens door VGM bijgehouden gegevens met ruim 10 procent tot bijna 1,4 miljoen meter. Tegenover zeer grote stijgin gen in Den Haag (van 76.000 naar 166.000 meter) en Utrecht (van 98.000 naar 161.000) stond een forse daling in Amsterdam en omgeving (van 343.000 tot 247.000) en ook een daling in Rotterdam (van 168.000 tot 132.000 meter). Opvallend is de sterke positie van de provincie Utrecht in haar geheel en van Noord-Brabant. De toene ming van het kantorenaanbod is- een combinatie van meer op risico bouwen door beleggers en project ontwikkelaars en het achterlaten van kantoorcomplexen als gevolg van verhuizing naar nieuwbouw. De meeste achtergelaten objecten worden gerenoveerd alvorens ze weer worden verhuurd. Wereldbank/IMF Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank heb ben besloten voorlopig niet met de Sovjetunie te praten over een moge lijke toetreding van dat land tot deze instellingen. Beide instellin gen wijzen de handelwijze van Mos kou van de afgelopen dagen ten aanzien van de Baltische republie ken sterk af. Minder auto's De Franse autofabrikanten Renault en Citroen hebben besloten om hun produktie terug te schroeven in ver band met de achteruitgang van de autoverkoop in Europa. Het West- duitse autoconcern Volkswagen be gint eind januari met zaterdagdien sten. Al met al moeten er ruim 16.000 auto's extra worden gepro duceerd. EG-inflatie De inflatie in de Europese Gemeen schap is vorig jaar met 0,4 procent gestegen tot 5,7 procent. In ons land is de prijsstijging vorig jaar meer dan verdubbeld. Ze bedroeg 2,7 procent tegen 1,3 procent in 1989. Toch behoort Nederland nog steeds tot de landen met de laagste inflatie cijfers. Denemarken slaat het beste figuur, met 2 procent. Surséance Bond De Amerikaanse brouwerij G. Hei- leman Brewing Company heeft uit stel van betaling aangevraagd. De op vier na grootste brouwerij van de Verenigde Staten zit diep in de schulden sinds zij in september 1987 voor 1,26 miljard dollar werd overgenomen door het nu uiteenge vallen imperium van de Australiër Alan Bond. Oesterkwekerij Het Rijksinsituut voor Visserijon- derzoek (RIVO) zal in opdracht van B en W van Texel een onderzoek in stellen naar de haalbaarheid van een oesterkwekerij waarbij geprofi teerd kan worden van koelwater. Het koelwater is afkomstig uit het basin van de elektriciteitscentrale bij Oudeschild op Texel. Pomphouders De stichting Beta, een belangenor ganisatie van houders van benzine pompen. is vergeefs in geweer ge komen tegen het aan banden leggen van pomphouders bij de verkoop van allerlei artikelen. De president van de rechtbank in Den Haag heeft vanochtend in een kort geding dat de stichting had aangespannen te- gen de staat, de eis tot intrekking van een algemene maatregel van be stuur afgewezen. De Benedetti Een Italiaanse rechter heeft isteren bepaald dat de industrieel Carlo de Benedetti niet egfrechtigd is tot een meerderheidsbelang in de uitgeve rij Arnoldo Mondadori SpA. De Be nedetti lijkt nu het veld te moeten ruimen voor zijn tegenstrever, me diagigant Silvio Berlusconi. duren van de Golfoorlog rechtvaar digt niet de produktie van extra kranten, ook niet als zich in het weekeinde ernstige calamiteiten voordoen. Doezé ziet het niet werken op zon dag als een groot goed, dat niet zon der meer prijs mag worden gege ven. Volgens hem hebben de grafi sche werkgevers dat ook geaccep teerd. Het afschaffen van het verbod is ook in de afgelopen jaren geen be langrijk onderwerp geweest bij de cao-besprekingen. Ook bij de ko mende onderhandelingen staat hét beëindigen van het verbod niet op het wensenlijstje. Bij de werkge vers-organisatie KVGO was nie mand voor