Hbo blijft probleem voor havo-leerlingen Agressief gedrag Nederlanders tegen islamitische gemeenschap Problemen bij CBTB na fraudezaak personeelslid Oproep op radio levert 250 verontruste telefoontjes op Academisch ziekenhuis Leiden doet mee aan longtransplantaties VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA 17 Van onze medewerker Brenda Filippo LEIDEN/REGIO - Veel havo-leer lingen krijgen problemen wanneer ze na hun eindexamen naar het ho ger beroepsonderwijs (hbo) gaan. Ze hebben vooral problemen in het hoger technisch onderwijs (hto) en het hoger economisch en admini stratief onderwijs (heao), zo zeggen scholengemeenschappen in de re gio. De havo-leerlingên hebben geen gebrek aan kennis, maar aan discipline om zelfstandig te kunnen studeren. De overgang van havo naar hbo zorgt voor nogal wat problemen. Zo is het lestempo op het hbo hoger en de manier van lesgeven anders. Vaak worden er hoorcolleges gege ven in plaats van gewone lessen. Verder is de overgang van zes naar dertien of veertien vakken zwaar. De studenten moeten de discipline opbrengen om regelmatig te leren zonder dat er altijd huiswerk wordt opgegeven. Ook moeten studenten zelfstandig kennis bijspijkeren, mocht die niet voldoende blijken te zijn. Hbo-docenten geven in tegen stelling tot havo-docenten vaak niet aan welke leerstof moet worden be studeerd. Uit cijfers van het Centraal Bureau Gebrek aan discipline om zelfstandig te studeren, breekt op voor de Statistiek (CBS) blijkt dat maar weinig havo-leerlingen het hbo zonder problemen doorlopen. Uitvallers Van de havo-leerlingen die een hto- of heao-opleiding volgen, hoüdt res pectievelijk 40 en 52 procent vroeg tijdig op met de studie. Het percen tage dat de opleiding doorloopt met vertraging is 33 procent (hto) en 22 procent (heao). Ruim een kwart van de studenten doorloopt een studie op het hoger technisch onderwijs of hoger economisch en administra tief onderwijs zonder vertraging. De resultaten zijn bij de havo-leer lingen bekend en velen gaan daar om naar het middelbaar beroepson derwijs of naar de vijfde klas van het atheneum om daarna naar het hbo te gaan. Decaan Jaspers-Focks van het Christelijk Lyceum in Alphen aan den Rijn vindt het een goed zaak dat havo-leerlingen na hun eindexa men doorstromen naar de vijfde klas van het atheneum. Op het athe neum leren ze zelfstandig te stude ren en zaken op te zoeken die ze niet begrijpen, aldus Jaspers-Focks. Van de 17 procent havo-leerlingen die op onze school naar het athene um doorstroomt, doet de helft van de leerlingen dat om daarna naar het hbo te gaan, aldus de decaan. Niet alle scholen zijn het met hem eens. Zij raden liever het middel baar beroepsonderwijs (mbo) aan. Mbo'ers zijn technisch en praktisch ingesteld. Verder hebben mbo'ers veelal een inhoudelijke voorsprong waardoor ze het eerste jaar van het hbo zonder problemen doorlopen. Later in de studie zijn leerlingen van het atheneum weer in het voor deel, omdat mbo'ers nieuwe leer stof vaak langzamer verwerken waardoor problemen kunnen ont staan. De scholen informeren hun leer lingen zo veel mogelijk over eventu ele valkuilen in het hbo-onderwijs. Zo geven de scholen informatie over de verschillende vervolgoplei dingen, organiseren ze voorlich tingsavonden en krijgen de scholie ren informatie van oud-leerlingen die hun ervaringen in een schrifte lijke enquête beschrijven. Verder kijken de scholen of de werkhou ding. cijfers en zelfstandigheid van de leerling bij het hbo-onderwijs aansluiten. De scholen proberen de leerlin gen op allerlei manieren beter op de overgang naar het hbo voor te berei den. Zo organiseren verschillende scholen, onder meer het Leidse Ag nes College, terugkomdagen