Kurden vast tussen twee vuren Bedankje Hussein voor oproep paus Syriërs vooral tegenstrijdig over Golfoorlog 'Koppeling PLO jammer' Arafat vraagt paus zelf in te grijpen SOAP OPERA Op de Tweede Dag meldde een tweetal Britse kranten, de Sun en Today, dat Israël was getroffen door chemische wapens. Op de Derde Dag verontschuldigde Today zich voor de blunder. "Soms kan een misleidend verhaal de krant in glippen, vooral als we maar enkele minuten hebben om het te checken", schreef de krant. Geen tijd om de feiten te checken? De meeste kranten hebben daar iets op gevonden: ze vermelden die feiten' niet. Maar voor de boulevard-bladen gelden uiteraard andere wetten. Hun adagium is: liever snel dan accuraat. Wat voor de Sun en Today geldt, is ook regel bij CNN. Reeds na enkele dagen had deze groothandelaar in nieuwsberichten de oorlog in de lucht gewonnen van de BBC, ITV, Sky, ABC en NBC. De form ule: snel maar onbetrouwbaar. President Bush, die zelf opdracht had gegeven de oorlog te beginnen, zag enkele uren later op CNN dal zijn bommenwerpers inderdaad tot De bezorgdheid van de Kurden in Nederland betreft voornamelijk hun familieleden in het zuiden van Turkije, aan de grens met Irak. Want niet alleen in Irak wordt ge vochten. Via telefonische contacten met vrienden en familieleden in Turkije hebben de Kurden te horen gekregen dat het Turkse leger ook Kurdische steden en dorpen bom bardeert. Paniek "De situatie in Kurdistan is echt kri tiek, dus er wordt behoorlijk veel gebeld. Er is nu echt paniek hier", bevestigt Roza (24), woordvoerster van het Kurdistan Comité. De be richten uit Turkije geven daar ook alle reden toe, zegt Roza. "Tijdehs de Golfcrisis heeft Turkije de on derdrukking in Kurdistan verhe vigd. En na het uitbreken van de oorlog is alles nog eens versneld. Omdat Turkije een belangrijke rol speelt in het bondgenootschap te gen Irak, kan de Turkse staat haar gang gaan, niemand durft daar nu iets van te zeggen". Om haar woorden kracht bij te zetten dreunt Roza een serie inci denten op die tussen 16 januari en Vriendelijk blijft hij aandringen toch maar een tapijt of een met de hand geborduurd tafelkleed te kopen. Ook al is hem herhaaldelijk verteld dat daarvoor geen interesse bestaat. Na zonder meer te hebben aangenomen dat we toeristen zijn - sinds de Golfcrisis ook in Syrië een bezienswaardigheid - weet hij niet van ophouden en blijft ons op de hielen volgen. "Waar zoeken jullie dan naar?", roept de winkelier in Damascus uit. "Hoe jullie over Saddam Hussein denken", antwoorden we. Alsof een muur voor hem opdoemt, staat hij stil, lacht, herhaalt de naam van de Iraakse dictator en verdwijnt schielijk. Van onze correspondent Taco Slagter DAMASCUS - Om in Syrië aan de weet te komen hoe wordt gedacht over de Golfoorlog zijn de drukbe volkte straten niet de aangewezen plaatsen. De mensen zijn bang om een mening te geven die afwijkt van het regeringsstandpunt. En dat is anti-Saddam Hussein. De Syrische president Hafez al-Assad koos al op de eerste dag van de crisis de kant van Saudi-Arabië, Egypte en de westerse alliantie tegen Baghdad. Hij stuurde meteen troepen naar de Saudische woestijn met de op dracht het koninkrijk te verdedi gen. Syrië is een politiestaat en het kan niet verbazen dat de bewoners niet met hun politieke opvattingen te koop lopen. Overal in Damascus is de repressie van de almachtige Ba'athpartij (de Arabische variant op het socialisme) zichtbaar. Bars kijkende, veelal ongeschoren veilig heidsagenten in burger met een kal- achnikov (een automatisch wapen Baghdad waren doorgedrongen. Hij was niet alleen. Op de Eerste Dag hadden ook Michail Gorbatsjov, John Major en anderen op CNN afgestemd. Én volgens sommige bronnen gebruikt Saddam Hussein CNN om het verloop van de oorlog te volgen. Wie tijdens de Eerste Nacht in Londen voor de buis zat, had de keuze uit zeven zenders: vier zenders die via de