Jongeren in gewoon rijtjeshuis begeleid Stichting De Schakel experimenteert in Leiderclorpse nieuwbouwwijk Warmond en Wassenaar beperken carnavalsfeest Warmonders mogen gemeente adviseren over inrichting dorp Ambtelijk apparaat Zoeterwoude moet anders gaan werken Sauna Wassenaar vernieuwd PAGINA 18 VRIJDAG 25 JANUARI 199lT Niet-rokers proberen shag te stelen LEIDERDORP Een 22-jarige Leidenaar en zijn 20-jarige vriendin hebben gistermiddag geprobeerd veertig pakjes shag te stelen uit het Albert Heijn-filiaal in de Leiderdorpse Winkelhof. Winkelpersoneel wist daar echter een stokje voor te steken. De twee roken zelf niet, maar wilden de pakjes verkopen. Auto-inbraken zonder buit in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een autokraker die gisteravond aan het Havikserf en het Sperwerpad in Voorschoten zijn slag wilde slaan, is met lege handen naar huis gegaan. Hij sloeg bij vijf auto's een ruitje in, haalde uit één wagen een bowlingbal en gooide die een paar meter verder in de struiken. Auto-radio's liet hij onaangetast. 'UMUiiJttUuit LEIDERDORP - In een rijtjes huis aan het Nievaartpad in de Leiderdorpse wijk Buitenhof wonen binnenkort vier jonge ren die worden begeleid door medewerkers van de Stichting Begeleid Wonen De Schakel. Medewerkers van die stichting leren jongeren van 18 tot circa 24 jaar een eigen huishouding te voeren. H. van Vliet, directeur van De Scha kel, kreeg gistermiddag de sleutel van de woning van de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp. Omdat het ging om de twee duizendste woning in de Leider dorpse nieuwbouwwijk, werd de sleuteloverdracht feestelijk ge vierd. Het is het eerste project dat De Schakel voor jong-volwassenen heeft opgezet. De kosten worden gedragen door de Centrale Diaconie Leiderdorp. De bouwkundige aan passingen werden gedeeltelijk be taald door de diaconie en instellin gen als het Julianafonds. Wil de dia conie vooral Leiderdorpse jongeren helpen, volgens Van Vliet kan van die regel worden afgeweken. Twee van de vier jongeren van het Nievaartpad hebben vanaf maart H. van Vliet, directeur van De Schakel, in de Leiderdorpse woning waar vorig jaar onder begeleiding in een "Jongeren vinden het prettig in een groep". driêsMnlMndmw'Oond^tvSet!!- "We hebben daar bewust voor geko- te kunnen wonen. "Sommigen ko- dere longoren die in dat pad woon- zen. omdat we jongeren in een nor- men uit een tehuis, anderen woon den. verhuizen straks naar een zelf- male omgeving willen begeleiden", den nog bij hun ouders of hebben standige woonruimte. De jongeren die in het huis zullen Het Leiderdorpse huis is volgens wonen, hebben met elkaar gemeen Van Vliet een 'gewone eengezins- dat ze een helpende hand nodig woning in een doodnormale straat': hebben om later geheel zelfstandig REGIO - De Wassenaarse carna- mond gewoon door. valsvereniging De Deylknotsen en De Voorschotense carnavalsvere- de Warmondse Billenprikkers heb- niging de Pico Bello's was vanmor- ben al hun buitenactiviteiten voor gen niet voor commentaar bereik- korte tijd zelfstandig gewoond en gemerkt dat ze dat nog niet aankun nen", vertelt Van Vliet. Hij verwacht geen problemen met buurtbewoners. "In Oegstgeest zijn er ook geen problemen ge weest. De jongeren hebben zich aan de buren voorgesteld en omwonen den zijn vooraf geinformeerd over wat er ging gebeuren". Overigens kunnen de buren, als ze dat al zou den willen, weinig tegen het project ondernemen: "In Nederland heb je geen zeggenschap over de