commentaar bereikbaar. De kans dat uitgevers extra edi ties hadden willen produceren lijkt niet zo groot. De hoofdredacties van De Telegraaf, Algemeen Dagblad, De Volkskrant en NRC Handels blad hadden gisteren nog niet het voornemen op zondag met extra kranten te komen. Bijzondere ont wikkelingen hadden daar echter verandering in kunnen brengen. Ook regionale kranten, waaronder deze, zijn vooralsnog niet van plan met extra edities te komen. Het uitbrengen van een etra editie is geen automatisme, zo vindt B. Knapen van NRC Handelsblad. "Dan moeten wij ook de abonnees daar bij betrekken. Wij wensten het echter ook niet op voorhand uit te sluiten. De redactie heeft zich er op geprepareerd om bij calamiteiten in actie te komen. De boodschap van Druk en Papier maakt het brengen van nieuws onmogelijk". Vorige week zondag bracht het Leidsch/Alphens Dagblad in sa menwerking met het Haarlems Dagblad een acht pagina's tellen, extra krant uit in een oplage van 155.000 exemplaren. DEN HAAG (GPD) - Slotenfabri- kant Lips heeft een nieuw elektro nisch slot ontwikkeld. Het slot. ge naamd Eloctro, is zonder computer te programmeren. Elke sleutel heeft zijn eigen unieke code. opgeslagen in een chip Kopieren is onmogelijk Bestaande systemen zijn nooit waterdicht. "Een boekhouder ver trekt bijvoorbeeld na een ruzie en neemt de sleutel mee. Dan moet ei genlijk het hele sluitsysteem veran derd worden. Dat is een dure grap. Vaak nemen bedrijven daarom het risico het slot niet te veranderen", legt produktontwikkelaar ir. J.C. Hordijk uit. Bovendien kunnen sleutels gemakkelijk gekopieerd worden. De hakkenbar om de hoek draait er zijn hand niet voor om. Dat was in 1985 voor Lips aanlei ding te béginnen met de ontwikke ling van het slot. Het moest voor de gebruiker even simpel zijn als een mechanisch slot maar een grotere veiligheid bieden. "Het geheim dat in elke sleutel schuilt, is gemoderni seerd", aldus commercieel direc- Elektronische sleutel met chip 'is waterdicht' teur J.R. Luinge. Voor het micro- electronische deel heeft Lips sa mengewerkt met het instituut voor Toegepast Natuurwetenschappe lijk Onderzoek (TNO) en de stich ting Centra voor Micro-Elektronica. De microchip m de sleutel is de eer ste ter wereld zonder draadjes naar andere componenten. Het systeem is zeer flexibel. Met één sleutel kan de gebruiker de ruimten betreden waar hij mag ko men. Een gebruikerssleutel wordt geprogrammeerd door eerst een groene programmeersleutel in het slot te steken. De sleutel van de hierboven genoemde boekhouder kan eenvoudig weer onbruikbaar gemaakt worden met een wissleu- tel. Op verscheidene onderdelen van het systeem is patent aange vraagd. Volgens de slotenfabrikant is met het systeem geen fraude mogelijk. Het is minder kwetsbaar dan be staande electronische sluitsyste- men. minder duur èn vriendelijker voor de gebruiker. Praktijktesten hebben uitgewezen dat het slot be stand is tegen allerlei 'aanvalsme- thoden'. Elek'triciteit, magnetisme, radiogolven, extreme temperaturen en ander grof geweld houden het slot dicht. Het enige zwakke punt blijft de beheerder die de beschik king over de programmeersleutels heeft. Zowel bedrijven als particulieren kunnen de sloten laten installeren. Het slot gaat ongeveer het dubbele kosten van een kwalitatief goed standaardslot. Een slot. twee pro grammeersleutels en drie gebrui kerssleutels komen bij elkaar op 700 gulden. "Maar dat is voor bedrij ven snel terugverdiend", meent Luinge. Ook voor particulieren kan het slot een uitkomst zijn. Zuid-Korea uit de gratie bij buitenlandse investeerders SEOUL (Rtr) De buitenlandse in vesteringen in Zuid-Korea zijn vo rig jaar met ruim 