gewone televisie- nu hebben plaatsgehad. Zo zouden dorpen in de omgeving van de ste den Hakkari en Cukurca, vlakbij de grens met Irak, met geweld zijn ont ruimd. De stad Cizre, eveneens in het grensgebied zou op 20 januari zijn gebombardeerd. Roza: "Sinds het begin van de Golfoorlog zijn driehonderd dorpen ontruimd, honderden mensen zijn gearresteerd op verdenking van sympathiseren met de guerrillabe weging. Om te voorkomen dat de mensen terugkeren, worden de hui zen gebombardeerd en het vee doodgeschoten". Meer nog dan hun lotgenoten de Palestijnen zijn de Kurden de pari a's van de regio. Bij het trekken van de naoorlogse grenslijnen in de ja ren twintig zijn de Kurden verdeeld over vier landen: Turkije, Iran, Irak en Syrië. In alle vier landen zijn zij als minderheid het mikpunt van vervolgingen, met als hoogtepunt de 'zuiveringsoperatie' die de Iraak se leider Saddam Hussein sinds 1988 doorvoerde als vergelding voor de Kurdische steun aan Iran tijdens de vorige Golfoorlog. Maar ook in Turkije, waar de grootse groep (zo'n 10 tot 15 miljoen) Kur- van Russische makelij) voor de borst overheersen het straatbeeld. Aan de alspiedende ogen en ge spitste oren van de binnenlandse veiligheidsdienst ontkomt nie mand. Maar dat betekent niet dat er geen oppositie is. Volgens een goedinge- lichte EG-diplomaat in Damascus zijn er méér Syriérs pro-Hussein dan Assad wenst. "Het gaat de Sy riérs niet om de mooie donkere ogen van Saddam, maar om zijn lef tegen Amerika te vechten en Israel met raketten mores te leren", stelt hij. "Een meerderheid in Syrië, zo is mijn schatting, vindt dat hun leider al die jaren slechts lippendienst heeft bewezen aan bestrijden van het westers imperialisme en de oor logszuchtige en Arabisch land in pikkende zionisten. Voor hen is antenne ontvangen werden en drie die via de satelliet-schotel binnenkwamenMaar alle zeven hadden ze dezelfde beelden van drie CNN-verslaggevers die 'live' vertelden dat Baghdad werd gebombardeerd. Binnen enkele uren verklaarde de Amerikaanse minister van defensie dat hij dank zij CNN had vernomen wat er in de Iraakse hoofdstad was gebeurd, en zo snel rees de ster van CNN dat de den woont, treedt het leger met har de hand op. Het is dan ook niet voor niets dat de Koerden het gevoel hebben dat alles en iedereen tegen hen zijn. Zo zijn Gazi en zijn vriend Yassar er heilig van overtuigd dat de NAVO- strijdkrachten in Turkije en de Ne derlandse militairen die met hun Patriots in de Kurdische stad Diyar- bakir zijn gestationeerd, het niet op Irak, maar op de Kurden gemunt hebben. "En die vergissing met die Saddam Hussein de eerste Arabi sche leider die het woord bij de daad voegt. En dat wordt vereerd", aldus de diplomaat. De medewerker van een hotel in Damascus is in een besloten ruimte dan toch bereid iets te zeggen: "Veel Syriërs hebben de afgelopen maanden Saddam Hussein inder daad bewonderd om diens durf de Amerikanen en Israël uit te dagen", zegt hij zachtjes. "Vijf maanden hebben we gedacht dat Irak het niet opnieuw op oorlog zou laten aanko men. Tenslotte heeft Saddam het te gen Iran ook afgelegd. We dachten dat hij blufpoker speelde door Ku- wayt voor een korte duur te bezet ten. Ik was er in elk geval echt van overtuigd dat Irak zich gefaseerd uit Kuwayt zou terugtrekken". Britse zondagsbladen er twee dagen later bijna evenveel kolommen aan besteedden als aan de Golfoorlog zelf. CNN is er meer dan enige andere televisie-zender in geslaagd de Golfoorlog rechtstreeks in de huiskamer te brengen, maar het is de vraag of dat een verdienste is. Andere televisie-zenders, zoals de BBC, zouden uiteraard even snel kunnen zijn, maar verkiezen betrouwbaarheid boven snelheid. Feiten worden gecheckt voordat zij de wereld worden ingeslingerd. De jongste loot aan de Amerikaanse media-stam daarentegen zendt gewoon alles uit wat haar voor handen komt geruchten, integrale redes van