TAD LEIDEN Kasboeken van SKM jaren zonder controle 'We gaan niet op de barricaden' BOUWPLANNEN? m ni AC/*_ MrkVLVI Wethouder noemt extra geld gemeente haalbaar' Inbrekers sneller aangepakt s LEIPSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 JANUARI 1991 wesselman ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. gelijk een beperkt pakket zenders te ontvangen en er zijn geen specia le tarieven voor slechthorenden en slechtzienden. Olivier stelde gister avond dat het nog maar valt te be zien of daarin na de renovatie van het kabelnet verandering komt. "Wel kan iedereen besluiten geen kabel te nemen. Maar die andere za ken worden mogelijk niet eens ge regeld". Solide Waar Olivier op hoopte, gebeurde niet. De bewonerscommissies ga ven hem vooralsnog geen steun om verder te gaan met pogingen de Me renwijk aan te sluiten op de Stads- kabel. Doorslaggevend hierbij wa ren de kosten. De SKM is momen teel nog goedkoper dan de Stadska- bel. "En in deze wijk met hoge woonlasten telt iedere gulden", al dus bewoonster M. Moojen. De bewoners willen eerst de be groting afwachten van de SKM. Pas als duidelijk is hoe veel ze na de re novatie moeten betalen voor hun zenderontvangst, nemen ze een be slissing. Secretaris A. Muller van de SKM reageerde vanachtend ver baasd op de uitlatingen van Olivier. "Ik vind het bestuurlijk gezien niet zo netjes dat Olivier op deze wijze naar buiten komt". Hij weerlegt de kritiek dat de SKM on-democratisch zou zijn. "Al le bewoners van de Merenwijk zijn vertegenwoordigd". Muller vindt juist de reactie van Olivier on-de mocratisch. "Hij heeft vorig jaar zijn zin niet gekregen en probeert het nu via deze weg". De secretaris erkent dat pas sinds vorig jaar een accountant de boeken controleert. "We hebben het daar wel eens eerder over gehad, maar het bestuur zag er de noodzaak niet van in". Dat het nu toch gebeurt, hangt volgens hem samen met de toetreding tot de gemeenschappe lijke regeling. Muller zegt voorts dat het de SKM ondoenlijk leek om ie dere abonnee 350 gulden terug te geven omdat de een er al jaren woont en de ander pas een week. Volgens Muller staat het vast dat de SKM zelfstandig doorgaat. "We voeren zelf de renovatie uit en tre den defintief niet toe tot de Stadska- bel". Hoewel de begroting nog niet rond is, gaat Muller ervan uit dat de abonnementskosten lager uitvallen dan bij de stadskabel. "Dus we heb ben een solide financieel beleid ge- Verwarring over onderhoud Slaaghwijk Volgens directeur Lepelaar is het onjuist te suggereren dat dit plan is afgeblazen, zoals de Stichting Wel zijn en de huurders gisteren deden. Hij ziet nog wel enige problemen. De Sleutels zit nog altijd met een begrotingsgat van zo'n 6000 gulden per woning. Van dat bedrag wil het bestuur toch wel zo'n 20 procent be taald zien door de gemeente. "En dan gaan we al tot het gaatje, meer geld uittrekken is onverantwoord", aldus Lepelaar. Het bestuur van De Sleutels be sloot dinsdag dat een combinatie van de twee onderhoudsfasen mo gelijk is indien de gemeente meer geld beschikbaar stelt. Lepelaar: "Misschien dat de huurders en de Stichting Welzijn te luchtig over die financiële voorwaarde heen zijn ge stapt. Anders begrijp ik niet dat ze stellen dat de zaak rond is". De bewonerscommissie van de Kie kendiefhorst en de Havikshorst ver keerde gisteren eveneens in de ver onderstelling dat alles in kannen en kruiken is. "Ze hebben toch naar ons geluisterd", aldus woordvoer ster J. Hoogstraaten. De huurders zijn fel gekant tegen het voornemen van De Sleutels om het groot onder houd in twee delen uit te voeren. De woningbouwvereniging zag zich hiertoe genoodzaakt omdat de kosten van de opknapbeurt aan zienlijk hoger uitvielen dan aanvan kelijk was geraamd. Per woning is 20.000 gulden beschikbaar, terwijl