voor oud-leerlingen die twee maanden met een vervolgopleiding bezig zijn. De klachten en ideeen die de oud-leerlingen hebben, worden zo veel mogelijk verwerkt tot informa tie voor de aankomende studenten. Actief Zo ervoeren oud-scholieren van 'Agnes' het als een groot gebrek dat ze bij het vak Nederlands niet de precieze betekenis van moeilijke en dure woorden leren. De school maakte een lijst van driehonderd woorden die de leerlingen bij hun schoolonderzoeken moeten leren. Vorig jaar vonden de oud-leerlin gen tijdens de terugkomdag dat de lijst zelf nog te kort is. Daar wordt iets aan gedaan, verzekert rector Tromm. Om de zelfstandigheid van leer lingen te bevorderen, heeft het Ag nes ieder jaar projecten voor alle klassen waarbij de leerlingen zelf standig informatie moeten verza melen. "Hoewel de leerlingen wel worden begeleid, kweekje toch een actieve leerhouding", vindt Tromm. Aan het Alphense Christelijk Ly ceum wordt vooral gewerkt aan het zelfbeeld van leerlingen, vertelt Jas pers-Focks. Leerlingen moeten in het examenjaar ontdekken wat hun plus- en minpunten zijn bij het zelf standig verwerken van de leerstof. Ze worden minder gestuurd bij het leerproces, omdat ze geen proef werken maar schoolonderzoeken krijgen. Scholengemeenschap Alba- nianae in Alphen wil dit jaar buiten alle voorlichting 'iets concreters' gaan doen. zo zegt conrector Soeter. De school is van plan in juni een trainingsmaand te organiseren voor leerlingen die beter voorbereid naar het hbo willen gaan. aldus Soeter. die benadrukt dat het idee nog in een beginstadium verkeert. Uit gangspunt van de cursus zal een verdieping van de kennis zijn. De leerlingen volgen lessen in commu nicatie en wiskunde en kunnen ver der kiezen tussen natuurkunde of economische vakken. Soeter sluit niet uit dat leerlingen van andere scholen de lessen bij kunnen wo- Het Leidse Vlietlandcollege heeft de afgelopen vier jaar drie keer ex tra lessen voor eindexamenleerlin gen georganiseerd. Tijdens deze les sen wordt de leer- en lessituatie op het hbo nagebootst. Leerlingen die deze lessen volgden, vonden zelf dat ze enige voorsprong hadden op leerlingen die de lessen niet hadden gevolgd, zegt decaan Nagelkerke. Omdat vorig jaar geen belangstel ling voor de lessen was, werden geen extra lessen gegeven. De Leidse Rembrandt scholenge meenschap werkt met coördinato ren. die tussen mentoren en conrec toren in staan. Coördinatoren hou den de prestaties van de leerlingen in de gaten. Hierdoor kunnen de leerlingen zelfstandig werken, maar kunnen ze nooit tussen de wal en het schip belanden, aldus rector Scha. school hebben het moeilijk. Waar ik echt van ben geschrokken, is dat veel Marokkanen hun kinderen van school halen of overwegen dat te doen. Ze zijn bang dat de zaak esca leert en willen de kinderen elders onderbrengen, sommigen naar de familie in Marokko. In veel gezin nen wordt er heftig over gediscussi eerd. Men is bang, dat het hier net als in Frankrijk wordt waar de agressie tegen Marokkanen groot Overleg De verschillende centra voor bui tenlanders overleggen momenteel wat men kan doen tegen deze opko mende agressie met hier en daar ra cistische trekjes. Lamnadi: "In de allereerste plaats moeten we de ge zinnen gerust kunnen stellen, zodat ze niet overhaast vertrekken. Ik ben echter bang, dat als de gemoederen zo hoog oplopen, voorlichting wei nig effect heeft. Ik hoop dat Neder landse organisaties, zoals kerken, vakbonden en de regering ons te hulp komen". Minister Dales van binnenlandse zaken riep een week geleden de bur gemeesters op om toch vooral met de moslims te overleggen en attent te zijn op vandalisme bij moskeeën en andere islamitische gebouwen. Woordvoerders