vraag wie naast je komt te wonen. Het woon- recht geldt ook voor jongeren". Rooien de komende weken afgelast in ver- baar, maar meldt op grote borden De Schakel werkt met betaalde band met de Golfoorlog. De jaarlijk- dat het op 2 februari groot feest is krachten, vrijwilligers en stagiairs. se carnavalsoptocht en de feestelij- ke sleuteluitreiking gaan niet door. Secretaris van de Deylknotsen, W. Teeling, zegt dat al het 'uiterlijk vertoon' van de komende carna valsviering van het programma is geschrapt. De praalwagens voor de optocht zijn weer in de was gezet, orkesten en majorettes zijn afge zegd. De besloten carnavalsviering in cultureel centrum Warenar gaat gewoon door, evenals het kinder carnaval en een middag voor oude ren. De Warmondse carnavalsactivi teiten die worden gehouden in Hui ze St. Liduina en Marienhaven gaan door, mits de directies van beide in stellingen hiervoor toestemming geven. De feestavonden en het kin dercarnaval, die binnenshuis wor den gehouden, gaan ook in War- Zachte landing na ongelukkige botsing VOORSCHOTEN - Een 17-jarige Voorschotense bromfietser is gister avond bij een aanrijding met een personenauto op de plaatselijke Leidse- weg acht meter door de lucht geslingerd. Hij liep daarbij alleen enkele schaafwonden op; zijn brommer raakte onherstelbaar beschadigd. De bromfietser zag te laat dat een personenauto een oprit inreed en ram de met hoge snelheid de achterkant van de wagen. Hij werd per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, maar kon al snel naar huis. Te hard op Wassenaarse sluiproute WASSENAAR - Bij een snelheidscontrole op de Schouwweg in Wassenaar hebben 41 automobilisten gistermorgen een bekeuring gekregen. Op de bekende sluiproute mag niet harder dan vijftig kilometer per uur worden gereden. De bekeurde automobilisten reden maximaal tachtig kilometer per uur. In totaal werden tussen half tien en half twaalf 286 auto's gecontro leerd. Deze medewerkers komen een of twee keer per week langs voor de 'praktische begeleiding' en het be antwoorden van vragen. "De vra gen verschillen, maar gaan bijvoor beeld over het omgaan met geld, ko ken of het maken van een daginde ling". Verder moeten de bewoners het alleen zien te rooien. Van Vliet heeft de ervaring dat de jongeren het prettig vinden om in een groep te kunnen wonen: "Dat 's avonds het licht aan is of iemand muziek zit te maken, is net genoeg voor de jongeren om te weten dat ze niet alleen wonen". De gemeen schappelijke ruimten moeten ze sa men schoonmaken. Of de jongeren meer dingen met elkaar willen doen, zoals bijvoorbeeld koken, kunnen ze zelf beslissen. De jongeren kunnen anderhalf jaar in de woning blijven. Daarna moeten ze verhuizen. Of die periode van achttien maanden voldoende is, kan Van Vliet nog niet zeggen. "We hebben voor die termijn gekozen op basis van de ervaringen van andere stichtingen. Zo kunnen we de door stroming bevorderen. Bovendien gaat het om jongeren die de laatste stap zetten naar zelfstandig wonen. Na anderhalfjaar moéten de jonge ren dat kunnen". TERUGGEVONDEN - De perso nenauto die dinsdag van de Leider dorpse Rietschans werd gestolen, is gisternacht teruggevonden in Mon ster. De drie inzittenden, een 22-jari- ge Leidenaar. een 19-jarige Hage naar en een 18-jarige Delftenaar, wilden de auto gebruiken bij een in braak. Omdat de huisvesting in het Lei derdorpse rijtjeshuis slechts tijde lijk is, moeten de bewoners zich vooraf inschrijven bij het Bureau Huisvesting voor Werkende