Milieuwet wordt massaal ontdoken Europese eenwording vereist komst van een superprovincie Verzorgingshuis moet woonzorgcentrum worden Aspirant-astronaut ESA binnenstebuiten gekeerd Vergimning voor ligtaxi" s ingetrokken VERKIEZINGEN Ouöïlirutos DONDERDAG 24 JANUARI 1991 REGIO PAGINA 15 DEN HAAG Verzorgingshuizen beginnen steeds meer op verpleeg huizen te lijken. Het leefklimaat in deze instellingen verslechtert, naar buiten toe hebben ze een negatief beeld. In ieder geval zijn de huizen te eenzijdig. We moeten toe naar woonzorgcentra voor ouderen, die een gevarieerde opzet hebben, waarin 'zorg op maat" kan worden verleend. Verzorging en verpleging horen wat kosten betreft onder een wet te vallen. De zogeheten vermo genstoets moet verdwijnen. Dit staat in een nota die de drie sa menwerkende ouderenbonden sa men met de Landelijke Organisatie van Bewonerscommissies Bejaar dentehuizen (LOBB) hebben ge maakt. Ze vinden dat de huidige ontwikkeling van het verzorgings huis voor de komende generatie ou deren geen aantrekkelijk vooruit zicht biedt. Wensen en behoeften van ouderen veranderen. In combi natie met een sterk veranderende bevolkingssamenstelling (de zoge noemde dubbele vergrijzing) heb ben die veranderende behoeften ge volgen voor de omvang en het aan bod van voorzieningen. Onder voorzieningen verstaat men hier in de brede zin: van een bereikbaar winkelcentrum tot ver- pleegzorg aan huis. Van de ouderen woont 90 procent zelfstandig en wil als zodanig ook zo lang mogelijk blijven functioneren. De groep ou deren die niet meer in hun oude woonsituatie kan of wil blijven vraagt om meer variatie in het aan bod van mogelijkheden. Het gaat om mensen die meer zorg nodig hebben, die met anderen bij elkaar willen wonen, in een niet meer passende woonomgeving zit ten of uit een gevoel van sociale on veiligheid van huisvesting willen veranderen. Volgens de samenwer kende bonden en het LOBB zou on derzoek moeten worden gedaan naar de woonbehoeften van oude ren in relatie tot (aanvullende) zorg en dienstverlening. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht zijn ouderen in de verzorgingshuizen tevreden over hun situatie. Daarbuiten echter heersen negatieve opvattingen. Veel ouderen vinden dat de verzor gingshuizen steeds meer op ver pleeghuizen lijken en dat het kli maat achteruit gaat. Het aantal dementerende mensen in verzorgingshuizen stijgt. Er is te weinig geld om de kwaliteit op peil te houden. Het verzorgingshuis wordt in een eenzijdige richting ge stuurd. Het gaat de kant op van het 'multifunctioneel verzorgings- en verplegmgsinstituut'. De bonden en de bewonerscom missies willen dat de woonfunctie van de verzorgingshuizen wordt versterkt. Huidige taken en functies moeten opnieuw worden bekeken, evenals de daaraan gekoppelde fi nanciering. In deze visie is het onaf wendbaar dat op langere termijn het traditionele verzorgingshuis verdwijnt. Vooral als tussen wonen en zorgverlening scheiding wordt aangebracht, zoals de nota wil. In de woonzorgcentra, zoals de huizen in de toekomst moeten gaan heten, dienen ouderen te beschik ken over een appartement dat ten minste een woonkamer, een aparte slaapkamer, een keuken en een douche/toilet heeft. Veel ouderen, ook alleenstaanden, willen liefst tenminste een driekamerwoning hebben. Nieuwe chef voor opleiding Orion- bemanning De vertrekkende kapitein-luitenant Bax (rechts) en zijn opvolger Neleman. (foto AV-dleiut Valkenburg) VALKENBURG/WOL'- BRUGGE Squadron 2-lci- dcr H.P. Bax van het marine vliegveld