Saddam Hussein, onbevestigde berichten. De oppervlakkingheid was duidelijk vanaf de Eerste Nacht, toen CNN-verslaggever Charles Jaco zich in Dahran met een gasmasker voor de camera verscheen zonder dat er ook maar een spoor van mosterd- of zenuwgas te bekennen was. Deze oorlog zou een soap-opera worden. Na die Eerste Nacht had CNN uiteraard de smaak goed te Patriot-raket die in de lucht ontplof te? Dat was geen vergissing. Die was gericht op Kurden", beweert Yassar. In datzelfde kader past een - wat minder onwaarschijnlijk - verhaal van een Turkse legerwoordvoerder die in de zondagskrant Yeni Ulke zou hebben gezegd dat Amerikaan se vliegtuigen die terugkomen van hun missie in Irak hun overtollige bommenlast boven Kurdische ste den afwerpen. Zo zou Cizre gebom- De hotelmedewerker kon wel jui chen toen hij hoorde dat raketten op Tel Aviv waren gevallen. "Eindelijk was Israel een lesje geleerd. Met mij dacht vrijwel iedere Syriër daar zo over. Maar na een week oorlog merk ik nu dat die opgewonden stem ming aan het veranderen is. Syriërs zien in dat die speldeprikken van Saddam in het gevoelige vlees van de Israëliërs averechts hebben ge werkt. De wereld krijgt weer sym pathie voor de zionisten en zullen dus weer vergeten waar het in het Israëlisch-Arabisch conflict werke lijk om gaat. Verder doet Amerika Patriot-raketten aan de joden ca deau, die in een eventuele oorlog tussen Israël en Syrië ook onze aan valswapens kunnen uitschakelen. Bovendien krijgt Israël miljarden dollars van Bush, waarmee nog meer wapens tegen de Arabische natie kunnen worden gekocht of ontwikkeld. Nee, Saddam heeft zich vreselijk vergist door te probe ren Israel in de oorlog te betrek ken". Teleurstelling Tegenstrijdige gevoelens over de Golfoorlog spelen bij veel Syriërs parten, zo blijkt uit andere gesprek ken op heimelijke plekken. Ener zijds zijn ze tegen Amerikaanse he gemonie in het Midden-Oosten, an derzijds vinden ze dat Hussein een stommiteit heeft begaan door zijn hand in de kwestie-Kuwayt te over spelen. Maar het kost hen moeite het idee los te laten dat Saddam niet de nieuwe Nasser is. de charismati sche Egyptische leider die de Ara bieren hun eer en trots teruggaf na tientallen jaren van westerse kolo niale overheersing. Teleurgesteld als de Syriërs in feite zijn in hun ei gen leider Assad, wiens ondoor grondelijke wegen in de buiten landse politiek vaak niet worden begrepen. Niemand zal het hardop zeggen, maar de draai die het pro- Russische en radicale Syrië maakte door het Golfconflict te gebruiken als een politieke gelegenheid om op de bagagedrager van de Verenigde pakken, en in de Tweede Nacht verscheen zelfs een heel leger verslaggevers in beeld met gasmaskers op. Plaats van handeling was ditmaal Tel Aviv, waar enkele Scud-raketten waren geland. Opnieuw: de reactie van CNN was gezwind. Maar of zij ook betrouwbaar was? De televisiekijkers die op CNN hadden afgestemd, trokken dezelfde conclusie die enkele uren later door de lezers van de Sun en Today zou worden getrokken: Irak had chemische wapens ingezet tegen de joodse staat. In tegenstelling met CNN houdt de Britse BBC vast aan een veel afstandelijker en analyserender benadering van het nieuws. "Televisie-zenders met zoveel macht moeten kalm blijven, juist omdat ze zoveel macht hebben. Anders gaan allerlei geruchten de wereld rond, en dat is gevaarlijk"zei BBC- directeur Tony Hall. En een columnist van de Financial Times vergeleek de doorsnee CNN- verslaggever met de man die voor de grap "brand!" roept in een overvolle bioscoop. bardeerd zijn door Amerikaanse vliegtuigen. Overdreven- paranoia? Roza: "Ik snap het wel, voor veel Europeanen en Nederlanders is dat gewoon on- geloofelijk. Dat kan niet, zeggen ze. Maar ondertussen gebeurt het wel, want mijn volk maakt het mee Als het zover komt zullen ook de Nederlanders bewust of onbewust tegen de Koerden worden ingezet". Overdreven