de renovatie ongeveer 8000 gulden meer kost. Daarom werd voorgesteld het on derhoud gefaseerd uit te voeren. Nadat wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) forse kritiek uit te op dit voornemen, volgde koorts achtig overleg tussen de verhuur der en de gemeente. Besloten werd twintig procent van de 8000 gulden te betalen uit het contingent dat de Woningbouwvereniging Leiden be schikbaar heeft voor 1991. Dit was mogelijk omdat de WBL dit jaar toch niet begint met het groot on derhoud in de Slaaghwijk. Resteert een bedrag van 6000 gul den per woning. Dat kan De Sleu tels niet opbrengen. Daarom wil ze nog meer gemeentelijk^ subsidie. Of die er komt, is de vraag. Lepe laar: "De brief naar de gemeente ligt volgende week op de gemeentelijke burelen. Ik hoop dat we snel uit sluitsel krijgen". Van Rij liet gisteravond tijdens een vergadering van de gezamenlij ke bewonerscommissies in de Slaaghwijk weten dat hij inderdaad op een brief met voorstellen van De Sleutels zit te wachten. "Het zou me zeer verbazen als het werk niet in een keer wordt uitge voerd". Van Rij noemde een extra subsidie voor De Sleutels politiek haalbaar. "Al weet ik dat dit een ge vaarlijke uitspraak is". LEIDEN - Voert woningbouwver eniging De Sleutels het onder houdswerk aan de Slaaghwijk-flats nou wel of niet in een keer uit? De meningen hierover lopen nogal uit een. Stichting Welzijn en de betrok ken bewonerscommissie meldden gisteren verheugd dat de zaak rond is. Volgens directeur A. Lepelaar van De Sleutels juichen ze te vroeg. "We wachten nog steeds op extra subsidie, er is nog niets besloten". Volgens wethouder Van Rij (huis vesting) is een extra bijdrage van de gemeente 'politiek haalbaar'. Het misverstand is in de wereld gekomen door een opmerking die een stafmedewerker van De Sleu tels gisterochtend zou hebben ge maakt tijdens een besloten vergade ring over de Slaaghwijk. Volgens M. Noordman van de Stichting Welzijn heeft de stafmedewerker gezegd dat de tweede onderhoudsfase rond is 'op enige kleine formaliteiten na'. De Sleutels opperde enige maan den geleden het idee de renovatie van 217 woningen aan de Kieken diefhorst en Havikshorst in twee fa sen uit te voeren. Dit jaar zou de bui tenkant van de woningen worden aangepakt. Pas als er weer geld is, wordt de tweede fase uitgevoerd. Sloop 'Op Eigen Wieken' in zicht LEIDEN - Er hebben zich nog geen serieuze gegedigden gemeld voor de huur van het voormalige buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Het gebouw staat leeg sinds aan de overkant een nieuw buurthuis is gerealiseerd. Wethou der T.van Rij (volkshuisvesting) liet gisteravond tijdens een vergadering van de bewonerscommissies in de Slaaghwijk weten dat mogelijk wordt getracht het gebouw te ver kopen. Indien dit niet lukt, gaat het tegen de vlakte. "Dat is altijd beter dan verkrotting", meent Van Rij. Wat er eventueel op de plaats van het voor malige buurthuis komt, weet de wethouder nog niet. Hij wil wel de mogelijkheden van woningbouw open houden. De buurt is hier fel op tegen. De omwonenden denken zelf aan een restaurant, een bruin café, een dagwinkel of een videotheek. LEIDEN - De zolderverdieping van een leegstaand pand aan de Witte Singel is vannacht uitgebrand. Volge-ns de brandweer is de brand vrijwel zeker aangestoken omdat alle voorzieningen, zoals gas en electriciteit. wa ren afgesloten. Omstreeks drie uur vannacht stond het dak van het pand in lichtelaaie. De brandweer had het vuur snel onder controle maar was wel tot zes uur vanochtend in de weer met nablussen. De naastgelegen woonhui zen liepen flinke waterschade op. Ze worden bewoond door studenten die inmiddels de huur is opgezegd. De panden moeten voor I april leeg zijn op geleverd. Eén van de woonhuizen is al geruime tijd gekraakt