26 procent vermin derd van 1,09 miljard dollar tot 803 miljoen dollar, zo blijkt uit een gis teren gepubliceerd rapport van het ministerie van financien. Volgens een functionaris van het ministerie zal het dit jaar verder bergafwaarts gaan. Investeerders verleggen hun activiteiten wegens de sterke stij ging van de loonkosten naar elders. Zuid-Korea had enkele jaren ge leden nog veel aantrekkingskracht door het grote reservoir aan goed kope en geschoolde arbeidskrach ten. Dat is drastisch veranderd sinds de lonen vanaf 1987 jaarlijks met meer dan tien procent omhoog zijn gegaan. Vooral Japan houdt het voor gezien. De Japanse investerin gen kelderden vorig jaar met 49 pro cent van 462 miljoen dollar tot 236 miljoen dollar. AMMAN Om smaak of wan smaak bekommert al lang niemand zich meer in de 'merchandising' die de Golfcrisis eerst en de Golfoorlog nu met zich meebrengen. Een Jordaanse winkelier maakt broches in de vorm van Scud-raketten. die vrijwel dagelijks nu in Israël veel schade en gewonden veroorzaken. (foto EPA) Meer tijd om roebels te wisselen Geldomwisseling is een beproefde methode de pas af te snijden. Behalve in de Sovjetuni aan de gang: de oude sols worden gewogen e m zwart geld e is i7i Peru ook zo'n operatie i als schroot verkocht. MOSKOU (AP/ANP) - Vier Sovjet republieken, waaronder de Russi sche Federatie, hebben gisteren hun inwoners langer de mogelijk heid gegeven de bankbiljetten van 50 en 100 roebel om te wisselen. De centrale staatsbank van de Sovjetu nie heeft het besluit van de repu blieken al illegaal verklaard. Sinds president Gorbatsjov dins dag in een decreet aankondigde dat vanaf morgen de bankbiljetten van 50 en 100 roebel uit de roulatie wor den genomen, worden banken door het gehele land overspoeld door mensen die de biljetten kwijt wil len. Ook bedenken mensen inge wikkelde methodes om de biljetten omgewisseld te krijgen. Aan de balie bij de banken bleek al snel dat er niet genoeg coupures van 10 en 25 roebel voorradig wa ren. Wanneer de nieuwe biljetten van 50 en 100 worden opgeleverd is niet bekend. Wel dat ze, net als de oude, met de beeltenis van Lenin zijn gesierd. Een econoom voorziet rellen in en voor de banken. In Leningrad, de tweede stad in de Sovjetunie, ver klaarde een woordvoerder van de politie dat twee mensen aan een hartaanval stierven en 19 anderen gewond raakten terwijl ze geld pro beerden om te wisselen. Rusland en Oezbekistan lieten woekeraars weten dat hun inwoners tot 1 febru ari de tijd krijgen het geld om te wis selen; Kazachstan geeft zijn burgers de tijd tot en met morgen en Arme nië tot en met zondag. De verlenging heeft de meeste ge volgen in Rusland, de grootste re publiek met 150 miljoen inwoners. Het heeft, met Boris Jeltsin als pre sident, een reputatie hoog te hou den in het naast zich neer leggen van orders van Gorbatsjov, zeker op het gebied van economische her vormingen. Een eigen decreet van de Russi sche regering geeft gepensioneer den de mogelijkheid in plaats van 200 roebel (540 gulden tegen de offi ciële koers) per maand 500 roebel (1400 gulden) om te wisselen. De maatregel geeft de banken tegelij kertijd opdracht 24 uur per dag open te blijven. Volgens de staatsbank in Moskou zijn de verlengingen erop gericht om het doel van het presidentiële decreet teniet te doen. Gedreigd werd de licenties in te trekken van de banken en transacties te annule ren waarvoor men niet gemachtigd Eén van de economische advi seurs van Jeltsin, Igor Nit, verklaar de dat het uit de hand zal lopen. "Ik denk dat de komende dagen rellen gaan uitbreken bij de banken." Nit denkt dat tegen het einde van de maand zo'n 60 miljard roebel (164 