LEIDSCH DAGBLAD Eerste stukje van Kuwayt is bevrijd ■ra! BRISTOL Hardere sancties bijstandswet LEIDSCH DAGBLAD 'Husseiii laat bevelhebbers 1 executeren YS oefenen voor invasie Agressie tegen islamitische gemeenschap Rijksambtenaren krijgen misschien een O V-kaart Bevolking Israël geeft Genscher lik op stuk VRIJDAG 25 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39456 Prijs fl. 1,45 MOSKOU/WASHINGTON (Rtr/AFP) - De Iraakse president Saddam Hussein heeft de opperbe velhebber van de luchtmacht en die van de luchtverdediging laten exe cuteren. Dat meldde het onafhanke lijke Sovjet-persbureau Interfax Ze zouden zijn terechtgesteld na de eerste luchtaanvallen van de ge allieerde strijdkrachten in de Golf, aldus bronnen in het ministerie van defensie in Moskou. Het Sovjet-le ger heeft na jaren van samenwer king en wapenverkopen aan Bagh dad goede contacten met het Iraak se leger. Volgens een bericht in de Was hington Post van vandaag hebben geallieerde troepen vorige week ge probeerd Saddam Hussein uit te schakelen. De Iraakse leider was door agenten van de geallieerde ge heime dienst gelokaliseerd en een speciale eenheid kreeg opdracht de schuilplaats aan te vallen. Vanwege het slechte weer kon de missie niet doorgaan. Het bericht is afkomstig van een Amerikaanse regeringsfunctiona- Negen dagen Golfoorlog in cijfers ten gevechtshandelingen. (105 Amerikanen kwamen bij de voorbe reiding van de oorlog om) 26 oorlogsvermisten, van wie 13 Amerikanen, tien Britten, twee Ita lianen en een Kuwayti. 80 Irakezen krijgsgevangen ge maakt. Volgens opgave geallieerden: Ruim 15.000 bombardements- vluchten uitgevoerd. 22 geallieerde vliegtuigen verlo ren; 18 in gevecht, waarvan 11 Ame rikaanse, 5 Britse, 1 Kuwayts en 1 Italiaans. Vier toestellen verloren door technische mankementen of fouten van de piloot: 2 Amerikaan se, 1 Brits, 1 Saudisch. Een Brits toestel verloren door onbekende oorzaak. Drie Amerikaanse heli kopters verloren door menselijk of technisch falen. 41 Iraakse vliegtuigen uitge schakeld. 7 Amerikanen omgekomen bui- Volgens Iraakse opgave: Ruim 180 geallieerde vliegtui gen neergehaald. Ruim 20 geallieerde krijgsge vangenen. 101 burgers en 90 militairen om gekomen. 191 burgers gewond. DEN HAAG (ANP) - Uit een on derzoek van de Consumenten bond is gebleken dat aardappe len vaak erg veel nitraat bevat ten. De bond vond hoeveelhe den tot 300 milligram per kilo en vindt dat het nitraatgehalte in aardappelen dringend moet worden teruggedrongen. Vol gens de bond zou de exporteis van maximaal 130 milligram per kilo ook moeten gelden voor de binnenlandse markt. Nitraat in aardappelen wordt volgens de Consumentenbond vooral veroorzaakt door de overbemesting in de landbouw. "Stelselmatig wordt daarin ge bruik gemaakt van veel meer nitraathoudende mest dan no- Nitraatgehalte in aardappelen vaak erg hoog dig is voor planten." Nitraat is geen schadelijke stof. mits de consument er weinig van bin nen krijgt. Een deel van het nitraat. 6 procent, wordt echter in hei lichaam omgezet in het giftige nitriet. Een wettelijk maximum voor het nitraatgehalte bestaat in Nederland nog niet. Van de ge teste aardappelen lag het ge middelde van de gestoomde exemplaren op 133 mg per kilo. Behalve nitraat vertonen nogal wat partijen aardappelen groene plekken die duiden op de aanwezigheid van de giftige stof solanine. Verder werden zieke en rotte knollen, blauwe plekken en schurft gevonden. Biologisch-dynamische ge teelde aardappelen zijn vijf keer zo duur als gewone aardap pelen. Ook bevat meer dan de helft van de onderzochte partij en minder gewicht dan op de verpakking stond. Op grond van de test adviseert de bond om te kiezen voor de aardappelrassen Berber, Nicola. Prior en Santé. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - De geallieerde troepenmacht in de Golf heeft het eerste stukje Kuwayt bevrijd. Amerikaanse mariniers veroverden het eilandje Qaruh, voor de kust van Kuwayt, dat door 30 Iraakse militairen bezet werd gehouden. De Irakezen zijn na een vuurgevecht krijgsgevangen gemaakt. De actie had woensdag plaats, maar werd pas afgelopen nacht bekend gemaakt. Hoewel het eiland strate gisch niet van belang is, reageerde de Kuwaytse regering in balling schap opgetogen op dit eerste tast bare succes. In de afgelopen 24 uur heeft de multinationale strijdmacht meer successen geboekt. Twee mijnenve gers van de Iraki's werden tot zin ken gebracht en de eerste Iraakse tegenaanval in de lucht werd in de kiem gesmoord. Twee Mirages, uitgerust met Exo- cet-raketten, deden een aanval op Amerikaanse oorlogsschepen in de Perzische Golf maar werden door twee Saudische F-15's uit de lucht geschoten. Een derde Iraakse Mira ge wist te ontkomen, nadat het een Exocet-raket had afgevuurd. De ra ket trof geen doel. De Amerikaanse luchtmacht vernietigde gisteren een Iraakse tanker, een hovercraft er een patrouillevaartuig. De tan ker zou de geallieerde vloot en lucht macht hebben bespioneerd. Bij ge vechten op zee kwamen in totaal drie Irakezen om het leven en wer den er 51 gevangen genomen. Maar ook Irak meldt successen. Volgens het staatspersbureau INA zijn sinds gisteravond 14 vliegtui gen en raketten neergehaald. Hoe wel de Golfoorlog volgens het Ame rikaanse ministerie van defensie nog maanden kan duren, bereiden de troepen zich voor op een invasie. Luchtmachtpiloten hebben van het Iraakse parlement volgens het Spaanse dagblad El, Mundo toe stemming gekregen om zelfmoor- daanvallen uit te voeren op Ameri kaanse vliegdekschepen. Het be- OORLOG 1 HOE GOLF pagina 2 Kurden tussen twee 'vuren Syriërs hebben geen zin in een afgedwongen oorlog pagina 7 Verdeelde PvdA wacht een moeilijk congres Gasmasker mode in de VS Nieuwe vredesinitiatieven maken geen kans Grootscheepse oefening van Amerikaanse pagina 9 Mubarak: Saddam leeft in an dere wereld Golfoorlog in kaart gebracht Nederlandse Rode Kruis bouwt kamp in Syrië pagina 28 Gezamenlijke uitzendingen over Golfoorlog op Radio 1 blijft richt werd vanochtend gebracht door de journalist Rojo, een van de twee westerse verslaggevers in Bag hdad. Hij ontweek de Iraakse cen suur door het verhaal over land naar Jordanië te smokkelen. De Spaanse ambassade heeft het van daaruit naar Madrid gezonden. Sinds woensdag is een groot scheepse oefening aan de gang, waaraan tienduizenden Amerikaan se mariniers met amfibievaartuigen deelnemen. Het is voor het eerst in 40 jaar dat een amfibische strijd macht van die omvang bijeen wordt gebracht. De laatste keer gebeurde dat in 1950 tijdens de Koreaanse oorlog. Op de amfibische schepen voor de kust van Kuwayt bevinden zich 32.000 man. Zij beschikken over landingsvaartuigen die over een af stand van 300 kilometer 75.000 ton vracht kunnen vervoeren. De geallieerde luchtmacht heeft Infolijn voor hulp LEIDEN De islamitische ge meenschap in ons land krijgt in toe nemende mate te maken met agres sief gedrag van Nederlanders. Op het werk raken Marokkanen en Tur ken, of ze willen of niet, verzeild in discussies met hun Nederlandse collega's over de Golfoorlog. Hier en daar krijgen ze zelfs dreigemen ten naar het hoofd geslingerd. Ook de kinderen hebben het moeilijk op school. De Centra voor Buitenlanders vinden de situatie alarmerend wor den. Daarnaast speelt mee, dat met name de Turkse gezinnen in angst zitten over hun familie in Turkije. Door de dreigende taal van Saddam Hussein richting Turkse regering zijn de gezinnen ernstig bezorgd over de gevolgen, die dat kan heb ben. Het Nederlands Centrum Buiten landers zal volgende week een spe ciale infolijn openen, waar Turken en Marokkanen terecht kunnen als ze met bepaalde problemen zitten. Deskundigen uit het maatschappe lijk werk en psychische hulpverle ning zullen de telefoon bemannen. De hulpzoekers zullen in hun eigen taal te woord worden gestaan. Pagina 17: Centrum voor Buitenlan ders vindt gedrag Nederlanders tegen islamitische gemeenschap alarme- het aantal bombardementsvluchten dank zij verbeterde weersomstan digheden fors kunnen opvoeren. De Britse luchtmacht heeft giste ren opnieuw een Tornado verloren. De bemanning van het toestel wordt vermist. Londen heeft inmid dels bekend gemaakt dat het zes tot acht Buccaneer-jachtbommenwer- pers naar de Golf zal sturen. Na vijf nachten van