en was al eer der prooi van de vlammen. De vier panden aan het begin van de Witte Singel zijn eigendom van Da- miate Holding waarvan ook het Leidsch Dagblad deel uitmaakt. Damiate heeft een plan in voorbereiding voor nieuwbouw op deze locatie. Wethouder Van Rij heeft gezegd alleen een sloopvergunning af te zullen geven als er een goed nieuwbouwplan komt. Directeur G. Arnold van het Leidsch Dag blad laat desgevraagd weten dat medio maart een totaalplan voor de loca tie gereed is. Rond die tijd zal met de gemeente worden overlegd. Arnold meent dat na de brand van vannacht wellicht eerder met de gemeente ge sproken wordt over (nood)sloop omdat de huidige situatie niet al te veilig LEIDEN De Leidse politie gaat meer doen om woninginbraken te voorkomen. Met ingang van 1 fe bruari krijgt het korps de beschik king over een 'inbraakteam' dat be staat uit vier rechercheurs en een kaderlid. Met het Openbaar Minis terie is afgesproken dat direct con tact wordt opgenomen als een in breker is gepakt. De verdachte krijgt dan onmiddellijk een dag vaarding en de zitting bij de recht bank heeft kort daarna plaats. De Leidse politie heeft voorgesteld een dergelijke methode ook toe te pas sen bij autokrakers. In het activiteitenplan van de po litie staat dat elke vrijdag- en zater dagnacht minstens twee uur 'opval lend' zal worden gesurveilleerd door agenten. Zij lopen via de 'meest gebruikte routes' door de binnenstad. De politie is van plan actiever op te treden tegen helers. Ook worden verkopers van tweedehands fietsen vaker gecontroleerd. Er wordt dit jaar een voorlichtingscampagne ge houden om het 'merken' van fietsen te bevorderen. Voorts zal regelma tig worden gecontroleerd op helm- gebruik, gordelgebruik en snelheid van auto's. Ook de controles op overmatig drankgebruik van auto mobilisten worden voortgezet. "Mede in verband met de overbe lasting van het Openbaar Ministerie zal in 1991 meer nadruk komen te liggen op educatie van jonge (oner varen) weggebruikers en oudere (minder snelle) verkeersdeelne mers". staat in het activiteitenplan. Het plan wordt dinsdag besproken tijdens een vergadenng van de com missie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden. VRACHTAUTO Een vrachtwa gen met kraan is gistermiddag to taal vernield na een botsing met het viaduct onder de A44 bij de Ommc- dijkseweg. De kraan was te hoog. Er ontstond een grote scheur in de car rosserie. het viaduct bleef onbe schadigd. Bestuurslid: Kabelnet Merenwijk ondemocratisch Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - De Stichting Ka belnet Merenwijk (SKM) heeft jarenlang geweigerd de kasboeken te laten con troleren door een accoun tant. Pas na grote druk van de woningbouwverenigin gen, die een bestuurszetel in het bestuur van de SKM hebben, is hierin verande ring gekomen. Deze beschuldiging deed het SKM- bestuurslid J. Olivier gisteravond. Hi vertegenwoordigt de woning bouwvereniging Leiden in het be stuur. Hij maakte er geen geheim van de SKM liever vandaag dan morgen te willen opheffen om de exploitatie van dit kabelnet in han den te geven van de gemeente. Vol gens Olivier is de SKM een 'uiterst on-democratrisch functionerende en gesloten club, waarin het zeer moeilijk is veranderingen door te Olivier deed deze opmerkelijke uitspraken tijdens een vergadering van de gezamenlijke bewonerscom missies in de Slaaghwijk. Die werd gisteravond gehouden in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad. Hij was gekomen om de me ningen te peilen over eventuele ope- heffing van de SKM. Vorig jaar is de mogelijkheid daartoe binnen het bestuur van de SKM uitgebreid besproken. Bijna was besloten de exploitatie over te hevelen naar de gemeente. Die was ermee akkoord dat ieder van de on geveer 6000 abonnees 350 gulden zou terug