Jonge ren. Wanneer ze vertrekken, wor den ze niet direct aan hun lot over gelaten: in het begin kunnen ze ge regeld bij de begeleiders van De Schakel aankloppen. Van Vliet noemt het een voordeel dat de woningbouwvereniging een nog te bouwen huurwoning be schikbaar wilde stellen. Hierdoor konden de bouwers het huis vrij ge makkelijk aan de wensen van De Schakel aanpassen. De drie slaap kamers hebben nu allemaal gelijke afmetingen. De keuken biedt ruim te voor een tafel en vier stoelen. De wanden tussen de kamers zijn be kleed met geluidsisolerend materi aal, zodat de bewoners geen last hebben van elkaar. Van de huiskamer is een kamer voor een van de jongeren gemaakt. Dit maakte het mogelijk om vier jongeren te huisvesten. Bovendien wordt hierdoor volgens de direc teur benadrukt dat er geen woon- groepje in het huis zetelt. Veel behoefte Hoewel het project nog geen jaar bestaat weet Van Vliet "tiat er veel behoefte is aan deze vorm van hulp verlening. "Dat merkten we van te voren door vragen van het Jongeren Advies Centrum, het Algemeen Maatschappelijk werk en Jeugd hulpverleningsinstellingen. Toen we begonnen in Oegstgeest hadden we binnen de kortste keren een wachtlijst en waren we gedwongen om vaak 'nee' te verkopen. Omdat iedereen wist dat we een wachtlijst hadden, meldden zich op een gege ven moment geen jongeren meer aan. Maar als er een kamer leeg komt, kunnen we binnen de kortste keren iemand plaatsen". De Schakel, die in andere wonin gen ook mensen met een psychia trisch verleden begeleidt, zou nog meer willen doen voor jong-volwas- senen. "Maar of dat mogelijk is, blijft afhankelijk van geld", zegt Van Vliet. De Schakel moet het heb ben van giften en krijgt, afhankelijk van het soort project, subsidie van het Rijk. Ook geeft één gemeente, Alkemade, subsidie voor een alge meen project voor de eigen inwo ners. INBRAAK - Bij een inbraak in het clubgebouw van de Algemene Leidse Studenten Roeivereniging 'Asopos de Vliet' aan de Dwarswe- teringkade in Leiderdorp is gister nacht driehonderd gulden en wat snoepgoed gestolen. De daders ver nielden een hangslot aan de buiten deur en braken de bestuurskamer open. Na bestuderen huis-aan-huis verspreide folder WARMOND - Warmonders worden vandaag per folder op geroepen mee te praten over de toekomstige inrichting van hun dorp. In de huis-aan-huis be zorgde folder, getiteld 'War mond op weg naar 2015', leggen burgemeester en wethouders uit welke plannen Rijk en pro vincie voor de gemeente in pet to hebben. Ook presenteren ze twee scenario's die uit deze plannen kunnen voortvloeien. Warmonders mogen voor een van de scenario's kiezen, maar kunnen ook eigen ideeën kenbaar maken op een bijgevoegd kaartje van War mond en naaste omgeving. Op 15 fe bruari sluit de inspraak, zo vertel den B en W gistermiddag tijdens een persconferentie. Aanleiding tot dit alles was het uitbrengen van de 'Vierde nota ruimtelijke ordening extra'. Het Rijk onderstreept in die nota dat in de Randstad voor honderdduizen den woningen een geschikte lokatie gevonden moet worden. Het Groe ne Hart, het weidegebied tussen Leiden en Utrecht, dient echter be houden te blijven. Voor Warmond heeft deze nota grote gevolgen omdat de gemeente op de grens ligt van het stedelijke gebied en het Groene Hart. Ook de provincie heeft inmiddels een aan tal plannen uitgewerkt. Zo wil ze in de regio Leiden-Warmond-Sassen- heim 3.500 woningen bouwen. Kaartjes Grote vraag is nu of Warmond in de volgende eeuw onderdeel moet worden van het verstedelijkte ge bied of een groene gemeente moet zijn in aansluiting op de aangren zende weidegebieden. Eén ding staat al vast: de gemeente kan de groei van het aantal huizen niet blij ven beperken. Op kaartjes maakt het gemeente bestuur twee varianten visueel. Het eerste alternatief heet 'Warmond, stedelijk balkon aan het Groene Hart' en gaat ervan uit dat woning bouw in het zuiden en het westen de Kagerplassen nadert. 