of niet, het kan niet ontkend worden dat de Kurden re denen hebben voor hun paranoia. Voorlopig zijn zij de enigen in het gebied die het slachtoffer zijn ge worden van het ongeloofelijke: een aanval met chemische wapens door Saddam Hussein. En met het uit breken van de Golfoorlog zitten ze midden tussen de strijdende partij en, zeker nu Amerikaanse vliegtui gen bases in het zuiden van Turkije gebruiken voor hun aanvallen op Irak. Op de bedoelingen achter de Gol foorlog reageren de Koerden met hetzelfde cynimse als de Palestij nen. "Bush zegt dat hij opkomt op voor het onderdrukte volk van Ku wayt", schampert Roza. "Maar Kur distan wordt bezet door vier landen. Waarom heeft hij daar nooit iets te gen gedaan? En waarom heeft hij niets gedaan toen Irak chemische wapens gebruikte tegen de Kur den?" Als er dan al iemand de oorlog moet winnen, dan toch liever niet Irak, vindt Roza. "Saddam is een dictator, hij heeft het Kurdische volk aangevallen met gifgas. Als hij als een held uit de oorlog komt, kan hij nog harder optreden tegen de Kurden. De Turkse regering let nog wel een beetje op wat ze doet, die heeft nog wel enig respect voor de kritiek van de andere Europese lan den". Conferentie Ondanks de benarde positie van de Kurden geeft de Golfoorlog de Kur den toch ook weer een sprankje hoop. Hier en daar wordt al gesug gereerd om op de grote Midden- Oostenconferentie die na het einde van de oorlog vrijwel zeker gehou den zal worden niet alleen de Pale stijnen, maar ook de Kurden op de agenda te zetten. Hopen de Kurden dat dit inderdaad gebeurt? Roza: "Dat hopen we niet, dat eisen we". Staten te springen, valt voor veel Syriërs niet te bevatten. Niettemin doet het regime er alles aan via de door de staat gecontro leerde media anti-Iraakse sentimen ten aan te wakkeren. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt tussen het Iraakse volk en zijn leiders. Hus sein wordt verweten zijn volk aan een afschuwelijke, bloedige, bij voorbaat te verliezen, oorlog op te offeren. Verder laat Assad zich in de me dia afschilderen als een vredes- stichter naar wie Hussein niet heeft willen luisteren. Vrijwel elke dag re fereren de Syrische kranten aan de brief die de Syrische president voor het uitbreken van de oorlog aan Hussein schreef, waarin hij hem in de naam van de islam en de Arabi sche natie opriep zijn verstand te gebruiken. Zenuwen Voor de Syriërs gaat de Golfoorlog ogenschijnlijk aan hun deur voor bij. Fysiek is dat ook zo. Maar psy chologisch werkt het hen op de ze nuwen. Hun grootste zorg is dat Is raël toch nog in het conflict betrok ken raakt. Wraak van Jeruzalem houdt volgens de Syrische bevol king in dat Jordanië, maar wellicht ook hun land gedwongen zal wor den zich militair tegen Israël te ke ren. En in zo'n afgedwongen oorlog heeft niemand zin. hoe grooto de haat tegen Israël ook is. Politieke en diplomatieke waar nemers denken dat het niet zo'n vaart zal lopen. "Assad laat zich niets opdringen", zegt een Westers diplomaat. "Daarin is zijn politiek consistent. Ik heb zelfs de indruk dat er waardering bij het Syrische bewind bestaat voor Israëls terug houdendheid". De kans wordt zelfs groot geacht dat Syrië een wraakoe fening van Israel voor een keer zal gedogen. Met de frustratie van aan gevallen worden en niet in staat zijn terug te slaan, is Syrië tijdens en na de Zesdaagse Oorlog in 1967 en de Oktoberoorlog van 1974 vertrouwd geraakt. VATICAANSTAD (CIC) - De Iraakse president Saddam Hussein heeft paus Johannes Paulus II bedankt voor diens oproepen om een oorlog in het Golfgebied te voorkomen. PLO-leider Yasser Arafat heeft de paus gevraagd "per soonlijk" in te grijpen om een eind te maken aan de oorlog. Het antwoord van Saddam Husayn is mondeling overge bracht aan de pauselijke verte genwoordiger in Baghdad, aarts bisschop Marian Oles. Omdat alle telefoonverbindingen met Bag hdad sinds het begin