aanhoudende raketaanvallen op Israël en Saudi- Arabië was het afgelopen nacht rus tig in beide landen. In Israël werd korte tijd luchtalarm gegeven, maar dat bleek vals. Radio Israël heeft ge zegd dat Irak nog over „honderden" Scud-raketten beschikt en een on bekend aantal vaste en mobiele lan- ceerinrichtingen. Voor de tweede achtereenvolgen de dag hield Irak gisteren de grens met Jordanië gesloten, ook voor de tankwagens die het buurland dage lijks van brandstof voorzien. Dat lijkt er op de duiden dat er door de aanhoudende geallieerde bombar dementen een brandstofschaarste in Irak ontstaat. Eerder deze week werd de verkoop van benzine in Irak gestaakt. Tv-ploeg vermist in frontgebied DHAHRAN (AP) - Vier leden van een televisieploeg van de Amerikaanse omroep CBS worden in het grensgebied tussen Saudi-Arabie en Kuwayt vermist. Een Saudische legerpatrouille vond gisteren hun lege auto in het noorden van Saudi-Arabie in de buurt van dc Kuwaytse grensplaats Al Ro- qui. Een woordvoerder van CBS zei dat wordt gehoopt dat de vier zich bij "bevriende troepen" bevinden, maar dat niet bekend is waar ze zijn. Volgens het Saudische ministerie van defensie is de cameraploeg ver moedelijk op eigen houtje Kuwayt binnengetrokken. Saudische militairen die de sporen van de CBS-ploeg natrokken, stelden vast dat het viertal zich in de richting van een Iraakse controlepost in Kuwayt had begeven. Een Franse soldaat, met zijn machinegeweer naast zich, graaft een g het zand met zijn bajonet om bescherming te zoeken in de Saudische u tijn. (foto DEN HAAG (GPD) - Rijksambte naren krijgen mogelijk allemaal een openbaar-vervoerkaart. Dit is al thans een idee van een speciale werkgroep van de verschillende mi nisteries. De werkgroep heeft ook voorgesteld om ambtenaren geen kilometervergoeding van 19 cent te geven voor dienstreizen per auto wanneer ze ook met het openbaar vervoer kunnen gaan. Daarnaast wil ze dat elk departement onder zoekt welk woonwerkverkeer nog in aanmerking komt voor een reis- vergoeding. De werkgroep kreeg de opdracht zich te buigen over de vraag wat de gevolgen zijn van de belastingope ratie van de commissie Oort en de gedeeltelijk afschaffing van het reiskostenforfait. Ook moest ze on- Iderzoeken hoe het gebruik van de 'auto door rijksambtenaren met het oog op de milieuvervuiling kan worden verminderd. De groep heeft de ministeries ook voorgesteld om zelf het vervoer te regelen van ambtenaren naar het werk en weer terug. Voordat de plannen werkelijkheid kunnen worden, moeten ambtenaren de mogelijkheid krijgen vrijwillig te verhuizen naar een woning op maximaal tien kilometer afstand van hun werkplek. Een deel van de verhuiskosten krijgt de werknemer dan vergoed. TEL AVTV (GPD/Rtr/DPA/AP) - De Duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, heeft de bevolking van Israel giste ren voorgehouden dat niet zijn rege ring, maar Duitse wetsovertreders Irak aan zijn chemische wapens en zijn 'Al-Hussein' raket hebben ge holpen. De minister bood Israel, Nü bij ons in de showroom de nieuwe Mazda 121 Auto-Home B.V. nu voor de halve prijs nylon trim/vrijetijdsschoen met suèdine versterkt Kleuren lichtgrijs met lila of blauw met rood en zilver. Maten 35 - 46 Normale prijs-2&35" Bristolprijs 25 - alléén vandaag en morgen BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel. 071 - 226154 Donderdag koopavond VS roepen meer reservisten op WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse strijdkrachten hebben op nieuw extra reservisten opgeroepen voor dienst in de Golfoorlog. Het ministerie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt dat een kleine 8.500 reservisten van de land macht en leden van de Nationale Garde zullen worden ingeschakeld voor dienst aan het front in de Saudische woestijn. naast een bedrag van 255 miljoen mark, aan om Patriot-raketten te sturen om de joodse staat te helpen beschermen tegen Iraakse raket- aanvallen. In de loop van zijn 24-uurs bezoek aan Israël werd Genscher gisteren fel bekritiseerd door burgers, maar ook door zijn Israëlische ambtsge noot David Levy die schetste hoe Duitsland medeverantwoordelijk is