Duitsland biedt Israël hulp aan Namaakwapens tonen klasse Irak 'Hussein voor de rechter' Syrië trouw aan alliantie Benzine Irak op rantsoen, Irakezen koel VS ontkennen grondaanval van leger Irak Namaaktanks gemaakt naar Italiaans ontwerp tegen Saddam' 'Historische verantwoordelijldieid' 'Actie Kurden DONDERDAG 24 JANUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 7 WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Bush heeft van nacht opnieuw beloofd dat de Gol foorlog kort zal zijn. "De oorlog in de Golf zal niet lang duren, het wordt geen tweede Vietnam", aldus Bush in een rede voor reserve-offi cieren. De Amerikaanse president kondigde aan dat de Iraakse leider Saddam Hussein voor de rechtbank te brengen. "Niemand zal een traan laten als deze tiran voor de rechter wordt gebracht". Bush stelde dat er in de nu zeven dagen durende oorlog tegenvallers zijn geweest, maar dat de aanvallen volgens plan verlopen. "De Ameri kaanse strijdkrachten krijgen al wat nodig is om de strijd zo snel moge lijk te beëindigen en verliezen tot het uiterste te beperken. Oorlog is nooit gemakkelijk of goedkoop. Er zijn altijd tegenvallers en er worden altijd offers gevraagd. Maar ik twij fel er niet aan dat Operatie Desert Storm een succes wordt". Volgens Bush is de Amerikaanse luchtmacht in de strijd boven Irak veruit superieur. Weliswaar is een aantal vliegtuigen verloren gegaan "maar er ging er slechts één verlo ren in een luchtgevecht met de Iraakse luchtmacht die er zelf ne gentien verloor". Een woordvoer der van het leger in Saudi-Arabië meldde gisteren dat de geallieerden in totaal 22 vliegtuigen hebben ver loren, waarvan vijftien door toedoen van Irak en zeven door technische mankementen. De Amerikaanse president bena drukte nog eens dat 'het conflict' met Irak niet begon met de bombar dementen op Baghdad op 17 janu- WASHINGTON (AFP) - Kurdi- sche verzetsstrijders in het noorden van Irak bereiden momenteel gewa pende acties voor tegen de Iraakse leider Saddam Hussein. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog zou den tussen de 2000 en 3000 Kurdi- sche strijders vanuit ballingschap naar Irak zijn teruggekeerd om aan de acties deel te nemen. Dat hebben twee hooggeplaatste Kurdische functionarissen vanmor gen tegenover het Amerikaanse dagblad 'Washington Post' ver klaard. Mahmoud Othman, leider van de Socialistische Partij van Kurdistan, en Jalal Talabani, woordvoerder van het Front van Kurdistan in Irak, lieten weten dat de Kurden alleen tot gewapende ac ties zullen overgaan als de machts positie van Saddam zodanig is aan getast dat hij niet meer in staat is chemische wapens te gebruiken. De Kurden vrezen de chemische macht van Saddam Husayn. Het le ger zette in 1988 bij een aanval op de Kurdische stadje Halabja chemi sche wapens in. Zeker 4000 Kurden kwamen als gevolg van de chemi sche aanval om het leven. verklaarden dat de fabriek onder zware bewaking stond en vermoe delijk chemische wapens produ ceerde. Maar harde bewijzen daar voor gaven zij niet en zij lieten het bij de mededeling dat de opzet van de geallieerden is de Iraakse bur gerbevolking zoveel mogelijk te sparen. De Irakezen blijven ongebro ken," zo schetste de radio de stem ming in Irak. "Het voortzetten van de gevechten houdt in, dat de Ame rikanen meer lijkkisten tegemoet zullen kunnen zien van de oorlog van Bush," aldus de radio. Bij de jongste bombardementen zouden 60 burgers om het leven zijn gekomen. Dertien van hen waren bewoners van een viertal huizen, dat werd getroffen door een neerge schoten geallieerd toestel. Daar naast sneuvelden woensdag 12 mili tairen bij de voortgaande bombar dementen, aldus het radiocommu- nique. Volgens Iraakse opgave hebben nu 40 militairen en ongeveer 100 burgers de dood gevonden. Volgens CNN-verslaggever Peter Arnett. de enige westerse corres pondent die niet uit Baghdad hoef de te vertrekken, deden de inwo ners v4n de hoofdstad gisteren volop inkopen. Zij leken naar zijn waarneming uiterlijk kalm en zijn er kennelijk van overtuigd dat zij veilig zijn te midden van