van de Gol foorlog zijn verbroken, heeft Oles zich gewend tot de ambassade van de Sovjetunie. Deze heeft met de diplomatieke post het ant woord van Husayn doorgegeven aan de gezant van de Sovjetunie bij het Vaticaan, Joeri Karlov. De brief van de Iraaks presi dent is een antwoord op de op roep van de paus die zich op 15 ja nuari, de dag waarop het VN-ul- timatum aan Irak afliep, in afzon derlijke brieven tot Husayn en Bush had gericht. De paus drong toen bij Hussein aan "moedige stappen te zetten die het begin van een echte weg naar vrede zou den kunnen aangeven" (een di plomatieke omschrijving voor te rugtrekking uit Kuwayt). Op die suggestie is Saddam Husayn dus niet ingegaan. Arafat heeft op zijn beurt de paus een boodschap gestuurd, waarin hij hem vraagt zijn "reli gieuze, morele en spirituele auto riteit" aan te wenden om de Ame rikaanse president George Bush ertoe te bewegen "de militaire operaties te beeindigen en de weg LEIDEN - Ds. H. E. Schouten, voorzitter van de Leidse Raad van Kerken, vindt het jammer dat de Amsterdamse rabbijn L. van de Kamp zo nadrukkelijk de Pale stijnse kwestie aan Irak koppelt. "Dat is juist iets wat wij heel na drukkelijk niet hebben willen doen". Schouten reageert op de kritiek van de orthodoxe rabbijn, eerder deze week, dat de kerken heel erg hebben gefaald door te zwijgen na de aanvallen van Irak op Is raël. Volgens Van de Kamp on derstreepte dit het merkwaardige van de zogenoemde 'dubbele soli dariteit' van de landelijke Raad van Kerken aan Israël en de PLO, die zich achter Irak heeft ge schaard. Schouten, die naar aanleiding van Van de Kamps uitlatingen di verse vragen in zijn kerkelijke omgeving heeft gekregen, bena drukt dat hij direct na het bekend worden van de eerste aanval van Irak op Israël een brief bij de Joodse Gemeente in Leiden heeft afgeleverd, waarin hij diepe be zorgdheid over de situatie ver woordde. De brief was, gezien de snelheid waarmee hij geschreven was, in principe op persoonlijke titel, "maar ik heb achteraf goed keuring gekregen". De landelijke Raad van Kerken heeft in reactie op de kritiek van Van de Kamp laten weten, dat er direct een bezorgde brief naar het Overlegorgaan joden en christe nen (Ojec) is verstuurd. De rab bijn heeft inmiddels daarop weer gereageerd, met te zeggen dat hij dat verre van afdoende vindt. "Want het gaat niet aan om eerst de PLO als bevrijder van het Palestijnse volk te erkennen, die- Prof. Zandee (76) overleden APELDOORN (ANP) - De theo loog en egyptoloog prof. dr. J. Zandee is op 76-jarige leeftijd overleden. Zandee, afkomstig uit Leiden, stond van 1945 tot 1957 in War mond. Vervolgens werkte hij als wetenschappelijk hoofdambte naar ten behoeve van het Kop tisch aan de theologische facul teit van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Van 1965 tot 1979 was Zandee buitengewoon hoogle raar aan de Universiteit van Am sterdam met als leeropdracht egyptologie. Daarnaast was hij van 1 oktober 1969 tot zijn emeri taat op 1 november 1982 hoogle raar in Utrecht, waar hij de ge schiedenis en de fenomenologie der antieke godsdiensten en de Egyptische taal- en letterkunde doceerde. Zandee promoveerde in 1948 tot doctor in de theologie op het proefschrift 'De hymnen van Amon van Papyrus Leiden I 350'. Twaalf jaar voegde hij daaraan een dissertatie over de opvattin gen over de dood in het oude Egypte toe. Zandee is onder meer voorzitter geweest van Teylers Godgeleerd genootschap te Haar lem en secretaris van het Neder lands Genootschap van Gods diensthistorici. Yassar Arafat. (foto AP) vrij te maken voor vreedzame op lossingen van de conflicten in het gebied", aldus het Palestijnse persbureau WAFA. De paus heeft de oorlog afge keurd en een "ernstige neder laag" voor de wereld genoemd. Hij heeft ook de noodzaak bena drukt van een internationale vre desconferentie om te komen tot een algemene oplossing voor de problemen