Kabinet zoekt nog 4 miljard :en TIJDELIJK EXTRA HOGE KORTINGEN Relatie met Moskou heroverwegen' Falende arts zelden voor rechter W ie zaken doet met Sire moet geld meebrengen Rijksarchief wil aantal RVD-dossiers bewaren Besparing van 100 miljoen op ziekengeld onderwijs 'W op de adviesprijs l.jj.u VRIJDAG 25 JANUARI 1991 i' - 1 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft nu voor de tussen balans bezuinigingsvoorstellen op tafel liggen die hooguit 9,5 miljard gulden opbrengen. Dat is ruim vier miljard gul den minder dan minister Kok (financiën) denkt nodig te hebben om problemen, die zich voor de jaren 1992 tot 1994 aandienen, op te lossen. Premier Lubbers heeft zijn colle ga's opgeroepen nu eindelijk met de notities over mogelijke bezuinigingen te komen. Zonder deze stukken kan het ka binet vandaag geen besluiten nemen. Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft inmiddels te kennen gegeven dat hij tegen verde re bezuinigingen op Defensie is. Hij komt daarmee in conflict met pre mier Lubbers die een bescheiden bezuiniging van 750.000 gulden op z'n plaats vindt. Minister Kok heeft gepleit voor een bezuiniging van een miljard op de defensie-uitga- Een deel van de 9,5 miljard gul den komt van een korting op subsi dies in de volkshuisvesting en bij het openbaar vervoer brengt twee miljard gulden van het totaal aan bezuinigingen op. Extra huurverho ging van 5 procent, plus opnieuw een tariefsverhoging bij het .open baar vervoer van 2 procent, maken daar deel van uit. Verder moet er een miljard gulden bezuinigd wor den op alle andere overheidssubsi dies. Een efficiency-korting bij het personeel van de rijksoverheid - zo dat er harder gaat worden gewerkt - en het afstoten van taken en ar beidsplaatsen brengt vervolgens één tot 1,5 miljard gulden op. In de sociale zekerheid wil het ka binet 2,5 tot 3 miljard gulden bezui nigen. Dat moet vooral gebeuren door het uitvoeren van de afspraken die overheid, werkgevers en vak bonden eind 1990 maakten over be perking van het ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Het minis terie van ontwikkelingssamenwer king moet net als defensie 750.000 gulden korten op zijn budget. Behalve een verhoging van de au tokosten (brandstofprijzen) en een hoger huurwaardeforfait (belasting toeslag voor woningeigenaren die zelf in hun huis wonen), heeft het kabinet nog weinig aan extra in komsten gevonden. De twee maat regelen zouden samen twee miljard kunnen opbrengen. Op extra baten uit de gasverkopen rekent het kabi net niet meer. Het ministerie van financiën denkt nog aan het schrappen van de voor 1993 en 1994 toegezegde verla ging van het hoge btw-tarief met 1,5 procent. Dat zou 2,7 miljard gulden kunnen opleveren. Het CDA is te gen deze optie. De christen-demo craten willen hoogstens de btw-ver- laging omzetten in een belasting verlaging voor de lagere inkomens groepen. Bovenop de volgens minister Kok noodzakelijke ombuigingen van 13,6 miljard gulden voor de pe riode 1992-'94, zou nog een extra buffer moeten komen voor onvoor ziene tegenvallers. Die buffer ligt tussen de 1,5 en 3,5 miljard gulden. Van onze correspondent Ed Blaauw AMSTERDAM Sire betaalt nooit, geen cent. Wie zaken doet met Sire, moet geld meebrengen. En toch, elk zichzelf respecterend reclamebu reau wil graag voor Sire werken. Ziet dat als erkenning, als eer. Er zijn altijd wel bureaus die zich vrij blijvend aanmelden. Wie voor de Si re een campagne heeft gemaakt, verwerft aanzien in het vak. Sire levert al bijna 25 jaar ingeto gen, in het oog springende en zeer vakkundige campagnes over de meest uiteenlopende maatschappe lijke onderwerpen. Sire trok ten strijde tegen de gevaren van het vuurwerk, Sire nam het op voor stotteraars, Sire vroeg begrip voor mensen die lijden aan epilepsie en Sire gaf informatie over drugs en geslachtsziekten. Paul van Jaarsveld, sinds dit jaar de nieuwe voorzitter van de Sire, de Stichting Ideële Reclame, zegt: "Het gaat verdraaid goed met Sire. De animo bij de reclamebureaus is groot en ons aandeel