in Valkenburg heeft gisteren, in verband met zijn pensionering, af scheid genomen en het com mando aan A.J. Neleman overgedragen. Bax. inwoner van Woubrugge. leidde vlie gers en andere beman ningsleden voor de Orions, het opsporingsvlieguig van de marine, op. Jaarlijks le vert squadron 2 ongeveer 35 opgeleiden af. De overdracht van het commando had plaats in in een hangar op het vliegveld in Valkenburg. Selectie ruimtevaarders in eindstadium DELFT/REGIO - De kans bestaat dat over een aantal jaren een Leide- naar of inwoner van de Leidse regio een ruimtevaartvlucht gaat maken. In de selectieprocedure voor nieu we astronauten voor de European Space Agency (ESA) draait nog steeds een aantal kandidaten uit Leiden en omstreken mee. Van de 220 serieuze kandidaten zijn er nog 40 over. Eind april wordt de proce dure afgerond. Nederland moet drie tot vijf kan didaat-astronauten leveren voor de internationale selectieprocedure van de ESA. Uit de 50 Europese kandidaten die na de nationale se lectieprocedures overblijven, wor den er uiteindelijk tien geselec teerd. Van hen worden vier tot test piloot opgeleid en krijgen zes een astronauten-opleiding. De advertentie voor Nederlandse kandidaten voor de ESA begin vo- Slechte samenwerking remt ontwikkeling in Zuid-Holland DEN HAAG - Gebrek aan samen werking tussen gemeenten onder ling en tussen gemeenten, provin cie en rijk remt de economische ont wikkeling van Zuid-Holland. De zo genoemde zuidvleugel van de Randstad komt daardoor zwakker te staan in de toenemende concur rentiestrijd tussen regio's in Euro pa. Dit staat in een rapport van het Nederlands Economisch Instituut. Het NEI pleit op basis van zijn on derzoek voor een drastische verbe tering van de besluitvorming en een voortvarende uitvoering van ge maakte keuzen door de overheid. Het bedrijfsleven vindt dat de over heid economisch kansrijke activi teiten onvoldoende ruimte geeft, zo blijkt uit het onderzoek. Die figuurlijke ruimte zou onder meer ten gunste kunnen komen van uitbreiding van het Westland, ruim tebehoefte van de industrie en voor opvang van 'uitstralingseffecten' van de Rotterdamse haven en Schiphol. Het bedrijfsleven klaagt over ein deloze besluitvormingsprocessen bij de diverse overheden. Dat heeft tot gevolg dat de voor de Randstad zo belangrijke verbetering van de wegen en het openbaar vervoer vol gens het bedrijfsleven slechts voor een klein deel wordt uitgevoerd. In het rapport van het NEI wor den de grootste knelpunten op dit gebied opgesomd. Bij de spoorwe gen zijn dat de Betuwelijn, de Bra bantroute en de aansluiting op de TGV. Op het gebied van de wegen onder andere het zuidelijk gedeelte van de A4 (Leidschendam-Schip- hol) en de bereikbaarheid van de stadscentra. rig jaar leidde tot ongeveer 400 reac ties waarvan 220 serieuze. Onder de gegadigden bevonden zich 20 vrou wen. Van de 40 mensen die nog steeds in de race zitten, zijn drie Astronaut worden doe je niet zo maar, zo blijkt uit de woorden van ir. R. van Konijnenburg, voorzitter van de Nederlandse Astronauten Selectie Commissie. "Het lijkt tot nu toe net op het verhaal van tien kleine negertjes. Er vallen er steeds meer af', zegt de voorzitter. De 220 serieuze kandidaten zijn allemaal getest in het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Geneeskun dig Centrum in Soesterberg. In de test werd onder meer bekeken of de reactiesnelheid voldoende was en in hoeverre de kandidaten in staat waren meerdere dingen tegelijker- tijd'te doen. Bovendien werd van de kandidaten