Frank Schermer Voest: het ritme van Seth Gaaikema 7^1 Filmsterren wapenen zich tegen terreur mmmm Kwart eeuw lief en leed bij Beatrix Claus Mozart 12 uur op radio Recordvlucht O *,1 fff fj j e PAGINA 28 VRIJDAG 25 JANUARI 1991 F rank Schermer Voest heft het glas met Seth Gaaikema. Na zes jaar heeft de Leidenaar het nog prima naar zijn zin in zijn opmerkelijke baan. (eigen loio) LEIDEN Tijdens de oude jaarsshow van Seth Gaaikema maakte hij zijn 'televisie-debuut': Lei denaar Frank Schermer Voest (31), die al zes jaar deel uitmaakt van het trio dat de conferences van de cabaretier van muziek voorziet. Drummer Frank was de aangever in de 'fietsbel-act': de bel waarop een man in het publiek de halve avond momenten van frustraties kon aangeven. Trouwhartig gaf Frank Schenner Voest daarvoor het kleinood af. LOS ANGELES (AP) - De Golfoorlog laat Hollywood niet onberoerd. Veel film sterren hebben extra veilig heidsmaatregelen genomen om zich te beschermen tegen aanslagen door terroristen of door de oorlog ernstig ver warde fans. „Mensen die op het scherm verschijnen zijn hier en in de hele wereld culturele fi guren" en lopen daardoor extra gevaar, zei Gavin De- Becker, een veiligheidsadvi seur in Hollywood die be kende acteurs onder zijn clientele heeft. De actrice Sally Field heeft vorige week bekend gemaakt dat zij een lijf wacht in dienst heeft geno men. Zij vertelde dreigbrie ven te hebben ontvangen naar aanleiding van haar rol in „Niet zonder mijn doch ter". De film is gebaseerd op het waar gebeurde verhaal van de de Amerikaanse Bet ty Mehmoody. die in 1984 met haar dochter Mahtob wist te ontsnappen uit Iran. waar zij door de vader van het meisje werd vastgehou den. De Leidenaar ondervindt sinds die dag aan den lijve hoe groot de impact van het medium televisie is. "Zodra je ergens meldt dat je de drummer van Seth Gaaikema bent, beginnen de mensen over die bel. Klaarblijkelijk hebben de kijkers dat onderdeel van de show heel leuk gevonden. Die bel. gekoppeld aan een bepaalde frustratie in de zaal. dat deed het gewoon. En het leuke was dat het allemaal geïmproviseerd was". Frank Schermer Voest verblikt of verbloost niet van onverwach te zaken tijdens optredens, want Seth Gaaikema doet niets liever dan improviseren. "Hij werkt steeds méér met improvisatie vanuit de zaal. Het publiek vindt dat ook leuk, dat krijgt het gevoel in een soort huiskamer te zitten. Voor ons als begeleidingsband, Jan Blok, Bob Zimmerman en ik, betekent het wel dat je heel alert moet blijven. We zijn ook heel goed op elkaar ingespeeld. Je kunt nooit op de automatische pi loot gaan, want dan ga je echt de mist in. Dat is het leuke van het werken bij Seth, daarom verveelt het me na zes jaar nog helemaal u iet: je doet nooit 200 keer hetzelf de, elk optreden is weer anders. Elke keer moet je het weer waar maken, het publiek weer verove- Reizen Dankzij zijn opmerkelijke baan heeft de Leidenaar de afgelopen jaren de halve wereld afgereisl. Seth, met in zijn kielzog het muzi kale trio, blijkt ook graag voor Nederlanders 'in den vreemde' op te treden en zodoende kwam Frank terecht in oorden als Cu racao, Aruba. En hoe zo'n balle tje dan kan rollen: op laatstge noemd eiland kwam de drummer van Seth Gaaikema Brigitte Kaandorp tegen. De cabaretière, wier ster snel rijzende is, lijfde Frank en zijn drumstokken meteen in voor de keren dat ze op treedt mét muziek. Zo was Frank bijvoorbeeld van de partij toen Kaandorp afgelopen zomer ze ven keer in het Antonius Club huis stond. Het Oude Vest-Festi val in de Sleutelstad (23 juni) 'doet' Brigitte Kaandorp weder om met de immer opgewekte drummer van Seth Gaaikema. De tijd die Frank dan nog over heeft, besteedt hij "voor de afwis seling" aan zijn eigen band, waaraan een bekende naam als Karei Boehlee is verbonden. "Wéér heel wat anders. Dat af wisselende, daardoor blijf ik het allemaal zo leuk vinden Radio 1: Golfidtzendingen blijven HILVERSUM (ANP) - De gezamenlijke omroepen gaan de komende week door met de speciale uitzendingen over de Golfoorlog. De gezamenlijkheid zal in ieder geval tot en met Volgende week donderdag