LEIDSCH DAGBLAD Iraakse luchtaanval og schepen NODIG! Irak: Turkije moet bases sluiten voor VS Bombardementen geallieerden op Basrah, Bassorah en Republikeinse Garde De Vries: pas uitkering ziektewet na zes weken 'Geallieerden hebben overwicht in de lucht' Studenten mogelijk in collectieve verzekering DONDERDAG 24 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39455 Prijs fl. 1,45 Twee Nederlandse Patriots per abuis afgevuurd DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Patriot-eenheden die sinds vorige week in oost- Turkije zijn gelegerd hebben vanochtend omstreek tien over tien twee Patriot-lucht verdedigingsraketten afge vuurd. De lancecrinrichting reageerde automatisch op een signaal dat er een vijandelijke raketaanval was. Na enkele seconden bleek dat het om een valse melding ging. De ene raket vernietigde zichzelf op grote hoogte, de andere ontplofte dicht bij de grond. Door de luchtdruk ver splinterde de voorruit van een auto in de buurt van de lan-( ceerinrichting. Een deskundige van de fa brikant onderzoekt waarom de raketten ten onrechte zijn ge lanceerd. Tot de uitkomsten bekend zijn wordt de lance ring niet langer aan de compu ter overgelaten maar gebeurt met de hand. De Patriots kos ten per stuk 1 miljoen dollar. NICOSIAMDANA/WASHING- TON (AP/AFP/Rtri) - Irak heeft gisteren fel uitgehaald naar buur land Turkije omdat het de Verenig de Staten toestemming heeft gege ven bombardementsvluchten vanaf Turks grondgebied uit te voeren. Ankara maakt zich hiermee schul dig aan ongerechtvaardigde agres sie, aldus Irak. De Amerikanen heb ben gisteren naast de basis Incirlik in het zuid-oosten van Turkije een tweede vliegbasis in gebruik geno- De Iraakse minister van buiten landse zaken, Tariq Aziz, stuurde zijn Turkse collega Ahmet Alpte- mocin gisteren een boodschap waarin staat dat "het Turkse grond gebied met medeweten van de Turkse regering wordt gebruikt voor agressie tegen Irak, een vrien delijk buurland. Ik ben ervan over tuigd dat u zich goed bewust bent van de consequenties van zulk ge drag", aldus Aziz in zijn brief. De verklaring werd ook op Radio Bag hdad voorgelezen. Welke stappen Irak tegen Turkije overweegt, is niet duidelijk. Aziz re fereert in zijn brief ook aan "eerdere vijandige daden tegen Irak". Hij noemt het afsluiten van de Iraakse oliepijpleidmg door Turkije en het in beslag nemen van scheepsladin gen voedsel en medicijnen "die ei gendom waren van Irak". De hou ding die Turkije aanneemt in de Golfoorlog betitelt Aziz als bescha mend en zonder precedent in de ge schiedenis van de verhouding tus sen de twee landen. Volgens Aziz ligt aan de Turkse houding slechts de wens ten grondslag om te buigen voor de VS. Hij stelt dat president Turgut Ozal Turkije heeft meege sleept in Amerikaanse plannen. Ankara heeft nog niet op Aziz' brief gereageerd. Wel zegt Turkije dat geen Turkse troepen aan de strijd zullen deelnemen behalve in het geval van een Iraakse aanval. Turkije heeft het op een na grootste leger van de NAVO. President Ozal heeft wel duidelijk gemaakt dat Turkije niet toestaat dat Syrië ot Iran straks delen van Irak 'inpik ken' of dat Kurden daar een onaf hankelijke staat vestigen. De bnel van Aziz heeft tot angst geleid bij de Turkse bevolking, die vreest dat het land in de oorlog wordt betrokken. Vechtpartijen en rellen bij banken in Sovjetunie MOSKOU (GPD/AP) - De beslui ten van president Gorbatsjov om enorme hoeveelheden zwart geld uit de roulatie te halen en de inflatie te beteugelen leidden gisteren in de Sovjetunie tot een run op de ban