uit en te na de maat ge meten. Om goed bij alle knopjes te kunnen, elkaar niet teveel in de weg te zitten en in geval van nood van de schietstoel gebruik te kunnen ma ken, moeten de lichaamsafmetin gen en -verhoudingen van de astro naut aan bepaalde eisen voldoen. Het tweede onderdeel van deze selectieronde bestond uit het invul len van een formulier met vragen op het psychologische vlak. Na de twee testen en een opnieuw kritisch bekijken van de combinatie oplei ding/ervaring zijn er uiteindelijk 40 Verboden bestrijdingsmiddelen nog steeds te koop DEN HAAG Er bestaat een forse kloof tussen de wijze waarop de wet op de bestrijdings middelen het milieu beoogt te beschermen en de praktische uitvoering hiervan. Middelen waarvan de schadelijkheid is aangetoond blijven toegelaten. Diverse voornemens om hierin verandering te brengen, blijken niet te worden uitgevoerd. kleine negertjes. Tot die conclusies komen E. Matser en E. Vogelezang in de studie 'De toelating van bestrijdingsmidde len'. Een eerste exemplaar van de studie, uitgevoerd in opdracht van het Centrum voor Milieurecht en de Chemiewinkel van de Universiteit van Amsterdam, is gisteren over handigd aan de Kamerleden Tom mei (D66) en Biesheuvel (CDA). In Nederland wordt jaarlijks zo'n 45 miljoen kilo bestrijdingsmidde len gebruikt. Ongeveer de helft er van is bestemd voor de landbouw. De andere helft gebruikt de indus trie onder meer bij de produktie van metaal en papier, en voor de ver duurzaming van hout. De Bestrij dingsmiddelenwet uit 1962 werd in 1975 bijgesteld juist met het oog op betere milieubescherming. Vorig jaar presenteerde het mi nisterie van landbouw het Meerja renprogramma Gewasbescher ming. De hierin nagestreefde verbe- 1 teringen en verminderingen in het Haringen in ton De kandidaten komen uit het hele land en ook uit Leiden en omstre ken. Hoeveel Leidse kandidaten er zijn wil Van Konijnenburg niet kwijt. De kandidaten staat nog een tweetal zware testen en spannende weken te wachten. De komende weken moeten ze opnieuw naar Soesterberg. Daar krijgen ze een dag lang een echte vlieg-medische keuring. Bovendien worden de kandidaten onderwor pen aan een psychologische test op het selectiecentrum van de Konink lijke Marine. Bij de marine worden geregeld mensen getest op hun ver mogen in een piepkleine ruimte als haringen in een ton en onder niet optimale omstandigheden toch goed werk te verrichten. Eind februari moeten er 16 men sen geselecteerd zijn. Van hen be reiken na interviews drie tot vijf de voorlopige eindstreep. Van Konijnenburg hoopt dat bij de uiteindelijke tien man tellende ploeg, die aan de grote internationa le ruimtevaartprojecten Columbus en Hermes gaat meewerken, een Nederlander zit. "Om die kans te vergroten willen we graag een kan- didatenploeg formeren die erg ge varieerd is zodat ESA kan kiezen wat ze wil. Niet alleen streven we er naar mensen van verschillende dis ciplines in de ploeg te krijgen, ook hoopt de commissie een vrouw te kunnen aanwijzen". ESA is volgens Van Konijnenburg zelf geporteerd voor een vrouwelijke astronaut en een vrouw in de Nederlandse ploeg vergroot de kans op een 'vliegende Hollander'. DEN HAAG - Ziekenvervoerder het Witte Kruis Rolstoel bv uit Den Haag moet het vervoer van zieken en gewonden met een ligtaxi met onmiddellijke ingang stoppen. Ver voer van zieken in een ligtaxi is geen taxi- maar ambulancevervoer. De taxivergunning die gedeputeer de staten van Zuid-Holland aan het Witte Kruis heeft verleend, is giste ren dan ook