in de media groeit. Als Sire een betalende klant bij een bureau zou zijn, dan waren we een klant van tussen de acht en tien miljoen gulden. Voorwaar niet gering", zegt Jaarsveld. Dagelijks leven In het dagelijks leven is Van Jaars veld directeur van reclamebureau Prad in Amsterdam en reclamebu reau Prad/Van Jaarsveld in Eindho ven. Toen hij werd gevraagd om voorzitter van de Sire te worden, zei hij meteen ja. "De doelstelling van Sire, reclame voor niet commercië le doeleinden, sprak en spreekt me Sire brengt maatschappelijk pro- de Sire zelf is geen reclamebureau, blemen, ideele onderwerpen onder Het instituut heeft heel veel mensen de aandacht van een groot publiek, die belangeloos en vrijwillig hun Al sinds 1967. En de stichting heeft bijdragen leveren. Kranten, tijd al ruim vijftig campagnes gemaakt, schriften, onderzoekbureaus, grafi- Of beter gezegd, laten maken, want sche bedrijven. En de Sire heeft tal i campagne heeft gemaakt. van donateurs uit het bedrijfsleven. "Je bent als reclameman dage lijks bezig met de commerciële en kwalitatieve ontwikkeling van het vak. Bij de Sire ben je op een andere manier met je vak bezig. Al gaat het dan naar wens met de Sire, toch zijn er nog zaken die we willen aanpak ken. Het beeld van de Sire moet ver verst worden. Ik bedoel, bij de jon gere garde in ons vak is het beeld van de Sire niet altijd even gedetail leerd. Terwijl dat wel de toekomsti ge makers van de nieuwe Sire-cam- pagnes zijn". Informatief Sire's waarschuwende, informatie ve of begripvragende advertenties. Wie kent ze niet. De vuurwerk-ad vertentie - Je bent een rund als je met vuurwerk stunt - de stotteraar advertentie - Wacht even met Alk maar zeggen, als iemand Aaaaa... Amsterdam bedoelt - de donor- campagne en de nu lopende slacht offer-campagne - Deze mevrouw wordt twaalf keer per dag beroofd - zijn wijd en zijd bekend. Tegen het najaar komt de Sire met een campagne over eenzaam heid. De meest uiteenlopende on derwerpen zijn behandeld, maar niet elk thema pakt de Sire aan. Een onderwerp moet actueel zijn en het moet in principe voor iedere Neder lander bestemd zijn. "Er moeten geen beschikbare middelen zijn om de niet-commerciële boodschap uit te dragen aan een groot publiek. Een organisatie met een belang wekkende boodschap, maar die wel subsidie krijgt, valt voor ons af. En de Sire-campagne mag ook nooit gebruikt worden om fondsen te stelt Van Jaarsveld. DEN HAAG (ANP) - Alle persoons gegevens die niet langer nodig zijn voor de uitvoering van de taken van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) komen in beginsel voor ver nietiging in aanmerking. Een aantal dossiers moet echter worden be waard voor wetenschappelijk on derzoek. Dat heeft de Rijksarchief dienst gisteren geadviseerd aan het ministerie van binnenlandse zaken en aan de BVD. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vreest dat het westen er niet aan ontkomt de verhoudingen mét de Sovjetunie te heroverwegen na de gebeurtenissen in de Litouwen en Letland. Volgens de minister is trouwens onduidelijk wie op dit moment de touwtjes in handen heeft in de Sovjetunie, zo zei hij gis teren tijdens het overleg met de Tweede Kamer over de Russische interventie in de Baltische staten. "Er is geen duidelijk antwoord op de vraag: wie controleert of regis seert de gang van zaken in de Sov jetunie", aldus de bewindsman. Hij wil de rol van president Gorbatsjov echter niet als afgeschreven be schouwen. Maar de bewindsman concludeerde ook dat het beleid van deze staatsman in het binnen land uiteindelijk heeft gefaald. Van den Broek verklaarde dat de gewijzigde verhoudingen in de Sov jetunie voor hem ook reden zijn de Nederlandse defensie-begroting aan te passen. De minister staat be- Lvv kend als een tegenstander van te de BVD-takem1 Als forse bezuinigingen op het defen- Van den Broek met zijn Italiaanse en Luxemburgse collega's naar Moskou reist om namens de EG met de Sovjet-autoriteiten te praten. CDA'er De Kok meende dat eerst moet worden gepraat voordat de Sovjetunie