van de gemeenten Leiden, Alphen en Katwijk konden vanmorgen niet vertellen of aan die oproep daadwerkelijk gehoor was gegeven. De Riagg in Leiden zegt dat zij de afgelopen weken niet is geconfron teerd met een toenemende hulp vraag van buitenlanders, die in moeilijkheden zijn geraakt als ge volg van de Golfoorlog. Drie Leidse basisscholen met veel buitenlandse leerlingen zeggen dat er over de oorlog wordt gepraat, maar dat het niet tot escalaties heeft geleid. De kinderen komen gewoon naar school, aldus de leerkrachten, en worden niet ziek gemeld. Op de katholieke school De Singel is er in de bovenbouw met de kinderen over de Golfoorlog gepraat. Een ge sprek, zegt een woordvoerster, dat 'heel verhelderend' heeft gewerkt. Wel had er een leerling uit de onder bouw bij z'n moeder geklaagd dat klasgenootjes hem 'Saddam' had den genoemd. De verstandhouding op de drie scholen tussen de buitenlandse- en Nederlandse onderwijzers is zonder meer goed, zeggen de scholen. Men mijdt elkaar niet. er wordt gewoon gepraat. 'Oorlogje' Ambtenaar De Jonge van de ge meente Leiden - hij is belast met onderwijszaken die de buitenland se kinderen aangaan zegt dat hem nog geen 'schrijnende gevallen' hebben bereikt. Wel wist hij van- ertellen dat Nederland se en buitenlandse leerlingen in het speelkwartier 'Saddammetje en Bushje' spelen. Iets dat volgens hem niet alleen in Leiden voor komt, maar op vele scholen. "Ik heb niets gehoord over het uit de hand lopen. Als dat wel het geval zou zijn geweest, dan was ik daarvan zeker op de hoogte gebracht. Ik heb overi gens wel vernomen dat gesprekken over de Golfoorlog verstommen als de buitenlandse leerkrachten bij de g Nederlandse onderwijzers in de buurt komen. Ik denk dat dit komt. omdat ze niet precies weten waar de buitenlanders staan". Fraudeurs van ov-studentenkaart krijgen rekening gepresenteerd ciering wordt voor de kaart maan delijks 60 gulden in mindering ge bracht op hun beurs. Het geïnde geld wordt overge maakt op de rekeningen van de openbaar vervoer-bedrijven, aldus een woordvoerder van de OV-Stu- dentenkaart BV. Mensen die weige ren te betalen, lopen uiteindelijk het risico een deurwaarder aan de deur te krijgen. Als de kaart niet wordt ingeleverd, zullen over de ko mende maanden nieuwe rekenin gen volgen. De woordvoerder kon niet zeggen hoe het komt dat 1725 mensen ten onrechte de ov-studentenkaart in hun bezit hebben gekregen. UTRECHT - De OV Studenten kaart bv stuurt binnenkort 1725 rekeningen van ruim driehon derd gulden aan mensen die ten onrechte in het bezit zijn van een openbaar-vervoerskaart voor stu denten. Zij hebben geen recht op de kaart en hebben ten onrechte de ov-kaart op het postkantoor af gehaald en een maand clande stien gebruikt. Hiervoor wordt een rekening gepresenteerd van 313,50 gulden, de gewone kosten voor een maandabonnement. Alleen studenten die staan inge schreven bij de Informatiserings bank (de verstrekker van studiefi nanciering) mogen gebruik maken van de in januari ingevoerde ov-stu dentenkaart. Dat zijn er in totaal ruim 600.000. Mensen die bij voor beeld te veel verdienen of niet meer bij een onderwijsinstelling staan in geschreven moeten de kaart inleve- De OV-Studentenkaart bv heeft steeds gezegd dat fraudeurs direct zullen worden aangepakt. Met de eerste zending rekeningen toont het bedrijf aan die belofte in te lossen. Bij studenten met een studiefinan- LEIDEN - De afdeling West van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB) heeft eind vorig jaar een schooladministrateur ontsla gen nadat bleek dat hij ruim acht tori had verduisterd. De fraude werd ontdekt bij een controle van een accountantskantoor. De man die werkte op het kantoor