ken. In diverse steden kwam het tot rellen en knokpartijen toen de ban ken hun deuren sloten. Veel banken bleken niet te kun nen voldoen aan de massale vraag naar kleiner bankpapier. Veel men sen probeerden in allerlei winkels van alles vooral drank te kopen binnen om de bedragen die door de beperkingen niet kunnen worden omgewisseld, om te zetten in goede- Gorbatsjov bepaalde dinsdag per decreet dat inwoners van de Sov jetunie tot juli per maand niet meer dan 500 roebel (tegen de officiële koers 1500 gulden) van hun bankre keningen kunnen halen. Verder zijn alle bankbiljetten van 50 en 100 roe- pel gisteren ongeldig geworden. De iSovjet-burgers hebben slechts drie dagen de tijd om de bankbiljetten om te wisselen in nieuwe. Voor de omwisseling geldt een maximum van 1000 roebel. (pagina 5: chaotische taferelen bij omwisseling roebels) ANKARA/TEL AVIV/DEN HAAG/LONDEN (GPU) - Twee Iraakse gevechtsvliegtuigen hebben vanochtend in de Golf geallieerde oorlogsschepen aangevallen en werden daarbij neergeschoten. Volgens een BBC-cor- respondent aan boord van een Brits schip in de Golf ging het waarschijnlijk om Mirages, mogelijk uitgerust met Exocet-raketten. 3>- ft A v DEN HAAG (GPD) - Zieke werk nemers moeten niet na twee dagen, maar pas na zes weken een ziekte wetuitkering krijgen. Gedurende die tijd moet het bedrijf de kosten I betalen. Dat idee wil CDA-minister De Vries (sociale zaken) voorleggen gedwongen voelen meer te doen aan het beteugelen van het ziekteverzuim. Het plan maakt on derdeel uit van de tussenbalans, die ongeveer 17 miljard aan bezuinigin gen moet opleveren. De Vries wil dat de bedrijven hun Legervoertuigen van het zevende korps van het Amerikaanse leger hebben problemen om in de Saudi- sche woestijn op te rukken richting Kuwayt. Door de zware regenval van de afgelopen dagen zijn grote modderpoelen ontstaan. Hier moest een tank er aan te pas komen om een legerwagen uit de bagger te trekken. vakbonden en bedrijfsleven. De zieke werknemers uit eigen zak be- Vries hoopt dat werkgevers zich op In New York nieuw aandelenschandaal NEW YORK (DPA/ANP) - De politie van New York heeft gis teren 21 effectenhandelaren ge arresteerd op verdenking van fraude met aandelen en illegale koersmanipulatie. De verdach ten zijn afkomstig van drie klei ne effectenmakelaarskantoren. Ze zouden tussen september 1987 en januari 1990 beleggers voor in totaal 10 miljoen dollar hebben opgelicht. Doordat de handelaren de koersen van zes fondsen om hoog stuwden via onderlinge transacties tegen kunstmatig la ge prijzen en de aandelen ver volgens verkochten, kwamen veel beleggers in het bezit van zeer overgewaardeerde stuk ken. Volgens het Britse dagblad The Independent heeft het trio effectenkantoren enige tijd gele den de koers van een aandeel binnen een uur verdubbeld door steeds aan elkaar te verko pen. Bij verkoop aan een niets vermoedende vierde partij stre ken de verdachte handelaren 1 miljoen dollar op. De meeste arrestanten hangt een celstraf van 25 jaar boven het hoofd krachtens de Newyorkse corruptiewet. talen tijdens de zes weken wacht tijd. Het risico zou door de werkge vers niet elders mogen worden ver zekerd. Naar verwachting zal het kabinet nog geen definitieve beslis sing over het voorstel nemen. Eerst zal de sociale partners om advies worden gevraagd. De ziektewet kent nu twee 'wachtdagen', gedurende welke de zieke werknemer geen uitkering krijgt. Maar in vrijwel alle cao's is geregeld dat het bedrijf die twee da gen gewoon doorbetaalt. Het minis terie van sociale zaken denkt nog aingrijke