op vier vaste tijdstippen nieuws over de Golfoorlog brengen. De programma's van ieder een half uur worden 's ochtends uitgezonden van zeven uur tot half acht en van acht uur tot half negen. De speciale middag-uizendingen zijn te horen van éen uur tot half twee en van vijf uur tot half zes. Verder valt op Radio 1 van half negen 's ochtends tot half twaalf's avonds een nieuwsoverzicht te horen. Steeds meer journalisten van de gezamenlijke omroepen keren terug uit de Golf. Na Aart Zeeman. Gert van brakel en Fons de Poel. zijn nu ook Paul Grijpma, Pieter de Vink. Cees van der Wel, Bertus Hendriks en Jan Rei ff ondeweg of al terug. AMSTERDAM Waar blijft de tijd. Beatrix Claus zijn ook alweer bijna 25 jaar getrouwd. Op 10 maart is het zo ver, maar nu al heeft uitgeverij Het Spec trum een boekwerk uitgege ven over het zilveren paar. 'Beatrix Claus - het aan zien van een zilveren huwe lijk' heet dat kijkboek, waarvoor het tienjarig ko ningschap van koningin Beatrix mede de aanleiding vormt. Hoogte- en dieptepunten passeren in het 144 bladzij den dikke boek de revue. Ui teraard te beginnen bij de commotie die Beatrix verlo ving - met een Duitser - veroorzaakte, gevolgd door de rellen op haar huwelijks dag. Altijd weer vertede rend zijn de foto's van de stralende ouders met Wil- lem-Alexander, Johan Friso en Constantijn als baby's en peuters. "Een heerlijke tijd op Drakensteyn", zou zou Beatrix later over die eerste jaren zeggen. Uiteraard ook veel aandacht voor de troonsbestijging en de lang durige depressie van prins Claus die "een diepe scha duw over het hele koninklij ke gezin" zou werpen. Het boek citeert prins Claus bij zijn zestigste verjaardag als hij over die periode zegt: "Ik heb nooit voor mogelijk ge houden dat zoiets bestond. En ik heb pas nadat ik her steld was beseft hoeveel mensen dat in onze samenle ving ook hebben meege maakt en doorleefd en door- Koningin Beatrix en prins Claus met hun drie zonen. Op de arm van zijn vader Johan Friso, prinses Beatrix staat met Constantijn en op de voorgrond Willem-Alexander (archieffoto) leven en er ook doorheen zijn gekomen. Het is het meest verschrikkelijke wat een mens kan overkomen". Lief en leed dus, maar het lief overheerst, want Beatrix Claus hebben, al thans voor het oog van de ca mera's. nog steeds een goed huwelijk. 'Beatrix Claus, het aan zien van een zilveren huwe lijk'. Samenstelling Richard F. Kaan. Uitgeverij Het Spectrum bv, prijs 24,90. Renee ter Braake (links) en Clarijalke Barkhuis coördineren het verloop HILVERSUM (ANP) - Radio 4 viert aanstaande zondag het begin van het Mozartjaar met een twaalf uur durend rechtstreeks schakel programma vanuit negen verschillende steden die in het leven van Mozart een belangrijke rol hebben gespeeld. Eén van de concerten komt vanuit de vergaderzaal van de Eerste Kamer in Den Haag, nabij de plaats waar de jonge Mozart zelf ooit een concert gaf. Mozart verbleef in 1766 enige maanden in Den Haag. Hij gaf toen een concert in het zogenaamde stadhouderlijk kwartier op het Binnenhof. Op het programma staan onder meer de zeven variaties over Wil lem van Nassau en de acht variaties op een Nederlands lied van Christiaan Ernst Graaf. De werken worden uitgevoerd door Bob van Asperen, clavecimbel, Lucy van Dael, barokviool en het Quartetto Amsterdam. De andere concerten komen vanaf 9 uur 's ochtends uit Praag, Dresden, Wenen, Mantua, Augsburg, Parijs, Londen en Bratislava. Het mammoetprogramma is een initiatief van de Europese Radio Unie. Het programma wordt in 34 landen uitgezonden. De eerste dag van het Mozartjaar wordt om zeven uur 's avonds af gesloten door de TROS met een rechtstreekse uitzending van Die Zauberflöte vanuit het Landestheater in Salzburg. Onlangs was Amelia Earhart weer even in het nieuws. Wie kent haar nu nog? En de namen van haar rivalen en tijdgeno ten, zoals Amy JohnsonJackie Cochran en Beryl Markham? Het zijn namen uit de lucht- vaarthistorie. van vrouwen die in de jaren dertig naam maak ten met spectaculaire record vluchten. Amy Johnson was bij voorbeeld de eerste vrouw die solo van Engeland naar Australië