van CBTB-west in Heemstede, is bij de politie aangegeven. De politie on derzoekt hoe de verduistering is ge pleegd. Onder de boeren en tuinders is beroering ontstaan door de verdui stering en de beschuldigingen van voormalig afdelingssecretaris G. Smallengange. In een brief aan het bestuur en de verschillende afdelin gen beschuldigt hij het bestuur van een slecht financieel en organisato risch beleid. "Normaal stapt een be stuur op als het beleid heeft gefaald en geld is verdwenen", aldus Smal lengange. Zo zegt Smallengange dat de schooladministrateur nooit is ge controleerd in de twee jaar dat hij het geld beheerde. Een aanvraag voor betaling moet volgens over heidsvoorschriften door verschil lende mensen worden bekeken, al dus Smallengange. Als laatste moet of de voorzitter of de algemeen se cretaris een handtekening zetten. "Het bestuur is in de controle tekort geschoten ^n moet dus opstappen'1, vindt Smallengange. Bestuursvoorzitter P. Blokland wil niet reageren op de beschuldi gingen van Smallengange en wei gert elk commentaar. In de zomer van vorig jaar nam Smallengange zelf ontslag omdat hij het niet eens was met het beleid. Volgens hem moest de king tussen de CBTB en de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond en het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité hechter worden. "Ik denk dan aan een fusie of federatie", aldus Smallengange. Omdat de CBTB hecht aan de ei gen identiteit is een totale fusie nooit bespreekbaar geweest, zegt de huidige afdehngssecretans Straatsma. Hij verzekert echter dat de CBTB een hechte samenwerking wenst met de beide andere land bouworganisaties. Deze organisa ties zijn bezig met fusiebesprekin gen. Te weinig woningen voor oudere mensen AMSTERDAM - Van de woning voorraad van corporaties zouden een half miljoen moeten worden aangepast om te voorzien in de wo ningbehoefte van ouderen (55-plus- sers). Per woningbouwvereniging gaat het om gemiddeld 460 wonin gen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) onder een aantal corporaties. De huidige verbouwings- en nieuwbouwinspanningen zijn te ge ring om aan het tekort aan geschik te woningen tegemoet te komen Het tekort zal door de vergrijzing nog verder oplopen. Het EIB constateert verder dat veel corporaties niet kunnen aange ven hoe groot het aantal oudere huishoudens in hun bestand is. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Op eerie voorname gracht van eene onzer provinciesteden bracht St.-Nicolaas eene aller aardigste surprise. In een deftig gezin aan die gracht waren drie dienstboden, van wie er twee in hooge mate laboreerden aan de kwaal van wijlen moeder Eva. Wel vischten zij zoo nu en dan met 'lonkjes en glimlachjes en kregen zij ook wel eens „aan", maar uit kieskeurigheid hadden zij nog niet in den appel gebeten. Nu naderde St.-Nicolaas. die zoo menigeen eene verrassing be reidt. Wie weet welke mannelij ke wezen in alle stilte aan onze dienstmeisjes hadden gedacht! De avond van 5 December was gekomen. Voor wie er echter wat kwam, voor onze meisjes geen enkel pakje. Een krachtige ruk aan de schel deed beiden tegelijk opspringen en naar de deur snellen. Een rijtuig voor mijn heer!" ..Ajakkes, weer niks." Nauwelijks werd de deur ge opend, of behalve den koetsier bemerkte men vlak voor de deur eene groote mand, blijkbaar voor de dienstmeisjes bestemd. De koetsier, die toch moest wach ten, hielp een handje, en weldra had de mand een plaatsje in de vestibule gevonden. ..Maar Kee, daar is leren in!" „Smijt weg in de gracht!" roept Marie. „Ben je mal, eerst kijken wat er in zi(," adviseert de koetsier. Op eerbie digen afstand volgen de vrij sters ui zenuwachligen span ning elke beweging die de koet sier met het mes maakt, om het deksel los te maken. Het deksel is opgelicht en - een kreet van schrik slaken de meisjes: - uit de mand kwam als surprise te voor schijn....een heusche vrijer, le vend van vleesch en gebeente. Twee minuten later was de ge maskerde vrijer even geheimzin nig verdwenen als hij gekomen was. Als stilte getuige ligt de mand nu op het ijs van de gracht! Vijfentwintig jaar geleden: - Mevrouw Franklin uit Cardiff, heeft de film „The sound of mu sic" 350 keer gezien. 