de aanval len op militaire en economische doelen. Volgens Arnett gingen zij onverstoord door met het doen van boodschappen, zelfs wanneer de si renes nieuwe luchtaanvallen aan kondigden. De CNN-verslaggever meldde verder dat er volop herstelwerk zaamheden bezig zijn om de water voorziening weer op orde te krijgen. Ook uit andere waarnemingen zei hij af te leiden dat er alles aan wordt gedaan om de bevolking het norma le levenspatroon weer te laten op vatten. RYAD (AP) - Amerikaanse militaire functionarissen hebben gisteren verklaard dat bij een grensincident, waarbij twee Amerikaanse militai ren gewond raakten, zes Iraakse sol daten gevangen zijn genomen Van een Iraaks grondoffensief, zoals eer der was gemeld door het Iraanse persbureau IRNA, zou geen sprake zijn. Luitenant-kolonel Mike Scott deelde mee dat er 'het afgelopen et maal' een schotenwisseling was ge weest tussen een regiment van de derde pantserdivisie en een Iraakse patrouille. Hij ging niet in op be richten dat Amerikanen tijdens ge vechten in Iraakse handen zouden zijn gevallen. De luitenant-koloneel wees er op dat dergelijke incidenten met regelmaat voorkomen. ROME (GPD) - Een Amerikaanse M60-tank, een F16-bommenwerper, een Phantom F4 of een lanceerbasis voor een Hawk-raket, alles kan op ware grootte en in glasfiber worden geleverd door de firma MVM uit Tu rijn. De gevraagde prijzen varieren tussen 45.000 en 60.000 gulden per stuk, waar het echte produkt vaak zeker 50 mihoen kost. De Amerikaanse generaals heb ben toegegeven dat hun piloten kunnen zijn misleid door het nep- oorlogstuig. De directeur van het bedrijf. Moselli. deelt die mening volledig. En hij weet er alles van Moselli is de enige producent ter wereld van nu t van echt te onder scheiden wapentuig. Moselli zweert echter nooit namaak-lanceerbases voor Scud-raketten te hebben ver kocht aan Irak. "Wel komt het vaak voor dat kopers mijn produkten verder verkopen. Op deze manier kan Saddam eraan gekomen zijn", zei Moselli. Het idee voor zijn opvallende acti viteit ontstond tijdens een verblijf in Baghdad, waar hij probeerde klanten te vinden voor zijn uit glas fiber gefabriceerde koffers. Militai ren vroegen hem of het mogelijk was oorlogstuig na te maken in plas tic voor hun opleidingscentra Tot dan toe werden houten modellen gebruikt. Moselli twijfelde niet en schakel de direct over van koffer- naar wa- penproduktie. Hij deed dat zo goed dat het snel orders regende en zijn omzet vertienvoudigde Vooral Ara bische landen klopten bij hem aan. Volgens de directeur is zijn pro dukt banaal, maar efficient. Door de metalen draagstructuur kunnen pi loten denken te maken hebben met echt wapentuig en als een verf op magnetische basis wordt gebruikt, is het misleidend effect nog groter Volgens Moselli is zijn produkt be ter dan dat van zyn enige concur rent. een fabriek uit Engeland, die opblaasbaar wapentuig produceert. Dat is makkelijker te verplaatsen, maar minder goed gelijkend en slecht bestand tegen de hitte. De produkten van MVM worden gemaakt volgens de beste regels van het Italiaanse (MgD F.<n la bnek gespecialiseerd in auto- en bootprototypes levert de geraam tes, waarna de fabriek van Moselli H Iaagt voor het eindprodukt. In de catalogus van MVM staat bij een M60-tank dat het produkt zeer goed gelijkend is. ook van zeer dichtbij, en in delen is te transporte ren. De douane zal daarom ook niet lastig zfjn. Namaakwapens "dummies" in militaire termen zijn geen on bekend verschijnsel. Misleiding van de vijand is zelfs één van de beginselen van oorlogsvoering. Het ligt ten grondslag aan ieder operationeel plan. Er zijn tal van manieren om de vijand te misleiden. In de film De Langste Dag, die velen hebben gezien, worden uit een vliegtuig houten poppetjes aan een para chute geworpen. Ook is sprake van vuurwerk in plaats van echte wapens. Saddam Hussein blijkt nu ook volop gebruik te hebben gemaakt van "dummies", zodat de gealli eerde troepen in de Golfoorlog mogelijk vooral namaak-wapens van Italiaanse makelij hebben vernietigd. In de Tweede Wereldoorlog