vloog. Beryl Mark ham slaagde er als eerste vrou welijke piloot in de oversteek van Europa naar Amerika te volbrengen. In het krantebericht werd ver meld dat een groep medewer kers van de Internationale Groep voor de Historische Luchtvaart op een afgelegen ei land in de Stille Oceaan enkele voorwerpen hadden gevonden die volgens hen afkomstig wa ren uit het vliegtuig waarmee Amelia Earhart in 1937 rond de wereld was gevlogen. Het ei land behoort tot de Amerikaan se Phoenix-eilanden, die onge veer halverwege Nieuw-Guinea en Hawaii te vinden zijn. Een paar honderd kilometer noorde lijker ligt het kleine Howland, waar het bewuste toestel op 2 ju li een tussenlanding had moe ten maken. Maar helaas, de be manning van het kustwacht schip die voortdurend radio contact met Earhart en haar navigator probeerde te maken, speurde bij Howland tevergeefs de horizon af. Nadat ze drie kwart van de afstand langs de evenaar had afgelegd, vond Earhart haar graf in de golven van de Stille Zuidzee. Althans, tot die conclusie was men geko men, nadat maandenlange zoekacties met schepen en vlieg tuigen in de wijde omtrek van Howland niets hadden opgele verd. Oerrit jan Zwier Met name de vondst van een aluminium doos, waarin ooit de paperassen van de naviga tor waren opgeborgen, deed bij de onderzoekers het vermoeden rijzen dat Earhart zich nog een tijd lang op het onbewoonde Gardner-eiland in leven moet hebben gehouden. De afwezig heid van drinkwater zou haar echter al gauw fataal zijn ge worden. Als passagier van een Fokker Friendship, die op 17 juni 1928 van een vliegveld in Newfound land opsteeg en na ruim twintig uur in Wales landde, kreeg Amelia Earhart wereldwijde bekendheid. De reis zelf was al eerder gemaakt, onder anderen door Charles Lindbergh, maar het ging er dit keer om dat een vrouw de oversteek had vol bracht. Een paar maanden eer der hadden de Engelse actrice Elsie Mackay en haar piloot hun poging om de overtocht in omgekeerde richting te maken met de dood moeten bekopen. Vier jaar later zat Earhart zelf in de cockpit ran een twee- motorig toestel dat haar in ruim vijftien uur naar een weiland in Noord-Ierland bracht. Later volgden nieuwe record vluchten. Een van de bekendste is die van Hawaii naar San Francisco, een afstand van 4000 km, die ze in ruim achttien uur overbrugde. Beryl Markham, die in Kenia opgroeide, waar ze als rimboe- pilote veel vlieguren had ge maakt, wilde de prestatie van Earhart nog overtreffen door in omgekeerde richting te vliegen. Die tocht gold. vanwege de over heersende westenwinden, als veel moeilijker. Ze liet haar Ve ga Gull veranderen in een soort vliegende brandstoftank; in de cockpit kon ze zich door de extra tanks nauwelijks meer verroe ren. Ze beschikte niet over een radio, en evenmin over een zwemvest. Honderd kilometer ten westen van Ierland sloeg de motor af. De zware dreun van de machine werd vervangen door een diepe stilte. Terwijl Beryl's verstijfde vingers de kraantjes van de tanks open en dicht bleven draaien, zakte ze binnen een halve minuut van 330 naar 90 meter. Opeens be gon de motor weer te sputteren en kwam er een einde aan haar vrije val. Tot aan Newfoundland toe bleef het weer slecht. IJs zette zich op de ramen van de cockpit vast, maar het deed nog iets an ders wat veel erger was: een stukje verstopte de luchttoevoer naar de laatste tank. Opnieuw begon de motor te haperen en verloor het toestel hoogte. Ze wist er nog een noodlanding uit te persen en met haar neus in de modder kwam de Vega ten slot te tot stilstand in een moeras in Nova Scotia. De tocht had ruim eenentwintig uur in beslag ge nomen. Net als Amelia Earhart een paar jaar eerder, werd Beryl Markham in New York als een heldin ontvangen. Markham hield het recordvliegen daarna voor gezien. Earhart zou een jaar later bij haar zoveelste re cordvlucht het leven laten. Markham ging terug naar Ke nia, en blies daar enkele jaren geleden als hoogbejaard besje de laatste adem uit. HET WORDT TIJD DAT ER INTERNATIO NAAL PROTEST KOMT TEGEN DE ME DEWERKING VAN ARTSEN AAW MARTELINGEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28