'KATWIJKERS VREZEN LUCHTAANVAL KATWIJK - Hoewel Katwijk niet echt in de frontlinie ligt maken veel inwoners zich zorgen over de gevolgen van de Golfoorlog. A. Teljeur, eigenaar van de dumpzaak Dump Katwijk, is al thans die mening toegedaan. Afgelopen week ver kocht hij zijn hele voorraad gasmaskers. Omdat de vraag nog steeds groot is, heeft hij inmiddels een bord voor zijn winkel aan de De Waal Malcf- ijtstraat geplaatst, met het opschrift 'Gasmaskers uitverkocht'. Toen de voorraad - 20'stuks - al op was, belde een vrouw op met de vraag of Teljeur nog enkele gasmaskers kon leveren. De winkclcigenaar moest haar teleurstellen. "Ze klonk echt panieke rig toen ze dat hoorde", vertelt de Katwijker. "Ik heb haar een ander adres doorgegeven waar ze misschien nog wel iets op de kop kan tikken". De vrouw was geen uitzondering. Een aantal Katwijkers heeft volgens Teljeur een gasmasker gekocht uit pure angst voor een luchtaanval. "Mis schien speelt mee dat vliegkamp Valkenburg hier dichtbij js. Ze denken waarschijnlijk dat dat een mogelijk doelwit is voor een luchtaanval". Tel jeur vindt de paniek van zijn klanten nogal over dreven. De Katwijkse winkelier zegt dat de gasmaskers door een breed publick worden gekocht. Nieuwe exemplaren kosten 75 gulden, tweedehands 25 gulden. Voor de angst van oudere mensen heeft Teljeur nog Wel enig begrip: "Die hebben mis schien trauma's van de Tweede Wereldoorlog overgehouden". Voorlopig zijn er geen gasmaskers te koop ip Dump Katwijk. Pas als Israël weer wat gaat ver kopen kan Teljeur nieuwe exemplaren inslaan. Vergiftiging met methylbromide UTRECHT In het calamiteiten- hospitaal bij het Academisch Zie kenhuis Utrecht zijn gisteravond negen patiënten uit het Westland opgenomen ter behandeling en ob servatie. Zij hebben vergiftigings verschijnselen ten gevolge van het werken met methylbromide, een chemisch middel dat' wordt ge bruikt voor grondontsmetting in de glastuinbouw. Het AZU wil over de patiënten geen verdere mededelingen doen. Omdat van de permanente intensi- ve-care-eenheid van twaalf bedden al acht bedden bezet waren, is voor het eerst de extra IC-capaciteit in het calamiteitenhospitaal in ge bruik genomen. De capaciteit kan in noodgevallen worden uitgebreid tot veertig bedden. Ze zijn steeds beschikbaar voor het opvangen van slachtoffers van kleine chemische ongevallen en er kunnen er ook slachtoffers van de Golfoorlog wor den opgenomen. De ic-eenheid is nauw verbonden met het Nationaal Vergiftigingen Informatiecentrum van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne. ALPHEN/LEIDEN - In de islamitische gemeenschap heeft men als gevolg van de Golfcrisis in toenemende mate te maken met agressief gedrag van Ned.erlanders. Buitenlandse gastarbeiders krijgen dreigende taal naar het hoofd geslingerd in de trant van 'we hebben jullie te pakken'. Op hun werk moe ten ze hun Nederlandse col lega's opbiechten of ze voor of tegen Saddam Hussein zijn. Een Marokkaan is zelfs met een mes bedreigd. In deze zaak is de politie ge mengd. Aldus het trieste relaas van A. Lam nadi, directeur van het Centrum Buitenlanders Rijn en Lek, dat in Alphen, Leiden en Gouda werkt. Lamnadi heeft meegewerkt aan het