miljard gulden) door de mensen op genomen zal zijn en dat de autoritei ten dan alsnog gedwongen worden de banktegoeden te bevriezen. "De sociale spanningen zullen toene men. De consumentenmarkt wordt niet verbeterd omdat nog meer goe deren niet beschikbaar zullen zijn. Uit economisch oogpunt bekeken is het niet verstandig", aldus Nit. Topfunctionarissen van de staats bank in de Sovjetunie hebben giste ren het volk opgeroepen niet in pa niek te raken bij het omwisselen van de bankbiljetten. "Horden mensen in Moskou bestormen de spaarbanken, veel deuren en ramen zijn al gesneuveld", meldde het on afhankelijke persbureau Interfax. De verkeerspolitie in Moskou liet weten dat automobilisten opzette lijk verkeersregels overtreden om ter plekke de bekeuringen te beta len met biljetten van 50 of 100 roe bel; het wisselgeld wordt met alle plezier ontvangen, zo meldde het dagblad Moskovskaja Pravda. Dui zenden anderen kochten treinkaart jes en vliegtuigtickets om deze op een later tijdstip terug te brengen waardoor men in ieder geval verze kerd is van een gedeelte van het be drag. Weer anderen proberen tele grafisch geld over te maken aan zichzelf. Zwart-geldhandelaars. die het zouden moeten ontgelden, maken zich niet al te veel zorgen. "We had den al geruchten opgevangen dat dit er aan zat te komen", vertelt een geldwisselaar op een 'dievenmarkt' in Moskou, "daarom hadden we al les al omgezet in briefjes van 10 en 25 roebel." DEN HAAG - Prof. mr. Piet Lieftinck, de eerste minister van fi nancien van Nederland na de Twee de Wereldoorlog, kondigde in een plechtstatige radiorede op 9 juli 1945 de komende geldzuivering aan. En verklaarde: "Nederland lijkt op een lege winkel met een overvolle geldla". Vanaf die dag wa ren alle briefjes van honderd gulden ongeldig verklaard. Wie ze had moest ze bij de bank of de giro op een rekening laten zetten. Uit die dagen dateert de» later zo gevreesde Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst. Die FIOD zou per bank- of girore keninghouder later onderzoeken of men zijn honderdjes eerlijk had ver diend. of via oorlogswinst of zwarte handel. In september 1945'werden alle kleinere bankbiljetten ingeno men en ongeldig verklaard en Ne derland leefde toen enkele dagen van 'het tientje van Lieftinck'. Dat nieuwe bankbiljet van tien gulden was in Londen gedrukt en het 'goe de geld moest het slechte geld uit de economie drukken'. Op de avond van 22 januari 1991 herhaalt dit stukje geschiedenis zich in de Sovjetunie. Het televisie journaal maakt bekend dat alle bil jetten van 50 en 100 roebel vanaf de volgende dag ongeldig zijn. Wie ze heeft mag ze de volgende dag op ge blokkeerde bankrekeningen stor ten, waarna wordt onderzocht hoe rechtmatig de eigenaar aan zijn bil jetten is gekomen. 'Een lege winkel met een overvol le geldla' lijkt een goede omschrij ving van de economie van de Sov jetunie. De burgers van dat land zijn rijk aan geld (spaartegoeden tot 300 miljard roebel op de bank) en arm aan goederen. Na de Koude Oorlog wil Gorbatsjov met de geldzuive ring hetzelfde bewerkstelligen als Lieftinck dat in Nederland wilde na de Tweede Wereldoorlog, terug dringen van de inflatie (Sovjetunie 1990 tussen de 50 en 80 procent) en het aanpakken van de zwarthande laren. November 1990 was de roebel al met 70 procent in waarde vermin derd, om de inflatie aan te pakken, maar die devaluatie had niet het be oogde effect. De geldzuivering van deze week beoogt de hoeveelheid in omloop zijnde roebels zover terug te drin gen dat de munt harder wordt. Gor batsjov hoopt met deze operatie die hoeveelheid in één klap met twintig procent terug te dringen - met 26 miljard roebels op een totaal van 130 miljard. Met een roebel die schaarser is en dus meer waard, kan het proces van economische stabili satie worden ingezet. Oude sok De schok die de geldzuivering in het na-oorlogse Nederland veroor zaakte was kort en hevig. 