ter verantwoording wordt geroepen door middel van speciale bijeenkomst van de genheid is. In de CVSE i Conferentie voor Veiligheid en Sa- te it nodig om het onderwerp Balti sche staten op de agenda te krijgen. Van den Broek vindt de opstelling van de Sovjetunie 'een stap terug', als de Baltische staten ter Juist deze situatie leent zich voor prake komen. De Sovjetunie bespreking in de CVSE, vindt de meent dat het een interne aangele- minister. menwerking in Europa (CVSE). Moskou heeft geweigerd dergelijke CVSE-bijeenkomst deel te De Archiefdienst stelt niet be voegd te zijn om te bepalen wat no dig is en wat niet nodig uitvoering er vijf jaar lang geen vens over iemand zijn vergaard, kunnen de gegevens meestal wor den vernietigd, zo redeneert de BVD. Uitzonderingen op die gang e-budget. De Europese Gemeenschap is volgens Van den Broek zeer eensge zind opgetreden naar aanleiding van de gebeurtenissen in Litouwen en Letland. Volgens Van den Broek moet niet de indruk ontstaan dat zaken moeten volgens de Archief- Frankrijk en Duitsland dienst worden gemaakt vens over mensen die beleidsbepa lende functies hebben gehad in or ganisaties die de belangstelling hebben van de BVD. Verder ook Kamer voor de persoonsgegevens lichtingenofficieren van diensten Jodium De voeding in Nederland bevat te weinig jodium, vindt* prof. dr. van der Heide, die benoemd is hoogleraar fysiologie van mens en Ooit de gegevens dier aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. In zijn intreerede voortouw moeten nemen. De beide landen proberen een dialoog op gang te brengen met de Sovjetunie. Bijna alle fracties in de Tweede dat de EG met Mos kou moet gaan praten over de on derdrukking van het vrijheidsstre- ven in de Baltische staten. Het kan niet blijven bij (le EG-maatregel om de beloofde technische hulp aan de die Sovjetunie op te schorten. Met de stelde hij gisteren i dat al het zout Jaar worden vernietigd. Een "BVD- worden'. De minister had het c consumptiegoederen wordt gebruikt, te joderen. De nieu we hoogleraar leidt het tekort aan jodium af uit de vergroting van de schildklier bij jonge meisjes en vrouwen boven de 65 jaar. Bij jon gens is het verschijnsel minder. Ontsnapping Opnieuw heeft een gedetineerde van de Hoogeveense strafgevange nis De Grittenborgh kans gezien de kuierlatten te nemen. Ditmaal be trof het een 25-jarige langgestrafte die voor enkele dagen in het zieken- huis Bethesda, pal naast de gevan genis, was opgenomen. Op het mo ment dat hij op de röntgenafdeling affaire" is een zaak die voor het 'schimmige commandolijn functioneren van deze dienst zelf Kamer meent dat de Russische pre- van bijzondere betekenis was. Voor sident Gorbatsjov niet kan volhou- deze en overige gevallen acht de Ar- den dat hij van de onderdrukking door de 'zwarte baretten' niets wist, maar tegelijkertijd nalaat die acties af te keuren. Een kamermeerderheid wil dat De Amsterdamse politie toonde gisteren het wapenarsenaal dat in een woning in het Noordhollandse Groote broek was aangetroffen. Een woordvoerder noemde de verzameling 'omvangrijk en bijzonder'. Het wapentuig omvat onder meer handgranaten, kanongranaten, een machinegeweer, een riotgun verscheidene karabijnen eni een grote hoeveelheid munitie. De eigenaar had het spul in huis gehaald omdat hij een 'verwoed wapenverzame laar' is. De man is na de vondst gearresteerd. DEN HAAG (ANP) - Op het zieken geld voor personeel in het onder wijs kan honderd miljoen gulden worden bespaard. Dat stelt de Be drijfsvereniging voor de Gezond heid. Geestelijke en Maatschappe lijke Belangen (BVG) in een giste ren gepresenteerd plan. De BVG wil de besparing bewerkstelligen via een ziekteverzuimregistratie en ziektepreventie. De BVG is, net als het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), kandidaat voor het beheer van het vervangingsfonds bij ziekte in het onderwijs. De kosten van het plan van de BVG bedragen dertig mil joen gulden. De instelling wol die kosten verhalen door een verhoging van de basispremie met 0,3 procent. Na