NOS-radioprogramma voor Marok kanen en Berbers dat woensdag avond op Hilversum 5 werd uitge zonden. Luisteraars konden, als ze daar behoefte aan hadden, na afloop van het programma opbellen. Lam nadi zat aan een van de vijf tele foons. "We hebben in anderhalf uur tijd 250 telefoontjes gekregen. Ik heb de indruk dat bij nogal wat Nederlan ders de houding ten opzichte van buitenlanders totaal is veranderd. Marokkanen worden op hun werk niet meer gegroet. Ze worden ge dwongen een standpunt in te ne men. Als ze zeggen dat ze tegen de oorlog zijn. wordt dat uitgelegd als 'dus voor Hussein'. Ja. het verande rend gedrag van Nederlanders is zeer merkbaar". Lamnadi: "We kregen van Marok kanen te horen dat ze zelfs werden bedreigd. Ook de kinderen op LEIDEN/GRONINGEN/NIEUWE- GEIN De academische zieken huizen van Leiden, Rotterdam, Groningen, Utrecht en het St. Amthoniusziekenhuis in Nieuwe- gein mogen gezamenlijk longtrans plantaties uitvoeren. De feitelijke operaties zullen in Groningen en Nieuwegein worden uitgevoerd. De vijf ziekenhuizen moeten hier toe wel één klinisch en wetenschap pelijk programma opstellen. Zo luidt het advies van de commissie ontwikkelinggeneeskunde van de Ziekenfondsraad. Minister Ritzen van onderwijs en staatssecretaris Simons van volksgezondheid moe ten nog hun fiat geven. De vijf ziekenhuizen hadden twee aanvragen ingediend voor subsidie. Longtransplantaties zijn betrekke lijk nieuw en komen in aanmerking voor geld uit de pot van ontwikke lingsgeneeskunde. De academische ziekenhuizen in Groningen en Utrecht wilden sa men in Groningen transplantaties gaan uitvoeren, de academische zie kenhuizen in Rotterdam en Leiden wilden samenwerken met het St. Anthonius in Nieuwegein en daar ook detransplantaties uitvoeren. De twee plannen behelsten samen ongeveer twintig longtransplanta ties per jaar. De commissie ontwikkelingsge neeskunde staat in beginsel positief ten opzichte van de subsidieaan vraag, maar stelt een aantal voor waarden. De vijf ziekenhuizen moe ten gezamenlijk optrekken en de twee projecten samenvoegen tot een, uit te voeren in Groningen en Nieuwegein. Bovendien moet er nog het nodige aan de wetenschap pelijke onderbouwing van het pro ject worden bijgespijkerd. Volgens een woordvoerder van de Ziekenfondsraad hebben de zie kenhuizen nog niet voldoende na gedacht over de wetenschappelijke opbrengst van de transplantaties. Bij de longtransplantaties is niet al leen een goede zorg voor de patiën ten van groot belang, maar moet naar de mening van de Zieken fondsraad tevens een schat aan we tenschappelijke gegevens worden verzameld. Zo is er nog heel veel on bekend over het afstoten van orga nen, het infectiegevaar en de beste manier om donorlongen te bewa- Het is volgens de woordvoerder van de Ziekenfondsraad nog niet duidelijk hoeveel longtransplanta ties jaarlijks zullen worden uitge voerd. "De twee projecten moeten eerst tot een worden samenge voegd. Cruciaal daarna is of Ritzen en Simons toestemming geven. Dan pas komt de vraag hoevéél om de hoek kijken". Wanneer de eerste transplantatie van dit project wordt uitgevoerd, kon de woordvoerder nog niet zeggen. De operatiesterfte is bij trans plantaties van één long 12 tot 30 pro cent en bij dubbelzijdige ongeveer 45 procent (vergelijk met harttrans plantaties 7 procent). Een jaar na een dubbelzijdige longtransplanta tie leeft nog ongeveer 38 procent van de patiënten. Het gaat om een moeilijke ingreep: er kunnen infec ties en in een laat stadium tóch nog afstotingsreacties optreden. Ook al in verband met het tekort aan dono ren bestempelt de commissie de in greep tot een experimentele behan deling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17