'De overgang naar de plas zal dan zeer contrast rijk worden met bebouwing en re creatieve inrichting', heet het in de folder. 'Het overig te ontwikkelen gebied verstedelijkt in belangrijke mate rond de nieuw geplande NS- stations Merenwijk, Voorhout en Sassenheim. Wellicht kan worden gedacht aan een extra halteplaats op de lijn Leiden-Haarlem, het sta tion Warmond-Oegstgeest'. Op het tweede kaartje is een wat landelijker Warmond te zien, al is ook hier bij Oosteinde en Klinken bergerpias extra woningbouw tej zien aan de 'Warmondse' kant van' de rijksweg. 'De huidige harmonie van bestaande kernen, recreatie, na- tuur en landschap met zijn agrari sche functie zal in de richting vanj natuurbescherming en landschaps bouw worden versterkt', meldt de folder. Hoop In een toelichting verklaarde burge meester G.W. van der Wel-Marke- rink gisteren dat het slechts om voorbeelden gaat. Ze hoopt vooral dat veel Warmonders gebruik zul len maken van de mogelijkheid om kaart drie haar eigen believen in te vullen. Een globale invulling is ge noeg. "Details zijn pas nodig als de structuurschets is uitgewerkt", zei ze. Om de schets op 21 maart te kun nen vaststellen in de gemeente raadsvergadering, hebben B en W een strak tijdschema opgesteld. Na het sluiten van de inspraaktermijn op 15 februari, heeft de tot project groep omgevormde raadscommis sie ruimtelijke ordening twee we ken de tijd om B en W van advies te voorzien. Op 12 maart sturen B en W de gemeenteraaad een concept voorstel en 9 dagen later is de beslis sende raadsvergadering. Vervolgens wordt dit officiële Warmondse standpunt ingebracht in het Samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek. De burge meester hoopt met enkele buurge meenten tot een eensluidend advies te komen, dat voorgelegd kan wor den aan de provincie. De burgemeester waarschuwde voor te hoge verwachtingen. Zelfs indien een grote meerderheid van de Warmondse bevolking zich zou uitspreken voor een bepaalde vari ant, dan nog moet dit worden aan gepast aan de eisen van Rijk en pro vincie. "We polsen de Warmonders in een zeer vroeg stadium", legde ze uit, "er moet nog zeer veel beslist worden, voordat de definitieve plannen worden gerealiseerd". Wethouder J. Wassenaar hoopt op een grote respons. Teleurgesteld is hij pas wanneer niet alleen het aantal reacties tegenvalt, maar ook de kwaliteit van die reacties. WD- wethouder W. de Vos sprak de hoop uit dat mensen de moeite zullen he men de folder minimaal twee keer door te lezen. WASSENAAR - De Wassenaarse bruik gemaakt van Fins hout en burgemeester P.H. Schoute heeft 'eerlijke, natuurlijke kleuren', gistermiddag de vernieuwde sauna van het plaatselijke Sterrenbad ge- Volgens de directie van het Ster- opend. Tijdens de vier maanden du- renbad was de sauna uit zijn jasje rende verbouwing zijn rustruimte gegroeid. Vooral de rustruimte, die en patio vergroot, werden het koud- vroeger gecombineerd was met het water-dompelbad en de kleedac- Turks bad en de ruimte voor de zon- commodatie verbeterd en kwamen nebanken, had