geschorst door de voor zitter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, mr. J. Bak ker. De gemeente Den Haag had om intrekking van de vergunning ge vraagd omdat zij meende dat hel vervoer in handen zou moeten blij ven van de ambulancevervoerdert waaronder de Haagse GG GD. Dc gemeente heeft dus gelijk gekre gen. De voorzitter van het College van Beroep zei tijdens de uitspraak dat hij zelf de ligtaxi had bekeken en had geconstateerd dat de taxi door de bouw en inrichting alleen ge schikt is voor het vervoer van zie ken en ongevalslachtoffers. "Zo'n auto is een ambulance-auto", aldus Bakker. Omdat het om taxivervoer gaat kan aan het Witte Kruis geen taxivergunning worden verleend, zo luidde het oordeel. Het Witte Kruis, dat het ligtaxi- experiment op 1 januari begon met de twee Haagse Ziekenfondsen Azi- vo en Haaglanden, ziet door deze uitspraak haar investering van ze ven ton als sneeuw voor de zon ver dwijnen. De particuliere ziekenver voerder had voor zijn zes ligtaxi s ook nieuwe medewerkers aange trokken. Volgens het Haagse ziekenfonds zou door het gebruik van de ligtaxi in plaats van de ambulance een be sparing van twee miljoen gulden per jaar kunnen worden bereikt. Met name voor het vervoer van bij- Prijzenpot voor goede ideeën veilig verkeer DEN HAAG Personen, in stellingen en bedrijven die zieh op de een of andere ma nier inspannen om de veilig heid van het verkeer te verbe teren, kunnen een gooi doen naar een van de verkeersvei- ligheidsprijzen van het Pro vinciaal Orgaan Verkeersvei ligheid van de provincie Zuid- Holland. Er is dit jaar opnieuw 50.000 gulden aan prijzengeld beschikbaar. Iedereen kan voordrachten insturen naar dc jury welk on der voorzitterschap staat van provinciaal bestuurder T. Jan sen. De inzendingen worden onder meer beoordeeld op doelmatigheid. originaliteit en voorbeeldwerking. De be schrijvingen van de verkeers veiligheids-projecten kunnen tot 28 februari worden inge stuurd naar POV. Floris Gri.jp- straat 2. 2596 XE Den Haag. In mei worden de winnaars be kend gemaakt. Vorig jaar be hoorde onder andere de ge meentepolitie van Alphen aan den Rijn tot de gelukkigen. Provincie Zuid-Hoiiand gaat onzekere toekomst tegemoet Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - Haalt de provincie. Zuid-Holland 1995? Meer dan ooit staat de positie en toekomst van de provincie ter discussie. Het is niet zo gek om te veronder stellen dat de Nederlandse stem mer op 6 maart voor de laatste keer zijn vertegenwoordiger op provinciaal niveau gaat kiezen. De laatste aanwijzing daarvoor vormt de motie die de PvdA- en WD-fracties van de Provinciale Staten van Noord-Holland vorige week aannamen. Zij verzochten gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, om nog voor het eind van 1992 met een uitgewerkt plan te komen voor de vorming van één grote Randstadprovincie. Zover is het echter nog niet. Hoewel het idee niet nieuw is en de reacties gematigd positief wa ren, vinden de collega's in Zuid- Holland en Utrecht dat een derge lijke samenvoeging vóór 1993 toch te snel. Dat vindt ook de Tweede Kamer.'Maar het blijft een teken aan de wand dat een meerderheid van Noord-Holland zijn positie ter discussie durft te stellen. De gedachte van een superpro vincie sluit nauw aan bij de vorig jaar op gang gekomen discussie over bestuurlijke vernieuwing. Oorzaak is de groeiende onvrede met de huidige bestuursstructuur met drie bestuurslagen: gemeen te. provincie en rijksoverheid. Om bepaalde nijpende proble men aan te pakken wordt