en ingenieuze vijand'. Dat week bombardementen op zal de geallieerden niet verhinderen nu vooral Iraakse grondtroepen als doelwit te kiezen. Powell: "Het WASHINGTON (GPD) Irak en Kuwayt hebben de gealli eerden een luchtoverwicht bereikt. krijgsmacht, gisteren gezegd. Er zal komen. Onze strategie daarbij i zijn meer dan 12.000 vluchten uitge voerd; iets meer dan de helft waren bombardementsvluchten, de rest eerst snijden we hun toevoerlijnen af, en daarna maken we ze af'. Powell zei geen haast te hebben verkenningsvluchten. De aandacht met het inzetten van de geallieerde worden geconcentreerd op grondtroepen. Cheney voegde daar- Acteur Robert Sobels de vraag of de bedrijven ook (JZ nvPl'l^Hpn inderdaad moeten worden ver- V1 Jd<u UVCI ACUCI1 AMSTERDAM (ANP) - Op 75-jarige leeftijd is gisteren in Amsterdam de acteur Robert Sobels overleden. So bels deed voor de AVRO veel televi- radiowerk. Hij werd op 13 hem 41 Iraakse vliegtuigen uitge- plicht het ziektegeld tijdens de wachtdagen uit te betalen. Wellicht wordt deze beslissing overgelaten aan de cao-partners. (pagina 3 Geen enthousiasme voor ziektewetplan) NOG GEEN BESLUIT - Het kabi netsberaad over een grote Neder landse bijdrage aan de Golfoorlog is vanochtend geschorst. Minis ter Ter Beek van defensie verklaar de dat er nog geen besluit is geno men, maar dat in principe de bereid heid daartoe blijft bestaan. LE PEN - De omstreden leider van derlandse Comedie en de Noorder het ultra-rechtse Frans Nationaal Compagnie. Als filmacteur werkte Front, Le Pen, komt op 5 en 6 maart Sobels mee aan onder meer 'De naar Den Haag Overval' en 'Turks Fruit'. de Iraakse grondtroepen. Powell gaf sanr Cheney (defensie) voor het eerst enigszins gedetailleerde weergave van het strijdverloop. Hun conclu sie was dat de aanvallen tot nu toe grotendeels volgens plan verlopen De Iraakse offensieve macht is evenwel nog niet gebroken en 'ver rassingen blijven mogelijk', aldus Cheney. "Maar de loop van de oor log zal niet meer veranderen: Sad dam gaat verliezen". De fabrieken waar Irak chemi sche en biologische wapens maak te, zijn volgens Powell ernstig be schadigd. Tot nu toe zijn volgens Als het nodig met minister grondtroepen te gebruiken om Sad dam uit Kuwayt te krijgen, zullen we dat pas doen nadat we zijn grondtroepen met de luchtaanval len enorme schade hebben toege bracht". Ondanks de over het alge meen positieve toonzetting van de uiteenzettingen van Cheney en Po well. waarschuwden beiden voor te veel optimisme. Cheney: "Saddam Hussein heeft de afgelopen 10 jaar 50 miljard dollar aan wapens uitge geven. Niemand mag verwachten dat we dat al in de eerste week van de operatie kunnen opruimen". november 1915 geboren in Lisse doorliep het gymnasium in Leiden. Sobels volgde een toneeloplei ding in Wenen en was 1950 lid van de NRU, waarvc later ook op free-lancebasis werkte aan duizenden hoorspelen. De acteur was onder meer vei schakeld. Irak heeft er meer dan 0, maar die staan vrijwel allemaal bunkers. De Iraakse luchtmacht 1947 tot voert nu dagelijks ongeveer 40 doodsteken van de Feyenoord hij vluchten uit, tegen 200 vlak voor de jeugdspeler Jeffrey van Basel Half jaar voor doodsteken DEN HAAG (GPD) - Voor het oorlog begon, aldus Powell. De dar-activiteit bescherming 19-jarige Hagenaar vanmorgen i de Iraakse lucht- hoger beroep veroordeeld tot sinds het begin zijn vliegtuigen achter de hand jaar eiste houdt. Irak is volgens hem e n- gaan. hoger beroep ge- Bewolkt Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond het vriespunt. Middagtem- peratuur iets