Rijpere Wim Koopmans is klaar voor De Doelen Joumaal-verslciggever verlaat marineschepen 9Crime Time9 uitgesteld Popgroep Clouseau voortaan een trio Veronica brengt twee keer uur sport op Radio 1 Dylan geeft één concert in ons land PAGINA 22 urn Min i "ruim DONDERDAG 24 JANUARI 1991 Wim Koopmans: 'Ik heb echt een gekneusde duim gekregen van het schrijven van nieuwe tek sten....' (foto GPD) ROTTERDAM - Het enige dat er nog aan ontbreekt zijn de bandjes met 'Uitverkocht' over de door de hele stad verspreide affiches. Wim Koopmans heeft echter goede hoop dat die 'ere- strookjes' nog kunnen worden opgeplakt, voordat zaterdag voor hem in de Doelen het uur U zal slaan. "Een keer op die manier scoren, dat zou ik toch zo te gek vinden. En het kanwant er zijn nog maar zo'n tweehonderd kaarten te koop. We hebben dus eigenlijk al een volle bak, daarmee kan voor mij de avond in feite al niet meer stuk." bekent de Rotterdamse zanger tijdens de aanloop van zijn weloverwogen prestige- concert met het Metropole Orkest. Wim Koopmans is er naar eigen zeggen helemaal klaar voor. ,,Ik heb echt een gekneusde duim gekregen van het schrijven van nieuwe teksten, maar ze zitten inmiddels wel in mijn hoofd. Het vervelendste werk heb ik zodoende achter de rug. want de repetities met het orkest de komende dagen beschouw ik als een soort schoolreisje". 'Apetrots' is Wim Koopmans op de medewerking van het door Jerry van Rooijen aangevoerde Metropole Orkest en de special guests: de Amerikaanse zangeres Deborah Brown, de Cubaanse trompettist Arturo Sandoval en stadgenoot en collega-swinger Eddy Doortenbos, bekend van The Millers Alle franje mag fraai zijn, waar het straks toch vooral om zal gaan zijn Wim Koopmans' vocale hoog standjes. Anders dan in het verleden maakt hij zich thans daarover in het geheel geen zorgen. ..De afgelo pen driejaar is mijn stem zoveel rijper geworden, hoorbaar beter durf ik testellen. Daardoor i s er een be paalde rust over me neergedaald, die ik eerst niet kende. Dat doorleefde, dat lekker geknede dat er nu inzit is toch een kwestie van leeftijd en ervaring". Avontuur Het zelfvertrouwen van Wim Koopmans ('Ook al mag ik in juni Abraham zien, ik zal daarna toch blijven zeggen dat ik 40 ben. Dat wordt mijn vaste leeftijdwerd vorige lente flink opgekrikt dankzij een geslaag de introductie in de Amerikaanse Midwest. Dat twee wekende durende avontuur leek ook zo veelbelovend dat een vervolgmissie een logische stap zou zijn geweest. Tot dusver is het daar niet van gekomen, omdat Wim Koopmans de zekerheid vaneen degelijke broodwinning in eigen land heeft verkozen boven alle onze kerheden rond likt vestigen van zijn naam in de Verenigde Staten. HILVERSUM (NOS) - Journaal-verslaggever Paid Grijpma en ca meraman Paul Hartendorf verlaten de Nederlandse marineschepen in de Golf en keren terug naar Nederland. Dat heeft de NOS gisteren bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder zijn de kijkers in de eerste dagen van de Golfoorlog voldoende geïnformeerd. Rond de drie Nederlandse schepen is weinig aan de hand en wordt in de komende tijd weinig nieuws verwacht. Verder worden volgens de NOS de kosten te hoog. De verzekerings premies zijn in de afgelopen dagen verveelvoudigd. De NOS vindt de premie van vele tienduizenden guldens per persoon per dag veel te hoog. Radio-verslaggever Paddy van der Baan blijft voor de gezamelij- ke omroepen wel op een van de schepen. Desgewenst zal hij ook de te levisie telefonisch van nieuws voorzien. Verder handhaaft het ANP zijn verslaggever in het Golfgebied. HILVERSUM Het programma 'Crime Time', dat eind december al op tv te zien zou zijn, heeft vertraging opgelopen. Presentator Jaap Jongbloed en bedenker Peter R. de Vries komen nu pas vol gende maand met het misdaadprogramma. Ze blijken moeite te hebben gehad om een redactie 'optima forma' samen te stellen. In middels is de redactie gevormd en wordt ook Aktua-verslaggever Peter de Bie voorlopig aan 'Crime Time' toegevoegd, aldus tv-direc- teur Cees den Daas van de TROS. Volgens Den Daas heeft de start verder vertraging opgelopen om dat toch besloten is eerst een proefuitzending te maken en die goed te evalueren, voordat 'Crime Time' definitief de lucht ingaat. 