vaak te kampen met er meer toiletten. filevorming en vertraging. Als er nu Naast het buitenbad kwam een vertraging optreedt, kunnen bezoe- Finse buitencabine die gebruikers kers bij de open haard zitten of aan- de mogelijkheid biedt na het sauna- schuiven aan de leestafel, bad af te koelen in de buitenlucht. Om de verbouwing mogelijk te Zowel binnen als buiten is veel ge- maken de verbouwing heeft de ge meente het Sterrenbad 450.000 gul den geleend. Gemeentebestuurders en directieleden hopen dat de aan passingen ervoor zullen zorgen dat de sauna jaarlijks 23.000 gasten trekt, 13.000 meer dan tot nu toe. Organisatiebureau presenteert eindrapport JACHTHUIS POEWEEST GERESTAUREERD ZOETERWOUDE - Het ge meentelijk apparaat in de gemeente Zoeterwoude moet anders gaan werken. Het werk dient logischer te worden opgezet en de coör dinatie aan de top moet ver beteren. Dat deelde een or ganisatiebureau gistermid dag mee aan de ambtenaren. Gedwongen ontslagen blij ven uit, maar wel zullen sommige ambtenaren ande re taken moeten uitvoeren. Het bureau stelt voor de gemeente lijke dienst in drie poten onder te brengen: de 'extern gerichte secto ren' welzijn en grondgebied en een 'ondersteunende middelensector'. Voordeel van deze opzet is dat bu reau's die nu nog over verschillende diensten zijn verspreid, worden sa mengevoegd. Zo is het bureau ver keerszaken nu ondergebracht bij de afdelingen algemene zaken en ge meentewerken. In de toekomst worden alle verkeerszaken op één plek afgehandeld. Deze week wil het Zoeterwoudse gemeentebestuur gebruiken voor een inspraakronde onder ambtena- De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute (r) bij de pasgeopende bui tensauna van het plaatselijke Sterrenbad. (foto Holvast) ren. In het zogenaamde 'georgani seerd overleg' kunnen vakbonden en personeel hun visie geven op de voorstellen, waarna de gemeente raad in februari een beslissing neemt. Details Vorige week presenteerde het on derzoeksbureau al een 'tussenrap portage', waar ambtenaren en raadsleden op konden reageren. Toen bleek al dat betrokkenen zich 'in overwegende mate in de bevin dingen kon vinden', schrijft het bu reau nu. Wel was er bezorgdheid over de positie van sommige ambte naren. Volgens gemeentesecretaris L. Kruithof is deze bezorgdheid niet terecht. Uitgangspunt bij de hele operatie is dat geen gedwongen ont slagen vallen. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de gemeente Zoeter woude, omdat B en W niet tevreden waren over het functioneren van het 'apparaat'. In het tussenrapport concludeerde het onderzoeksbu reau al dat het gemeentelijk appa raat onvoldoende met zijn tijd is meegegroeid. Ook zou de gemeen teraad zich meer met hoofdlijnen moeten bezighouden, 'want nu ver liest hij zich nog te vaak in details'. OEGSTGEEST - Het jachthuis op het terrein van het Oegstgeester landgoed Oud-Poelgeest wordt binnenkort ge restaureerd voor meer dan 100.000 gulden. Het huisje, dat op enkele meters van de Haarlemmertrekvaart staat, krijgt nieuwe ramen en deuren, muren worden opnieuw gevoegd, terwijl ook aan het dak het nodige verandert. Een deel van de kosten wordt gedekt door subsidies van de ministeries van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu en welzijn, volksgezondheid en milieu. De stichting Oud-Poelgeest moet opdraaien voor de kosten die niet door subsidies worden gedekt. Omdat de ministeries pas betalen na de afrekening met de aannemer, is de gemeente gevraagd garant ie staan