in het Midden-Oos ten. Hij vermeed echter zo'n con ferentie in verband te brengen met de oplossing van de Golfcri sis. Arafat legde in zijn bood schap aan de paus de nadruk op het verband dat zijns inziens be staat tussen de problemen in de Golf en de Palestijnse kwestie. zelfde PLO de weg van Irak in te laten slaan en dan verbijsterd te zijn over de verschrikkelijke ge volgen". Schouten betreurt het dat de joodse voorman een koppeling maakt tussen de Golfoorlog en de Palestijnen. In zijn brief aan de Leidse Joodse Gemeente, had hij juist die koppeling ontkent. Moslims joden. Vertegen woordigers van moslim-organisa ties in ons land zullen positief rea geren op een uitnodiging van ver tegenwoordigers van de joodse gemeenschap voor een gesprek. R. Kasiem, voorzitter van de World Islamic Mission, zegt zo'n gesprek "uiteraard" toe te jui chen. Met de joodse organisaties zou moeten worden overlegd, hoe "intern de rust en vrede kan wor den gehandhaafd". Dode-Zeerollen. De Dode-Zee rollen zijn onmiddellijk na het eerste luchtalarm in Israël over gebracht naar geblindeerde on dergrondse kluizen van het Muse um van Israël in Jeruzalem. De rollen werden in 1947 bij toeval ontdekt door een bedoeïenenher der die op zoek was naar een ver dwaald schaap in Qumran, onge veer twee kilometer ten noord westen van de Dode Zee. Zij wor den gerekend tot de belangrijkste archeologische vondsten. Voorgangers ekklesia. Zondag doen twee voorgangers intrede bij de Leidse studentenekklesia. Heieen Zorgdrager (gerefor meerd) en Christiane Berkvens (remonstrantse broederschap) zullen in een dienst, die om 12 uur in de Marekerk begint, worden bevestigd door de jn 1989 vertrok ken gereformeerde ds. Herman Wiersinga. Beide vrouwelijke predikanten zullen part-time in de ekklesia werkzaam zijn. Cantatedienst Pieterskerk. In de Cantatedienst, zondag om ze ven uur in de Leidse Pieterskerk, zingt het koor 'Wassenaar Vocali- ter' de Pastoralmesse van de Oos tenrijkse componist Anton Dia- belli. Mederwerking verleent het 'Van Wassenaer Ensemble'. Voor ganger is ds. A. Alblas. Bijbelzondag. De jaarlijkse Bij belzondag staat zondag in het te ken van de 'vrede'. In de Samen- op-Weg-kerken vna Leiden en Leiderdorp wordt actie gevoerd voor alfabetisering van Soedan. De Bijbelzondag wordt jaarlijks georganiseerd door de Raad vooor Contact en Overleg betref fende de Bijbel (RCOB). Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Nieu- weroord/Noordsche Schut J. Quist Hendrik Ido Ambacht. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar 's-Graveland drs. H. Boven- kamp Oldemarkt (part-time). Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Berkenwoude G J van Aalst Benthuizen. Geref. Gemeenten in Nederland: be roepen te Vlaardingen W. Verhoeks Arnemuiden. Vrije Evangelische Gemeenten: be roepen te Heerde G. Sinke Nijverdal. 'Turkije maakt misbruik van Golfoorlog door dorpen te bombarderen' Van IPS-redacteur Mac van Dinther DEN HAAG In de kantine van de Kurdische Arbeiders vereniging in Den Haag staat natuurlijk CNN aan, slechts even onderbroken door een eigen Kurdische videofilm. Aan twee lange tafels zitten groepjes mannen druk met el kaar te praten. De ontwikkelingen in de Golfoorlog worden hier op de voet gevolgd, zo verzekeren ze. Partij trekken doen de Kurden niet: "Hussein, Bush, Özal, het zijn alle maal Hitiers", zegt Gazi, een Kurd van ruim in de dertig. Kurdische vrouwen in Oost-Turkije. De Kurden zijn in paniek omdat ze vrezen dat de Turkse regering de Golfoorlog aangrijpt om hun streven naar onafhankelijkheid de kop in te drukken. Asèad (r) schudt de hand rati een Amerikaanse onderhandelaar, bij over leg over de situatie in de Golf op 23 november in Genève. Veel Syriërs vrezen dat hun land door Assads politiek in de oorlog kan worden meegesleept. Ds. Schouten over kritiek rabbijn:

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2