'OW-ers', makers van vette oorlogswinsten en zwarthandelaren werden de dupe en de 'gewone' burger beleefde daaraan vreugde en genoegdoe ning. Ook de burgers van de Sov jetunie zullen met plezier toezien hoe zwarthandelaren (de mafia van Georgie) van de ene dag op de ande re met hun roebels naar de oud-pa pierhandel kunnen. Vooralsnog overheerst paniek. Sovjetburgers bewaarden hun bil jetten van 50 en 100 roebels vaak in de fameuze oude sok. Banken zijn traag en bureaucratisch en boven dien in eigendom van een staat die, mild uitgedrukt, weinig vertrouwen wist te wekken bij zijn burgers. Op woensdag 23 januari, de dag na de geldzuivering. vormden zich lange rijen burgers bij de banken om het waardeloze schatkistpapier op rekeningen vast te zetten. Onder de vele boze weduwen in de rij voor het bijkantoor Kalanchevskava van de Nationale Spaarbank, de 67-jari- ge mevrouw Maria Vibykova. Van haar pensioentje van 114 roe bel per maand (officiële koers: ruim drie gulden; in Nederland werkelijk waard: enkele dubbeltjes) heeft ze de laatste jaren 600 roebel weten te sparen. Voor de laatste fatsoenlijke uitgave die een Russin in het leven doen wil: een nette, privé-begrafe nis. "Ik ben beroofd." zegt Maria Vibykova, "ik ben gehangen door de mafia en door Gorbatsjov". Behoedzaam Het succes van de operatie die Lief tinck eind jaren veertig doorvoerde was achteraf dat de geldzuivering onderdeel was van een behoedzame politiek van economische wederop bouw die tot aan de jaren zestig heeft geduurd. De hoeveelheid nieuw geld die van jaar tot jaar in de economie werd gepompt was nim mer groter, vaak iets kleiner dan de groei van de nationale produktie. Dat hield de gulden hard en investe ren in Nederland werd mede daar door aantrekkelijk. De grote vraag voor de Sovjetunie anno 1991 is of Gorbatsjov zoveel tijd zal krijgen Die 'behoedzame economische politiek' heet in de Sovjetunie de omschakeling van staatseconomie naar een vrijere markteconomie. Op die vrijere markt moeten thans niet beschik bare goederen worden verhandeld tegen marktprijzen. En voorzover die goederen bij toeval of vergissing wel beschikbaar zouden zijn buiten de zwarte markt om. ontbreekt het de Sovjets aan de infrastructuur om ze te distribueren voorwaarde vooraf in een vrijere markt. Als dat economische probleem niet wordt opgelost dan is de mone taire maatregel niet meer dan een bureaucratische ingreep Een van de soort die de regering in de Sov jetunie al zeventig jaar lang door voert. Benzine, diesel en lpg du neder ROTTERDAM (ANP) - De brand stofprijzen zijn met ingang van van daag weer verhoogd. Shell en de zelfstandige oliehandelaren. ver enigd in de Novok. hebben de prijs voor benzine met twee cent ver hoogd. Diesel, huisbrandolie en pe troleum zgn vier cent per liter duur der geworden. De Novok heeft bo vendien voor lpg een verhoging van twee cent per iiter geadviseerd. Als reden geven Shell en Novok de stij ging van de prijzen van olieproduk- ten op de internationale markt. Shell en Novok geven nu voor su per gelood. Eurosuper en super plus loodvrij (alleen Shell) advies prijzen van achtereenvolgens 166, 159 cn 163 cent per liter. De diaaal- prijs bedraagt 118,8 cent per liter (zelftank). Voor lpg is de adviesprijs 74,9 cent per liter. Handel aandelen NMB Postbank en NN stopgezet AMSTERDAM (ANP) - De handel in de stukken NMB Postbank en Nationale-Nederlanden op de Am sterdamse