maakten de Engelsen onder gene raal Montgomery al gebruik van dit middel om de vijand, in dit ge val veldmaarschalk Rommel, te misleiden. Onder meer werd de indruk gewekt dat de Engelsen over veel artillerie beschikten. Vrachtauto's werden met karton 'omgebouwd' tot tanks. De suc cesvolle misleiding speelde een rol in de woestijnoorlog bij To- broek en El Alamein. Vooral om dat karton met de middelen van destijds op afstand niet van de werkelijkheid te onderscheiden Misleiding gebeurt ook op an dere manieren. Bijvoorbeeld door in radio-verkeer de indruk te wekken dat de aanval een be paald zwaartepunt heeft bereikt. De geallieerden in de Tweede We reldoorlog lieten ook wel eens een spion vangen, die een koffertje met uitgewerkte, maar valse aan valsplannen bij zich had. Dit soort misleiding bracht df Duit sers veelvuldig tot razernij en speelde een rol bij de invasie in Normandië. Het op het verkeerde been zet ten van de vijand is dus een be kend verschijnsel. Dat Saddam President Bush belooft dat Irak geen tweede Vietnam wordt eens te meer aan dat hij zich heeft omringd met capabele tactici en uitstekende generaals. De trucs zijn bedacht in vredes tijd, maar uitermate goed toege past door de Iraakse generaals. Mijn hoop is erop gericht dat het Italiaanse bedrijf dat de "dum mies" heeft geleverd, de geallieer den in ieder geval gaat zeggen waar eventuele namaak-Scud- platforms zijn neergezet. Italië is als bondgenoot immers betrok ken bij de Golfoorlog. Kennelijk is het materiaal gele verd in een tijd. dat het Westen Saddam Hussein koesterde, om dat hij streed tegen de ayatollahs. Het blijkt nu dat we een adder aan onze borst hebben gekoesterd. G.L.J. Huyser (archieffoto) Hussein ook dit aspect van de oorlogsvoering beheerst, toont NICOSIA (AP) Irak, hoewel vol gens de Iraakse radio ongebroken door de aanhoudende geallieerde bombardementen, is overgegaan tot rantsoenering van benzine. Uit de maatregel, die volgens de radio slechts voor korte tijd geldt, valt af te leiden dat de brandstofaanvoer als gevolg van de bombardementen op olie-installaties problemen be gint op te leveren. Volgens generaal-majoor Alex Harley, verbonden aan de Britse de fensiestaf in Londen, maakt de be kendmaking duidelijk dat de aan vallen van olie-installaties effect sorteren. Naar zijn zeggen hebben de bombardementen ertoe geleid dat de capaciteit van Iraakse olieraf finaderijen nu al met de helft is te ruggebracht. Volgens de Iraakse radio gaan de BONN (IPS/DPA/AFP) - Duitsland zal Israël noodhulp bieden ter waarde van 250 miljoen bombardement^ mark (280 miljoen gulden) om de gevolgen van de Iraakse luchtaanvallen op te vangen. De derijen en andere niet-militaire doe- Duitse regering heeft dat gisteren besloten. Bondskanselier Helmut Kohl zei dat de hulp lan- J?én van de doelen die werd be- bestemd is voor humanitaire doeleinden en dat deze zo spoedig mogelijk zal worden ver- briek waïrbabymelk werd gepro- leend. Ook Nederland heeft Israël humanitaire hulp aangeboden. duceerd. Aan geallieerde zijde be- stonden daar echter grote twijfels De aankondiging van Kohl volgde Israël wil van de Verenigde Sta- kort nadat dinsdag een derde Iraak- ten de komende vijf jaar zeker 10 se luchtaanval op Israël minstens miljard dollar (ongeveer 17 miljard zestig gewonden en een onbekend aantal doden veroorzaakte. Kohl zei verder dat een hoge Duitse delega tie naar Israël zal reizen om de soli dariteit met dat land te onderstre pen. Kohl benadrukte echter dat de zending van Duitse troepen niet aan de orde is. De bondskanselier ver klaarde het besluit om Israël te steu nen vanuit "de bijzondere histori sche verantwoordelijkheid van Duitsland", daarmee verwijzend naar de holocaust. Kohl noemde de derde Scud-aanval op Tel Aviv "een terreurdaad". Van de delegatie naar Israël, die vandaag zou vertrekken, zullen deel uitmaken de Duitse minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher, zijn collega van economi sche samenwerking Carl-Dieter Spranger en secretaris-generaal Volker Ruehe van de Christen-De mocratische Unie (CDU), de partij van Kohl. Oppositieleider Hans Jo- chen Vogel van de Sociaal-Demo cratische Partij (SPD) en het voor aanstaande SPD-lid Hans Kosch- nick brengen ook een bezoek aan Is- De stap van de Duitse regering komt nadat van vele kanten kritiek is geleverd op de belangrijke bijdra ge die Duitse bedrijven hebben ge leverd aan de opbouw van het Iraakse wapenarsenaal, met name de chemische wapens. Volgens de voorzitter van de Duitse industrie federatie (BDI), Heinrich Weiss, zijn met toestemming van de Duitse re gering in de jaren tachtig tevens elektronische en geavanceerde ap paratuur naar Irak geexporteerd. Genscher verzekerde dinsdag de Is raëlische ambasadeur in Bonn, Benjamin Navon, dat wapenexpor ten aan strengere regels zullen wor den gebonden. De aard en de omvang van de hulp die Nederland aan Israël zal geven, zal in overleg met de Israëli sche regering worden vastgesteld. Dat heeft minister Dales (binnen landse zaken) gisteravond ver klaard, na afloop van overleg met joodse organisaties in Nederland. In het overleg werd onder meer gesproken over maatregelen ter be veiliging van de joodse gemeen- uitbreken schap in Nederland. Ook de relatie met islamitische groeperingen kwam ter sprake. gulden) als bijdrage in de kosten van de Golfoorlog en de opname van immigranten uit de Sovjetunie. Amerikaanse legerzegslieden Israël, niet vredesplan zoals voor het de Golfoorlog met een zak geld. Gisteren kondigde bondskanselier Kohl (op de voorgrond) aan, dat de delegatie zal worden geleid door minister Ge nscher (buitenlandse zaken). (foto EPA) DAMASCUS (AP) - Syrië zal zich in ]}e Jordaanse minister van bui geen geval uit de coalitie tegen Irak tenlandse zaken Taher Masri heeft terugtrekken. De Syrische minister gisteren gezegd dat hij in Teheran van informatie Mohammed Salman gaat praten over vredesvoorstellen heeft dat gisteren gezegd. De Syri- om de Golfoorlog te beeindigen. sche pers gaf hevig af op Jordanië, Het bezoek van Masri luidt meteen omdat dit land zich ondanks een het officiële herstel van de diploma- maerikaanse verzoek neutraal te tieke betrekkingen in. waartoe Iran blijven, wel aan de zijde van Irak en Jordanië vorige week besloten, heeft geschaard. jn 1981 verbrak Teheran de relaties omdat Jordanië Irak steunde in de Salman zei dat de Golfoorlog al- strijd tegen Iran. De minister voeg- leen beëindigd kan worden als Irak de eraan toe dat Jordanië achter het zich schikt naar de wil van de inter- Iraanse voorstel staat om een confe- nationale gemeenschap en dat Sy- rentie van islamitische landen te be ne vasthoudt aan de resoluties die leggen die een staakt-het-vuren maakt. De Amerikaanse luitenant VH-Veiligheidsraad tegen Irak moet uitdokteren. Jeffrey Zaun en de Italiaanse kapi- kritiek op de pogingen van Irak Beide kamers van het Jordaanse door middel van raketaanvallen parlement hebben de oproep van op Israël te proberen Syrië in de Baghdad onderschreven om een ik hadden oorl°6 te betrekken. "Wij vinden heilige oorlog te ontketenen tegen dat besluiten over het Arabisch-Is- de VS en de andere leden raelisch conflict op pan-Arabisch niveau moeten worden genomen. Geen land heeft het recht alleen te handelen", aldus Salman. Krij gsge vangenen weer op tv in Irak NICOSIA (Rtr) - De Iraakse televi sie heeft gisteravond beelden uitge zonden van twee gevangen gealli eerde piloten die zeiden dat ze bang waren tegen Baghdad te vechten, zo heeft de Iraakse radio bekend ge- heeft aangenomen. De minister uit- tein Maurizie Coccoiline zouden te kritiek op de pogingen van Irak i verhoor De Patriot in actie tegen Iraakse raketten. De Kurden blijven be vreesd voor Iraakse wapens, vooral de chemische. (foto ap> de televisie zijn onderworpen. "De andere piloten het erover wat voor belang de Ver enigde Staten hebben om een oor log te beginnen", zei Zaun, aldus de radio. "We konden geen enkele re den vinden. Dat was nog voor de oorlog. En nu vragen we ons af of Amerikaans bloed zo goedkoop kan zijn in de ogen van onze regerings- functionarisssen". Zaun zou verder hebben gezegd