voor Husseins wapenarsenaal. Levy noemde het 'een nachtmer rie' dat uit Duitsland afkomstig gas joden in de joodse staat bedreigt. "Maar het bezoek van de Duitse mi nister van buitenlandse zaken laat zien dat ze tot inkeer komen". Een burger in Tel Aviv, waar Gen scher het gebied bezocht waar deze week veel slachtoffers vielen, maakt de minister uit voor "een twee Hitier, aangezien zijn regering heeft geholpen bij de opbouw van Husseins oorlogsmachine". Ook de Turkse president Turgut özal haalde gisteren flink uit naar de Duitse regering. De president omschreef Duitsland als een rijke en onbetrouwbare bondgenoot die zijn verantwoordelijkheid inzake de Golfoorlog niet wil dragen, özal laakte de geringe Duitse bereidheid om mee te werken aan de bescher ming van het Turkse grondgebied. School gestrande nen gered dolfiji NELSON (AP) - Een school van zo n 285 grienden, een grote soort dolfijnen, die op de kust van Nieuw-Zeeland terecht was gekomen, heeft met hulp van 150 redders gistermorgen vroeg bij hoog water weer zee geko zen. De dolfijnen waren aange spoeld bij Farewell Spit, een 24 km lange strook strand op de noordwestelijke punt van het Nieuwzeelandse Zuidereiland. Toen vijftien dolfijnen onge veer twee kilometer zuidelijker opnieuw op het strand terecht kwamen werden zij door leden van de dierenbescherming doodgeschoten om te voorko men dat zij met hun gejammer de rest van de kudde zouden aantrekken. Grienden, een dolfijnsoort die tussen de 2 en 2,5 meter groot wordt, leven in kudden in de oceaan en komen alleen tijdens de trek dicht bij de kust. Daar krijgen ze te maken met stro mingen en getijden. Als een lid van de school in gevaarlijk laag water terechtkomt en noodsig nalen afgeeft gaan de anderen hem automatisch achterna. Rustig en nevelig Bewolkt en vrijwel overal droog. Tempe raturen rond j het vriespunt. Weinig wind. De vooruit- zichten voor zondag tot en met woensdag: Vrij veel be wolking maar droog. Eerst plaatselijk mist. Tempera turen rond het vriespunt. 30 PAGINA'S WEERSVERWACHTING WEEKEINDE 26 eo 27 januari r*x ZATERDAG Ter Veld wil hoge strafkorting die direct ingaat DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) wil de strafmaatregelen verscherpen voor mensen met een bijstandsuitkering die niet meewerken aan maatrege len om weer werk te krijgen. Nu geldt dat het eerste kwartaal een korting van 3 procent op de uitke ring wordt toegepast, in het tweede kwartaal 6 procent en vervolgens maximaal 9 procent. Over enkele geen wetswijziging nodig. Ter Veld maal geweigerd worden. Wel moet kan de nieuwe regels zelf met algemene maatregel doorvoeren. beleid geldt niet de betrokkene te allen tijde i bestuur cent van het sociaal minimum be houden. Voor echtparen is dat 1476 gulden per maand, fraudegevallen. De bewindsvrouwe staanden 1033 gulden per maand, wil het hardere sanctiebeleid plaat- De Sociale verzekeringsraad sen in het kader van een herziening (SVR) begint binnenkort een onder- de bijstandswet waarbij niet zoek naar de verschillen in het straf - beleid onder bedrijfsverenigingen, de bij- Het ministerie onderzocht al het sanctiebeleid van 37 gemeenten, waaruit bleek dat het merendeel he lemaal geen kortingen oplegt of c Bij de ww geldt een korting gomlcWoWewo<*ncW voo» ial«dagrtwv«n) an zondag (onder) gaat. Ter Veld, die over haar plan c leg pleegt met de Vereniging Nederlandse gemeenten (VNG) wil tage loopt daarna per kwartaal op gemeenten de opdracht naar 10, 20 en 30 procent. Daarna rneen geldende regels kan de uitkering tijdelijk, of hele- ook werkelijk uitvoeren. procent op de uitkering gedurende afwijkend beleid voert. Binnen drie- de eerste drie maanden. Dat percen- maanden wordt gecontroleerd of de Morgen: Kuwayt al bezig met de wederopbouw De Huis ter Duin-brand na een jaar meester Vrouwen niet vies van huisvuil n Aki JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK DUN VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 28,75 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 76,75 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis (Aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1