effectenbeurs is gister middag tot en vandaag opgeschort op verzoek van de twee bedrijven. Volgende week maandag komen de twee fusiepartners met 'een mede deling over de voortgang van de fu sie'. Dit hebben de NMB Postbank en Nationale-Nederlanden gisteren meegedeeld. De NMB Postbank rekent voor 1990 op een nettowinst die 'niet be langrijk zal afwijken van die over 1989'. In dat jaar behaalde de bank een nettoresultaat van 621 miljoen gulden. NMB Postbank meldt dat de resultaten in de tweede helft van het jaar verder onder druk zijn ko men te staan door de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten, die de omstandigheden op de financiële markten verder hebben verslech terd. Daf breidt uit in zuidoost-Azië EINDHOVEN (ANP) - Daf heelt met vier landen die deel uitmaken van de Association of South East Asian Nations (ASEAN) een voorlo pig akkoord bereikt over de geza menlijke produktie van vracht- vrachtwagens en truckonderdelen Als de intentieverklaring tot een de finitieve overeenkomst leidt, zal de Nederlandse vrachtwagenfabrikant voor 35 procent deelnemen in fa brieken in Malaysia, de Filipijnen, Thailand en Brunei, die een totale investering van 335 miljoen gulden vergen. Dat heeft een woordvoerder van Daf gisteren bevestigd. Volgens het voorlopige akkoord gaan de vier genoemde landen in eerste instantie elkaar complemen terende vrachtwagenonderdelen fa briceren. De landen zullen deze on derdelen onderling uitwisselen. Daf voorziet de landen van de nog ont brekende onderdelen, zodat in Zuidoost-Azie op den duur comple te trucks kunnen worden geassem bleerd. Malaysia, de Filipijnen, Thailand en Brunei nemen voorlo pig vijftig procent van de benodig de onderdelen voor hun rekening. Daf levert de rest. De import van Europese Daf-on derdelen in genoemde landen valt wel onder dure heffingen. Deze ho ge kosten zullen echter op den duur afnemen, doordat de betrokken lan den volgens het contract intern bin nen een termijn van vijf jaar zeven tig tot tachtig procent van de onder delen moeten kunnen produceren Uiteindelijk moeten de landen zelf in staat zijn complete trucks te fa briceren. Nederlanders de boer op in Spanje met aardappels MADRID (GPD) - De Nederlandse aardappelboeren, -handelaars en - exporteurs, verenigd in de NIVAA, willen definitief doorbreken op de Spaanse markt. In Madrid is een in formatiecentrum, waar Spaanse grootgebruikers van Nederlandse aardappelen en aardappelproduk- ten inlichtingen kunnen krijgen over alle aspecten van het populaire exportartikel. Nederland is de grootste exporteur van aardappelen in de wereld. Volgens Daan Coumou. de direc teur van NIVAA in de wandeling het Nederlandse Aardappelbureau genoemd kan Spanje éen van de meest aantrekkelijke exportlanden voor de Nederlandse aardappel worden: De noodzaak om nieuwe markten te zoeken, is voor de Ne derlandse aardappelproducenten bittere nood/aak. Naast de stagnerende afzet in Duitsland, zijn er ook problemen met de export van pootaardappelen naar het Midden-Oosten. Marke ting-manager Tom Bey "Sinds het begin van de Golfcrisis kunnen onze pootaardappelen niet meer kwijt in landen als Iran en Irak. Ik schat dat sinds augustus vorig jaar de export van pootaardappelen daardoor met 25 procent is ge daald". De export van agrarische produk- ten bedraagt een kwart van het to taal van Nederlandse export. 38 pro cent van de agrarische export be staat uit aardappelen en aardappel produkten. Het gaat hier om 1.8 mil joen ton. ter waarde van 1.6 miljard gulden. Het accent daarbij ligt daar bij steeds meer op diepvriespro- dukten, zoals frites en 'sierfrieten'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5