verloop van een jaar. als het ziek teverzuim met 10 procent is ge daald, kan de basispremie weer om laag. Het ABP heeft minister Ritzen (onderwijs) aangeboden alvast en kele tientallen miljoenen guldens voor bedrijfsgezondheidszorg in het onderwijs voor zijn rekening te nemen. Het ABP denkt daarmee eveneens een forse bezuiniging op ziekengelduitkeringen te bereiken. Het plan voor het vervangings fonds gaat ervan uit dat scholen die succes boeken bij het verminderen van ziekteverzuim daar financieel baat bij hebben. Daarover hebben de bewindslieden van onderwijs met de onderwijsbonden in oktober beginselovereenstemming bereikt. 'Bedrijven moeten beroepsonderwij s meer geld geven' DEN HAAG (ANP/GPD) - Het be drijfsleven moet meer bijdragen aan het beroepsonderwijs. Een meerderheid van beide regerings partijen CDA en PvdA maakte dit gisteren duidelijk tijdens een mon deling overleg met minister Ritzen (onderwijs) over de aansluiting tus sen onderwijs en arbeidsmarkt. Een extra bijdrage mag gevraagd worden, zei PvdA-woord voerder Van Gelder. Een grotere bijdrage kan uitgewerkt worden, voegde de CDA-er Van der Carrrp daar aan toe. Het CDA sluit zelfs niet uit dat de bedoelde extra bijdrage uiteindelijk hoger wordt dan de 150 miljoen die minister Ritzen vorig jaar had wil len krijgen, aldus Van der Camp. Binnenkort begint Ritzen aan het overleg met de sociale partners over de noodzakelijke verbetering van de aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Uitgangspunt daar bij is het voorstel dat de commissie- Rauwenhoff vorig voorjaar op tafel heeft gelegd. CDA, PvdA en ook D66 maakten ook duidelijk dat zij willen vasthou den aan het plan om alle Nederlan ders op te leiden tot het minimum niveau van 'aankomend vakman'. Vooral de PvdA en D66 zijn teleur gesteld dat het kabinet dat leerrecht wil beperken tot jongeren van 27 jaar en jonger. Het CDA vindt dat het kabinet de prioriteit moet leg gen bij werklozen en niet zozeer bij jongeren tot 27 jaar. chiefdienst het opstellen concept-vernietingslijst noodzake lijk. De Archiefdienst vindt verder dat er een wetenschappelijk onderzoek moet worden gedaan naar de wijze waarop de BVD in het verleden heeft gefunctioneerd, vooral met betrekking tot het vergaren Positie zigeuners Hiertoe zal steek- DEN HAAG (ANP) - Nederland wil proefsgewijs een aantal oude dos siers worden bewaard. Het wetenschappelijk onderzoek de werkwijze door zijn bewakers van zijn boeien gevoerd do^r dejiistori- werd bevrijd, nam hij de benen. drs. D. Engelen rie van binnenlandse zaken. Dit derzoek wordt begeleid door be- i u Minister Dales (binnenlandse za- Amster- ^en) zal op 6 fe.bruari mét de Twee de Kamer mondeling overleg voe ren over de voorgenomen vernieti ging van BVD-dossiers. Rectificatie Hendrik Sijthoff Holding, eigenaar wetenschappelijke van Het Financieele Dagblad, heeft ho°®lerar.en- gisteren in kort geding voor de pre- °r sident van de rechtbank dam rectificatie geëist van een arti kel in De Volkskrant. Bobby Sijt hoff jr. en zijn vader menen dat De Volkskrant eind december in een badinerend artikel onder de kop "Eigenaren gooien goede naam FD te grabbel" een groot aantal on nauwkeurigheden en onwaarheden heeft gepubliceerd. Kentekens Minister Maij (verkeer) heeft beslo ten de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) te binden bij het geven van informatie uit het kentekenre gister voor commerciële doelein den. Voorts is er een voorlichtings actie gestart om autobezitters te wij zen op hun recht bezwaar te maken tegen het verstrekken van hun per soonsgegevens. Open tbc In het huis van bewaring in Hoorn is onlangs een geval van open tuber culose bij een gedetineerde ont- dekt-. Dit heeft sociaal verpleegkun dige C. Korver van de GGD West- Friesland gisteren gemeld. De gede tineerde is overgebracht naar het penitentiair ziekenhuis in Scheve- ningen. Zijn toestand is door behan deling met medicijnen goed. Gezien de besmettelijkheid van de ziekte onderwerpt de GGD circa 50 gedeti neerden en 150 personeelsleden