voor een lening. Oegstgeest heeft inmiddels 'ja' gezegd op dat verzoek. Het jachthuisje is gebouwd als kapel, maar doet al jaren dienst als woonruimte. De bewoonster huurde het pand aanvankelijk van de gemeente, maar heeft nu te maken met de stichting. Die heeft de grond van het landgoed in erfpacht gekregen. (foto wim Dijkman) VRIJDAG 25 januari Alphen koopavond-concert door twee docenten van de Slreekmuziek- school. aanvang 20.15 uur in de concertzaal van de school, Bu meester Visserpark. concert op het orgel van de Ad- ventskerk door Sander van Marion, aanvang 20.15 uur. soosavond bij S H A in het ge bouw aan de Prinses Mari|kestraat 71. aanvang 20 00 uur. optreden van het Kwartet Jan de Jong in jazzcafé Dick'sies aan de Hooftstraat, aanvang 10.00 uur Katwijk concert door Fluitkwartet Te genwind', aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. Leiden bingo bij v.v. LFC, aanvang 20.00 uur in de kantine. Boshuizer- uitvoering door Leids Politie Mu ziek Gezelschap, met bal na. aan vang 20.00 uur in de Stadsgehoor zaal. concert Vrijdagavond Kamer muziek'. mmv Robbert Roozeman (piano), aanvang 20 15 uur m de Kapelzaal van K&O, Hazewind- Lak-theater, Theater van het Oosten/Mug met de gouden tand speelt "Een kwestie van twee", aanvang 20.30 uur. Leidse Schouwburg, het Ameri can Dance Theatre, 20.15 uur.- schaatsmarathon Nacht van Lei den in de Leidse Ijshal mmv een -Boerenkapel. mf. tel: 414850. Leiderdorp klaverjassen om de wisselbeker Oranjeverenging aanvang 20.00 uur m gebouw Splinterlaan 89a. prijsklaverjassen en sjoelen in de kantine IJsclub, Mauritssingel, aanvang 20.00 uur. Usse Winterconcert in de St. Agatha- kerk, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Ledenvergadering Noordwijkse Reddingsbrigade, aanvang 20.00 uur in gebouw NRB, Bosweg. kienavond HSV De Sportvisser, aanvang 20.00 uur in clubgebouw. informatie avond Ver. voor Na tuur- en Vogelbescherming over onderzoek onder vogels, aanvang 20.00 uur in Natuurcentrum Jan Verwey, Weteringkade. voorstelling: 'Op glad ijs', door Theater Plezier, met o.a. Joop Do- derer, aanvang 20.15 uur in De Rank, Golfbaan. Noordwijkerhout film- en videofestival 'Cinefleur', door de Noordwijkse Filmclub, aan vang 20.00 uur in De Schelft. ZATERDAG 26 JANUARI Alphen toneelvereniging Cecilia speelt de klucht "Er loopt een streepje door" in Salie du Lac in Noorden, aanvang 20.00 uur, na afloop gele genheid tot dansen. disco in buurthuis Westerhaven met dj's Mike en Martin, 20.00 uur. optreden in Het Kasteol van Rick de Vito, aanvang 2t.OO uur. de Stag houdt tandemtocht c 40 km. langs polders en vaarten, in lichtingen: 02522-19027. Park Theater, komedie "Jaloe zieën", aanvang 20.30 uur. optreden van het Trio Rob Ager- beek in jazzcafé Dick'sies aan de Hooftstraat. aanvang 22.30 uur. speelfilm 'On the edge' in ge bouw Ouverture aan de Ouverture- weg, aanvang 20.30 uur. koppelklaverjassen bij Buurtcen trum Halfje Wit aan de Van Brakel- straat in Alphen, aanvang 19.45 Hazerswoude-Dorp optreden van de gospelgroep The Burning Candles uit Zwolle in het gereformeerde kerkgebouw, aanvang 20.00 uur. Leiden uitvoering van 'Scratch-Messiah' door ongeveer 750 amateurmusici uit Leiden en omgeving olv Jules van Hessen, aanvang 19.30 uur in de Pieterskerk. Leidse Schouwburg, opera 'L' oca dei Cairo' door het Vlaams ka meroperagezelschap Transparant, aanvang 20.15 uur. kamermuziek concert m de Lok- horstkerK, aanvang 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18