dat de verliezen aan de kant van de geallieerden erg groot zijn en dat dat de belangrijkste oorzaak is van de angst van de piloten om lucht aanvallen uit te voeren. ti-Iraakse coalitie. Ook de Algerijn se president Chadli Benjedid heeft gisteren gezegd dat zijn land aan de zijde van "broeder Irak" staat. Hij veroordeelde de multinationale co- Salman zei gisteren wel dat Israël alitie, omdat die de bevrijding van geen recht heeft Iraakse raketaan- Kuwayt als voorwendsel zou ge vallen te vergelden. "Iedereen weet bruiken voor de vernietiging van dat Israël in staat van oorlog is met Irak. de Arabische natie. Het (Israël) is een agressor die Arabisch land be zet houdt", zo zei de minister in een Benjedid, die zijn uitlatingen interview met het Franse radiosta- deed in een radiotoespraak tot het tion Monte Carlo. volk, had zijn standpunt nog niet augustus toen Saddam Hussein Ku wayt onder de voet liep. Wij zijn geen oorlog begonnen, wij maken er alleen maar een eind aan", recht vaardigde hij het optreden van de multinationale strijdmacht. Bush riep in herinnering dat 27 landen de zijde van de VS hebben gekozen. En dat de Verenigde Na ties niet minder dan twaalf resolu ties had aangenomen, voordat de eerste bom boven Irak werd afge worpen. "Saddam Hussein heeft de oorlog uitgelokt. Hij heeft hem aan zichzelf te danken". Tot iedere prijs de vrede bewaren, of de blik afwenden is niet het juiste antwoord op de agressie van Hus sein. betoogde Bush, die zich ver heugd toonde over de vernietiging van twee Iraakse kerncentrales. "Saddam Hussein is niet meer in staat een atoombom te maken, zijn luchtverdediging is aangepakt en zijn radar-waarschuwingssysteem grotendeels uitgeschakeld". Bush noemde de Scud-raketten die door Irak op Saudi-Arabie en Is rael zijn afgevuurd "instrumenten van terreur die slechts onze vastbe raden versterken om tegen de dicta tor op te treden die onbewogen blijft voor menselijk fatsoen Bush, die de oorlog voornamelijk via de televisie volgt, zei dat het ver tonen van de krijgsgevangen gealli eerde piloten een "nieuw bewijs is van Saddams barbaarsheid". Vol gens Bush werden de piloten ge dwongen van te voren opgestelde verklaringen voor te lezen. De Amerikaanse minister James Baker (buitenlandse zaken) denkt dat de westers-Arabische coalitie tegen Irak niet uiteen hoeft te val len. als Israel overgaat tot vergel ding voor de Iraakse raketaanval len. Hij is de eerste politieke leider in de VS die niet zonder meer wenst uit te gaan van de stelling dat actie ve betrokkenheid van Israel er toe leidt dat Syrië of andere Arabische landen de coalitie verlaten. Volgens de Amerikaanse president George Bush ligt de oorlog tegen irak op schema. Desondanks richtte Bush zich gisteren in Washington tot tof ho gere machten tijdens een dineetje voor soldaten. eerder zo duidelijk onder woorden gebracht. De Algerijnse president, die vergeefse reizen naar Arabische landen en Europa heeft gemaakt in een poging oorlog te voorkomen, beweerde dat hij ook zonder succes heeft geprobeerd een "geheim ak koord" te smeden met de VS over een internationale conferentie over het Midden-Oosten. Ook heeft Ben jedid, zo liet hij zijn volk weten, de Iraakse leider Saddam Hussein ge waarschuwd dat Washington "niet zal toestaan dat Amerikaanse of Is raëlische belangen bedreigd wor den". President Ali Abdullah Saleh van Noord-Yemen heeft gisteren ver klaard dat de anti-Iraakse coalitie onder leiding van de Verenigde Sta ten meer is geïnteresseerd in de ver nietiging van Irak dan in de terug trekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt. De president, die eerder in het Golfconflict steun betuigde aan de opvattingen van de Iraakse pre sident Saddam Hussein, beschul digde met name de Verenigde Sta ten ervan vredesinspanningen te blokkeren. De vijf Maghreb-landen, Marok ko, Libië, Tunesië, Mauritanië en Algerije, hebben gisteren opgeroe pen tot een spoedzitting van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties over de Golfoorlog.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7