'Crime Time' is een idee van Peter R. de Vries, hoofdredacteur van het weekblad Aktueel dat ook veel aan misdaadverslaggeving doet. Het programma moet een zeer populaire uitvoering van 'Op sporing Verzocht' worden. In 'Crime Time' komen criminelen en hun slachtoffers aan het woord en wordt aan onderzoeksjournalis tiek gedaan. Voorlopig staat de eerste aflevering op 1 februari gepland. Het programma zal daarna eenmaal in de twee weken worden uitgezon den. BRUSSEL De Vlaamse rockgroep Clouseau, die België op het Eurovi siesongfestival in het Ita liaanse San Remo zal vertegenwoordigen, is voortaan een trio. Nadat eerder gitarist Tjen Berghmans was opge stapt, heeft nu ook bas sist Karei Theys beslist geen tv-optredens meer te doen. Van spanningen binnen de groep is naar verluidt geen sprake. Bassist Karei Theys im mers tijdens live-optre dens van Clouseau actief. Als de filmopnamen van Koen Wauters achter de rug zijn zal de groep zich een week afzonderen om de plannen voor de toe komst te bespreken. Clouseau moet binnen kort overigens een nieuw platencontract afsluiten. CUBA - Een groep Cu baanse dames heeft geposeerd voor het Playboy-nummer van maart aanstaande. De re gering van Cuba heeft het 'op treden' goedgekeurd nadat ze een soortgelijke reportage over Russische vrouwen had gezien. Cuba hoopt dat de re portage het toerisme naar het land zal bevorderen.... (foto AF) HILVERSUM Veronica heeft een stap gezet in de richting van een dagelijks uurtje sport op Radio 1 tussen 7 en 8 uur 's avonds. Het wekelijks twee uur durende radiopro gramma Sportradio wordt gesplitst in twee afleveringen van ieder een uur, die op maandag en dinsdag worden uitgezonden. De wijziging gaat in op 4 februari. De ver andering brengt met zich mee dat het jonge renprogramma Trend verhuist van maan dag 19 uur naar dinsdag 20 uur. Met deze herschikking loopt Veronica vooruit op de discussie tussen de radiopro grammadirecteuren van alle omroepen over het zogenoemd 'horizontaal program meren' (op hetzelfde uur van de dag hetzelf de soort programma) van een aantal radio programma's. Ook een discussie over een zenderredactie voor Radio 1 zit nog steeds in het vat. In feite wordt die discussie pas gevoerd nadat de gesprekken over de toe komst van de televisie aan de hand van het McKinsey-rapport gevoerd, en besluiten genomen zijn. De betrokken omroepen hebben eerder in deze krant enthousiast gereageerd op door KRO's Goal-eindredacteur Bep van Houdt gepresenteerde plannen voor een dagelijks uurtje sport op Radio 1. TROS-ra- dioprogrammaleider Ton Daalhuisen sprak zelfs de bereidheid uit voor dit doel een half uur zendtijd op zaterdagavond te ruilen met de NOS. Op donderdag zendt de KRO Goal uit tussen 7 en 8. VARA's eindredacteur Ra dio 1 Robert Leenheers heeft te kennen ge geven op vrijdag 'vrij gemakkelijk' een uur tje sport in zijn actualiteitenprogramma te kunnen inruimen. De NOS zendt op zater dag al Langs de Lijn uit. UTRECHT Bob Dylan, de legendarische Amerikaanse zanger, komt op 31 januari voor één concert naar ons land. Dat concert, in Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht, is bij voorbaat al uitverkocht. Dylan, die dit jaar zijn 50ste verjaardag hoopt te vieren, heeft een indruk wekkende staat van dienst. Zijn muzikale carrière be slaat inmiddels een periode van dertig jaar. Momenteel zijn vele van zijn albums voor een zacht prijsje op CD verkrijgbaar. Wy hertje Al enkele weken verschijnen er in een landelijk dagblad brie ven van muziekliefhebbers die zich ergeren aan het gehoest en gerochel van het Concertge bouw-publiek. Zodra in een symfonie van Mahler of Sibelius de instrumenten beginnen te fluisteren, schraapt menigeen op luide en onsmakelijke wijze de keel. In een van de brieven wordt gesproken over een onuit