boven nul. Weinig wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Bewolkt, maar droog. Plaatselijk mist. Tempera turen rond of iets boven het vries punt. 24 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - Het kabinet bespreekt vandaag een voorstel om alle studenten verplicht in een col lectieve ziekteverzekering op te ne men. Die verzekering zou op 1 janu ari 1992 moeten ingaan. De over heid neemt de premie van 455 gul den per jaar voor haar rekening. Het is de bedoeling dat de studen ten verzekerd blijven bij de maat schappij waar ze dat nu ook zijn (ziekenfonds of particulier). Vooral de particuliere verzekeringsmaat schappijen hebben grote bezwaren tegen de plannen van minister Rit- zen (onderwijs) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid). Zij vin den de premie die zij ontvangen premie veel te laag. De premie, die door de overheid wordt betaald, komt uit de op- door de student betaald, maar daar- kregen ze een compensatie i de studiebeurs. Ritzen en Simons brengst van een eerdere verlaging zijn bang dat de kosten van de studiebeurzen. Overigens is bezuiniging niet het motief voor de maatregel. Gebleken is dat veel stu denten zich uit geldgebrek hele maal niet verzekeren. Ritzen en Si mons willen daar een eind aan ma ken. compensatie flink zullen stijgen, als gaan er niets gebeurt. Vandaar ook deze verplichte collectieve verzekering voor alle studenten. De plannen tasten volgens het KLOZ, de overkoepelende organi satie van particuliere verzekeraars In de komende jaren zullen de de solidariteit aan. Ze betekenen kosten voor verzekering wel stij- dat mensen met studerende kinde gen. door het nieuwe ziektekosten- ren minder gaan betalen en bijvoor systeem, waar het kabinet momen- beeld bejaarde echtparen méér. De teel aan werkt. Nu nog wordt de totale collectieve verzekering zou Het Iraakse persbureau Ina maakte vanmiddag bekend dat de Iraakse president Saddam Hussein een be zoek had gebracht front en van commandanten te ho ren kreeg dat de geallieerden lafaards zijn die geen grondoorlog aandurven. Een F-15 van de Saudische lucht macht schoot vandaag boven het zuiden van Irak of Kuwayt twee Iraakse MiG-oorlogsvliegtuigen neer. Een Saudische legerwoord- voerder gaf geen verdere bijzonder heden over het luchtgevecht. De ge allieerde luchtmacht voerde van ochtend nieuwe bombardementen uit op steden in het zuiden van Irak. Volgens het Iraanse persbureau Ir- na werden Basrah en Bassorah on der vuur genomen. Aan de bombar dementen namen zeker 28 vliegtui gen van de multinationale strijd macht deel. De Franse luchtmacht opereerde vanochtend voor het eerst in het Iraakse luchtruim met bombarde menten op stellingen van de Repu blikeinse Garde aan de grens tussen Irak en Kuwayt. Volgens de Iraakse generale staf zijn bij luchtaanvallen gisternacht onder de bevolking 60 doden en 70 gewonden gevallen en onder militairen 8 doden en 12 ge wonden. De luchtaanvallen volgden op de agressie van Irak van gisteravond. Toen werden opnieuw Scuds afge vuurd op Saudi-Arabië en Israel. De zes raketten werden onschadelijk gemaakt door Amerikaanse Pa triots. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. De Scud die op noord-Israél was gericht, werd boven Haifa vernie tigd. Brokstukken kwamen terecht op enkele huizen maar veroorzaak ten geen schade van betekenis. Te gelijkertijd werden Scuds afge vuurd op Saudische bases bij Dahran en Riyad, maar ook hier was nauwelijks schade. De Israëlische minister van de fensie Arens zei dat zijn land op de Iraakse raketaanvallen zal reageren 'zelfs als er geen enkel nieuw slacht offer meer valt'. Maar hij zei ook dat Israel 'rekening zal houden' met dringende verzoeken terughou dend op te treden. Inmiddels is duidelijk geworden dat het Patriot-systeem dinsdag nacht niet volledig heeft gefaald. De Scud-raket die toen neerkwam op de Israëlische stad Tel Aviv, is wel door een Amerikaanse Patriotraket geraakt. Volgens het Israëlische le ger werd alleen de achterkant van het wapen beschadigd en kwam het deel met de explosieven terecht op een flatgebouw. In de Iraakse hoofdstad lijkt het gewone leven weer op gang te ko men, zo meldde de Amerikaanse tv- zender CNN. Ondanks de voortdu rende bombardementen keren ge vluchte inwoners naar hun huizen terug De straten en markten zijn weer redelijk bevolkt. Het grootste probleem in Baghdad is het gebrek aan elektriciteit en stromend water. Japan heeft zijn financiële steun aan de multinationale troepen macht fors verhoogd, van 4 naar 13 hetzujdeUjk mj]Jard dollar en zal daarvoor de ac- cijns op benzine en sigaretten ver hogen. De geringe Japanse inspan ning had felle kritiek uit het buiten land losgemaakt, maar in eigen land vinden velen dat Tokyo uit de oor log moet blijven. Duitsland heeft vandaag 28 Iraakse diplomaten uit gewezen. Irak "hamsterde" Hollands voedsel DEN HAAG (ANP) - Irak heeft in het eerste halfjaar van 1990 voor 129 miljoen gulden aan voedingsmiddelen uit Ne derland geïmporteerd, zeven maal zoveel als in het eerste halfjaar van 1989. Het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) maakte vandaag bekend dat de totale export naar Irak vanuit Nederland verdubbelde van 131 naar 232 miljoen gulden. De toename van de export betrof vooral suiker (plus 1100 procent), vlees (plus 600 pro cent) en eieren en melkpro- dukten (plus 300 procent). pagina 2 Saddam Hussein is de held van koffiehuizen Tweeslachtige houding Duits land leidt tot veel protesten pagina 7 Israel knjgt humanitaire hulp aangeboden door VS. Neder land en Duitsland Turijnse firma gespecialiseerd in plastic oorlogstuig Syrië zweert trouw aan coali tie pagina 8 Turkijé wil Hawk-raketten van Nederland Utrechtse hoogleraar propa ganda-machine Hussein slim mer dan Bush Irak wil nu wel humanitaire missie VN Bommen ontploft bij banken en Amerikaanse instellingen Yamani Irak kan OtttVtldM Saudie-Arabie niet vernietigen maanden celstraf. De dodelijke steekpartij speelde zich af tijdens een ruzie in een discotheek tussen Maar Powell acht het denkbaar twee groepen jongeren in Den dat Hussein zowel zijn luchtafweer Haag. De officier van justitie die 4 óók voor de laatste mode nieuwtjes ziekteverzekeringen de overheid 260 miljoen gulden kos ten. Dit bedrag is volgens het KLOZ lang niet kostendekkend. Bij de berekeningen zyn de i die schillende departementen uitge- de gemiddelde kosten i 1989 van een student die was verze kerd bij de SSGZ, een particuliere stichting voor studenten. Dat be drag was 475 gulden. Maar de SSGZ (ongeveer 30.000 verzekerden) ken de toen nog geen acceptatieplicht, zodat ze 'slechte risico's' kon weige ren. Het KLOZ vindt het onjuist dat problemen met de studiefinancie ring opgelost moeten worden via de ziektekostenverzekeringen. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Q Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 J Ik neem een kwartaalabonnement 76,75* Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats -Tel Deze bon m een envelop, zonder postzegel sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071 161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1