krijgen. Dit geld komt uit een potje dat de SKM heeft gereser veerd voor de aanleg van een nieuw kabelnet met dertig kanalen. Deze reserve zou overblijven indien de gemeente de exploitatie overneemt. Deze is namelijk bereid de kosten van uitbreiding van het kabelnet voor haar rekening te nemen. Argument Dit plan ging op het laatste moment niet door, volgens Olivier om emo tionele redenen. "Het is gemakkelij ker een koninkrijk te stichten dan om er een af te breken". Hij zegt van het bestuur geen enkel zakelijk ar gument te hebben gehoord om de exploitatie in eigen handen te hou den. "Maar sommige heren zitten er al zo lang, ze weigpren simpelweg het werk uit handen te geven". Als een van de voornaamste voor beelden van de geslotenheid van de stichting noemde Olivier de weige ring om de kasboeken te laten con troleren. Volgens hem zijn de in komsten en uitgaven jarenlang niet door een onafhankelijke deskundi ge beoordeeld. "Pas nadat de WBL en De Sleutels daarop talloze malen hebben aangedrongen, was men be reid een accountant te laten opdra- De woningbouwverenigingen zijn vertegenwoordigd in het be stuur omdat hun huurders via het huurcontract verplicht kabelabon nee zijn. Er is geen sprake van vrij willigheid, zoals bij de stadskabel wel het geval is. Evenmin is het mo- Panden Haarlemmerstraat tot vreugde van de buren gekraakt De panden, die aan de achterkant uitkijken op het Vrouwenkerk plein, zijn opgenomen in een groot nieuwbouwplan voor een deel van dat plein. Daar moet in de toekomst een groot woon- en winkelcomplex gaan verrijzen, met 17 woningen, een restaurant en 13 winkelpanden. Daarover zegt de krakerswoord voerder: "Natuurlijk kiest men weer voor winkels en bedrijven op het Vrouwenkerkplein. Maar de omgeving hier wil groen en wonin gen. En er is hier al een kilometer winkels". De laatste jaren hadden Haarlem merstraat 70a en 72 hun woonfunc tie verloren. In het winkelgedeelte, waar zich vroeger 'De Hollandse ge bakkraam' en een lijstenmaker za ten, bevond zich tot verleden jaar af en toen nog wel een dumpzaak. De bovenverdiepingen stonden al veel langer leeg. Troep De twee panden worden voor de be legger, de Amsterdamse DBM- groep, beheerd door de eveneens hoofdstedelijke makelaardij Bet tings. Directeur H. Rijkens neemt een afwachtende houding aan. "Ik heb dit niet eerder aan de hand ge had. De gemeente weet van de hoed en de rand. Die moet maar vertellen wat ik moet doen. Ik begrijp trou wens niet dat je zulke panden zou willen kraken. Het is er zo'n troep." Gemeente-ambtenaar L. Meijer (ruimtelijke ordening en stadsbe heer) noemt de kraakactie geen zaak voor de gemeente en verwijst naar de uitlatingen van een de poli- tie-woordvoerder. "Over de bouw plannen spreekt de gemeente bin nenkort met de beheerder en de ar chitect". De Leidse architect J. Vollmer ontwierp de tekeningen voor het nieuwbouw plan op en rond het Vrouwenkerkplein. "Ik weet trou wens niet wie de eigenaar van de panden is, maar Bettings is mijn op drachtgever. Deze week wil ik met de krakers gaan praten. Mogelijk kan ik bemiddelen". Vollmer gaat uit van volledige restauratie van de panden. Daarbij zou de bedrijfsfunctie op de begane grond naast de woonfunctie op de bovenverdieping gehandhaafd blij ven. "Wat dat betreft is elke op knapbeurt van deze krakers alleen maar extra moeite. Want alles moet straks weer over". Vollmer kan nog geen datum noe men voor de start van de nieuw bouw. "Als het overleg met de ge meente is afgesloten, gaan er proce dures lopen en zijn er inspraakmo gelijkheden. Maar ik hoop dat we daarna zo snel mogelijk kunnen be- ginnnen". Van een langdurige bouwput zoals de krakers suggere ren is volgens Vollmer geen sprake. "De bouw van het complex kan in zo'n negen maanden". De krakers hebben ondertussen