roeibare "Hollandse onhebbe lijkheid". Keer op keer vragen musici en dirigenten aan het publiek om ook in de rustige ge deelten hun gemak te houden, maar zij kloppen kennelijk aan een dichte deur: als het orkest bijna stilvalt, komt er in de zaal een anti-orkest op gang dat aan elk luistergenot een einde maakt. In die zaal vinden trouwens nog meer dingen plaats die het bijwonen van een concert in een beproeving kunnen verande ren. Sommige bezoekers kletsen gewoon door de muziek heen. Zij doen net alsof ze thuis voor de buis zitten, waar ze zonder anderen te hinderen voortdu rend commentaar kunnen ge ven op het kapsel van de harpist of de mopsneus van de eerste violist. Anderen hummen de he le tijd met een sonate of noctur ne mee. Of men laat om de ha verklap het slot van een beugel tas met een luide klik open springen en dichtklappen, om vervolgens de kraakpapiertjes van snoep te verwijderen. De hoesters geven evenwel de meeste aanstoot. Waarom wordt er in het Concertgebouw geen rookverbod ingesteld?, vraagt iemand zich af. Verban de ro kers uit de muziektempel en het probleem is al bijna opgelost. Een ander is wat milder en stelt voor om bij het programma boekje een doosje wybertjes of pottertjes cadeau te doen. Al die mensen die gaan hoesten, juist omdat ze gebukt gaan onder de angst voor het hoesten, zouden bij een scherp zuigdropje ge baat zijn. Voor deze briefschrij ver spreekt het vanzelf dat men sen met een zware verkoudheid of een rokershoest niet thuisho ren in de concertzaal. Weereen ander, wiens luister- plezier in de loop der jaren grondig bedorven is door het slijm en de fluimen om hem heen, eist van de directie dat die in het Concertgebouw een geslo ten televisiecircuit laat installe ren. Aldus kunnen de boosdoe ners worden opgespoord; na het slotapplaus grijpen zaalbewa kers hen in de kraag en nemen vervolgens hun concertabonne ment in beslag. Bij een volgende uitvoering, dienen deze crimi nele hoesters zich bij een politie bureau te melden. Maar wat zou nu de oorzaak zijn van deze Hollandse onheb belijkheid? De ene briefschrij ver heeft het over de droge warmte in de zaal, een tweede wijst op rookgewoonten, en een derde spreekt over de angst voor het hoesten. Het kan geen kwaad er nog eens op te wijzen dat wij een watervolk zijn, een volk van zeeën, meren, rivieren en kanalen; een volk van gras land, van moerassen, beemden, uiterwaarden, kwelders, hoge en lage venen. Onze natte voe ten staan op een zompige bo dem, grondmist en nevelslierten omhullen ons lichaam en ons hoofd wordt gekroond door een regenwolk. Al die kou en voch tigheid verstoppen het hoofd en trekken de botten krom. Een groot aantal Nederlanders leeft voortdurend in een waas van verkoudheid. Dit is het land van de ontstoken voorhoofdsholten en de snottebel. Nergens anders is de griepprik zo populair! Het is de stem van het water, die verkouden rochelstem, die in de concertzaal de meest verfijnde etude of sonatine begeleidt en ondermijnt. Daar komt nog iets anders bij. De meeste mensen houden niet van stilte, die in gezelschap algauw als pijnlijk wordt erva ren. Bij stilte denk je aan gebed, meditatie en diepe concentra tie. En het publiek, dat naar een orkest luistert, is ten slotte een avondje uit en heeft er dus geen enkele behoefte aan zijn diepste zieleroerselen te peilen. Daalt de muziek tot fluisterniveau, en wordt men overgeleverd aan de stilte van het eigen innerlijk, dan verheffen velen, bij wijze van onbewust of half-bewust protest, hun stem. En omdat het om Hollandse luchtpijpen gaat, klinkt er in die stem een rochel mee. Heus, met een wybertje wordt dit hele complex van zeekli maat en vrees voor de stilte niet opgelost. AA TEN WE EVEN NAAjT^\ M<JN N/EVWE &ZOTE 1-A0 ACHTER HET HU/S &AAN. MUN WEEK&MEX J \fJFRO WAT KLRJN. y PAT HID PEL ZWAKHEOEN VAN HET COMMUNISME HEEFT ERKEND D-A-T W-/-L Z-E-OOE-N EA-T /-* L-A-V-O-S K-OM O-Al 6-E- t-UK-K-/- A//E-U-W-J-AAR T-E W-E-M-S-E-M. H-E-/-NZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22