van de Hoornse inrichting aan een on derzoek. internationale conferentie orga- rechter. In de ver de positie van zigeu- wordt de zaak vi Europa. Staatssecretaris de BVD zal Kosto (justitie) heeft dit in Wenen hij deelneemt aan een hetministe- ministersconferentie van de Raad Europa over Oost-Westmigra tie. Het proces van eenwording in de landen van de Raad van Europa schept volgens Kosto een nieuwe en gemeenschappelijke verant woordelijkheid voor de positie van zigeuners en etnische minderheids groeperingen. AMERSFOORT (ANP) - Bij maar ongeveer vijf procent van de scha declaims wegens medische fouten komt het tot een procedure voor de overige gevallen a een schikking af gehandeld öf laten de eisers hun claim vallen. De Amsterdamse ad vocaat mr. J.M. Beer zei dit vandaag in Amersfoort op een symposium "Aansprakelijkheid voor medische fouten". ker om dat een overigens succesvol- Die vraag speelt le behandeling onbedoelde bescha- bij het zogenaamde "informed c digingen heeft veroorzaakt, bijvoor- sent", de toestemming die de pa- beeld incontinentie na het verwij- tiënt voor de behandeling moet ge- deren van de baarmoeder. Volgens een arrest van de Hoge Raad is een arts ook dan niet nadat de arts hem er zorgvuldig over heeft geïnformeerd. Als blijkt dat de arts niets heeft gezegd over sprakelijk als hij heeft gehandeld de kans op complicaties, kan hij vol- met de zorgvuldigheid die gens Beer aansprakelijk worden ge- Volgens hem komt het in de prak tijk zelden voor dat een patiënt de arts erop aanspreekt dat het beoog de resultaat van een behandeling niet is bereikt. Het gaat er veel va- redelijk bekwaam en redelijk han- steld voor het ontstaan delend arts mag worden verwacht, zonder dat hij er schuld s Als dat aan de hand van het patiën tendossier niet kan worden vastge steld -wat vaak voorkomt- is ook de vraag van belang of de complicatie stellen van mogelijke kan worden beschouwd als kend en aanvaard risico van de be handeling. zullen er weinig voor voelen c een patient die een behandeling r dig heeft af te schrikken door ov ADVERTENTIE 9 en 12 persoons ladencassettes nu tijdelijk voor de Keus uit vele modellen LANCENTHAL PORSELEIN nu ll 50% KORTING K0MPLETE CASSET 6 persoons/28-del al va alle theoretische risico's uit te wei den, aldus Beer. Anderzijds, zei hij, is het een grondrecht van de patient dat hij voldoende informatie krijgt om een juridisch relevante toestem ming te geven. In het ontwerp van de Wet op de geneeskundige behandelingsover eenkomst staat ook dat de arts de patiënt moet inlichten over de risi co's van de behandeling. Beer ver wacht, zodra die wettelijke informa tieplicht er is. een discussie over de vraag welke risico's er onder vallen. Dat bevordert in elk geval de duide lijkheid, zei hij. De Nijmeegse anesthesioloog prof.dr. L. Booij stelde dat een groot aantal fouten nooit in de openbaar heid komt en ten onrechte als com plicatie wordt geboekt. Bovendien is h(j ervan overtuigd dat patiënten een arts die fouten heeft gemaakt vaak pas aansprakelijk stellen als ze zich onheus bejegend voelen en ge brekkig of helemaal niet worden ge ïnformeerd. Ook hij noemde de omvang van de informatie die voorafgaande aan een behandeling aan de patient moet worden verstrekt een pro bleem. Van gerichte toestemming is volgens hem trouwens meestal geen sprake: de arts gaat er in het al gemeen van uit dat een patient die met een klacht bij hem komt impli ciet om behandeling vraagt. Bij de overdracht van de behan deling of het erbij betrekken van an dere specialisten wordt vaak even min toestemming gevraagd. De pa tient zal meestal pas wijzen op de ontoelaatbaarheid daarvan als er complicaties zijn opgetreden, aldus Booij. Hij suggereerde meer verant woordelijkheid bij de ziekenhuisdi recties te leggen. Momenteel, aldus Booij, worden vaak onvoldoende maatregelen genomen, ook als het al lange tijd bekend is dat een arts, verpleegkundige of andere mede werker niet goed functioneert en fouten maakt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3