de ge meente te klein gevonden. Neem de files, criminaliteit en woning behoefte. Er gaan stemmen op grote stedelijke agglomeraties zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een regiobestuur te ge ven. zodat deze zaken, zoals dat heet. integraal kunnen worden aangepakt. Geen langs elkaar heen werkende gemeentebestu ren, maar een krachtig regionaal orgaan dat makkelijk besluiten kan nemen. Hierover zijn in zeer korte tijd van verschillende kanten bijdra gen gekomen. Bij voorbeeld van de commissie-Montijn, die nog eens met een opvallend argument kwam. Volgens deze commissie moeten agglomeraties in een ge ïntegreerd Europa met elkaar kunnen concurreren. Econo misch moet er tegen Frankfurt en Brussel opgeknokt worden. Met versnipperde gemeentebe sturen dreigt dat bij voorbaat een verloren zaak te worden, zo stelde de commissie. Maar ook wordt de Randstadprovincie noodzakelijk gevonden om na 1992 in Brussel, waar de belangrijke besluiten gaan vallen, nog beter te kunnen lobbyen. Maar de vorming van agglome- ratiebesturen heeft ongetwijfeld gevolgen voor de bevoegdheden van provincies. Die twee organen zouden elkaar lelijk in de wielen kunnen rijden. Dat geldt met na me voor Zuid-Holland waar in dat geval twee agglomeratiegemeen ten komen. En dan. zo vreest commissaris van de koningin in Zuid-Holland. S. Patijn, blijft er van de bevoegdheden van de pro vincie helemaal niets over. Een oplossing daarvoor is dan weer de vorming van de zoge naamde landsdelen. Behalve de Randstad (Noord- en Zuid- Holand, Utrecht en wellicht Flevoland) kunnen de noordelij ke provincies (Friesland. Gronin gen, Drente), de midden-Neder landse provincies (Overijsel en Gelderland) en de zuidelijke pro vincies (Noord-Brabant, Zeeland en Limburg) een landsdeel vor- m Dat is tevens in grote lijnen het plan van de Noordhollandse sta tenleden. Ook hun 'over-de-gren- zen-heen-denken' komt voort uit de naderende eenwording van Europa en de veranderende con currentieverhoudingen. Een mooi voorbeeld is het onlangs ge presenteerde Masterplan voor Schiphol die de luchthaven in de Europese vaart der volkeren moet opstoten. Een zaak waar mee de provincie Noord-Holland zich uitgebreid heeft beziggehou den. En dat was een beetje zuur voor Zuid-Holland want de ambi tieuze uitbreidingsplannen heb ben toch de nodige gevolgen voor Zuid-Holland, denk maar eens aan de Bollenstreek. Nu is de provincie nooit een po pulaire bestuurslaag geweest. De verkiezingsopkomst voor de sta ten blijft altijd achter bij die voor gemeente en Tweede Kamer. Maar heel weinig mensen weten het verschil tussen gedeputeerde en provinciale staten. Laat staan dat burgers je kunnen vertellen wat de provincie voor hen doet. Een nieuwe bestuursvorm, naast de agglomeraties ook de landsde len, zou kortom kunnen zorgen voor een welkome stimulans. Maar dat die situatie er binnen twee jaar komt is bijna uitgeslo ten. Ook politiek Den Haag staat huiverig tegenover één Rand stadprovincie op hele korte ter mijn. Behalve dat de discussie 'nog volop gaande is', moeten eerst de stedelijke agglomeraties van een degelijk bestuur voorzien worden. Natuurlijk, Europa komt eraan, maar alles op zijn tijd. Of we dus al in 1995 naar de stembus kunnen gaan voor het kiezen van vertegenwoordigers van een Randstadprovincie zal er om hangen. Wellicht is het wach ten op een nieuwe Thorbecke die een ingrijpende herziening van het binnenlands bestuur vorm kan geven en na ruim 150 jaar de twee Hollanden weer kan vereni gen. Weinig tam tam te