wel contact opgenomen met make laardij Bettings. "Hij wil ons echter niet te woord staan. Terwijl wij over een 'huur-deal' met hem willen pra ten. Maar het moet dan wel om een redelijk bedrag gaan. Leegstaand leveren de panden helemaal niets op. toch"7 Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN - "Het gaat ons hier om het wonen maar we moeten met de consequentie leren leven dat we door de bouw van een winkelcen trum er uit moeten. Daar wordt ech ter al jaren over gepraat. Moet de Haarlemmerstraat dan twee jaar te gen een bouwput aankijken? Al zit ten we hier voor een aantal maan den, dan is het nog de moeite waard". De krakers die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag meester maakten van de panden Haarlem merstraat 70a en 72 lijken vooral eerzame bedoelingen te hebben en zijn met man en macht aan de slag gegaan om de boel op te knappen. Van hun buren krijgen ze het voor deel van de twijfel. "Ik heb geen' moeite met de kraakactie, er is ein delijk weer toezicht op het pand. De krakers kwamen zich zelfs netjes voorstellen. En we hoeven geen angst voor branden meer te heb ben", zegt buurman H. Walenkamp van drogisterij Boerhaave. "Het mag eigenlijk niet, maar de eigenaren hebben er om gevraagd. De panden stonden jaren leeg. De laatste dagen is het beneden al enorm opgeknapt als je zo kijkt", zegt een medewerker van groente- handel Van Groeningen, de andere buurman. Knokploeg Rookontwikkeling, veroorzaakt door het aansteken van een open haard in het gekraakte pand, deed omwonenden afgelopen weekeind de politie alarmeren. Maar de sterke arm overwoog geen ingrijpen. De actie was immers niet onwettig: de politie kon de krakers niet op heter daad betrappen, de twee panden stonden langer dan negen maanden leeg, er waren geen vernielingen aangericht. "De eigenaar kan naar de rechter stappen en een ontrui mingsprocedure beginnen. De poli tie moet volgens de wet de krakers op dit moment bijvoorbeeld tegen een knokploeg beschermen. Het woonrecht in Nederland is heilig", zegt politiewoordvoerder D. Grave- land. In de panden Haarlemmerstraat 70a en 72 is het inmiddels een ko men en gaan van krakers en hun sympathisanten, die een flink hand je meehelpen met het bewoonbaar maken van de panden. Kraken komt weer aan de orde in Leiden, meent een van hen. Haarlemmerstraat 70a is volgens een van de krakers die zich voor stelt als Piet in vrij goede staat. In een paar weken moet het voor be woning door acht krakers gereed zijn. Een zolder, een betegelde bad kamer, een acceptabele huiskamer en een slaapkamer lijken nu al uit nodigend op bewoners ingesteld. "Als we hier twee jaar kunnen blij ven zitten is het zelfs het overwegen waard om centrale verwarming aan te leggen. Zeg nu zelf, zou jij hier niet willen wonen". Urinelucht Volgens 'Piet' is er aan het naastge legen pand Haarlemmerstraat 72 veel minder eer te behalen. "Nee, daar wordt de elektrische bedra ding nooit goedgekeurd. Vooral de jeugd die altijd op het Vrouwen kerkplein samenschoolt heeft er enorm huisgehouden. Lege flessen, oude kranten, een doordringende urinelucht, ingetrapte ruiten zijn de sporen van kortstondige bezoeken. Voor een van de twee bedrijs- ruimten beneden hebben de kra kers inmiddels een bestemming ge vonden. "Daar komt een boekings kantoor op nonprofitbasis voor het management van Leidse popmuzi kanten. De gemeente zou daar al een tijdje ruimte voor zoeken", weet 'Piet'. Hij benadrukt nog eens dat de krakers willen wonen, en juist niet willen vernielen. De krakers zullen zich niet verzetten als zij, na uitspraak van een rechter, de pan den in de toekomst eventueel moe ten verlaten. "Nee, wij gaan niet op de barricaden". De gekraakte panden aan de Haarlemmerstraat. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15