verwachten van politieke partijen DEN HAAG - De statenverkie zingscampagne van de WD zal door de internationale situatie rond de Golf en de Baltische sta ten een sober karakter krijgen. Dit heeft WD-fractievoorzitter m de Tweede Kamer F. Bolkes- tein gisteren gezegd bij de presen tatie van de twaalf WD-lijsttrek- kers voor de verkiezingen die op 6 maart worden gehouden. Ook de andere politieke partijen, waar onder de PvdA. hebben gezien de Golfoorlog besloten hun campag nes terughoudend te voeren. PvdA-voorzitter Sint zei giste ren dat alle politieke partijen de mening zijn toegedaan dat de campagne aanmerkelijk soberder zal zijn dan oorspronkelijk werd gedacht. Volgens Bolkestein kan de campagne wél inhoudelijk 'leven dig' worden gevoerd Hij waar schuwde zijn lijsttrekkers dat zij nogal wat last zullen hebben van de internationale kwesties en de befaamde tussenbalans. Bolkestein zei erop te rekenen dat het kabinet zijn toezegging waarmaakt de Tussenbalans, voorstellen tot drastische bezui nigingen. vóór 6 maart in de Ka mer te behandelen. voorbeeld mensen met beenbreu ken of mensen die moeten worden bestraald, zou van de ligtaxi ge bruik kunnenn worden gemaakt. Het vervoer per ligtaxi (heen en te rug) kost volgens het ziekenfonds 250 gulden, terwijl een vergelijkba re rit per ambulance op circa 700 gulden komt. In de uitspraak van het college wordt een mogelijke oplossing voor het voortzetten van het ligtaxi-ex- periment genoemd. De vervoerder kan de staatssecretaris om onthef fing op de bepalingen van de Wet ambulancevervoer verzoeken. De ligtaxi zou dan niet aan dezelfde strenge inrichtingseisen behoeven te voldoen aan de ambulance. Er loopt sedert decembert al een zogeheten bodemprocedure in deze zaak. In deze rechterlijke procedure wordt een principiële uitspraak ge vraagd. PTT -vestigingen LEIDEN/ALPHEN - De PTT heeft haar vestigingsbeleid voor de jaren 1991-1994 iets bijgesteld. Landelijk worden 325 vestigingen gesloten. De nieuwe situatie in de Leidse- en Alphense regio komt er als volgt uit te zien: de postkantoren die in Leiden openblijven zijn de Schip- holweg. Kopermolen. Bevrijdings- plein en Diamantplein. Mogelijk wordt het kantoor aan de Breestraat verplaatst De Leidse postagent schappen aan de Nieuwe Rijn, He renstraat, Cobetstraat, Lombok straat. Stevensbloem en in het Aca demisch Ziekenhuis blijven open Gesloten worden de postagent schappen Vroom en Dreesmann, Cleveringaplaats, Haven, IJsselka- de en Maresingel. Het postkantoor in Oegstgeest blijft, evenals het postagentschap aan De Kempenaerstraat open Het agentschap aan het Boerhaaveplein sluit Open blijft het Leiderdorpse postkantoor en het agentschap aan de Hoofdstraat. In Roelofarends- veen blijft het postkantoor open net als de agentschappen in Rijpwete- ring en Oude Wetering. De postkan toren in Hazerswoude Rijndijk en Dorp blijven open Het eerste komt mogelijk voor verplaatsing in aan merking. De postkantoren in Kou dekerk. Warmond (met restrictie), Zoeterwoude Dorp (met restrictie) blijven open evenals het agent schap aan het Zoeterwoudse Kooi kerspad. Het postkantoor in Hoog- made wordt agentschap. In en om Alphen gaat de situiatie er als volgt uit zien open blijven de postkantoren Herenhof, Ridderhof. JuUaBMtraal in Alphen en die in Bodegraven. Nieuwkoop. Ter Aar (met restrictie) en het kantoor aan de Langeraarseweg, Woubrugge (met restrictie) en Leimuiden. Noorden en Zwammerdam blijven open. maar worden postagent schap Open blijven ook de agent schappen in Bodegraven (Vroma- de). Nieuwerbrug. Zevenhoven. Nieuwveen. Aarlanderveen en Bos koop (Linnaeusweg). Het postkan toor in Boskoop blijft ook open. In de duin- en bollenstreek twee veranderingen het agentschap aan de Asterstraat in Katwijk sluit en het postkantoor in Valkenburg wordt agentschap. gebruik van bestrijdingsmiddelen znn volgens de auteurs van de stu die te vaag en onvoldoende. Boven dien blijft met het Meerjarenpro gramma ongeveer de helft van de bestrijdingsmiddelen, gebruikt in de industrie, buiten schot. Het toelatingsbeleid voor bestrij dingsmiddelen is soms duidelijk in strijd met de wet. Middelen w aar van noodzakelijke gegevens ontbre ken, zijn toch toegelaten. Middelen waarvan de milieuschade bekend is, worden nog jaren toegelaten of zelfs helemaal niet verboden. De wettelijke maatstaven voor beoor deling zijn te vaag. Uit de studie blijkt dat de belan gen van bedrijven soms zwaarder wegen dan de milieubelangen. Tommei riep in dat verband de on dernemingen die bestrijdingsmid delen produceren op om ook hun ei gen eigen verantwoordelijkheid te nemen. In strijd met de wet zijn er nog steeds niet-toegelaten bestrij dingsmiddelen in de handel. Volgens L. Reijnders, hoogleraar milieukunde aan de Universiteit van Amsterdam, bewijst het boek van Matser en Vogelezang dat de overheid zelf de wet met voeten treedt. Voor een groot deel ligt dit volgens hem aan de opstelling van de betrokken ministeries sociale zaken, wvc. vrom en landbouw, na tuurbeheer en visserij. LEZING OVER BREIN - De Leid se universiteit houdt in februari en maart een serie van zes lezingen over het brein. P.eden het brein staat de laatste tijd volop in de be langstelling. Het spits wordt don derdag 14 februari afgebeten door oud-hoogleraar A Luyendijk-Els- hout. Zij belicht het brein in de ge schiedenis. Plaats van handeling Cleveringaplaats 1 in Leiden. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Als een staaltje van sterke kou de zTi Oostenrijk wordt gemeld dat dezer dagen een avondtrein te Graz aankwam met een paar bevroren buizen, zoodat de ma chine niet geregeld kon werken. Met brandende petroleum werd het water in de buizen ontdooid. maar toen dat was geschied, bleek het dat de locomotief was vastgevroren op de rails Eerst na een half uur gelukte het na groote inspanning de locomotief weer in beweging te brengen. - In den avond van 1 October des vorigen jaars werden twee jon gens van het opleidingsschip ..Admiraal van Wassenaer", te Amsterdam, op den Zeeburger- dijk door een met een mes gewa- penden kerel aangevallen, die geld van hen eischte. In het daar uit voortvloeiend gevecht ston den zij elkander trouw bij, doch één van hunner werd de top van den wijsvinger der rechterhand afgesneden Na verpleging m het hospitaal is hij aan boord te ruggekeerd, maar hij zal den zeedienst moeten verlaten. Het gemis van den vingertop belet hem naar behooren te excer- ceeren, in het tuig te klimmen enz. De jongen is dus voor het le ven ongelukkig gemaakt door een ellendeling, die vermoede- lijk enkele centen voor jenever wilde machtig worden.CH). sport is het gisteren een tri omfdag geworden Op de Deven ter ijspiste reed een grandioze Ard Schenk naardeEuropese ti tel De grote vechter uit Putters- hoek Kees Verkerk sleepte - on danks een jammerlijke val op de 10 000 meter - de tweede plaats tn de wacht. Derde en in het eindklassement werd de Rus Kaplan. Meer nieuws en foto's) t an dit Deventer tjtfeest op de sportpagina's.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15